I общи положения Ч



страница1/4
Дата14.01.2017
Размер0.63 Mb.
#12695
  1   2   3   4


НАРЕДБА № 10 от 3.04.2009 г. за максимално допустимите концентрации на нежелани субстанции и продукти във фуражите

Издадена от министъра на земеделието и храните, обн., ДВ, бр. 29 от 17.04.2009 г., в сила от 17.04.2009 г.


Раздел I

Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. максимално допустимите концентрации на нежелани субстанции и продукти във фуражите;

2. мерките, които органите по чл. 34, ал. 2 и чл. 53 от Закона за фуражите (ЗФ) предприемат при:

а) установяване на по-високи от максимално допустимите концентрации на нежелани субстанции или продукти във фуражите;

б) достигане или надвишаване на прагова концентрация на нежелана субстанция или продукт във фуражите.

Раздел II

Максимално допустими концентрации на нежелани субстанции или продукти във фуражите

Чл. 2. (1) Фуражите се произвеждат, преработват, внасят, изнасят, пускат на пазара и употребяват за храна на животните, когато:

1. са автентични и с добро търговско качество;

2. са използвани правилно, не представляват опасност за здравето на хората след консумация на суровини или храни от животински произход;

3. нямат вредно въздействие върху околната среда;

4. са използвани правилно, не представляват опасност за здравето на животните;

5. не оказват отрицателно влияние върху продуктивността на животните;

6. не оказват отрицателно влияние върху качеството на суровини или храни от животински произход.

(2) Фуражите се считат за несъответстващи по ал. 1, когато:

1. съдържат нежелани субстанции или продукти, надвишаващи максимално допустимите концентрации, посочени в приложение № 1;

2. при неизбежно преминаване в нецелеви фуражи на активни вещества от разрешени кокцидиостатици и хистомоностатици се надвишат посочените в приложение № 1 концентрации на всеки един етап от производство, преработка, съхранение, транспортиране, разпространение, включително употребата на фуражи.

(3) В случаите, когато максималните нива на нежелани субстанции и продукти по приложение № 1 са надвишени, и в случаите, когато са достигнати или надвишени праговите концентрации за съдържание на нежелани субстанции и продукти по приложение № 2 или при изпълнение на мерките по чл. 5, ал. 1, Националната служба по зърното и фуражите (НСЗФ) в сътрудничество с операторите от фуражния сектор извършва проучване с цел идентифициране източниците на тези субстанции и продукти. Проучването се извършва на основата на определените в приложение № 2 прагови концентрации, както и посочените концентрации в заповедта по чл. 5.

(4) Когато максималните концентрации на нежелани субстанции или продукти са надвишени, се вземат предвид и фоновите нива.



Чл. 3. (1) Максимално допустимите концентрации на нежелани субстанции или продукти в приложение № 1 се отнасят само за посочените в него фуражи.

(2) Когато няма специални разпоредби за съдържанието на нежелани субстанции или продукти в допълващи фуражи по приложение № 1, допълващите фуражи не може да съдържат нежелани субстанции или продукти в концентрации, по-големи от максимално допустимите за пълноценните фуражи по приложение № 1, като се взема предвид препоръчаната пропорция (процент за участие) в дневната дажба на животните.



Чл. 4. Не се допуска смесването на фуражи, които съдържат нежелани субстанции или продукти в концентрации, надвишаващи максимално допустимите по приложение № 1, със същите или други фуражи с цел разреждане.
Чл. 5. (1) При постъпване на мотивирано предложение от компетентните органи по чл. 1, т. 2 министърът на земеделието и храните със заповед временно:

1. разпорежда намаляване на съществуващите максимални концентрации;

2. определя нова максимална концентрация;

3. забранява наличието на нежелана субстанция или продукт във фуражите.

(2) Случаите по ал. 1 се прилагат, когато има нова информация или на база на направена преоценка на вече съществуваща информация, която показва, че определената в приложение № 1 максимално допустима концентрация на нежелана субстанция или продукт, което не е посочено в него, представляват опасност за здравето на животните или за здравето на хората или за околната среда.

(3) Заповедта по ал. 1 незабавно се изпраща за информация до Европейската комисия (ЕК) и държавите - членки на Европейския съюз.

(4) Министърът отменя заповедта по ал. 1, когато наложената мярка не бъде одобрена от ЕК.

(5) Заповедта по ал. 1 се публикува в интернет страницата на Министерството на земеделието и храните.



Раздел III

Мерки при съмнение или надвишаване на максимално допустимите концентрации на нежелани субстанции или продукти във фуражи

Чл. 6. (1) При съмнение или наличие на доказателства за съдържание във фуражите на нежелани субстанции или продукти над максимално допустимите концентрации, определени в приложение № 1, тези фуражи не се допускат на пазара и не се използват за хранене на продуктивни животни.

(2) Националната ветеринарномедицинска служба предприема мерки по Наредба № 119 от 2006 г. за мерките за контрол върху определени субстанции и остатъци от тях в живи животни, суровини и храни от животински произход, предназначени за консумация от хора (ДВ, бр. 6 от 2007 г.) при наличие на доказателства или съмнения, че:

1. животните са изхранвани с фураж, който съдържа нежелана субстанция или продукт над максимално допустимите концентрации, посочени в приложение № 1;

2. животните са изхранвани с фураж, който съдържа нежелана субстанция или продукт, достигащи или надвишаващи праговите концентрации, посочени в приложение № 2;

3. нежелана субстанция или продукт са преминали в суровини и/или храни от животински произход, предназначени за консумация от хора.

Чл. 7. (1) Министерството на земеделието и храните съобщава на ЕК и на другите държави членки необходимата информация за източника на замърсяване на фуражите и взетите мерки за намаляване на съдържанието или отстраняването на нежеланите субстанции и продукти, предприети от операторите във фуражния сектор и одобрени от компетентните органи.

(2) В случаите по ал. 1, когато е установен сериозен риск за здравето на хората, животните и околната среда, информацията незабавно се изпраща чрез Националната служба по зърното и фуражите до националната контактна точка в Министерството на земеделието и храните.

(3) Министерството на земеделието и храните изпраща информацията по ал. 2 чрез Системата за бързо съобщаване за опасни храни и фуражи на Главна дирекция "Здравеопазване и защита на потребителите" в Европейската комисия в съответствие с чл. 50 на Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 г. за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (ОВ, L 31/2002).

(4) Министерството на земеделието и храните, извън случаите по ал. 2, изпраща информацията в рамките на годишния доклад по чл. 44 от Регламент (ЕО) № 882/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно официалния контрол, провеждан с цел осигуряване на проверка на съответствието със законодателството в областта на фуражите и храните и правилата за опазване здравето на животните и хуманното отношение към животните (ОВ, L 165/2004).



ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Автентични фуражи" са фуражи, които съответстват на данните, посочени в придружаващите партидата документи.

2. "Дневна дажба" е общото количество фуражи, изчислено при съдържание на влага 12 %, което е необходимо средно на ден на едно животно от определен вид, възрастова категория и продуктивност за задоволяване на всичките му потребности.

3. "Допълващи фуражи" са смеси от фуражи, съдържащи висок процент от някои вещества, които осигуряват дневната дажба само ако са прибавени към други фуражи.

4. "Животни" са животински видове, обикновено хранени и отглеждани или консумирани от хора, както и животински видове, живеещи на свобода, в случаите, когато те се хранят с фуражи.

5. "Комбиниран фураж" е смес от фуражни суровини, към които са прибавени или не фуражни добавки, предназначен за хранене на животни през устата, в качеството му на пълноценен или допълващ фураж.

6. "Максимално допустима концентрация на нежелана субстанция или продукт" е нормата, определена в mg/kg (ppm), отнесени към масата на фуража при 12 % влага и посочена в колона 3 на приложение № 1.

7. "Нежелана субстанция или продукт" е субстанция или продукт (без патогенни микроорганизми), който се намира върху повърхността и/или във фуражите, представлява потенциална опасност за здравето на хората или животните или за околната среда или която може да окаже неблагоприятен ефект върху животинска продукция.

8. "Нецелеви фуражи" са фуражи, за които използването на кокцидиостатици или хистомоностатици не е разрешено, като например фуражи за животински видове или категории, които не са посочени в разрешителното за фуражната добавка.

9. "Премикси" са смеси от фуражни добавки или смеси от една или повече фуражни добавки с фуражни суровини, използвани като носители, които са предназначени за производство на фуражи.

10. "Пълноценен фураж" е смес от фуражи, които поради своето съдържание са достатъчни за дневната дажба.

11. "Пускане в обращение" или "обращение" е притежаването на продукти, предназначени за фуражи, с цел продажба, включително предлагане за продажба или всякакъв друг вид прехвърляне, безвъзмездно или не, на трети лица и продажбата или други форми на прехвърляне.

12. "Фуражи" (или "фуражни продукти") са продуктите от растителен или животински произход в тяхното естествено състояние, пресни или консервирани, и продукти, получени от тяхната промишлена преработка, и органични или неорганични вещества, използвани самостоятелно или в смеси, съдържащи или не добавки, за хранене на животни през устата.

13. "Фуражни добавки" в съответствие с чл. 2, параграф 2, буква (а) на Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 г. относно добавки за използване при храненето на животните; индивидуалните разрешителни за фуражни добавки, издадени на основание на този регламент (ОВ, L 268/2003), са вещества, микроорганизми или препарати, различни от фуражните суровини и премиксите, които съзнателно се добавят в храната или водата, за да изпълняват по-специално една или повече от функциите, посочени в член 5, параграф 3 на Регламент (ЕО) № 1831/2003.

14. "Фуражни суровини" са продукти от растителен или животински произход в тяхното естествено състояние, пресни или консервирани, и продукти, получени след тяхната индустриална преработка, както и органични или неорганични вещества, независимо от това, дали съдържат добавки, предназначени за хранене на животни, директно или след преработка - като съставки на комбинирани фуражи или като пълнители за премикси.

§ 2. С тази наредба се въвеждат изискванията на:

1. Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 май 2002 г. относно нежеланите вещества в храните за животни (ОВ L 140 от 30.05.2002 г.);

2. Директива 2003/57 на Комисията от 17 юни 2003 г. за изменение на Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно нежеланите вещества в храните за животни (ОВ L 151 от 19.06.2003 г.);

3. Директива 2003/100/ЕО на Комисията от 31 октомври 2003 г. за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно нежеланите вещества в храните за животни (ОВ L 285 от 01.11.2003);

4. Директива 2005/8/ЕО на Комисията от 27 януари 2005 г. за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за нежеланите вещества в храни за животни (ОВ L 27 от 29.01.2005);

5. Директива 2005/86/ЕО на Комисията от 5 декември 2005 г. за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно нежелани вещества в храните за животни по отношение на камфехлор (ОВ L 318 от 06.12.2005);

6. Директива 2005/87/ЕО на Комисията от 5 декември 2005 г. за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно нежеланите вещества в храните за животни по отношение на олово, флуор и кадмий (ОВ L 318 от 06.12.2005);

7. Директива 2006/13/ЕО на Комисията от 3 февруари 2006 г. за изменение на приложения I и II от Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно нежелани вещества в храните на животните, като диоксини и диоксиноподобни PCBs (ОВ L 32 от 04.02.2006);

8. Директива 2006/77 на Комисията от 29 септември 2006 г. за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максималните равнища на органични хлорни съединения в храните за животни (ОВ L 271 от 30.09.2006);

9. Директива 2008/76/ЕО на Комисията от 25 юли 2008 г. за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно нежеланите вещества в храните за животни (ОВ L 198 от 26.07.2008);

10. Директива 2009/8/ЕО на Комисията от 10 февруари 2009 г. за изменение на Приложение I към Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно максимално допустимите граници за неизбежното преминаване на кокцидиостатици или хистомоностатици в нецелеви фуражи (ОВ L 40 от 11.02.2009).

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 3. Наредбата се издава на основание чл. 11, ал. 3 от Закона за фуражите (обн., ДВ, бр. 55 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 54 от 2008 г.) и отменя Наредба № 21 за максимално допустимите концентрации на нежелани субстанции и продукти във фуражите (обн., ДВ, бр. 21 от 2006 г.; изм., бр. 82 от 2007 г.).

§ 4. Изпълнението на наредбата се възлага на изпълнителния директор на Националната служба по зърното и фуражите и на генералния директор на Националната ветеринарномедицинска служба.

§ 5. Наредбата влиза в сила от датата на обнародването й в "Държавен вестник", с изключение на т. 37 - 47 на приложение № 1, които влизат в сила от 1 юли 2009 г.




Приложение № 1


Каталог: docs -> safety foods
docs -> Опит в група чрез психодрама, социометрия и групова терапия
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Фондация «Гъривер клиринг хауз» (c/o Център за култура и дебат „Червената къща”)
docs -> Иван (Ванчо) Флоров и м а г и н е р н о с т а
docs -> Соу „СВ. Св. Кирил и методий
docs -> Рискови фактори на тютюнопушенето
safety foods -> Ръководства за добри производствени и хигиенни практики
safety foods -> Haccp какво трябва да знаем?
safety foods -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №2 от 2008 Г. За материалите и предметите от пластмаси, предназначени за контакт с храни


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница