Инж. Димитър Грозев Резюме



Дата03.10.2017
Размер62.98 Kb.
#31550
ОЦЕНКА НА ВАРИАНТИТЕ ЗА РАБОТА НА ТАКСИМЕТРОВ ЕЛЕКТРОМОБИЛ В УСЛОВИЯТА НА ГРАД РУСЕ

инж. Димитър Грозев

Резюме: Изследвани са временана за престои на таксиметровите автомобили на четири основни местостоянки в гр. Русе и са определени интервалите, в които може да се зарежда електромобил при замяна на конвенциалните таксиметрови автомобили с електромобили.

Ключови думи: таксиметрови автомобили, електромобили, алтернативни решения
ВЪВЕДЕНИЕ

Животът в съвременния град е невъзможен без удобни и надеждни транспортни връзки. Нивото на развитие и плътността на маршрутната схема на пътническия транспорт, неговите количествени и качествени характеристики, определят времето, което е необходимо на гражданина за пътуване.

Таксиметровите автомобили допълват другите видове обществени транспортни средства, осигурявайки транспортните потребности на населението. Ролята на таксиметровите автомобили, като съставна част от градския транспорт постоянно расте: има жилищни райони със слабо развита транспортна мрежа на обществения транспорт; повишава се темпа на живот, изменят се изискванията на потребителите към персоналното транспортно обслужване. Заедно с това при работата на таксиметровите автомобили се появяват допълнителни проблеми: съществено нараства плътността на транспортните потоци на съвременния град, появява се значителна конкуренция на пазара на предоставяне на таксиметрови услуги. Така например към 30.10 2011 г. в град Русе функционират 130 фирми, регистрирани, като еднолични търговци или дружества с ограничена отговорност (ЕТ, ЕООД и ООД) за извършване на таксиметрови превози. Те притежават автомобилен парк от 650 леки автомобила.

Използването на чисти транспортни средства е важно условие за екологията на съвременния град. Една от възможностите, която може да бъде използвана за осигуряване на таксиметровите превози в съвременния град е замяната на конвенциалните автомобили с ДВГ с електромобили .


ИЗЛОЖЕНИЕ

При анализа на възможността автомобилите с ДВГ да се заменят с елекрически важно място заема времето за престой на превозното средство. Изследването на този компонент ще определи възможно ли е батериите на електроавтомобила да се възобновяват за времето, за което един таксиметров автомобил не работи.

Характерното при използване на електромобили при таксиметровите превози е ограничението в пробега до изразходването на капацитета на акумулаторната батерия. Вземайки в предвид параметрите на съвременните електромобили можем да обособим два варианта, през който може да се възобнови енергията в акумулаторните батерии.

1 ВАРИАНТ: В периода от 19.30 до 7.30 ч., когато най-често таксиметровите автомобили не са в наряд поради намален пътникопоток. При този вариант, няма нужда от подробен анализ, тъй като времето е достатъчно за презареждане на почти всички видове налични акумулаторни батерии.

2 ВАРИАНТ: По време на работа от 7.30 до 19.30 ч. При този вариант анализът и изследванията са задължителни, за да се определи най-ефективната схема за зареждане, която няма да пречи на ежедневната работа. Изследвания показват, че през работния ден за най-големия период на престой, таксиметровите автомобили са на регламентираните таксиметрови стоянки.

Във връзка с това е направено изследване на престоите на таксиметровите автомобили в условията на град Русе. Изследването покрива стоянките с най-голям пътникопоток с цел постигане на точност при анализа. Данните са получени през периодите есен-зима и пролет-лято, когато използването на таксиметрови автомобили от населението е най-голямо. Таксиметровите стоянки при които са оценени престоите са „Икономически техникум“, Стадион „Дунав”, „Халите“ и „Болницата“,

Данните от направеното изследване са отразени на графиките от фиг.1, 2, 3 и 4, където се ясно се виждат времената за престои на превозните средства.

Таксиметрова стоянка - ИКОНОМИЧЕСКИ ТЕХНИКУМ

Среден престой – 00:19:28 ч.



Таксиметрова стоянка - ХАЛИТЕ

Среден престой – 00:18:11 ч.



Таксиметрова стоянка – СТАДИОН ДУНАВ

Среден престой – 00:25:20 ч.



Таксиметрова стоянка - БОЛНИЦАТА

Среден престой – 00:15:31 ч.

От графиките ясно се вижда, че сумарното време за престой през времето на ежедневен наряд на електромобила е около 4 часа, което е достатъчно за презареждане на акумулаторна батерия.

Важен елемент от електромобилите са използваните видовете акумулаторни батерии. Съвременните акумулаторни батерии имат сравнително висок капацитет и продължителност на експлоатация – над 1000 цикъла на зареждане и разреждане. Те обаче изискват и правилно поддържане, от което силно зависи дали ще достигнат проектната си дълготрайност или ще се наложи да се купува нова батерия, което по правило е доста голям разход. Нещата допълнително се усложняват и от факта, че понастоящем се използват чeтири типа акумулаторни батерии:

• Никел-кадмиеви (NiCd)


• Никел-металхидридни (Ni-MH)
• Литиево-йонни (Li-Ion)
• Литиево-полимерни (LiPo).

В същия ред акумулаторните батерии се подреждат според появата им на пазара и съответно – по техническото им съвършенство.



Никел-кадмиевите акумулаторни батерии са първите, направили възможна появата на пазара на редица прибори и електрически инструменти с автономно захранване. Спрямо останалите те имат най-малък електрически капацитет и сравнително големи размери. Същевременно обаче са и най-евтини и издържат най-много цикли на зареждане и разреждане – над 1500. Характерен за този вид батерии е т.нар. „ефект на запаметяване”, който ги прави силно чувствителни към режима на експлоатация. Оптималният режим за един акумулатор е да се ползва редовно, като всеки път се достига пълно разреждане и след това се пристъпва към зареждане.

Никел-металхидридните акумулатори са по-съвършени от никел-кадмиевите и повсеместно ги заместват, но и са по-скъпи. Те имат значително по-голям капацитет. Те са значително по-сигурни при експлоатация, но подобно на никел-кадмиевите са склонни да „боледуват” - „ефекта на запаметяване”, също води до преждевременно бракуване на акумулатора. Тези акумулатори отстъпват на никел-кадмиевите по своята дълготрайност, защото издържат средно около 500 цикъла на разреждане и зареждане.


Литиево-йонните акумулаторни батерии са по-малки и по-леки от двата предишни типа, а по своя електрически капацитет значително ги надвишават – над два пъти по-голям от капацитета на никел-металхидридните батерии. При този вид акумулаторни батерии „ефектът на запаметяване” напълно липсва и те могат безпроблемно да бъдат дозареждани по всяко време и при всяко ниво на разряд, без това да скъсява дълготрайността им. Тези батерии издържат над 1000 цикъла на зареждане и разреждане. Литиево-йонните акумулатори са най-подходящите и вече масово използвани батерии, при които постигането на минимална големина при максимален капацитет е особено важно.


Литиево-полимерните (LiPo) акумулатори почти не се отличават от литиево-йонните батерии по своята големина и капацитет. Поради своята физическа структура, обаче могат да бъдат изпълнени със съвсем тънко тяло от пластмаса, включително и в тяло с произволна форма. Те не съдържат течен електролит, а гелобразна маса. Тези им качества ги правят изключително подходящи за използване при електрическите автомобили. Засега този вид акумулатори са все още в стадий на прохождане и тепърва предстои да се види доколко широко приложение ще намерят.

Изводи:


  1. В зависимост от начина на работа на съответния електромобил може да се избере и съответния вариант за възобновяване на акумулаторната батерия.

  2. Водачите на таксиметрови автомобили работещи по втория вариант трябва сами да вземат решение в кой период и на коя таскиметрова стоянка могат да оставят автомобила в покой, за да има време да се възобвони акумулаторната батерия.

  3. За правилната експлоатация при кратки периоди на зареждане е важно да се избере най-правилния вид акумулаторни батерии. Литиево-полимерните батерии поради предимствата си са най-добрия вариант.

Изследванията са подкрепени по договор № BG051PO001-3.3.04/28, „Подкрепа за развитие на научните кадри в областта на инженерните научни изследвания и иновациите”. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз“.

Литература


  1. Пенчева В., Д. Симеонов, Оптимизация на организацията на таксиметрови превози в страната, ЕКО Варна, 2004.

  2. Русева А., В. Пенчева, Д. Симеонов. Изследване на входящия поток от повиквания на пътници в условия на таксиметрова фирма. ЕКОВАРНА, Варна 2006.

  3. Симеонов Д.Г., В. Пенчева. Взаимодействие на видовете транспорт, Русе, 2001 г.

  4. Pentcheva V., A. Ruseva, E. Ruseva, As. Asenov. Dispatching of automobile service systems. Annals of the Faculty of Engineering Hunedoara. Tome IV. Fascicule 2. 2007. ISSN 1584-2665. p.13-18.

  5. Раздел „Транспорт” на проекта на Национална стратегия за околна среда (2009 – 2018 г.). Разработен е в дирекция „Национална транспортна политика” на Министерство на транспорта, съгласно указанията на ръководството на Междуведомствената работна група, създадена със Заповед № РД-395/30.06.2008 г. на министъра на околната среда и водите, и в изпълнение на чл. 75, ал. 2 и ал. 3 от Закона за опазване на околната среда.

  6. Пенчева В., А. Асенов, Оптимизация на товарните автомобилни превози в градски условия, Русе 2009

Каталог: files -> article
article -> Характеристики на горивата за двигатели с вътрешно горене ic engines fuel characteristics
article -> Утвърдил весела неделчева
article -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
article -> Христо Смирненски
article -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
article -> Алгоритми за настройване триточково осветление при наблюдение или заснемане на сценични обекти
article -> Analysis of reliability of the chassis of light lorry during operation
article -> A decision for plant- growing in large agricultural farms by spreadsheets
article -> International Scientific Conference 18 – 19 November 2011, gabrovo


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница