Медиен мониторинг по тема: Архитектура 14. 08. 07



страница1/6
Дата25.02.2017
Размер491.49 Kb.
#15701
  1   2   3   4   5   6



Консултации, Връзки с обществеността и Реклама




Медиен мониторинг по тема:
Архитектура
14.08.07



ДПС се готви да събира рушвети от Натура 2000, стр.15

Диана КОСТОВА
Хората на Доган се готвят за големите пари от строителството е териториите, които странно как Министерството на околната среда и водите, което е под шапката на ДПС, остави извън европейската програма Натура 2000. Сега фирмите инвеститори ще се надцакват да дават пари под масата на екоминистъра Джевдет Чакъров, та да им разреши да си вдигнат хотели и кръчми на апетитните терени в Иракли. Защото това ще е принципът, по който ще бъдат застроявани 100-те имота на територия от 1000 декара, които Джевдет Чакъров освободи от мораториума за забрана на строителството в Иракли, Елените и Емона. Вече има три разрешения, подадени са още П предложения. На какъв, освен на корупционен, принцип ще се отсъжда кои от тях са по-малко и кои повече вредни за природата? Зоната Иракли-Емине е включена в българските предложения за евро мрежата 'Натура 2000". Тя обаче беше временно извадена от този списък, но до окончателно произнасяне на правителството и евро комисията остана под защита на мрежата. И какво излиза - временно изваждаме определени територии, наливаме ги обилно с бетон и после ги връщаме като защитени. Това щеше да е смешно и глупаво, ако не беше просто престъпно. То означава, че палати ще вдигнат тези, които първи успеят да получат разрешение - което означава, който бутне най-голяма комисионна в касата на партията на Ахмед Доган. Далаверата ще става през турското министерство на околната среда. Шефът на защитените територии в ековедомството Михаил Михайлов вече заяви, че при оценка на инвестиционните намерения щяло да се взема предвид натрупването на ефектите върху природата. Строим,, значи и чакаме да видим, ефекта. Ефетът ще е в напълването на джоба на въпросния еничарин Михайлов и други като него. Можело да стане така, че само един предприемач да получи разрешение за строеж в защитено место обитание, а останалите трябвало да се примирят с аргумента, че вредите върху природата стават прекалено големи. Ама това си е оферта зарекат, не виждате ли?

***

Текст под снимка


Битката за Иракли, продължила повече от година, беше спечелена от строителната мафия и нейните властващи насърчители.

в. Атака – стр. 15


Черен списък на унищожителите на българската природа, стр.16

1. Александър Краваров - кмет на Банско, който призова банскалии на демонстративно бракониерство, ако национален парк Пирин влезе в Натура 2000; главен съучастник на Юлен в създаването на "Ски-зона - Банско" в границите на НП "Пирин" - обект на ЮНЕСКО - световно природно наследство.

2. Амадеус Кръстев - псевдо природозащитник с доказана природоразрушителна позиция. Заедно с жена му Йонка Савова се издържа чрез противопоставяне на всички природозащитни организации. Представя се за "единствения истински еколог", който "разбира се" подкрепя инвестиционното намерение (ски-зона Банско, злато добива в Челопеч и Крумовград и др.). В знак на благодарност, подкрепените инвеститори (ПИБ, "Дънди прешъс металс"...) му дадоха парички и нов джип;

3. Андрей Икономов - зам. председател на ВАС, председателствани от него съдебни състави отменят ЗМ (защитена местност) "Камчийски пясъци" и ЗМ "Ботаническа градина - Свети Константин и Елена", като с това позволява дива реституция и унищожение. На 29 юни 2007 г. същият този човек, нарушавайки законите и затваряйки очите си пред истината, заличи най-голямата защитена територия - природен парк "Странджа" и по този начин намали площта на защитените територии до мизерните 4%. Икономов ясно показва, че висшата съдебна власт не се управлява от законите на България, а от финикийските знаци.

4. Асен Гагаузов - министър на регионалното развитие и благоустройството - по негово предложение на 15.02.2007 бяха отложени допълнително над 35 зони по Натура-2000 за прецизиране до октомври. Всички те са заплашени от унищожаване. Негово е и предложението от Натура-2000 да отпаднат концесионните площи и териториите с приет ТУП и ОУП към датата на обявяването на зоната, която е в неопределено бъдеще. Същият подписа пагубното да българската природа и Черно море споразумение за петролопровода Бургас-Александруполис, който е сериозна заплаха за черноморската екосистема, хората в бургаския регион и уникалните по своето птиче богатство бургаски крайморски езера.

5. Ахмед Доган - "кръстникът" на дървената мафия, на чиято съвест тежат повечето горски пожари в България (а с това и смъртта на пожарникарите, участвали в гасеното). Притежава над 300 хотела, построени полузаконно в защитени територии или в съседство с тях.

6. Бахтишен Ехлиманова - управителка на скандалната фирма" Краш 2000", вероятен фалшификатор на подписа на заместник-министър. Носи лична отговорност за изнудването и директните заплахи към служители от природен парк "Странджа" и към техните семейства.

7. Борислав Попов - подставено лице на "Райфайзен Банк", което управлява "Рийс Интернешънъл АД" (незаконният строител на Камчийски пясъци)

8. Валентин Николов - собственик на "Калиакра инвест", който унищожава последната степ в България;

9. Васил Златев - бивш кмет в родното място на Тато (Правец) и баща на президента на "ЛУКойл-България" Валентин Златев. Построил си е огромен хотел на плажа на Обзор. Съвсем безнаказано.

10. Величко Макаков - заместник-кмет на Шабла със странни представи за понятието "защитена територия". Според него защитена територия на Шабленските езера и Дуранкулашкото езеро е само водната им повърхност, но не и бреговете.

11. Веселина Дарпатова - председател на инициативния комитет срещу Натура-2000 в Разлог - допринесла с много жар и плам за превръщане на китната някога Банско-Разложка котловина в кална строителна площадка и изложба на бутафорни бетонни недомислия. Действията на същата вероятно ще доведат и до окончателното погребване на НП "Пирин" с изграждането на ски зона "Кулиното".

12. Веселина Савова и Веселина Томова - собственик и журналист в сайта "vlast-ta.coM", открили специална рубрика срещу Натура 2000 "Натура 2000 - дяволски български прочит", в която се провежда яростна пропагандна война срещу мрежата Натура 2000 и нейните автори.

13. Веска Караманова - кмет на Созопол, извърши заменки и издаде разрешителни за строежи в района на нос Хумата (между Алепу и Ропотамо).

14. Георги Велчев - брат на бившия финансов министър Милен Велчев. Най-скандалният му проект е бетонирането на Рилските езера Малкото братче има 14 незаконно построени хотела (узаконени с помощта на "баткото") по Черноморските плажове и вече е застроило плажа на Обзор. Другите хотели на Георги и Милен Велчеви са в Златни пясъци, Равда, Слънчев бряг и бившия къмпинг "Оазис". Откраднал е два хотела от Икономическия университет - Варна, съборил ги е и си е построил два нови хотела с име "Краун плаза Хелиос".

15. Гинка Радева - известна като "Гинка Антинатурата", председател на съюза на собствениците ощетени от Натура 2000, която се бори за стопиране на всякаква защита на природата по Черноморското крайбрежие.

16. Гриша Ганчев - собственик на "Ли-текс Комерс", придобил чрез замяна на гори в Ловешко, собственост край Шабленското езеро и Крапец, където възнамерява да прави голф-игрища.

17. Даниела Петрова - ново подставено лице "собственик" в най-скандалната фирма закононарушител "Краш 2000".

18. Джевдет Чакъров - министър на околната среда и водите, който бездейства, докато мафията разграбва защитените територии и щедро прехвърля държавните защитени територии в частни ръце. След едногодишната забранителна заповед за строеж на Иракли, г-н Чакъров я "поднови" така, че най-наглите закононарушители да могат да строят, при това на самия бряг. По този начин правителството, в лицето на министър Чакъров, се подигра с обществения натиск в защита на Черноморието. В отпадналите с новата заповед територии попадат 50 процента от дюнните комплекси в защитената зона, 100 процента от естуа-рите и 100 процента от лонгозните гори.

19. Димитър Зоров - собственик на мандра "Пършевица". Фирмата е основен виновник за унищожаване на най-ценната част на природния парк Врачански Балкан, за замърсяване на реките в парка с отпадни води от мандрата, разбиване на пътя за хижа Пършевица, нелегално строителство на стопански сгради и хотели и препятстване на пешеходния туризъм там.

20. Долорес Арсенова - бивш министър на околната среда и юдите, издала голям брой разрешителни за строежи без ОВОС в защитени територии, например в местността Варварско край Ахтопол.

(Следва)


***

* Информацията, представена в този списък е сборен резултат от мнения на читатели и от статии в печата и в интернет. Ако лицата или фирмите, изредени в този списък, се чувстват несправедливо засегнати, имат свободата да докажат посредством ефективни природозащитни действия, че не се занимават с описаната дейност и липса на дейност. Авторът на страницата не гарантира 100% достоверност на изнесените факти. Ако имате по-ясна и надеждна информация - пишете на bladclist@wail.bg.

***

Текст под снимка

Крайно време е протестите срещу унищожаването на българската природа да се превърнат в дела и присъди срещу властващите престъпници.



в. Атака – стр. 16



Строежите в „Натура" ще минават през три проверки, стр.3

Албена ПИНО
През три етапа на оценяване ще минават проектите в екомрежата „Натура 2000". Това съобщи началникът на отдел „Защитени територии" в министерството на околната среда Михаил Михайлов.

Първо ще се проверява дали заявеният обект е нормативно допустим, т.е. дали има ограничения за някаква дейност в района, каза експертът. В някои места от „Натура" има припокриване със защитени територии по българските закони. Ако има забрана за строителство, процедурата ще се прекратява. При липсата на забрана местната екоинспекция или министерството ще прави скрининг по методологията на Европейския съюз, за да прецени каква е вероятността от значително отрицателно въздействие върху опазваните местообитания и видове. Тогава експертите могат да поискат допълнителна информация от инвеститора. Ако няма опасност, проектът ще се одобри, като може да бъдат поставени и допълнителни условия, поясни Михайлов.

Ако екоинспекцията или министерството прецени, че има опасност от сериозно увреждане или се колебае, трябва да се мине към третия етап и да се направи задълбочена оценка. При големи обекти - магистрали, предприятия, ваканционни селища и други, има вероятност от значително въздействие и задължително ще се прави детайлна оценка. Тогава институциите трябва да възложат на инвеститора да си наеме експерти и да му поставят изисквания какво трябва да бъде оценено и какъв доклад да се представи, обясни Михайлов. За горски местообитания ще се ангажират лесовъди, за пасища и ливади - ботаници, за птици - орнитолози, и т.н. Те трябва да преценят какво и колко би унищожил проектът. Ако се унищожава до 1% от предмета на опазване, обектът може да бъде разрешен, каза Михайлов. Но ако дойде втори или трети план с такова въздействие, може да бъде отхвърлен, защото се отчита кумулативният ефект на всички проекти и съпътстващата ги инфраструктура - ВиК, ток, пътища, допълни той. Михайлов предупреди, че на най-ранен етап инвеститорите трябва да уведомят районната екоинспекция или министерството. Има случаи, в които могат да се одобрят и увреждащи проекти, уточни Михайлов - например, ако се строи магистрала и са разгледани всички други алтернативи, като е избрана оптималната. Другият вариант е, ако проектът е с положително въздействие върху околната среда (пречиствателна станция). В тези случаи се уведомява Европейската комисия и трябва да се предприемат компенсаторни мерки - обявяване на нова зона със същите местообитания и видове, разширяване на съществуващата, възстановяване на хабитати и други. При най-тежките случаи последната дума има Брюксел.


Михаил Михайлов, началник на отдел „Защитени територии" в екоминистерството:” От екооценките ще зависи дали да се строи в „Натура", стр. 9




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница