Из научния свят на психологията



Дата15.10.2018
Размер21.74 Kb.
#88722
ИЗ НАУЧНИЯ СВЯТ НА ПСИХОЛОГИЯТА
Много хора се питат какво може да подтикне даден човек да сложи край на своя живот или да извърши тежко законово нарушение. В тази кратка статия ще представя възможните причини.

Всеки ден над 1 000 души в света завършват своя живот със самоубийство. Това е много голям икономически и социален проблем и по него работят взаимосвързани институции, които се стремят да предотвратят случаите. В много западни държави работят Центрове за предпазване от самоубийство. Те се състоят от лекари, психолози, педагози и психиатри, а дейността им е насочена към рискови групи в общността.

Приема се, че за рискови групи се смятат:


  • Самотни възрастни хора – те са загубили своите емоционални връзки и в повечето случаи нямат близки, с които могат да споделят и да получат подкрепа. Има опасност те да решат, че вече няма смисъл да живеят, и тази опасност да се превърне във факт;

  • Психично болни – най-податливи са тези, които са извън болнично заведение. Трудно е да се прецени дали един човек страда от психично заболяване или просто преживява криза, защото хората, които страдат от психично разстройство отричат да имат проблем. Често посегателството върху техния живот е първият признак за психично разстройство;

  • Страдащи от депресия – те не виждат вече изход, дори и да има такъв те го отричат и омаловажават стойността му. За тях живота вече е мъчение и страдание и единственият изход за тях е да приключат това мъчение. Към този избор се насочват хора с лека депресия или такива, които вече започват да излизат от депресивното състояние. Защото хората с много тежка и дълбока депресия нямат сили за нищо – за тях разходката в парка и приготвянето на вечеря изсмуква и малкото им останали сили;

  • Хора, които са разбрали за тежко заболяване – справянето с новата новина не е никак лесно и затова в повече отделения в болничните заведения работят психолози, които помагат на хората да приемат новината.

  • Икономически и политически кризи, финансови затруднения - тук смятам, че не е необходимо да даваме пояснения защо този фактор се явява мотив за дадения избор при човека.

  • Загуба на интерес към живота и отчуждение – поддържайте емоционалните си контакти със своите близки и се грижете за тяхното качество. В случаите, когато нямаме психично заболяване, това е най-добрата профилактика. Човек, който се чувства емоционално обвързан със съпруг, деца, родители е ЩАСТЛИВ! А щастливият човек е удовлетворен и влюбен в живота.

Ако се съмнявате, че Ваши близки имат намерения да погубят живота си, не се притеснявайте да ги попитате открито. По този начин Вие няма да ги подтикнете да го направят, те ще видят, че има хора около тях, които са загрижени. Заедно ще предприеме нужните прегледи и мерки, за да им попречите. Но мълчанието в никакъв случай няма да помогне. Важно е да им върнем надеждата и те да продължат да се надяват…самият акт на посягане на живота, е вик за помощ и се извършва /най-често се дават признаци или се намеква за него/, за да се привлече вниманието и да променят своя социално-психологически статус.



Не натяквайте на свои близки, че нямат право да се оплакват. Не забравяйте – те страдат и трябва да им се признае, че имат законно право да се оплаква и ще получат нашата помощ и подкрепа!
И не забравяйте да се усмихвате!!!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница