Ms dos операционна система ms-dos



страница1/9
Дата02.05.2023
Размер40.81 Kb.
#117521
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
MS DOS
Свързани:
Раздел II - Тест 1, Виртуална памет, Състояние на процесите, Файлова система, 4.7 Файлова система на ОС, 3.1 Управление на ОП - Типове адреси..., WINDOWS 10

MS DOS
Операционна система MS-DOS


Съдържание:

    1. Операционна система MS-DOS – началото и историята

    2. Основи на файловата система MS-DOS[2]

    3. Основни понятия в DOS

    4. Команди в DOS

1. Операционна система MS-DOS – началото и историята
MS-DOS (MicroSoft Disk Operating System) е дискова операционна система на Microsoft. Тя е еднопотребителска операционна система. Проектирана е за IBM PC – съвместими персонални компютри DOS, и е най-известната операционна в своя клас. В 80 – 90-те години е инсталирана на повечето IBM PC-съвместими компютри. Операционна система MS-DOS се появява преди повече от 30 години, през 1981 година. По време на живота на MS-DOS е претърпяла много промени и нововъведения, като са пуснати осем версии на операционната система. Разработването на операционна система MS-DOS е преустановено през 2000 година.
С течение на времето операционната система MS-DOS е напълно изместена от семейството на операционни системи Windows 9x и Windows NT. Забележителен е фактът, че с MS-DOS се зареждат първоначално първите версии на Windows. Последната официална версия на операционната система е MS-DOS 6.22, обаче има 7.0, 7.1 и 8.
Историята на DOS започва през 1973 г. Именно тогава Гари Кидал написва операционна система на създаден от него PL/M език (Programming Language/ Microprocessor). Той се нарича CP/M - Control Program/ Monitor, или Control Program for Microcomputer. В средата на 70-те години СР/М-80, като лицензът за нея принадлежи на Digital Research, става популярна система за компютри на базата Intel 8080 и Zilog Z-80. Тази система дава достъп до различни средства на приложния софтуер (текстови процесори, база от данни и т.н.).
Във връзка с пускането на версия на тази система (СР/М-86) през април 1980 година компанията Sеаttlе Соmputer Рroducts, която се занимава със създаването на компютри на базата 8086-процесор, решава да използва в тях собствена операционна система, която е написана от Тим Петерсон. Тази ОС е наречена QDOS (Quick & Dirty Operating System, но след това преименувана в 86-DOS).

През октомври 1980 година IBM предлага на фирмите до разработят нова операционна система за ново семейство от персонални компютри. Microsoft не са в състояние да предложат своя собствена ОС (с изключение на самостоятелна версия на Microsoft ВАSIС), но през юли 1981 г. те закупуват от Seattle Computer Products правото да използват операционната система 86-DOS, а след това сключват договор с IBM, обещавайки да разработят нова операционна система за новите модели на персонални компютри, произведени от фирмата.


В края на 1981 г. има нов компютър IBM, а това е PC, и той става много популярен, а неговата операционна система представлява модифицирана версия на 86-DOS, PC-DOS 1.0. Малко след пускането на IBM-PC на пазара излизат персонални компютри, "подобни на PC" (PC-съвместими). Операционната система на компютрите, известна като MS-DOS 1.0 - Microsoft Corp., предоставя на фирмите, произвеждащи тези машини, точно копие на операционната система PC-DOS, и е известна като MS-DOS.
MS-DOS версия 3.0, пусната през 1984 г., предлага подобрена версия на използването на микрокомпютри, следващите версии, включително версия 3.3 (която се появява през 1987 г.), са разработени в същата посока.
И така, в MS-DOS версия 6.0, излязла през 1993 г., е с разширени възможности за използване на памет над 1МB и са добавени инструменти за оптимизиране на използваната памет Memmaker и средство за увеличаване ефективността на дисковото пространство DoubleSpace, както и инструменти за тестване и оптимизиране на твърдия диск ScanDisk и Defrag и антивирусна програма.
Следващият важен момент в развитието на MS-DOS започва през 1995 г. – годината на появата на Windows 95. Включената в Windows 95, MS-DOS е версия 7.0 и има подобрения, като поддръжка на дълги имена на файлове (всички предишни версии поддържат до осем символа плюс три символа за разширението).
Версията 7.0 MS-DOS е достъпна само с Windows, което показва упадъка на бурната й история. MS-DOS 7.1 се разпространява с Windows 95 Service Release 2,
като се появява поддръжка на файловата система FAT32 и големи твърди дискове. Но в Windows Me, макар и с версия MS- DOS 8, операционната система DOS е дълбоко скрита в недрата на Windows и зареждането на „чистия” DOS е невъзможно. Това е де факто до 2000 година и е „скритият край”, но MS-DOS въпреки всичко живее ограничено в Windows.
MS-DOS и днес е в Windows 8. От пускането на Windows 95 до Windows NT и сега DOS е пълноправен продукт, който се използва, но вече не е самостоятелен продукт.

Единствените версии на DOS, които в момента са признати като самостоятелни операционни системи и се поддържат като такива от Microsoft Corporation, са DOS 6.0 и 6.22.


MS-DOS все още се използва в областта на вградените x86 системи, поради своята проста архитектура и минимални изисквания за памет и процесор. Интерпретаторът на командна линия на NT-базирани версии на Windows – cmd.exe, поддържа повечето от командите и съвместимостта с DOS.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница