Изх. № Чрез г-н михаил миков



Дата25.07.2016
Размер49.57 Kb.
#5433

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ



Изх. № ……………………

……………………………..


ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-ТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО

Г-ЖА ЛИЛЯНА ПАВЛОВА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ

ПГ НА ПП ГЕРБ
На Ваш № 454-05-98/26.06.2014 г.
Относно: Сигнал за незаконно строителство на брега на Черно море, заграбване на плажната ивица и възможно провокиране на свлачището в района на м. „Кабакум“, к. к. „Чайка“, община Варна


УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПАВЛОВА,

Във връзка с поставените от Вас въпроси относно сигнал за „незаконно строителство на брега на Черно море, заграбване на плажната ивица и възможно провокиране на свлачището в района на м. Кабакум, к. к. Чайка, община Варна“, Ви предоставяме конкретни отговори, които са от компетенциите на Министерството на регионалното развитие:


По въпрос 1, 2 и 3:

Предвид факта, че в поставените въпроси не се съдържат конкретни данни за издадено предварително разрешение за строителство в свлачищни райони (само цитирана дата 10.01.2007 г.), данни за имоти, за които се отнася и др., Ви информирам, че предварителни разрешения за строителство в свлачищни райони се издават при съблюдаване на определени правила и процедури, въз основа на които министерството се произнася за всеки конкретен поземлен имот на база изискуеми и представени от собственика на имота документи с правна сила. Произнасянето по чл. 96 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) е в предварителен етап на инвестиционната инициатива и се издава въз основа на описани в указания на министерството документи, един от които е проект на подробен устройствен план или изменение на такъв, изработен съобразно извършени инженерно-геоложки и хидрогеоложки проучвания. Устройствените показатели за застрояване, зададени с подробния устройствен план за съответния поземлен имот се залагат при изчисляване на устойчивостта на склона в инженерно-геоложкото и хидрогеоложкото проучване. При промяна на показателите, следва да се извършат допълнителни изчисления за устойчивост.

Наличието на някое от основанията по чл. 134, ал. 2 от ЗУТ за изменение на влязъл в сила подробен устройствен план (ПУП) не спира действието му. Действието може да се прекратява от деня на влизането в сила на новия или изменения ПУП съгласно чл. 136, ал. 3 от ЗУТ.

За произнасяне по реда на чл. 96 от ЗУТ, правоимащите лица представят проект на подробен устройствен план и протокол за приемането му от експертен съвет по устройство на територията, като след произнасянето, преписката се връща на заявителя. Издаваните от министъра на регионалното развитие предварителни разрешения по реда на чл. 96, ал. 3 и 4 от ЗУТ (редакция към настоящия момент), както и издадените по реда на чл. 96, ал. 5 от ЗУТ (редакция към 2007 г.) се явяват индивидуални административни актове по смисъла на чл. 21, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс, поради което са приложими уредените в кодекса производства за обжалване.



По въпрос 4:

Съгласно разпоредбите на ЗУТ, разрешението за строеж е част от строителните книжа. За всички категории строежи издадените разрешения за строеж заедно с одобрените инвестиционни проекти подлежат на контрол от органите на Дирекцията за национален строителен контрол при условията и по реда на чл. 156, 215 и 216 от ЗУТ.



По въпрос 5:

Предвид цитираната дата 10.01.2007 г. на издадено предварително разрешение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, би следвало да се счете, че при издаването му са съобразявани указанията на министъра на регионалното развитие и благоустройството, дадени с писмо изх. №90-04-1140/06.11.2001 г. и не би могло да бъдат съобразени цитираните указателни писма №№ 91-00-100/06.12.2011 г. и 91-00-117/05.09.2013 г. Предварителните разрешения за строителство в свлачищни райони нямат нормативно определен срок на действие.

При възникнали инвестиционни инициативи, е допустимо произнасяне по реда на чл. 96, ал. 5 от ЗУТ (към 10.01.2007 г.) за отделни имоти, без да се прави изрична отмяна на заповедта за налагане на строителна забрана, като се отчита спецификата на всеки случай и обстоятелствата по изпълнението на конкретните укрепителни действия. Отмяна на строителна забрана не се извършва за единични имоти, а за цели участъци и то след изпълнението на условията, посочени в заповедта за целия участък (границите на участъците са посочени в приложения към заповедта).

В действащата към момента редакция на чл. 96, ал. 4 от ЗУТ изрично е посочено, че предварителни разрешения за строителство на сгради и съоръжения в свлачищни райони могат да бъдат издавани и в райони с наложена строителна забрана.

Наредба № 12 за проектиране на геозащитни строежи, сгради и съоръжения в свлачищни райони и редакцията на разпоредбата на чл. 96, ал. 5 от ЗУТ към дата 10.01.2007 г. допуска укрепителните конструкции да са част от конструкцията на сградата.

По въпрос 6:

В случай, че укрепителните конструкции са част от сградата, отчитане на ефекта от изградените съоръжения и мониторинг на свлачищните процеси може да се извършва след изграждане на целия обект (в т. ч. на сградата, ако е предвидено тя да изпълнява противосвлачищна функция) и въвеждането му в експлоатация или на обособен етап от него със самостоятелно функционално предназначение в зависимост от издаденото разрешение за строеж. Мониторингът следва да се извършва съгласно Наредба № 1 за геозащитната дейност по предписания от проектанта, които следва да залегнат в техническия паспорт на строежа.



По въпрос 7:

Съгласно приетата с Протокол № 5/12-13.02.2013 г. специализирана карта на морски плаж „Кабакум – север” поземлен имот с идентификатор 10135.2572.270 не e предмет на специализираната карта и не е отразен в нея като част от морския плаж.



По въпрос 8:

При извършена проверка в МРР се установи, че не е извършвано отписване от актовите книги на имотите – изключителна държавна собственост, на част от морския плаж, актуван с акт за изключителна държавна собственост № 420/10.12.1998 г.



По въпрос 9, 10 и 11:

Специализираните карти и регистри на морските плажове се изработват от АГКК по реда на Наредба № 1/16.09.2008 г. за създаването и поддържането на специализираните карти и регистри на обектите по чл. 6, ал. 4 и 5 от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и следователно преценката относно необходимостта от назначаване на проверка на място за констатиране на действителното трайно предназначение на територията на поземлен имот с идентификатор 10135.2572.270 и на начина му на трайно ползване следва да бъде на Службата по геодезия, картография и кадастър – Варна, която при установяване на допусната грешка, да предприеме действия за промяна в специализираната карта на морски плаж „Кабакум – север” и последващо изменение на Кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Варна.



МИНИСТЪР:

ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА



гр. София, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” 17-19

тел. 94 059, факс 987 25 17



www.mrrb.government.bg

1



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница