Информация по прил.№2 от зоос



Дата31.07.2017
Размер206.88 Kb.
#26959
ИНФОРМАЦИЯ по прил.№2 от ЗООС

За изграждане МВЕЦ “Порогош”на р.Порогошка,землище на с.Градево, общ. Симитли


I. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНТАКТ С ИНВЕСТИТОРА

1.Име,ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора:

“Нейчо Гръчки -06” ЕООД с управител Нейчо Гръчки,български гражданин

2.Пълен пощенски адрес:

гр.Благоевград, ул.”Георги попов” №20

3.Телефон: 0896/999999

4.Адрес и лице за контакти: гр.Благоевград,ул.”Георги Попов” №20

II.ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

1.Резюме на предложението

МВЕЦ ”Порогош” на р.Порогошка ще се изгради в долното течение на реката в землището на с.Градево. Река Порогошка събира водите си от югозападните склонове на Пирин планина. Водосборният басейн обхваща върхове с височина под 2000м, като най- високия е вр. Седелец/1948м/ Реката се образува от съединяването на две по-малки реки- Обесенска и Соколска. Реката е ляв приток на р. Градевска и се влива в нея на 2.0 км под с. Градево.

Водосборният басейн на р. Порогошка е с ветрилообразна форма в планинската част, което е предпоставка за валежи над средните за района на гр. Симитли. При котата на водохващането –к.725м водосборната площ достига F=12.7км2 със средна надморска височина Н=1207м
Схемата на МВЕЦ съдържа следните съоръжения:

-водохващане с утайник

- напорен тръбопровод

-сградоцентрала

-ел. кабел 20кV

Водохващането се предвижда в средната част на реката на к. 725.0м, на около 7км от с.Градево.



Водохващането ще се изгради за водно количество Q=270л/с, с масивен яз с височина на решетката над дъно река Н=1.5м и обща дължина на яза L=6.0м

Масивният яз се състои от следните части:



  • алпийски тип решетка с дължина L=4.0м и ширина В= 0.6 м, оразмерена за улавяне на дебит до 270л/с за МВЕЦ

  • масивен преливаем яз без решетка- повишен с 10см над решетката с дължина L=2.4м

  • рибен проход с ширина В=0.6м, понижен с 6см под решетката, за да пропуска с предимство екологичния минимум от 20л/с.

  • Утайник с дължина 12м и широчина В=1.6м, ситуиран на левия бряг и завършващ с промивен отвор за наноси В/Н=60/60см. Накрая на утайника се оформя с преливна стена пред водовземната шахта с дължина 2.0м, от която започва гравитачният тръбопровод.

  • Водобоен кладенец с дължина 4.0м и дънен праг 60/200 см. След дънния праг се предвижда рисберма с дължина 2.0м-заскалявка от речни валуни добити от коритото.

Напорният тръбопровод е зарит тип с дължина L=4.9км и се предвижда от РЕ тръби ф 500мм на първите 2.0 км и от стоманени тръби ф 500мм на останалите 2.9 км. Трасето на тръбопровода е по съществуващ път, покрай реката и само в края напуска пътя в посока на сградоцентралата в имот № 051, собственост на възложителя. Трасето засяга земи от ДГФ и общински имоти.

Сградоцентралата на МВЕЦ е на к. 450м в собствен имот на инвеститора № 051, ситуиран на десния бряг на р. Порогошка. Водата от изтичалото на МВЕЦ се зауства в р. Порогошка с 5м бетонови тръби ф 600мм. Сградата е от две части-машинна зала и битова част с обща площ 100м2

Ел. захранването ще се осигури с подземен кабел 20 кV с дължина 650м до въздушната мрежа 20 кV за с. Градево. Трасето преминава под моста на главния път Симитли-Г.Делчев и след това е по общински земи и през имот № 46.1. собственост на Наследниците на Петър Ангелов Попчев.

2.Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение е направено с цел да се оползотвори част от енергийния потенциал в долното течение на реката в посочения участък от 4.9км на р. Порогошка. Водохващането се предвижда на к. 725м за водно количество 270л/с. С изграждането на МВЕЦ ще се осигури производството на 2.4 мил.квтч.ел.енергия от възобновяемия ресурс водата, като ще се открият нови работни места по време на строителството и експлоатацията. Застроената мощност е определена на Р=600квт. и в сградата се предвиждат 1бр. турбини тип “Пелтон”.

Срока на откупуване на инвестицията е определен на 6.0 години и това е изгодна инвестиция за една малка фирма. Ще се произвеждат годишно около 2.4 мил.квтч екологически чиста ел.енергия с годишен приход от 360х.лв при изкупна цена от 0.15лв/квтч.

С изграждане на МВЕЦ на р.Порогошка не се нанасят щети на околната среда, тъй като трасето на тръбопровода е основно по съществуващ път край реката. От напорния тръбопровод на подходящо място ще се оставят отклонения със СК ф 80 за напояване на обработваемите площи покрай реката. Ще се работи с малка механизация за изкоп и полагане на тръби. Напорният тръбопровод е зарит тип и за достъп до трасето и за изграждането му не се налага прокарването на нови пътища, а ще се ползват налични стопански пътища покрай реката.



По искане на жители на махала Порогошка, на среща в кметството в с. Градево е постигнато съгласие- инвеститора да положи за своя сметка кабел НН покрай тръбопровода с цел да се осигури ел. захранване на вилите в махалата, които досега нямат ел. захранване.

3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Площадката на МВЕЦ на к.450м е отдалечена на 2.0км от регулационни парцели на с.Градево. До сградата на МВЕЦ има връзка със съществуващата пътна мрежа,чрез съществуващо отклонение с дължина 830м от главен път Симитли-Г.Делчев. Ел.захранването ще се осъществи с ел.провод 20 кV с отклонение с дължина 650м от съществуващия ел.провод за с. Градево.
4.Подробна информация за разгледани алтернативи

За схемата на МВЕЦ е разгледана и друга технологична схема:

-с водохващане на по-ниска кота-к.630м, с гравитачен тръбопровод по съществуваща малка напоителна вада и къс напорен тръбопровод от 350м по ската, със същата площадка в имот №051.

Алтернативата с гравитачен тръбопровод е по-икономична и загубите на напор по гравитачният тръбопровод са по-малки, но общият пад на тази схема е по-малък с 30% и мошността е Р=400квт.

Предлаганото решение с напорен тръбопровод ф 500мм с дължина 4900м е с по-висока начална стойност, поради по- голямата цена на тръбите, но произведената ел. енергия е с 30% повече и тя компенсира увеличената инвестиция само на тръбопровода, а сградата и ел. провода са същите.

5.Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Площадката на МВЕЦ се намира в землището на с. Градево-имот № 051 с площ . Трасето на тръбопровода преминава основно по съществуващ път край реката и не се налага на правата на нови подходни пътища по временно строителство. Сервитута на тръбопровода по норматив е 10м плюс диаметъра на тръбите.

Сградоцентралата се намира на кота 450м на площадка в имот № 051 с площ 0.658 дка собственост на инвеститора и ще заеме площ до 100м2. По време на строителството не се налага временно строителство на сгради и складови площадки поради малкия обем на СМР и възможността тръбите да се доставят направо по трасето на напора. Близостта пък на с. Градево и гр. Симитли позволява наемането на местни работници и отпада нуждата от временно строителство. Ще е необходими за строителството временно 1 бр.фургони за технически ръководител и за работниците, като същия ще се постави на площадката при ВЕЦ. При извършване на изкопните работи с багер на отвал за тръбите,не се налага извозване на земна маса,тъй като свободната маса от зариването на тръбите ще се използва за подравняване на трасето и оформяне на откоса на пътя, който ще се ползва за достъп за експлоатацията на водохващането.

Приложен е С П ИСЪК на засегнатите имоти от съоръженията на ВЕЦ изготвен от Б.Т.Кадастър

Вид на имота

Подобект

Засегната дълж. - дка

Речно корито

Водохващане

Няма- нисък яз

Селско стоп.

Трасе на напора –имоти 000.233, .258, .259,.266,.159030,







41,.162016, 17,.18,163039,.53,165012,.16,.30

4302м х10.5м=45.2дка

Горско стоп.

000110, 000119

598м х10.5м =6.3 дка

На инвеститора

Сграда на МВЕЦ-в имот № 051

площ до 100м2

Селско стоп.

Ел.кабел 20 кV-им №46.1,0.220,50.26,..25,..47

540х4.0м = 2.2 дка




Всичко

53.7дка

6.Описание на основните процеси (по проспектни данни), включващи размер, капацитет, производителност.

Основният процес е производство на ел.енергия от водата чрез използването на потенциалната и енергия на участък от водохващането на к.725м до площадката на МВЕЦ на к.450м- напор Н=275м.

Водохващането е алпийски тип и ще се изгради на 500м над съществуващия мост на реката на главен път Симитли-Г.Делчев. Водохващането е с обща дължина 6.0 м и височина на яза над дъно река Н=1.5м. Конструкцията на яза е опростена предвид на малката височина.

За площадката на ВЕЦ е необходима площ от 0.1дка в имот № 051 собственост на инвеститора.

Дебита на ползваната вода е до 270 л/с, като застроената мощност на МВЕЦ е Р=600 квт.

Годишно обработените водни маси за средна година са до V= 5.5 мил.куб.м.

Годишното произведство ел.енергия е Е= 2.4 мил.квтч. ел. През летните месеци юли и август може да се наложи ограничена по време работа на МВЕЦ, поради ползването на речния отток за екологичен минимум и за напояване на прилежащите площи покрай реката, за които има малък напоителен канал по десния скат на реката.
7.Схеми на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.

За строителството ще се използва наличната пътна мрежа и не се налага промяна в съществуващата пътна инфраструктура. За достъп до МВЕЦ ще се ползва съществуващо отклонение от асфалтов път Симитли-Банско. За строителство на тръбопровода ще се ползват съществуващия път покрай реката изграден за достъп до мах. Порогошка.


8.Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Схемата на МВЕЦ включва четири основни съоръжения-водохващане, напорен тръбопровод, ел. провод 20 кV и сградоцентрала, като пред вид малките обеми на СМР те могат да се построят за 6 месеца.Предлагаме следната програма за дейностите при начало от м.март.

-изграждане водохващане- през маловодието - м.юни

- напорен тръбопровод-3месеца -от март до юни

-изграждане сградоцентрала -3 месеца –от май до юли.

-машинен и електромонтаж -2 месеца-от август до септември

-пусково наладъчни работи -1месец-септември

Експлоатацията на МВЕЦ е целогодишна, като са възможни спирания за кратко при малките дебити на оттока, за осигуряване на екологичния минимум по реката. Не се предвижда закриване на ВЕЦ, а за период от 20-25 год. може да се наложи подмяна на част от електромашинното оборудване.


9.Предлагани методи на строителство.

Строителството ще се извърши чрез възлагане на строителна фирма. Водохващането е монолитно с малко бетонови работи и не изисква голяма водобойна част след него предвид на ниския яз и здравото корито на реката в участъка. Тръбопроводът и изкопите за него ще се изпълняват с малка механизация, за да не се налага направата на широко трасе. Не се налагат взривни работи за обекта,тъй като изкопите са основно в земни почви и слаби скали.

Изкопа за трасето на тръбите ще се извърши с верижен багер, като същия ще извърши и зариването на тръбопровода след монтирането и ръчното засипване на тръбите до определена височина. Сградоцентралата е монолитна, състояща се от две части-битова и машинна.
10.Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на строителството ще се използват материали за кофраж, бетон,желязо, полиетиленови и стоманени тръби ф 500мм. По време на експлоатацията ще се използва речния отток с дебит до 270л/с. Обработените води ще се връщат в реката,като тяхното качество и количество не се променят.


11.Отпадъци,очаквани да се генерират-видове, количества и начин на третиране.

По време на строителството

При строителството на водохващането и сградата на МВЕЦ основните работи са кофражни и бетонови. При строителството на тръбопровода изкопните работи са основни, като евентуално ще има малки кофражни и бетонови работи за опорни блокове от бетон. Напорният тръбопровод е зарит тип, като при изкопа и полагането му не се генерират отпадъци. Евентуално останали къси тръби се прибират и съхраняват от инвеститора на склад за евентуални ремонти.

При строителството на водохващането и сградоцентралата е възможно да се получат незначителни отпадъци с обем до 3 куб.м от кофражните, зидарските и бетоновите работи както следва:

1 . отпадъци от бетон с код по Наредба №2 - 17 01 01 -1.5 мЗ

2. отпадъци от тухли с код по Наредба №2 - 17 01 02 -0.2мЗ

3. отпадъци от бетон ,тухли и керамика с код по Наредба №2 - 17 01 07 -0.3мЗ

4. отпадъци от дървен материал с код по Наредба №2 - 17 02 -0.2мЗ

5. отпадъци от бои и лакове с код по Наредба №2 - 08 01 11 -0.005мЗ

6. отпадъци от ел. кабели с код по Наредба №2 -17 04 11 -0.001мЗ

7. -опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества;

Код: 15 01 10; Количество: 0,05т

8. -метални- от арматура, метални изрезки от тръби и ламарина - код : 17.04.05; количество около 0,05т

9. -изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05 -код :17.05.05количество: до 100 м3
По време на експлоатацията.

1. –смесени битови отпадъци: Код: 20.03.01; Количество: 11 м3 ( 0,200т) год.

2. -битови отпадъци не опоменати другаде Код: 20.03.01; Количество: 3 м3 ( 0,050т) год

Съгласно чл.7 и 8 от ЗУО строителните отпадъците ще бъдат предоставени за събиране, транспортиране и третиране на лица, които имат право да извършват тези дейности съгласно ЗУО като взаимоотношенията се регламентират с договор..

Битовите отпадъци ще се депонират по общия ред за общината на депото за ТБО от фирма с Разрешително за дейности с такива отпадъци съгласно чл. 35 от ЗУО

Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени)-Ще се формират само битово-фекални води – Qср.ден. = 0,040 м3/ден

- предвиден начин на тяхното третиране - локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност и др.

Предвижда се изграждане на локална изгребна яма на площадката на МВЕЦ в която ще се заустят битово-фекалните води . Същата ще се почиства със специализиран автомобил от фирма притежаваща лиценз съгласно чл. 35 от ЗУО.

Производството на ел.енергия от вода е екологически чисто и не води до нарушения на околната среда, когато се осигурява екологичният минимум за реката.


12.Информация за разгледани мерки за намаляване отрицателните въздействия върху околната среда.

За техническата схема на МВЕЦ е възприето решение с 4.9км дължина на засегнатият участък от реката, в максимална степен съобразено с наличния път край реката,който се ползва за трасе на тръбите.. За строителство ще се използват наличните стопански пътища, напора е зарит тип, което не налага големи скатни изкопи. Зариването на тръбопровода ще стане механизирано, като отгоре ще се поставя земен пласт, който за 1-2 години ще се затреви. За експлоатационния период на МВЕЦ се предвижда ограничено ползване, подчинено на приоритетите-напояване и екология.

На водохващането има рибен проход съчетан с екологичния улей през който се пропуска екологичният минимум от 20л/с.

13.Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на ел.енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води)

При строителството на подобектите на МВЕЦ няма да се добиват строителни материали на място. За реализация на схемата е необходимо ново ел.проводно отклонение за свързване с ел.провода за с. Градево. Вода за битови нужди на площадката на ВЕЦ ще се осигури от напорния тръбопровод. Отработените води от ВЕЦ ще се изпускат в реката.
14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение е свързано с разрешителните, изисквани от Закона за водите (ЗВ), Закона за устройство на територията (ЗУТ) и Закона за енергетиката (ЗЕ), както следва:

-Разрешително за водоползване- с РИОСВ и БДЗБР-Благоевград

-Виза за проектиране и ПУП-ПП; Община Симитли, и др. Институции.

-Разрешение за строеж- Община Симитли

-Договор за присъединяване към електропреносната мрежа 20 кV-ЧЕЗ


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда- масивният яз за водовземане и с малък яз и тръбопровода е зарит тип, като няма отпадъчни материали при полагането му. Площадката на МВЕЦ е на 2000м от регулацията на с. Градево и няма вероятност от шумово натоварване.
16. Риск от инциденти- възможни са аварии в напорния тръбопровод и ел. съоръженията, но те са локални и не представляват опасност за населението. Евентуална авария на напорния тръбопровод не може да предизвика голямо изравяне предвид на близостта на трасето до речното корито.
III.МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

1.План,карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природни и антропогенни характеристики, както и за разположените в близост елементи на Националната екологична мрежа

Местоположението на подобектите на МВЕЦ е показано на Ситуация М 1:5000.

МВЕЦ ще се изгради в землището на с.Градево, на участък от р. Порогошка от к.725м до к.450м, като в участъка няма елементи на Националната екологична мрежа и ЗЗ по Натура 2000.


2.Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

За строителството на водохващане не се налага отчуждаване на площадка,тъй като то е в коритото на реката и пред него не се създава водно езеро и не се заливат площи.

За строителството на напорния тръбопровод се предвиждат отчуждения -учредяване право на преминаване на тръбите на обща плащ от 4.9х10.5 =51.5дка, основно общински земи и два горски имота. За строителството на площадката на МВЕЦ на площ от 0.1 дка инвеститора има закупен терен с площ 658м2-им. №051. За строителството на ел. провода се засягат 2.2 дка земеделски земи.
3.Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

За обекта ще бъде изготвен ПУП-ПП който ще се одобри в Община Симитли, като същия ще е съобразен с действащите нормативи. Не се налага промяна в земеползването на земите в участъка предвиден за застрояване. На поливните площи под тръбопровода на подходящи места ще бъдат оставени отклонения от тръбопровода със СКФ 80мм за напояване на имотите.


4.Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

На р. Порогошка няма изградени ХМС, а такива има на р. Градевска

-ХМС № 51490/стар 196/ за измерване оттока на съседната река Градевска при мах. Марево

- ХМС №51500/стар197/ на р. Градевска-на 1.0км след вливането на р. Осеновска.

В района няма защитени зони от Натура 2000.

ЗЗ”Кресна –Илинденци не достига до подножието на Рила при с. Градево. Предвид близостта на площадката на МВЕЦ до с.Градево не се очаква да се нарушат местообитания - това е вече урбанизирана зона от наличие на селото.


4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

Водовземането ще се осъществи чрез нисък яз с Н=1.5м. Използваният отток е възобновяем източник и ежегодно се повтаря според сезоните и атмосферните условия- с различни параметри на дебита при влажни, средни и сухи години. Не се очакват негативни явления за участъка от реката след изграждане на съоръженията и от експлоатацията на МВЕЦ”Порогош”


5.Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

-с водохващане на по-долна кота-к.630м, с гравитачен тръбопровод и напорен тръбопровод по ската по трасе на съществуваща вада.

-с площадка на десния бряг на реката и мощност на централата Р=400квт.

Алтернативата с гравитачен тръбопровод е по-икономична и загубите на напор по гравитачният тръбопровод са по-малки, но мощността е по-малка и икономически по-рационална е схемата с мощност Р=600квт при водохващане на к. 725м

IV.ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПОТЕНЦИАЛНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ

1.Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата,земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Потенциалното въздействие на предлагания за изграждане обект МВЕЦ на р. Порогошка в долния участък на реката е незначително и не води до негативни последици при осигуряване на екологичния минимум по реката..

Въздействие върху хората и тяхното здраве - Районът, предвиден за строителство, е разположен при с.Градево. До площадките на обекта има изградена пътна мрежа и достъп на моторен превоз. Размерът и характерът на обекта са такива, че строителството и експлоатацията на централата няма да пречат изградения стопански път да продължава да се използва от експлоатацията и от местното население без ограничение.

Вибрациите, шумовете и запрашаването от транспортните и строителни машини по време на строителството ще окажат негативно въздействие върху работещите на обекта 6-8 души строителни работници, но те е кратковременно.

Производството на електрическа енергия чрез използване на потенциалната енергия на водата е традиционно чист екологичен процес, безвреден за хората. Ел.проводното отклонение 20 кV е късо и също е безвредно за хората и тяхното здраве. В експлоатация са голям брой водни централи и те не оказват негативно влияние върху хората и тяхното здраве

Не са засегнати продуктивни земеделски земи за трасе на тръбите,а само общински път и горски фонд. Трасето на напорния тръбопровод ще се обслужва от пътя преминаващ покрай реката за достъп до имотите. За сградата на централата ще са необходими около 0.1 дка площ в имот № 051-собственост на инвеститора.

Атмосферата и атмосферния въздух по време на експлоатацията няма да се влияят от ел.производството. По време на строителството ще има локално краткосрочно и рядко запрашаване, главно от транспортните средства.

Въздействието върху водите е най-съществено при ел.производството от МВЕЦ. Това въздействие се свежда до следното:


  1. Промяна във водните количества между водохващането и централата. Отклоненото водно количество е с горна граница 0.27 м3/сек., а оставащото водно количество е с долна граница 0,02 м3/с.

  2. Обемът на отклоняваните води за МВЕЦ при средна година е около V=5.5 млн м3 средногодишно или 70% от естествените води, които са с общ обем от 7.7мил.м3 при естествен режим на р. Порогошка.

  3. Оставащият в реката отток е V=2.2 млн м3 в ср. година или около 30%.

  4. --/**/ Ненакърнен екологичен минимум от Qек=20 л/сек.

  5. При пролетните пълноводия и интензивните валежи от дъжд ще преминават през коритото на реката водни количества до1.0 м3/сек високи води, които са способни да санират участъка.

Почви

Промени в почвата извън трасето на тръбопровода и фундаментите на сградата не се предвиждат. Засяга се трайно за сградоцентрала обща площ от 0.1 дка от имота с площ 658м2.Не се предвижда също изменение състоянието на формациите в земните недра. Малкият обхват в площно и височинно отношение на предвиденото строителство не води до промени в ландшафта на района.

Съоръженията на МВЕЦ нямат отношение към минералното разнообразие на района.Чрез екологичния минимум и прелелите води се счита, че ще бъде съхранено биологичното разнообразие и неговите елементи в реката и крайречната зона.

Предлаганото строителство не засяга и не е в близост до единични или групови паметници на културата. Строителството ще се извърши в участък на равнинен терен,без дълбоки скатни изкопи поради наличие на път за достъп.

Сградоцентралата се намира на кота 450м на площадка от 0.1 дка. По време на строителството не се налага временно строителство на сгради и площадки поради малкия обем на СМР и възможността тръбите да се доставят направо по трасето на напора. Близостта пък на с.Градево и гр. Симитли позволява ползване на местни работници и няма нуждата от временно строителство.

Ще е необходими за строителството временно 1 бр.фургони за техническия ръководител и за работниците, като същият ще се постави на площадката при ВЕЦ При извършване на изкопните работи с багер на отвал за тръбите изкопаната маса до 1.0 куб.м/м ще се използва за обратен насип ,а останалата част от изкопа ще се използва за оформяне на банкета на стопанския път върху тръбопровода. Необходимо е да се учреди право на преминаване за трасето за напорния тръбопровод, Ел.проводното отклонение 20 кV е с къса дължина от 650м и ще се реши с подземен кабел 20 кV.

Съоръженията на МВЕЦ нямат отношение към минералното разнообразие на района.
Въздействие върху растителен и живитински свят, защитени територии:

Чрез осигуряване на екологичния минимум през рибния проход +

и преливните води след водохващането се счита, че ще бъде съхранено биологичното разнообразие и неговите елементи в реката и крайречната зона.

Растителен свят

Понятието биоразнообразие включва в себе си, многообразието от всички организми на генетично, видово и екосистемно ниво.

Структурата на района и географското положение са предпоставката, която определя наличието на 2 растителни пояса в горната и средната част на водосбора. В състава им участват дървесни, храстови и тревни съобщества.

Горскатa растителност е представена главно от естествени букови и иглолистни гори и по-малки масиви от други видове. В срдното течение има отделни редки масиви от брези, габър,а покрай реката има елша и топола. В планинския пояс са разпространени тревни фотоценози с незначително участие на малките храсти и изкуствени борови гори

На територията на долния участък от реката предвиден за застрояване дървесната растителност по скатовете е от храстови и отделни габерови и дъбови масиви, а по слоговете на отделните имоти са представени единични дървестни видове /джанки, диви круши/ и храстова растителност - шипка, глог

Тревната растителност е представена предимно от ксерофитен екологичен тип, характерна за заравнени и слабо наклонени терени, с уплътнена поверхност следствие утъпкване и паша с производен характер и отразяваща крайните етапи на деградация на растителнистта под влияние на антропогенните фактори.

Съгласно предоставената скица и ситуация, теренът за строителство на напора е покрай стопанския път трасето на който преминава на близко разтояние от коритото на реката. Ще се унищожи растителността само на трасето на тръбите,но при закрит тръбопровод след 1-2 години ще се възстанови по естествен път. При полагане на тръбите няма да се унищожават дървета и храсти в проектния сервитут на трасето- с ширина до 10.5м Частично ще бъде унищожена растителността при изпълнение на водохващането от машините при транспорта на бетона.

Негативното влияние върху растителността при строителството на обекта ще бъде сведено до минимум, предвид на прокарване на тръбопровода по трасето на съществуващ път. През време на експлоатацията не се очаква негативно влияние на обекта върху растителността в района, която и сега през летния период съществува при отток около екологичния минимум.



Животонски свят

В зоогеографско отношение територията се отнася към Евросибирската подобласт на Палеарктическата зоогеографска област

Характерни за Пирин планина са следните животински видове преобладаващи поради близостта на населени места:сърна /Capreolus capreolus/, дива свиня /Sus scrofa/, лисица /Vulpes vulpes/, заек /Lepus europaeus/,вълк, невестулка /Mustela nivalis/.

В орнитофауната са характерни най-вече видове, обитаващи предимно различни по лесовъдните им особеност горски масиви, а така също и проредени дървестно-храстови съобщества в близост до населени места: сврака /Pica pica/, сокерица /Nucifraga caryocatactes/, сойка /Garrulus glanarius/, обикновен скорец /Sturnus vulgaris/, авлига /Oriolus oreolus/, обикновена чинка /Fringilla coelebs/, домашно врабче /Passer domesticus/, полско врабче /Passer montanus/, синигер /Parus major/, кос /Turdus merula/, селска лястовица /Hirundo rustica/, градска лястовица /Delichon urbica/ и др.

През територията на инвестиционното предложение не преминават миграционни пътища на прелетни птици предвид близостта на р. Струма

Негативното въздействие се очаква временно, само по време на строителството. Възможно е да се наруши ритъма на нормален живот на някои местообитания, но след завършване на строежа условията за животинските видове ще се възстановят.

По време на експлоатацията на обекта не се очаква негативно въздействие върху фауната.

Предлаганото строителство не засяга и не е в близост до единични или групови паметници на културата. Строителството ще се извърши в участък извън ЗЗ от Натура 2000

Районът на строителство на съоръженията на МВЕЦ е населен и не засяга защитени зони и паметници на културата. За запазване на околната среда е необходимо да се осигурява екологичното водно количество от 20 л/с. Констатираное,че в период на маловодие водата в реката е с дебит около екологичния минимум. В този период от 1-2 месеца МВЕЦ може да се наложи да не работи постоянно. В работното помещение има шум от турбината, който е под 80 децибала и не е вреден за работещите оператори. Извън сградата шум и вибрации не се очакват, при това наблизо няма жилишни сгради
2.Въздействието върху елементите от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

В блезаст до обекта няма елементи от Националната екологична мрежа и не се очаква отрицателно въздействие върху нейните елементи.


3.Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Въздействието по време на строителството е пряко и краткотрайно, а по време на експлоатацията –непряко и постоянно. Не се очаква отрицателно въздействие от МВЕЦ върху околната среда при спазване на приоритетите на напояването и осигуряване на екологичния минимум.

Въздействието от експлоатацията е дълготрайно и не се предвижда закриване на обекта.
4.Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места (наименование, вид-град, село, курортно селище, брой жители и др.)

Въздействието е с минимален обхват, в рамките на засегнатия къс речен участък и не засяга негативно населението на с.Градево.


5.Вероятност за поява на въздействието

-въздействието при строителството се проявява за къс период-в рамките на няколко месеца.

-въздействието при експлоатацията се проявява постоянно,но не се очаква поява на отрицателно въздействие през целия експлоатационен период на ВЕЦ.
6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието:

Строителството на обекта е с продължителност до 6месеца,а експлоатацията на МВЕЦ е за неопределен срок,според икономическата целесъобразност.


7.Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

В следващата фаза на проектиране ще се уточнат местата за временно съхранение на строителните и битовите отпадъци от сградоцентралата и ще се разработи проект за подходящо архитектурно решение на сградата, с озеленяване на района и.

Не се налагат специални мерки, за предпазване от авирии по напорния тръбопровод, който е с висок напор. Необходимо е подържане на автоматиката за своевременно спиране на водата при утайника , за да се избегнат изравяния при евентуални авирии в напора.
8.Трансграничен характер на въздействията-няма.

Съставил:..................



/инж.К.Гоцев/





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница