Комплекс оздравителни йога пози по реда на изпълнението им



страница1/4
Дата23.07.2023
Размер0.71 Mb.
#118332
  1   2   3   4
Комплекс оздравителни йога пози по реда на изпълнението им
Свързани:
ТРИ-ОСНОВНИ-ВЪЗДЕЙСТВИЯ-НА-ЙОГА-ВЪРХУ-МОЗЪКА-1

Комплекс оздравителни йога пози по реда на изпълнението им .

„Йога е дар от Шива, който олицетворява най-висшето космическо съзнание, за всички въплътени живи същества, които копнеят за ускоряване на еволюцията, за да ускорят завръщането към божествената първична земя. Ключът към това е Кундалини-Шакти, змиевидната сила, в която се обединява цялата сила на подсъзнанието и свръхсъзнанието. Това е потенциалът на всички съществуващи нива на съзнание и по този начин владетел над материята, духа, пространството, времето, живота и смъртта. “- Райнхард Гаменталер


„Асаните стимулиращи Кундалини-Шакти правят човека силен, предпазват го от болести и придават гъвкавост на тялото му“. Помагат ви да се почувствате отпочинали и енергични, а не изтощени и преуморени като след натоварващи физически упражнения.
Нужни са просто голяма доза постоянство, малко отделено време, ентусиазъм и щипка увереност в самите себе си. Асаните са йогически упражнения за поддържане на тялото и ума здрави. Ако тялото не е здраво, умът няма да е здрав; и ако умът е нездрав, мислите също ще бъдат нездрави.
Не е необходимо да се набляга на необходимостта да се поддържат здравословни мисли и широка и здравословна перспектива в настоящия свят.Асаните подобряват интегралната личност. Но първото постижение на йогическите практики е придобиването на добро физическо здраве. За да се постигне това, най-важно е редовната практика на асани.
Всяка крия е предварително зададена поредица от пози, които се правят със специфична дихателна техника и ангажиране на бандхите, за да се засилят ефектите от позата. Всяка крия е свързана с определена чакра.
Често мудрите също са важна част от всяка крия. Препоръчват се специфични крии, които помагат за балансиране и преместване на прана през всички чакри.
Основният комплекс крия включва асани подходящ за хора на всякаква възраст и ниво. Преди да започнете с тях обаче е добре първоначално да загреете тялото си.
Важно е да не пропускате тази част. Разгряването е важно за подготвянето на тялото и за избягването на травмиране. Освен това може би много от вас усещат как напрежението в края на деня се натрупва най-осезаемо в областта на шията и раменете, а това довежда до схващания, лоша стойка, главоболие. С тези раздвижвания ще облекчите част от това напрежение.
Най-непознатото за повечето хора (по време на сън) е изкривяването (разтежението, микроконтузването, изместването и пр.) на скелета и скелетните връзки. След ставане от сън всички стави са разместени, прешлените са приплъзнати във всички посоки, има защипани нерви и дори разтежения.
Това още веднъж идва да ни покаже, че не възстановим ли нормалното положение и функциониране на опорно-двигателната система след ставане сутрин, уврежданията се разрастват, стават хронични, засягат все по-големи телесни участъци и в един момент водят до обездвижване.
И макар че тялото започва да се опитва да намести костните структури, не успява да го направи на 100%. Не успява дори на 80%.
Получава се някакво закърпване и ако човек няма точен ориентир (ако тренираме редовно, ще знаем точно какви са ни възможностите), той се примирява, но…
Но разместванията и защипванията остават и много бавно, за година-две-три започват да подават недвусмислени сигнали, че нещата отиват на влошаване. Тогава, неразбирайки, че (с немарливото отношение към тялото човек сам си е виновен) отдавна е дошло време да променят начина си на живот, хората продължават по старому, като понякога отиват при чекръкчии, които да “оправят” проблема.
И, да, чекръкчията натиска, изщраква и намества тук-там, но ефектът е от ден до пладне, защото…
Ами защото начинът на живот (мързелив, неразбиращ и разболяващ) отново и задължително ще доведе до същото и много по-тежко състояние.
—КОЕ Е НАЙ-ВАЖНО СУТРИН?
1) ПЪРВО е разтягането и огъвкавяването на гръбнака във всички възможни посоки. След него идват раменните, тазобедрените стави, коленете, глезените.
Задължително е на тилно-шийния и гръдния гръбначен дял се отдели специално внимание, защото проблемите във врата, раменете и ръцете (скованост, болки, тендинити, бурсити и пр.) в над 80-90% се дължат на прищипани нерви високо горе в гръбнака.
Следва огъвкавяването на кръстно-лумбалната област. Прищипаните нерви на това ниво водят до схващания, радикулит, начални форми на лумбаго, протрузии, дископатии и хернии а впоследствие болката тръгва надолу по краката и след време е възможно трайно обездвижване и инвалидизиране.
Утринното разтягане на гръбнака винаги започва с навеждане надолу, от което следват десетки варианти, обхващащи цялото тяло.
2) ВТОРО е разтягането на тазобедрените стави
Вметка:
Говоря за опитването на комплексa асани, а не постигането му. Самото опитване носи истинската физиологична стойност.
Упражненията за разтягане на гръбнака са важни и с това, че изтласкват застоялата кръв от таза и я вкарват в активното кръвообращение, оттам в белите дробове и чрез дълбокото дишане тя се пречиства и обновява.
Без упражнения за , активното изпращане на кръвта в дробовете е (почти) невъзможно.
3) ТРЕТО в утринната практика задължително да включим коплекс за дългите гръбни мускули.
Запомнете, че дългите гръбни мускули работят заедно с плетеницата от коремни мускули и това поддържа цялостния корсет, подпомагащ гръбнака.
В спортната физиология има нещо наречено “индукционна мускулна кондиция”. Това означава, че ако няколко мускула са в добра кондиция (форма, готовност, състояние), те предават тази своя готовност и зареденост на най-близките до тях.
И обратното: колкото повече отпуснати, спящи, мързеливи, пълни с вода и лой мускули имаме, толкова повече ще стават те с времето, защото заразяват с мързел и отпуснатост всички тъкани.
Ако искате гръбнакът ви да е добре, е необходимо дългите гръбни мускули, раменно-тилните, кръстно-тазовите, тазово-бедрените и коремните мускули да са винаги в отлична кондиция.
Това означава да са разтегнати, спокойни, силни и работещи във физиологичен синхрон.
КОЕ Е НАЙ-ВАЖНО ВЕЧЕР?
1) ОТПУСКАНЕ НА ГРЪБНАКА
Най-доброто отпускане се получава след интензивно физическо натоварване.
Отпускането е естествен завършек на вечерната тренировка.
2) ВЪЗМОЖНО НАЙ-ГОРЕЩ ДУШ
Горещият душ подпомага ефектите от точка №1 и точка №2.
3) ДЪЛБОК, ОТМОРЯВАЩ И ОЗДРАВИТЕЛЕН СЪН
Запомнете:
Не е възможен здрав и дълбок сън без сериозна физическа умора.
Нашите (пра)баби и (пра)дядовци не са седели неподвижно по цял ден на стол пред компютъра, а са се прибирали капнали от работа на полето. Заспивали са на мига, без никакви глезотии (броене на овце) и сънотворни отрови.
Ето защо след работа поне два (оптимално е три-четири) пъти в седмицата да провеждате петнайсетминутна до половинчасова тренировка, която да отговаря на точки 1, 2 и 3.
РАЗБИРА СЕ, ПРИЯТЕЛИ,
За да обхванем всички нива на гръбнака, както и посоките на усукване, да натоварим всички поддържащи и околни мускули, е необходима програма, изготвена от компетентен йога инструктор.
За да овладеем дълбокото психо-физическо отпускане трябва да опитваме ежедневно, докато изградим връзката между желание, психическа готовност, физическо обхващане на тялото и етапите на същинското отпускане.
Това, приятели, изисква време, желание и отдаденост.
НЕОЧАКВАНО
– докато се вслушвате в тялото си
– докато навлизате в дълбоките нива на подсъзнанието
– докато започвате да опознавате начина, по който работят органите и системите вътре във вас…
Ще откриете, че започвате да се изпълвате с познание и ново отношение към хората около вас.
Ще започнете да гледате по друг начин на близките и децата, а те ще усетят това и ще ви отвърнат по непознат (по-топъл, по-човешки и по-истинен) начин, койте ще ви доведе до нови нива на близост и разбирателство.
Накратко, приятели, работата върху себе си ще промени целия ви живот.
В КРАЯ:
Предстои ви да изградите една нова и по-цветна Реалност, а това е богато, интересно и вълнуващо приключение.
Готови ли сте?

  1. Йога поза Кобра (Бхуджангасана)

Легнете по корем, долепете пръстите на краката си до пода и отпуснете чело на земята.


Краката нека бъдат долепени един до друг, като стъпала и петите нежно се докосват.
Поставете ръце (с дланите надолу) под раменете си, запазвайки лактите паралелни и в близост до тялото.
Поемете дълбоко дъх, бавно повдигнете глава, гърди и корем, но пъпът ви да остане долепен до пода.
Изпънете тялото си нагоре и назад, избутвайки го с помощта на ръцете.
Проверете: еднакъв ли е натискът върху двете ви ръце?
Продължете да дишате съзнателно, като извивате гръбнака си прешлен по прешлен. Изпънете ръцете си колкото е възможно, като огъвате гърба според възможностите си; отпуснете глава назад и погледнете нагоре.
Проверете: Дали рамената са далече от ушите? Отпуснете рамене, дори и ако това означава да прегънете лактите си. С редовна практика ще успеете да задълбочите разтягането, чрез изпъване на ръцете.
Бъдете сигурни, че краката ви са допрени един до друг. Продължавайте да дишате в позата, усмихвайки се. Усмихната Кобра!
Не прекалявайте с разтягането и не се преуморявайте.
Издишайте и внимателно поставете корема, гърдите и главата на земята.
Ползи от йога позиция Кобра (Бхуджангасана)​
Отваря рамената и врата.
Тонизира корема.
Заздравява целия гръб и раменете.
Подобрява гъвкавостта на горната и средната част на гърба.
Отваря гръдния кош.
Подобрява кръвообращението.
Намалява стреса и умората.
Полезна е за хора с дихателни проблеми, като асма. (Не прилагайте тази йога позиция по време на пристъп!).
Противопоказания при йога позиция Кобра (Бхуджангасана)
Избягвайте да практикувате Бхуджангасана при бременност, ако имате фрактура на ребрата или китките, или скоро сте претърпели операция на корема, като херния.
Не практикувайте йога позиция Кобра ако страдате от Синдром на карпалния канал.
Практикувайте позиция Кобра под наблюдението на йога учител на Изкуството да живееш ако страдаш от хронични заболявания или при проблеми с гърба.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница