Наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община кюстендил



страница1/6
Дата13.10.2018
Размер0.93 Mb.
#85199
  1   2   3   4   5   6


НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ
(приета с Решение № 35/ 14.02.2008 г. на ОбС - Кюстендил; изменена с Решение № 105/24.04.2008 г. на ОбС – Кюстендил; изменена с р. № 125/29.05.2008 г. на ОбС – Кюстендил; изменена с р. № 175/26.06.2008 г. на ОбС – Кюстендил;

допълнена с Решение № 306/30.10.2008 г. на ОбС - Кюстендил; допълнена с Решение № 316/27.11.2008 г. на ОбС - Кюстендил )

Глава първа. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

ОПРЕДЕЛЯНЕ РАЗМЕРА НА ОБЩИНСКИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ
Чл. 1. Тази наредба урежда реда и начина за определяне и администриране на местите такси и цени на услуги, предоставяни на физически и юридически лица, както и реда и срока за тяхното събиране на територията на Община Кюстендил.

Чл. 2. Общината събира следните местни такси:



  1. за битови отпадъци;

  2. за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;

3.за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, лагери, общежития и други общински социални услуги;

  1. за добив на кариерни материали;

  2. за технически услуги;

  3. за административни услуги;

  4. за откупуване на гробни места;

  5. туристическа такса;

  6. за притежаване на куче

  7. други местни такси, определени със закон;

Чл. 3. За всички услуги и права, предоставяни от общината, с изключение на тези, по чл. 2, Общинският съвет определя цена.

Чл. 4. Размерът на местните такси и цени на услуги се определя в български левове. Местните такси са прости и пропорционални и се заплащат безкасово, в брой или с общински таксови марки.

Чл. 5. Местните такси и цените на услугите се заплащат предварително или едновременно с предоставяне на услугата, с изключение на тези, за които с нормативен акт е предвидено друго.

Чл. 6./1/. Размерът на местните такси и цени на услуги се определя при спазване на следните принципи:

1.възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;

2. създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;

3. постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на местните такси;

/2/. За услуга, при която дейностите могат да се разграничат една от друга, се определя отделна такса за всяка от дейностите.

/3/. Размерът на таксата може и да не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определената услуга, когато общинския съвет реши, че това се налага за защита на обществения интерес.

/4/. В случаите, когато размерът на таксите не възстановява пълния размер на разходите по предоставянето на услугата, разликата между разходите и размера на таксата е за сметка на общинските приходи.

/5/.Общинският съвет определя с наредбата по чл. 9 от ЗМДТ реда, по който лицата, неползващи услугата през съответната година или през определен период от нея, се освобождават от заплащане на съответната такса.

Чл. 7./1/. Общинският съвет може да освобождава отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни такси.

/2/. Конкретните облекчения се определят в съответните раздели на наредбата.

Чл. 8./1/. Местните такси се събират от общинската администрация.

/2/. Приходите от местните такси постъпват в бюджета на общината.

/3/. Кметът издава разрешение за разсрочване или отсрочване на задълженията за местни такси в размер до 30 000 лв. при условие, че разсрочване или отсрочване се иска до една година от датата на издаване на разрешението.

/4/. Общинският съвет издава разрешение за отсрочване или разсрочване на задължения за местни такси над 30 000 лв. или за срок, по-голям от една година.

Чл. 9./1/. Невнесените в срок такси се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания по реда на Данъчно - осигурителния процесуален кодекс.

/2/. Вземанията от такси се установяват с акт на кмета на общината по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

/3/. Актът за установяване на вземането може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Чл. 10. Когато на общински орган е възложено да извършва действие или да издава документ, за което е предвидена държавна такса, събраната такса постъпва в приход на общинския бюджет.
Глава втора. МЕСТНИ ТАКСИ
РАЗДЕЛ І
ТАКСА ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ
Чл. 11. Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места./ Приложение № 5 и 6/. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно


  • сметосъбиране и сметоизвозване;

  • обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения;

  • за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване;

Чл. 12. За имоти, намиращи се извън районите, в които общината е организирала събиране и извозване на битови отпадъци, се събира такса за ползване на депо за битови отпадъци и за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване.

Чл. 13. Границите на районите видът и на предлаганите услуги в съответния район, както и честотата на сметоизвозване се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година.

Чл. 14./1/. Таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване – от ползвателя, според одобрените от общинския съвет разходи за съответната година за всяка от дейностите по чл. 10.

/2/. Не се събира такса за битови отпадъци за имоти – публична общинска собственост, които не се ползват със стопанска цел, несвързани с пряката им дейност.

Чл. 15./1/. Таксата се определя в годишен размер за всяко населено място с решение на общинския съвет въз основа на одобрена план - сметка за всяка дейност, включваща необходимите разходи за:

1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци – контейнери, кофи и други;

2. събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането ми;

3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци;

4. почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии от населените места, предназначени за обществено ползване;

/2/. Когато до края на предходната година общинският съвет не е определил размер на таксата за битови отпадъци за текущата година, таксата се събира на база действащия размер към 31 декември на предходната година

/3/. Одобрената план - сметка за определяне разходите на общината по ал.1 подлежи на проверка от Сметната палата.

/4/. Общината уведомява лицата по чл. 14 за дължимите от тях такси за съответния период и за сроковете за плащане.

/5/. План - сметката за разходите се приема заедно с бюджета за годината. /Приложение № 1/

Чл. 16. /1/ Размерът на годишната такса за битови отпадъци, се определя, както следва:

1. За жилищни и вилни имоти на граждани, както и за жилищни имоти на предприятия на територията на град Кюстендил - 2.2 промила върху данъчната им оценка.

Разпределението на промила по видове услуги е:



  • за сметосъбиране и сметоизвозване – 1.2 промила

  • за обезвреждане на битови отпадъци в депа или други съоръжения – 0.5 промила

  • за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 0.5 промила.

2. За жилищни имоти на граждани и предприятия извън територията на град Кюстендил – 2 промила върху данъчната оценка:

Разпределението на промила по видове услуги е:

- за сметосъбиране и транспортиране на битовите отпадъци – 1 промил;

- за обезвреждане на битовите отпадъци в депа и други съоръжения – 0.5 промила;

- за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 0.5 промила

/2/. Не се освобождават от заплащане на такса за битови отпадъци:

1. Собствениците на недвижими имоти с данъчна оценка до 1680лв.

2. Собственици на имоти, които са подали декларация в общината, че имотът няма да се ползва през цялата година.

Чл. 17. Размерът на годишната такса за нежилищни имоти на предприятия се определя в левове, според количеството на битовите отпадъци, в зависимост от вида и броя на декларираните съдове за битови отпадъци за едно извозване:

1. На територията на град Кюстендил

а/ годишна такса за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 2,5 промила върху отчетната стойност на имотите и

б/ еднократна такса за всяко едно извозване, в зависимост от вида и броя на декларираните съдове за битови отпадъци както следва:

- за 1 бр. контейнер – 34.00 лв, в това число: за сметосъбиране и сметоизвозване – 22.00 лв. и за обезвреждане на битовите отпадъци – 12.00 лв.

- за 1 бр. кофа – 2.00 лв., в това число: за сметосъбиране и сметоизвозване – 1.40 лв. и за обезвреждане на битовите отпадъци – 0.60 лв.

- за 1 бр. контейнер тип “Бобър” – 12.00 лв., в това число за сметосъбиране и сметоизвозване - 8.00 лв. и за обезвреждане на битовите отпадъци - 4.00 лв.



  1. Извън територията на град Кюстендил

а/ годишна такса за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 2,5 промила върху отчетната стойност на имотите и

б/ еднократна такса за всяко едно извозване, в зависимост от вида и броя на декларираните съдове за битови отпадъци както следва:



  • за 1 бр. кофа – 2.50 лв., в т.ч. за сметосъбиране и сметоизвозване – 1.90 лв. и за обезвреждане на битовите отпадъци – 0.60 лв.

  • за 1 бр. контейнер – 48 лв., в т.ч. за сметосъбиране и сметоизвозване – 36 лв. и за обезвреждане на битовите отпадъци – 12 лв.

Чл. 17а. ал. /1/. Размерът на годишната такса за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места за нежилищни имоти на предприятия и търговци – собственици, ползватели, наематели на търговски обекти, ползващи „найлонови торби” за осъществяване на дейността си, се определя в левове, според ползваната търговска площ пропорционално, както следва:

  1. На територията на град Кюстендил

а/ годишна такса – 3000.00 лева на квадратен метър търговска площ.

  1. Извън територията на град Кюстендил

а/ годишна такса – 1000.00 лева на квадратен метър търговска площ.

/2/. Лицата по ал. /1/, които не ползват „найлонови торби” подават декларации в общината до 31.11. на предходната година, съгласно Приложение №7а, в което изрично декларират обстоятелството, че няма да ползват найлонови опаковки.

/3/. За 2009 година срокът за подаване на декларация е 31.01.2009 г.

/4/. Не се освобождават от заплащане на таксата, лицата които не са подали декларация в посочения в ал. /2/ срок.

/5/. Определеният размер на годишната такса за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места за нежилищни имоти на предприятия и търговци – собственици, ползватели, наематели на търговски обекти, ползващи „найлонови торби” се дължи независимо от определената в чл.17 от настоящата наредба такса.

/6/. Таксата по ал. /1/ се заплаща по реда, определен в чл. 23, чл. 24 и чл. 25, ал. /1/.

Чл. 18. /1/. За определяне на таксата според количеството на битовите отпадъци, предприятията подават декларация в общината до 30 ноември на предходната година, съгласно Приложение № 7, към която се прилага сключен между предприятието и ОП ”Чистота” договор, в който се уточнява броя и вида на предоставените за ползване съдове за смет и честотата за извозването им.

/2/. За 2008 година срокът за сключване на договорите е 31.03. 2008 година.

Чл.19./1/. Когато предприятието не е подало декларация в установения срок, не изпълнява клаузите на сключения договор или не изхвърля битовите отпадъци в определените за целта съдове, то заплаща годишна такса в размер на 10 промила върху отчетната стойност на нежилищните имоти.

/2/. По видове услуги таксата е както следва:

- за сметосъбиране и сметоизвозване – 5 промила

- за обезвреждане на битови отпадъци – 2.5 промила

- за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 2.5 промила.

Чл. 20. За незастроени дворни места и парцели в населените места се събира такса за обезвреждане на битовите отпадъци и за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване.

Чл. 21. Такса битови отпадъци не се събира, когато общината не предоставя услугите и не извършва разходите по чл. 11 от настоящата наредба /Приложения № 2 , 3 и 4 ).

Чл. 22. /1/. За наематели на общински терени и нежилищни помещения таксата за битови отпадъци се определя в размер на 10 промила върху отчетната стойност. Отчетната стойност по чл. 21 от ЗМДТ за помещения и терени общинска собственост, отдадени под наем се изчислява в лв./кв. по следната таблица:



Вид дейност

І зона

ІІ зона

ІІІ зона

ІV зона

села

Търговска

300

230

150

70

60

ЗОХ

380

300

210

90

70

производство

250

210

170

70

40

други

200

160

110

40

30

/2/. Зоните на територията на общината /за нуждите на този раздел/ се определят както следва: І зона обхваща територията между улиците: “Хр.Ботев”, “Хаджи Димитър”, “Ал.Димитров”, “6-ти септември”, ” Сливница”, “Тодор Пеев”, “Людмил Янков”, “Св. Мина”, “Цар Освободител”, “Юрий Гагарин”, “Генерал Вл. Заимов”, “Иларион Ловчански”, “Мусала”, “Хан Аспарух”, “Парижка комуна”, “Радослав Нотев”, “Хр.Ботев”.



ІІ зона обхваща територията между улиците :“Цар Освободител”, “Струма” ,“Опълченска”, “Камчия”, “Дондуков”, “Овощарска”, “Гоце Делчев”, ж.п.линия, “Чаталджа”, “Власина”, “Петър Ников”, “Цар Освободител”, “Колуша”, “Проф.Георги Паспалев”, “Осоговска”, “Каменица”, “Хайдушка”, “Калосия”, “Гургулят”, “Хисарлъка”, “В. Априлов”, “Граф Игнатиев”, “Велбъжд”, “Цар Самуил”, “Цар Освободител”.

ІІІ зона обхваща територията между улиците :

- “Чаталджа”, “9-ти май”, “Спартак”, “Лисец”, “Власина”, ”Чаталджа”.

  • “Цар Освободител” край на регулацията на кв.”Р.Войвода”; край на регулацията на кв.”Колуша” при кв.245, 247, 215, 214, 213, 212, “Калосия”, “Хайдушка”, “Шейново”,“Каменица”, “Осоговска”, “Въртешевска”, “Колуша”, “Цар Освободител”.

  • “Хисарлъка”, “Перущица”, “Стара планина”, “Пиянец”, край на регулацията по одобрения със Заповед № 2897/12.12.1984г. ЗРП на жк”Герена” при кв. 418, 417, 416, 413, край на регулацията при кв.377а, 377, 368, ул.”Кадин мост”, “Рила”, шосе Дупница, покрай Техникум по селско стопанство, “Цар Освободител”, западно от ветеринарна лечебница, “Опълченска”, “Струма”, “Цар Освободител”, “Цар Самуил”, “Велбъжд”, “Пиянец”, “Граф Игнатиев”, “В.Априлов”, “Хисарлъка”.

ІV зона включва: Кв.”Изток”, кв.”Герена-2”, Въртешево, промишлени зони.

Чл. 23. Таксата за битови отпадъци се заплаща заедно с данъка върху недвижимите имоти в общината или заедно със заплащането на дължимия наем за общински имоти в съответните общински структури.

Чл. 24. /1/.Таксата за битови отпадъци се заплаща на четири равни вноски в следните срокове: от 1 февруари до 31 март, до 30 юни, до 30 септември и до 30 ноември на годината, за която се дължи.

/2/. На предплатилите в първия срок за цялата година се прави отстъпка от 5 на сто.

Чл. 25./1/. Собственикът на новопридобит имот дължи такса от началото на месеца, следващ месеца на придобиване на имота.

/2/. За сгради, подлежащи на събаряне, таксата се дължи включително за месеца, през който е преустановено ползването й.



Р А З Д Е Л ІІ
ТАКСА ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ПАЗАРИ, ТЪРЖИЩА, ПАНАИРИ, ТРОТОАРИ, ПЛОЩАДИ, УЛИЧНИ ПЛАТНА И ТЕРЕНИ С ДРУГО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
Чл. 26. Таксата се заплаща за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

Чл. 27./1/. Таксата се заплаща от физически и юридически лица в зависимост от зоната, в която се намират терените.

/2/. Зоните на територията на общината /за нуждите на този раздел/ се определят както следва:

Първа зона: обхваща територията между ул. Цар Освободител”, ул.”1-ви май”, пл. “1-ви май”, ул. “Харковска”, ул. “Димитър Пешев”, ул. “Пауталия” до ул.”Цар Освободител”; пл.” Велбъжд”; бул.”България” /от пощата до ул.”Раковска”/ както и ул. “Демокрация”;

Втора зона: обхваща улиците: “Цар Освободител” /извън терените включени в първа зона/, бул. “България” – от ул. “Раковска” до Гаров площад включително.

Трета зона: включва всички терени извън посочените в първа и втора зона.

Чл. 28. За ползване на пазари и терени с цел търговия със селскостопанска непреработена продукция, животни и промишлени стоки, таксата се определя както следва:

1. За търговия със селскостопанска непреработена продукция

Първа зона

0.90 лв. на кв.м. на ден 12 лв. на кв.м. на месец

Втора зона – 90 % от таксата за първа зона

Трета зона – 80 % от таксата за първа зона

За регистрираните земеделски производители таксата се намалява с 10 % за съответната зона.

2. За търговия с промишлени стоки

Първа зона

1.00 лв. на кв.м. на ден на месец – 17 лв. на кв.м. на месец

Втора зона – 90 % от таксата за първа зона

Трета зона – 80 % от таксата за първа зона

3. За продажба на животни

3.1. на ден – 1 лв. на кв.м на ден; на месец – 20 лв. на кв.м.;

3.2. за продажба с кола, впрегната с добитък – 3 лв. на ден;

3.3. за продажба с лек автомобил – 3 лв. на ден;

3.4. за продажба с лек автомобил с ремарке - 6 лв. на ден;

3.5. за продажба с товарен автомобил или ремарке – 15 лв. на ден;

3.6. за продажба с товарен автомобил с ремарке – 20 лв. на ден;

Чл. 29./1/. Заетата от изложени стоки пред сергиите площ се счита за търговска и се заплаща по съответната такса в зависимост от зоната на кв. м. на ден или месец.

/2/. Заетата и заградена зад сергиите площ за складиране на амбалаж и стоки се счита за складова площ и се заплаща в размер на 30 % от таксата за съответната зона за кв. м. на ден или месец.

Чл. 30. За ползване на тротоари, площади, улични платна и други терени ( публична общинска собственост ) за търговска дейност на открито, включително разполагане на маси, столове, витрини и др. – собственост на търговците - се събира такса на кв.м.

На ден – 1.00 лв. на месец – 30 лв.

Чл. 31. За ползване на места, върху които са разполагат циркови съоръжения тип “Шапито”, панорами, стрелбища, моторни лодки и др. се събира такса на кв.м. на ден – 0.30 лв.

Чл. 32. За ползване на тротоари, площади, улични платна и др. общински терени за разполагане на строителни материали, скелета и заграждения и фургони, се събира такса на кв.м. на ден:

Първа зона – 0.90 лв.

Втора зона – 0.60 лв.

Трета зона – 0.30 лв.

Чл. 33. /1/Таксите по чл. 30, 31 и 32 се заплащат при издаване на разрешението за посочения в него период в касата на Общината.

/2/. Таксите по чл.28 и 29 се събират от ОП ”Пазари и паркинги”. При ползване на мястото по договор с ОП ”Пазари и паркинги”, таксите се заплащат месечно, но не по-късно от 10-то число на текущия месец на касата на ОП ”Пазари и паркинги”.

/3/. Общинският орган, издал разрешението за ползване на място, може да го отнеме, когато не се използва по предназначение, когато не се използва от лицето, на което е предоставено, или когато обществени нужди налагат това.
РАЗДЕЛ ІІІ
ТАКСИ ЗА ДЕТСКИ ЯСЛИ, ДЕТСКИ ГРАДИНИ И ЗА ДРУГИ ОБЩИНСКИ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ
Чл. 34./1/. За ползване на детски ясли и детски градини се събират от родителите или настойниците месечни такси.

/2/. (изм. с р. № 175/26.06.2008 г. на ОбС-Кюстендил) За целодневни детски градини и ясли размерът на месечните такси се определя, както следва:

1. За пълен месец за деца, записани в детската градина в началото на учебната година, таксата е в размер на 15 % от минималната работна заплата;

2. За деца, временно пребиваващи в града, чието постоянно местоживеене не е в община Кюстендил, таксата е в размер на 30 % от минималната работна заплата, изчислена пропорционално за времето, в което детето е посещавало детската градина.

/3/. За полудневни детски градини, които са в училища, такса не се заплаща.

Чл. 35. Не се заплаща такса за:



  1. Децата, чиито родители са І и ІІ група инвалиди, децата на неизвестни родители, децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебен дълг.

  2. Децата с тежки хронични заболявания, посочени в списък, утвърден от Министъра на здравеопазването; децата, настанени в санаториални (оздравителни) детски заведения или групи.

  3. За трето и следващите деца на многодетните семейства. Таксата за останалите деца на многодетни родители, които са отглеждани в едно и също семейство се определя:

  • за първото дете се заплаща такса в размер на 60 % от таксата по чл. 34, ал.2

  • за второто дете – 40 % от таксата по чл. 34, ал. 2

Чл. 36. При отсъствие на децата таксата не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условие че родителите предварително писмено са уведомили директора на детското заведение.

Чл. 37. Таксата се заплаща с 50 % намаление за сираци, за деца на самотни родители, за деца, чиито родители са редовни студенти.

Чл. 38. Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения в общината, таксата за второто дете се заплаща с 50 % намаление.

Чл. 39. При ползване на преференции по чл. 35, 36, 37 и 38 родителите или настойниците подават декларации до директора на заведението, придружена с необходимите документи. Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от таксата започва от началото на месеца, следващ подаване на декларацията.

Чл. 40.(1) (Изм. с Р. № 105/24.04.2008 г. на ОбС - Кюстендил) Учениците, които ползват общежитието на Спортно училище „Васил Левски” – гр. Кюстендил, заплащат месечна такса в размер на 12.50 лв., която се начислява, събира и внася от длъжностно лице в касата на учебното заведение като собствен приход за бюджетната година.

(2) (Изм. с Р. № 105/24.04.2008 г. на ОбС - Кюстендил) Учениците, които ползват общежитието на Начално училище „Св. Св. Кирил и Методий” – с. Раждавица, се освобождават от заплащане на такса.

Чл. 41. Таксата за детската кухня (за деца до 3-годишна възраст) се определя в зависимост от стойността на вложените хранителни продукти, но не по-малко от 12 % от минималната работна заплата.

Чл. 42. /1/. Лицата, ползващи домашен социален патронаж, заплащат месечна такса в размер на 60 % от личния доход на лицето, но не повече от реалната издръжка на едно лице.

/2/. Съгласно чл. 4, т. 5 от Закона за ветераните от войните, обслужваните от ДСП заплащат 30 % от получаваната от тях пенсия, но не повече от реалната издръжка..

/3/. Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, постелен инвентар и облекло, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци, с изключение на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.

/4/. При изчисляване стойността на храната в месечната стойност не се включва стойността на хранителните продукти, получени като хуманитарна помощ.

/5/. Военноинвалидите се ползват с предимство от услугите на Социалния патронаж, като заплащат 30 % от размера на определената такса. Останалата част от разходите е за сметка на бюджета на общината.

Чл. 43. Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет до 25 -то число на месеца следващ месеца за който се дължат.


Каталог: media -> articles -> 2237
articles -> Медицински стандарт ортопедия и травматология
articles -> Национален рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2017 г
articles -> Union européenne des méDÉcins spécialistes european union of medical specialists
articles -> Превземане на държавата
articles -> Проект! Национален рамков договор за медицинските дейности
2237 -> Наредба №18 от 20 юни 2005 Г. За критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница