I общи разпоредби Ч



страница1/2
Дата15.08.2018
Размер0.53 Mb.
#78746
  1   2
НАРЕДБА № 5 от 1.09.2004 г. за корабните документи
Издадена от министъра на транспорта и съобщенията, обн., ДВ, бр. 88 от 8.10.2004 г., доп., бр. 109 от 14.12.2004 г., изм. и доп., бр. 73 от 9.09.2005 г.


Раздел I

Общи разпоредби

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят видът и формата, издателят, сроковете на валидност и съхранение на корабните документи, с които международните договори, страна по които е Република България, и националното законодателство изискват да бъдат снабдени българските морски кораби и корабите, плаващи по вътрешните водни пътища.

(2) Тази наредба не се прилага за военните и граничнополицейските кораби.

Чл. 2. Корабните документи - предмет на тази наредба, удостоверяват факти и обстоятелства, които се изискват от международните договори, страна по които е Република България, и от националното законодателство.

Чл. 3. (1) Корабните документи, посочени в приложение № 1, трябва да бъдат постоянно на борда на кораба и при поискване се представят на компетентните органи за проверка.

(2) При липса или невалидност на корабните документи директорът на съответната дирекция на Изпълнителна агенция "Морска администрация" (ИА "МА") може да забрани влизането на кораб в пристанището или отплаването му.

Чл. 4. Корабните документи, издадени на български кораб от администрация на чужда държава, се признават за валидни в Република България, когато Република България има споразумение с тази държава за взаимно признаване на съответните документи или това е предвидено в международен договор, по който Република България и съответната държава са страни, както и в случаите, когато документите са издадени по молба на българските компетентни органи.

Чл. 5. Корабният документ е невалиден, когато:

1. е изтекъл срокът, за който е издаден, или няма ежегодна заверка, ако се изисква такава;

2. отпадне основанието, по силата на което корабът плава под знамето на Република България;

3. корабът промени името си;

4. корабът промени собственика си;

5. корабът потъне, изчезне или се разруши;

6. с кораба са станали изменения, застрашаващи неговата безопасност и мореходност;

7. на кораба са направени изменения, водещи до недействителност на данните, вписани в документа;

8. е повреден или претърпял изменения, в следствие на които не отговаря на вида и формата, предвидени в тази наредба.

Чл. 6. (1) Корабни документи могат да бъдат издавани или потвърждавани в чужбина от чужди компетентни органи след признаване и утвърждаване по реда на чл. 73, ал. 4 от Кодекса на търговското корабоплаване (КТК).

(2) Срокът на валидност на корабните документи може да бъде продължаван в страната от компетентните органи, които са издали документа, а в чужбина - от българските дипломатически представителства след съгласуване с ИА "МА" или от чужди компетентни органи след признаване и утвърждаване по реда на чл. 73, ал. 4 КТК.

Чл. 7. Срокът на валидност на корабните документи на кораб, плаващ под чуждо знаме, може да бъде потвърждаван или продължаван от директора на дирекция "Морска администрация" по молба на администрацията на страната, в която е регистриран корабът, и по силата на взаимни задължения, произтичащи от международни договори, по които Република България и съответната държава са страни, след преглед за установяване, че условията за това са налице.

Чл. 8. Документите по тази наредба, с изключение на временното свидетелство за плаване, се издават по молба на корабособственика или на беърбоут чартьора.

Чл. 9. (1) (Предишен текст на чл. 9 - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Заявление за издаване на корабни документи по тази наредба се подава:

1. за морски кораби - в дирекция "Морска администрация - Варна" или дирекция "Морска администрация - Бургас";

2. за речни кораби - в дирекция "Морска администрация - Русе" или дирекция "Морска администрация - Лом".

(2) (Нова - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Отказът за издаване, заверка или подновяване на корабно удостоверение се мотивира и подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.

Чл. 10. (Доп. - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Валидността на корабните документи е с продължителност в зависимост от искането на корабособственика или на беърбоут чартьора, но не повече от 5 години, с изключение на корабните документи по чл. 20, 22, 23, 38 и 39 и на свидетелството по чл. 59 , когато срокът на застраховката или на друго финансово обезпечаване на гражданска отговорност за щети от замърсяване с нефт е по-дълъг от 5 години.

Чл. 11. (1) (Предишен текст на чл. 11 - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) При промяна на обстоятелствата, свързани с издаден по реда на тази наредба документ, заинтересуваното лице - корабособственикът или беърбоут чартьорът, подава заявление до издателя на документа за издаване на нов документ в 14-дневен срок от възникване на основанието за промяна.

(2) (Нова - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Когато корабен документ, издаден по реда на тази наредба, е загубен, повреден или е претърпял изменение, вследствие на което не отговаря на вида и формата, предвидени в тази наредба, по молба на заинтересуваното лице се издава нов оригинален документ.

Чл. 12. В случаите, когато за корабни документи по тази наредба се изисква ежегодна заверка, прегледът за съответствие на кораба с изискванията се извършва не по-рано от 3 месеца преди и не по-късно от 3 месеца след датата от годината, на която изтича срокът на валидност на документа.




Раздел II

Видове корабни документи

Чл. 13. (1) Актът за националност (приложение № 2) удостоверява правото на кораба да плава под българско знаме, както и правото на собственост и се издава на български кораби, извършващи задгранично плаване.

(2) Документът по ал. 1 се издава от министъра на транспорта и съобщенията, като лицевата страна на всеки екземпляр се изготвя на български език, а гърбът - на английски език.

Чл. 14. (1) Временният акт за националност удостоверява правото на кораба да плава под българско знаме (приложение № 3) и се издава на кораби, наети по договор за беърбоут чартър и извършващи задгранично плаване.

(2) Документът по ал. 1 се издава от министъра на транспорта и съобщенията, като лицевата страна на всеки екземпляр се изготвя на български език, а гърбът - на английски език.

(3) Временният акт за националност се издава за срока на действие на договора за беърбоут чартър, но не за повече от 5 години.

Чл. 15. (1) Временното свидетелство за плаване под знамето на Република България (приложение № 4 или 4а) се издава на кораб, придобит в чужбина, или на новопостроен кораб в Република България.

(2) Документът по ал. 1 се издава по молба на купувача от съответното българско дипломатическо представителство, за което то уведомява ИА "МА", когато корабът е придобит в чужбина.

(3) Временното свидетелство за плаване под знамето на Република България се издава от министъра на транспорта и съобщенията по молба на корабостроителя по упълномощаване от корабособственика, когато корабът е построен в Република България.

(4) Документът по ал. 1 е валиден до пристигането на кораба в първото българско пристанище, за срок не по-дълъг от една година или до предаването на кораба от корабостроителя на притежателя му и се издава на английски език.

Чл. 16. (1) Позволителното за плаване (приложение № 5) удостоверява правото на кораба да плава под българско знаме, правото на собственост и се издава на български кораби, извършващи крайбрежно плаване или плаване по вътрешните водни пътища на Република България.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български език.

Чл. 17. (1) Контролният талон за преглед на кораб (приложение № 5а) се издава на плавателни съдове до 40 БТ и малки кораби, неизвършващи стопанска дейност, и удостоверява, че корабът е прегледан и е установено, че е технически годен да плава по предназначение в указания в талона район.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице на български език.

(3) Контролният талон за преглед на кораб е неразделна част от Позволителното за плаване, издава се със срок на валидност не по-дълъг от една година и ежегодно се подновява.

Чл. 18. (1) Временното позволително за плаване (приложение № 6) удостоверява правото на кораб, нает по договор за беърбоут чартър, да плава под българско знаме в крайбрежно плаване или плаване по вътрешните водни пътища на Република България, правото му на експлоатация и техническата му годност.

(2) Документът по ал. 1 се издава на корабите, вписани в регистровите книги на корабите, наети по договор за беърбоут чартър, за срока на действие на договора, но не за повече от 5 години.

(3) Временното позволително за плаване се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български език.

Чл. 19. (1) Разрешителното за корабна радиостанция (приложение № 7) удостоверява правото на кораба да се използват корабните излъчващи радиосредства на съответните честоти.

(2) Документът по ал. 1 се издава от Комисията за регулиране на съобщенията, като текстовете в документа се изписват на български и английски език.

(3) При промяна на корабните излъчващи радиосредства заинтересуваното лице отправя искане до Комисията за регулиране на съобщенията за издаване на нов документ.

Чл. 20. (1) Удостоверението за корабна радиостанция (приложение № 8) удостоверява, че монтираните на кораба радиостанции отговарят на техническите и експлоатационните изисквания, установени в Регионалното споразумение относно радиотелефонната служба по вътрешните водни пътища.

(2) Документът по ал. 1 се издава за срок не по-дълъг от 10 години от съответната дирекция "Морска администрация" след извършване на преглед за съответствие със споразумението по ал. 1, като текстовете се изписват на български, немски и руски език.

(3) При промяна на корабните радиостанции заинтересуваното лице отправя искане до ИА "МА" за издаване на нов документ.

Чл. 21. (1) Документът за надеждно комплектуване на кораба с екипаж (приложение № 9 или 9а) удостоверява необходимия минимален екипаж, с който трябва да бъде комплектуван корабът съгласно Наредба № 6 от 2003 г. за компетентност на морските лица в Република България (обн., ДВ, бр. 83 от 2003 г.; изм., бр. 100 от 2003 г.) и международните договори, страна по които е Република България.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" със срок на валидност не по-дълъг от 5 години. Документът - приложение № 9, се издава на английски език, а документът - приложение № 9а - на български и немски език.

(3) По заявление на заинтересуваното лице се издава нов документ за надеждно комплектуване на кораба с екипаж, когато изтече срокът на валидност и при промяна на района на плаване или преоборудване на кораба, изискващи друг състав на екипажа.

Чл. 22. (1) Международното свидетелство за тонаж (1969) (приложение № 10) удостоверява бруто и нето тонажа на кораби с дължина, по-голяма от 24 m, извършващи международно плаване, съгласно разпоредбите на Международната конвенция за измерване тонажа на корабите, 1969 г. и Наредба № 3 от 2004 г. за измерване тонажа на морските кораби (ДВ, бр. 44 от 2004 г.).

(2) Мерителното свидетелство (приложение № 10а) удостоверява бруто и нето тонажа на кораби, неизвършващи международно плаване, съгласно разпоредбите на наредбата по ал. 1.

(3) Мерителното свидетелство (приложение № 10б) удостоверява бруто и нето тонажа на кораби с дължина, по-малка от 24 m, извършващи международно плаване, съгласно разпоредбите на наредбата по ал. 1.

(4) Документите по ал. 1, 2 и 3 се издават от директора на съответната дирекция "Морска администрация" след извършени измервания на кораба и изчисления на тонажа от инспектори от ИА "МА".

(5) Свидетелствата по ал. 1, 2 и 3 са безсрочни. Свидетелството по ал. 1 се издава на английски език, свидетелството по ал. 2 - на български език, а свидетелството по ал. 3 - на български и английски език.

Чл. 23. (1) Мерителното свидетелство за кораби, плаващи по вътрешни водни пътища (приложение № 11), удостоверява максимално допустимото газене на кораба за осигуряване на необходимата запасна плавателност, както и теглото на товара, пресметнато на база газенето на кораба, определено съгласно разпоредбите на Конвенцията за измерване на корабите от вътрешното плаване от 1966 г. и Наредба № 2 от 2003 г. за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища (ДВ, бр. 7 от 2003 г.).

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български език.

(3) Мерителното свидетелство за кораби, плаващи по вътрешни водни пътища, е със срок на валидност 15 години независимо от промените в собствеността на кораба.

Чл. 24. (1) Международното свидетелство за товарните водолинии (приложение № 12) се издава след извършване на преглед на кораба за установяване на съответствието му с изискванията на Международната конвенция за товарните водолинии, 1966 г., както и че товарните водолинии са обозначени на двата борда на кораба.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език.

(3) Международното свидетелство за товарните водолинии се издава за срок не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване, че корабът не е претърпял изменения, влияещи на изчисленията за определяне местата на товарните водолинии, и отговаря на изискванията на конвенцията по ал. 1.

Чл. 25. (1) Международното свидетелство за освобождаване по товарните водолинии (приложение № 13) удостоверява, че ИА "МА" освобождава кораба от някои от изискванията на Международната конвенция за товарните водолинии, 1966 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед на кораба за установяване на съответствието му с изискванията за безопасност на корабоплаването или че са взети допълнителни мерки в съответствие с Международната конвенция за товарните водолинии, 1966 г., които ИА "МА" счете, че са достатъчни за безопасността на кораба и корабоплаването.

(3) Международното свидетелство за освобождаване по товарните водолинии се издава при наличие на международно свидетелство за товарните водолинии със срок на валидност не по-дълъг от срока на валидност на документа по чл. 24 .

Чл. 26. (1) Свидетелството за сигурност на пътнически кораб (приложение № 14) удостоверява, че корабът отговаря на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на пътнически кораб е със срок на валидност не по-дълъг от една година и се придружава от списък на оборудването към свидетелството за сигурност на пътнически кораб - форма Р (приложение № 14а), изготвен на английски език. При промяна на оборудването се издава нов списък.

(4) (Нова - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) На корабите, които попадат в приложното поле на Наредбата относно правилата за безопасност и стандартите за пътнически кораби, се издава свидетелство за сигурност на пътнически кораб (приложение № 14б), което удостоверява, че корабът съответства на разпоредбите на тази наредба. Свидетелството се издава на английски език от органа по ал. 2 след извършване на прегледа, предвиден в Наредбата относно правилата за безопасност и стандартите за пътнически кораби.

(5) (Нова - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Свидетелството по ал. 4 се издава със срок на валидност не по-дълъг от една година и се придружава от списък на оборудването (приложение № 14в). При промяна на оборудването се издава нов списък.

Чл. 27. (1) Свидетелството за сигурност на конструкцията на товарен кораб (приложение № 15) удостоверява, че конструкцията на кораба и нейните елементи, както и тяхното състояние отговарят на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на конструкцията на товарен кораб е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване, че конструкцията на кораба, нейните елементи и тяхното състояние отговарят на изискванията на конвенцията по ал. 1.

Чл. 28. (1) Свидетелството за сигурност на оборудването и снабдяването на товарен кораб (приложение № 16) удостоверява, че оборудването и снабдяването на кораба, както и техните елементи и състояние отговарят на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на оборудването и снабдяването на товарен кораб е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед на кораба за установяване съответствието му с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(5) Свидетелството за сигурност на оборудването и снабдяването на товарен кораб се придружава от списък на оборудването и снабдяването към свидетелството за сигурност на оборудването и снабдяването на товарен кораб - форма Е (приложение № 16а), изготвен на английски език. По заявление на заинтересуваното лице се издава нов списък при промяна в оборудването и снабдяването.

Чл. 29. (1) Свидетелството за сигурност на радиосредствата на товарен кораб (приложение № 17) удостоверява, че радиосредствата на кораба по тип и състояние отговарят на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на радиосредствата на товарен кораб е с със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се придружава от списък на оборудването към свидетелството за сигурност на радиосредствата на товарен кораб форма R (приложение № 17а), изготвен на английски език. По заявление на заинтересуваното лице се издава нов списък при промяна в радиооборудването.

(5) Свидетелството по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

Чл. 30. (1) Свидетелството за сигурност на товарен кораб (приложение № 18) удостоверява, че конструкцията на кораба, нейните елементи, оборудването и снабдяването на кораба, радиосредствата на кораба по тип и тяхното състояние отговарят на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на товарен кораб е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се придружава от списък на оборудването към свидетелството за сигурност на товарен кораб - форма C (приложение № 18а), изготвен на английски език. По заявление на заинтересуваното лице се издава нов списък при промяна в оборудването.

(5) Свидетелството за сигурност на товарен кораб се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

Чл. 30а. (Нов - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) (1) Свидетелство за сигурност на риболовен кораб (приложение № 18б/18б') удостоверява, че конструкцията на кораба, нейните елементи, оборудването и снабдяването на кораба, радиосредствата на кораба - по тип и тяхното състояние, отговарят на изискванията на Протокола от 1993 г. във връзка с Международната конвенция за безопасността на риболовните кораби от Торемолинос, 1977 г. или на изискванията на Наредбата за безопасност на риболовните кораби.

(2) Свидетелството по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на протокола или на наредбата по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на риболовен кораб е със срок на валидност не по-дълъг от 4 години.

(4) Свидетелство по ал. 1 се придружава от списък на оборудването - форма F (приложение № 18в/18в'), изготвен на английски език. По заявление на заинтересуваното лице се издава нов списък при промяна на оборудването.

(5) Свидетелството за сигурност на риболовен кораб се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за съответствие с изискванията на протокола или наредбата по ал. 1.

(6) Свидетелство за освобождаване (приложение № 18г/18г') удостоверява, че риболовният кораб е освободен от някое от изискванията на протокола или наредбата по ал. 1, издава се от органа по ал. 2 и е валидно за срока, в който свидетелството за сигурност на риболовен кораб е валидно.

Чл. 31. (1) Свидетелството за освобождаване (приложение № 19) удостоверява, че ИА "МА" освобождава кораба от някои изисквания на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед, при който се установи, че корабът отговаря на изискванията за безопасност на корабоплаването и че са взети допълнителни мерки в съответствие с Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г., които ИА "МА" счете за достатъчни за безопасността на кораба и корабоплаването.

(3) Свидетелството за освобождаване се издава като допълнение към съответния корабен документ по чл. 26 - 30 , като срокът на освобождаване е не по-дълъг от срока на валидност на документа, за който се отнася.

Чл. 32. (1) Документът за съответствие на компанията (приложение № 20) е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години и удостоверява, че компанията, експлоатираща кораби, отговаря на изискванията на Международния кодекс за управление на безопасната експлоатация на кораби и предотвратяване на замърсяването.

(2) При новосъздадена компания за експлоатация на кораби или когато нови типове кораби трябва да се добавят към документа по ал. 1, може да се издаде междинен документ за съответствие на компанията (приложение № 20а), удостоверяващ обстоятелствата по ал. 1, със срок на валидност до една година.

(3) Документите по ал. 1 и 2 се издават от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на одит от ИА "МА" или от признати и утвърдени по реда на чл. 73, ал. 4 КТК организации за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" след одит, извършен от ИА "МА" или от признати и утвърдени по реда на чл. 73, ал. 4 КТК организации, за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 33. (1) Свидетелството за управление на безопасната експлоатация на кораба и предотвратяване на замърсяването (приложение № 21) е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години и удостоверява, че корабът отговаря на изискванията на Международния кодекс за управление на безопасната експлоатация на кораби и предотвратяване на замърсяването.

(2) Документът по ал. 1 се издава при наличие на документ за съответствие на компанията, удостоверяващ, че компанията експлоатира такъв тип кораби.

(3) На новопостроен, новозакупен кораб или при промяна на знамето на кораба може да се издаде междинно свидетелство за управление на безопасната експлоатация на кораба и предотвратяване на замърсяването (приложение № 21а), удостоверяващо обстоятелствата по ал. 1, със срок на валидност до 6 месеца, който може да бъде удължен за период не по-дълъг от 6 месеца от датата на изтичането му.

(4) Документът по ал. 3 се издава при наличие на документ за съответствие на компанията или междинен документ за съответствие на компанията, удостоверяващ, че тя експлоатира такъв тип кораби.

(5) Документите по ал. 1 и 3 се издават от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на одит от ИА "МА" или от признати и утвърдени по реда на чл. 73, ал. 4 КТК организации, за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(6) Документът по ал. 1 се заверява междинно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след одит, извършен от ИА "МА" или от признати и утвърдени по реда на чл. 73, ал. 4 КТК организации, за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 34. (1) Международното свидетелство за предотвратяване на замърсяване с нефт (приложение № 22) удостоверява, че корабът отговаря на изискванията на Приложение I към Международната конвенция за предотвратяване замърсяване на морето от кораби, 1973 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед на конструкцията на кораба, оборудването, системите, инсталациите и материалите на кораба, както и тяхното състояние, за установяване на съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за предотвратяване на замърсяване с нефт е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал.1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(5) Международното свидетелство за предотвратяване на замърсяване с нефт се придружава от списък - форма А (приложение № 22а), изготвен на английски език, в което се описват конструкцията и оборудването на корабите, с изключение на танкерите, или от списък - форма В (приложение № 22б), изготвен на английски език, в което се описват конструкцията и оборудването на танкерите. При промяна в конструкцията и оборудването се издават нови списъци форма А и форма В.

Чл. 35. (1) Международното свидетелство за предотвратяване на замърсяване при превозване на вредни течни вещества в наливно състояние (приложение № 23) удостоверява, че корабът е построен, снабден и обзаведен така, че неконтролираното изхвърляне на вредни течни вещества зад борда е сведено до минимум в съответствие с изискванията на Приложение II на Международната конвенция за предотвратяване замърсяване на морето от кораби, 1973 г., както и на одобрените от ИА "МА" процедури и ръководства за товарно-разтоварни и миячни операции.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на конвенцията, процедурите и ръководствата по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за предотвратяване на замърсяване при превозване на вредни течни вещества в наливно състояние е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за съответствие с изискванията на конвенцията, процедурите и ръководствата по ал. 1.

Чл. 36. (1) Международното свидетелство за предотвратяване замърсяване с отпадъчни води (1973) (приложение № 24) удостоверява, че обзавеждането и оборудването, арматурата и тяхното разположение, както и състоянието им отговарят на изискванията на Приложение IV на Международната конвенция за предотвратяване замърсяването на морето от кораби, 1973 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за предотвратяване замърсяване с отпадъчни води (1973) е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване на съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

Чл. 36а. (Нов - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) (1) Международно свидетелство за предотвратяване замърсяване на въздуха (приложение № 24а) удостоверява, че оборудването, системите, арматурата, приспособленията и материалите на кораба отговарят на изискванията на приложение VI към Международната конвенция за предотвратяване замърсяване на морето от кораби, 1973 г.

(2) Свидетелството по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствието с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за предотвратяване замърсяване на въздуха е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Свидетелството по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване на съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(5) Свидетелството по ал. 1 се придружава от приложение (приложение № 24б), изготвено на английски език, в което се описват методите и оборудването на кораба за предотвратяване замърсяването на въздуха. При промяна на оборудването се издава ново приложение.

Чл. 37. (1) Свидетелството за годност (приложение № 25 или 25а) удостоверява, че състоянието на корпуса, механизмите, системите, устройствата, уредбите, оборудването и снабдяването на кораб, който не попада в обхвата на международните конвенции относно безопасността и опазването на околната среда, броят, квалификацията и организацията на екипажа отговарят на изискванията за безопасност на корабоплаването, съдържащи се в задължителните разпореждания, издадени по реда на чл. 362 КТК, както и че корабът е годен да плава по предназначение в указания район.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български език - за кораби, неизвършващи международно плаване, или на английски език - за кораби, извършващи международно плаване, след преглед на кораба.

(3) Свидетелството за годност се издава със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно в сроковете по чл. 12 от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване на съответствие с изискванията на разпоредбите по ал. 1.

Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Корабното удостоверение (приложение № 26) удостоверява, че корабът съответства на изискванията на наредбата по чл. 72, ал. 3 от Кодекса на търговското корабоплаване , която определя техническите изисквания към корабите, плаващи по вътрешните водни пътища.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Удостоверението по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" със срок на валидност не повече от 10 години след извършване на преглед на кораба за съответствие с изискванията на наредбата по ал. 1. Текстовете в документа се изписват на български, руски и немски език.

(3) Корабното удостоверение на пътническите кораби, ро-ро корабите, танкерите и на корабите, превозващи или претоварващи опасни товари, се заверява ежегодно, а документът на останалите кораби - на всеки две години, след извършване на преглед за установяване, че корабът отговаря на изискванията на препоръките по ал. 1.

(4) Заверката по ал. 3 се извършва от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице.

(5) (Нова - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Валидността на корабното удостоверение може да бъде продължена, по изключение, без извършване на преглед, от директорa на съответната дирекция "Морска администрация" еднократно за срок не по-дълъг от 12 месеца чрез отбелязване в корабното удостоверение. Продължаването се извършва по молба на корабопритежателя.

(6) (Нова - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Валидно удостоверение по ал. 1 се отнема от органа, който го е издал, когато корабът престане да отговаря на техническите изисквания на наредбата по ал. 1.

Чл. 39. (1) Свидетелството за правилност на монтажа и годност за работа на радиолокационна станция и прибор за указване на скоростта на завиване (приложение № 27) удостоверява, че радиолокационната станция и приборът за указване скоростта на завиване отговарят на минималните изисквания, установени в Препоръките на Дунавската комисия за основните технически и експлоатационни параметри на радиолокационни станции, използвани в корабоплаването по р. Дунав.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български и английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на препоръките по ал. 1 и представен протокол за правилността на монтажа и годността на прибора и станцията за работа. Протоколът се издава от признати и утвърдени по реда на чл. 73, ал. 4 КТК лица или организации.

(3) Свидетелството за правилност на монтажа и годност за работа на радиолокационна станция и прибор за указване на скоростта на завиване е със срок на валидност не по-дълъг от 10 години.

Чл. 40. (1) Свидетелството за годност за сезонен превоз на хора (приложение № 28) удостоверява правото на кораба да извършва превоз на пътници във вътрешните и териториалните води на Република България за периода от 1 май до 30 септември.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български език след извършване на преглед за установяване, че състоянието на корпуса, механизмите, системите, устройствата, уредбите, оборудването на кораба, броят, квалификацията и организацията на екипажа отговарят на изискванията за безопасност на корабоплаването, съдържащи се в задължителните разпореждания, издадени по реда на чл. 362 КТК, както и че корабът е годен да плава по предназначение в указания район.

(3) Свидетелството за годност за сезонен превоз на хора е със срок на валидност не по-дълъг от 5 месеца.

Чл. 41. (1) Международното удостоверение за развлекателни кораби (приложение № 29) удостоверява, че корабът е годен да плава по вътрешните водни пътища на Европа.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация", като текстовете в него се изписват на български, немски и английски език.

(3) Международното удостоверение за развлекателни кораби е със срок на валидност не по-дълъг от една година.

Чл. 42. (1) Свидетелството за съответствие със специалните изисквания към корабите, превозващи опасни товари (приложение № 30 или 30а) удостоверява, че конструкцията и оборудването на кораба отговарят на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Свидетелството за съответствие със специалните изисквания към корабите, превозващи опасни товари, е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години и не може да превишава срока на валидност на свидетелството за сигурност на конструкцията на товарен кораб или свидетелството за сигурност на товарен кораб.

(4) По заявление на заинтересуваното лице се издава нов документ при промяна на елементи от конструкцията и оборудването, включени като специални изисквания за безопасно превозване на опасни товари в конвенцията по ал. 1 или при промяна на списъка на опасните товари по приложение № 30а.

(5) Свидетелството за съответствие със специалните изисквания към корабите, превозващи опасни товари (приложение № 30а) се издава само на кораби, превозващи опасни товари насипно.

Чл. 43. (1) Международното свидетелство за годност за превоз на радиоактивни товари (приложение № 31) удостоверява, че са изпълнени всички изисквания на Международния кодекс за безопасен превоз на пакетирано отработено ядрено гориво, плутоний и високорадиоактивни отпадъци.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за годност за превоз на радиоактивни товари е със срок на валидност не по-дълъг от срока на валидност на документа по чл. 27 за съответния кораб.

Чл. 44. (1) Международното свидетелство за годност на кораба да превозва опасни химически товари в наливно състояние (приложение № 32) удостоверява, че конструкцията, оборудването, арматурата, устройствата и материалите отговарят на изискванията на Кодекса за конструкцията и оборудването на корабите, превозващи опасни химически товари в наливно състояние.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за годност на кораба да превозва опасни химически товари в наливно състояние е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 ежегодно се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 45. (1) Международното свидетелство за годност на кораба да превозва втечнени газове в наливно състояние (приложение № 33) удостоверява, че конструкцията, оборудването, арматурата, устройствата и материалите отговорят на съответните изисквания на Кодекса за конструкцията и оборудването на корабите, превозващи втечнени газове в наливно състояние.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на първоначален или периодичен преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за годност на кораба да превозва втечнени газове в наливно състояние е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 ежегодно се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване, че корабът отговаря на изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 46. (1) Свидетелството за право на кораба да превозва зърно в насипно състояние (приложение № 34) удостоверява, че конструкцията, оборудването и информацията за устойчивост на кораба отговарят на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот по море, 1974 г., и Международния кодекс за превоз на зърно.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на конвенцията и кодекса по ал. 1.

(3) При промяна на елементи в конструкцията, оборудването и др., вследствие на които е настъпила промяна в информацията за устойчивост на кораба, по заявление на заинтересуваното лице се издава ново свидетелство.

(4) Свидетелството за право на кораба да превозва зърно в насипно състояние е неразделна част от корабната информация за устойчивост и другите документи, които дават възможност на капитана да осигури съответствието на кораба през всички етапи на превозния процес с нормите и критериите за устойчивост.

Чл. 47. (1) Свидетелството за сигурност на високоскоростен кораб (приложение № 35) удостоверява, че конструкцията на кораба и нейните елементи, оборудването и снабдяването на кораба, радиосредствата на кораба по тип и тяхното състояние отговарят на изискванията на Международния кодекс за безопасност на високоскоростен кораб.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на високоскоростен кораб е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се придружава от списък на оборудването към свидетелство за сигурност на високоскоростен кораб (приложение № 35а), изготвен на английски език. По заявление на заинтересуваното лице се издава нов списък при промяна в оборудването.

(5) Свидетелството за сигурност на високоскоростен кораб се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване, че корабът продължава да отговаря на изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 48. (1) Разрешителното за плаване с високоскоростен кораб (приложение № 36) удостоверява, че са изпълнени всички изисквания на Международния кодекс за безопасност на високоскоростно плавателно средство.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Разрешителното за плаване с високоскоростен кораб е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години и не може да надвишава срока на валидност на свидетелството по чл. 47 .

Чл. 49. (1) Свидетелството за сигурност на кораби със специално предназначение (приложение № 37) удостоверява, че корабът и неговото състояние отговарят на изискванията на Кодекса за сигурност на кораби със специално предназначение, 1983 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на кораби със специално предназначение е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се придружава от списък на оборудването към свидетелството за сигурност на кораби със специално предназначение - форма SPS (приложение № 37а), изготвен на английски език. По заявление на заинтересуваното лице се издава нов списък при промяна в оборудването.

(5) Свидетелството по ал. 1 ежегодно се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 50. (1) Свидетелството за конструкцията и оборудването на динамично поддържани кораби (приложение № 38) удостоверява, че са изпълнени всички изисквания на Кодекса за безопасност на динамично поддържани кораби.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Свидетелството за конструкцията и оборудването на динамично поддържани кораби е със срок на валидност не по-дълъг от една година.

Чл. 51. (1) Разрешителното за плаване с динамично поддържани кораби (приложение № 39) удостоверява, че са изпълнени всички изисквания на Кодекса за безопасност на динамично поддържани кораби.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Разрешителното за плаване с динамично поддържани кораби е със срок на валидност не по-дълъг от една година и не може да надвишава срока на валидност на свидетелството по чл. 50 .

Чл. 52. (1) Свидетелството за годност на спомагателни кораби, поддържащи морски съоръжения (приложение № 40), удостоверява, че са изпълнени всички изискванията на Ръководството за транспортиране и обработка на ограничени количества опасни и вредни течни вещества в наливно състояние на спомагателни кораби, поддържащи морски съоръжения, издадено от Международната морска организация.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на ръководството по ал. 1.

(3) Свидетелството за годност на спомагателни кораби, поддържащи морски съоръжения, е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване на съответствието с изискванията на ръководството по ал. 1.

Чл. 53. (1) Свидетелството за безопасност на морска платформа (1989) (приложение № 41) удостоверява, че платформата е построена, оборудвана и снабдена съгласно изискванията на Кодекса за конструкцията и оборудването на морски платформи, 1989 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Свидетелството за безопасност на морска платформа е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване, че конструкцията и оборудването на платформата отговарят на изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 54. (1) Свидетелството за сигурност на система за работа под водата (приложение № 42) удостоверява, че са изпълнени всички изисквания на Кодекса за безопасност на системи за работа под водата, 1995 г.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на кодекса по ал. 1.

(3) Свидетелството за сигурност на система за работа под водата е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 ежегодно се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед за установяване, че системата отговаря на изискванията на кодекса по ал. 1.

Чл. 55. (1) Свидетелството за еднократен преход (приложение № 43) удостоверява, че корабът е годен да плава по предназначение за конкретен преход.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед на състоянието на корпуса, механизмите, системите, устройствата, уредбите, оборудването на кораба, броя, квалификацията и организацията на екипажа за съответствие с изискванията за безопасност на корабоплаването и опазване на околната среда.

(3) Свидетелството за еднократен преход е със срок на валидност, достатъчен за извършване на конкретния преход, и губи своята валидност след пристигане в крайното пристанище.

Чл. 56. (1) Свидетелството за провлачване (приложение № 44) удостоверява, че влекачът, влекалното въже и влаченият обект отговарят на изискванията към документите и техническото състояние на влекача, влачения обект и влекателното въже, снабдяването с екипаж, изчисленията и плана за буксировка.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията по ал. 1.

(3) Свидетелството за провлачване се издава за всеки конкретен случай на провлачване.

Чл. 57. (1) Свидетелството за корабната аптека (приложения № 45 и 45а) удостоверява, че корабът е снабден с лекарства - лекарствени продукти и медицински изделия, съгласно изискванията и препоръките на Световната здравна организация и Наредба № 9 за медицинското обслужване на корабите (ДВ, бр. 17 от 2003 г.).

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език за морските кораби и на български език - за корабите, плаващи по вътрешните водни пътища.

(3) Свидетелството за корабна аптека е със срок на валидност не по-дълъг от една година след извършване на преглед за установяване на съответствие с изискванията и препоръките по ал. 1.

Чл. 58. (1) Свидетелството за дератизация/Свидетелството за освобождаване от дератизация (приложение № 46) удостоверява, че на кораба са проведени мероприятия за унищожаване на гризачите или че корабът е освободен от дератизация.

(2) Документът по ал. 1 се издава от постоянните гранични медицински пропускателни пунктове, разположени на територията на пристанищен комплекс Варна и пристанищен комплекс Бургас, като на територията на граничните контролно-пропускателни пунктове по р. Дунав документът по ал. 1 се издава от областните хигиенно-епидемиологични инспекции, а в чужбина - от съответните санитарни органи.

(3) Свидетелството за дератизация/Свидетелството за освобождаване от дератизация е със срок на валидност 6 месеца, като текстовете в документа се изписват на български и английски език.

Чл. 59. (1) Свидетелството за наличие на застраховка или друго финансово обезпечаване на гражданска отговорност за щети от замърсяване с нефт (приложение № 47) удостоверява, че корабът е финансово обезпечен за щети, причинени от замърсяване с нефт.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Документът по ал. 1 е със срок на валидност, равен на срока на обезпечаването, след като се установи, че за кораба са изпълнени изискванията на Международната конвенция за гражданска отговорност за щети от замърсяване с нефт, 1992 г.

Чл. 60. (1) Свидетелството за отплаване (приложения № 48 или 48а) удостоверява, че корабът е готов за отплаване. При отплаване на кораби в състав, по вътрешни водни пътища документът - приложение № 48, се издава само на моторния кораб, влачещ или тласкащ състава.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2005 г.) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след проверка на корабните документи, екипажа, количеството и укрепването на товара, броя на пътниците и другите условия за безопасност преди отплаване на кораба. Документът - приложение № 48, се издава на български и немски език, а документът - приложение № 48а - на английски език.

Чл. 61. (1) Международното свидетелство за сигурност на кораба (приложение № 49) удостоверява, че системата за сигурност на кораба и свързаното с нея оборудване и снабдяване, както и тяхното състояние отговарят на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г. и на наредбата по чл. 60а, ал. 2 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията и наредбата по ал. 1.

(3) Международното свидетелство за сигурност на кораба е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

(4) Документът по ал. 1 се заверява ежегодно от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице след преглед на кораба за установяване съответствието му с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(5) Временното свидетелство за сигурност на кораба (приложение № 49а) се издава в съответствие с изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г. и на наредбата по чл. 60а, ал. 2 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.

(6) Документът по ал. 5 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията и наредбата по ал. 1 със срок на валидност не по-дълъг от 6 месеца или до издаване на документа по ал. 1.

Чл. 62. (1) Свидетелството за допуск (приложения № 50 и 50а) удостоверява, че корабът отговаря на изискванията за превоз на опасни товари, определени в Правилата за превоз на опасни товари по р. Дунав.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български, немски и руски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с правилата по ал. 1.

(3) Свидетелството за допуск е със срок на валидност не по-дълъг от 5 години.

Чл. 63. (1) Временното свидетелство за допуск (приложение № 50б) удостоверява, че корабът е допуснат да превозва конкретен опасен товар за определен рейс или за определено време в съответствие с изискванията на Правила за превоз на опасни товари по р. Дунав.

(2) Документът по ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на български, немски и руски език след извършване на преглед за установяване на съответствие с правилата по ал. 1.

(3) Временното свидетелство за допуск се издава със срок на валидност не по-дълъг от 3 месеца.

Чл. 64. (1) Непрекъснат документален запис на историята на кораб е набор от документи (приложения № 51, 51а и 51б), удостоверяващи историята на кораба, в съответствие с изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море, 1974 г.

(2) Документът по приложение № 51 на ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" на английски език след извършване на преглед за съответствие с изискванията на конвенцията по ал. 1.

(3) Документът по приложение № 51 на ал. 1 е безсрочен.

(4) Нов документ по приложение № 51 на ал. 1 се издава от директора на съответната дирекция "Морска администрация" по заявление на заинтересуваното лице при промяна на данните, вписани в него.

Чл. 65. (1) Корабният дневник (приложения № 52, 52а, 52б или 52в) отразява цялостната дейност на кораба и събитията, свързани с кораба и екипажа.

(2) Капитанът или вахтените помощник-капитани/офицери водят денонощно корабния дневник по начин, указан в дневника.

(3) Документът по ал. 1 се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него и се издава на български език.

Чл. 66. (1) Машинният дневник (приложения № 53 или 53а) отразява работата по техническата експлоатация на корабната силова уредба, системите и устройствата, разхода на горивосмазочни материали, котелната вода и други, както и събитията, свързани с тях.

(2) Главният механик или вахтеният механик водят машинния дневник по начин, указан в дневника.

(3) Документът по ал. 1 се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него и се издава на български език.

Чл. 67. (1) Радиодневникът (приложение № 54) се води от корабния радиооператор за всеки кораб, снабден с радиостанция. В радиодневника се отразяват дейността на корабната радиостанция и настъпилите събития по начин, указан в дневника.

(2) Документът по ал. 1 се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него и се издава на английски език.

Чл. 68. (1) В Дневника за нефтените операции (приложения № 55, 55а или 55б) се вписват извършените операции с нефт, приемането или изхвърлянето на баласт или сантинни води. Вписванията в дневника се правят от длъжностните лица, извършващи операциите, по начин, указан в дневника. Воденето му се контролира от главния механик и от капитана на кораба.

(2) Документът по ал. 1 се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него.

(3) Текстовете в дневника за нефтените операции - приложения № 55 и 55а, се изписват на български и английски език, а текстовете в дневника - приложение № 55б - на български и немски език.

Чл. 69. (1) В Дневника за товарни операции на кораб, превозващ вредни течни вещества в наливно състояние (приложение № 56), се вписват всички извършени операции с тези товари. Воденето на дневника се контролира от капитана на кораба.

(2) Вписванията в дневника се правят от длъжностните лица, които извършват операциите, по начин, указан в дневника.

(3) Дневникът по ал. 1 се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него. Текстовете в документа се изписват на български и английски език.

Чл. 70. (1) В Дневника за операции с твърди отпадъци (приложение № 57) се вписват всички извършени операции с отпадъци независимо от това, дали са свързани с експлоатацията на кораба. Вписванията в дневника се правят от длъжностните лица, които извършват операциите, по начин, указан в дневника.

(2) Документът по ал. 1 се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него. Текстовете в документа се изписват на английски и български език.

Чл. 71. (1) В Дневника за операции с вредни, отровни и радиоактивни вещества (приложение № 58) се вписват всички операции, свързани с изхвърляне на вредни отровни и радиоактивни вещества, независимо от това, дали са остатъци от товар или продукт от експлоатацията на кораба. Вписванията в дневника се правят от длъжностните лица, които извършват операциите, под контрола на главния механик и капитана на кораба.

(2) Документът по ал. 1 се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него. Текстовете в документа се изписват на български и немски език.

Чл. 72. (1) В Дневника за операции със сточни води и отпадъци (приложение № 59) се вписват всички операции със сточни води и отпадъци независимо от това, дали са свързани с експлоатацията на кораба. Вписванията в дневника се правят от длъжностните лица, които извършват операциите, под контрола на главния механик и капитана на кораба.

(2) Документът по ал. 1 се заверява от директора на дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него. Текстовете в документа се изписват на български и немски език.

Чл. 73. (1) Санитарният дневник (приложение № 60) отразява санитарно-хигиенното състояние на кораба.

(2) Документът по ал. 1 се води от определено от капитана на кораба лице.

(3) Санитарният дневник се заверява от директора на съответната дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице преди първото вписване в него. Текстовете в документа се изписват на английски и български език.

Чл. 74. (1) Списъкът на екипажа (приложение № 61) установява целия личен състав, обезпечаващ управлението, обслужването или работата на кораба.

(2) Документът по ал. 1 се изготвя от капитана на кораба или упълномощено от него лице и съдържа всички изисквани от държавните органи сведения за броя и състава на екипажа при пристигане и заминаване на кораба. Капитанът на кораба или упълномощеното от него лице отразява незабавно в списъка промените в екипажа.

(3) Списъкът на екипажа се заверява от директора на дирекция "Морска администрация" или упълномощено от него лице при първоначално комплектуване на кораба с екипаж, при промяна в екипажа и преди отплаване на кораба от българско пристанище в задгранично плаване и се издава на английски език.

Чл. 75. (1) Корабният план за борба със замърсяване с нефт при аварии определя процедурите, които трябва да прилага екипажът на кораба при авария, вследствие на която е настъпило замърсяване на морската среда с нефт.

(2) Планът се съставя на български и английски език в съответствие с Ръководството за съставяне на корабни планове за борба със замърсяване с нефт при аварии, прието с резолюция MEPC.54(32), изменена с MEPC.86(44).

(3) Планът по ал. 1 се утвърждава от директора на съответната дирекция "Морска администрация".

Чл. 76. (1) Корабният план за борба със замърсяване с вредни течни вещества при аварии определя процедурите, които трябва да прилага екипажът на кораба при авария, вследствие на която е настъпило замърсяване на морската среда с вредни течни вещества.

(2) Планът се съставя на български и английски език в съответствие с Ръководството за съставяне на корабни планове за борба със замърсяване с вредни течни вещества при аварии, прието с резолюция MEPC.85(44).

(3) Корабният план по ал. 1 може да се комбинира с корабния план по чл. 75, ал. 1 , когато корабът трябва да притежава такъв.

(4) Планът по ал. 1 и 3 се утвърждава от директора на съответната дирекция "Морска администрация".

Чл. 77. (1) Планът за управление на твърди отпадъци определя процедурите и правилата за събиране, съхранение, обработка и унищожаване на твърдите отпадъци, генерирани на кораба, както и задълженията на екипажа.

(2) Планът се съставя на български и английски език в съответствие с Ръководството за съставяне на планове за управление на твърди отпадъци, прието с резолюция MEPC.71(38)

(3) Планът по ал. 1 се утвърждава от директора на съответната дирекция "Морска администрация".

Чл. 78. (1) Капитанът на кораба съхранява документа по чл. 65 на кораба 5 години след попълване на последната му страница.

(2) След изтичане на срока по ал. 1 капитанът на кораба предава документа по чл. 65 в архивния фонд на корабособственика, където се съхранява 10 години.

(3) След изтичането на срока по ал. 2 корабособственикът предава дневниците, в които има записани данни от научен и исторически характер, за постоянно съхранение в съответния държавен архив.

Чл. 79. Капитанът на кораба съхранява документите по чл. 66 - 73 на кораба 3 години след попълване на последната страница на съответните документи.





Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница