Министъра на околната среда и водите



Дата20.08.2018
Размер31.97 Kb.
#81159
Чрез

Председателя

на Народното събрание

г-н Георги Пирински

До

Министъра на

околната среда и водите


на Република България

г-н Джевдет Чакъров

ПИТАНЕ



от Яне Янев – народен представител от I МИР Благоевград

На основание чл. 90, ал.1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 80 от ПОДНС внасям питане


ОТНОСНО: Строителството на МВЕЦ „Чаир дере” в природозащитна местност „Триградско ждрело”
.
Уважаеми г-н Министър,
При мен постъпи молба за съдействие от председателите на пещерен клуб ”Силивряк”, с. Триград, и пещерен клуб „Студенец”, гр. Чепеларе, Смолянска област, относно законосъобразността на строежа на МВЕЦ „Чаир дере”, Строежът засяга Природозащитна местност „Триградско ждрело”, община Девин, и ще нанесе трайни последствия и непоправими щети върху екосистемата на местността.

Строителството на посочената ВЕЦ е започнато през 2006 год. от „Хидроенерджи” ООД, Пловдив, със строително разрешение, издадено на 10.10.2005 г. То се извършва на територия, която е обявена за Защитена местност съгласно Заповед № 4021 на бившия Комитет по горите и горската промишленост, а понастоящем е включена в „Натура 2000.

Вносителите на жалбата посочват редица конкретни закононарушения при разрешаването на строежа:


  • Мотивите за решение и преценка за извършване на ОВОС не са обявени чрез съобщение на достъпно място в сградата на РИОСВ Смолян, както изисква чл.8, ал.2, т.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения за строителство и технологии. Според вносителите това е направено тихомълком без обявление.

  • Не е известно дали е прехвърляно право на собственост или учредено право на строеж върху обособения УПИ I в. кв.1 в посочената за строителство местност.

  • Няма данни дали община Девин и кметство Триград, на чиято територия е предвидено реализиране на инвестиционното предложение, да са били информирани писмено с искане за поставяне на съобщението на достъпно място (съгласно цитираната наредба).

  • Не са спазени препоръките, изложени в ДОВОС, според които водохващането трябва да се извърши на кота с 90 метра по ниска от сегашната кота 1150 м., и напорен водопровод с дължина 2472 метра, а не 4356, както е в даденото разрешително. Това може да доведе до унищожаването на ценни растителни и животински видове, вписани в Червената книга на България.

  • Липсва ОВОС за полагане на електропреносната мрежа към националната.

От изложеното се вижда, че РИОСВ Смолян е пропуснал да изпълни задълженията си по Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения за строителни дейности и технологии.

На обществото остава неизвестно съгласувани ли са издадените строителни разрешителни с община Девин и МОСВ и издаден ли е необходимият ОВОС за това строителство.

Природозащитните организации основателно смятат, че започнатото строителство на водноелектрическа централа е започнато без да бъде надлежно и обосновано разрешено от органите на МОСВ. Те излагат убедителни аргументи, че това строителство нанася непоправими вреди на природата и тъкмо затова процедурите за разрешаването му са били заобиколени.

Както става ясно, нарушенията имат най-малко два субекта – от една страна изпълнителят на строежа, който с действията си нанася тежки екологични поражения на защитена местност, а от друга страна местните служби на МОСВ, които са допуснали това да се случи, въпреки че дългът и правомощията им изискват да предотвратяват такива поражения. В крайна сметка се поставя и по-общият въпрос: как МОСВ контролира работата на тези свои служби и какви обстоятелства позволяват чрез нарушения на правилата да се извършват строителни и други дейности, които нанасят непоправими вреди на природата.



Въз основа на горното, уважаеми г-н Министър, питам следното:

  1. Каква е политиката на МОСВ по отношение на контрола върху местните органи на министерството за спазване на нормативните изисквания при издаване на строителни разрешителни?

  2. Известен ли Ви е случаят със строежа на МВЕЦ „Чаир дере” в Защитена местност „Триградско ждрело”, изготвен ли е ОВОС, спазени ли са всички правила за издаване на разрешение за строеж на „Хидроенерджи” ООД и ако не са спазени, кой е виновен?

  3. Смятате ли, че има основания МВОС да разреши строежа, и ако няма достатъчно такива основания, какво ще предприемете, за да бъде строежът забранен?



14. 10. 2008

Яне Янев
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница