„Животните във фермата",изд. Просвета, „Чуден свят"



страница1/2
Дата05.07.2023
Размер33.54 Kb.
#118211
ТипПлан-конспект
  1   2
plan konspekt 2 grupa

План-конспект
На педагогическа ситуация по „Околен свят” в III- ПГ група, ДГ „Светлина”, гр.Трявна

1.Тема: „Животните във фермата”,изд.Просвета, „Чуден свят”
2.Дата:
3.Ядро: „Светът на природата и неговото опазване”
4.Образователни цели: Изграждане на адекватна представа за природна среда и нейното опазване
5.Очаквани резултати:

  • Знания:пресъздава чрез модели животни и местообитанието им;

  • Умения:описва начина на хранене на познати животни;

  • Отношения: посочва грижите, които трябва да се полагат за растения и животни от близкото обкръжение.

6.Изходни информационни равнища:

  • Учител:електронната книжка заредена на темата, подготвена игра от картон 8, подготвени дидактични материали на дъската с картинки на различни животни,добро познаване на материала и темата.

  • Деца:познавателна книжка по „Околен свят”, добре усвоени знания от предходния урок –„Диви животни”,моливи.

7.Методи, средства, похвати: илюстративен метод, интерактивен метод, беседа,повторение,сравняване, игра „Кой съм аз”, дидактични материали.
8.Интеграция и перспектива: „Български език”, предходен урок по „Околен свят”
9. Параметри на взаимодействие в условията на педагогическата ситуация:

Параметри на ситуацията

Методи на взаимодействие

Дейност на учителя

Дейност на децата

1.Готовност за обединяване към съвместна дейност-проектиране и подготовка

Разказ

Беседа


-Деца, извадете молив от несесера и сложете ръцете отзад, за да разбера че сте готови.
-Знам, че много обичате гатанки. Сега ще ви прочета една.
Имам весело сърце-
Ако чуя барабан,
Поигравам си хорце.
Аз съм кротък и разбран,с никого не почвам бой, но от мен далеко стой-по-опасна от коприва е косата ми бодлива.
Що е то?
-Точно така, а къде живее таралежа?

-Да, а познавате ли други животни, които живеят в гората?Говорихме предния път за тях.


-А как наричахме животните които живеят в гората?


-Или още как?


-Точно така, браво!



Децата слушат с интерес гатанката.

-Ежко Бежко.


-Таралежът живее в гората.


-Да, мечки, катерици, сърни.


-Наричахме ги диви животни.


-Горски животни.

2.Формулиране на актуални цели-въвеждане в темата

Обяснение



-Днес с вас ще си говорим за една друга группа животни- Животните във фермата.

Децата слушат с интерес.

3.Обединяване около общи цели в индивидуален или групов план-представяне на задачата,проблема

Наблюдение

Беседа

Обяснение

Беседа


Наблюдение
Обяснение

-Погледнете към дъската, сложила съм различни животни. Кой иска да ми посочи кои от тях са диви и кои домашни?
Учителят посочва дете, което да отговори.

-Точно така.Излез на дъската и ги раздели в две групи.


-Чудесно! А знаете ли кой е най-добрия приятел на човека?


-Точно така. А къде живее то?


-Щом живее при хората домашно или диво животно е кучето?


-Така е, кучето е домашно животно.


-Кои други животни знаете, които живеят при хората във фермата?


-Да, правилно.Тези животни също са домашни.На тях хората им правят специални къщи.Те могат ли да се грижат сами за себе си?

-Точно така.А как се грижим за тях?


-Помислете хубаво и ми кажете, тези животни кои пассат трева, кой ги води на паша, как се нарича този човек?


-Браво.Човекът, който води тези животни да пассат се нарича овчар.А кои животни пасат трева?


-Много добре.Когато се разболеят животните какво правим?


-Така е, този лекар се нарича ветеринарен лекар. Той се лекува болните животни.Вие имате ли домашни животни у вас?


-А на ветеринар водите ли ги?


-Помислете и ми кажете, защо според вас хората отглеждаме някои домашни животни?


-Добре, какво ни дава кравата?


-А овцата?

-Точно така, а за какво използваме вълната?


-Да, а от птиците какво вземаме?

-Добре.Ето тук ще ви покажа различни снимки на които е показано как човекът се грижи за животните.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница