Немска овчарка (Немско овчарско куче)



страница1/5
Дата11.01.2018
Размер0.72 Mb.
#43733
  1   2   3   4   5
Моето куче

НЕМСКА ОВЧАРКА

(Немско овчарско куче)
Мег Пюрнъл-Карпентър
Под редакцията на: гл. ас. д-р Димо Димов д-р Цветан Стефанов, експерт-кинолог

Breeders' Best: German Shepherd Dog by Meg Purnell-Carpenter


Съдържание

Copyright (c) 2005 BowTie Press.

Bulgarian Translation Copyright (c) 2007 SoftPress Publishing.
Моето куче: Немска овчарка

Изданието на български език е публикувано от Издателство Софт-Прес ООД, 2007


ISBN: 978-954-685-465-0
Издателски колектив:

Под редакцията на: гл. ас. д-р Димо Димов д-р Цветан Стефанов, експерт-кинолог

Предпечатна подготовка: Ина Господинова Корица: Радослав Донев

(c) Боряна Даракчиева, превод 2006

Всички права запазени. Нито една част от тази книга не може да бъде размножавана или предавана под никаква форма или начин, електронен или механичен, включително фотокопиране, записване или чрез каквито и да е системи за съхранение на информация, без предварително писмено разрешение на СофтПрес ООД.
За контакти:

Адрес: София 1407, П.К. 114

тел.: (02) 958 25 80; факс: (02) 958 25 67

e-mail: clients@soft-press.com; Web site: www. soft-p ress .com

За дистрибуция:

СофтПрес София - ул. "Искърско шосе" 19; тел.: 02/973 15 06; e-mail: sales@soft-press.com СофтПрес Бургас - пл. "Тройката" 4; тел.: 056/ 80 02 31; факс: 056/80 31 39; e-mail: burgas@soft-press.com СофтПрес Стара Загора - ул. "Цар Симеон Велики" 117; тел.: 042/60 27 75; e-mail: stzagora@soft-press.com СофтПрес Варна - тел.: 0888/24 07 84; e-mail: varna@soft-press.com


Съдържание

4 Запознайте се с немската овчарка

10 Описание на немската овчарка и стандарт на породата

20 Подходящи ли сте за немска овчарка?

24 Избор на куче

30 Как да открием подходящото кученце?

36 Посрещане на кученцето

48 "Забавачница' за кученцето немска овчарка

54 Домашно обучение

60 Научаване на основните команди

70 Домашни грижи за вашата немска овчарка

75 Хранене на вашата немска овчарка

81 Почистване на вашата немска овчарка

87 Поддържайте кучето си активно

90 Вашата немска овчарка и нейният ветеринарен лекар

Първоначално развита и селекционирана от един германски кавалерийски офицер, немската овчарка се проявява във военните мисии. Бързо възприета от немските въоръжени сили, тя става предпочитано армейско куче по целия свят, включително и в американската армия.


Запознайте се с немската овчарка

Дълго преди зората на модерните времена човекът е споделял сърцето си с прародителите на днешните кучета. От примитивни рисунки от каменната ера и от археологията можем да проследим развитието на домашното куче и появата на различните породи от античността до днес.

По-голямата част от тази история описва вълкоподобни кучета с все още силни стадни инстинкти, които изпълнявали своите задължения на пазачи с неизменна лоялност и кураж. В зората на европейската иивилизация тези кучета били развъждани с оглед на полезните им качества, като стремежът не бил да се постигат каквито и да било други физически характеристики, освен работните. Инстинктът, интелигентността и смелостта били от първостепенна важност и овчарите подбирали само най-добрите екземпляри за развъждане. Големината на ушите или ъгълът на скакателната става нямали значение, а само колко добре се справя кучето със стадото!

В Германия, както и други европейски държави, са се развили специални видове овчарски кучета. През 1899 г. един германски кавалерийски офииер, Макс фон Щтефаниц, обърнал внимание на много способните овчарски кучета и започнал програма за стандартизиране и популяризиране на породата. Фон Щефаниц купил Хектор фон Линкшейн, за когото смятал, че е бележит представител на истинските овчарски кучета. Преименувано на Хоранд фон Графрат, това куче става прародителят, от когото водят потеклото си всички немски овчарки.

Отдадеността на фон Щефаниц към породата е легендарна. Той основава Verein fbr Deutsche Scfgferhunde - германският клуб на породата, който става най-големият официален клуб на тази порода в света, с 1600 подразделения и почти 80 000 членове. Чрез Германския клуб фон Щефаниц упражнява огромно влияние върху немските програми за развъждане. Той е инициаторът за внедряването на немски овчарки в силите на реда и армията в Германия, а също и на обучаването им като кучета-водачи на слепи хора.

Заслуга за бързия път до славата и популярността на немската овчарка имат както кучето, така и човекът. Фон Щефаниц повежда борба немската овчарка да запази характера си на смело u работещо семейно куче и усилията му спомагат за привличане на вниманието към тази порода. Овчарките участват както в киноложки изложби, така и в овчарски и работни състезания. Те са кучета с природна красота, изключителен характер и вродено благородство и бързо грабват сърцето на любителите на кучета из целия свят.

През Първата световна война немската овчарка си спечелва славата на вестоносец и стражево куче и в двете страни на конфликта. Истории за героичните подвизи на представители на породата по време на битка бързо се разпространяват из Европа и САЩ. Накрая образът на славния Рин-Тин-Тин се появява в киното, а по-късно и на телевизионния екран.

Немските овчарки служат във Втората световна война и се проявяват достойно в много последващи военни конфликти. Това е най-използваната в армията порода, тези кучета се смятат за войници и са високо ценени. Тренирани са да патрулират и контролират тълпи и да откриват наркотици и експлозиви. Служат също и на Тайните служби в охраната на президенти и други важни политически фигури. Много от тези кучета служат повече от десет години, а след пенсионирането им биват осиновявани както от армейски служители, така и от цивилни.

Не е учудващо и че тези ненадминати работни кучета започват да изпълняват разнообразни задачи в полицейски и спасителни акции, а по-късно и като кучета-водачи, придружители, кучета за глухи, следотърсачи на наркотици и експлозиви, като пазачи и пр.

За съжаление качеството на породата скоро започва да се влошава, тъй като развъдчиците, които търсят печалба и трупат състояние от популярността й, започват да произвеждат нетипични немски овчарки с по-лош темперамент, неправилна структура и много здравни проблеми. През последните няколко десетилетия обаче отговорните развъдчици работиха усилено, за да възстановят и запазят същинските белези на работещата немска овчарка. Днес можете да намерите стабилна, здрава немска овчарка, ако се обърнете към почтени развъдчици, които са отдадени на любимата си порода.

Идеалната немска овчарка е отличен семеен компаньон, много интелигентно куче, лесно за обучение, ако към него се пристъпи с позитивна нагласа, твърдост и внимателна настойчивост. Тези кучета са добри към децата, ако са възпитани добре, и са внимателни и с останалите домашни любимци, ако бъдат привикнати да живеят с тях още в ранна възраст. Те са активни, добри помощници и най-добре се чувстват в среда, която предлага достатъчно възможности за работа и упражнения.

Немските овчарки са верни и смели другари, интуитивно долавят нуждите и емоциите на собственика си. Резервирани са към непознати и са отлични кучета-пазачи. Размерът им и авторитетното им поведение всяват респект и така те се превръщат в ефикасно препятствие за онези, които могат да застрашат или навредят на човешкото им семейство.

Немските овчарки са със средно дълга, дебела, двойна козина, която се сменя два пъти годишно, затова честото, дори ежедневното разчесване е препоръчително, за да бъде поддържана тя в добро здраве и да не се замърсява домът. Средната продължителност на живота им е от 12 до 14 години. Въпреки че немската овчарка притежава множество ценни качества, тя

не е куче за всеки. Нуждае се от работа и има нужда от собственик, който би използвал вродената й интелигентност и би се посветил изцяло на партньорството със своето куче.

ЗАПОЗНАЙТЕ СЕ С НЕМСКАТА ОВЧАРКА

Кратък преглед


Макс фон Щефаниц, германски кавалерийски офицер, стартира развъдни програми и основава Германски клуб на породата. Пръв въвежда тези кучета В армията, полицията и в качеството им на кучета-водачи.

Породата Немска овчарка е призната В САЩ през 1911 г. и става незаменим помощник в американската армия до ден-днешен.

Популярността на немската овчарка води до безсистемно развъждане, но истинските развъдчици работят, за да защитят здравето и добрата репутация на породата.
Описание на немската овчарка и стандарт на породата

Няма no-впечатляваща порода кучета от немските овчарки. Те се отличават с красива външност и благородна осанка като същински аристократи. Силата и интелигентността им са очевидни дори и за най-неизкушения наблюдател. Въпреки че е една от най-скоро признатите породи, бързият полет към

славата на немската овчарка е достатъчно доказателство за нейния магнетизъм и всеобщ добър прием.

Макар че първият сериозен опит да се стандартизира породата се е провел в началото на деветнайсети век, кучетата са помагали на пастирите от много векове при завръщането на стадото, в охраната на овцете, едрия рогат добитък и други домашни животни. В миналото те били ценени заради овчарските си умения, интелигентността, смелостта и предаността им към стадото и овчарите развъждали своите кучета така, че да запазят и подобрят тези качества.

Когато германският кавалерист и развъдчик Макс фон Щефаниц основал Германският клуб на немската овчарка през 1899 г., неговия стремеж бил да запази наред с физическите белези и работните качества на тази порода. Той имал голямо влияние в регулирането на програмите за развъждане на немски овчарки и провежданото в онези години целенасочено развъждане е оставило у тази порода белези, които я отличават от другите породи кучета, които също се използват за разнообразни цели.

Всички чистокръвни кучета са селекционирани съгласно породен стандарт, който представлява официално описание на идеалните характеристики за породата и в подробности детайлизира правилната структура на кучето, неговия темперамент, начин на движение и поведенчески характеристики.

СТАНДАРТ НА ПОРОДАТА

Име:


Названието е Немско Овчарско Куче, което в различните държави се изписва по следния начин:

1. Бразилия, Португалия - Pastor Alemao;

2. Великобритания, Австралия, Канада, Нова Зеландия, САЩ, Южна Африка - German Shepherd Dog;

3. Испания - Pastor Aleman;

4. Италия - Pastor Tedesco;

5. Латинска Америка (испански говореща) - Ovejero Aleman;

6. Финландия - Saksanpaimenkoira;

7. Франция - Chien de Berger Allemand;

8. Холандия - Duitsche Herdershond.

9. Германия - Deutscher Schaefer Hund

Общ Вид:
Немското овчарско куче е средно голямо. Височината при холката се приема за височина на скелета. Идеалната височина за мъжките е 62,5 см, а за женските - 57,5 см. Допустимо е отклонение от ± 2,5 см. Надхвърлянето на максималната височина или недостигането на минималната височина намалява племенната стойност на немското овчарско куче. Тялото е издължено, със силна и добре изразена замускуленост. Костите и сухожилията са здрави. Съотношението височина-дължина-постановка на крайниците- ъгъл на ставите е такаустроено, че осигурява пространствен и продължителен тръс.

Космената покривка трябва да предпазва добре от всички климатични въздействия. Хубавата външност е желана, но да не е за сметка на работоспособността. Половият диморфизъм трябва да е добре изразен. Отговарящото на породните белези немско овчарско куче е олицетворение на сила, подвижност и интелигентност. По неговото движение и поведение проличава физическото и здравословното състояние. Трябва да е смело и твърдо, решително и безотказно в изпълненията и в същото време да е внимателно, послушно, приятен домашен другар и безразлично към чуждите хора.

Нрав, особености на характера и способности:

Най-характерните черти на немското овчарско куче са неговата съсредоточеност, безстрашност, управляемост, бдителност, вярност, непод-купност, смелост, агресивност и твърдост. Тези качества го правят универсално в своята ползователност. Силното обоняние, съчетано с движение в нисък тръс, дава възможност на немското овчарско куче да работи с ниско наведена глава, което го прави изключително способно за следова работа.

Глава:

Дължината на главата е пропорционална на големината на тялото и представлява 40 % от височината при холката. В общи линии главата трябва да е суха, с умерена ширина между ушите. Ширината на главата трябва да отговаря на нейната дължина. При мъжките е допустимо главата да е малко по-широка, а при женските да е малко по-тясна. Главата не трябва да е тежка или олекотена, изнежена или много дълга. Челната част трябва да е леко изпъкнала, като браздата по средата на челото трябва да е слабо забележима. Скулите образуват лека извивка без да изпъкват. Челото, погледнато отгоре, се стеснява постепенно от ушите към върха на муцуната. Дължината му е около 50 % от дължината на цялата глава. Муцуната е клиновидна и суха. Челюстите са добре оформени и силни. Устните са



стегнати, сухи и добре прилепнали. Носната гъба винаги е черна. Носната линия трябва да е успоредна с продължението на черепната част.

Зъби:


Трябва да са здрави, силни и компактни (общо 42 зъба, от които 20 в горната челюст и 22 в долната челюст). Захапката е ножицоподобна. Недопустима е предна, задна или клещоподобна захапка, а също така и по-големи разстояния между зъбите.

Уши:


Средноголеми, широки в основата, високо поставени, стърчащи нагоре, заострени, насочени напред. Не трябва да са завити навътре. За недостатък се приемат клепналите, скъсените, а така също и насочените право нагоре уши. За недостатък се приема, когато кучето при движение, а понякога и когато лежи, прилепва ушите си към главата. До 6 месечна възраст, а понякога и до по-късно, ушите могат да бъдат увиснали или завити навътре.

Очи:


Средноголеми с бадемовидна форма, леко косо поставени. Не трябва да са изпъкнали. Цветът им е според цвета на космената покривка, желателно да е тъмен. Погледът е жив, умен и самоуверен.

Шия:


Силна, без гънки и провисналос-ти. Поставена е под ъгъл от 45° спрямо хоризонталната линия. При възбуда се повдига, при движение в тръс се навежда.

Тяло:


Във всички случаи дължината на тялото трябва да превишава височината. Индексът на разтегнатост е около 110-117 %. Недопустими са късите, квадратните и дългокраките кучета.

Гърди:


Гръдният кош е добре развит, но не е прекалено широк. Долната част трябва да е изразена и дълга. Дълбочината на гръдния кош е около 45-48 % от височината при холката. Ребрата са добре оформени и дълги. Не трябва да са бъчвоподобни или плоски.

Гръдната кост е малко под нивото на лактите.

Корем:

Умерено прибран.



Холка, гръб и поясница:

Гърбът и поясницата са прави и добре развити. Холката трябва да е висока, добре изразена и плавно да преминава към гърба, без да нарушава гръбната линия, която погледната откъм главата на кучето трябва да е леко наклонена назад.

Крупа:

Дълга и леко наклонена под ъгъл около 23° спрямо хоризонталната линия. Нежелана е късата, правата или силно свлечената крупа.



Опашка:

Богато окосмена, стигаща най-малко до скакателните стави. Не трябва да е по-дълга от средата на метатарзусите. Недопустима е влачещата се по земята опашка. Недопустими са отклоненията встрани. В покой опашката виси надолу, а при възбуда се повдига, но това повдигане в никакъв случай не трябва да надвишава мисленото продължение на гръбната линия. Недопустимо е опашката да се носи извита над гърба или да е купирана. Нейното нормално положение по време на движение е умерена хоризонтална дъга.

Предни крайници:

Лопатката е дълга, поставена под ъгъл от 45°, плоска, прилепнала към тялото. Раменната кост се свързва с лопатката под ъгъл от 90°. Лопатката и рамото трябва да са силни, добре замускулени. Рамото и подрамото имат по-скоро елипсовидна, отколкото кръгла форма. Лактите са прибрани плътно към тялото-нито развърнати, нито вдадени. Дължината на крака е 55 % от височината при холката.

Задни крайници:

Бедрената кост, погледната отстрани е свързана с под бедрото под ъгъл от 120°. По-къса е от подбедрото. Бедрото е широко и много добре замус-кулено. Скакателната става е силна и здрава. Метатарзусът също е силен и здрав. Обшо цялата задна част трябва да е силна и добре замускулена.

Лапи:

Кръгли, къси, затворени и арковидни. Възглавничките са много твърди, но все пак поддават под теглото на тялото, така че да омекотяват движенията и да не нарушават тяхната плавност. Ноктите са къси, здрави, тъмно пигмен- 1 тирани. Допълнителни (пети) пръсти на задните крайници не се допускат.



Движениня и ъгли на крайниците:

Немското овчарско куче се движи в тръс. Преместванията на крайниците са в диагонална последователност - задният крайник се движи в обратна посока с тази на предния крайник от същата половина на тялото.

Крайниците трябва да имат такъв ъгъл, че да не нарушават гръбната линия при движение. Задният крайник при движение трябва да допира земята по средата на тялото. Предният крайник трябва да достига същата дължина на крачката. Тенденцията към по-голям ъгъл на задните крайници води до намаляване на здравината и издръжливостта. При правилно съотношение на височината към дължината на тялото и при оптимална дължина на крайниците, движението е пространствено - извършва се ниско над земята и създава чувство за непринуденост. Движението на немското овчарско куче е с леко наведена напред глава и слабо повдигната опашка. По време на движение се получава леко вълнообразна линия от върха на ушите през тила и гърба до върха на опашката.

Окраска:


Черна с равномерни кафяви, жълти до светлосиви петна. Тъмно закалена (черен нюанс върху сива или светлокафява основа с отговарящи на това по-светли петна). Изцяло черен цвят. Едноцветно сива. Сива с кафяви петна. Допустими са, но нежелани бели петна по гърдите или светла окраска от вътрешната страна на крайниците. Носната гъба при всички видове окраска задължително е черна. Кучетата със слабо изразена маска или без маска, с жълтеникави или изразено жълти (хищни) очи, с бели петна по гърдите и от вътрешната страна на крайниците, с бели нокти, светъл връх на опашката, се смятат за слабо пигментирани и имат ниска племенна стойност.

Космена покривка:

По отношение на дължината бива 3 типа:

а) Късокосместо немско овчарско куче - колкото може по-гъста космена покривка с твърд и прилепнал към тялото косъм. Главата, включително ушите, предния ръб на крайниците, лапите и пръстите са късо окосмени. Космената покривка по шията е по-дълга и по-богата. Задната страна на предните крайници и задните крайници до скакателните стави са по-дълго

окосмени. Върху бутовете се образуват "панталони". Недостатък е много късата космена покривка.

б) Дългоравнокосместо немско овчарско куче - отделният косъм е по-дълъг, неизравнен и най-вече - не винаги е прилепнал към тялото. В ушната раковина, зад ушите, на задната страна на лакетните кости и най-вече в слабинната област космената покривка е по-дълга и образува кичури."Панталоните" върху бутовете са дълги и гъсти. Опашката е рунтава с подвес или т. нар. "знаме" по дължина на долната част. Дългата и права космена покривка е нежелана.

в) Дългокосместо немско овчарско куче - косъмът е значително по-дълъг отколкото при дългоравнокосместите кучета. Най-често той е мек и на гърба образува разделителна линия. При дългокосместите немски овчарски кучета е понижена устойчивостта спрямо неблагоприятните климатични въздействия. Дългата космена покривка се приема за дефект. Такива кучета не се допускат до разплод.

Основни недостатъци:

• Нетипичност, слабо изразен полов диморфизъм, слаба нервна система, сприхавост, флегматичност, понижена жизненост.

• Крипторхизъм - едностранен или двустранен. Малки тестиси.

• Недостатъци в телосложението. Мека (рехава) конституция.

• Светли кучета, албиноси, непигментирана носна гъба.

• Преразвити или недоразвити кучета, дългокраки, с много дълбок гръден кош. Късокраки кучета. Всички недостатъци,влияещи върху правилното движение на кучето.

• Гръб мек, провиснал (седлест) или изпъкнал (шаранов).

• Глава къса, недостатъчно клиновидна или много заострена.

• Космена покривка мека, много дълга или много къса.

• Уши неправилно поставени, полегнали или стърчащи право нагоре.

Забележка: Кучета, които са носители на някои от тези основни недостатъци не се допускат до оценка по екстериор и се изключват от разплодна дейност.

Стандарта на породата, приет от МфК, служи като пътеводител за оценяване на правилното развитие на кучетата. По света съществуват и други регистри, които доразвиват свои породни стандарти. Без подобна "кучешка формула" всички така ценени качества на немската овчарка може да се разводнят или изгубят изцяло с течение на времето.

В момента Световният съюз на обединенията за немски овчарски кучета е най-голямата организация по кинология в света. По брой на страните, членуващи в нея, тя превъзхожда многократно Международната федерация по кинология.

Подходящи ли сте за немска овчарка?

Можете ли да си представите порода по-благородна и смела от немската овчарка? Днес тези кучета си остават уверени и безстрашни зашитници, предани, отдадени на дълга си и решени да защитават на всяка цена.

От зората на славата им в началото на двайсети век овчарките изпъкват в най-различни области, в които има нужда от кучешко присъствие. Като кучета-защит ници, сътрудници на силите на закона, детектори на наркотици и експлозиви, кучета-спасители, водачи, помощници, кучета за глухи... няма порода, така самоотвержена и подходяща за постоянна работа и то при екстремни условия. Няма порода, която толкова често да жертва собствения си живот заради своите човешки партнъори.

Обаче, тази многостранност не означава непременно, че немската овчарка е най-подходящият избор за средностатистическото семейство. Като оставим настрана ценните качества, които правят овчарката брилянтно куче-помощник, бъдещите собственици трябва да имат предвид, че това е изключително интелигентно животно, което взима работата си много на сериозно. То е семейно ориентирано и се нуждае да бъде част от човешката фамилия, както емоционално, така и в действие. Това куче не може да бъде захвърлено в задния двор и оставено да прави каквото си иска. Ако се упражнява много и получава огромни дози човешко внимание, то ще разцъфти. Ако бъде пренебрегвано или лишено от упражнения, то ще се отегчи и ще започне да става разрушително. А това не е никак светла перспектива при порода, така мощна като немската овчарка.

Непоколебимата преданост на немската овчарка към нейния господар не означава, че тя автоматично разбира правилата на приетото поведение. Тя също има нужда от твърдо, макар и не сурово обучение, от постоянен контрол от страна на собственика й, който трябва да е в състояние да всее респект у кучето. Уверените кучета, като тези от породата Немска овчарка, изискват силен господар. Те интуитивно долавят всяка слабост и може да вземат доминиращата роля.

И обратно, те са забележително нежни и търпими към децата, ако бъдат обучавани и социализирани заедно от ранна възраст. Немските овчарки приемат много сериозно задълженията си по грижата за децата!

Тези кучета имат традиционни постижения във всички видове кучешки състезания. Ако няма възможност да бъдат ангажирани в някаква дейност, те се чувстват прекрасно в упражнения по подчинение, ловкост, овчарски умения, проследяване и охрана, които представляват идеални отдушници за инстинктите им и природната им склонност към екипна работа както с хора, така и с животни.

Немските овчарки са съшо и превъзходни изложбени кучета и никога не разочароват своите почитатели.

Те имат дебела двойна козина, която опадва обилно два пъти годишно и по малко през цялата година. Нейното разресване е ежедневно задължение и собствениците на немски овчарки се научават да не се дразнят от кучешките косми по мебели и дрехи. Ако държите в дома ви да няма кучешки косми, по-добре обмислете варианта да си вземете някое плюшено животно.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница