И н ф о р м а ц и о н е н б ю л е т и н



Дата01.01.2018
Размер49.54 Kb.
#39051
И Н Ф О Р М А Ц И О Н Е Н Б Ю Л Е Т И Н

За периода 20.03.2017г. – 24.03.2017г. здравните инспектори при РЗИ – гр. Ловеч извършиха 62 проверки на обекти с обществено предназначение - 1 спортна зала, 1 фитнес зала, 4 читалища, 1 игрална зала, 29 фризьорски и козметични салона, 4 обекта за съхранение и търговия с козметични продукти, 1 транспортно средство със специално предназначение-превоз на тленни останки, 8 местни водоизточника, 1 училище, 1 ученическо общежитие, 2 школи за работа с деца, 1 минерален водоизточник, 1 оптика, 1 плувен басейн и 6 хотела в гр. Ловеч, гр. Летница, с. Горско Сливово, с. Кърпачево, гр. Троян, с. Българене, с. Стефаново и с. Малиново. Не са установени несъответствия с нормативната уредба.

Извършени са още 2 проверки на УЗ в гр.Ловеч и гр.Летница за спазване на съгласувани от РЗИ учебни разписания, без нарушения.

Контролът на забраните за тютюнопушене през седмицата включва 14 проверки на административни обекти и на обекти за хранене и развлечение за спазване на забраните за тютюнопушене в гр.Ловеч, гр.Летница и селата Деветаки, Чавдарци, Горско Сливово и Крушуна, без нарушения. Проверени са също 15 лечебни заведения и 8 аптеки и дрогерии в областта, без нарушения.

Извършени са и 16 проверки в амбулатории за извънболнична помощ в гр.Ловеч, с.Лесидрен, с.Кирчево, с.Борима, с.Дълбок Дол на осъществяваната дейност в съответствие с регистрираната по Закона за лечебните заведения, като в 7 от тях и за съответствие с медицинския стандарт по съответната медицинска специалност. В рамките на проверките е проследявано спазване на изискванията за метрологичен контрол на средствата за измерване. Проверените ОПЛ работят съобразно нормативните разпоредби с изключение на едно ЛЗ, на което е направена препоръка за извършване на метрологичен преглед на апарат за кръвно налягане. Осъществени са и 5 проверки по Наредба №5/2011г. на лекари с разрешения за продажба на лекарствени средства. Направена е препоръка в една амбулатория, относно начина на съхранение на лекарствените продукти.

През отчетния период са извършени и 3 планови проверки в дрогерии по Наредба №29/2008г. за условията и реда за организация на работата в дрогериите, в т.ч. и по заповед на изпълнителен директор на ИАЛ за спиране и блокиране на лекарствения продукт „Имунофан” спрей, като цитирания продукт не е намерен.

Извършена е и 1 проверка по жалба по повод платена сума за болничен престой в Детско отделение на МБАЛ „Проф. Д-р Параскев Стоянов” АД гр. Ловеч. Жалбата е неоснователна.

За отчетният период е проведено едно заседания на Регионалния съвет за контрол на експертизата на временната неработоспособност. Разгледана е 1 жалба срещу болничен лист от Директор на ТП на НОИ – Ловеч и насочена за повторна експертиза от ЛКК.

В Регионалната картотека на медицинските експертизи са приети и обработени 118 заявления от пациенти и медицинската документация към тях за освидетелстване и преосвидетелстване от ТЕЛК. Няма обжалвани експертни решения до НЕЛК-София, а обжалваните болнични листи до ТЕЛК са 3.

Служител от Дирекция „Медицински дейности” е взел участие в заседание на Съвета по осиновяване към Регионална дирекция „Социално подпомагане”.

За периода няма постъпили сигнали от ЦСМП-Ловеч за отказ от хоспитализация на пациенти в лечебните заведения за болнична помощ.

За периода 20. 03. 2017 – 26. 03. 2017 година включително на територията на област Ловеч са регистрирани следните заразни заболявания и са предприети противоепидемични мерки както следва:



Дихателни инфекции:

  • Варицела – 2 сл. – гр. Ловеч 1 сл. ДГ „Зора“, 1 сл за с. Александрово

  • Скарлатина - 3 сл. – 2 сл. за гр. Ловеч за ДГ „Радост“. Изследвани са 26 контактни от ДГняма носители на бета-хемолитичен стрептокок. 1 сл. за гр. Луковит – ДГ „Червена шапчица“, изследвани 25 контактни – няма носители

Чревни инфекции

  • Ротавирусен гастроентерит – 1 сл. за гр. Ловеч

От групата на Вирусните хепатити са регистрирани 2 сл. на Хепатит С за гр. Ловеч и с. Орешак.

От групата на паразитните заболявания е регистриран 1 сл. на Жиардиаза(Ламблиаза) за гр. Ловеч.



Острите респираторни инфекции за гр. Ловеч бележат понижение - оформена заболяемост от 88,21 на 10 хиляди население, при 102,91 на 10 хиляди население през предходната седмица

Във връзка с регистрираните случаи на морбили в няколко държави на Европейския съюз - Румъния, Италия и Великобритания, като вече са регистрирани и 8 сл. в България и съобщените смъртни случаи в Румъния на деца без имунизация срещу заболяването, както и в изпълнение на писмо на МЗ, РЗИ – Ловеч предприема следните действия с цел недопускане на разпространение на морбили на територията на България:



  1. Всички общопрактикуващи лекари да извършат преглед на имунизационния статус на населението от пациентската листа на възраст от 13 месеца до 18 години, подлежащи на имунизация срещу морбили.

  2. Всички деца от тези възрасти, без необходимите приеми за възрастта да бъдат обхванати и имунизирани.

  3. При най-малките съмнения по отношение на диагнозата пациентите ще бъдат консултирани от специалист-инфекционист.

  4. РЗИ призовава родителите да оказват съдействие на общопрактикуващите лекари при изясняване на имунния статус на децата и при обхващането им с ваксинация. Активно да търсят личните лекари за имунизации.

Морбили или брусница е остро, силно заразно инфекциозно заболяване, което се причинява от вирус от групата на RNK-вирусите. Входна врата е лигавицата на горните дихателни пътища и конюнктивата. Инкубационният период е 9-14 дни. Единствен източник на инфекцията е болният човек. Механизмът на предаване на заразата е въздушно - капков. Вирусът се отделя с капките слуз от лигавицата на дихателните пътища при кихане, кашляне, разговор, при плач със сълзите. Вирусът не се предава по въздушно-прахов, хранителен и контактен път. Смята се, че невъзприемчиви към морбили са само кърмачетата – от раждането до 3-6 м. поради пасивния майчин трансплацентарен имунитет. Имунитетът след преболедуване от морбили е траен и пожизнен. Повторни заболявания са възможни, но много редки. Заболяването се среща най-често през зимата и пролетта. Най-често боледуват децата до 5 год. възраст. Масовата имунопрофилактика, допринесе за значително снижение на заболеваемостта и смъртността.

Диагнозата се поставя на основата на клинико - епидемиологичните данни. Болните от морбили се изолират в домашни условия до петия ден след появата на обрива. При настъпили усложнения карантината продължава до 10 дни. Хоспитализират се болните с усложнени клинични форми, децата до две годишна възраст, живеещите при лоши битови условия. Контактните деца, имунизирани преди повече от 30 дни от началото на контакта не се карантинират. Основно средство за профилактика на заболяването е противоморбилната ваксина. Прилага се триваксина - морбили, паротит и рубеола на деца от 13 месец след раждането, еднократно, подкожно или мускулно по 0,5мл. Реимунизация се провежда на 11-12 годишна възраст /6 клас/.


Във връзка с изпълнение на дейности по Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата и Световния ден за борба с туберкулозата – 24 март, РЗИ гр.Ловеч стартира регионална кампания с мотото: “Обединени да спрем туберкулозата”. В рамките на две седмици експерти на РЗИ ще проведат обучения на млади хора, потребители на социални услуги и персонал на социалните центрове в гр.Ловеч. С лекционен материал, предоставен от Инспекцията медицинските специалисти от училищата на Ловешка област ще обучават ученици от основен и горен курс на обучение. Чрез Общинските администрации, БЧК, Регионална Библиотека гр.Ловеч, Сдружение “Екомисия 21 век” гр.Ловеч ще бъдат разпространени за населението брошури и плакати, предоставени от Министерство на здравеопазването, по Програми, финансирани от Глобалния фонд за борба с срещу СПИН, туберкулоза и малария.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница