Наредба за организация на транспортната дейност и безопасността на движението на територията на община кърджали



Дата14.10.2018
Размер250.82 Kb.
#87262



НАРЕДБА

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТРАНСПОРТНАТА ДЕЙНОСТ И БЕЗОПАСНОСТТА НА ДВИЖЕНИЕТО НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КЪРДЖАЛИ
ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Тази наредба урежда основните правила за организацията на транспортната дейност, изискванията, ограниченията и забраните за осигуряване безопасността на движението на територията на Община Кърджали.

Чл.2./1/ На територията на Община Кърджали се определят следните зони:

1.Зона “Център” с граници: ул. “Републиканска” – от пресечката с ул. “Мара Михайлова”, ул. “Дж. Вашингтон, ул.“Македония”, ул.“Беласица, бул.“България”, бул. “Тракия”, бул. “Беломорски” до кръстовището на кръговото на “Автогара -21 век”

2.Зона “А” – останалата част от града.

/2/Улиците на града се класифицират, както следва:


  1. Първостепенна улична мрежа: бул. “България”, бул. “Беломорски”, бул. “Тракия”, ул. “Републиканска”, ул. “Дж. Вашингтон”, ул. “Екзарх Йосиф”, ул. “Сан Стефано”, ул. “Булаир”, бул. “Христо Ботев” - кв. “Възрожденци”, ул. “Първи май”, ул. “Осми март” - кв.”Веселчани”.

  2. Второстепенна улична мрежа – останалите улици на града.

Чл. 3. Забрани за обществено ползване на улици, площади, пътища или участъци от тях от ППС, регламентирането и създаването на пешеходни зони, определянето на терени и улици за паркиране и места за местостоянки на таксита се въвеждат с решение на Общинския съвет по предложение на кмета на общината.

Чл.4./1/ Временни забрани за обществено ползване на улици, площади, пътища или участъци от тях от ППС се въвеждат със заповед на кмета на общината в следните случаи:

1. за извършване на краткотрайни ремонти – за срок до 24/двадесет и четири/ часа

2. за извършване на планирани ремонти – за срок до 6/шест/ месеца.

3. природни бедствия и аварии, както и при неблагоприятни климатични условия, създаващи опасност за сигурността на движението – за срок до 3/три/ месеца.

4. провеждане на масови спортни и културни и политически мероприятия за срок до 3/три/ дни.

5. провеждане на общински или обществени мероприятия – за срок до 3/три/ дни.

/2/ Организаторите на проявите по ал.1. т. 3 подават заявление до кмета на общината не по-късно от 20 дни преди провеждане на мероприятието.

Чл.5. Забраните по чл.3 и чл.4 се сигнализират по съответния ред.
ГЛАВА ВТОРА

ДВИЖЕНИЕ НА ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
РАЗДЕЛ ПЪРВИ

Организиране на движението
Чл.6. За организирането на движението на улиците се използват самостоятелно или съчетани помежду си пътни маркировки, пътни знаци, светлинни сигнали и други средства за сигнализиране на пътните платна на улиците.

Чл.7.Поставянето на пътната маркировка, пътните знаци и пътните светофари, реда и условията за тяхното ползване, става по проекти за организация на движението, изработени съгласно действащите нормативни актове.

Чл.8./1/. За организация на движението на територията на Община Кърджали се изготвя Генерален план за организация на движението/ГПОД/, съгласно издадените от МРРБ и Министерство на транспорта, съобщенията и информационните технологии наредби и други нормативни актове.

/2/ Проектът за ГПОД се разглежда, обсъжда и приема от Експертния съвет по устройство на територията на Община Кърджали.

/3/ Приетият ГПОД се съгласува от ОД на МВР – Кърджали и Областно пътно управление – Кърджали.

Чл.9 Община Кърджали осигурява поддържането на настилките на пътните платна и пътните съоръжения в състояние, гарантиращо безопасността на движение на ППС и пешеходците.

Чл.10.При провеждане на масови обществени, спортни и културни прояви по улиците и площадите, общинска администрация осъществява всички мероприятия за обезопасяване на движението със съдействието на РУ на МВР – гр. Кърджали.

Чл.11./1/ За извършване на строителни, ремонтни и аварийни и др. работи, заинтересованите лица изготвят проекти за временна организация на движението и график за изпълнение на съответния вид работа.

/2/ Проектите за временна организация на движението след съгласуване от сектор ”Пътна полиция” при ОД на МВР – гр. Кърджали се представят в Община Кърджали и при спиране на движението се оповестяват чрез местните средства за масова информация. Максималният срок за съгласуване е до 10 работни от подаване на заявлението.

/3/Лицата по чл.10, ал.1 са задължени да почистват и възстановяват качествено и за своя сметка засегнатите: подземна инфраструктура, улични настилки, тротоари, пътни и др.съоръжения в обхвата на обекта.

/4/При възникване на аварии в подземни съоръжения и мрежи на техническата инфраструктура в обхвата на пътното платно на улицата, съответните експлоатационните дружества са длъжни, преди започване на работа да предприемат всички необходими мерки за обезопасяване на движението на ППС и на пешеходците, съгласно нормативните изисквания, както и незабавно да уведомят Община Кърджали и сектор ”Пътна полиция” при ОД на МВР – гр. Кърджали.

/5/След приключване на работите по отстраняване на аварията по ал.4, експлоатационните дружества са длъжни в тридневен срок, за своя сметка, да възстановят и почистят улиците и тротоарите и засегнатите пътни съоръжение и принадлежности в обхвата на обекта.

/6/Лицата, които извършват строителни и ремонтни дейности върху пътните платна трябва да са облечени със сигнално работно облекло.

Чл.12. Забранява се:

1.умишлено повреждане или отстраняване на пътни знаци, пътна маркировка, предпазни парапети, светофарни уредби, съоръжения на уличното осветление и контактната мрежа, настилки на улиците, напречни неравности, съоръженията по спирките.

2. използване на пътни знаци или пътна сигнализация в реклами, рекламни съоръжения, плакати, разположени или поставени по улици, ППС, сгради и съоръжения.

3.маркирането на реклами върху платното за движение.

4. поставянето на контейнери и кофи за битови отпадъци и на всякакви други предмети /в т.ч. столове, маси, щайги, стълбчета/ върху платната за движение.

5.извършването на търговска дейност върху платната за движение и в зелените площи между тях.

6. разполагането на преместваеми съоръжения, в т.ч. маси и столове пред търговски обекти, върху тротоарите, ако не е осигурена ширина за свободно преминаване на пешеходците най-малко 2.00 метра върху тротоара.

7. поставянето на преместваеми съоръжения в обхвата на спирките по редовните линии на градския транспорт, с изключение на пътен знак “Д”24, навес за пътници, павилиони за продажба на превозни документи и вестници.

8. поставянето върху тротоарите на всякакви предмети и съоръжения, създаващи затруднения за движение на пешеходците.



РАЗДЕЛ ВТОРИ

Ограничения на движение на ППС
Чл.13./1/. Разрешената максимална скорост за движение по улиците на гр. Кърджали и в населените места на територията на Община Кърджали е до 50 км./ч, което се сигнализира със съответните пътни знаци за начало и край на населеното място.

/2/ За ограничаване на скоростта на МПС в населените места се допуска поставянето на напречни неравности с височина, не по – голяма от 75 милиметра.

/3/ Разполагането на неравностите се извършва по улици, преминаващи покрай учебни заведения, детски ясли и градини, спортни и детски площадки, както и на места с концентрация на пътно транспортни произшествия, за които е доказано, че причините за тях са несъобразена скорост на МПС.

/4/ Монтирането на съоръженията по ал.2 става след решение на Общинската комисия по безопасност на движението и заповед на кмета на общината.

Чл.14 /1/За обезопасяване и насочване на пешеходното движение и ограничаване на достъпа на ППС до пешеходните пространства се допуска поставянето върху тротоарите на предпазни съоръжения: парапети /верижен или тръбно – решетъчен парапет/, антипаркингови елементи или бетонни ограничители, без да се нарушава естетическия вид на пешеходните зони.

/2/ Върху тротоари пред имоти, в които влизат и излизат ППС, се допуска поставянето на подвижни антипаркингови елементи, осигуряващи свободния достъп до имотите с ППС.

/3/Дейностите по изработването, доставката и поставянето на съоръженията по чл.14, ал.1, както и по тяхната поддръжка се възлагат при спазване на действащото законодателство.

Чл.15./1/Определя се за ПЕШЕХОДНА ЗОНА на гр. Кърджали районите: пл. “Освобождение”, бул. “България” – от кръстовището с ул. “Булаир” до пресечката с ул. “Отец Паисий”, алеите в парковете и градините.

/2/В пешеходната зона се забранява движението на всички превозни средства, с изключение на велосипеди, автомобилите на Национална служба “Полиция”, Национална служба “Пожарна безопасност и защита на населението” и Спешна медицинска помощ.

Чл. 16. По уличната и общинска пътна мрежа на община Кърджали се забранява:

1.движението на верижни машини и използването на гуми със шипове.

2. престоят или паркирането на МПС с работещ двигател, освен ако работата му е необходима за извършване на товаро-разтоварна дейност или друга технологична дейност.

3.забраната по т.2 не се отнася за машини извършващи строително ремонтни дейности, както и при временна организация на движението, за което се издава пропуск.

4. движението, спирането и престоя на всички превозни средства в пешеходни зони и зелени площи за обществено ползване.

5. изграждането на рампи върху платната за движение, за осигуряване на подход на МПС към гаражи и дворовете.

6. местодомуването на автобуси над 10 пътнико места, товарни автомобили над 3.5 тона, трактори, ремаркета и др. самоходни машини в границите на града, освен в собствени или наети гаражни площи.

7. движението на товарни автомобили с общо тегло над 20 тона, през летния период при температура по-висока от 35 градуса, за времето от 12.00 до 19.00 часа.

8. движението на непокрити автомобили, возещи отпадъци, насипни строителни материали.

9.ограждането на паркоместа и монтиране на гаражни клетки и приспособления за паркиране на МПС по улици, тротоари, зелени площи и междублокови пространства.

10. миенето, гресирането и продължителното ремонтиране на МПС на уличните платна и благоустроени площи.

11.съхраняване на катастрофирали и снети от движение МПС или купета по улици, тротоари, зелени площи и междублокови пространства.

12.безпричинно използване на звукови сигнали , както и форсиране на двигатели на МПС в населени места и в места за почивка.

13.струпване на строителни материали, амбалаж, стоки и др. по улици и тротоари на града.

14.престоят и паркирането на всички видове превозни средства при обилен снеговалеж.

15. движение на непочистени от кал ППС.

16. предлагането на ППС за покупко-продажба по улиците, площадите, тротоарните плочници, зелените площи и другите територии за обществено ползване.

17.Нерегламентирано поставяне /разполагане върху улици, площади и тротоари общинска собственост на всякакви подвижни/неподвижни или други прегради, знаци, табели и съоръжения, които затрудняват и препятстват преминаването, спирането, престоя и паркирането на ППС или преминаването на пешеходци.

18.Поставените в нарушение на забраната по т. 17 подвижни /неподвижни или други прегради, знаци, табели и съоръжения и други подобни подлежат на незабавно премахване и изземване от Община Кърджали, без да е необходимо предупреждение или предизвестие.

19. воденето на стада и селскостопански животни по улиците.

20. оставянето без надзор на превозни средства с животинска тяга по улиците на населените места

Чл. 17./1/ За зареждане на търговски и други обекти се допуска спиране на МПС в зоните с ограничение в града , без пиковите часове от 07.30 ч. до 09.30ч., и от 16.30ч. до 18.30 ч. Пропуските се издават от Кмета на общината за една календарна година, след разглеждане на заявленията от комисия, състояща се най- малко от трима членове, в. т. един правоспособен юрист и представител на сектор “Пътна полиция при ОД на МВР - Кърджали.

/2/. При издаване на пропуски в касата на общината се заплаща такса в размер на:

1. за леки коли – 10 % от последната актуализирана минимална работна заплата за страната;

2. за лекотоварни и товарни автомобили – 15 % от последната актуализирана минимална работна заплата за страната.

Чл.18. Велосипедисти могат да се движат по уличните платна, при спазване на Закона за движение по пътищата.

Чл.19. ППС с животинска тяга се допускат за движение на територията на град Кърджали, само когато:

1.са регистрирани в Община Кърджали, чрез подадено писмено заявление от собственика на ППС.


  1. отговарят на определените технически изисквания: имат поставени светлоотразители, престилки за органични отпадъци и притежават регистрационен номер.

  2. въз основа на подаденото заявление от собственика на ППС с животинска тяга се издава регистрационен талон и регистрационна табела.

  3. при прекратяване на дейността, собственикът на ППС с животинска тяга следва в срок от 30 /тридесет/ календарни дни да върне в община Кърджали предоставената му регистрационнна табела и талон.

Чл. 20. Забранява се движението на ППС с животинска тяга по бул.”Беломорски”, бул. “България”, бул. “Тракия”, бул. “Сан Стефано”, ул. “Булаир”, ул. “Републиканска” – в отсечката от ул. “Отец Паисий” до бул. “Беломорски”.

РАЗДЕЛ ТРЕТИ

Обществен превоз на пътници
Чл. 21./1/ Спирането на ППС за обществен превоз на пътници по редовните линии на градския транспорт за качване и слизане на пътници е разрешено само на сигнализираните за тази цел спирки.

/2/ Когато спирките са оформени със специално уширение на пътното платно, водачът на превозното средство за обществен превоз е длъжен да спира в това уширение, а когато такова няма, да спира възможно най-близо до границата на платното за движение, така че да не затруднява останалите участници в движението.

/3/Градските и междуселищните линии от общинската транспортна схема се утвърждават от Общински съвет - Кърджали.

/4/Превозвачите, които изпълняват автобусни линии от общинска, областна, републиканска транспортни схеми и международни линии, задължително използват автогарите и автоспирките по изпълнявания маршрут и спазват установеното разписание.

/5/Маршрутът за предвижване на автобусите от общинска, областна и републиканска транспортни схеми на територията на град Кърджали до и от автогарата се определя със заповед на кмета на общината.

Чл.22.Специализиран превоз на територията на Община Кърджали се извършва въз основа договор между лице по чл.2, т.1 от Наредба № 33 за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България на Министерството на транспорта, предприятие и учебно заведение с маршрутно разписание, съгласувано от Областен отдел „Контролна дейност – ДАИ” – Кърджали.



РАЗДЕЛ ЧЕТВЪРТИ

Таксиметров превоз на пътници
Чл.23. /1/Таксиметровите автомобили изчакват клиентите само на означените за целта места.

/2/ Броят и местонахождението на местата по предходната алинея се определя от Общинския съвет.

/3/Определените места по ал.1 могат да се ползват от всички превозвачи, получили разрешение за извършване на таксиметров превоз.

Чл.24. Забранява се на водачите на таксиметрови автомобили да престояват на спирките за обществен превоз на пътници по линиите на градския транспорт и на пътните платна на улиците с цел изчакване на клиенти, при което се създават затруднения за останалите участници в движението.



РАЗДЕЛ ПЕТИ

Паркиране

Чл.25./1/ Паркирането на ППС на територията на Община Кърджали се извършва само на разрешените, определени и обозначени за това места.

/2/ Престоят и паркирането са забранени:


  1. на места, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението или закрива от другите участници в движението пътен знак или сигнал;

  2. върху тротоари и зелени площи.

  3. престояващо или паркирано ППС от страната на движението;

  4. на мостове, стеснени участъци от пътя и в участъци с ограничена видимост.

  5. на пешеходни пътеки и на разстояние, по –малко от 5 метра преди тях;

  6. на кръстовище и на по-малко от 5 метра от тях;

  7. върху или в близост, по-малка от 2 метра от уличните пожарни хидранти;

/3/ Нарушенията на забраните по ал.2 се установяват от служители на общинска администрация - Кърджали, осъществяващи контролна дейност и органите на МВР – Кърджали.

/4/ Нарушенията се констатират с протокол и снимков материал.

/5/ Нарушителите заплащат предвидените по тази наредба санкции.

Чл. 26./1/ Служители на общинска администрация – Кърджали, осъществяващи контролна дейност установяват излезли от употреба МПС, домуващи в нарушение на забраната на настоящата наредба, като:

1. издирва съвместно с органите на полицията техните собственици.

2. издава предписания на собствениците им за преместване на излезлите от употреба МПС в частни имоти или в лицензирани центрове на събиране, съхранение и третиране на отпадъци в срок от тридесет дни от датата на връчването на предписанието.

/2/ В случай, че собственикът на излязлото от употреба МПС не може да бъде установен, същият се счита за уведомен, като предписанието под формата на стикер се залепва на видно място на превозното средство.

/3/ При неизпълнение на предписанието по ал.1, т.2, служителите от контролното звено на общината съставят констативен протокол и налагат глоба на собственика на излязлото от употреба МПС.

Чл. 27. /1/В случаите по чл.31 от наредбата, Кметът на общината възлага със заповед действия по преместване на излезлите от употреба МПС на лицензирана фирма за събиране, съхранение и третиране на отпадъци, определена съгласно изискванията на действащото законодателство.

/2/Действията по принудителното преместване на излезлите от употреба МПС започват след изтичане на срока за обжалване на заповедта по ал.1, съгласно разпоредбите на АПК.

/3/Принудително преместените излезли от употреба МПС се съхраняват на площадката на лицензирана фирма за събиране, временно съхраняване и третиране на отпадъци.



/4/ Освобождаването на излязлото от употреба МПС се извършва след като собственикът заплати на общината освен всички разходи по преместването, транспортирането и съхранението на превозното средство, и определената в наредбата глоба.

Чл. 28. Поставянето на рекламни табели и билбордове в близост до уличната мрежа става по реда на наредбата за рекламна дейност на територията на Община Кърджали.

Чл. 29. За движение на извънгабаритно или тежко пътно превозно средство в гр. Кърджали и общинската и местна пътна мрежа се издава разрешително от Кмета на Община Кърджали с подробно указан маршрут на движение.
РАЗДЕЛ ШЕСТИ

Платено почасово паркиране
Чл.30. На улици, площади и паркинги – публична общинска собственост, може да се въвежда режим за платено почасово паркиране – синя зона на леки и лекотоварни автомобили с максимално допустима маса до 2.5 тона и на автобуси и микробуси с до 12 пътнически места.

Чл. 31. ал.1 Обхватът и местоположението на зоните за платено почасово паркиране се определят, съгласно схема, приета от Общинския съвет – Приложение № 1.

ал.2 Изменение и допълнение на списъка на улици, булеварди, площади и паркинги общинска собственост, на които е въведен режим за почасово платено паркиране, обхватът на зоните, както и продължителността им на действие се извършват с решение на общински съвет по предложение на Кмета на община Кърджали.

Чл. 32. Режимът на платено почасово паркиране е валиден в дните от понеделник до петък, включително от 8.00 ч. до 18.00 ч. и събота от 8.00ч. до 13.00ч..

Чл. 33. Времето за платено паркиране в зоните е до три часа, като това се обозначава с указателни табели на всяка една от зоните за платено паркиране в “Синя зона”. В указателните табели се посочват условията за паркиране, размера на таксата, начина на заплащане и принудителните мерки при нарушение.

Чл. 34. Цялостната организация за въвеждането на почасово платено паркиране и контрола се осъществява от ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”.

Чл. 35. В случаите на провеждане на заявени по съответния ред мероприятия от частен или обществен характер, кмета на община Кърджали може да ограничава със своя заповед временно, частично или цялостно участъци от зоните за почасово платено паркиране.

Чл. 36. Началото и края на действие на зоните на паркиране в режим на почасово платено паркиране се сигнализират с пътни знаци и табели, чрез които на водачите на ППС се указват условията за паркиране, като могат да се оборудват с камери за видео наблюдение и да се обозначат хоризонтално с пътна маркировка.

Чл. 37. Таксата за паркиране в зоните за платено почасово паркиране е 1/един/ лев с вкл. ДДС за един час престой и се заплаща предварително.

Чл. 38. Сумите от чл.42 се събират от ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”.

Чл. 39. Документът, удостоверяващ правото на престой в зоните за платено почасово паркиране, може да бъде:

1. Касов бон или талон за паркиране, с маркиран период на валидност, съответстващ на плащането за 1, 2 или 3 часа;

2. Съобщение, чрез SMS – таксуване;

3. Пропуск, издаден на физически лица с постоянен адрес в “Синя зона”;

4. Пропуск “Синя зона – абонамент” за предплатено паркиране за определен период;

5. Пропуск на служебни коли;

6. Карта за преференциално паркиране на ППС, управлявани или превозващи лица с увреждания;

Чл. 40. Водачът на ППС е длъжен да постави документа по чл.44 от вътрешната страна на предното стъкло на автомобила така, че да се вижда добре отвън.

Чл. 41.ал.1 Заплащането на почасовото платено паркиране в “Синя зона” може да се извърши чрез изпращане на съобщение по мобилен оператор на посочен от указателните табели в зоната номер. Тази услуга изрично се посочва на указателната табела.

ал.2 Цената на съобщението с SMS, е 1 лев с ДДС за един час. При изтичане на посоченото време, може да се доплати допълнително време от един час отново със съобщение до мобилния оператор.

ал.3 При паркиране на ППС в зоната, незабавно водачът изпраща на посочения в указателната табела мобилен оператор съобщение, като съдържанието на съобщението трябва буквално да копира съдържанието на регистрационната табела на ППС.

ал.4 В обратното съобщение за потвърждение от мобилния оператор се посочва крайния час, за който е валидно съобщението.

ал.5 Контролът и отчитането на времетраенето на паркираните ППС, заплатили таксата със SMS, се осъществява от ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”.

Чл.42.ал.1 За юридически лица, стопанисващи търговски обекти или банкови институции в зоните с почасово платено паркиране се допуска издаването на пропуск “Синя зона “ срещу предварително заплатен абонамент със срок от един месец до една година.

ал.2 Цената на ежемесечният абонамент за паркиране за конкретно паркомясто, за часовете от 8 часа до 18 часа е 50 лв. с ДДС.

ал.3 Изработването и издаването на абонаментните пропуски се организира от ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”. Образецът на абонаментните пропуски се одобрява от кмета на общината.

ал.4 Местата за паркиране с абонамент, задължително се обозначават след заплащането им с подвижни или неподвижни табели, които съдържат: абонамент, брой на местата, наименование на обекта им, фирмата или институцията, която е абонат на паркоместата.

ал.5 Подвижните и неподвижните указателни табели могат служебно да бъдат изготвени от ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”.

ал.6 Броят на местата за паркиране с пропуск – абонамент не може да надвишава 20 % от общия брой места в зоните за почасово платено паркиране.

Чл.43.ал.1 При изпълнение на служебните си задължения в обхвата на зоните с почасово платено паркиране се допуска безплатно паркиране на служебни автомобили на административни и обслужващи звена на община Кърджали, териториалните структури на държавни институции и аварийни групи на дружествата, обслужващи техническата инфраструктура.

ал.2 Паркирането по ал.1 се извършва срещу издаден пропуск от кмета на община Кърджали.

ал.3 Режимът на безплатно “служебно паркиране” е валиден само в работни дни от 8 часа до 18 часа.

ал.4 Специализираните автомобили на “Спешна медицинска помощ, Национална служба “Пожарна безопасност и защита на населението” и Национална служба “Полиция”, могат да паркират безплатно без ограничения в зоните за платено паркиране.

Чл. 44. В зоните за почасово платено паркиране не се допуска:

1. Паркиране на ППС, без да е поставен от водача на видно място валиден пропуск или талон;

2. Времетраене на паркирането, по-голямо от отбелязаното на поставения попълнен пропуск или талон;

3. Паркирането на места за преференциално паркиране на ППС, превозващи хора с увреждания, обозначени с пътен знак Д 21”Инвалид” и с плътна пътна маркировка с изобразен международен символ “Инвалид”;

4. Паркирането на места, определени и обозначени за абонаментно паркиране.

5. Паркирането в нарушение на правилата за движение, определени по тази наредба и ЗДП.

РАЗДЕЛ СЕДМИ

Платено паркиране по постоянен и/или настоящ адрес
Чл. 45 ал.1 На улици, булеварди и паркинги – общинска собственост, където е въведен режим за платено почасово паркиране” Синя зона” се допуска режим за платено паркиране на ППС по постоянен и/или настоящ адрес на собствениците им срещу издаден пропуск.

ал.2 Пропуска по ал.1 предоставя правото на платено паркиране на автомобилите, собственост на живущите или наемателите на жилище, което се намира в зоните за почасово платено паркиране.

ал.3 Режимът на паркиране е постоянен от 0.00 ч. до 24.00 ч.

ал.4 На издадения пропуск задължително се изписват пореден номер, държавен регистрационен номер на ППС и допустимите за паркиране улици, булеварди и паркинги в непосредствена близост до постоянния и/или настоящ адрес. Пропуска дава право за паркиране само в указания обхват.

Чл. 46. Пропуските за платено паркиране на ППС по постоянен и/или настоящ адрес на собствениците им или ползващите ППС се издават, активират, анулират и контролират оперативно от ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”.

Чл. 47. Пропуск не се издава на лица притежаващи гараж или гаражна клетка в жилищен блок или собствен имот, попадащ в зоните за платено паркиране, което се доказва с попълнена от собственика/ползвателя/ декларация. Пропуск не се издава и на собственици на гаражи, които са променили предназначението им.

Чл. 48. За издаване на пропуск за паркиране на ППС по постоянен и/или настоящ адрес на собствениците им се подава заявление по образец в администрацията на ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”, към което се прилага:

1. Документ за самоличност /за справка/;

2. Копие от регистрационен талон на МПС /сверява се с оригинала при подаване на документи/;

3. Копие от документ за собственост, за право на ползване или договор за наем за имот, находящ се в обхвата на зоните с платено почасово паркиране – синя зона;

4. Декларация за обстоятелствата по чл.47;

Чл. 49. ал.1 Лицата, желаещи да се възползват от този режим заплащат еднократно такса за една година в размер на 50/петдесет/ лева с ДДС в ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”.

ал.2 При недостиг на паркоместа в близост до местодомуващите, право на преференциално паркиране по постоянен или настоящ адрес с пропуски имат първите заели паркоместата, а останалите паркират на други места в Синя зона.

Чл.50. Притежаването на пропуск не отменя съответната санкция при паркиране в нарушение на Закона за движение по пътищата или тази наредба.

Чл.51.ал.1 Пропуска важи само за ППС, за което е издаден.

ал.2 При покупка на ново ППС се издава нов пропуск със срока на валидност на стария. За издаването на нов пропуск се представя копие от регистрационен талон на ППС и стария пропуск.

ал.3 При промяна на постоянния и/или настоящ адрес, лицето се задължава да върне издадения пропуск в ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”.

ал.4 Не се допуска преотстъпване на пропуска на друго лице и/или МПС.

ал.5 При нарушение на предходната алинея пропуска се отнема за срок от една година.

РАЗДЕЛ ОСМИ

Преференциално паркиране на ППС, управляващи или превозващи лица с увреждания
Чл. 52. ал.1 На паркингите общинска собственост и на улиците определени за паркиране задължително се осигуряват места за преференциално паркиране на ППС, управлявани или превозващи лица с увреждания.

ал.2 На територията на община Кърджали в зоните с платено почасово паркиране и паркинги се осигуряват определен брой фиксирани и обозначени места за паркиране на ППС, управлявани или превозващи лица с увреждания, както следва: до 50 паркоместа – 2 места за инвалиди, над 50 паркоместа – не по-малко от 3 места за инвалиди.

ал.3 Местата за паркиране по ал.1 и ал.2 са с възможно най-добър достъп от входовете и подходите към тях и се обозначават с пътен знак Д 21”Инвалид” и с плътна пътна маркировка с изобразен международен символ “Инвалид”.

ал.4 Условията и реда за издаване на карти за преференциално паркиране на ППС, управлявани или превозващи лица с увреждания в зоните с платено почасово паркиране – “Синя зона” са регламентирани в Наредбата за престой и паркиране на ППС, управлявани или превозващи лица с увреждания на територията на община Кърджали.

ал.5 При недостиг на паркоместа по чл.52, ал.2, паркирането се извършва по общия ред в зоните за почасово платено паркиране - Синя зона.

ал.6 Не се допуска преотстъпване на пропуска на друго лице и/или ППС.



РАЗДЕЛ ДЕВЕТИ

Принудително блокиране и преместване на ППС
Чл.53. ал. 1 При установяване на извършено нарушение по чл.44, т.1-5, в зоните с почасово платено паркиране – синя зона, служители на ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране”, съвместно със служители на органите на МВР – Кърджали, могат да извършват принудително блокиране чрез използване на техническо средство /скоба/ на ППС.

ал.2 Конструкцията на скобата и начинът на поставянето и трябва да бъдат такива, че да не се нанасят повреди на ППС.

ал.3 Началния момент на поставяне се посочва в талон, който се поставя на видно място на предното стъкло на блокираното ППС.

ал.4 Освобождаването на скобата от блокираното ППС се извършва от служителите на ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране” след заплащане на сумата за разноските за принудителното блокиране в размер на 20 лева с ДДС, както и дължимата сума за всеки час за почасово платено паркиране.

ал.5 Блокираното ППС се освобождава не по-късно от половин час след получаването на искането от водача и/или собственика и след заплащане на дължимите разноски.

Чл. 54. ал.1 Зоните, предвидени за принудително преместване на ППС, задължително се обозначават с неподвижен пътен знак, предупреждаващ за принудително преместване на паркирано ППС в нарушение на чл.44, т.1-5 от наредбата.

ал.2 При извършване на преместване на паркирано ППС без знанието на неговия собственик или упълномощен от него водач, служителите обслужващи зоните с платено почасово паркиране уведомяват органите на МВР – Кърджали за неговото местонахождение.

ал.3 Преместването на неправилно паркирани ППС в зоните с платено почасово паркиране – синя зона се извършва в присъствието на най-малко от двама служители на ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране” и един служител от органите на МВР – Кърджали, със специализиран автомобил /паяк/.

ал.4 Служителите от екипа заснемат ППС, паркирано в нарушение от всички страни преди и след натоварването му в специализирания автомобил /паяк/.

ал.5 Принудително преместените ППС се транспортират до специализиран наказателен паркинг на територията на гр. Кърджали с денонощен режим на работа, където остават на отговорно пазене.

ал.6 Освобождаване на ППС от наказателния паркинг се разрешава само след като водачът или собственика на ППС представи регистрационен талон на автомобила и заплати разноските по прилагане на принудителните мерки и пазене на принудително преместените ППС.

ал.7 Разноските за принудително преместване на ППС са:

1. За започване на процедурата до вдигане на ППС върху специализирания автомобил /паяк/ - 10 лева с ДДС.

2. За транспортирането на ППС до наказателния паркинг – 20 лева с ДДС.

3. За един час престой и съхранение в наказателния паркинг – по 1 лев с ДДС за първите 12 часа, а след 12 –тия час – по 10 лева с ДДС на денонощие.

ал. 8 При явяване на водача на ППС по време на принудителното преместване на ППС до потегляне на специализирания автомобил /паяк/, същия заплаща глоба за извършеното нарушение в размер на 10 лева с ДДС и разноските по ал.7, т.1.

ал.9 ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране” носи отговорност за виновно причинени щети на ППС при принудителното преместване и за сигурността на репатрираните ППС в наказателния паркинг по време на престоя им.


РАЗДЕЛ ДЕСЕТИ

Административно-наказателна отговорност
Чл.55. Контролът по изпълнение на изискванията на тази наредба се осъществява от:

1. Кмета на община Кърджали чрез служители на общинска администрация, осъществяващи контролни функции и отговарящи за транспортната дейност;

2. Директора на ОД на МВР – Кърджали или определени от него длъжностни лица.

3. Началника на сектор “Пътна полиция” при ОД на МВР – Кърджали или определени от него длъжностни лица.

4. ОП „Паркинги и гаражи и зони за паркиране” на която са възложени дейностите за контрол за паркиране, блокиране и преместване на неправилно паркираните ППС в зоните за почасово платено паркиране – Синя зона.

Чл.56. /1/ Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда, определен със ЗАНН.

/2/ Актовете за установяване на нарушенията на изискванията на тази наредба се съставят от служители на общинска администрация - Кърджали, осъществяващи контролна дейност и от контролните органи на МВР - Кърджали;

/3/Наказателните постановления по тази наредба се издават от кмета на общината.

Чл.57. На нарушителите на разпоредбите на наредбата се налагат наказания, съответно:

1. глоба по квитанция;

2. глоба по акт с наказателно постановление;

3. глоба по фиш

Чл. 58. Глобите за нарушения на настоящата наредба се определят в размери както следва:

1.за нарушения на разпоредбата

на чл.11, ал.3 и ал. 5 от наредбата

се налага глоба в размер - от 500 до 2000 лева

2.за нарушаване на забраните

по чл.12 т.1 от наредбата се налагат

глоби в размер - от 100 до 500 лева

3.за нарушаване на забраните

по чл.12, т.2, т.3 и т.7 и чл.16, т.17 от наредбата

се налагат глоби в размер - от 100 до 300 лева

4.при нарушение на забраните по

чл.12 т.4, т.5, т.6 и т.8, чл. 16 т.1, т.2, т.4,

т.5, т.6, т.7, т.8, т.9, т.10, т.13, т.14, т.15,

т.16 и чл.25, ал.2, т.1, т.2 и т.7 от

наредбата се налага глоба в размер - от 50 до 200 лева

5. при нарушение на чл.16, т.11 от

наредбата се налага глоба в размер - от 50 до 100 лева

6.при нарушение на забраната в чл. 16 т.12

от наредбата се налага глоба в размер - 10 лева

7.при нарушение на чл.16, т.19 и т.20, чл.20 и чл.24

от наредбата се налага глоба в размер - от 30 до 50 лева

8.при нарушение на чл. 25, ал.2, т.3, т.4, т.5, т.6

от наредбата се налага глоба в размер - 20 лева
Чл. 59. Наложените глоби подлежат на обжалване по реда на ЗАНН.

Чл. 60. Глобите събирани при констатирани нарушения във връзка с контрола по наредбата се внасят в бюджета на общината.

Чл. 61. За нарушения, извършени от малолетни лица, които не са навършили 14 години, непълнолетни от 14 до 16 години и поставените под пълно запрещение, отговарят съответно родителите, попечителите или настойниците.

Чл. 62. За нарушения, установени в дейността на фирми, учреждения и организации, отговарят извършителите и ръководителите на фирмите, учрежденията и организациите.




РАЗДЕЛ ЕДИНАДЕСЕТИ

Преходни и заключителни разпоредби
§.1. Настоящата наредба отменя Наредбата за транспортната дейност и безопасността на движението в Община Кърджали, приета с Решение №64/27.04.2010г. на ОбС - Кърджали, изменена и допълнена с: Решение № 199/23.12.2010г. на ОбС – Кърджали; Решение № 181/ 14.07.2016 год. на ОбС - Кърджали; Изменена с Решение №139/03.10.2017 г. по адм. дело №154 на Административен съд – гр.Кърджали.

§.2. Наредбата се издава на основание чл.21, ал.2, от ЗМСМА, чл.99 и чл.167 от ЗДП.

§.3. Настоящата наредба влиза в сила в деня на приемането и.

Приложение №1

към чл.31,ал.1 от Наредбата за транспортна дейност и безопасност на движението на територията на Община Кърджали
Списък на зоните за платено почасово паркиране в гр. Кърджали:
1. ул.”Булаир” в участъка от ул. „Екзарх Йосиф” до ул. „Републиканска”;

2. ул.„Републиканска”, в участъка от ул.”Булаир” до ул.”Екзарх Йосиф”;

3.Дворно място пред сградата на ОУ „Георги Бенковски” на ул.”Републиканска”;

4. ул.”Дж. Вашингтон”;

5. ул.”Добруджа”, в участъка от ул.”Македония” до ул.”Хан Аспарух”;

6. ул.„Хан Аспарух”;

7. ул.”Македония”;

8. пл..”Хаджи Димитър”;

9. ул..”Климент Охридски”, в участъка от пл.”Хаджи Димитър” до ул.”8-ми октомври”;

10. ул.„Омуртаг”;

11. ул.”Дойран”;

12. ул.”Калоян”;

13. ул.”Клокотница”;

14. ул.”Беласица”, в участъка от ул.”Клокотница” до бул.”България”;

15. бул.”България”, в участъка от ул.”Беласица” до бул.”Тракия”;

16. Паркинга на бул.”България” пред М-тел;

17. ул.”Отец Паисий”, в участъка от ул.”Републиканска” до ул.”Сан Стефано”;

18. ул.”Васил Априлов”;

19. ул.”Екзарх Йосиф”, в участъка от ул.”Ген.Чернобузов” до ул.”Булаир”;

20. ул.”Ген.Чернобузов”, в участъка от бул.”България” до ул.”Екзарх Йосиф”;

21. ул.”Георги Бенковски”;

22. ул.” Васил Левски”;

23. ул.”Незнаен войн”;

24. бул.”Тракия”, в участъка от бул.”България” до ул.”Сан Стефано”;

25. ул. „Сан Стефано”;

26. ул.”Кубрат”;

27. ул.”Стефан Караджа” в участъка от ул.”Екзарх Йосиф” до ул.”Сан Стефано”;

28. ул.”Тутракан”;

29. ул.”Георги Кондолов”, в участъка от ул.”Екзарх Йосиф” до ул.”Сан Стефано”;

30. ул.”Дедеагач”;

31. Паркинга на ул.”Дж. Вашингтон”.

32. Паркинга на бул.България, пред ОББ.



33. Паркинга зад сградата на бивш Градски съвет на ул. «Омуртаг»,
Каталог: docs -> naredbi
naredbi -> Отчет за изпълнението на „бюджет 2013” на община джебел
naredbi -> Докладна записка от Бахри Юмер Кмет на община Джебел относно
naredbi -> Наредба за придобиване, притежание и стопанисване на кучетата и овладяване на популацията на безстопанстващите кучета
naredbi -> Информация за преценяване на необходимостта от овос за инвестиционно предложение: „Многофункционална спортна зала упи VI а, кв. 24, с. Минерални бани, община Минерални, област Хасково”
naredbi -> Последваща оценка на изпълнението на Общинския план за развитие на община Джебел за периода 2007-2013 г
naredbi -> Община джебел, област кърджали
naredbi -> Наредба №10 от 30 март 2007 г за условията и реда за съобщаване, регистриране, докладване и предаване на информация за сериозните нежелани реакции и сериозните инциденти и за блокиране, изтегляне и унищожаване на тъканите и клетките
naredbi -> Наредба за реда и условията за разполагане на преместваеми обекти
naredbi -> Решение №205/20. 07. 2009 г. Раздел І общи разпоредби


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница