Лимит за боледуване ни налага здравната карта



Дата17.08.2018
Размер271.97 Kb.
#80454



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
11.07.2016
Национални вестници



Лимит за боледуване ни налага здравната карта


Заради нововъведенията се заформят дълги листи с чакащи

Елена ПОПОВА

Труд  стр. 1,3  

Новата здравна карта, по която болниците с договор към НЗОК вече заработиха, обрича пациентите да чакат, за да бъдат настанени в болница за лечение или да заплащат за него, независимо дали са здравно осигурени. Това предупреждават от сдруженията на частните и на общинските лечебни заведения у нас. Причината е, че болничните легла вече стават тясно профилирани. Дака, ако пристигне родилка с патологична бременност, ние не можем да я настаним на което и да е легло в отделението по акушерство и гинекология, а точно на легло, определено за тази патология. Ако то вече е заето, според здравната карта трябва или да върнем жената, или болницата да я приеме за своя сметка." Това обясни пред "Труд" д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България. По думите му профилирането на легла означава, че и цялата болница да е празна, ако за сърдечно болни са отредени два кревата и те вече са заети, трети сърдечно болен не може да бъде приет за лечение и настанен на друго легло. В противен случай НЗОК няма да възстанови разходите за лечението му.

Допълнително се ограничава възможността на лечебните заведения да приемат и лекуват пациенти и заради орязването на болничните легла в страната, което при различните лечебници по силата на новата здравна карта е между 20 и 90%. Това заяви пред вестника д-р Николай Болтаджиев, председател на Сдружението на частните болници. Най-тежко промените ще се отразят на спешни случаи като родилки и онкоболни. При последните ще се формират големи листи на чакащите за лечение, тъй като според новите изисквания редица техни заболявания ще могат да се поемат от много малко болници в страната, предупреди д-р Болтаджиев. По думите му предстои драстично ограничаване на достъпа на българите до здравни грижи и до дълги листи с чакащи пациенти.

На трето място сме в света по смъртност


Труд  стр. 3  

През последните години от 12-о място в света по смъртност от заболявания България се премести на девето, а в момента сме на трето, заяви д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници. При това положение да се прави икономия на средства точно от здравеопазване, е цинизъм, коментира той. По думите му част от новите изисквания ще доведат до ситуации, които противоречат на медицинските стандарти и етика. Сред негативните ефекти на здравната карта е и опасността от фалити на редица малки болници, което ще остави населението в цели региони без достъп до здравни грижи, предупреди д-р Николай Болтаджиев, председател на Сдружението на частните болници.


Микологът д-р Борис Асьов пред "Труд":

С гъбите не бива да се правят експерименти


Даниела КРЪСТАНОВА

Труд  стр. 12,13  



БОРИС АСЬОВ е доктор по микология и работи като главен асистент в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН. С изучаване на гъбите се занимава от 15 години. Сред интересите му са практическото използване на гъбите, както и отровните им представители.

- Регистърът на гъби в България е доста остарял, не е подновяван от 60-те години. На какво се дължи това и до какви проблеми води?

- Всяка една европейска страна има списъци в разрешени и забранени за търгуване гъби и това нещо е изключително важно. Такива списъци трябва да се обновяват периодично, защото при гъбите разбираме, че някоя е отровна, едва когато някои се отрови от нея, колкото и да е неприятно. За това си има обективни причини и първата е, че те са изключително богата група. Дори да изключим микроскопичните гъби, само едрите са няколко хиляди вида.

В една провинция на Германия, която е северна страна и съответно много по-бедна от нас, са регистрирани над 5000 вида - следователно в България има повече или поне толкова. Втората причина е, че изследванията за токсичност изискват много средства, освен това гъбите са много богати на органични съединения и те трудно се изолират и тестват. Затова изследвания върху даден вид гъби започват едва когато има данни за нейната отровност. Понякога има много големи изненади - преди десетдванайсет години това се случи с една много популярна гъба по Средиземноморието - Лимонката. Въпреки широката й употреба впоследствие се появиха няколко случая на много тежки отравяния и тогава започна нейното изследване.

- Как е възможно да не е отровна за толкова много хора и в редки случаи все пак да бъде опасна?

- При гъбите това е често явление, защото отровите са много разнообразни. Тези на бялата и зелената мухоморка, например, действат на всички хора. Други - като тези в лимонката, действат само на някои хора, което не е съвсем точно обяснено все още, но вероятно е генетична предразположеност.Това е процес на автоимунна реакция - имунната система започва да атакува мускулите на собственото тяло и да ги разгражда. Преди две години китайски учени изследваха една много популярна гъба, която се дава като ядлива в справочниците - така наречената миша гъба и се появи спор между учените дали е отровна или не, но самата полемика около нея трябва да ни даде знак, че трябва да се внимава с нея.



- Защо в България много хора се тровят с гъби?

- Наистина е така - много хора се тровят, въпреки че ние спадаме към тези нации, които се страхуват от гъбите, натравянията са много - дойде ли по-влажна година и периодично се появява по някой случай, често много масов. Причините са комплексни и една от тях са гъбарските книги на нашия пазар. Много често гъбарите се учат от издания, които са от 70-те, даже от 60-те години. Те вероятно за времето си са били актуални, но в момента има много неща, които променят картината.

Киселката, например, масово навлиза като отровна гъба в справочниците едва през 80-те години. Затова е много важно гъбарите да се снабдят с нови книги - от 2000 г. натам, ако наистина искат да се занимават с това. Това е един от начините, по които се учи, но трябва да се комбинира с практически опит от по-опитни гъбари. На българския пазар има нови издания, от 2011-2012 година, които са откровено опасни. Гъби, за които отдавна е известно, че са отровни, се препоръчват като ядливи.Това е някакъв абсурд. Реално на пазара сега няма книга на български език, на която човек може да се довери.

- Колко видя ядливи гъби има у нас?

- Ако човек разгърне справочниците, може би ще стигне до 80-100 вида с различни вкусови качества. Аз като миколог бих могъл да разпозная на терен около 1000 вида, без да ги слагам по микроскоп. И ако си направя списък на гъбите, които влизат вкъщи, ще са не повече от 10-12 вида. Аз рядко бера, защото не ми остава време и когато съм на терен ги събирам за научни изследвания, а не за храна. Не бива да се правят експерименти, съветът ми е човек да се доверява на тези 10 до 15 вида, които са известни като най-вкусните и ароматните гъби, които се консумират на много места в света и там вероятността да се случи нещо е много малка.



- Кои гъби се бъркат най-често?

- От контактите, които съм имал с токсиколози, за съжаление най-честите отравяния са с най-отровните и опасни гъби - бялата и зелената мухоморка. От тях малка част е достатъчна, за да отрови човек. Токсичното съединение в тях е, най-просто казано, протеин, който е изключително устойчив на термична обработка. Отравянето с тях е изключително тежко, първите симптоми се появяват след няколко часа и не са много специфични. Най-коварното е, че в рамките на 24 часа те отшумяват и човек започва да се чувства по-добре и решава, че всичко е наред. Не търси лекарска помощ. Отровата обаче си циркулира в организма и има много разрушително действие, най-вече върху бъбреците и черния дроб. След ден-два симптомите се появяват с много по-голяма сила, както и нови симптоми и в тази фаза на отравянето е почти невъзможно да се направи каквото и да било. Световният опит показва, че оцеляват една много малка част от отровените с тези гъби, и то с тежки поражения върху организма. Друг е въпросът, че в България една от най-популярните ядливи гъби, която всеки е хапвал на село при баба си, най-често се бърка с бялата и зелената мухоморка и затова толкова много хора се тровят. Разликите са от земята до небето, но не и за човек, който не е достатъчно запознат и не обръща достатъчно внимание - би могъл да я сбърка.



- Кои са най-популярните градски легенди за разпознаване на гъбите, които подлъгват хората?

- У нас наистина има много легенди и всички до една неверни. Една от тях е, че гъбите трябва да се режат с нож. И точно затова се бъркат печурката и мухоморката, защото една от най-ясните разлики е именно в основите на пънчето - при мухоморката има една торбичка, много ясна и оформена, каквато няма при печурката. Отрязването всъщност ни лишава от този белег, по които можем да ги различим. Аз затова казвам, че човек трябва да научи първо неядливите, а най-отровните гъби.

Други вярвания са как да разпознаем една гъба дали е отровна или не. В някои части на България се смята, че ако отровна гъба се вари с лук, той ще потъмнее. В други части е заменен с чесън или пък се вярва, че ако бъркаш със сребърна лъжица, тя ще потъмнее, когато е отровна гъбата. Истината е, че няма абсолютно никакъв начин да се познае дали една гъба е ядлива или отровна, освен да познаваш вида и да го определиш правилно.

- Тровят ли се много хора точно заради тези градски легенди?

- В немалка степен е заради това. Но често се тровят най-самоуверените гъбари - когато човек не знае, лесно може да се отрови, но по-лошото от това да си незнаещ е да си самоуверен. Опитни гъбари няма. Това е нещо, което се учи, докато човек е жив и докато се занимава с него. Често се случва хора, които се провъзгласяват за опитни гъбари, да не знаят например, че има отровни печурки.



- Много хора търсят трюфели у нас с надеждата да забогатеят. Има ли хляб в такова начинание?

- Това стана едно голямо явление в България, с доста неприятни изражения. Има трюфели, няма европейска страна, в която да ги няма, както и други подземни гъби. А в България като южна страна има доста. Търсенето им у нас се е превърнало в едно начинание, в което доста хора се хвърлят много необмислено. Защото по медиите често се тиражира колко са скъпи и доходоносни и се обявяват суми като хиляди левове за килограм, което не е така. Малко са видовете трюфели, с които се търгува, повечето не са. А тези, които се търгуват, се делят на две групи - черни и бели.

Белият трюфел Тубермагнато е най-ценен и при него цените наистина достигат тези суми. Останалите, в зависимост от качеството и вида, цената варира, но е някъде между 50 и 150 лева на килограм. Добрите трюфелджии в добрите дни могат да стигнат до 7 кг. Черни трюфели, защото белият е изключително рядък и там се изискват много познания, умения и време за търсене на места, където може да се добива. В Българи само няколко човека намират най-скъпия бял трюфел, останалото е черен и друг видове бял, чиято цена е значително по-ниска. Търсенето на трюфели не е нещо, което може да се върши между другото, необходимо е да зарежеш всичко останало. И това е най-честата грешка, която хората правят - взимат куче търсач, подлъгани от легендите и желанието за бърза печалба, а после установяват, че не е толкова лесно.

- Как ще коментирате случая с натровените хора с гъби от "Кауфланд", за които впоследствие стана ясно, че не са натровени от самите гъби, а от примеси в подправките?

- С наши гъби не за първи път се случват такива неща, които влизат в полезрението на медиите. На мен не ми се иска да взимам отношение по този случай, защото не е в моите компетенции. Това са култивирани гъби, но най-странното за мен беше наличието на атропин в кръвта на пострадалите. Това е едно вещество, което аз лично не мога да свържа с гъбите. То се съдържа в картофите, например. Най-известното растение е атрофии бела дона, от което се извлича аптофин за производството на капки за разширение на зениците. Източници на апрофин има много, той се използва освен в офталмологията и в спешната медицина.



- Атрофинът сам по себе си отровен ли е?

- Да, над определена доза предизвиква отравяне. Първата реакция на хората обаче, като чуят, че става дума за натравяне с култивирани гъби, е да кажат - да, гъбите попиват всякакви отрови, хибиридизират и т.н. Да, те имат способността да извличат от почвата и околната среда определени елементи като тежки метали и радиоактивни изотопи и да ги концентрират в много по-големи количества, но поне в България аз не съм чул за човек, който да е отровен по този начин. Не е възможно човек да се натрови с тежки метали, например, от едно случайно ядене на гъби. Фактите са ясни - отравянията с гъби са заради незнание или прекалена самоувереност и недостатъчно внимание.




Наредбата за оценката на лечението от пациентите е отменена от ВАС


Решението е на първа инстанция. Мотивът е, че няма ясно правило кога касата ще прекратява договори с лекари и болници

Десислава НИКОЛОВА

Капитал Daily  стр. 6  

Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС), председателстван от съдия Галя Костова, отмени изцяло наредбата за проучване на удовлетвореността на пациентите от медицинските дейности, закупувани от Националната здравноосигурителна каса. Жалбата срещу подзаконовия нормативен акт беше подадена от Центъра за защита на правата в здравеопазването, като към нея се присъединиха националните сдружения на общопрактикуващите лекари и частните болници. Те претендираха, че наредбата е незаконосъобразна, защото нарушава законите за защита на личните данни, за здравето, за здравното осигуряване и за административните актове.



Мотивите за отмяна

Жалбоподателите поискаха съдът да отмени един изключително съществен текст от наредбата, който не е ясно регламентиран - тя е инструмент за прекратяване на договор на лекари, отделение или на цялата болница и по нея те могат да се окажат глобени или без право да работят със здравната каса, ако се установи, че пациентите са системно неудовлетворени. В наредбата обаче не е посочено на базата на колко анкети ще се счита, че е налице системна неудовлетвореност.

Тричленният състав на ВАС е съгласен, че тъй като ще има глоби и отнемане на договор със здравната каса, ако има системна неудовлетвореност от тяхната работа за период от шест месеца, трябва изрично да е дефинирано понятието "неудовлетвореност" и да се изясни на какъв брой мнения на анкетирани пациенти отговоря.

От Центъра за защита на правата в здравеопазването допълваха в жалбата си, че наредбата изрично трябва да бъде придружена с анализ на финансовите средства, които са необходими за прилагането й. В мотивите към документа е посочено единствено, че финансовите средства по прилагането й са в рамките на бюджета на касата за съответната финансова година, а проучването се осъществява от изпълнител с доказан опит в предоставянето на услуги по проучване и анализ на общественото мнение след сключване на договор, като всичко това има финансово измерение за здравната каса.

Съдът смята, че излагането на финансовите параметри на разходите по прилагане на наредбата, освен че е императивна законова разпоредба, е от изключително значение заради затрудненото финансово състояние на здравния сектор и НЗОК. Ето защо наредбата е трябвало да съдържа финансова обосновка на очакваните разходи, както и от кое перо от бюджета на здравната каса ще бъдат плащани анкетите.

Анкетите не са проблемни

В текстовете на наредбата се предвижда социолози да получават личните данни на пациентите, за да ги анкетират - къде са се лекували, от какво, какви медикаменти са им били изписани, какви манипулации и операции са претърпели и как оценяват състоянието си, грижата за тях, искани ли са им пари и др. Според съда в анкетата не се съдържа въпрос за конкретната диагноза, което означава, че няма да бъде искана здравна информация от пациента. Магистратите смятат, че за опазване на личните данни и медицинската информация е достатъчно това, че данните ще се обработват от медицински специалист или от лице, което по договор ще трябва да пази тайна. Освен това съставът е на мнение, че включването на анкетираните е с тяхното изрично съгласие, защото няма санкция за отказ от участие в проучването на удовлетвореността.

Решението може да се обжалва до 21 юли.

Индустрията спада за пръв път от две години


Обемите при тютюневите изделия са паднали с близо 50% през май заради "Булгартабак"

Георги ЖЕЛЯЗКОВ

Капитал Daily  стр. 4  

Промишленото производство в България е намаляло с над 3% през май спрямо същия месец на предходната година. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че това е първото годишно понижение от две години. То се дължи в най-голяма степен на добивната индустрия, но се вижда, че за пръв път от 2013 г. има намаление при обемите на преработващата промишленост. Детайлните данни показват обаче, че този спад се дължи почти изцяло на близо 50-процентното свиване при производството на тютюневи изделия.

През май се забелязва и забавяне при оборота в търговията на дребно. Отчита се ръст от 3.9% на годишна база, който обаче е под регистрираните около 6% предходните два месеца. За сметка на това онлайн търговията отново се връща към двуцифрения ръст, след като предходните пет месеца имаше сериозно забавяне в този тип продажби.

Ефектът "Булгартабак"

Решението на цигарения холдинг "Булгартабак" да затвори софийската си фабрика и да спре износа за Близкия изток, който беше пазар за 80% от годишните му приходи, вече се отразява значително върху статистиката. Решението влезе в сила от 1 април 2016 г., като през същия месец беше отчетен годишен спад от 42%. Продажбите на дребно на тютюневи изделия в страната обаче продължават да се увеличават.

Вижда се, че втората група с най-голям спад е производството на основни метали (23%). Тук ефект оказват цените на металните суровини, търгувани на световните борси. Това е тенденция вече година и половина. Тук водещ фактор е Китай, закъдето България изнася основно мед. Негативната тенденция се забелязва и през данните за износа, които показаха, че продажбите към Белгия са паднали наполовина. Около 70% от износа ни към кралството е на мед и медни изделия. Тук ключова роля играе медодобивното предприятие "Аурубис България", което изнася медни аноди до завода на компанията майка в Олен.

С близо 10% намалява и производството на лекарства и козметика. Май е вторият пореден месец, в който се наблюдава спад. Като цяло статистиката показва, че при почти всички групи има или спад, или забавяне на растежа. Изключение правят производството на храни, химични продукти и ремаркета и полуремаркета.



По-слаба търговия

При търговията на дребно през май тенденцията е сходна. Повечето групи или отчитат спад, или забавят растежа си. Фармацията е едно от изключенията. Най-много расте секторът на храните, напитките и тютюневите изделия - 9.3% на годишна база. При текстила и облеклата ръстът е над 7%, но този растеж намалява близо три пъти спрямо предходния месец. Това е секторът, който се очаква да бъде засегнат най-сериозно от обезценката на британския паунд, тъй като България изнася най-много текстил и текстилни продукти за Острова. По отношение на търговията с автомобилни масла и горива има увеличение на оборотите с 3.3%.

С 6.8% намаляват оборотите на търговците на компютърна и комуникационна техника.


Болести прашат 13 600 в пенсия


Телеграф  стр. 6  

Точно 13 594-ма души са излезли в пенсия заради заболяване през първото полугодие на годината.

Това показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). В сравнение със същия период на миналата година броят на новоотпуснатите инвалидни пенсии намалява с 1416 или 9,2%. Въпреки това тенденцията от последните години всеки трети нов пенсионер да е инвалид се запазва. От следващата година хората ще минават пред две комисии - медицинска, която ще определя степента на заболяване и социална, която ще решава дали и какво може да работи болният. В случай, че не може да се върне на позицията, която е заемал преди поставянето на диагнозата, той ще получи инвалидна пенсия. Ако обаче болестта не пречи на трудовата му дейност, то тогава няма да има предсрочно пенсиониране. Увеличението с по 2 месеца на нужните възраст и стаж за пенсия вече дават резултати, сочат данните на НОИ. През първите 6 месеца в заслужена почивка са излезли 47 563-ма души или с 2500 по-малко в сравнение с първото полугодие на 2015 година.

Варицелата скача 3 пъти за седмица


Телеграф  стр. 6  

Повече от три пъти се е увеличил броят на болните от варицела в Пловдив от началото на месеца, сочи справка на Регионалната здравна инспекция. През първата седмица на юли засегнатите са 143, от които 131 пловдивчани. За сравнение, през предходния отчетен период от 24 до 30 юни болните са били 50, от които 40 пловдивчани. Увеличение има и при чревните инфекции в Пловдивско. През първата седмица на юли случаите са 75, докато през предишната седмица са били 59.



Марешки се отказа от битката за Дондуков 2


Телеграф  стр. 2  

Веселин Марешки се отказа от надпреварата за президент заради желанието си да се фокусира върху разбиването на картела на пазара с горивата. Това обяви самият той в писмо до медиите. Бизнесменът посочи още една причина за оттеглянето си от битката за президентския пост. Според него участието на хора, които досега са били в управлението на държавата през прехода, издава несериозното отношение на партиите към предстоящите избори. Марешки също така смята, че президентската институция се обезличава. По думите му за разлика от спряганите за президент кандидати той успява с реални действия да помага на хората.



Австралия обяви, че е победила СПИН-а


Телеграф  стр. 16  

Австралийски видни учени обявиха, че е дошъл краят на СПИН-а в страната континент като проблем на общественото здравеопазване, предаде ДПА.

Изследователите констатираха, че с всяка година броят на австралийците, диагностицирани със СПИН, намалява, достигайки пренебрежими числа. Според специалистите, дните на фаталния синдром са преброени. Учени от няколко изследователски групи обявиха, че броят на смъртните случаи, причинени от пандемията, от 1000 годишно през 90-те години на миналия век, в наши дни клони към нула. Понастоящем отделните случаи на СПИН, регистрирани в страната, са свързани с хора, чиято ХИВ зараза не е била диагностицирана своевременно. Пробивът в борбата с пандемията австралийските учени отдават на антиретровирусните медикаменти, които позволиха на много пациенти, заразени с ХИВ, да водят един пълноценен живот.



И Варна с костномозъчни трансплантации на деца


Стандарт  стр. 7  

Варненската университетска болница "Св. Марина" ще прави костномозъчни трансплантации на деца. Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. Първите процедури ще бъдат извършени под наблюдението на проф. Игор Резник от Русия, който в момента ръководи научна лаборатория в университетската болница "Хадаса" в Йерусалим, съобщи БНР.

"След като Министерството на здравеопазването финансира "Св. Марина" и след като увеличихме финансирането за костномозъчни трансплантации при деца, сега го увеличаваме за костномозъчни трансплантации при възрастни, в "Св. Марина" до дни ще бъдат готови с белите стаи, климатизациите и т.н. Проф. Резник, който е техен гост, заедно със специалисти от "Св. Марина", започват да ги правят", посочи Шарков.

До момента единствената клиника у нас, в която се извършваха високоспециализираните манипулации, е Специализираната болница по детска онкохематология в София. В последната година обаче работата й беше силно затруднена заради масово напускащите квалифицирани кадри.



752 предприятия движат икономиката


Само 50 са големите компании в строителството, а 13 са в селското стопанство

Стефан Кючуков

Стандарт  стр. 17  

752 предприятия са гръбнакът на българската икономика. Това са фирмите, в които работят по над 250 души. Именно тези големи компании дават работа на над 25% от заетите в страната, сочат данните на Националния статистически институт. Те са и основният двигател на банковото кредитиране. Заемите в размер над 500 хил. лв. са само 3500 на брой. Но общата сума на тези отпуснати от банките големи заеми е 8,2 млрд. лв., или над 17% от всички кредити в страната, сочат данните на БНБ. Като именно при тези най-големи заеми има най-съществен ръст на кредитирането. Най-големите предприятия формират и голяма част от Брутния вътрешен продукт на страната, както и внасят огромна част от данъците в хазната.

383 905 е общият брой на нефинансовите предприятия, сочат данните на НСИ. От тях над 92%, или 355 хил. фирми имат до 9 души персонал. Като в много от тях няма нито един зает работник, а са семейни фирми, в които всички от домакинството помагат. В тези най-малки фирми работят над 30% от всичките заети в страната, които са малко над 2 млн. души. Близо 38% от най-малките фирми, или над 133 хил., работят в сектора на търговията и ремонта на автомобили. На следващо място по брой са най-малките фирми в областта на професионалните дейности - близо 40 хил., като това основно са майстори и занаятчии. Голям е и делът на най-малките фирми - над 24 хил., които работят в сферата на хотелиерството и ресторантьорството. Сериозен е и делът на малките фирми в сектора на преработващата промишленост, като броят им е над 23 хил.

Фирмите с персонал между 10 и 49 човека са 23 656 броя, а с между 50 и 249 работника - 4509 броя, сочат данните на НСИ.

287 големи компании, или 38% от предприятията с над 250 души персонал, работят в сферата на преработващата промишленост. В тях работят 176 хил. души. 72 от най-големите фирми в страната са в областта на търговията и ремонта на коли, 65 са в сферата на здравеопазването, а 64 се занимават с административни и спомагателни дейност. Само 50 са големите фирми в строителството. 42 от големите компании работят в сферата на доставките на вода, канализационните услуги и управлението на отпадъци. Само 13 са големите фирми в селското стопанство, 17 са в добивната промишленост, а 23 са големите в хотелиерството.

За огромния брой на малките фирми допринася и това, че много хора, които останат без работа, се опитват да стартират собствен бизнес. Но не всички от тях успяват да се задържат на пазара. Въпреки, че доходите на хората нарастват, броят на магазините в периода 2012-2014 г. намалява, сочат данните на НСИ. През 2012 г. в страната е имало 125,9 хил. магазина, а през 2014 г. те вече са 119,7 хил. Като намалява броят на всички магазини, с изключение на тези за обувки и за автомобили и части за коли, които се увеличават съответно до 3751 и 5230 броя. От 2014 г. насам обаче тенденцията се обръща и броят на магазините се увеличава, сочат актуалните данни на НАП за броя на касовите апарати. Явно през последните години хората започват да харчат повече и има раздвижване на икономиката. Или просто много от търговците излизат на светло, слагат си касов апарат и започват да отчитат оборота си.





Лекар цери няколко села 2 пъти седмично


Монитор  стр. 5  

Лекар минава през няколко велинградски села два пъти седмично. Без възможност да ползват здравни грижи са жителите на велинградското село Чолакова, каза кметът на селото Мехмед Чолаков. Стоматолог също няма, както и аптека. Хората поръчват по свои познати да им купят лекарства от Велинград, когато пътуват до там.

Причината в селото да няма лекар е, че повечето от хората са здравнонеосигурени. Медицинските специалисти отказват да се грижат за тях безплатно. В случай на спешна нужда от медицинска помощ се използват лични автомобили, с които пациентите се транспортират до болницата във Велинград, която е на 40 км, или се търси помощ на тел. 112, разказа Чолаков пред фокус.

Сериозен проблем е и липсата на детска консултация, която се прави само при възможност от страна на гастролиращия лекар.



Медицинският в София с нова СПА магистратура


Мила Пламенова

Монитор  стр. 2  

Магистратури по "Здравословно и диетично хранене", "Медицинска козметика" и "Балнеология" са сред новите програми, които ще стартират в Медицинския университет (МУ) в София от новата 2016-2017 учебна година. Те са насочени към съвременните потребностите на населението от достатъчно квалифицирани специалисти, които да ни консултират в спа центровете, фитнеса, козметичните студия и други подобни обекти. Това разказа пред "Монитор" зам.-ректорът на университета проф. Каролина Любомирова.

Програмите се разкриват във Факултета по обществено здраве. За тях могат да кандидатстват вече завършили бакалаври от специалностите в направление "Здравни грижи" като "Трудова медицина и работоспособност", "Кинезитерапия", "Лекарски асистент4', .Акушерка" и др.

Обучението в специалност "Балнеология" е 4 семестъра и подготвя кадри за спа центрове и фитнес зали, както и за специалисти в лечебни заведения. Магистратурата по здравословно и диетично хранене пък е 3 семестъра в задочна форма, а завършилите могат да се реализират като бъдещи инспектори по здравословно и диетично хранене. Програмата по "Медицинска козметика" ще подготвя както консултанти в козметичните центрове, така и мениджъри на зоните за красота. Обучението предвижда усвояване на тънкостите в управлението на подобни центрове.

Между трима и петима кандидат-студенти се борят за едно място в Медицинския университет в столицата. Това пък показват резултатите от кандидат-студентската кампания във вуза, който е лидер в рейтинговата система на висшите училища в България. Общо 2050 души са подали документите в четирите факултета на МУ-София.

Кандидатстудентските изпити по биология и химия пък се проведоха съответно на 2 юли и 9 юли. Предстои да станат ясни оценките на кандидатите за бъдещи доктори.



Болежки пратиха 14 000 в пенсия


Анна Ефтимова

Монитор  стр. 5  

13 594 души са излезли в пенсия заради заболяване през първото полугодие на годината, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). В сравнение със същия период на миналата година броят на ново отпуснатите инвалидни пенсии намалява с 1416 или 9,2%. Въпреки това тенденцията от последните години е



всеки трети нов пенсионер да е инвалид

До края на септември министерствата на труда и социалната политика и на здравеопазването ще представят нова методика при определяне на работоспособността. Така от следващата година хората ще минават пред две комисии - медицинска, която ще определя степента на заболяване и социална, която ще решава дали и какво може да работи болният. В случай, че работникът не може да се върне на позицията, която е заемал преди поставянето на диагнозата, той ще получи инвалидна пенсия. Ако обаче болестта не пречи на трудовата му дейност, то тогава служителят няма да се пенсионира предсрочно. Тези промени ще доведат от намаляване на ново отпуснатите инвалидни пенсии, категорични са експерти от двете ведомства. Увеличението с по 2 месеца на нужните възраст и стаж за пенсия вече дават резултати, сочат данни на НОИ. През първите 6 месеца



в заслужена почивка са излезли 47563 души

или с 2500 по-малко в сравнение с първото полугодие на 2015 г.

В същото време тази година в пенсия могат да излязат безработни, на които не им достигат до 12 месеца, за да навършат нужните години, за да излязат в заслужена почивка. Не е ясно колко от пенсиониралите се през първото полугодие над 47 500 са се възползвали от тази възможност. Според изчисления на НОИ около 10 000 души ще излязат предсрочно в заслужен отдих. Новото изискване към служителите в МВР, МО, ДАНС и НРС за навършени поне 52 г. за излизане в пенсия пък е довело до ръст на прекъсващите работа. До 2015 г. работещите в силовите ведомства трябваше да имат само 27 г. осигурителен стаж, 18 г. от които в службите. 5684 служители под пагон са излезли в пенсия през първите 6 месеца на година, което е с 3,5 пъти повече спрямо същия период на 2015 г.



България "олекна" с 48 400 души за 1 г., в ЕС са с 2 млн. повече заради бежанците


24 часа  стр. 12  

Населението на България е намаляло с 48 400 души за година, а това на Евросъюза като цяло се е увеличило с около 2 млн. души за същия период заради бежанската вълна. Това показват данни на "Евростат" към 1 януари 2016 г., публикувани по повод Световния ден на населението 11 юли.

Към 1 януари 2016 г. у нас са били регистрирани 7 153 800 души, а година по-рано - през 2015 г. - 7 202 200 души. Страната ни от години е сред тези с най-бързо намаляващо население. Според "Евростат" българското население представлява 1,5% от това на страните в ЕС.

510,1 млн. души е наброявало населението на ЕС към 1 януари 2016 г. срещу 508,3 млн. души година по-рано, показват още данните. За първи път обаче ЕС отбелязва отрицателен естествен прираст - родили са се близо 5,1 млн. бебета, а са починали над 5,2 млн. души.

В 17 страни членки населението се е увеличило, а в 11 е намаляло. Най-голямо увеличение се наблюдава в Люксембург (+23,3 на хиляда жители), следвано от Австрия (+14,4 промила), Германия (+11,8 промила), Малта (+11,7 промила), Швеция (+10,6 промила), Дания (+8,4 промила), и Белгия (+7,2 промила).

Най-голямо намаляване на населението се отбелязва в Литва (-11,3 промила), Латвия (-8,7 промила), Хърватия (-8,2 промила), България (-6,7 промила), Гърция (-6 промила), Румъния (-5,6 промила).

Жителите на Германия, Франция, Великобритания и Италия общо съставляват над половината от населението на ЕС.



Четвърти сме в Европа по демографски срив


Първа в черната статистика е Литва с -11,3%, следвана от Латвия с -8,7% и Хърватия с -8,2%

Земя  стр. 2  

България е четвърта по демографски срив в Евросъюза, показва доклад на статистическата агенция на общността Евростат. Тя обхваща периода от януари 2015 до януари 2016 година. Демографският срив на страната ни е -6,7 на сто на 1000 жители. Първа в тази черна статистика е Литва с -11,3%, следвана от Латвия с -8,7% и Хърватия с -8,2%. След страната ни идват Гърция с -6,0% и Румъния с -5,6 на сто.

На обратния полюс са Люксембург с +23.3% Австрия с +14,4%, Германия + 11,8%, Малта +11,7%, Швеция +10,6%, Дания +8,4% и Белгия +7,2 на сто. Като цяло населението на ЕС през 2015 година се е увеличило в 17 и е намаляло в 11 страни членки. Германия, Франция и Обединеното кралство са държавите с най-голямо население. Германското продължава да е най-многобройното с неговите 16,1% от населението на ЕС (или 82,2 млн.). Следват франция с 13,1% (или 66,7 млн.), Обединеното кралство 12,8% (65,3 млн.), Италия 11,9% (60,7 млн). Над половината от населението на ЕС живее в тези четири държави.

Към 31 декември 2015 г. населението на България е 7 153 784, което представлява 1.4% от населението на Европейския съюз. В сравнение с 2014 г. населението на страната намалява с 48 414 души, това сочи статистиката на Националния статистически институт (НСИ).

През 2015 г. в страната са регистрирани 65 950 живородени деца и в сравнение с предходната година броят им намалява с 1635 деца.

Броят на починалите през 2015 г. е 110 117 души, а коефициентът на обща смъртност - 15.3%. Спрямо предходната година броят на смъртните случаи се увеличава с 1165.


10.07.2016
Национални телевизии


Американски невролог даде надежда на родителите на деца с аутизъм


БНТ, Новини в 12.00 часа

Американски невролог даде надежда на родителите на деца с аутизъм. Д-р Хари Шнайдер е в България, за да обучи наши невролози как чрез електростимулация на мозъка може да се възстановят прекъснати връзки и неработещи центрове. Професорът е по покана на родители на деца с проблеми в развитието и фондация „Българска памет". Лекцията му предизвика огромен интерес. Репортаж на Мария Чернева.

Все още е една голяма загадка. Лекарите дори не смеят да го нарекат заболяване, не знаят дали е проблемно развитие или просто друг начин на работа на мозъка. Но все пак доктор Шнайдер успява да установи, че при някои от децата с аутизъм речевият център в мозъка не функционира добре.

Д-р Хари Шнайдер, невролог, специалист по езикови и говорни патологии: Езиковият център е свързан с всички останали части на мозъка. И ако той се възстанови, това ще подобри значително състоянието на детето. Защото емоционалните центрове се влияят от речевия, визуалната зона и паметта. Ние намираме увредените места с функционален ядрено-магнитен резонанс, чрез който се виждат активните зони докато детето чува реч или музика. И така знам къде да сложа електроди за електростимулация.

Неврологът използва много слаб ток, от порядъка на 1-2 микроампера. Отдавна е доказано, че слаб ток чрез електроди върху скалпа повлияват възбудимостта на мозъчната кора. И ако част от мрежата езикови пътища в мозъка не възстанови функцията си, може да се създаде нова алтернативна мрежа.



Д-р Хари Шнайдер: Електричеството помага да се промени формата и начина, по който невротрансмитерите предават информация между една или друга клетка като подобрява проходимостта на клетъчната мембрата на тези клетки и по този начин тя може да си направи повече връзки.

В практиката си д-р Шнайдер казва че е успял да помогне на 85 процента от неговорещите или слабо говорещите деца с аутизъм и те възстановяват езиковите си функции, т.е. започват да изграждат функционални езикови модели. Готов е да докаже ефективността на метода си и тук, ще работи с група деца, готов е да обучи и наши невролози. Въпреки че към лекцията му интерес проявиха най-вече родители.



Родител: Почти навсякъде родителите са основната движеща сила и много често лекарите не са наясно с проблемите.

Родител: Те въобще не са информирани относно децата с аутизъм, има много малко специалисти и информацията е много оскъдна.

Д-р Милен Врабевски, фондация "Българска памет": Трябва, от друга страна, да улесним младите ни специалисти, които искат да напреднат в него, да не плащат такса участие нито да плащат билет до Ню Йорк, за да чуят проф. Шнайдер, а аз да направя всичко възможно той да дойде тука и да помогне.

Дани Димитрова, Сдружение на деца с проблеми в развитието Бонитатис: Д-р Шнайдер произхожда от официалната медицина, той не практикува алтернативна медицина. Той работи в медицинските центрове на едни много престижни университети в САЩ, Колумбия и Йел и това сякаш отваря малко вратички нашите лекари да се доверят малко повече.

Д-р Пламен Димитров - невролог, катедра психиатрия МУ Варна: Трябва да бъдем внимателни, тъй като наистина всяко ново нещо набира много желаещи да го пробват, затова е необходимо наистина добре обучени специалисти, които да преценяват доколко даден метод ще е полезен за съответното дете. Подходът е комплексен, т.е. трябва да бъдат използвани различни методи, за да се подпомогнат да бъдат извлечени максимално ресурсите на едно дете.

Аутизмът плаши лекарите – област, лишена от удобството на стандартните методи и разбирания, изисква изследователски усилия. Но крие много отговори за това как функционира човешкият мозък и дали не съществуват различни измерения в развитието му.



Огромна конкуренция за прием в Медицинския университет в София


БНТ, Новини в 12.00 часа

Огромна конкуренция за прием в Медицинския университет в София. Тази година малко над 1 300 кандидат-студенти се борят за 420 места в специалностите "медицина", "фармация" и "дентална медицина". Интересът надминава миналогодишния, а от есента в университета се откриват и нови магистратури.

За едно място в Медицинския университет тази година се борят между трима и петима кандидат-студенти. Най-голяма е конкуренцията за медицината, където местата държавна поръчка са 180. Фармацията е втората най-желана специалност в университета. Следва денталната медицина, където кандидатстващите момичета са два пъти повече от момчетата.

Проф. д-р Вихра Миланова, ректор на Медицински университет-София: И по успеваемостта също може да се направи извод, че интересът е много голям. И от явилите се кандидат-студенти мога да кажа, че над 10% от оценките са отлични - пълно 6 или отлична оценка.

За да бъдат приети, отличниците от изпита по биология трябва да се справят и със задачите и темата по химия.



Репортер: Труден ли беше изпитът?

Добормир Лианов, кандидат-студент: Ами, не. Задачките бяха лесни, а темата беше малко по-трудна. Някои си тръгнаха по-рано, други си тръгнаха по-късно, но наистина конкуренцията е силна тая година.

Репортер: Ще я преборите ли?

Добормир Лианов: Ами, мисля, че ще успея.

Репортер: Вие справихте ли се?

Мирослав Антонов, кандидат-студент: Ами надявам се, че да.

Репортер: А темата?

Мирослав Антонов: Темата беше една от най-дългите теми, но като цяло съм доволен.

В университета се обучават близо 3 000 чуждестранни студенти. След наплива от Турция, сега повечето от чужденците идват от Европейския съюз, но пристигат и студенти от Щатите, Япония и Австралия.



Полина Зотова, кандидат-студент: Аз съм чужденка по принцип.

Репортер: :Откъде сте?

Полина Зотова: Да се каже, че от Русия.

Репортер: От Русия, а трябваше на български да пишете - справихте ли се?

Полина Зотова: Да. Аз български го знам, от 4 години живея тук. Тъй, че се справих с българския, той ми беше най-малкият проблем!

От есента в университета започва обучението в нови магистърски програми, между които "Клинични здравни грижи", "Здравословно и диетично хранене" и " Медицинска козметика".


Национални радиа


Варненската университетска болница "Св. Марина" вече ще извършва костно-мозъчни трансплантации на деца


БНР

Варненската университетска болница "Св. Марина" вече ще извършва костно-мозъчни трансплантации на деца, съобщи заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.

Ваньо Шарков: След като Министерството на здравеопазването финансира „Св. Марина“, и знаете много добре, че увеличихме финансирането за костно-мозъчни трансплантации при деца, сега го увеличаваме за костно-мозъчни трансплантации при възрастни. В „Св. Марина“ просто до дни ще бъдат готови с белите стаи, климатизациите и т.н. и проф. Резник, който е техен гост, заедно със специалисти от „Св. Марина“ започват да ги правят.

До момента единствената клиника у нас, в която се извършваше сложните операции е Специализираната болница по детска онкохематология в София. В последната година обаче работата ѝ беше силно затруднена заради масово напускане на медицински сестри.





Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница