Направете характеристика на приложения метод за организиране на двигателната дейност в основната част на педагогическата ситуация при изпълнение от децата на „скачане от високо на ниско



Дата11.01.2023
Размер20.95 Kb.
#116197
ФК - задание 1 и 2 ия



СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ


КУРСОВА РАБОТА

  1. Направете характеристика на метода за организиране на двигателната дейност в подготвителната част на педагогическата ситуация

  2. Направете характеристика на приложения метод за организиране на двигателната дейност в основната част на педагогическата ситуация при изпълнение от децата на „скачане от високо на ниско“.



Проверил: Изготвил:
Минковска Павлина Иванова
Декември, 2022 год. I курс
гр.София

София, 2022





  1. Въведение

  2. Подготвителна част

  3. Осановна част

  4. Заключение

Направете характеристика на метода за организиране на двигателната дейност в подготвителната част на педагогическата ситуация




  1. Въведение

Основната форма на организация в детската градина е педагогическата ситуация, която има своите характерни особености и се разгръща по определен начин. Педагогическите ситуации се осъществяват през цялата година. което дава възможност за провеждането на различни оздравителни, образователни и възпитателни задачи на физическа култура. Те укрепват здравето, създават и усъвършенстват умения и навици за всестранно развитие на детската личност, осъществени на базата на образователни, възпитателни и оздрвителни задачи, намиращи се в диалектическо единство по между си.
Всички поставени цели и задачи, трябва да бъдат подбрани така, че да отговарят на възрастта на децата и нужните знания и умения, които трябва да овладеят. В периода на детското развитие трябва да се обърне внимание и на формиране и развитие на определени двигателни действия, които ще подпомогнат всестранното и хармонично развитие на детето , от една страна, и ще го превърнат в пълноценен и реализиран човек, от друга.
Образователните задачи, които се реализират в самата педагогическа ситуация, насочват към обучаване на децата в основните движения. Децата трябва да бъдат научени да придобият умение да прилагат придобитите навици и умения в изменящата се ситуация. Образ. задачитрябва да се реализират в строга последователност, която изисква дейности като разучаване, затвърдяване и усъвършенстване на даденото двигателно действие. Всяко следващо занимание те се конкретизират строго методически. Трябва да се формира навик у децата за правилна стойка и техниката на движенията.
Всяка една педагогическа ситуация има определена структура, която включва 3 основни части: подготвителна, основна и заключителна..Всяка една от тях има определено значение за реализиране на поставената цел


  1. Подготвителна част

Самото понятие подготвителна част, показва, че ще става въпрос за подготвяне на децатаза усвояване и развитие на определена двигателна дейност. Самият организъм на детето трябва да се подготви за физическо натоварване, като се възбуди и съответно интереса на самото дете, В тази част на педагогическата ситуация трябва да бъдат включени общоразвиващи двигателни действия, които могат да бъдат ходене, бягане,, танцували, с препядствия, елементарни игри. Трябва да се развият всички мускулни групи, като се започне с по-леки към по тежки физически упражнения. Важно е двигателните действия да бъдат сходни със структурата на основното двигателно действие в основната част на педагогическата ситуация.
В тази част на педагогическата ситуация може да бъде приполжен фронталния метод за организиране на двигателната дейност. По този начин всички деца едновременно изпълняват едни и същи упражнения, съобразно с двигателното действие, което трябва да бъде овладяно. Логично е, че се прилага и словесния метод, при което се активира в втората сигнална система, да осмислят собствените си движения и да ги свържат с поставените задачи за изпълнения. Методът обяснение, най-често се прилага във всяка една от трите части на педагогическата ситуация. Той трябва да бъде: точно, ясно и конкретно. Указанието е важно, за да бъде разбрано правилно всяко едно предприето действие, придружена с мек, повелителен и приветлив тон. Командата като метод, трябва да бъде подкрешяща и подпомагаща, кратка, ясна и с пауза между подготовката и изпълнението. По-голяма част от информацията, която децата получават е чрез зрителните анализатори. Затова голямо значение има нагледните методи. Те могат да бъдат реализирани от учителя или от дете. Игровият метод винаги може да подпомогне овладяването и развитието на всяко едно двигателно действие. Може да бъде с или без музикално оформление или с песен изпята от учителя и самите деца.

Направете характеристика на приложения метод за организиране на двигателната дейност в основната част на педагогическата ситуация при изпълнение от децата на „скачане от високо на ниско“.



  1. Основна част

След правилно раздвижване на всички мускулни групи, се преминава към основната част на педагогическата ситуация, която е свързана с решаването на конкретни образователни задачи. Тя трябва да включва използването на подходящи методи подпомагащи разучаване, затвърдявани и усъвършенстване на двигателното действие, предвидено от учителя. В началото на основната част се започва с запознаване на новия материал. Трябва да се обърне голямо внимание на разучаването на новите двигателни действия, като се следи за тяхното правилно изпълнение. Важно е децата да бъдат мотивирани, като се обясни ползата на упражненията, които ще се разучават. За по-голяма ефективност, в основната част се прилага груповият метод на работа. Нагледният метод също е неизменна част от този процес, съчетано с демонстрация и указания. Груповият метод или работа по двойки дава възможност за изграждане на подкрепа и увереност в двигателните действия. В случая става въпрос за овладяването на скачане от високо на ниско. Това изисква правилно положение на тялото.
Затвърдяването на новото двигателно действие може да стане чрез включване на най-много използваният метод, игровия метод. в случая се използва играта „Жабки в блато”. Децата трябва да преминат по мостче, Стигайки до блато те трябва да скочат от брега, което може да бъде столче, или пейка, на пода, което е блатото. Децата трябва да имитират движенията на жабчета. Те трябва да бъдат много внимателни и да се качат на пейката когато щъркелът дойде. Може да се използва музикален съпровод или децата сами да пеят песен. Огледайте се и се ослушайте. Май щъркелът идва!

  1. Заключение

В двете часи на педагогическата ситуация се прилагат почти еднакви методи на работа в зависимост ор наина на организиране и овладяване на дадено двигателно действие. Най-често използвани и значими са словесния и нагледния метод, които дават първоначална представа за действието, което ще бъде овладяно. Наблюдение и демонстрация, посочват директно начинът на извършване на даденото действие. Словесното описание се появява в подкрепа на нагледното представяне, Формите на работа, групови или индижидуални, фронтални, кръгови, посменни, се избират в съответствие с възрастовите възможности на децата, условията на провеждане, от средата.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница