Кодекс за поведението на служителите от цдг №7 "буратино", гр. Казанлък глава първа Общи положения



Дата11.06.2018
Размер145.85 Kb.
#72969
ТипКодекс
ДЕТСКА ГРАДИНА №7 “БУРАТИНО”

гр. Казанлък, ул.” Розова долина” №100, тел. 0431/99509, e-mail: cdg7kk@abv.bg, http://cdg-buratino.hit.bg


Утвърдил:

Директор:

/Ст. Ганчева/
ЕТИЧЕН КОДЕКС

ЗА ПОВЕДЕНИЕТО НА СЛУЖИТЕЛИТЕ

ОТ ЦДГ №7 ”БУРАТИНО”,

ГР. КАЗАНЛЪК

Глава първа

Общи положения

Този кодекс определя правилата за поведение на служителите в ЦДГ№7 „Буратино”, гр. Казанлък и има за цел да повиши общественото доверие в техния професионализъм и морал, както и да издигне авторитета на организацията.



Глава втора

Цели и принципи

Чл.1. Основна цел на настоящия Етичен кодекс е да съдейства за осъществяване на възпитателно-образователната мисия и стратегия на детската градина, чрез стимулиране и утвърждаване на етични норми в отношенията между участниците във възпитателно-образователния процес: педагози, назначени на различните учителски длъжности, работници и/или служители и деца от една страна; родители и общество от друга страна.

Чл.2./1/. Базови принципи на етичния кодекс са:

Компетентност – работниците и/или служителите притежават знанията, уменията и квалификацията за изпълняваната длъжност.



  1. Ефективност - работниците и/или служителите постигат максимални резултати от труда си при минимално физическо и психическо усилие и разход на ресурси.

  2. Отговорност и изпълнителност – работниците и/или служителите имат развито чувство за дълг при изпълнение на трудовите задачи.

  3. Усложливост - работниците и/или служителите са отзивчиви към търсещите административни, информация или съдействие.

  4. Вежливост - работниците и/или служителите имат учтиво и любезно поведение.

  5. Честност - работниците и/или служителите коректно представят своята гледна точка.

  6. Лоялност - работниците и/или служителите се отнасят почтено и уважително към детската градина.

  7. Подходящ външен вид - работниците и/или служителите се стремят да изглеждат по начин, съответстващ на средата, в която работят.

  8. Колегиалност - работниците и/или служителите изграждат взаимноприемливи отношения помежду си.

  9. Конфиденциалност - работниците и/или служителите не разпространяват информация, получена при и по повод изпълнение на служебните им задължения.

/2/. Дейността на всички работещи се осъществява при спазване принципите на законност, лоялност, честност, безпристрастност, политически неутралитет, отговорност и отчетност.

Чл.3. Работещите в детската градина изпълняват своите функции, като се ръководят от следните ценности:

  1. Детството е изключително важен период от живота на човека и семейството е най-естествената среда за развитието на детето;

  2. Всяко дете притежава неповторима уникалност и стойност;

  3. На всяко дете е гарантирано правото на:

  • свобода на изразяване на мнение; работниците и/или служителите

  • свобода на мисълта, съвестта и религията

  • формиране на собствени възгледи и правото да ги изразява свободно;

4. Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие или форми на въздействие;

5. Всяко дете и всяко семейство заслужават да бъдат подпомагани да развият пълният си потенциал;

6. Във всички случаи да се защитават по най-дорър начин интересите на детето;

7. Всяко дете попаднало в риск, има нужда от специална закрила за извеждане от рисковата ситуация;



8. Децата с изявени дарби се ползват от мерките за специална закрила;
Глава трета

Морални отговорности

Чл.4. Всеки работник и служител в детската градина изпълнява добросъвестно трудовите си задължения в изпълнение на законовите разпореждания, указания и изискванията на висшестоящите му ръководители.

Чл.5.Работниците и/или служителите извършват дейността си компетентно, добросъвестно и отговорно, като се стремят непрекъснато да подобряват работата си в интерес на утвърждаване авторитета на детската градина.

Чл.6. Имуществото, документите и информацията на детската градина могат да се ползват само за осъществяване на служебните задължения.

Чл.7. При изпълнение на трудовите си задължения работниците и/или служителите се отнасят любезно, възпитано и с уважение към всеки, като зачитат правата и достойнството на личността и не допускат прояви на дискриминация.

Чл.8. Работниците и/или служителите не допускат на работното си място поведение, несъвместимо с добрите нрави.

Чл.9. От работниците и/или служителите се очаква да избягват сблъсък сблъсък между служебни задължения и лични интереси. Всички опити за подкупване на работник и/или служител представляват действия срещу неговата почтеност и уронване на престижа му.

Чл.10. Индивидуалната работна заплата на всеки работник и/или служител е фирмена тайна. Работниците и/или служителите не разпространяват каквато и да е инфармация, отнасяща се до личните им трудови възнаграждения.

Чл.11. Работниците и/или служителите в детската градина трябва да притежават определени личностни, морални и социални качества.
Раздел I

Морални отговорности към децата:

Чл.12. Работниците и/или служителите в детската градина да основават практиката си на съвременните знания за детското развитие и познаването на индивидуалните особености на всяко дете.

Чл.13. Работниците и/или служителите в детската градина да разбират и уважават уникалността на всяко дете.

Чл.14. Работниците и/или служителите в детската градина да се съобразяват със специфичната уязвимост на всяко дете.

Чл.15. Работниците и/или служителите в детската градина да създават здравословна и безопасна среда, която стимулирасоциалното, емоционалното и физическото развитие на детето.

Чл.16. Работниците и/или служителите в детската градина да подкрепят правото на детето на свободно изразяване на мнение по всички въпроси от негов интерес.

Чл.17. Работниците и/или служителите в детската градина да осигуряват на децата със СОП равни възможности за достъп до адекватни грижи и достъп до образование.

Чл.18. Работниците и/или служителите в детската градина да не участват в практики, които дискриминират по някакъв начин децата на основата на раса, етнически произход, религия, пол, националност, език, способности или на базата на статуса, поведението или убежденията на родителите им.

Чл.19. Работниците и/или служителите в детската градина са задължени да се грижат за правата на детето, като:

  1. познават симптомите на насилие над дете – физическо, сексуално, вербално, емоционално малтретиране /насилие/ или занемаряване;

  2. познават и спазват законите и процедурите, защитаващи детето от насилие;

  3. при съмнение за насилие да уведомяват органите за закрила на детето и да следят дали са предприети необходимите мерки;

  4. при достигане на сигнал за насилие над дете и за ситуации, които представляват заплаха за здравето и сигурността му, са длъжни да информират органите за закрила на детето.


Раздел II

Морални отговорности към семейството:

Чл.20. Работниците и/или служителите в детската градина подпомагат семействата при отглеждането и възпитанието на децата като:

  1. зачитат достойнството на всяко семейство, неговата култура, обичаи, език и убеждения;

  2. уважават ценностите на семейството при отглеждането и възпитанието на децата и правото му да взема решения за своите деца.

  3. зачитат ценностите на семейството;

  4. информират семейството за всички решения, свързани с детето и при необходимост го включват във вземането на такива решения;

  5. зачитат правото на семейството да бъде информирано за начина, по който работят с детето;

  6. не използват служебните си взаимоотношения за лично облагодетелстване;

Чл.21. В случаите, когато има конфликт между членовете на семейството, работниците и/или служителите в детската градина трябва да работят открито, споделяйки наблюденията си за детето, за да помогнат на всички включени страни да вземат информирано решение, като стриктно се въздържат от вземане на страна в конфликта.
Раздел III

Морални отговорности към колегите:

Чл.22. В своите взаимоотношения работниците и/или служителите в детската градина трябва да:

  1. проявяват уважение, доверие, сътрудничество и колегиалност, като не допускат поведение, което накърнява достойнството и правата на личността;

  2. обменят информация и ресурси, които имат отношение към благополучието и закрилата правата на детето

  3. работят за утвърждаване на собствения и на колегите авторитет, като се въздържат от действия, които биха уронили престижа на професията;

Чл.23. Работниците и/или служителите в детската градина уважават мнението на колегите си и се съобразяват с правото им на личен живот.

Чл.24. Работниците и/или служителите в детската градина се стремят да предотвратят конфликтни ситуации помежду си, като не допускат възникването на конфликтмежду тях в присъствието на външни лица

Чл.25. Работниците и/или служителите в детската градина представят честно, открито и аргументирано проблемите си пред своя пряк ръководител.

Чл.26. Работниците и/или служителите в детската градина са длъжни да се отнасят отговорнокъм повереното им имущество.

Чл.27. Професионалното и личното поведение са несъвместими с корупционни прояви от всякакъв формат

Чл. 28. Когато противоречията между колеги не могат да бъдат разре­шени от самите тях, те търсят съдействието на директора на детската градина.

Чл.29.Със своето лично поведение и чувство за отговорност служите­лят трябва да дава пример на други служители, а служителите на ръководни длъжности - на подчинените си.
Раздел III

Морални отговорности към обществото:

Чл.30. Работниците и/или служителите в детската градина работят за утвърждаване авторитета на детската градина, като се въздържат от действия, които биха уронили престижа на професията.

Чл.31. Работниците и/или служителите в детската градина са длъжни да:

предоставят висококачествени програми и услуги;



  1. поддържат висок стандарт на професионално поведение, като постоянно обогатяват знанията и уменията си

  2. работят за създаване на сигурна обществена среда, в която детето получава адекватни здравни грижи, храна, подслон,възпитание;

  3. работят за подобряване сътрудничеството между организациите и за интердисциплинарното взаимодействиемежду професиите, които имат отношение към благополучието на децата и семейството;

  4. съдействат за повишаване степента на разбиране на децата и техните нужди от обществото;

Чл.32. Работниците и/или служителите в детската градина са длъжни да опазват данните и личната информация на децата и всички посетители на детската градина, станали им известни при или по повод изпълнението на служебните им взаимоотношения.

Глава четвърта

Професионално и лично поведение
Раздел I

Професионално поведение

Чл.З3. /1/ Служителят изпълнява своите задължения с висок профе­сионализъм, безпристрастност и активност .

/2/ При изпълнение на служебните си задължения служителят следва поведение, което създава увереност, че може да му се има доверие и да се разчита на неговата лоялност.

/З/ Служителят изпълнява задълженията си честно и безпри­страстно, като не допуска личните и политически пристрастия да му влияят.

/4/ Когато прави предложения, служителят предоставя цялата информация, отнасяща се до вземането на конкретно решение .

Чл.34. /1/ Служителят е длъжен да спазва служебната йерархия и стриктно да изпълнява актовете и заповедите на директора на детската градина.

/2/ Служителят не е длъжен да изпълни неправомерна заповед, издадена по установения ред, когато тя съдържа очевидно за него правонарушение.

/З/ Служителят може да поиска писмено потвърждаване на слу­жебния акт, когато в отправената до него устна заповед се съдър­жа очевидно за него правонарушение.

/4/ Служителят не е длъжен да изпълни нареждане, което засяга неговите права, правата на неговата съпруга или съпруг, роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен и по сватов­ство до втора степен включително. В този случай той е длъжен неза­бавно да уведоми ръководителя, от който е получил нареждането за възникналия конфликт на интереси.



Чл. 35. Служителят поставя пред директора открито и честно проблемите, с които се сблъсква в процеса на работата.

Чл.36./1/ Служителят противодейства на корупционни прояви и на други неправомерни действия .

/2/ Служителят не допуска да бъде поставен във финансова зави­симост или в друга обвързаност от външни лица и организации, както и да иска и приема подаръци, услуги, пари, блага или други ползи, които могат да повлияят на изпълнението на служебните му задължения.


Чл.37. Служителят не трябва да изразява лични мнения по начин, който може да бъде тълкуван като официална позиция на детското заведение, освен ако изрично не е упълномощен за това.

Чл.38.При изпълнение на служебните си задължения служителят опаз­ва повереното му имущество и не допуска използването му за лич­ни цели. Служителят е длъжен своевременно да информира директора за загубата или повреждането на повереното му имущество.

Чл.39. Служителят е длъжен да спазва установеното работно време за изпълнение на възложените му задължения .
Раздел II

Лично поведение

Чл.40. /1/ При изпълнение на служебните си задължения и в общест­вения си живот служителят следва поведение, което не уронва прес­тижа на детската градина.

/2/ Служителят не допуска на работното си място поведение, несъвместимо с добрите нрави .

/З/ Служителят се стреми да избягва в поведението си конфликт­ни ситуации, а при възникването им цели да ги преустанови, като запазва спокойствие и контролира поведението си.

/4/ Служителят спазва благоприличието и деловия вид в облек­лото, съответстващи на служебното му положение .



Чл.41.Служителят не може да участва в скандални прояви, с които би могъл да накърни престижа на детското заведение.

Чл.42. Служителят придобива и управлява имуществото си по начин, който да не създава съмнение за злоупотреба със служебното му по­ложение.

Чл43. При осъществяване на действия, несъвместими с поведението по този Кодекс, служителят следва да се оттегли от работа.
Раздел III

Конфликт на интереси
Чл.44 /1/ При възлагането на служебна задача, чието изпълнение може да доведе до конфликт между служебните му задължения и неговите частни интереси служителят следва своевременно да уведоми директора на детската градина.

/2/ Служител, на когото станат известни факти и обстоятелства за възникнал конфликт на интереси в институцията, предприема необходимите мерки за изясняване на въпроса.

/3/ Когато служителят се съмнява дали дадена дейност е съвместима със служебните му задължения, той трябва да обсъди това с директора .

Чл.45 /1/ Служителят не може да използва служебното си положение за осъществяване на свои лични или на семейството си интереси.

/2/ Служителят не участва в каквито и да са сделки, които са несъвместими с неговата длъжност, функции и задължения.

Глава пета

Наблюдаване, установяване и докладване на нарушения на Етичния кодекс

Чл.46. Директорът на детското заведение осъществява наблюдение и контрол за спазване на Етичния кодекс и разрешаване на възникнали с приложението му казуси, като създава комисия по етика от трима члена.

Чл.47. /1/ В състава на комисията се включват представители от педагогическия и непедагогическия персонал.

/2/ Членовете се определят с решение на педагогическия съвет за срок от една година, в началото на календарната година.



Чл.48. /1/ Комисията по етика:

  • разглежда жалби, свързани със спазването на Етичния кодекс на ЦДГ№7 „Буратино”;

  • дава задължителни тълкувания

  • предлага предприемане на последващи действия

/2/ Комисията по етика може да приеме свой Правилник за дейността си, който се утвърждава от директора на детското заведение.

Чл.49. Всеки заинтерисован служител може да внесе жалба в Комисията по етика. Постъпилите жалби се завеждат във Входящия дневник на детската градина. Материалите от работата но Комисията по етика се съхраняват по години в класьор в дирекцията на детската градина – безсрочно.

Чл.50. Комисията по етика разглежда постъпилите жалби и се произнася с мотивирано становище най-късно в едноседмичен срок от постъпването им. Писменото си становище комисията предоставя на директора в тридневен срок за последващи действия.

Чл.51. Комисията по етика е длъжнаведнъж годишно да отчита дейността си пред екипа на детската градина, когато през годината има постъпили писмени жалби.
Раздел I

Процедура но Комисията по етика

Чл.52. /1/. Депозиране на жалба за нарушаване на Етичния кодекс в ЦДГ№7„Буратино”;

Когато в Комисията по етика се получи жалба за нарушаване на Етичния кодекс в ЦДГ№7„Буратино”, трябва да бъде установено, че има достатъчно информация за да бъде разгледано оплакването.

/2/. Жалбата следва да съдържа:


  1. Данни за лицето, което подава оплакването;

  2. Данни за работника и/или служителя в ДГ, който е нарушил Етичния кодекс на ЦДГ№7 „Буратино”; неговата длъжност;

  3. Кратко изложение на действието или бездействието, подкрепено с доказателства;

/3/. На първото си заседание след получаване на жалбата Комисията по етика излиза с решение дали жалбата съдържа необходимите данни и дали да започне разследване.

Ако комисията прецени, че жалбата не отговаря на формалните изисквания на Етичния кодекс на ЦДГ№7 „Буратино”я оставя без разследване.

Ако оплакването отговаря на предвидените в Етичния кодекс на ЦДГ№7„Буратино”изисквания, следва да извърши разследване и да даде становище по него, скоето да запознаедиректора на детското заведение.

/4/. Действия на Комисията по етика при разследване:

Изпраща писмо до работника и/или служителя, посочен в жалбата като нарушител на Етичния кодекс на ЦДГ№7 „Буратино”, в което го запознава с постъпилия сигнал и го поканва в срок от 14 дни да предостави писмен отговор подкрепен с доказателства.

В случай, че работникът и/или служителят признае, че е действал в нарушение на Етичния кодекс на ЦДГ№7 „Буратино”, се изготвя становище от Комисията по етика за мерките, коитотрябва да бъдат предприети.

В случай, че обвиненията са отхвърлени, причините за отхвърлянето трябва да бъдат ясно представени.

/5/. Предложение за наказание:

Когато Комисията по етика констатира извършено от работника и/или служителя в детската градина грубо нарушение на Етичния кодекс в ЦДГ№7„Буратино”, тя представя становище на директора, в което излиза с предложение за санкциониране на нарушителя. В становището обстойно се посочват мотивите на комисията и нарушенията, които са извършени от работника и/или служителя.
Раздел II

Процедура за действия на директора

Чл.53. Директорът на детската градина, след получаване на становище от Комисията по етика, се запознава със случая, като взема предвид всички всички факти и обстоятелства и след като реши, че работникът и/или служителят е нарушил Етичния кодекс на ЦДГ№7 „Буратино”, може да реши:


  1. Да поиска от работника и/или служителя да отстрани нарушението;

  2. Да поиска гаранции от работника и/или служителя, по отношение на бъдещо поведение;

  3. Да поиска от работника и/или служителя да понесе дисциплинарна отговорност, съгласно Кодекса на труда;

  4. Да поиска изпълнение на Чл. 43 от Етичния кодекс в ЦДГ№7„Буратино”,



Глава пета

Заключителни разпоредби

§1. Настоящият Етичен кодекс на ЦДГ№7 „Буратино”, е съобразен с нормите на Закона за народната просвета и Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, както и с вътрешните актове на детското заведение

§2. При неспазване нормите на поведение в този Кодекс служите­лите носят дисциплинарна отговорност съгласно Кодекса на труда.

§3. При първоначално встъпване в длъжност директорът на детската градина е длъжен да запознае служителя с разпоредбите на този Кодекс.

Етичният кодекс влиза в сила от датата на утвърждаване: 09.04.2012 г.


Изготвил: Стефка ГАНЧЕВА

Директор на ЦДГ №7 „Буратино”, гр. Казанлък


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница