Съобщение на комисията до европейския парламент, съвета, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите



страница1/13
Дата25.07.2016
Размер0.88 Mb.
#6807
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
BG



ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ

Брюксел, 6.10.2010 г.

COM(2010) 546 окончателен



СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“
Съюз за иновации

SEC(2010) 1161



Резюме

Във времена на ограничения на обществения бюджет, сериозни демографски промени и разрастваща се световна конкуренция, конкурентоспособността на Европа, нашият капацитет за създаване на милиони нови работни места, които да заменят загубените в кризата работни места, и като цяло бъдещият ни стандарт на живот зависи от способността ни да внедряваме иновации в продуктите, услугите, бизнеса и социалните процеси и модели. Ето защо иновациите са залегнали в основата на стратегията „Европа 2020“. Иновациите също така са най-доброто средство, с което разполагаме за успешното справяне с основни предизвикателства, пред които е изправено нашето общество, като измененията в климата, изчерпването на енергията и ресурсите, здравеопазването и застаряването, чието решаване става все по-неотложно с всеки изминал ден.

На Европа не ѝ липсва потенциал. Разполагаме с водещи на световната сцена научни работници, предприемачи и компании, както и с уникални предимства по отношение на ценностите, традициите, творческия ни заряд и многообразието. Постигнали сме огромен напредък в създаването на най-големия вътрешен пазар в света. Европейските предприятия и гражданското общество активно се ангажират с проблемите на нововъзникващите и развиващите се икономики по света. Редица иновации, променили света, имат своите корени в Европа. И все пак ние можем — и трябва — да постигнем още повече. В една бързопроменяща се световна икономика ние трябва да разчитаме на предимствата си и да преодоляваме решително своите слабости:


  • Недостатъчно инвестиране в знанията. Други страни, като САЩ и Япония, ни водят по отношение на направените инвестиции, а Китай ни настига с бързи темпове.

  • Незадоволителни рамкови условия, като се започне от лошия достъп до финансиране и високите разходи за ПИС и се стигне до мудното въвеждане на стандарти и неефикасното използване на възможностите на обществените поръчки. Това е сериозен недостатък, при условие че компаниите могат да избират да инвестират и провеждат научноизследователска дейност в много други части на света.

  • Прекалено голямо разпокъсване и скъпоструващо дублиране. Трябва да разходваме средствата си по по-ефикасен начин и да натрупаме необходимата критична маса.

Може би най-голямото предизвикателство пред ЕС и неговите държави-членки е да възприемат много по-стратегически подход по отношение на иновациите. Подход, при който иновациите са главна цел на политиката, при който ние възприемаме средно- до дългосрочна перспектива, при който всички инструменти, мерки и средства, с които разполага политиката, са разработени така, че да допринесат към иновациите, при който политиките на ЕС и националните/регионалните политики са синхронизирани и взаимноподсилващи се и — не на последно място — при който стратегическата програма се определя на най-високо политическо ниво, оттам се наблюдава напредъкът по нея и се разрешават проблемите със забавянията.

Със Съюза за иновации се създава този смел, интегриран и стратегически подход, който използва и усилва предимствата ни по нов и продуктивен начин, като така се поддържа икономическата основа, върху която се крепи качеството ни на живот и социалният ни модел, докато населението ни продължава да застарява. Ако продължим да вършим работата си по обичайния начин, постепенно ще загубим конкурентните си предимства и ще се примирим с неизбежния упадък на Европа.



И по-конкретно, за да проработи инициативата „Съюз за иновации“, е необходимо да направим следното:

  1. Във времена на финансови затруднения ЕС и неговите държави-членки трябва продължат да инвестират в образованието, научноизследователската и развойната дейност, иновациите и ИКТ. Където е възможно, подобни инвестиции следва не само да бъдат защитени от бюджетни съкращения, но и да бъдат увеличени.

  2. Това трябва да върви ръка за ръка с реформите, за да се постигне по-висока стойност спрямо вложените средства и да се разреши проблемът с разпокъсването. Европейските и националните системи в областта на научноизследователската и развойната дейност трябва да бъдат по-добре свързани една с друга, а работата им — подобрена.

  3. Нашите образователни системи на всички нива се нуждаят от модернизация. Отличното качество повече от всякога трябва да се превърне във водещ принцип. Трябват ни повече университети от световна величина, трябва да повишим нивото на квалификация и да привлечем водещи таланти от чужбина.

  4. Научните работници и новаторите трябва да могат да работят и да си сътрудничат в ЕС така, сякаш го правят в границите на една страна. Европейското изследователско пространство трябва да бъде завършено до четири години, като въведе рамките за наистина свободно движение на знания.

  5. С подкрепата на Европейската инвестиционна банка достъпът до програмите на ЕС трябва да бъде опростен, а ефектът, който те имат върху разпределянето на средствата от инвестициите от частния сектор — подсилен. Ролята на Европейския съвет за научни изследвания трябва да бъде засилена. Приносът на рамковата програма за подкрепата на бързоразвиващите се МСП трябва да бъде увеличен. Европейският фонд за регионално развитие трябва да бъде използван в пълна степен, за да се развие капацитетът за научноизследователска и развойна дейност навсякъде в Европа въз основата на стратегии за интелигентно регионално специализиране.

  6. Научноизследователската ни дейност трябва да бъде източник на повече иновации. Сътрудничеството между света на науката и света на бизнеса трябва да се насърчава, пречките трябва да бъдат премахнати, а стимулите — въведени.

  7. Оставащите пречки пред предприемачите за достигането на идеите им до пазара трябва да бъдат отстранени: по-добър достъп до финансиране, най-вече за МСП, достъпни права върху интелектуалната собственост, по-интелигентни и амбициозни разпоредби и цели, по-екпедитивно въвеждане на оперативно съвместими(те) стандарти, както и стратегическо използване на големите бюджети за обществени поръчки. Като непосредствена първа стъпка трябва да се постигне споразумение за патент на ЕС преди края на годината.

  8. Трябва да се даде начало на европейски партньорства за иновации за ускоряване на научноизследователската и развойната дейност и на въвеждането на иновациите на пазара, за да се разрешат основните предизвикателства, пред които е изправено обществото, да се обединят експертните познания и ресурсите и да се повиши конкурентоспособността на промишлеността в ЕС, като се започне с въпросите на остаряването в добро здраве.

  9. Предимствата ни в областта на дизайна и креативността трябва да се използват по-добре. Трябва да поддържаме социалните иновации и да ги извеждаме на преден план. Трябва да развием по-задълбочено разбиране на иновациите в обществения сектор, да набележим кои са успешните инициативи и да ги направим по-осезаеми, както и да установим критерии за измерване на напредъка ни.

  10. Трябва да работим по-добре с международните ни партньори. Това ще рече да предоставим достъп до нашите програми за научноизследователска и развойна дейност, като едновременно с това осигурим съпоставими условия в чужбина. Това също така означава приемането на обща линия на поведение в ЕС, където е необходимо, за да защитим интересите си.

Това по същество представлява същността на Съюза за иновации. Ползите от него ще бъдат значителни: според последните прогнози, ако постигнем целта си за изразходване на 3 % от БВП на ЕС за научноизследователска и развойна дейност до 2020 г., това може да доведе до създаването на 3,7 милиона работни места и до повишаване на БВП с близо 800 милиарда евро до 2025 г.1. Постигането на тази цел ще изисква пълната и постоянна подкрепа от страна на Европейския съвет и на Европейския парламент, на правителствата на държавите-членки, на бизнеса, публичните органи, научните работници и широката общественост.

Със Съюза за иновации ние имаме визия, програма, ясно разпределение на задачите и стабилни процедури за наблюдение. Европейската комисия ще направи необходимото, за да може Съюзът за иновации да стане реалност.



СЪДЪРЖАНИЕ

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Водеща инициатива на стратегията „Европа 2020“ Съюз за иновации SEC(2010) 1161 Error: Reference source not found

1. Въведение Error: Reference source not found

2. Укрепване на основата ни от познания и намаляване на разпокъсаността Error: Reference source not found

2.1. Насърчаване на отличното качество на образованието и развитието на способностите Error: Reference source not found

2.2. Изграждане на Европейското изследователско пространство Error: Reference source not found

2.3. Преориентиране на инструментите на ЕС за финансиране за обслужване на приоритетите на Съюза за иновации Error: Reference source not found

2.4. Насърчаване на Европейския институт за иновации и технологии (EIT) като образец в областта на управлението на иновации в Европа Error: Reference source not found

3. Пътят на добрите идеи до пазара Error: Reference source not found

3.1. Предоставяне на по-голям достъп до финансиране за компаниите, които се занимават с иновации Error: Reference source not found

3.2. Създаване на единен пазар за иновации Error: Reference source not found

3.3. Насърчаване на открития подход и на използването на творческия потенциал на Европа Error: Reference source not found

4. Оптимизиране на социалното и териториалното сближаване Error: Reference source not found

4.1. Разпространение на ползите от иновациите в Съюза Error: Reference source not found

4.2. Повече социални ползи Error: Reference source not found

5. Обединение на силите за извършване на открития: европейски партньорства за иновации Error: Reference source not found

6. Да използваме международното сътрудничество в подкрепа на нашите политики Error: Reference source not found

7. Как да се случи това? Error: Reference source not found

7.1. Реформиране на системите в научноизследователската дейност и иновациите Error: Reference source not found

7.2. Измерване на напредъка Error: Reference source not found

7.3. Ангажираност от страна на всички за реализирането на Съюза за иновации Error: Reference source not found

ПРИЛОЖЕНИЕ I Инструмент за самооценка: Характеристики на добре работещи национални и регионални системи за научноизследователска дейност и иновации Error: Reference source not found

ПРИЛОЖЕНИЕ II Сравнителен анализ на работата в областта на научноизследователската дейност и иновациите Error: Reference source not found

ПРИЛОЖЕНИЕ III Европейски партньорства за иновации Цели и обхват на пилотното европейско партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве Error: Reference source not found



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница