Конкурс за академична длъжност "доцент" от област на висшето



Pdf просмотр
страница1/7
Дата16.06.2023
Размер82.54 Kb.
#118081
ТипКонкурс
  1   2   3   4   5   6   7
ТунтоваА Резюмета БГ


Р Е З Ю М Е Т А
на научните публикации, използвани в процедурата за хабилитиране на д-р Атанаска
Тунтова, участник в конкурс за академична длъжност “доцент” от област на висшето
образование 9. ”Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.1. “Национална
сигурност (Екологичната сигурност като елемент от националната сигурност)
(на български)
1.
„Екологичната сигурност като елемент от националната сигурност“, Атанаска
Тунтова, монография, ИК ВУСИ, Пловдив, 2022 г., 190 стр., ISBN 978-619-7343-70-0 - основен
хабилитационен труд.
Монографията изследва и анализира различните аспекти на екологичната сигурност,
тяхното многообразие и мултидисциплинарна цялост на екологичната сигурност като елемент на националната ни сигурност и проявлението и в процесите на управление и експлоатация,
както и връзката между екологията, основните компоненти на околната среда, изчерпването на природните ресурси и сигурността. Анализирани са факторите, които оказват най-сериозно въздействие върху процесите на развитие и опазване на околната среда и човешкото здраве.
Анализите и изследванията доразвиват теоретичния и практическия подходи за бъдещо развитие по отношение на организацията на дейностите и управлението в два основни аспекта - институционален и финансов. В този фокус на вземането на решения на съответните нива на ръководство е необходимо да се подчертае, че има съществена взаимовръзка, както по вертикала, така и по хоризонтала. В този контекст е важно съгласуването на действията между отделните звена, поради свързаност на процесите.
Използвани са разнообразни способи и подходи за проучване, анализиране и обяснение на процесите с цел постигане на поставените цели и задачи. Разгледани са областите с по- сериозно въздействие, както и влиянието и тежестта на обективните и субективните фактори в изследваните области, свързани с екологичната сигурност, като е отделено особено внимание на антропогенното въздействие на човека върху компонентите на околната среда.
В монографията са разгледани глобалните промени в околната среда, които възпрепятстват индивидуалната сигурност, като засягат поминъка и насърчават транснационалните кризи и нарушават стабилността на държавите и регионите. От анализа е направен извода, че влошаване състоянието на околната среда е сериозна заплаха, както за сигурността на физическите лица, така и на всички държави, поотделно и заедно.
Анализиран е произходът на заплахите за сигурността и комфортното съществуване на човека, които са в резултат на неблагоприятното състояние на околната среда. Приоритет е преодоляване на рискът за здравето на човека. Анализирани са обстоятелствата със замърсяването на околната среда и опасността от редица екологично обусловени заболявания,
което може да доведе до намаляване на средната продължителност на живота на хората,
подложени на въздействието на неблагоприятни фактори.
Анализирана е средата за развитие на човечеството, което създава нови възможности в областта на технологиите, но в същото време това води до предпоставки за замърсяване на всички компоненти на околната среда. Глобализиращият се свят става все по-несигурен като място за живеене на човечеството и е предпоставка за уязвимостта на човека от все по- стресиращата и агресираща среда.
Дадени са основни определения на понятия, свързани с националната и екологичната сигурност, замърсяването на основните компоненти на околната среда и на други по тази

релация на базата на използвани в системата за защита околната среда и човешкото здраве,
както и сигурността на хората и страната.
Направен е задълбочен преглед на факторите и документите (нормативната база),
които имат пряко или косвено значение и влияние върху управлението и развитието на средата и хората и вземането на решения, които имат изградени връзки и отношения по между си. Важно е да се отбележи, че различните фактори имат различно влияние и интензитет. Не трябва да се подминава субективният фактор и неговото влияние в системата на сигурността в. ч. и при вземането на решения.
Анализирани са рисковете и заплахите за околната среда и човека, вследствие замърсяване на компонентите на средата и възможностите за минимизиране и ликвидиране на негативните въздействия и вреди, нанасяни върху околната среда.
Разгледани са актуални проблеми и предизвикателства за зелените политики, както в
Република България, така и на ниво Европейски съюз. Анализирани са усилията на ЕС по разработването и прилагането на политики за устойчива трансформация към екологосъобразен,
ресурсно-ефективен и икономически обоснован начин на живот за гражданите. В резултат от тези усилия е приета „Европейската зелена сделка“, чиято реализация се очаква да доведе до коренно преобразуване не само на всички икономически сектори, но и на ежедневието на хората. Усилията на ЕС, целят предотвратяване на промените в климата и стават все по- амбициозни.
Установено е, че Екологичната сигурност е важна концепция във всички области на живота на хората със сериозен ефект върху човешката сигурност, в международните отношения и международно развитие.
В монографията са анализирани различните схващания за същността на екологичната сигурност. Разгледано е прякото ѝ влияние върху безопасността на населението, икономиката,
културата, вътрешната и външната политика и други области на обществения живот.
Анализирано е значението ѝ за ефективността на функциониране на държавното управление, за рационално използване на ресурсите, за защитата на хората и устойчивото развитие.
Целта на монография е да покаже връзката между компонентите на околната среда,
изменението на климата и изчерпването на ресурсите с екологичната сигурност, както и възможностите за предотвратяване на рисковете за човека, икономиката и природата.
Разгледани са различни аспекти на заплахите за околната среда и екологичната сигурност,
както и въздействието им върху здравето на човека и неговата уязвимост.
Монографията е разработена като комплексен и завършен труд, който би могъл да се използва при обучението на студенти и друг вид обучаеми в специалности по дисциплини свързани с екологичната сигурност, защита от бедствия, както и като спомагателен материал по теми свързани с изменение на климата, изчерпването на ресурсите, въздействие на урбанизацията върху екосистемите, въздействие на околната среда върху социално- икономическите взаимоотношения, както и за експерти, които се нуждаят от информация,
работещи в областта на екологичната сигурност или за лично самообразоване и др.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница