I. Цели на раздела



страница1/3
Дата11.01.2018
Размер0.88 Mb.
#43779
  1   2   3
I. Цели на раздела.

Настоящият трети раздел е логичен завършек на част I Предприемачество, тъй като в него се показва как резултатите от предприемаческата дейност конк­ретно се достигат.

Първоначално тук се прави анализ на външната среда и на възможностите за нов бизнес.

На основата на откритите възможности за бизнес се подготвя бизнес план, който обслужва предприемача в неговите намерения и евентуалната кредитираща институция, като обосновка за кредит.

Бизнес планът съдържа: анализ на печелившата работеща идея и определяне на целите и обхвата му; проучване на пазара и конкурентите; производствено-технологично осигуряване на бизнеса; система за управление; финансови разче­ти (разчети за икономическа пригодност).
II. Анализ на външната среда на бизнеса (проблеми и възможности за стартиране на МСФ).

Един бизнес не е изолирана система, т.е., външната (околна) среда е опреде­ляща по отношение на бизнеса и е изходен момент за неговия старт.



1. Външна среда на бизнеса.

Външната среда на бизнеса се състои от всички условия и сили, които зася­гат възможностите за стартиране на бизнес, но които обикновено са извън контрола на стартиращия предприемач, а по-късно и на МСФ. Външната среда би могла да се раздели условно на далечна и операционна.

Далечната външна среда се отнася до силите на въздействие и условията, ко­ито възникват извън фирмата и включват общата икономическа, политическа, социална и технологична среда, в която конкуриращите се фирми работят.

Операционната среда включва условията и въздействията в рамките на изб­рания отрасъл за бизнес и специфичната конкурентна ситуация. За разлика от промените в далечната външна среда, промените в операционната среда често са резултат от стратегическите действия, предприети от фирмата или нейните кон­куренти, клиенти, доставчици, и/или кредитори.

Факторите на средата, действащи поотделно или в съвкупност, оказват силно влияние върху конкретния бизнес. Те са онези източници на възможности и опасности, които предопределят развитието на бизнеса. За да не позволят „на малките камъчета да обърнат колата" предприемачите и мениджърите на една фирма, трябва да държат ръката си на пулса на външната среда и да превръщат уловените сигнали в стратегии и действия.

2.Далечна външна среда.

Тук ще разгледаме съвкупността от икономическите, социалните, политичес­ките, технологичните и производствените фактори извън бизнеса.



Икономическите фактори включват: инфлацията; равнището на цените; промените във валутните курсове; процесите на приватизация; на преструктури­ране; общото състояние на икономиката; равнището на безработица. Познати думи, които бликат всеки ден от телевизионния екран и пресата. Януарските игри от 1997 г. на долара с българския лев, които принудиха много дребни търговци и производители, ако не да преустановят, то поне да замразят дейността си, са ярък пример за безмилостното въздействие на икономическите показатели върху дребния бизнес.

Икономическите фактори се отнасят до същността и направленията на иконо­миката, в която дадения бизнес съществува. Всеки предприемач трябва да позна­ва и да следи тенденциите в икономиката, които засягат неговия бизнес. Той трябва да отчита общата наличност и достъпност на кредитите, нивото на печал­бата, с която може да разполага свободно и покупателната възможност и склон­ността на хората да харчат парите си. Основните лихвени и дисконтни проценти, нивото на инфлация и ръстът на брутния национален продукт са водещи иконо­мически фактори, които трябва да се вземат под внимание при стартирането на собствен бизнес.



Социалните фактори включват вярванията, ценностите, отношенията, мне­нията и стила на живот на хората, произтичащи от културните, екологически, демографски, религиозни, образователни и етнически условия. Тук трябва да се разпознаят и отчетат по-важните социални промени в обществото, засягащи биз­неса. Защото, не напразно водещият американски учен в областта на предприе-мачеството Питър Дракър твърди, че социалнокултурните условия са по-важни за старта на един бизнес, отколкото икономическите.

Ето какви например промени настъпиха през последните години в социалния профил на българите:



  • средният българин е по-беден, което предполага че приоритетно значене
    придобиват първостепенните му житейски потребности, а културните и
    социалните отстъпват на заден план;

  • същевременно съществува социална група на много богати хора;

  • средният българин е по-информиран;

  • средният българин е по-зает и прекарва повече време на работното си мяс­то
    средният българин в по-голяма степен живее и работи в стрес.

Промени настъпиха и в демографско отношение относно:

  • състари се населението,

  • повиши се образователното равнище,

  • промени се структурата на населението по пол,

  • промени се броят на сключените бракове и т.н.

Познаването и анализът на социалните и демографските фактори и техните промени е важно за ориентиране на предприемача към коя група потребители ще насочи своя бизнес.

Политическите фактори включват политическата стабилност в страната, ориентацията на правителството, неговата законодателна програма, промените в нормативните документи. Стабилността на политическите фактори е главното съображение на предприемачите при решението им да стартират собствен биз­нес. Политическите смущения обаче засягат всяка фирма. Това могат да бъдат решенията, ограничаващи свободната търговия, антимонополните закони, данъч­ните програми, промяната в размера на минималната работна заплата, ценовата

политика и др. Тези закони, действия и регулации в някои случаи са рестриктив-ни, водещи до намаляване на потенциалната фирмена печалба, докато, други по­литически действия могат да бъдат предназначени за развитието и защитата на фирмата. Така, политическите въздействия могат да бъдат едновременно и огра­ничение и полза за дадена фирма.

Към технологичните и производствените фактори се отнасят темповете Ка развитие на технологиите, появата на продукти-заместители. Едно техноло­гично нововъведение може да има неочакван и драматичен ефект върху средата на една фирма. За да се предпази от отрицателните последствия на подобно съ­битие, предприемачът трябва да прогнозира технологичното развитие и да оцени възможните въздействия за. бизнеса си.

За анализа на технологичните фактори се използва подходът на технологич­ното прогнозиране, което не е по силите на един стартиращ предприемач. Осно­вавайки се на нашия опит ние препоръчваме ползването на пенсионирани екс­перти - мотивирани и можещи да свършат добра работа на ниска цена.



3. Оперативна (непосредствена) външна среда.

Оперативната среда включва факторите и конкретните условия, в които стар­тира една фирма. Това са: конкурентоспособността на продукта или услугата; характеристиките на потенциалните потребители; репутацията пред достав­чиците и кредиторите; достъпният пазар на труда, и отрасълът, в който ще стартира бизнесът. За разлика от далечната външна среда, тук предприемачът има свое въздействие и контрол. Това позволява той да бъде повече проактивен (действен) при стартирането на собствен бизнес.



Конкурентна позиция. Чрез оценяването на конкурентната си позиция, всеки предприемач преценява шансовете си да стартира бизнес. Конкурентната пози­ция се оценява чрез набор от показатели, чрез който се оформят характеристики­те на конкурентите. Тези показатели зависят от конкретната ситуация на средата и от типа на бизнеса. Сравнявайки профила на своята бъдеща фирма с тези на 1 конкурентите, предприемачът може да прецени и избере своето бъдещо място.

Профили на потребителите. В зависимост от бъдещия продукт предприе­мачът анализира предварително профила на своя бъдещ потребител. За целта из­ползва четири типа информация: географска, демографска, психографска и пот­ребителско поведение. Трябва да се отбележи, че съществуват различия, когато се касае за продукти с промишлено предназначение, промишлени услуги, или за индивидуални потребители.

Доставчици и кредитори. Партньорските отношения между една фирма и нейните доставчици и кредитори са от съществено значение за нейното дългос-рочно оцеляване и развитие. За да се осигури стабилността на взаимоотношения­та с доставчиците и кредиторите, трябва да бъдат взети под внимание следните по-важни фактори.

По отношение на доставчиците:



  • цени на доставка, отстъпки, разходи за транспорт;

  • конкурентност на доставчиците по отношение на стандартите;

  • възможности, репутация и обслужване;

- партньорство в отношението „фирма купувач - доставчик".
По отношение на кредиторите:

  • гаранции за отпускането на кредит;

  • как се тълкуват финансовите показатели от кредиторите;

  • съпоставимост на условията за кредит с целите на фирмата по отношение
    на рентабилността;

  • възможности на кредиторите да увеличават размера на кредита и срока на
    неговото изплащане.

Отчитането на тези фактори позволява да се прогнозира разполагаемостта с материални и финансови ресурси, които ще са необходими за стартиране на биз­неса.

Персонал (пазар на труда). Способността да бъдат привличани и задържани способни служители е предпоставка за успеха на фирмата. Три са факторите, ко­ито определят как фирмата да подбере най-добрия за нея персонал:

  • Репутацията на предприемача като работодател. (Тук се отнасят позитивността на предприемача, отношението към персонала и политиката на възнаграждение.);

  • Нивото на заетост (безработицата) - зависи от спецификата на отрасъла и фазата на бизнес цикъла - дали икономиката е в подем или рецесия.

  • Наличностите от хора с необходимите знания и умения. Трябва да се оценят възможностите за подбор и обучение, съществуващи вън от фирма­ та и географското разпределение на даден вид специалисти.

Анализ на отрасъла. Най-съществената част от анализа на външната среда е анализът на отрасъла, който включва:

  1. Анализ на отрасловата структура, определяща възможността за стартиране на бизнес;

  2. Анализ на развитието на отрасъла;

  3. Анализ на възможностите за „правене" на пари в отрасъла;

  4. Анализ на компетенциите, необходими за пазарния успех; и

  5. Анализ на възникващите стратегически проблеми за отрасъла.

ІІІ. Проблеми и възможности на външната среда за стартиране на МСФ

От критично значение за успеха при стартирането на собствен бизнес е нав­ременното изясняване и разкриване на проблемите, които го съпътстват. Един от най-често използваните подходи е направеният вече анализ на външната среда. Този анализ и оценки представляват един широкообхватен, мисловен процес на следене и тълкуване на социалните, политически, икономически и технологични събития, целящ да използва благоприятните тенденции и условия, които биха имали отражение върху дейността на фирмата и плановете за нейното развитие.

От следният примерен анализ на малка фирма, решила да стартира производс­тво на кухненски мебели, ще се видят възможностите и заплахите, които й „пре­доставя" външната среда.


Таблица 3.1. Примерен анализ на външната среда.




Възможности

Заплахи

Икономически фактори

Ниското равнище на лихбите по банковите депозити превръща покупката на дълготрай­ни стоки 8 добра инвестиция

Висок относителен дял на разходите за храна и комунални услуги на домакинствата и липсата на свободни средства за покупка на дълготрайни стоки

Социални

формиране на група от платежоспособни клиенти, на които предстои обзавеждане на Жилища или ремонт на старите

Голяма част от населението е принудена да Живее под наем и съответно няма мотива­ция за закупуване на мебели

Производствени и технологични

Сравнително ниски цени на технологичното оборудване. НеслоЖни технологии в мебелно­то производство (достъпно оборудване вто­ра ръка)

Ниска бариера за навлизане в този отрасъл дори и от страна на занаятчии-дърводелци

Пазар и конкуренти

Възприемането на девиза „Произведено в България" като гаранция за качество

Конкуренция от вносни стоки (Румъния, Словения и др.)

След като стартиращият предприемач е преминал през анализа на всички фак­тори на средата, и най-вече на целевите клиенти и конкурентите, той ще е в със­тояние да направи много по-изчерпателен и конкретизиран списък на възмож­ностите и заплахите. А това ще бъде основа за стабилност и перспектива пред стартиращия бизнес.



ІІІ. Бизнес план - схема и обвързване на отделните фази.

Основният, изходен момент при стартирането на нов бизнес е подготовката на бизнес план и защитата му пред кредитиращата институция, ако са необходими привлечени средства

Накратко, бизнес планът може да се определи, като средство за планиране, разпределение и контрол на ресурсите (човешки, финансови, материални) за достигане на целите на стартиращия бизнес.

1. За или против бизнес планирането в дребния бизнес:


  • Талантлив новатор създава продукт, който освен уникални характеристики притежава и конкурентни предимства. С повече ентусиазъм, отколкото
    средства, приспособява малък цех, монтира несложни инструменти и за­
    почва дейността си с пет души персонал.

  • Висококвалифициран служител по злощастно стечение на обстоятелствата
    се оказва безработен, регистрира фирма „едноличен търговец", наема по­
    мещение във входа на панелния блок и открива минимаркет.

  • Първокласен специалист от държавно предприятие го напуска и записва
    като най-значим актив в началния баланс на новосъздаденото си дружество
    с ограничена отговорност (ООД) наличните делови контакти и приятелства
    в бранша.

Мотивите за основаването на една фирма, както вече се каза, са различни: от необходимостта от задоволяване на първичните човешки потребности, през стремежа за независимост до търсенето на самоизява. Общото между описаните по-горе случаи е, че в резултат на тези инициативи се появяват малки предприя­тия, създадени от предприемачи.

За съжаление, досегашната практика показва една ясна негативна тенденция. Като правило започването на дейността на фирмите не се предшества от разра­ботването на бизнес план, който да служи като ефективен лост за планиране, раз­пределение и контрол на ресурсите. Не би могло да се твърди, че това е пречка за постигането на краткосрочен успех или реализирането на „удар", но изследвани­ята показват, че ако има бизнес план, това е гаранция за доброто планиране и дългосрочното оцеляване и растеж на бизнеса.

Една от специфичните характеристики на МСФ е ресурсната им ограниче­ност, което ще рече че материалните, финансовите и човешките ресурси, които те притежават, ограничават обема на възможните предприемачески дейности. Съв­сем основателен на този фон е стремежът на всеки добър предприемач/мениджър на малка фирма към извличане на максимален ефект от наличните ресурси. Биз­нес планирането е добро средство за постигането на тази цел. Бизнес планът е системен подход за посрещане на бъдещите проблеми и преодоляването им, за­това и някои автори го сравняват с изграждане на противопожарна инстала­ция, спестяваща непрекъснати „ битки с огъня " след стартирането на бизнеса.



Бизнес планът:

» принуждава предприемачите-мениджъри да се замислят върху бъдещата стратегия на фирмата и да направят обективна преценка на силните и сла­бите страни на бизнеса

» откроява ключовите области на развитие, в които фирмата ще трябва да натрупа опит и да се специализира

» посочва онези сфери от дейността, които не са под пълен контрол от пред­приемача и съответно изискват повече внимание

» служи като рамка за информиране на служителите на фирмата и други за­интересовани лица относно бъдещите насоки на развитие

» е задължително описание и доказване на перспективите за развитие на фирмата пред външни финансиращи институции



2. Обща схема на бизнеса плана.

Колкото и изчерпателна и всеобхватна да бъде една схема, тя не би могла да служи като универсален шаблон за разработването на бизнес планове. Промени в структурата и съдържанието могат да се наложат от спецификата на конкретния бизнес, от целта, която се преследва с разработката, както и от потребителите, за които е предназначена. Предлаганият опростен модел по-долу представя най-важните елементи, които би следвало да отразява един бизнес план, като същев­ременно той е само пример и оставя свобода за въвеждане на необходими за кон­кретния случай корекции.



3. Анализ между отделните фази и техните взаимодействия.

Тук накратко ще бъдат охарактеризирани елементите от бизнес плана като част от цялостната схема.

Въвеждащата страница представя фирмата и предприемача. Експертите единодушно призовават към пестеливост при излагането на информацията, а тя би могла да включва: име, адрес и телефон на фирмата, правна форма по Търгов­ския закон; име, адрес телефон на предприемача, както и образование и трудов стаж.
4. Обща схема на бизнес плана.

I. Въвеждаща страница

Име и адрес на фирмата, телефони, електронна поща име(на) и адрес(и) на предприемача(ите), телефони, факс, електронна поща, квалификация, трудов стаж



II.Резюме (синтез най-важното в бизнес плана)

Предназначение на бизнес плана Цели и необходимите ресурси за постигането им характеристики на продуктите и пазарен потенциал Маркетингова стратегия и конкурентни предимства Парични средства и техните източници. Очаквани финансови резултати



III.Съдържание

Заглавията на Всеки раздел и подзаглавията към него



ІV.Избор и оценка на бизнес идеята.

V.Мисия, цели и обхват.

VI.Маркетингови проучвания и стратегии.

VII. Анализ на Външната (околната) среда

Анализ на макросредата

Анализ на търсенето и на потребителите.

Избор на целеви пазар

Анализ на конкуренцията

Анализ на възможностите и заплахите


VIII. Маркетингова стратегия.


Продуктова стратегия

Ценова стратегия

Пласментна стратегия

Промоция и реклама



VII.Производствено и организационно-управленско осигуряване.

Производствено осигуряване на бизнеса.

Избор на технология и оборудване Производствен процес: форми на организация Организационно-управленско осигуряване

Структура на собствеността и правна форма на бизнеса Организационна структура на управлението Персонал — длъжностни характеристики и заплати Описание на управленския екип — квалификация, опит и т.н. Мотивация и развитие на персонала

VIII.финансови разчети.

Инвестиционни и експлоатационни разходи. Прогнозиране на паричните потоци Методи за икономическа оценка на проекта Оценка на риска Източници на капитала



IX.Приложения.
Резюмето е от изключителна важност. Тези 2-3 страници с резюме на бизнес плана са първите, които инвеститорите гледат; след това те решават дали да че­тат по-нататък. Отичайки това, препоръчително е всеки, който пристъпва към разработване на бизнес плана да помни, че:

» резюмето се пише най-накрая;

» резюмето трябва да е написано добре, за да бъде прочетено докрай; » резюмето трябва да включва основните моменти от бизнес плана, без да го преразказва, (защото често хората, за които е предназначен бизнес плана се ограничават да прочетат само него), а именно:


  • предназначението на бизнес плана;

  • поставените цели и необходимите ресурси за постигането им;

  • най-важните характеристики на продуктите и пазарния потенциал;

  • маркетингова стратегия и конкурентни предимства;

  • парични средства, необходими за реализацията на плана и техните из­
    точници;

  • очаквани финансови резултати.

Добавянето на подходяща графика (за очаквания растеж на продажбите или печалбата, например) придава прегледност, концентрира вниманието и събужда интерес към разгръщането на следващите страници.

Съдържанието трябва да бъде лесен ориентир за читателя. Ето защо е необ­ходимо внимателно да се прегледа готовият бизнес план и да се прецени кои важни части и подчасти трябва да се включат в съдържанието.

Изборът на идея се сравнява с изграждането на основите на една нова сграда и на него трябва да бъде отделено специално внимание. От този момент нататък започва същинската разработка на бизнес плана, защото едва след като е уточне­на бизнес идеята се поставят целите, правят се пазарни проучвания за конкрет­ния отрасъл и потребители, формулират се стратегии и планове, а на тяхна база се изчисляват финансовите прогнози, обосноваващи очаквания успех.

След като е известен отрасълът, в който ще се навлиза, както и продуктите и услугите, които ще се предлагат, трябва да бъде придадена измеримост на жела­нията като бъдат поставени целите с измерители за тяхното постигане (напри­мер: достигане на пазарен дял 10% на третата година от старта).

Маркетинговото проучване и анализът трябва да дадат ясна представа за силите на външната среда, да набележат действия за оползотворяване на въз­можностите и противопоставяне на заплахите; да покажат силните и слабите страни на фирмата за спечелването на конкурентно предимство и областите, в които е необходимо да се положат допълнителни усилия. Към маркетинговото проучване трябва да се подхожда отговорно, тъй като изведените данни за разме­ра на пазара, пазарните дялове на конкурентите, характеристиките на целевите клиенти намират отражение в маркетинговия и производствения план, които имат съществено влияние върху изчисленията на финансовите резултати, а съот­ветно и върху крайната оценка за проекта.

Технологията и оборудването както и производственият процес са отраже­ние на характеристиките, които продуктът/услугата трябва да притежават.

Организацията и управлението е онази част от бизнес плана, в която трябва да намерят място въпроси, които в една или друга степен са свързани с персона­ла: избор на организационна структура на управление; подбор; мотивация и раз­витие на човешкия фактор. Преди да се пристъпи към финансовите разчети тряб­ва да се определи и организационно-правната форма за бъдещото предприятие, която влияе върху счетоводното отчитане и данъчните отчисления, а оттам и върху финансовите калкулации и резултати.

Финансовите разчети се изготвят въз основа на маркетинговия и производс­твения план. Изчислението на паричните потоци и прилагането на методите за икономическата оценка дават окончателна представа за целесъобразността на предстоящите и вече направени инвестиции от време и средства.

Обобщенията от всички по-важни етапи, както и заключението се посочват в резюмето, което разгледахме в началото на анализа на фазите на бизнес плана и откъдето, да си припомним още веднъж, започва (а понякога и свършва) неговия прочит.
ІV. Откриване и оценка на бизнес идеята. Цели и обхват на бизнес плана.
1. Идея за нов бизнес (откриване и оценка).

Експертите в областта на инвестирането твърдят, че намирането на добра идея за бизнес, която „да работи" е по-трудно от набирането на капитал за финансирането.

Възникването на идеята и вземането на решение за стартиране на собствен бизнес понякога могат да разменят местата си във времето в различните ситуа­ции. По-често, когато на преден план излиза необходимостта от допълнителни (или пък в най-лошия случай, от каквито и да е) доходи или пък особено силно се проявява стремежът „да бъдеш господар на себе си" и вече си решил да старти­раш, се налага целенасочено търсене на идеи, които да допринесат за постигане­то на Вашите цели.

Идеята, която се превръща в проспериращ бизнес, не винаги е уникална и ге­ниална. предприемачът:

» може да достигне сам до нея (понякога съвсем неочаквано и случайно тя може го споходи „изневиделица") » може да развие или копира нечия друга идея

» може да я купи (а понякога и да си я присвои и доразвие)

Преди пристъпването към краткото описание на някои от най-приложими­те методи за търсене на идеи ще бъдат посочени няколко „златни правила" на откриването на идеи:


  • в началото на процеса трябва да бъдат набрани множество от идеи, без да
    се отхвърлят веднага дори и най-налудничавите от тях;

  • квалификацията на основателите на фирмата не ограничава областите, в
    които могат да бъдат открити бизнес идеи и това доказва хлебарят, изобре­
    тил летящата чиния „фризби";

  • най-важното е да бъде избрана идея за продукт или услуга, намиращ се във
    фаза на навлизане или растеж от своя жизнен цикъл . Защото от точката на
    преминаване на продукта във фазата на насищане (и след това упадък) за­
    почва спад на продажбите, приходите и печалбите от реализацията му.



2. Методи за откриване на идеи


Използване на уменията. Редица бизнес идеи биха могли да възникнат след анализ на знанията и уменията придобити още в училище, на работното място след това, както и тези свързани с хобита и лични качества. Например домакиня, която в продължение на години с помощта на домашната си шевна машина изра­ботва дрехи за собствения си гардероб и по молба на приятели, в един момент решава да основе малко шивашко предприятие, превръщайки любимото занима­ние в бизнес.

Прочитане на „всичко написано". Много материали, поместени във вестни­ците, списанията и книгите могат да бъдат златна мина от идеи. Във всеки вест­ник или списание е пълно с реклами - на тях може да се гледа като на продукти или услуги, които по-скоро биха могли да се предлагат, отколкото да се купят. Всекидневните и седмичните информационни и специализирани издания, слу­чайно попаднали каталози за търговия от чужбина, всякакви източници на ин­формация в Интернет, дори чута история за някой успешен бизнес - този списък от потенциални източници на идеи е неизчерпаем.

Разрешаване на проблеми. При този метод се акцентира върху търсенето на идеи за разрешаване на даден проблем (изобилие от които предлага динамизира-ното и урбанизирано съвремие). Записването на проблемите, вълнуващи прияте­ли и познати и изброяването срещу тях на възможните решения за преодоляване­то им би осигурило цял списък от идеи.

Сходен с горния метод е и методът на посрещане на нуждите. Към всяка по-основна потребност като храна, дрехи, подслон, развлечения могат да бъдат обо­собени хиляди по-специфични потребности и съответно още поне толкова начи­ни за задоволяването им.

Ако допълнително бъде стеснен горния подход чрез фокусирането върху групи потребители също могат да се наберат ценни идеи за продукти и услуги, които да бъдат предложени в отговор на техните нужди.

Похватите, описани по-долу се отнасят към групата на методите, основани на творческото решаване на проблемите.



Мозъчна атака. Мозъчната атака е метод за откриване на идеи, който се при­лага не само при стартирането на бизнеса, но и при разработването на конкретни планове и програми за постигането на определена цел (например, увеличаване на продажбите на даден продукт), при избора на кратко и запомнящо се наименова­ние на продукта, модификация или фирма и т.н. Осъществява се в групи (между 4 и 8 души). От особена важност е всички идеи, възникнали по време на обсъж­данията (наречени сесии) да се записват, например идеи за възможните приложе­ния на фенерчето или чадъра. Целта на мозъчната атака е количественото нат­рупване на идеи, които се подлагат на филтриране на всеки следващ етап и обик­новено след третия етап остават най-ценните идеи.

Странично мислене. Метод, който едва ли би могъл да се реализира целена­сочено, тъй като изисква склонност и умение за нетрадиционен подход и поглед

от „различен ъгъл". Продукт на страничното мислене са вертикалните щори за прозорци, които вече са наложени наред с хоризонталните венециански щори.



3. Оценка на бизнес идеята

След натрупването на идеи те подлежат на оценка, която трябва да доведе до избор на най-привлекателните от тях. При избора на идеи съществуват следните правила:

» Идеите да се оценяват по малък брой непротиворечащи си критерии (пока­затели).

» Оправдано е да се използват прости методи на оценка, които не изискват

събирането на много допълнителна информация и време.

» Оценките могат да се дадат по приоритети. Акцент се поставя върху след­ните критерии:



  • съответствие на идеята с изискванията на законодателството и обществото;

  • пазарни възможности на идеята;

  • финансов потенциал на идеята;




  • необходими знания и умения за новия бизнес;

  • осъществимост на идеята в най-благоприятния момент;

  • равнище на ресурсното осигуряване.

4. Мисия на фирмата

След като е изкристализирала (избрана) бизнес идеята, предприемачите би трябвало да са в състояние да отговорят на въпросите:

» Какво представлява създаваната фирма? Кои са нейните продукти и пазари?

» Защо фирмата е на пазара?

» Как фирмата вижда своето място в обществото?

Отговорите на тези въпроси по същество ще дадат описанието на мисията на фирмата.

Мисията на фирмата не трябва да бъде измислена само, за да присъства в биз­нес плана. Нейното основно предназначение е да служи като пътеуказател както за предприемачите, така и за персонала за общата посока, която фирмата желае да следва и за мястото на фирмата в обществото (какви негови специфични пот­ребности тя ще задоволява).

За малката фирма мисията е от особено значение, тъй като чрез нея още в са­мото начало се адресират определени специфични нужди, което е ключът към отграничаването от големите конкуренти (фирми).

Като декларация за изпълнение на обществен дълг мисията трябва да се фор­мулира приповдигнато. Например мисията на една строителна фирма би могла да бъде: „Ние задоволяваме потребностите на младите български семейства от I качествени и не много скъпи жилища с големи възможности за преустройство в зависимост от техните конкретни нужди и желания " (тук се има пред вид раж­дането на децата и налагащите се от това преустройства в жилището).

5. Цели

Мисията на фирмата трябва да бъде конкретизирана в целите. Има няколко изиск­вания, които трябва да се вземат предвид при формулирането на целите:

» да са реалистични и изпълними;

» да са измерими (колкото са по-близко във времето, толкова те са по-измерими);

» да позволяват превръщането им в специфични действия;

» да могат да се разчленяват на подцели и задачи.

Целите могат да бъдат класифицирани по различни признаци:

» на дългосрочни (стратегически), средносрочни и краткосрочни;

» по функционални области: маркетинг, иновации, финансови ресурси и ре­зултати, персонал и т.н.



Примери:

Краткосрочна производствена цел:

Да се премине от двусменен на трисменен режим на работа и постигане на 80% натоварване на основното производствено оборудване след пър­вите шест месеца от стартирането на бизнеса.

Средносрочна цел, свързана с финансовите резултатите:

Постигане на рентабилност на приходите към разходите за производство 20% в края на втората година от старта.

Дългосрочна (стратегическа) цел:

Да се заеме 15% на пазара на безалкохолни напитки в страната (региона) към края на четвъртата година от функционирането на предприятието.

6. Определяне на обхвата и плановия хоризонт

След „пускането в ход" на предприятието, предприемачите и мениджърите постоянно ще се сблъскват със ситуации, които ще затрудняват и понякога дори ще правят да изглежда невъзможно постигането на поставените цели. Макар, че един бизнес план не е универсално средство за решаване на всички проблеми на бъдещото развитие на бизнеса, той трябва да подпомага хората, застанали начело на фирмата при вземането на важните решения. Затова обхватът на проекта тряб­ва да бъде колкото се може по-пълен.

Един от важните първоначални въпроси се отнася до определянето на плано­вия хоризонт за изчисленията и прогнозите.

Основните ограничаващи фактори тук са:



  • животът на продукта на пазара (един софтуерен продукт, например, може да просъществува в оригиналния си вид не повече от 18 месеца)

  • хоризонтът на прогнозиране на икономическите параметри с достатъчна надеждност (фактор с особена сила в условията на бързо променяща се външна среда).

Тук също няма определени правила. Във всеки случай трябва да се определи планов хоризонт, съответстващ на нуждите на конкретния бизнес. За един дребен бизнес в общия случай е подходящо да се направят тригодишни прогнози. Разби­ра се, в случаите на бързо развиващи се високотехнологични отрасли, той би следвало да се съкрати (тъй като в тях жизнения цикъл на изделията е кратък).
V. Проучване на пазара. Специфични методи, използвани в български условия.
1. Проучване на потребителите. Избор на целеви пазар.

Вторият важен момент от процеса на бизнес планирането е проучването на потребителите — дали това са крайните потребители на предлаганите от фирмата стоки или услуги или пък това са организации-потребители (производители, тър­говци, правителствени организации). Маркетинговата стратегия, която фирмата ще възприеме впоследствие до голяма степен зависи от типа потребители. В най-общия случай крайните индивидуални потребители са много по-чувствителни към промените в цената, отколкото организациите-потребители.

Макар и вече обособен до определена степен, така определеният пазар на фирмата не е еднороден. Вътре в него има потребители с различни изисквания към предлагания продукт, с различна степен на платежоспособност, географско разпределение и пазарни реакции. Тези групи от потребители образуват пазарни сегменти и ниши. Изборът на пазарен сегмент(и) е от критично значение за мал­ките фирми. Техният шанс в борбата с големите конкуренти е концентрирането и фокусирането на маркетинговите усилия за получаването на максимална възв­ръщаемост от избрания пазар, разработването на стратегия, адресирана към задо­воляването на потребностите на група от потребители със сравнително точно установени характеристики.

Съществуват различни условия, по които може да се обособят пазарните сег­менти:



  • географски (например, дали една фирма търговец на едро на хранителни стоки от област Монтана ще действа и в Стара Загора или нейният целеви пазар ще включва само търговците на дребно от областта)

  • демографски условия, т.е. към коя група от населението е насочена услуга­ та (фирма, изработваща карнавални облекла и принадлежности би могла да разчита на най-голям успех сред децата и младежите до 15 години);

Имайки предвид размера на малката фирма, най-често говорим за пазарна ниша, която тя заема. В случая обаче за улеснение сегмент и ниша ще бъдат използвани като синоними, освен ако не е направено изрично разграничение.

  • социални и психологически условия (фирма за организиране на коктейли по домовете не би могла да очаква клиенти с месечен доход под 400 лв.)

  • покупателно поведение (дали домакините с готовност биха изпробвали но­ вата марка почистващ препарат, появил се в магазина или отново ще купят вече познатия; в такива случаи обикновено по-възрастните са поподозрителни и консервативни, докато по-младите са по-склонни да вярват, че „от опит глава не боли").

За да определи свой целеви пазарен сегмент фирмата трябва да се съобрази с комбинация от тези признаци. Да разгледаме и анализираме следния пример: со­фийска фирма произвежда спортни екипи от плат със специално покритие — топ­ло- и влагоустойчиво. Потенциалните й клиенти са купувачите между 12 и 65 години. Специалното покритие ще оскъпи продукта, а той ще бъде предпочитан предимно от хора, активно занимаващи се със спорт. След тези анализи фирмата решава да се насочи към:

» жителите от големите (над 100 000 души) градове на Южна България - ге­ографски признак;

» на възраст между 15 - 25 и 26 - 45 години (два сегмента по демографски признак), с известни различия в задоволяването на потребностите им;

» спортуващи поне два пъти седмично и с месечен доход над 250 лв. {соци­ални признаци).

След определянето на своя целеви пазар, предприемачите с достатъчна точ­ност могат да изчислят и неговия размер, т.е., количеството продажби, което фирмата ще може да реализира на него. Тук могат да се използват и налични ста­тистически данни за общото потребление на дадена стока или услуга по отделни региони или на човек от населението. На база на направените в тема 2.1 анализи на макросредата и установените тенденции в промяната на различните фактори в съчетание с изведените характеристики на целевите клиенти могат да бъдат нап­равени прогнози за бъдещото потребление.

2. Анализ на конкурентите

Ако в резултат на всичко направено до тук се окаже, че стартирането на нов бизнес с избраните продукти или услуги и предлагането им за избрания целеви пазарен сегмент няма да изисква големи първоначални инвестиции в дълготрай­ни активи и оборотен капитал, че може да се очаква реализацията на обем про­дажби, осигуряващ добра и бърза възвръщаемост на вложените средства, същес­твува голяма вероятност и други предприемачи да навлязат на същия пазар. С други думи, колкото по-атрактивен е един отрасъл, толкова по-голяма е заплаха­та от конкуренти. Като прибавим и вече съществуващите фирми, действащи на него, получаваме една напрегната надпревара за „място под слънцето".

Въпросите, които трябва да намерят отговор още на етапа на бизнес пла­нирането са:



  • кои са съществуващите основни конкуренти на бъдещата фирма;

  • какви са обемите на продажбите на конкурентите;

  • какви са разполагаемите и свободните им производствени мощности;

  • какви са техните пазарни дялове, има ли утвърдени пазарни лидери;

  • какви са отличителните предимства на предлаганите от конкурентите продукти;

  • какъв е ценовия диапазон на продуктите (колко варира цената);

  • как конкурентите продават продуктите си и насърчават покупките;

  • как конкурентите ще реагират на навлизането на фирмата на пазара, каква ще бъде тяхната реакция

(намаление на цените, отстъпки за определени количества, подаръци от типа „Плащате две, получавате три" и т.н.);

  • каква е опасността от навлизане на нови конкуренти на пазара и как това ще промени конкурентната структура.

Основната цел на анализа на конкурентите е да бъдат установени зоните, къ­дето непосредствено се пресичат интересите на фирмата, навлизаща на пазара, и нейните конкуренти. Важно е да се знаят слабите места на конкурентите, които фирмата е длъжна да превърне в свои отличителни предимства, за да успее в кон­курентната борба.

3. Специфични методи за проучване на пазара и конкурентните

В много от случаите предприемачите и техните МСФ нямат времето и ресур­сите за най-пълно и ефективно проучване на пазарите и конкурентите. Това е още по-валидно за начинаещите предприемачи, които в значима степен трябва да си изградят едни виртуални и по-обобщени представи за бъдещия си бизнес. Проблемите с осигуряването на маркетинговата и съпътстващата я друга инфор­мация изискват да се ползват и някои нетрадиционни методи и други творчески решения.

Най-често се използват собствено анкетно проучване сред целевите клиенти на фирмата или интервю. Анкетата може да бъде проведена и по телефона.

По-долу ще бъдат представени други по-малко познати начини за събиране на необходимата маркетингова информация (за пазарите, клиентите и конкуренти­те) и дори друга допълнителна информация.

Маркетингова информация от браншови камари, асоциации, съюзи и дру­ги организации. Членството на МСФ в различни професионални организации може да бъде от голяма полза, въпреки че то не е задължително. Различните ор­ганизации имат своите печатни или електронни издания в които информират за своята дейност и различните форуми и събития с тяхно участие. Тук не могат да се споменат всички подобни издания, но могат да се посочат например специали­зираните електронни издания като ежедневните бюлетини на Българската сто­панска камара (БСК) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП); „Кълвачът" на Браншовата камара на дървопреработващите и мебелни предприя­тия; периодичното издание на регионалното сдружение „Марица" (Хасково) и много други.

Информация от пенсионирани експерти. Един от начините за сдобиване с ценна маркетингова информация (а и не само маркетингова) е използването на пенсиониран експерт (и) в областта на бизнеса, в които възнамерява да навлезе стартиращият предприемач. Сътрудничеството с подобни пенсионирани експер­ти може да се окаже с най-голяма стойност за стартиращия предприемач, разпо­лагащ с ограничени ресурси и малко информация.

Участие в специализирани изложения и изяви. Повече от половината от всички търговски контакти се раждат на участия в панаири, изложби и форуми. Ето защо една модерна българска фирма гледа на участието си в панаири, излож­би, договаряния и други подобни изяви, като на ценен източник на информация и „сверяване на часовника". На тези събития първата задача на начинаещия предп­риемач е да види „с очите си" и да разпознае водещи фирми и установи ценни контакти. Възможно е подобни изложения да му покажат, че още е рано или до­ри, че няма шанс за него в този бизнес. Често след такава стресова ситуация идва и печелившата идея, понякога и ненадейно.

Участие в обучения (курсове и обучшпелни семинари). В един такъв целеви 2-3 дневен курс начинаещият предприемач би могъл: да получи конкретни знания, а отчасти и да намери евентуални съмишленици и съдружници за общ бизнес.

Закупуване (сдобиване с) мостри. Това е един от практичните начини за сдо­биване с важна информация за конкурентите. Опитният експерт в голяма степен по цвета, миризмата, материята може да прецени „колко струва" продукта като качество, надеждност, цена, дори може да уточни начина на производството, из­ползваните суровини и технология на производство, а оттук да даде оценка дали продукта е имитация или не.

Интернет. Това е най-достъпната банка с информация. Тук може да се научи бързо и много за стоки, клиенти, пазари и конкуренти. Такава информация може да се търси в специализираните портали за икономическа информация, страни­ците на държавни институции, неправителствени организации, и страниците на конкурентите.

Телефонни проучвания. Това са едни от най-надеждните средства за отправя­не на рекламни послания, провеждане на интервюта, провеждане на маркетинго­ви проучвания сред нови целеви групи и проучвания на интереса към нови про­дукти.

Пробни запитвания (или оферти) до конкурента. Подобен подход се из­ползва в случаите на стартиращ бизнес, когато липсват реален опит в бизнеса и контакти с конкурентите в рамките на панаири, изложения и др., както е при съ­ществуващите бизнеси. Прохождащият предприемач ще може да се ориентира в конкурентната обстановка и да намери своето място.

Най-често целта на този подход е ориентировъчен, за да се установи целевия пазар на конкурента, поведението спрямо клиентите, характеристиките и качест­вото на продавания продукт и най-вече неговата цена при различни условия. Много важна е и информацията за производството, гаранционния и извънгаран­ционния сервиз, срокът на извършване на доставката.

Изложените не дотам научни, но прагматични методи дават възможност за сдобиване с необходимата маркетингова и друга съпътствуваща я информация, да се създадат контакти, мрежи и т.н., т.е., показват голямото разнообразие от методи, които могат да се използват в практиката на стартиращите и функциони­ращи МСФ. Резултатите зависят от информираността и находчивостта на старти­ращия предприемач, който понякога може и да открие и свой метод. Не трябва да се забравя също, че използваните на някой от по-нетрадиционните и специфични методи не трябва да нарушава законите в страната както и възприетите норми за етика и морал.


VІ. Технологично и организационно - производствено осигуряване.
Бизнес планът трябва да съдържа описание на технологичното и организаци-онно-производственото осигуряване (ако бизнесът е с такава насоченост), като се акцентира върху:

  • описанието на производствения процес;

  • необходимостта от сгради и оборудване и какви ще са производствените мощности;

  • общата схема на локализацията и разположението на производствената единица, даваща представа за нужната площ на сградите, разположението на оборудването и движението на материалите и готовата продукция;

  • начините за следене и контрол на качеството.

Производственият процес трябва да се опише подробно в бизнес плана, но без да се влиза в детайлни технически подробности. Важно е да се посочи какви пре­димства и недостатъци осигурява избраната технология.

Необходимо е да се опишат и видът, конструкцията на производственото по­мещение и целевото му предназначение.

Бизнес планът трябва да съдържа мотивите на собственика за избор на място за дадения бизнес, които могат да бъдат: близост до основните ресурси (сурови­ни, работна сила, капитали), близост до основните пазари; благоприятно разпо­ложение от гледна точка на изградена инфраструктура и др.

1. Избор на технология и оборудване.

Независимо дали малката фирма ще произвежда лазерни устройства или ще предлага гозби от българската национална кухня, нейните бъдещи собственици трябва да изберат най-доброто и най-достъпното за тях технологично оборудване.

В най-общия случай има няколко варианта една стартираща малка фир­ма да се сдобие с оборудване:


  • да закупи ново оборудване от неговия производител (вносител);

  • да наеме оборудване;

  • да закупи оборудване втора употреба;

  • да възложи на специализирани фирми или лица да изработят оборудването по нейна спецификация и по образец на аналогично оборудване.

Макар и по-рядко, но попадането на подходящо оборудване може да породи дори идеята за стартиране на бизнес. Например предлагана на изключително из годна цена сушилня за плодове и зеленчуци втора ръка, събужда интереса на предприемчива личност със свободни капитали може да постави началото на малка фирма за изкупуване, пакетиране и износ на гъби, или сушени зеленчуци и плодове.

Изборът на основно оборудване за бъдещата фирма до голяма степен се опира на нейната маркетингова стратегия. Ако фирмата залага на качествени услуги на високи (или над средните за отрасъла) цени, то и оборудването трябва да е на такова ниво, че да позволи постигането на това качество. Обратно, ако е предпо­четена стратегия на по-ниските цени и съответно по-ниското качество при избора на оборудване може да се предпочете такова, което е по-евтино, с по-малки раз­ходни показатели, по-евтин сервиз и т.н. При всички положения изборът на обо­рудване трябва да бъде добре обоснован и описан подробно в плана. Препоръ­чително е основното оборудване да се избере чрез сравнение и анализ на най-малко три оферти на конкурентни доставчици. Добре е към бизнес плана да се приложат и офертите, сред които е правена селекцията. Подобно изискване към бизнес плана е много вероятно да имат и кредитиращите институции — нап­ример банките. В таблица 3.2 е представена една примерна схема за извършване на сравнителен анализ на офертите на доставчици на оборудване, като са използ­вани примерни балове за оценка.

Таблица 3.2. Сравнение на предлаганото оборудване от конкурентни фирми


Критерии

Доставчик „А"

Доставчик „Б"

Доставчик „В"

1. Цена

8

7

5

2. Разход на електроенергия

5

6

7

3. Гаранционен срок

7

8

6

4. Производителност

8

6

5

5. Сербиз

3

5

6

6. Цена на резервните части

4

6

7

Общо

35

38

36

Бележка: Най-висока оценка е 10, а най-ниската допустима оценка е 1. В този случай печели доставчик „Б", събрал най-много точка. (Тук например оценка 6 за „цена на резерв­ни части" означава, че цената е ниска, докато оценка 3 за „сервиз" на доставчик „А" означава проблеми със сервиза.)



2. Избор на форми на организация на производството и труда

Организацията на производството представлява съчетаване на дейностите по производствения процес във времето и пространството. Ако приемем за измери­тел времето, производственият процес може да бъде прекъснат и непрекъснат, което зависи от вида на технологията. Производството на неделими продукти (които не могат да бъдат разделени на части - например натурални сокове) се осъществява чрез непрекъснати производствени процеси. Продуктите, състоящите се от отделни части като машини, мебел и др. могат да бъдат произвеждани при прекъснати (дискретни) процеси.

Ако се използва за измерител пространството могат да бъдат откроени ня­колко основни форми на организация на производството.

- Индивидуална, при която един работник изработва продукта изцяло. Инте­ресен е примерът на производител на стоманени въжета със специална укрепенасплитка, използвани на плавателни съдове и пристанища, който борави с двете си ръце, няколко клещи, ножици и други несложни инструменти, като успява да наложи продуктите си дори на външни пазари. Тази форма е подходяща за еди­нично производство.

- Групова, или технологична форма. Тук се обособяват участъци от оборуд­ване за изпълнение на еднородни технологични операции. Например, различните участъци в едно дървообработващо предприятие могат да бъдат: участък за су­шене на дървесината, участък за нарязване на дървесните плоскости, участък за шлифоване, лакиране, опаковане и т.н. При тази форма е важно да се обърне осо­бено внимание на пространственото решение на оборудването, за да се избегнат кръстосаните и възвратни движения на продуктите на различните етапи от про­
изводството им. Подходяща е за серийно производство.

- Предметна форма - подходяща за дребносерийно и серийно производ­ство. Тук водещото при организацията е целта да се изработи даден предмет или част от него.

- Поточната форма е такъв вид организация, при която оборудването е подредено линейно по хода на технологичния процес, продуктите се движат неп­ рекъснато в процеса на производство и на определените работни места се извър­шват строго специализирани операции. Поради това, тази форма е подходяща за едросерийно и масово производство (най-добър пример е автомобилостроенето).

За условията на малките фирми най-подходяща изглежда груповата форма на организация на производството, поради по-ограниченият набор продукти, произ­веждани от тях; поради по-малкият обем на производството и съответно по-малкото на брой машини, но също така и поради възможностите за серийно про­изводство. В практиката обаче, преобладават едноличните търговци, които при­лагат повече индивидуалната форма на организация.





Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница