Медиен мониторинг по тема: Архитектура 13. 08. 07



страница1/9
Дата15.03.2017
Размер442.98 Kb.
#17017
  1   2   3   4   5   6   7   8   9



Консултации, Връзки с обществеността и Реклама




Медиен мониторинг по тема:
Архитектура
13.08.07

Който пръв вземе тапия, ще строи на Иракли

Виктор ИВАНОВ

Мандалото хлопва при изчерпване на природния ресурс

Кой превари, той завари. На този принцип ще бъдат застроявани 100-те имота, които екоминистърът

Джевдет Чакъров освободи от мораториума за забрана на строителството в Иракли. Това означава, че основи ще наливат тези, които първи успеят да получат разрешение.

При оценка на инвестиционните намерения ще се взема предвид натрупването на ефектите върху природата, поясни шефът на защитените територии в ековедомството Михаил Михайлов. Можело да стане така, че само един предприемач да получи разрешение за строеж в защитено местообитание. Останалите ще трябва да се примирят с аргумента, че вредите върху природата стават прекалено големи, ако и те започнат да строят. Този принцип ще важи дори за напълно еднакви обекти. Правителството свали забраната за строителство в Иракли за 100 имота на територия от 1000 декара. Последва и заповед на Чакъров. Още 27 проекта обаче засега остават в забранената зона. Много вероятно е собствениците им да не получат разрешения за строителство, ако се установи опасност от значителен кумулативен ефект върху природата.

Освободени от забрана за строителство в Иракли са само имоти, които попадат в устройствения правилник на община Несебър от 1997 г. за създаването на три курорта по 17-километровата брегова ивица на защитената зона Иракли-Емине.

Трите разрешени за строителство зони са в перифериите на с. Емона, Иракли и Елените.

Зоната Иракли-Емине е включена в българските предложения за евромрежата „Натура 2000". Тя беше временно извадена от този списък, но до окончателно произнасяне на правителството и Еврокомисията тя остава под защита на мрежата.

Вече са подадени 17 инвестиционни предложения в разрешените за строителство земи, съобщи Михаил Михайлов. Строителните разрешителни били придвижени на различни етапи, но сега всички ще трябва да започнат събирането на документите отначало

До този момент само две искания са преминали процедура на ОВОС (оценка въздействие върху околната среда), за останалите е преценено, че могат да се осъществят и без нея. Екоекспертът обаче припомни, че всички ще трябва да минат специфична оценка за съвместимост с „Натура 2000". Изготвянето й можело да отнеме до една година, като ще се следи дали предложенията оказват влияние върху опазваните местообитания в зоната на Иракли. (Какво ще се опазва в зоната - виж вляво.) При негативно влияние над голяма част от предмета на защита няма да се издават разрешения, предупреди Михайлов. Какво означава значително негативно влияние обаче ще се преценява според всеки конкретен случай. Така може два съседни имота да се окажат с различна стойност - на единия да бъде разрешено построяването на хотел, а на другия да бъде забранено.

Преценката за това дали може да се пусне един обект или не дава регионалната инспекция. Тя ще проверява на място дали заключенията в екооценката отговарят на действителното положение.

По новите правила дори изграждането на вила или барака подлежи на оценка. Досега ОВОС се правеше само за големи проекти, които заемат площ над 10 декара, обясни Михайлов.

Това позволявало на инвеститорите да раздробят проектите си за застрояване на няколко по-малки и по този начин да избегнат оценката за въздействие върху околната среда.

Но според новите правила всеки инвеститор трябва да представи проекта си в Регионалната инспекция по околна среда и води в Бургас и да изчака един месец. През това време екоинспекторите ще проучват дали е налице въздействие върху опазваните природни видове на Иракли.

След това инвеститорът трябва да намери съответните екоексперти, които да изготвят оценката по „Натура 2000". Той заплаща за изготвянето на този документ. РИОСВ пък може да му препоръча какви експерти да бъдат ползвани - биолози, зоолози, лесовъди и т.н.

И това не е всичко, поясни Михайлов. Готовата екооценка се подлага на обществени обсъждания и едва след това бива одобрявана или отхвърляна. При изключително спорни случаи пък ресорният министър може да изземе правомощията на шефа на РИОСВ и лично да се произнесе за бъдещето на инвестиционното предложение.

Целта на тези нови правила е да постигнем опазване на природата и да не допуснем абсолютно спиране на проектите за икономическо развитие на зоните от мрежата „Натура 2000", обясни Михайлов.

Текст под снимка

Природозащитниците от коалицията „Да спасим Иракли" обмислят да си направят собствена силна зелена партия, с която да атакуват парламента.

***

Само отбелязаните с червено зони засега са разрешени за строителство, след като екоминистър Джевдет Чакъров издаде нова едногодишна заповед за забрана на дейности на територията на защитена зона Иракли-Емине. Тъмнозелените парцели по брега на морета пък ca c най-строга забрана и там никога няма да бъде строено, гарантираха от екоминистерството. В момента почти цялата територия на картата е под защита, след като освен включване в екомрежата „Натура 2000" министър Чакъров обяви преди година и проект на защитена територия. Така той имаше вече право да наложи забрана за строителство по Закона за защитените територии.

в. 24 часа – стр. 2-3




Зелените предлагат палатки вместо хотели

Само изграждането на хотели, ваканционни и вилни селища на площ от 5 до 99 декара включват 17-те инвестиционни предложения, постъпили в екоминистерството за строеж върху освободените от забраната 1000 декара. Голяма част от земите дори вече са със сменено предназначение - от земеделски са влезли в регулация.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница