Министерство на регионалното развитие и благоустройството министерство на вътрешните работи държавна агенция за закрила на детето



страница1/5
Дата25.02.2017
Размер1.06 Mb.
#15703
  1   2   3   4   5


МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО

ПРОЕКТ
НАРЕДБА № …
от ……………………. г.
за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра

Г л а в а п ъ р в а


ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С наредбата се определят условията и редът за устройството и безопасността на обществено достъпни площадки за игра, разположени на открито и на закрито, в т.ч. изискванията за безопасното им ползване, поддържането и контрола.

(2) Площадките за игра се устройват с цел създаване на условия за интересна и безопасна игра в добра хигиенна среда, както и за хармонично физическо и психическо развитие на ползвателите и формиране на социалното им поведение.

(3) Площадките за игра се устройват така, че да гарантират безпрепятственост на играта и достъпност за всички ползватели, включително и за ползвателите с увреждания, като се предприемат подходящи мерки срещу възможни рискове, застрашаващи живота и здравето на ползвателите и на техните придружители.

Чл. 2. (1) Наредбата се прилага едновременно с изискванията на правилата и нормативите за устройство на територията, на нормативните актове за пожарна безопасност, изграждане на достъпна среда, хигиена, опазване на здравето и околната среда и на националните стандарти, с които са въведени европейските стандарти, определящи изискванията към съоръженията за игра.

(2) Наредбата се прилага при:

1. издаването на разрешения за строеж на площадки за игра, разположени на открито;

2. издаването на разрешения за строеж на обекти за обществено обслужване (детски градини и ясли, учебно-възпитателни заведения, търговски обекти, бензиностанции и др.), в съответствие с които с инвестиционния проект се предвижда разполагане и устройване на обществено достъпни площадки за игра на открито;

3. издаването на разрешения за строеж на сгради, в съответствие с които с инвестиционния проект се предвижда разполагане и устройване на обществено достъпни площадки за игра на закрито (в търговски обекти, детски центрове и др.);

4. въвеждането в експлоатация на нови обществено достъпни площадки за игра на открито и при въвеждането в експлоатация на обектите по т. 2 и 3;

5. основно обновяване или ремонт на съществуващи обществено достъпни площадки за игра, разположени на открито, и на съществуващи сгради или на части от тях, предназначени за обществено достъпни площадки за игра, разположени на закрито;

6. експлоатацията, поддържането и контрола на обществено достъпните площадки за игра, разположени на открито и на закрито.

Чл. 3. Съоръженията за игра и настилките за ударопоглъщащи повърхности за площадки за игра, произведени и/или пуснати на пазара в държави - членки на Европейския съюз, и в Турция, или законно произведени в държава от Европейската асоциация за свободна търговия - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да се ползват за целите на тази наредба, при положение че осигуряват еднакво или по-високо ниво на безопасност спрямо изискванията, определени в наредбата.

Г л а в а в т о р а


ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УСТРОЙСТВОТО И БЕЗОПАСНОСТТА НА ПЛОЩАДКИТЕ ЗА ИГРА
Раздел І
Общи изисквания към устройството на площадките за игра, разположени на открито и на закрито
Чл. 4. (1) Площадките за игра се устройват в зависимост от предназначението им по възрастови групи на очакваните ползватели.

(2) Ползвателите на площадки за игра в зависимост от физическите и психическите им способности се разделят на следните възрастови групи:

1. до 3 години;

2. от 3 до 12 години;

3. от 12 до 18 години.

(3) В зависимост от предназначението на площадките за игра по възрастови групи се създават условия за следните основни видове игри и/или занимания:

1. люлеене;

2. пързаляне;

3. въртене;

4. клатушкане;

5. пазене на равновесие;

6. катерене;

7. игри със сюжети и роли;

8. експериментиране;

9. учене;

10. общуване – колективни игри.



Чл. 5. (1) На всяка открита площадка за игра се осигурява възможност най-малко 50 на сто от заниманията да са достъпни и за ползватели с увреждания. В закритите площадки за игра броят на достъпните занимания може да е по-малък в зависимост от техническата възможност за устройването им.

(2) Достъпните занимания и/или съоръжения за игра се предвиждат така, че да е осигурен достъпен маршрут за ползвателите, придвижващи се с инвалидни колички и с други помощни средства, и за техните придружители, и съответните занимания и/или съоръжения за игра да не се групират, а да се разполагат равномерно на територията на площадката.

(3) Допуска се изискванията по ал. 1 и 2 да не се прилагат за площадки за игра, разположени на открито на територии, които са част от плажните ивици, когато не е осигурен достъпен маршрут до площадката за ползватели с увреждания.

(4) При устройване на площадките за игра, предназначени за няколко възрастови групи, се обособяват отделни зони за всяка възрастова група със съответните за нея занимания и/или съоръжения за игра.

Раздел ІІ
Изисквания при планирането и разполагането на открити площадки за игра

Чл. 6. (1) Големината и броят на площадките за игра се определят в зависимост от следните показатели:

1. вида на населеното място;

2. демографската структура на населението, като се отчита, че обитателите до 18-годишна възраст са около 18 на сто от всички обитатели на населеното място или на градската структура (район);

3. броя на жилищните единици в жилищната структура или на територията на населеното място;

4. етажността и гъстотата на застрояване на територията;

5. наличието на свободни площи между сградите, при условия на съществуваща висока степен на изграденост на територията;

6. броя на очакваните ползватели на териториите за рекреационни дейности.

(2) При отчитане на показателите по ал. 1 площадките за игра могат да се планират, както следва:

1. в парковете и градините в урбанизираните територии, както и в паркове извън урбанизираните територии и в горски паркове;

2. за квартал от жилищна територия в урбанизираните територии (в жилищна група);

3. за устройствена зона в урбанизираната територия;

4. за цялата урбанизирана територия;

5. в територии за рекреационни дейности.

Чл. 7. (1) Площадките за игра се устройват в поземлените имоти, както следва:

1. извън производствени територии;

2. в територии с умерено ослънчаване – предимно за площадките за игра или за зоните от площадки за игра, предназначени за деца до 3 години;

3. върху поземлени имоти, отдалечени от улици с интензивно движение, паркинги и други източници на замърсявания;

4. в територии, защитени от въздушни течения или за които се предвижда изкуствена защита срещу въздушни течения посредством подходящи растителни видове и други средства.

(2) Площадките за игра се планират и проектират в съответствие с пешеходната система на урбанизираната територия или на отделните устройствени зони така, че да се създаде свързана система от места за детски отдих в безопасна среда.

(3) За осигуряване на достъпа до площадката за игра се прилагат нормативните изискванията за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии.

Чл. 8. (1) За съществуващите площадки за игра и за площадките за игра към бензиностанции и търговски обекти, устроени на разстояние, по-малко от 10 m от автомагистрали, първостепенна улична мрежа и други източници на шум, прах и изгорели газове, се осигурява растителен пояс откъм страната на неблагоприятното въздействие.

(2) При близост на площадката за игра до първостепенната улична мрежа в случаите по ал. 1 се поставят и предупредителни пътни знаци – вертикална и/или хоризонтална маркировка на улиците за намаляване на скоростта, както и за сигнални светлини. Входовете и изходите на площадките се устройват откъм обезопасената спрямо улицата страна.



Чл. 9. (1) Изискванията към устройството на площадките за игра, които се предвиждат в жилищни и смесени територии и в територии за рекреационни дейности, в зависимост от възрастовите групи на ползвателите им са определени съгласно табл.1.

Таблица 1




Възрастова група на ползвателите

Радиус на отдалеченост от жилища и/или жилищни сгради

Минимална площ на площадката за игра

Минимален брой занимания и/или минимален брой съоръжения

1

2

3

4

До 3 години

От 5 до 150 m

50 m2 – при брой на очакваните ползватели до 15

Пясъчник - с площ най-малко 10 m2

Две пейки

Едно съоръжение за ползватели до 3 години


От 3 до 12 години

От 5 до 400 m

200 m2 – при брой на очакваните ползватели до 100

Три пейки

Най-малко четири съоръжения за игра и три вида занимания за ползватели от 3 до12 години

Беседка


От 12 до 18 години

В близост до игрище, училище или в парк

В зависимост от броя на очакваните ползватели

2 m2 на ползвател



Най-малко четири съоръжения за игра и три вида занимания за ползватели от 12 до 18 години

Беседка



Забележка. Изискванията на колона 2 се прилагат при възможност и в зависимост от конкретните условия.
(2) Площадките за игра за ползватели от 3 до 12 години могат да се комбинират с площадки за ползватели до 3 години, като се приемат минималните изисквания в колони 2 и 3 на табл.1 за възрастовата група от 3 до 12 години.

(3) Площадките за игра могат да се предвиждат като комбинирани площадки за игри, общуване и спорт за всички ползватели до 18 години в близост до игрища, увеселителни обекти и в парковете.


Раздел ІІІ
Изисквания към устройството на откритите площадки за игра и към разполагането и монтажа на съоръженията за игра и на допълнителните елементи на обзавеждането за осигуряване на безопасност и достъпност при игра
Чл. 10. (1) За всяка открита площадка за игра се поставя поне една информационна табела, оцветена с ярки и контрастни цветове, която се разполага до входовете/изходите на площадката.

(2) Табелата по ал. 1 съдържа информация за безопасната експлоатация на площадката за игра, включително за въведените забрани и ограничения на територията й, които се означават със символи и знаци.

(3) Информационните табели съдържат най-малко следната информация за:

1. стопанина на площадката, като се посочват и данни за контакт;

2. възрастовите групи на ползвателите, за които е предназначена площадката;

3. забрана за разходка на домашни любимци на територията на площадката, с изключение на кучета - водачи на хора с увредено зрение;

4. забрана или ограничение за движение с велосипеди, мотопеди и др. на територията на площадката (при необходимост в зависимост от предназначението на площадката по възрастови групи);

5. забрана за пускане на хвърчила в случаите, когато в близост до площадката има надземно разположени електроснабдителни и/или електронни мрежи и съоръжения;

6. забрана за ползване на площадката от деца под 3 години без придружител - в случаите, когато площадката за игра или зоната от нея е предназначена за тази възрастова група;

7. забрана за навлизане на моторни превозни средства на територията на площадката за игра;

8. телефонните номера на бърза помощ, пожарна, полиция и др.

Чл. 11. (1) За всяка площадка за игра се монтира ограда с височина най-малко 1 m. По оградата не се допуска наличието на необезопасени стърчащи и остри елементи, които могат да наранят ползвателите на площадката за игра.

(2) До оградата на площадката се допуска засаждане на жив плет от растителни видове, които не застрашават здравето на ползвателите и на придружителите им.

(3) За площадките за игра, разположени в паркове, огради се предвиждат по преценка на стопанина на съответната площадка в зависимост от конкретните условия и възможните рискове за безопасно ползване на площадката.

Чл. 12. (1) Площадките за игра се устройват с най-малко два входа/изхода със свободна широчина най-малко 1 m с оглед осигуряване на възможност за свободно преминаване на инвалидна количка, както и на носилка за спешна медицинска помощ.

(2) Вратите на входовете/изходите на площадките не следва да създават опасност за захващане на пръсти и други части от тялото. Между подвижната част на вратата и рамката от двете страни във всяко едно положение, по цялото протежение на рамката се предвижда разстояние не по-малко от 12 mm.

(3) Подвижната част на вратата на входа/изхода на площадката се монтира на височина от 0,06 до 0,11 m от повърхността на настилката.

(4) Вратите се боядисват в ярък и контрастиращ с оградата цвят, за да може лесно да се разпознават от хора със зрителни увреждания.



Чл. 13. (1) На територията на площадките за игра извън минималното пространство за разполагане на съоръженията за игра се предвиждат места за сядане, а при възможност - и масички за игра.

(2) До съоръженията за игра, предназначени за деца до 3 години, и до пясъчника се разполагат най-малко две пейки или други подходящи места за сядане.

(3) На територията на площадките за игра се предвижда възможност за разполагане на беседка.

Чл. 14. (1) Броят на кошчетата за отпадъци се определя в зависимост от големината на площадката, но не по-малко от две кошчета.

(2) Кошчетата за отпадъци се разполагат в близост до входовете/изходите на площадките за игра, на разстояние не по-малко от 2 m от тях и най-малко 2 m от местата за сядане.

(3) Изискванията на ал. 2 не се прилагат за площадки за игра с площ до 100 m2.

Чл. 15. (1) На територията на площадките за игра се засаждат растителни видове, които не застрашават здравето на ползвателите и на придружителите им.

(2) Информация за растителните видове, които са неподходящи за засаждане на територията на площадките за игра и които могат да бъдат опасни за здравето на ползвателите на площадките, както и за растителните видове, които са подходящи и оказват благоприятно въздействие върху човешкия организъм, е дадена в приложение № 1.



Чл. 16. (1) Площадките за игра се устройват така, че да няма опасност за здравето на ползвателите, както и опасност от нараняване, свързани със:

1. конструкцията на съоръженията за игра и на допълнителните елементи на обзавеждането;

2. материалите, от които са изработени съоръжението за игра и допълнителните елементи на обзавеждането;

3. вида на настилката и нейното изпълнение;

4. начина на разполагане на съоръженията за игра и на допълнителните елементи на обзавеждането;

5. вида на растителните видове и местата за засаждането им;

6. настъпили изменения в конструкцията на съоръженията, допълнителните елементи на обзавеждането, настилката и растителността вследствие на повреди при ползването, вандализъм, атмосферни въздействия и др.

(2) Не се допуска разполагане на допълнителни елементи на обзавеждането, както и засаждане на растителност в минималното пространство за разполагане на съоръженията за игра и по основните маршрути за преминаване, както и припокриването на минималните пространства на две или повече съоръжения.

(3) Схема на минималното необходимо пространство за разполагане на съоръжение за игра и на основните му елементи е дадена в приложение № 2.

Чл. 17. (1) Около съоръженията за игра и елементите от съоръженията за игра, предназначени и за ползватели с двигателни увреждания, се осигурява свободно пространство, достатъчно за маневриране с инвалидна количка, при спазване на нормативните изискванията за изграждане на достъпна среда.

(2) В свободното пространство на съоръжение за игра не се допуска наличието на стърчащи части или елементи, с изключение на поставените с цел подпомагане на ползвателите по време на игра.

(3) Допълнителните елементи на обзавеждането на площадката за игра се разполагат така, че да не затрудняват и възпрепятстват играта и достъпа на ползватели и придружители с увреждания.

Чл. 18. (1) Основите на съоръженията за игра се монтират така, че съоръжението да е стабилно при поемане на определените натоварвания.

(2) Съоръженията за игра се монтират в земята до определения и означен от производителя знак за основно ниво, който показва нивото на повърхността на настилката.

(3) Не се допуска при изпълнение на фундаментите на съоръженията и на допълнителните елементи на обзавеждането техни части или елементи да остават стърчащи над повърхността на настилката, които биха могли да причинят препъване, нараняване и др.

(4) Фундаментите, цоклите и закрепващите елементи на съоръженията за игра в настилки от насипни материали (пясък, дървесни кори и др.) се изпълняват в слой с дебелина най-малко 0,40 m. При възможност и когато е посочено от производителя, те се покриват чрез отделни части или детайли на съоръжението (например чрез платформата - при въртележка). Начинът на изпълнение на фундамент на съоръжение за игра в настилка от насипни материали е показан на схемата съгласно приложение № 3.

(5) Стъпалата и перилата на стълби, когато са част от конструкцията на съоръжението за игра, се монтират стабилно, без да се въртят.

Чл. 19. (1) Съоръженията за игра и допълнителните елементи на обзавеждането трябва да са конструирани така, че да няма опасност от захващане на тялото, части от тялото или на дрехи.

(2) Съоръжения за игра и допълнителните елементи на обзавеждането не трябва да са с остри ръбове и стърчащи части. Ръбове, краища, свързващи елементи или стърчащи части, които изпъкват с повече от 8 mm и не са защитени от съседни повърхнини, се заоблят с радиус най-малко 3 mm или се покриват с гума или друг омекотяващ материал.

Чл. 20. Вертикалните и хоризонталните занимателни панели (с морски шах, животни, букви, кухни, пъзели, халки и др.), предвидени и за ползватели с двигателни увреждания, се разполагат на височина от 0,45 m до 0,62 m.

Чл. 21. (1) Пясъчникът се предвижда и изпълнява с площ най-малко 10 m2, със стени с височина от 0,25 до 0,40 m от повърхността на пясъка, изпълнени или облицовани цялостно или частично с топлоизолационен, бързосъхнещ и гладък материал, като се осигурява и възможност за сядане по тях.

(2) Пясъчникът се предвижда като самостоятелен елемент за игра. Не се допуска комбинирането му с пързалка или с други видове съоръжения за игра.

(3) Дълбочината на слоя пясък във всяка точка на пясъчника е най-малко 0,30 m, като под пясъка се полагат геотекстил и чакъл с фракция, по-голяма от 8 mm, за дренаж с дебелина на слоя не по-малко от 0,10 m.

(4) За пясъчника се използва промит и дезинфекциран пясък, с фракция от 0,2 до 2 mm, без глинести частици.

(5) Прекопаване, разрохкване и дезинфекция на пясъка се предвижда най-малко два пъти в сезона (рано напролет и в средата на лятото).

(6) На територията на площадката пясъчникът се разполага извън минималните пространства за разполагане на съоръженията за игра на естествено засенчено от растителни видове място. Когато няма възможност за естествено засенчване, към конструкцията на пясъчника се предвижда подходящо цялостно или частично изкуствено засенчване (чадър, тента и др.).

(7) В случаите, когато се предвиждат масички за игра с пясък и вода, те се разполагат в близост до пясъчника, като част от масичката остава извън пясъчника, на достъпен за инвалидна количка маршрут. Частта от масичката, разположена на достъпния маршрут, се проектира с широчина, по-голяма от 0,76 m, с дължина (дълбочина) най-малко 0,43 m и с височина от 0,60 до 0,75 m над настилката. За осигуряване на свободно преминаване и разполагане на инвалидна количка под долната повърхност на масичката не се допуска наличието на каквито и да е елементи.

Чл. 22. (1) Съоръженията за игра и допълнителните елементи на обзавеждането се обработват така, че да няма опасност от нараняване (от отделени трески и др.).

(2) Елементите на съоръженията за игра и допълнителните елементи на обзавеждането трябва да са проектирани така, че да е осигурена възможност за лесно оттичане на водата (чрез подходящ минимален наклон или по друг конструктивен метод).


Раздел ІV
Изисквания към устройството и безопасността на обществено достъпни площадки за игра, разположени на закрито
Чл. 23. (1) Площадките за игра на закрито се устройват в самостоятелни сгради, в сгради за обществено обслужване или в подходящи за целта обществено достъпни помещения или площи - части от сгради, които отговарят на изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 2 от Закона за устройство на територията (ЗУТ).

(2) Устройване на площадки за игра на закрито в жилищни сгради се допуска само на партерните етажи при спазване на изискванията на чл. 38 от ЗУТ.



Чл. 24. (1) Помещенията и площите за устройване на закрити площадки за игра се разполагат при спазване на следните изисквания:

1. осигуряват се:

а) при брой на ползвателите до 50 - най-малко един евакуационен изход;

б) при брой на ползвателите от 50 до 200 - най-малко два евакуационни изхода;

в) при брой на ползвателите над 200 - два евакуационни изхода, и по един евакуационен изход на всеки 100 ползвателя допълнително;

2. електрическите, телефонните и други инсталации, както и датчиците се разполагат на недостъпни за ползвателите места; контактите на електрическата инсталация се проектират на височина, по-голяма от 1,60 m, или се изпълняват обезопасени;

3. прозорците се проектират на такава височина, че да е осигурена възможност за поставяне на средства за слънцезащита и най-малко 50 % от площта на всеки прозорец да е отваряема;

4. изкуственото осветление се проектира равномерно разпределено с минимална осветеност на помещенията, както следва: 300 Lx - за луминесцентно, и 150 Lx - за обикновено осветление, като осветителните тела се обезопасяват;

5. температурата на въздуха в помещенията е в границите 20  23 0С, с денонощни колебания 1 - 3,5 0С;

6. достъпът на ползвателите до потенциално опасни места да е обезопасен;

7. помещенията и площите да са лесно достъпни за почистване и поддържане.

(2) Когато към закритите площадки за игра има тераси, те се обезопасяват и оборудват със средства за защита от пряко слънчево греене (тенти, чадъри и др.) с оглед ползването им за игри на открито.

(3) Достъпните маршрути за ползватели с увреждания се изпълняват в съответствие с нормативните изисквания за проектиране на достъпната среда.

Чл. 25. (1) Към закритите площадки за игра се предвижда помещение или обособено пространство за родители/придружители на ползвателите на площадката, от което има директна или индиректна видимост (например чрез монитори) към основното пространството за игра.

(2) Зоните за хранене и за други допълнителни дейности на територията на площадката се предвиждат така, че да са напълно отделени от основното пространство за игра. Връзката на тези зони с основното пространство за игра се обезопасява.

(3) Зоната за персонала за посрещане на ползвателите на площадката се проектира така, че да има пряка видимост към основното пространство за игра.

(4) Елементите на обзавеждането в закритите площадки за игра (маси, столчета, шкафове и др.) се разполагат така, че да не пречат на движението към евакуационните изходи или по основните маршрути за игра.

(5) Всички елементи на обзавеждането трябва да са със заоблени ръбове и краища с радиус на зaобляне, по-голям от 8 mm.

Чл. 26. (1) Към всяка закрита площадка за игра се предвижда най-малко едно санитарно помещение, достъпно и за ползватели с увреждания, с тоалетна мивка с течаща топла и студена вода и с тоалетна.

(2) Водочерпните кранове и санитарните прибори се монтират на височина съобразно възрастовите особености на ползвателите.

(3) За водочерпни кранове се предвиждат термостатни смесители за осигуряване на температура на течащата топла не по-висока от 38 0С.

Чл. 27. (1) Подът на площадката за игра се изпълнява от материали, които позволяват лесно почистване и дезинфекция.

(2) Стените и вертикалните повърхности в зоната за ползватели до 3 години се облицоват с мек и лесен за почистване материал на височина най-малко 1,20 m от пода.

(3) Стените и вертикалните повърхности при зоната за игра за ползватели над 3 години се облицоват с мек и лесен за почистване материал на височина най-малко 1,60 m от пода.

(4) В зоната на вратите се осигуряват подходящи мерки за обезопасяване срещу защипване на пръсти и други части на тялото.

(5) Дръжките на вратите се предвиждат на височина 0,61 m или с въртеливо движение при отваряне/затваряне.

Чл. 28. (1) Всички хоризонтални и наклонени платформи, рампи и модулната конструкция на изцяло затворените съоръжения за игра се облицоват с ударопоглъщащ материал.

(2) Рампите и наклонените платформи се предвиждат със стъпала – ребра по широчината на рампата, облицовани с мек материал.



Чл. 29. (1) Когато на територията на закрита площадка за игра се предвижда басейн с топки, се спазват следните изисквания:

1. стените и подът на басейна се облицоват с материал, лесен за почистване и дезинфекция;

3. дълбочината на слоя с топки за ползватели до 3 години е до 0,45 m;

4. дълбочината на слоя с топки за ползватели над 3 години е до 0,60 m;

5. топките са с минимален диаметър 70 mm.

(2) Басейнът с топки може да се комбинира с пързалка при спазване на следните изисквания:

1. частта от басейна с топки при изходната секция на пързалката е отделен от басейна с топки за обща употреба;

2. басейнът с топки е видим от зоната за наблюдение;

3. дълбочина на басейна е не по-голяма от 0,40 m;

4. дължината на басейна е най-малко 2 m, мерено от края на изходната секция на пързалката;

5. в басейна няма препятствия.

Чл. 30. (1) При изходната секция на пързалката се предвижда ударопоглъщаща настилка.

(2) За пързалки, рампи и наклонени платформи с височина на началната секция, по-голяма от 1 m, се предвижда напречен лост над стартовата секция на височина между 0,60 и 0,90 m.

(3) Свободното пространство пред изходната секция на пързалката е най-малко 2 m.

Чл. 31. (1) На територията на закритите площадки за игра се предвиждат мрежи при спазване на следните изисквания:

1. отворите на мрежите са между 40 и 60 mm;

2. не се допуска наличието на остри ръбове по фиксиращите елементи на мрежите и облицоващия материал;

3. при модулно съоръжение за игра се предвижда мрежа и в горната му част и периодично пристягане на мрежите като част от дейностите, свързани с поддържането и безопасността на площадката за игра.

(2) Не се допуска висящите съоръжения за игра да образуват примка.

Чл. 32. (1) За безопасна експлоатация на изцяло затворени съоръжения за игра в зависимост от броя на ползвателите се осигуряват входове/изходи съгласно табл.2.
Таблица 2


Брой на ползвателите

< 20

От 21 до 50

От 51 до 100

От 101 до 200

> 200

Минимален брой на входове/изходи

2

2  3

2  4

3  4



Минимален брой на входове/изходи =



(2) Входовете/изходите на изцяло затворени съоръжения за игра се разполагат така, че да са на разстояние от всяка точка на съоръжението не по-голямо от 18 m.

(3) Входът на затворено съоръжение за игра, предназначено за не повече от 20 ползватели, се предвижда с широчина най-малко 0,72 m, а за повече от 20 ползватели – с широчина най-малко 0,90 m. Най-малко един от входовете/изходите е с височина, по-голяма от 1,30 m.

(4) За безопасната експлоатация на изцяло затворени съоръжения се предвиждат следните площи: за ползватели до 3 години – най-малко 1,5 m2, а за ползватели над 3 години – най-малко 2 m2. Тези площи могат да бъдат увеличавани, когато се предвиждат активни игри и занимания в тях.



Чл. 33. За всяка закрита площадка за игра се предвиждат следните типове табели и сигнатурни означения:

1. основни означения и табели, предназначени за цялата площадка:

а) табела с данни за стопанина на площадката за игра и за броя на ползвателите за цялата площ на площадката за игра;

б) сигнатурни означения за игра и забрани (сигнатурни забрани за целене с топки и други предмети и за влизане в игралната площ с обувки, бижута, очила, храни, напитки и др.; сигнатурни означения за места за обувки и др.);

2. табели и сигнатурни означения, предназначени за безопасно ползване на всяко едно от съоръженията за игра в съответствие с инструкциите на производителя (брой на ползвателите на съоръжението за игра; правила за ползване на съоръжението за игра; възрастова група на ползвателите, максимална височина на ползвателите при модулно съоръжение за игра и друга изисквана от производителя за предоставяне информация).

Чл. 34. (1) Закритите площадки за игра се поддържат и контролират при спазване на изискванията на глава трета.

(2) В закритите площадки за игра се осигурява персонал, обучен за работа със съответната възрастова група ползватели, за оказване на първа помощ и за извършване на необходимите действия при евакуация.

Раздел V
Изисквания към безопасността на съоръжения за игра и техните части
Чл. 35. (1) Съоръженията за игра и техните части трябва да са конструирани така, че рисковете, които могат да възникнат при ползването им, да се разпознават лесно от ползвателите дори ако съоръженията не се използват по предназначения или очаквания начин.

(2) Съоръженията за игра трябва да отговарят на възможностите на съответната възрастова група ползватели, за която са предназначени.



Чл. 36. (1) Съоръженията за игра трябва да са конструирани така, че родителят/придружителят във всеки момент да може безпрепятствено да окаже помощ на ползвателя.

(2) Заградените и/или затворените съоръжения за игра или техните структури с вътрешно разстояние от входа/изхода, по-голямо от 2 m, трябва да имат поне два отвора, достъпни без допълнителни помощни средства, с диаметър, по-голям от 500 mm, и разположени в различни страни на съоръжението.



Чл. 37. (1) На откритите площадки за игра не се допуска разполагане на съоръжения за игра с височина на свободно падане, по-голяма от 3 m, включително повърхности и структури от съоръженията, до които е възможен достъп от ползвателите.

(2) В закритите площадки за игра не се допуска разполагане на съоръжения за игра с височина на свободно падане, по-голяма от 2 m, включително повърхности и структури от съоръженията, до които е възможен достъп от ползвателите.



Чл. 38. (1) Най-ниското стъпало на стълбища, които са част от конструкцията на съоръженията за игра, предназначени за ползватели над 3 години, е с височина най-малко 0,40 m, мерено от повърхността на настилката.

(2) Най-ниско разположената платформа за достъп до съоръжението или елемента за игра, предназначени за ползватели над 3 години, се предвижда с височина, по-голяма от 0,60 m, мерено от повърхността на настилката, и без възможност за достъп до съоръжението или елемента от повърхността на настилката (посредством стълби, рампи, наклонени платформи, мрежи и др.).

(3) С оглед предотвратяване на опасността от падане или захващане на тялото или на части от него достъпните отвори на съоръженията за игра, разположени на височина на свободно падане, по-голяма от 0,60 m, не трябва да са по-големи от правоъгълник с размери 89/157 mm и по-малки от кръг с диаметър 230 mm.

(4) С оглед предотвратяване на опасността от захващане на пръсти на ръката достъпните малки отвори на съоръженията за игра, разположени на височина на свободно падане, по-голяма от 1,2 m, и с дълбочина, по-голяма от 0,10 m, трябва да са с вътрешен диаметър, по-малък от 8 mm или по-голям от 25 mm.



Чл. 39. При проектиране на подвижен мост в конструкцията на съоръжението за игра (при пълно натоварване на подвижния мост) разстоянието между подвижния мост и неподвижните части на съоръжението, както и разстоянието между долната част на подвижния мост и повърхността на настилката трябва да са по-големи от 0,23 m.

Чл. 40. (1) Не се допуска въже, което е част от съоръжение за игра, да образува примка.

(2) Диаметърът на въжетата, фиксирани в единия им край, трябва да е между 2 и 45 mm.

(3) Всяко възможно отклонение встрани на въже, фиксирано в двата му края, не трябва да е повече от 20 на сто от дължината на въжето.

(4) Не се допуска въже, фиксирано в двата му края, да излиза извън ръба на рампата или наклонената платформа, над която се намира.

(5) Диаметърът на въжета, фиксирани в двата си края, за обхващане с цяла длан трябва да е от 16 до 45 mm.

Чл. 41. (1) Максималният светъл отвор на веригите в съоръженията за игра трябва да е 8,6 mm във всяка посока. При съединения светлият отвор трябва да е по-голям от 12 mm или по-малък от 8,6 mm. Изключения се допускат, когато веригата е недостъпна за ползвателите.

(2) В съоръженията за игра се монтират вериги, издържащи на натоварванията, за които са предвидени.



Чл. 42. (1) Всяко съоръжение с височина на свободно падане от 1 до 2 m трябва да са обезопасени с парапети с височина от 0,65 до 0,80 m от повърхността на стоене.

(2) Преградите при съоръжения за игра с рампи, хоризонтални и наклонени платформи с височина на свободно падане между 0,60 и 3 m, предназначени за ползватели от всички възрасти, в т.ч. и за ползватели под 3 години, трябва да са с височина най-малко 0,70 m от повърхността на стоене.

(3) С оглед предотвратяване на опасността от падане или захващане разстоянията между отделните вертикални греди на преградите трябва да са по-малки от 89 mm. Гредите на преградите трябва да сa без хоризонтални перила или пръти, за да не могат да се използват за катерене. Парапетите и преградите на съоръжението за игра трябва да са конструирани така, че да няма възможност за стоене или седене върху тях. Схема на парапет и преграда е дадена в приложение № 4.

Чл. 43. (1) Стълбите при съоръжения с височина на свободно падане, по-голяма от 1 m, и с наклон, по-голям от 45о, трябва да са с перила с диаметър между 16 и 45 mm за осигуряване на възможност за обхващането им от ползвателите. Перилата на стълби с наклон, по-голям от 45º, трябва да започват от първото стъпало.

(2) Пространството за стъпване е с дълбочина (дължина) най-малко 140 mm.

(3) За стълби с вертикална височина, по-голяма от 2 m, се предвиждат междинни платформи с широчина, равна на широчината на стълбата, и с дължина най-малко 1 m.

(4) Стъпалата се разполагат на равни разстояния, като се допускат разлики в разстоянията само при първото и последното стъпало.



Чл. 44. (1) Вътрешният отвор на тунели с наклон до 15 % спрямо хоризонта трябва да е с диаметър, както следва:

1. над 400 mm - при дължина на тунела до 1 m;

2. над 500 mm - при дължина на тунела от 1 до 2 m;

3. над 750 mm - при дължина на тунела над 2 m.

(2) Вътрешният отвор на тунели с наклон над 15 % спрямо хоризонта трябва да е с диаметър над 750 mm и с елементи за катерене (стъпенки, дръжки, стъпала и др.).

Чл. 45. Специфичните технически изисквания за безопасно ползване на съоръженията за игра в експлоатация са съгласно приложение № 5.

Чл. 46. (1) Материалите, използвани при изработването на съоръженията за игра, трябва да са с технически и експлоатационни характеристики, които съответстват на натоварванията при експлоатация на съоръженията.

(2) Всички метални части и елементи на съоръженията за игра се защитават както срещу действието на атмосферни влияния, така и от корозия. За целта се използват нетоксични покрития.

(3) В случаите, когато при изпълнението на съоръженията за игра се използват синтетични материали, те трябва да са устойчиви на въздействието на ултравиолетови лъчи.

(4) Елементите или частите от съоръженията за игра, изработени от стъклопласти, се обработват повърхностно с полимер с подходяща твърдост, която се декларира от производителя. Полимерното покритие се изпълнява с дебелина, която осигурява защита от директен контакт със стъклопласти.


Раздел VІ
Изисквания към настилките на територията на площадки за игра
Чл. 47. (1) Площта на удар при съоръжения за игра или елементи от тях с височина на свободно падане, по-голяма от 0,60 m, се предвижда и изпълнява като ударопоглъщаща настилка.

(2) Минималната площ за изпълнението на ударопоглъщаща настилка за безопасно ползване на съоръженията за катерене, на люлки, въртележки, клатушки, пързалки и въжени линии се определя в съответствие с инструкциите на производителите на съоръженията и/или съгласно приложение № 6.

(3) За съоръженията, разположени в закрити площадки за игра, се допуска разпростирането на ударопоглъщаща настилка около съоръженията да се намали до 1 m, когато околните вертикални повърхнини са облицовани с ударопоглъщащ материал.

(4) Начинът на полагане и поддръжката на материала, предназначен за изпълнение на ударопъглъщаща настилка за съоръжение за игра, се изпълняват в съответствие с инструкцията на производителя на настилката.



Чл. 48. (1) За ударопоглъщаща настилка на открити площадки за игра може да се предвижда тревна настилка, когато височината на свободно падане на съоръжение за игра е до 1 m и когато има техническа и организационна възможност за редовно поддържане на тревния чим в добро състояние.

(2) За височина на свободно падане на съоръжение за игра до 3 m може да се използва тревна настилка само когато е комбинирана със синтетична ударопоглъщаща настилка с отвори за трева.



Чл. 49. (1) Ударопоглъщаща настилка от пясък може да се предвижда за открити площадки за игра за съоръжения с максимална височина на свободно падане до 3 m и с дълбочина на пясъчния слой във всяка точка най-малко 0,40 m.

(2) За изпълнението на ударопоглъща настилка се използват следните видове пясък:

1. ситен пясък – промит, без примеси или глинести частици, с фракция от 0,2 до 2 mm;

2. едър пясък/ситен чакъл – промит, с фракция от 2 до 8 mm.



Чл. 50. (1) Насипни ударопоглъщащи настилки от дървесен (растителен) материал може да се предвиждат за открити площадки за игра при максимална височина на свободно падане до 3 m и с минимална дълбочина във всяка точка на слоя 0,40 m. В зоната около фундаментите на носещите вертикални подпори на съоръженията за игра минималната дебелина на слоя е 0,20 m (приложение № 3).

(2) За ударопоглъщащи настилки от дървесен материал се използват следните видове материали:

1. дървесни стърготини с големина на частиците от 5 до 30 mm, добре загладени, без остри ръбове и краища и без части от листа и кора;

2. дървесни кори от разтрошена кора на иглолистни дървета с големина на частиците от 20 до 80 mm.

(3) Допуска се настилките от дървесни стърготини и кори да се изпълняват с минимална дебелина във всяка точка 0,10 m само когато под тях е положен слой от промит пясък с фракция от 0,2 до 2 mm и с дебелина на слоя във всяка точка най-малко 0,30 m. При изпълнението на такива настилки се предвижда необходимостта за тяхната редовна поддържка веднъж в седмицата чрез насипване от периферията и местата с натрупвания към зоните с високо натоварване (под седалки на люлки, при изходните секции на пързалки и др.), както и чрез добавяне на дървесни стърготини или кори.

Чл. 51. При използване на насипни настилки от дървесни частици и/или пясък за откритите площадки за игра се изпълнява дренаж от слой чакъл с фракция, по-голяма от 8 mm, и с дебелина най-малко 0,10 m, като между чакъла и насипната настилка се полага геотекстил.

Чл. 52. (1) Ударопоглъщащи настилки от синтетични материали може да се предвиждат за открити и за закрити площадки за игра.

(2) Ударопоглъщащите настилки от синтетични материали или от други видове материали, за които в тази наредба не са определени конкретни изисквания, се изпълняват с дебелина на слоя в зависимост от височината на свободно падане в съответствие с инструкциите на производителите им.



Чл. 53. (1) Твърди настилки се полагат само за площи от територията на площадки за игра, за които не се изисква изпълнение на ударопоглъщащи настилки съгласно изискванията на наредбата.

(2) На територията на откритите площадки за игра може да се полагат следните видове твърди настилки:

1. бетонни плочи;

2. от асфалт;

3. паваж;

4. от бетон;

5. каменни плочи;

6. от дървен материал.



Чл. 54. (1) Ударопоглъщащата настилка за съоръженията за игра, предназначени и за ползватели с двигателни увреждания, се изпълнява само от синтетични материали.

(2) По достъпните маршрути за ползватели с двигателни увреждания, за които не се изисква изпълнение на ударопоглъщаща настилка съгласно изискванията на наредбата, се полага твърда настилка, с изключение на настилките от каменни и бетонни плочи на тревна фуга и други, които затрудняват свободното придвижване с инвалидна количка.



Чл. 55. (1) При изпълнението на площадките за игра различните видове твърди и ударопоглъщащи настилки може да се комбинират при спазване на изискванията за употребата им и за достъпност от ползватели с двигателни увреждания.

(2) Повърхността на настилката на цялата площ за игра, независимо дали е твърда или ударопоглъщаща, се изпълнява гладка, без препятствия и неравности.


Раздел VІІ
Изисквания към производителите на съоръжения за игра и към производителите на ударопоглъщащи настилки
Чл. 56. (1) За новите съоръженията за игра, разполагани на територията на площадките за игра, се счита, че отговарят на изискванията за безопасност, когато са произведени и изпитани в съответствие с техническите и конструктивните изисквания на стандартите съгласно приложение № 7.

(2) Производителят на съоръжение за игра или неговият упълномощен представител удостоверява съответствието на съоръжението с изискванията за безопасност с един от следните документи:

1. сертификат, издаден от акредитиран орган за сертификация, за съответствието на съоръжението за игра със съответните стандарти за съоръжения за игра;

2. протоколи за проведените от производителя изпитвания на съоръжението в съответствие с изискванията на съответния стандарт съгласно приложение № 7 и сертификати за вложените материали, когато производителят е въвел система за управление на качеството, съответстваща на БДС EN ISO 9001, или еквивалентен стандарт.



Чл. 57. (1) Производителят на съоръжението за игра изготвя на български език подробна инструкция за минималното необходимо пространство за разполагане, монтаж, ползване, поддържане и контрол на съоръжението.

(2) Всяко съоръжение за игра се маркира трайно от производителя в съответствие с изискванията за маркировка на стандарта, по който е произведено, но най-малко със:

1. името и адреса на производителя или на неговия упълномощен представител;

2. наименованието и годината на производство на съоръжението;

3. номера и датата на съответния стандарт, на който съответства съоръжението за игра;

4. знака при носещите части (подпорите) за основно ниво, който показва нивото на повърхността на настилката.



Чл. 58. (1) На територията на площадките за игра се допуска разполагане и на съоръжения за игра, които отговарят на изискванията на БДС EN 71-8 “Безопасност на играчки. Люлки, пързалки и подобни съоръжения за използване в домашни условия на закрито и открито”, само в случаите, когато има техническа и организационна възможност за осигуряване на служител – надзорник, преминал курс за първа помощ и присъстващ през цялото време на ползване на площадката за игра (например на закрити площадки за игра или на открити площадки за игра към детски ясли и градини и други обекти за обществено обслужване).

(2) За съоръженията за игра по ал. 1 се прилагат изцяло изискванията на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на играчките, приета с Постановление № 177 на Министерския съвет от 2001 г. (обн., ДВ, бр. 62 от 2001 г.; изм., бр. 13 и 104 от 2003 г., бр. 24 и 40 от 2006 г.).



Чл. 59. (1) Производителите на материали, предназначени за изпълнение на ударопоглъщащи настилки, изготвят инструкция за полагане и поддържане на материалите на български език.

(2) Производителят на синтетични или на други видове материали за ударопоглъщащи настилки, за които в тази наредба не са определени изисквания, носи отговорност за съответствието на настилката с изискванията за безопасност при изпитванията й в съответствие с БДС EN 1177 “Ударопоглъщаща повърхност за площадки за игра. Изисквания за безопасност и методи за изпитване” при различни височини на свободно падане, за които декларира, че настилката може да се използва.

Г л а в а т р е т а
ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ОСИГУРЯВАНЕ НА БЕЗОПАСНОСТТА НА ПЛОЩАДКИТЕ ЗА ИГРА ПО ВРЕМЕ НА ЕКСПЛОАТАЦИЯТА ИМ
Раздел І
Разрешаване на строителството и въвеждане в експлоатация на площадките за игра
Чл. 60. (1) Разрешаването, изграждането и въвеждането в експлоатация на нови площадки за игра, разположени на открито, както и основното обновяване на съществуващи площадки за игра, се извършват при условията и по реда на ЗУТ.

(2) Част паркоустройство и благоустройство на инвестиционния проект на площадка за игра, разположена на открито, съдържа:

1. ситуационен план на терена на площадката за игра заедно с дендрологична ведомост и посадъчна схема на озеленяването във и около площадката за игра (ако има такава);

2. проект на площадката за игра, с който се определят разположението и видът на съоръженията за игра; подробно котиране и определяне на настилките и повърхностите, на предвижданите благоустройствени дейности, озеленяването, означенията и огражденията;

3. подробни инструкции, разработени от производителя на съоръженията за игра, за определяне на минималното пространство за разполагане, монтаж, ползване, поддържане и контрол на съоръженията за игра, включително сертификати и/или протоколи от изпитвания и сертификати за вложените материали, които удостоверяват съответствието на съоръженията за игра с изискванията за безопасност съгласно наредбата;

4. инструкции, разработени от производителя на материалите за ударопоглъщащи настилки, с указания за полагане, поддържане и контрол; в случаите, когато за ударопоглъщащи настилки се предвиждат синтетични или друг вид материали, за които в наредбата не са определени конкретни изисквания, производителят на съответния материал разработва допълнителни указания за дебелината на настилката в зависимост от височините на свободно падане съгласно БДС EN 1177;

5. архитектурни работни проекти и детайли на елементите на обзавеждането, а при необходимост – конструктивни проекти на елементите, които представляват строителни конструкции;

6. техническа документация (количествени сметки, посадъчни схеми и др.) за предвижданите залесителни и строителни и монтажни работи;

7. проект за водоснабдяване и канализация на поземления имот, върху който се разполага площадката за игра, и/или за електроснабдяване и външно художествено осветление (когато се предвиждат със заданието за проектиране);

8. обяснителна записка.

(3) В случаите, когато площадките за игра, разположени на открито, са част от обекти за обществено обслужване, документите по ал. 2 се прилагат към част паркоустройство и благоустройство на инвестиционния проект за съответния обект.

(4) Документацията при основно обновяване на съществуващи открити площадки за игра включва всички или част от документите по ал. 2 в зависимост от извършените строителни и монтажни дейности.



Чл. 61. (1) Сградите, в които се предвиждат площадки за игра на закрито, се разрешават, изграждат и въвеждат в експлоатация при условията и по реда на ЗУТ. Помещенията и/или частите от сградата, предназначени за закрити площадки за игра, се устройват при спазване на изискванията на наредбата.

(2) Документацията за закритите площадки за игра включва издадените строителни книжа и документите по чл. 60, ал. 2, т. 3 и 4.



Чл. 62. Съоръженията за игра, настилките и елементите на обзавеждането на площадката за игра се монтират по безопасен начин, при спазване на инструкциите на съответния производител.

Чл. 63. (1) Преди въвеждане в експлоатация на нова или при основно обновяване на съществуваща площадка за игра по реда на ЗУТ нейният стопанин възлага на избран от него орган за контрол да извърши проверка за съответствието на изпълнената площадка с изискванията за безопасност по реда на тази наредба, като за целта му предоставя и проектната документация по чл. 60 и чл. 61 в зависимост от вида на площадката.

(2) За извършената работа органът по ал. 1 изготвя доклад и/или сертификат за контрол, в който се описват резултатите от извършената проверка и цялата информация за тяхното разбиране и тълкуване. Въз основа на резултатите от проверката органът определя съответствието на площадката за игра с изискванията на наредбата и на съответните стандарти съгласно приложение № 7. Докладът и/или сертификатът за контрол представляват неразделна част от строителните книжа за площадката за игра.

(3) Документите за въвеждане в експлоатация на открити и на закрити площадки за игра (разрешението за ползване или удостоверението за въвеждане в експлоатация) се издават след представяне на доклада и/или на сертификата за контрол.

(4) В случаите, когато с документите по ал. 2 са констатирани несъответствия на площадката за игра с изискванията на наредбата и на съответните стандарти съгласно приложение № 7, те се отстраняват преди въвеждане на площадката в експлоатация.


Раздел ІІ
Поддържане и контрол на площадките за игра
Чл. 64. (1) Обществено достъпните площадки за игра, разположени на открито и на закрито, могат да се експлоатират само ако съответстват на изискванията за устройство и безопасност, определени по реда на тази наредба.

(2) Поддържането и контролът на площадките за игра, на подходите към тях и на съоръженията и елементите им се извършват от техните стопани.



Чл. 65. Контролът по отношение на общата безопасност при ползването на въведените в експлоатация площадки за игра се извършва от Комисията за защита на потребителите по реда на Закона за защита на потребителите.

Чл. 66. (1) Стопанинът на площадката за игра по всяко време носи отговорност за съответствието на площадката с изискванията на наредбата.

(2) Стопанинът на площадката за игра носи отговорност за:

1. правилното й устройство в съответствие с изискванията за безопасност и достъпност, определени по реда на тази наредба;

2. монтажа, контрола и поддържането на всички съоръжения за игра;

3. полагането на изискващите се ударопоглъщащи и други видове настилки на територията на площадката, както и за контрола и поддържането им;

4. поддържането на растителните видове и на елементите на допълнителното обзавеждане и за редовното почистване и/или подмяна на пясъка в пясъчниците и поддържането на територията на откритите площадки за игра;

5. поддържането и почистването на помещенията в закритите площадки за игра;

6. извършването на всички видове контрол по време на експлоатацията на площадката за игра;

7. предприетите и/или непредприетите мерки за отстраняване на несъответствията с изискванията на наредбата, отбелязани в докладите за извършения контрол.

(3) Насипните настилки, полагани на територията на откритите площадки за игра, се поддържат редовно чрез насипване от периферията и местата с натрупвания към зоните с високо натоварване (под седалки на люлки, при изходните секции на пързалки и др.), което се извършва веднъж в месеца, и чрез основно прекопаване и изваждане на долния слой от настилката на повърхността най-малко веднъж в сезона.



Чл. 67. (1) Стопанинът на площадката за игра съставя план за контрола и поддържането й за осигуряване на съответствие с изискванията за безопасност.

(2) Планът по ал. 1 се изготвя в зависимост от конкретните условия и натовареността на площадката и в съответствие с инструкциите на производителите на съоръженията за игра и на положените настилки с оглед определяне на честотата на извършване на контрола и поддържане на площадката за игра.

(3) За целите на поддържането и контрола на площадките за игра може да се прилагат основните изисквания на БДС EN 1176-7 “Съоръжения за игра. Част 7: Ръководство за монтиране, контрол, поддържане и използване”.

Чл. 68. (1) Планът за контрол и поддържане на площадките за игра включва график и писмени процедури при извършване на следните основни видове контрол:

1. рутинен контрол;

2. периодичен (функционален) контрол;

3. годишен основен контрол.

(2) Рутинният контрол се извършва от стопанина на площадката за игра веднъж на 7- 10 дни за установяване на видими опасности.

(3) Периодичният контрол се извършва от стопанина на площадката за игра веднъж на 1 до 3 месеца в зависимост от интензивността на посещение на площадката. Периодичният контрол се извършва с оглед извършване на подробна проверка на функционирането и стабилността на съоръженията за игра в резултат на тяхното износване, както и подробна проверка на всички останали елементи на площадката.

(4) Стопанинът на площадката за игра веднъж на 12 месеца възлага на орган за контрол извършването на годишен контрол на площадка за игра. Годишният контрол се извършва с оглед пълна и подробна проверка на общото ниво на безопасност на площадката за игра спрямо изискванията на наредбата. За съоръженията за игра и за положените настилки контролът се извършва в пълно съответствие с инструкциите на производителите им и с изискванията на съответните стандарти от приложение № 7.

(5) Първият годишен контрол на нова или основно обновена площадка за игра се извършва в срок до 12 месеца след въвеждането й в експлоатация.

(6) Органът за контрол издава и предоставя на стопанина на площадката за игра доклад за извършения контрол и/или сертификат за контрол, съдържащ всички резултати от извършената проверка, както и цялата информация за тяхното разбиране и тълкуване. Въз основа на тези документи органът за контрол определя съответствието на площадката за игра с изискванията на наредбата.

Чл. 69. (1) За проведените рутинни и оперативни видове контрол стопанинът на площадката за игра съставя доклади, които включват най-малко:

1. наименование, местоположение на площадката, дата и час на провеждане на контрола, вид на контрола и данни за лицето, извършило контрола;

2. установени опасности и рискове по отношение на безопасността на съоръженията за игра, настилките, елементите на обзавеждането и устройството на територията на площадката за игра;

3. предлагани мерки за премахване на установените опасности и рискове за безопасната експлоатация на площадката за игра.

(2) Мерките за премахване на установените опасности и рискове за безопасната експлоатация на площадката за игра могат да включват поотделно или комбинирано следните дейности (мероприятия):

1. технически;

2. организационни;

3. информационни (табели и означения).

(3) Информация за някои основни опасности и рискови фактори, които в зависимост от конкретните условия могат да се вземат предвид при извършване на контрола на площадката за игра, е дадена в приложение № 8.

(4) Примерни образци на доклад за извършен периодичен контрол от стопанина на открити или закрити площадки за игра със справка за отстранените неизправности, установени при контрола, са дадени съответно в приложения № 9 и 10.

(5) Стопанинът на площадката за игра води архив, съдържащ данни за по-тежките контузии и наранявания, възникнали на площадката за игра, които взема предвид при поддържането й. Примерен образец на доклад за документиране на злополука е даден в приложение № 11.

Чл. 70. (1) След всеки извършен контрол стопанинът на площадката за игра определя необходимите мерки в зависимост от установените опасности и несъответствия с оглед привеждането й в съответствие с изискванията за безопасност по реда на тази наредба.

(2) Мерките по ал. 1 се записват и планират в плана за поддържане и контрол на площадката за игра.

(3) Стопанинът на площадката за игра носи отговорност за извършването на всички планирани мероприятия, свързани с премахване на установените и описани в доклада опасности и рискове, с оглед осигуряване на безопасността на площадката за игра.

Чл. 71. (1) Стопанинът на площадката за игра води и съхранява документацията за техническото обслужване и контрола на площадката.

(2) Документацията по ал. 1 съдържа най-малко:

1. технически паспорт на площадката за игра, който се съставя при спазване на изискванията на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите (обн., ДВ, бр. 7 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 38 от 2008 г.); в приложение № 12 на тази наредба е даден примерен образец, в който са включени специфичните изисквания към площадките за игра;

2. документиране на злополуките (по-тежки контузии и наранявания), възникнали на площадката (причини, вид на контузията и нараняването);

3. план за контрол и поддържане заедно с докладите за извършените рутинни, периодични и годишни контролни дейности, за достъпността на площадката за игра и за планираните и предприетите мерки за осигуряване на безопасната й експлоатация;

4. издадените строителни книжа при въвеждане в експлоатация, както и при извършване на основни обновявания на площадката на игра.

(3) При извършване на годишния контрол на площадката за игра от органа за контрол стопанинът на площадката му предоставя документацията по ал. 2, за да се запознае с установените несъответствия, настъпилите злополуки и предприетите мерки за отстраняване на рисковете за периода между годишните контролни дейности, извършвани от органа за контрол.

(4) Технически паспорт по ал. 2, т. 1 се съставя, когато площадката за игра представлява самостоятелен строеж. В случаите, когато открита или закрита площадка за игра представлява част от сграда, данните за площадката се включват в техническия паспорт на съответната сграда, който се съхранява от собственика на сградата.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница