Информация за преценяване на необходимостта от извършване на овос



Дата13.05.2017
Размер219.14 Kb.
#21257


ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОВОС

Приложение №2 към чл. 6 от НУРИОВОС



I. Информация за контакт с възложителя.

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя.

Васил Николов Киряков, 7412120669, гр.Каблешково, българско гражданство

2. Пълен пощенски адрес – гр. Каблешково, ул. „Освобождение” №1.

3. Телефон, факс и e-mail – тел./факс 0885 530 541, shilsan@mail.bg.

4. Лице за контакти – Васил Николов Киряков.
II. Характеристика на инвестиционното предложение.

1. Резюме на предложението. Инвестиционното предложение е за изграждане на стопански сгради за отглеждане на 200 (двеста) броя крави за угояване на площ от 5.498 дка в поземлен имот 009020 в землището на с.Лъка, община Поморие, област Бургас. Едната сграда с площ от 35.75 м2 ще бъде тухлена на бетонови блокчета, покрита с дървена конструкция и керемиди. Същата ще служи за подслон на пазача. Кравите ще нощуват в ламаринен навес с бетониран под върху слама. Площта на навеса ще е 600 м2. Ще се изгради торохранилище, чийто капацитет ще е съобразен с броя на отглежданите крави.

2.Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Необходимостта от предложението на възложителя е продиктувано от наличието на собствен имот, с начин на трайно ползване нива пета категория на земята при неполивни условия. Имот 009020 граничи непосредствено с имот общинска собственост, с площ 150 dka и начин на трайно ползване "пасище мера". Това е много важно защото кравите ще са на свободно пасищно отглеждане.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности. 

4.Подробна информация за разгледани алтернативи.

Алтернативни решения не са предложени, тъй като поземленият имот като природна даденост е подходящ за предлаганата дейност. С предлаганото инвестиционно намерение ще се промени начинът на досегашното ползване на територията без значими негативни последици за околната среда. Предлаганото бъдещо използване на територията е без значими отрицателни въздействия върху околната среда, няма да попречи на постигането на целите на защитените зони по Натура 2000 в района.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Област – Бургас

Община – Поморие

Землище – с. Лъка

Имот - 009020

Съгласно Скица № Ф01195 / 13.07.2012 г. поземлен имот 009020 е с обща площ 5,498 дка., начин на трайно ползване – нива, категория на земята при неполивни условия – пета, намира се в м. „Мартиново”, при граници и съседи:

  • 009019 –нива

  • 000252 – полски път

  • 009042 – нива

  • 000226-път ІІІ кл.

Върху имота няма ограничения.

Реализирането на инвестиционното предложение не предвижда схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

6. Описание на основните процеси /по проспектни данни/, капацитет.

Предвижда се ново строителство на животновъдна ферма. Върху площ от 5.498 дка са предвидени за строителство:

  • тухлена сграда с площ 35.75 м2 за подслон на пазача ;

  • ламаринен навес с бетониран под за нощувка на кравите;

  • водоплътно торохранилище с обем 490 m3 отговаряш на нуждите на ферма с капацитет 200 ЕПЖ, месодайно направление. Съоръжението ще се изгради от хидроизолнрани стени и под (железобетон или друг подходящ материал), с цел недопускане проникването на отпадни води в почвата и замърсяване на подземните води. Ще се осигури свързване с тръби от всички сектори за хващане на торовата течност.

плътна ограда - целия парцел ще бъде ограден с ограда на височина минимум 1.5 m от нивото на земята.

Животните се отглеждат свободно – пасищно отглеждане.

7. Схемана нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Реализирането на инвестиционното предложение не предвижда схема на нова или промяна на съществуващата инфраструктура. Транспортното обслужване на ПИ № 009020 се осъществява от съществуващ път.

8. Програма за дейностите, включително за строителството, експлоатацията, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

За реализиране на инвестиционното предложение се предвиждат: подготвителни, строителни и експлоатационни дейности.

Подготвителните дейности предвиждат заграждане на имота и издаване на всички необходими строителни книжа.

Строителството на животновъдата ферма включва следните процеси:

Строителни работи, а именно построяване на къщичката за пазача, навеса за нощувка на кравите и торохранилището;

  • Довършителни работи във връзка с почистване на евентуално засегнати съседни площи.

Експлоатацията на обекта предвижда използване на обекта по предназначение за животновъдна ферма.

9. Предлагани методи за строителство.

Предвижда се нискоетажно застрояване на изцяло собствена земя. Едната сграда с площ от 35.75 м2 ще бъде тухлена на бетонови блокчета, покрита с дървена конструкция и керемиди. Същата ще служи за подслон на пазача. Кравите ще нощуват в ламаринен навес с бетониран под върху слама. Площта на навеса ще е 600 м2. Ще се изгради торохранилище с обем 490 m3. То ще бъде с хидроизолнрани стени и под (железобетон или друг подходящ материал), с цел недопускане проникването на отпадни води в почвата и замърсяване на подземните води.

10.Природни ресурси, предвидени за използването по време на строителството и експлоатацията.

Водоснабдяване:

Обекта няма да бъде водоснабден нито чрез обществено водоснабдяване, нито от повърхностни и подземни води. Ще работи един човек и за питейни нужди щесе доставя бутилирана минерална вода. Ще се постави и екотоалетна. Кравите ще се отглеждат на свободна паша и ще пият вода от близкото дере.

Канализация:

В имота предмет на инвестиционното намерение канализация няма да се изгражда.

Електрозахранване:

Животновъдния обект няма да бъде електрифициран. Ще се използва агрегат.

11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.

Прн осъществяването на изкопни и строителни дейности за обособяването на територията се очаква отделяне на смесени строителни отпадъци от използваните строителни материали: 17 01 01 - бетон: 17 01 02 -тухли; 17 01 03 - керемиди, плочки фаянсови и керамични изделия; 17 01 07 -смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 00 06; 17 02 01 - дървесен материал; 17 02 02 -стъкло; 17 02 03 - пластмаса. Прн изкопните работи и строителни дейности ще се отделят земни маси. почви, камъни и други - 17 05 04, 17 05 06. Очакваното количеството строителни отпадъци, което ще се генерират е около 30 м3.

Генерираните от обекта строителни отпадъци ще се събират и временно съхраняват на специално отредена площадка в рамките на имотите до натрупване на подходящо за извозване количество. Извозването нм ще се осъществява по маршрут и на място определено от кмета на общината.

Битови отпадъци

При строителството и експлоатацията на обекта ше се генерират смесени битови отпадъци с код 20 03 01 от дейността на персонала. Тъй като на обекта ще работи един работник отпадъците ще се събират в полиетиленови чували и ще се изхвърлят в най-близкото населено място, където има организирано сметоизвозване.

Производствени отпадъци – органична тор

При експлоатация на животновъдните ферми ще се генерират отпадъци с код 02 01 06 - животински изпражнения, урина и тор (включително използвана слама), в количество около 1500 м3 на година. Торовата маса ще се съхранява в специално торохранилище снабдено със система за хващане на торовата течност. Проектираното торохранилище е с капацитет 490 м3, което осигурява съхранението на образувания торов отпадък за период от 4 месеца. След изгниването и узряването оборския тор ше се използва за наторяване на земеделски площи и пасища, съгласно изискванията на Директива 91/676/ЕИО за опазване на водите от замърсяване с нитрати от селско стопански източници. При остатък торовия отпадък ще се извозва по направление от кмета на общината.

12. Информация за разгледаните мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда. Замърсяване и дискомфорт на околната среда. Риск от инциденти.

За предотвратяване на отрицателните въздействия върху околната среда и намаляване на риска от инциденти се налага съхранението на оборска тор:

  • За да се съхрани през периода, когато съществува забрана за внасяне на азотосъдържащи торове в почвата – от 1 ноември до 31 януари.

  • За да се съхрани, когато климатичните условия са неблагоприятни – дъжд, сняг, преовлажняване на почвата, зъмръзване на почвата и не е възможно извозването и оползотворяването на торта.

  • За да се съхрани, когато площите са зесети със селскостопански култури, т.е. през активния вегетационен период.

  • За да могат да протекат процесите на ферментация и минерализация, които водят до отстраняването на причинителите на заболявания по животните и хората и до по-доброто усвояване на хранителните вещества от растенията.

Изисквания:

1. За да бъде спазено правилото да не се използват торове в периода между 1 ноември и 31 януари, капацитетът на съоръженията трябва да бъде достатъчен за съхраняване на тора най-малко в продължение на 3 месеца + 1 месец допълнително /в случай на твърде студена и продължителна зима/, т.е. поне за 4 – месечно съхранение. Този капацитет на съоръжението е достатъчен при пасищно отглеждане на животните. В случаите на оборно отглеждане – да бъде за не по-малко от 6 месеца.

2. При изграждането на съоръжението трябва да се вземат мерки предвид редица фактори: брой на отглежданите животни, вида им, продължителността на периода на съхраняване /в зависимост от начина на отглеждане на животните – пасищно или оборно/, количеството постелъчен материал.

3. Оборски тор трябва да престои в продължение на 6 – 8 месеца, преди да бъде внесен в почвата. През този период протичат и завършват процесите на ферментация, минерализация, абеззаразяване и обезмирисяване. Органичната маса преминава в полуугнило състояние, в резултат на което се подобряват нейните физични и агрохимични свойства. Полуугнилия оборски тор има влажност 55-65% и консистенция, удобна за разпръскване с разпръскващи ремаркета.

4. На равни терени и на специално построени торохранилища или ями се намалява риска от замърсяване и е по-лесно ползването на оборската тор.

5. Да не се изграждат съоръжения за съхранение на оборски тор в близост до водни обекти. Разстоянието до тях да е най-малко 20 м.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителните материали, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води) – няма да се осъществяват.

14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение – не са необходими.

III. Местоположение на инвестиционното предложение.

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.



Животновъдния обект се намира в Община Поморие, с.Лъка, и е разположен върху ПИ № 009020, местност Мартиново.

Съгласно Скица № Ф01195 / 13.07.2012 г. поземлен имот 009020 е с обща площ 5,498 дка., начин на трайно ползване – нива, категория на земята при неполивни условия – пета, намира се в м. „Мартиново”, при граници и съседи: 009019 –нива; 000252 – полски път; 009042 – нива; 000226-път ІІІ кл.

Върху имота няма ограничения.

Инвестиционното предложение „Изграждане на стопански сгради за отглеждане на 200(двеста) броя крави за угояване в ПИ 009020 в землището на с. Лъка, област Бургас.” предвижда се изграждането на:

  • навеси – 1 бр.

  • помещение за пазача.

Имота не засяга обекти, подлежащи на здравна защита.

Теренът предвиден за реализация на инвестиционното предложение не попада в защитени територии, съгласно Закона за защитените територии, но попада в две защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие: ЗЗ "Емине" с код BG0002043 за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-560/21.08.2009 год., изменена със Заповед № РД-76/28.01.2013 год. на министъра на околната среда и водите и ЗЗ "Айтоска планина" с код BG0000151 за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, приета с Решение на МС № 122/2007 год.

2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Инвестиционното предложение не засяга други ползватели или собственици на земи нито в настоящия момент, нито в бъдеще.

3. Зониране или земеползване съгласно одобрените планове.

Съгласно КВС на землището на с.Лъка съседните на имота земи са земеделски земи ползвани съгласно Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи и правилника за прилагането му.

4. Чувствителни територии в това число чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и др.; Национална екологична мрежа.

В Република България чувствителните зони са определени със Заповед е с № РД-970/28.07.2003 г на Министъра на околната среда и водите, като за Черноморския район за басейново управление са както следва:

Черно море, от границата при с. Дуранкулак до границата при с. Резово;

Всички водни обекти във водосбора на Черно море.

Уязвимите зони са определени със Заповед № РД-795/10.08.2004 г. на Министъра на околната среда и водите съгласно Наредба № 2 за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници (ДВ, бр.87/ 2000г.). Уязвимите зони са обявени в съответствие с изискванията на Директива 91/676/ЕЕС относно защита на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници. На територията на Бургаска област уязвимата зона по Директива 91/676/ЕЕС обхваща части от общини Средец, Айтос, Камено, Поморие и част от община Бургас на запад от ез. Вая, северно от яз. Мандра. Предвиденият за реализирането на инвестиционното предложение имот е на територията на нитратно уязвима зона обхващаща частта от Община Поморие с надморска височина до 100м.

В съседство с предвидения за реализирането на инвестиционното предложение имот няма учредени санитарно-охранителни зони на водоизточници и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.

Имотът е разположен на около 4500 m от ПР ”Атанасовско езеро" по смисъла на ЗЗТ.

Имотът попада върху две защитени зони от НЕМ Натура 2000 ЗЗ "Емине" с код BG0002043 за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-560/21.08.2009 год., изменена със Заповед № РД-76/28.01.2013 год. на министъра на околната среда и водите и ЗЗ "Айтоска планина" с код BG0000151 за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, приета с Решение на МС № 122/2007 год.

На територията на имота и в съседство с него няма регистрирани обекти на културно изторическото наследство.

5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Не са разглеждани алтернативи по местоположение, защото това е единствената площадка в района, която възложителят може да предложи за осигуряване на инвестиционното предложение.

IV. Характеристики на потенциалното въздействие.

Направени са коментари, относно някои общи характеристики на очакваното потенциално въздействие. 

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии, на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различни видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои ГМО.

Възможните въздействия са свързани със строителството. Очаква се въздействие върху атмосферния въздух от отделяните прах и газове от МПС. Очакват се и вредни физични фактори от строителството – шум и вибрации, ограничени във времето и само върху обекта и работниците, участващи в изграждането.

Очаква се формирането на незначително количество смесени строителни отпадъци от използваните строителни и инертни материали, които ще бъдат извозени на съответното депо за строителни отпадъци.

Предвидения начин на третиране на отпадните води и изграждането на водопльтно торохранилнще, съгласно нормативните изисквания, не предполагат замърсяване на подземните и повърхностни води в района.

Не се очаква въздействие върху земеползването.

Говедовъдството създава естествено торене на пасищните терени.

Поради наличието на  изградена инфраструктура не е необходимо ползването на земя, извън тази на площадката за изграждане на пътна мрежа.

 Върху останалите компоненти на околната среда - почвата, земните недра, ландшафтът, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи не се очаква въздействие по време на реконструкцията, модернизацията и разширението на овчарника.



С реализирането на инвестиционното предложение ще бъде застроена територия, която е част от обработваемите земеделски земи в землището на с. Лъка без да се засягат местообитания и находища на видове предмет на опазване от Закона за биологичното разнообразие;

Няма ландшафти или живописни местности, които могат да бъдат засегнати от изграждането на инвестиционното предложение.

Няма местности или обекти с историческо или културно значение, намиращи се на територията или в близост до нея, които могат да бъдат засегнати.

Няма обекти, защитени от международен или национален закон, поради тяхната екологична, природна, културна или друга ценност, които могат да бъдат засегнати.

 Не се очаква при експлоатация на изградения краварник въздействие върху хората, което да промени здравето им.



2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Имотът е разположен на около 4500 m от ПР ”Атанасовско езеро" така, че не е възможно да окаже въздействие върху резервата.

Теренът предмет на инвестиционното намерение попада върху две зони по натура 2000 ЗЗ "Емине" с код BG0002043 за опазване на дивите птици и ЗЗ "Айтоска планина" с код BG0000151 за опазване на природните местообитания.



ЗЗ "Емине" - според предмета и целите зоната се създава с цел:

  • Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу застрашени видове птици съгласно чл. 6, ал.1, т.3 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Опазване и поддържане на местообитанията на описаните по-долу мигриращи видове птици съгласно чл. 6, ал.1, т.4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на гнездене, миграция и зимуване за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Осигуряване на безопасни въздушни коридори и места за пренощуване за безпрепятствено предвижване на мигриращи грабливи птици, щъркели, пеликани и жерави, съгласно чл. 6, ал.1, т. 3 и 4 от Закона за биологичното разнообразие, по време на ежегодните им есенни и пролетни прелети за постигане на техния благоприятен природозащитен статус;

  • Локализиране и защита на гнездовищата на средиземноморския буревестник;

  • Повишаване естествеността на горските местообитания;

  • Възстановяване и поддържане на тревни местообитания;

  • Опазване местообитанията на други видове птици, застрашени в Европа, съгласно Бернската конвенция;

  • Осигуряване на защита на уязвимите места от ключово значение за видовете, обект на опазване;

  • Опазване и поддържане на биологичното разнообразие в района, като предпоставка за стабилността на екосистемите, осигуряващи благоприятния природозащитен статус и жизнеспособността на популациите на видовете, обект на опазване;

  • Природосъобразно ползване на природните ресурси и устойчиво развитие на общностите, гарантиращо благоприятния природозащитен статус на видовете, обект на опазване.

Видовете обект на опазване са:

Видове по чл. 6, ал.1, т.3, определени в приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие:



Черноврат гмурец /Podiceps nigricollis/, Розов пеликан /Pelecanus onocrotalus/, Къдроглав пеликан /Pelecanus crispus/, Mалък воден бик /Ixobrychus minutus/, Черен щъркел /Ciconia nigra/, Бял щъркел /Ciconia ciconia/, Червен ангъч /Tadorna ferruginea/, Осояд /Pernis apivorus/, Черна каня /Milvus migrans/, Червена каня /Milvus milvus/, Белоглав лешояд /Gyps fulvus/, Орел змияр /Circaetus gallicus/, Тръстиков блатар /Circus aeruginosus/, Полски блатар /Circus cyaneus/, Степен блатар /Circus macrourus/, Ливаден блатар /Circus pygargus/, Късопръст ястреб /Accipiter brevipes/, Белоопашат мишелов /Buteo rufinus/, Малък креслив орел /Aquila pomarina/, Голям креслив орел /Aquila clanga/, Царски орел /Aquila heliaca/, Скален орел /Aquila chrysaetos/, Малък орел /Hieraaetus pennatus/, Орел рибар /Pandion haliaetus/, Белошипа ветрушка /Falco naumanni/, Ловен сокол /Falco cherrug/, Сокол скитник /Falco peregrinus/, Ливаден дърдавец /Crex crex/, Сив жерав /Grus grus/, Кокилобегач /Himantopus himantopus/, Турилик /Burhinus oedicnemus/, Кафявокрил огърличник /Glareola pratincola/, Каспийска рибарка /Sterna caspia/, Гривеста рибарка /Sterna sandvicensis/, Речна рибарка /Sterna hirundo/, Белочела рибарка /Sterna albifrons/, Бухал /Bubo bubo/, Козодой /Caprimulgus europaeus/, Земеродно рибарче /Alcedo atthis, Синявица /Coracias garrulus/, Сив кълвач /Picus canus/, Черен кълвач /Dryocopus martius/, Сирийски пъстър кълвач /Dendrocopos syriacus/, Среден пъстър кълвач /Dendrocopos medius/, Дебелоклюна чучулига /Melanocorypha calandra/, Късопръста чучулига /Calandrella brachydactyla/, Горска чучулига /Lullula arborea/, Полска бъбрица /Anthus campestris/, Черногърбо каменарче /Oenanthe pleschanka/, Голям маслинов присмехулник /Hippolais olivetorum/, Ястребогушо коприварче /Sylvia nisoria/, Полубеловрата мухоловка /Ficedula semitorquata/, Червеногърба сврачка /Lanius collurio/, Черночела сврачка /Lanius minor/, Белочела сврачка /Lanius nubicus/, Градинска овесарка /Emberiza hortulana/.
Видове по чл.6, ал.1, т.4:

Черногуш гмуркач /Gavia arctica/, Голям гмурец /Podiceps cristatus/, Обикновен буревестник /Puffinus yelkouan/, Голям корморан /Phalacrocorax carbo/, Ням лебед /Cygnus olor/, Зеленоглава патица /Anas platyrhynchos/, Червеноклюна потапница /Netta rufina/, Кафявоглава потапница /Aythya ferina/, Качулата потапница /Aythya fuligula/, Среден нирец /Mergus serrator/, Малък ястреб /Accipiter nisus/, Обикновен мишелов /Buteo buteo/, Черношипа ветрушка /Falco tinnunculus/, Орко /Falco subbuteo/, Среден морелетник /Stercorarius parasiticus/.

Други видове:

Сива овесарка /Miliaria calandra/.



ЗЗ "Айтоска планина" - цели и предмет на опазване:


Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.



Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.
ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ:

6220 * Псевдостепи с житни и едногодишни растения от клас Thero-Brachypodietea

91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори

8230 Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo albi-Veronicion dillenii

6240 * Субпанонски степни тревни съобщества

1530 * Панонски солени степи и солени блата

6430 Хидрофилни съобщества от високи треви в равнините и в планинския до алпийския пояс



БОЗАЙНИЦИ:

Дългоух нощник

Myotis bechsteini

Лалугер

Spermophilus citellus

Видра

Lutra lutra

Обикновен (голям) хомяк

Mesocricetus newtoni

Мишевиден сънливец

Myomimus roachi
ЗЕМНОВОДНИ И ВЛЕЧУГИ:

Жълтокоремна бумка

Bombina variegata

Шипоопашата костенурка

Testudo hermanni

Шипобедрена костенурка

Testudo graeca

Обикновена блатна костенурка

Emys orbicularis

РИБИ:

Горчивка

Rhodeus sericeus amarus

Обикновен щипок

Cobitis taenia

Инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху защитените зони ЗЗ "Емине" с код BG0002043 за опазване на дивите птици и „Айтоска планина” с код BG0000151, определена за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.

Имотът предмет на инвестиционното намерение граничи от запад с пътя за Каблешково, а от изток с полски път няма да се налага отнемане временно на площи за линейни обекти и ще заеме незначително малка площ от площта на защитената зона.

Поради това, че инвестиционното предложение не е свързано с масивно строителство няма да има фрагментация-разкъсване на територията на ЗЗ.

Не се очаква генериране на емисии и отпадъци във вид и количества, които да окажат значително въздействие върху защитената зона- за торовия отпад ще се изгради водопльтно торохранилнще, съгласно нормативните изисквания и няма да има замърсяване на подземните и повърхностни води в района.

Не се предвижда добив на природни ресурси

Не се налага изграждане на нова пътна инфраструктура.

По време на експлоатацията на животновъдния обект няма да се допуска:

  • унищожаване на местообитания и площи в района;

Застройката е ниска-до 4 м височина на сградата, което не възпрепятства прелета и реенето на птиците в района, които обикновено летят на височини от 150 м.

Не се предвиждат дейности, които да замърсяват компонентите на околната среда с емисии и физични фактори.

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, кратко трайно, средно, дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Въздействието на инвестиционното предложение като цяло по време на строителството ще бъде:

-краткотрайно;

-временно;

Не се очаква появата на кумулативен ефект поради изложеното върху компонентите на околната среда :

- състоянието на въздуха в района-краткотрайно ще бъде замърсяването в минимални количества с прахови частици по време на строителството;

-състоянието на постоянно обитаващия района животински свят: краткотрайно и временно по време на строителството.

Въздействието на обекта по време на експлоатацията ще бъде: положително и дълготрайно тъй като свободното пасищно отглеждане на животните създава естествено торене на пасищните терени.

4. Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Не се очаква реализирането на обект „Изграждане на животновъдна ферма за отглеждане на 200 броя крави" да засегне близко населени места. Имотът не попада в жилищна територия.

Не се предвижда отрицателно въздействие. Квалифицира се като въздействие с ниска степен и сложност.

5. Вероятност от поява на въздействието.

Вероятността за отрицателно въздействие е ниска.

6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Не се предвиждат отрицателни въздействия.

Въздействието е обратимо, тъй като свободното пасищно отглеждане на животните създава естествено торене на пасищните терени.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

За предотвратяване на отрицателното въздействие върху околната среда на производствения отпадък – органична говежда тор, ще се предприемат и изпълнят всички правила и изисквания за неговото съхранение, изложени в II, т.8 и т.9. Други отрицателни въздействия по време на експлоатацията не съществуват.

8. Трансграничен характер на въздействията.

Няма да има трансгранични въздействия. 


гр.Каблешково С уважение:

22.10.2013 г. Васил Киряков





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница