Курсова работа по



Дата19.07.2018
Размер121.87 Kb.
#75887
Университет за Национално и Световно Стопанство

Курсова работа

по



ДИСЦИПЛИНАТА „СИСТЕМА НА НАЦИОНАЛНИТЕ СМЕТКИ“

на тема: Изчисляване на показателя Брутен вътрешен продукт (БВП) по производствения метод. Подходи.”


Проверил: доц. д-р Пенчо Иванов

Разработил:………………..

Фак.№……………………..

Специалност:………………

Курс:……………………….

София 2013г.
Увод
Брутния вътрешен продукт е синтетичен показател, който характеризира състоянието и развитието на икономиката на дадена страна и от чиито размери зависят жизненото равнище, цените, инфлацията, отбранителната мощ, здравеопазването, образованието и др. Той обединява създадената добавена стойност на национално равнище.

БВП е основен индикатор за икономическото развитие на дадена страна, както и за нейното положение в световната икономическа система.

За изчислението на БВП се използват три основни метода:


  • производствен метод;

  • метод на разходите за крайно потребление;

  • метод на доходите (стойностен метод).

В моята курсова работа обект е производствения метод за изчисляване на брутния вътрешен продукт.


  1. Същност на подхода за изчисляване на БВП по производствения метод

Производственият подход се използва за определяне на обема на брутния вътрешен продукт чрез обобщаване на добавената стойност, създадена от всички фирми в националната икономика. Той се основава на приноса на всеки стопански субект в произведената продукция. За да се изчисли от стойността на произведената от него продукция се приспада стойността на икономическите блага произведени от други производители и потребени от него за извършване на стопанската му дейност. Произведените от други стопански субекти материални продукти и услуги са само потребени от съответния субект поради което тяхната стойност присъства в цената на продукцията му но те не са негов а чужд принос поради което тяхната стойност следва да се приспадне от произведената продукция.

Полученият остатък се нарича добавена стойност. Брутната добавена стойност се изчислява като балансираща позиция от произведената брутна продукция и изразходваните в процеса на производство суровини, материали и външни услуги, които по същество формират междинното потребление.

Според предназначението си брутната продукция се състои от пазарна продукция, продукция за собствено крайно използване и друга непазарна продукция.

Именно добавената стойност изразява приноса на производителя в веригата от дейности завършваща с полезен ефект предназначен за крайно потребление или за инвестиции. Съвкупната добавена стойност т.е. създадената добавена стойност от всички производители е БВП. За да се изчисли БВП по производствения метод е необходимо да се даде отговор на въпроса кои са производителите, да се намери тяхната брутна продукция, да се определи междинното потребление на всички производители, да се извади от брутното потребление междинното потребление за да получим БВП.

БВП по този метод представлява разлика между общата продукция на всички резиденти минус междинното потребление, или като сума от добавената стойност на всички икономически агенти. Във втория случай се налагат някой корекции - изваждат се банковите комисионни, прибавят се вносните мита и данъка върху добавената стойност.

Брутен вътрешен продукт (пазарни цени) е равен на брутна добавена стойност по отрасли (базисни цени) плюс нето данъци (данъци минус субсидии) върху продуктите минус косвено измерени услуги на финансовите посредници.

От своя страна брутната добавена стойност (базисни цени) е равен на брутна продукция (базисни цени) минус междинно потребление (цени на купувач). За да се избегне повторното броене при определянето на обема на БВП е необходимо междинните продукти да се отделят от крайните продукти. Добавената стойност се формира в резултат от производствената дейност на фирмата при създаване на продукти.

Брутен вътрешен продукт по икономически сектори

(производствен метод)


Икономически сектор

Година

1. Селско и горско стопанство




2. Индустрия




3. Услуги




4. Брутна добавена стойност по базисни цени (общо)




5. Корективи (±)




6. БВП (сума или разлика между 4 и 5)



Пресмятането на БВП по този метод става на три етапа:

- определя се брутната добавена стойност по базисни цениТя се получава като разлика между брутната продукция  и междинното потребление по базисни цени;

- след това се пресмята брутната добавена стойност по цени на производител, която представлява сума от  брутната добавена стойност по базисни цени  и нето данъците върху продуктите;

- Брутна добавена стойност по пазарни цени, която представлява БВП по производствения подход, и равна на сумата от брутната добавена стойност по цени на производител  и коректив.



Информационните източници, от които се получава информация са следните:

- годишни отчети за приходите и разходите за дейността на единиците от обществения и частния сектор, водещи двустранно счетоводство;

- годишен статистически отчет, съдържащ ограничен брой показатели за дейността на частните фирми, водещи едностранно счетоводство;

- наблюдение на домакинските бюджети и други извадкови наблюдения, осъществявани в НСИ;

- годишен статистически отчет за наетите лица и средствата за работна заплата

- банкова статистика (от БНБ);

- отчет за изпълнението на държавния бюджет (от Министерството на финансите);

- митническа и данъчна статистика (от Министерството на финансите);

- друга административна и ведомствена информация.


  1. Основни компоненти при изчисляване на показателя, както и въпросите, които се решават във връзка с определяне на компонентите

Във връзка с определянето на БВП по производствения метод е необходимо изясняването на следните икономически компоненти:

-брутна добавена стойност (по базисни цени) се получава като разлика между брутната продукция по базисни цени и междинното потребление по цени на купувача.

Брутната продукция е стойността на произведените стоки и услуги в стопанската единица, в резултат на производствената дейност на единиците резиденти. Резидентна е статистическата единица, която е поделение на предприятието или е предприятие без поделение с дейност, която се отнася към съответния отрасъл.

Брутната продукция се създава както в пазарния, така и в непазарния сектор.

Пазарната продукция включва стоки и услуги, предназначени за пазара, и се състои от следните елементи: продажби, бартер, натурални възнаграждения на наетите, вътрешен оборот (доставки между заведенията на едно и също предприятие), изменение на запасите от готова продукция и незавършено производство.

Непазарната продукция включва стоките и услугите, които са предназначени за собствено потребление или капиталообразуване. Измерва се с разходите, необходими за нейното създаване.

Брутната продукция се оценява:

- по цени на производител;

- по базисни цени - не включват данъците и субсидиите върху продуктите. Базисните цени се използват за аналитични цели при изследване участието на отделните отрасли и сектори в националното производство и между отрасловите връзки.

- Междинното потребление е стойността на стоките и услугите, изразходвани в процеса на основното производство, както и стойността на стоките и услугите, инвентара и инструментите, използвани от наети лица за извършване на тяхната дейност. Оценява се по покупни цени.


Корективи

- Нето данъци върху покупки-това са данъците, които са отнесени директно към произвеждания или продаван продукт минус съответните субсидии. Нето данъците върху продуктите при възприетия начин на остойностяване на продукцията и добавената стойност са данъците, отнесени директно към произвеждания или продаван продукт (акцизи, мита, ДДС), минус съответните субсидии върху продуктите. Те се представят като коректив общо за икономиката в производствения и в стойностния метод за изчисляване на БВП.

- Косвено измерени услуги на финансовите посредници- това е разликата между получените и изплатени лихви. Те не се разпределя по сектори (отрасли) потребители, а цялата продукция се третира като междинно потребление на номиналния сектор съответно с продукция, равна на нула, и отрицателна добавена стойност, равна по размер, но противоположна по знак на междинното потребление. По този начин добавената стойност на всички сектори (отрасли) се коригира (намалява) като цяло с тази стойност.

Методът показва приноса на отраслите и секторите на икономиката при създаването на БВП чрез реализираната от тях добавена стойност. От 2003 год. в НСИ се използва нова отраслова класификация, хармонизирана с действащите международни стандарти.

Отчитането на производствения резултат от дейността на предприятията, отраслите, институционалните сектори и общо за икономиката започва с разработването на сметка “Производство”. Начинът на нейното съставяне е от голямо значение за цялата система от сметки, тъй като доходите, създадени от производството, се разпределят и преразпределят в други сметки.

Сметката има следния вид:



Дебит

Кредит

Междинно потребление:

  • Разходи за материали

  • Разходи за външни услуги

  • Други разходи

Добавена стойност



Брутна продукция




  1. Да се определи аспектът на резултатите, които се измерват с получения показател;

В икономиката брутният вътрешен продукт (БВП) е мярка за количеството произведени стоки и услуги за определен период от време в даден географски район. Това е един от начините за измерване на националния приход и продукция. Често брутният вътрешен продукт се използва като показател за стандарта на живота на определена нация, но има икономисти, които са против това.

С помощта на БВП:

- се предоставя най-широко обхватната картина на икономическата активност; -Предоставя измерване на производството, основаващо се и на търсенето, и на предлагането;

-Комбиниран с данните за заетостта, БВП е важен измерител на производствения растеж;

-Големи покачвания при запасите сочат, че предлагането превишава търсенето, което води до негативни изводи за бъдещия икономически растеж.

Като недостатък на БВП може да се посочи, че:

- данните не са навременни, тъй като данните се публикуват на тримесечие;

- има предубеждения при измерването на цените. Това може да доведе до подценяване на реалния производствен растеж и по-специално за сектора на услугите;

- данните не се публикуват за отделните региони.


  1. Да се приложи техниката за изчисляване на съответния показател – като по данни за икономиката на България за последната година, за която е на разположение официално публикувана от Националния статистически съюз (НСИ) информация, бъде изчислен съответния показател.

Брутният вътрешен продукт, изчислен по производствения метод, може да се илюстрира като се използва информацията, публикувана от Националния статистически институт (НСИ)1 за 2011 година.

Икономически сектори и групировки

по икономически дейности



Брутна добавена стойност по текущи цени

Брутна добавена стойност по цени на 2005г.

2011

2011

Селско, горско и рибно стопанство

3 637

2 619

Добивна промишленост; преработваща промишленост; производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива; доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване

15 979

10 695

Строителство

4 210

2 937

Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство

12 832

9 729

Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения

3 608

3 188

Финансови и застрахователни дейности

5 243

4 313

Операции с недвижими имоти

6 083

3 687

Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности

3 573

2 183

Държавно управление; образование; хуманно здравеопазване и социална работа

8 111

5 518

Култура, спорт и развлечения; други дейности; дейности на домакинства като работодатели; недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление; дейности на екстериториални организации и служби

1 556

1 126

Общо за икономиката

64 831

45 980

Корективи (Данъци минус субсидии върху продуктите)

10 435

6 970

БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ

75 265

52 833





Брутна добавена стойност за 2011г.

/млн.лв./



Относителна величина на структурата на икономическите сектори към БВП %

Икономически сектори и отраслови групировки

Текущи цени

млн.лв.


По цени на
предходната
година

млн.лв.


По цени на
2005 г.

млн.лв.


физически обем
(предходната
година = 100)

%


Селско и горско стопанство

3 637

2 943

2 619

98,9

4,83


Индустрия

20189

19070

13632

104

26,82

Услуги

41006

39817

29744

99,87

54,48

Брутна добавена стойност по базисни цени

64832


61807

45995

101,8

86,14


корективи

10 435

9 870

6 970

100,8

13,86

БВП по пазарна цена

75267

71677

52965

101,7

100



Брутният вътрешен продукт на РБ за 2011година, изчислен с производствения метод е на стойност 75267 млн. лв. Най-голям относителен дял заемат услугите. Те са 54,48% от БВП на страната за 2011г. 26,82% е относителният дял на индустрията. Най-малък е относителният дял на селското стопанство. То е едва 4,83%.


Използвана литература:

  1. Спасов, Тр., “Макроикономикс”, изд. Люрен;

  2. Национален статистически институт-www.nsi.bg

  3. Балева, В., Иванов, П. “Система на националните сметки”, УНСС




1 www.nsi.bg





Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница