Изисквания към водния режим Значение на водата за зеленчуковите растения



страница1/3
Дата06.07.2022
Размер307.51 Kb.
#114750
  1   2   3
4-voda
Свързани:
Презентация, 20231128 2009431

Основи на зеленчукопроизводството

Спец. Лозаро-градинарство

Задочно обучение

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ водния режим

Значение на водата за зеленчуковите растения.

  • Водата е фактор, който играе важна роля в живота на растенията. Тя е основна съставна част на органичното вещество (80-95%) и на всички органи на зеленчуковите растения.
  • Тя е основна част от клетъчния сок и е средата, в която протичат всички физиологични и биохимични процеси, при растежа и развитието на растенията.
  • Водата служи за придвижване на хранителните вещества и има съществено значение за регулиране на температурата в растителните тъкани, особено в асимилационния апарат.
  • Съдържанието на вода в продуктовите органи на зеленчуковите култури е много високо и в зависимост от вида варира от 80-97%. Това определя сочността и свежестта на зеленчуковата продукция.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ водния режим

Изисквания на зеленчуковите култури към водния режим

  • I група. Растения, които добре се снабдяват с вода и интензивно я изразходват. Тук се отнасят тиквите, салатното цвекло, ревенът и др. Характерно за тях е, че имат много голяма листна маса, която транспирира големи количества вода, но поради мощната и силно развита коренова система, която прониква много дълбоко и обхваща голям обем почва, тези култури понасят сравнително добре засушаването.
  • II група. Растения, които лесно се снабдяват с вода и я изразходват сравнително икономично. Такива са доматите, морковите, дините, бамята и др. Те притежават силно развита, дълбокопроникваща и с голяма смукателна способност коренова система. Листата им имат по-силно или по-слабо изразен ксероморфен строеж - те са в различна степен нарязани и покрити с власинки - поради което количеството на транспирираната вода е по-малко.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ водния режим

Изисквания на зеленчуковите култури към водния режим

  • III група. Растения, които трудно се снабдяват с вода и е изразходват неикономично. Към тази група спадат краставиците, тиквичките, градинската салата, спанакът и др. Тези култури формират сравнително голяма листна маса, която изразходва големи количества вода, а кореновата им система е по-слабо развита и по-плитко разположена.
  • IV група. Растения, които трудно се снабдяват с вода, но чрез транспирацията я изразходват твърде икономично. Типични представители на тази група са лукът и чесънът. Тяхната коренова система е плитко разположена и слабо развита. Тя се състои от адвентивни неразклонени корени, без коренови власинки. Всмукателната  способност е много слаба. Листата на тези растения са с много малка транспирираща повърхност и най-често са покрити с плътен восъчен налеп.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница