Министерство на труда и социалната политика о б я в а проект „Красива България”



Дата26.10.2018
Размер101.49 Kb.
#99324





МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА




О Б Я В А
Проект „Красива България” е инструмент на Министерство на труда и социалната политика (МТСП) за намаляване на безработицата в страната, за насърчаване на заетостта и професионалното обучение на безработните лица, регистрирани в дирекциите “Бюро по труда”. Чрез създаване на трудова заетост за безработни лица се подкрепят проекти от социалната инфраструктура, насочени към обновяване на обекти със социална, историческа и архитектурна значимост, както и обекти, способстващи за подобряване на качеството на живот на групи в неравностойно положение.
За бюджет 2010 г. на Проект „Красива България” се кандидатства по следните Мерки:

Мярка 01 „Подобряване на градска среда”

Допустими кандидати (собственици на предложените обекти): областни и общински администрации, държавни институции в областта на правото, финансите, икономиката, транспорта и съобщенията, религиозни институции по смисъла на §1, т.3 от ДР на ЗВ (вкл. църковни настоятелства), действащи съгласно ЗНЧ читалища. Областните и общинските администрации кандидатстват в качеството им на собственици на оферирания обект. Държавните институции в областта на правото, финансите, икономиката, транспорта и съобщенията кандидатстват в качеството им на управляващи оферирания обект по акт за държавна собственост. Религиозните институции (вкл. църковни настоятелства) и читалищата кандидатстват в качеството им на собственици на оферирания обект.

Допустими проекти: СРР/СМР/КРР на сгради за обществено административно обслужване, обществено обслужване с култово и религиозно предназначение, обществено обслужване в областта на културата и изкуството, на транспорта и съобщенията, на спорта, отдиха и озеленяването, вкл. детски площадки (съгласно номенклатурата на Приложение №2 към Наредба №1 НВС на МРРБ), и/или на прилежащите им пространства.

Мярка 02 „Подобряване на социална инфраструктура”

Допустими кандидати (собственици на предложените обекти): областни и общински администрации, държавни институции в областта на образованието, здравеопазването и социалните услуги, юридически лица с нестопанска цел и неправителствени граждански организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ. Областните и общинските администрации кандидатстват в качеството им на собственици на оферирания обект. Държавните институции в областта на образованието, здравеопазването и социалните услуги кандидатстват в качеството им на управляващи оферирания обект по акт за държавна собственост. Юридическите лица с нестопанска цел и неправителствените граждански организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ, кандидатстват с партньорството на съответната община собственик на оферирания обект.

Допустими проекти: СРР/СМР/КРР на сгради за обществено обслужване в областта на здравеопазването, социалните грижи, образованието (съгласно номенклатурата на Приложение №2 към Наредба №1 НВС на МРРБ) и/или на прилежащите им пространства.

Мярка 02-01 „Защитено жилище”

Допустими кандидати: общини – собственици на оферирания обект, както и регистрирани по ЗЮЛНЦ юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност (в областта на социалните дейности и с доказан двугодишен опит в управлението на подобна дейност) чрез партньорство със съответната община.

Допустими проекти: СРР/СМР/КРР, свързани с ремонт, реконструкция или изграждане на домове от типа “Защитено жилище” за настаняване на млади хора с увреждания.

Мярка 02-02 „Спешно подпомагане на Социални домове”

Допустими кандидати (собственици на предложените обекти): могат да кандидатстват общини – собственици на оферирания обект, както и регистрирани по ЗЮЛНЦ юридически лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност (в областта на социалните дейности и с доказан двугодишен опит в управлението на подобна дейност) чрез партньорство със съответната община.

Допустими проекти: СРР/СМР/КРР, свързани с ремонт или реконструкция на действащи социални домове за: деца, лишени от родителски грижи; деца с умствена изостаналост; деца с физически увреждания; възрастни хора с умствена изостаналост; възрастни хора с физически увреждания; възрастни хора със сетивни нарушения; възрастни хора с деменция; възрастни хора с психични разстройства; стари хора.

Мярка 04 „Гражданска инициатива”

Допустими кандидати: частни собственици на сгради – недвижими културни ценности по смисъла на ЗКН.

Допустими проекти: СРР/СМР/КРР на сгради – недвижими културни ценности по смисъла на ЗКН, които макар и частна собственост, са обществено значими и се ползват със закрила от държавни и общински органи в интерес на гражданите на Република България.
Финансова рамка

По Мерки 01 и 02: Максималната обща стойност на бюджета за един кандидатстващ за финансиране обект е 300 000 лв. с ДДС. Съфинансиращата вноска от кандидата е минимум 50% при обща стойност на бюджета до 200 000 лв. с ДДС, като бенефициентът получава от Проекта не повече от 100 000 лв. с ДДС при обща стойност над 200 000 лв. с ДДС.

По Мярка 02-01: Максималната обща стойност на бюджета за един кандидатстващ за финансиране обект е 300 000 лв. с ДДС. Съфинансиращата вноска от кандидата е минимум 20% при обща стойност на бюджета до 200 000 лв. с ДДС, като бенефициентът получава от Проекта не повече от 160 000 лв. с ДДС при обща стойност над 200 000 лв. с ДДС.

По Мярка 02-02: Максималната обща стойност на бюджета за един кандидатстващ за финансиране обект е 750 000 лв. с ДДС. Съфинансиращата вноска от кандидата е минимум 20% при обща стойност на бюджета до 500 000 лв. с ДДС, като бенефициентът получава от Проекта не повече от 400 000 лв. с ДДС при обща стойност над 500 000 лв. с ДДС.

По Мярка 04: Максималната обща стойност на бюджета за един кандидатстващ за финансиране обект е 150 000 лв. с ДДС. Съфинансиращата вноска от кандидата е минимум 50% при обща стойност на този бюджет до 100 000 лв. с ДДС, като бенефициентът получава от Проекта не повече от 50 000 лв. с ДДС при обща стойност над 100 000 лв. с ДДС.

Разрез на финансовата рамка

По Мерки 01 и 02 – 90% от общия бюджет на всеки обект над 100 000 лева се предвиждат за СРР/СМР/КРР, 5% са за квалификационно обучение на безработни, регистрирани в ДБТ, и 5% – за организация, оперативно управление и изпълнение от страна на Проекта. 95% от общия бюджет на всеки обект под 100 000 лева се предвиждат за СРР/СМР/КРР и 5% – за организация, оперативно управление и изпълнение от страна на Проекта.

По Мерки 02-01, 02-02 и 04 – 95% от общия бюджет на всеки обект се предвиждат за СРР/СМР/КРР, а 5% за организация, оперативно управление и изпълнение от страна на Проекта.
Условия за кандидатстване

  • Кандидатите по всички мерки нямат ограничение за броя на предложените проекти.

  • Собствеността на обектите се доказва с документи, като срещу нея не трябва да има реституционни и други претенции.

  • Проектите по Мерки 01, 02, 02-01 и 02-02 трябва да са обсъдени и подкрепени от социалните партньори на общинско ниво и от членовете на съветите за сътрудничество.

  • Проектите на общините трябва да са гласувани и одобрени за кандидатстване на сесия на общински съвет.

  • Наименованието на всеки кандидатстващ проект отразява конкретната бъдеща дейност (текущ ремонт, основен ремонт, промяна предназначение, преустройство, пристройка, надстройка или ново строителство), която се предвижда да се извърши по Проект „Красива България”.

  • Към документите на кандидатстващия обект се прилага скица-заснемане (изготвена от кандидата за негова сметка и доказваща съответните количества и видове СМР/СРР/КРР) и подробна КСС.

  • При одобрен по Проекта обект за сграда недвижима културна ценност или за основен ремонт, промяна предназначение, преустройство, с което се засяга конструкцията, пристройка, надстройка или ново строителство, към документите на обекта в РЗИП, най-късно до датата на провеждане на конкурса за избор на изпълнител, се прилагат: одобрен инвестиционен проект, издадено и влязло в сила разрешение за строеж и съответстваща подробна КСС. В случаите по чл. 151, ал.1 от ЗУТ се прилага писмо от органа по чл. 148, ал. 2 от ЗУТ, че за обекта не се изисква разрешение за строеж.

  • Проектите трябва да бъдат съобразени с изискванията за достъпна обществена среда.

  • Когато е необходимо да се проведе процедура по НВМОП за избор на изпълнител на СМР/СРР/КРР, а кандидатът няма качеството на възложител на обществена поръчка, той декларира, че може да делегира права на възложител на обществена поръчка (по смисъла на чл.7 от ЗОП), като прилага и документ са съгласие от същия.

  • Всички кандидати подават подписана декларация по чл. 20 от Ръководството за дейността, организацията и управлението на Проекта.

  • Проектите трябва да включват създаване на временни работни места, като процент от заетите на обекта са наети безработни, регистрирани в ДБТ. За обекти в общини с ниво на безработица над средното за страната (съгласно данни на Агенция по заетостта към момента на кандидатстване) процентът на наетите безработни е не по-малко от 50%, а в общини с ниво на безработица под средното за страната (съгласно данни на Агенция по заетостта към момента на кандидатстване) – не по-малко от 30%.

  • Кандидатстващите проекти не трябва да включват дейности, които се подпомагат по други подобни програми и проекти, и не трябва да съвпадат с вече одобрени за финансиране проекти и сключени договори.

  • След одобряване на проект/и за реализация през 2010 г., всички последващи разходи за обявления, изготвяне и одобряване на инвестиционен проект и за строителен надзор (в изискуемите по ЗУТ случаи) са за сметка на бенефициента.

  • Одобрените проекти трябва да бъдат завършени в рамките на календарната 2010 г.

  • Бенефициентът се ангажира с осигуряване и поддръжка на обекта след неговото завършване.

  • Финансовото участие на одобрения бенефициент се превежда не по-късно от 30 дни след подписване на Споразумение с МТСП.

Проекти, които не отговарят на посочените изисквания, не се одобряват за финансиране.
Критерии за приоритети при оценяване на допуснатите кандидатстващи проекти

По Мерки 01, 02, 02-01 и 02-02:

    1. Подобрени условия на живот на групи в неравностойно положение и/или обекти с архитектурна, историческа и обществена значимост;

    2. Ниво на безработица в общината над средното за страната (по актуални данни на Агенция по заетостта);

    3. Предложено по-високо съфинансиране от кандидата;

    4. Общината е селски или изостанал селски район (съгласно списък на МРРБ);

    5. Наличие на одобрен инвестиционен проект с издадено и влязло в сила разрешение за строеж или изготвени чертежи за заснемане на обекта (в случаите по по чл. 151, ал. 1 от ЗУТ) и технически спецификации.

По Мярка 04:

  1. Недвижима културна ценност от национално значение;

  2. Недвижима културна ценност от местно или ансамблово значение;

  3. Ниво на безработица в общината над средното за страната (по данни на Агенция по заетостта);

  4. Предложено по-високо съфинансиране от кандидата;

  5. Наличие на одобрен инвестиционен проект с издадено и влязло в сила разрешение за строеж или изготвени чертежи за заснемане на обекта (в случаите по по чл. 151, ал. 1 от ЗУТ) и технически спецификации.


Кандидатстване, класиране и избор на обекти за финансиране по Проекта

Формуляри за кандидатстване се получават от регионалните звена за изпълнение на Проекта (РЗИП) или от интернет-страницата на Проект „Красива България”. Комплектът с попълнени документи сe подава в съответното РЗИП. Всички постъпили предложения, съответстващи на условията за кандидатстване, се изпращат от РЗИП до централното звено за изпълнение на Проекта. След оценяване на проектите по критерии за приоритет, те се класират и се вписват в Национален регистър на кандидатстващи проекти (НРКП). Проектите се одобряват за реализация през 2010 г. с решение на Национален управителен съвет на Проект „Красива България”.


Собствениците на обекти, вписани в НРКП, които са кандидатствали през 2008 г. и не са получили финансиране през 2009 г., могат да кандидатстват за бюджет 2010 г. с мотивационно писмо до РЗИП, придружено от попълнени актуални Приложения за кандидатстване за 2010 г. Проектите, непотвърдени по този ред в периода 01.10.2009 г. – 30.10.2009 г., отпадат от НРКП. Същите се съхраняват в Проект „Красива България” най-късно до 31.12.2009 г., като заетите в Проекта лица не носят отговорност за тях след тази дата.
ВСИЧКИ КАНДИДАТИ ПО ПРОЕКТ „КРАСИВА БЪЛГАРИЯ” ЗА БЮДЖЕТ 2010 г. МОГАТ ДА ПОДАДАТ В НАЙ-БЛИЗКОТО РЗИП ПОПЪЛНЕНИ И ПОДПИСАНИ ФОРМУЛЯРИ ОТ 01.10.2009 г. ДО 30.10.2009 г. ( най-късно до 17.00 ч).
АДРЕСИ И ТЕЛЕФОНИ ЗА ВРЪЗКА С ПРОЕКТА:

РЗИП – Благоевград -2700, пл. „Георги Измирлиев - Македончето” №9,Областна управа Благоевград (партер); тел. 073/887 008; 886 799

РЗИП – Бургас - 8000, ул. „Шейново” №24, ет. 3, ст. 306, 307 и 308; тел. 056/844 313; 844 314

РЗИП – Варна - 9000, ул. „Стефан Стамболов” №24, вх. А, ет. 3, ап. 9; тел. 052/608 919; 609 171

РЗИП – Велико Търново - 5000, ул. „Георги Мамарчев” №13; тел. 062/623 803; 628 290

РЗИП – Видин - 3700, пл. „Бдинци” №2, Община Видин, ет. 11, стаи 2 и 3; тел. 094/601 258

РЗИП – Пловдив - 4000, ул. „Д-р Георги Вълкович” №3,ет. 2; тел. 032/627 197; 625 815

РЗИП – Русе - 7000, пл. „Свобода” №6, Община Русе, ст. 608; тел. 082/822 394; 822 396

РЗИП – Стара Загора - 6000, ул. „Стефан Караджа” №8, ет. 2, ст. 222, 223, 224; тел. 042/697 780; 697 782; 697 787

РЗИП – София - 1517, кв. „Сухата река”, ул. „Стефан Богориди” №31, стаи 7,10 и 12; тел. 02/9454 417; 9454 177
е-mail: beautiful.bulgaria.czip@gmail.com, www.BeautifulBulgaria.com




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница