Описание на обекта на поръчката “Определяне на консултант за извършване на строителен надзор и контрол по строителството на обект: „Строителни дейности по проект bg 2005/017-453. 01. 01. 04”



Дата30.06.2017
Размер206.36 Kb.
#24719



ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА НА ПОРЪЧКАТА

“Определяне на консултант за извършване на строителен надзор и контрол по строителството на обект: „Строителни дейности по проект BG 2005/017-453.01.01.04”Подобряване на капацитета за прогнозиране на наводнения в Българо-турския граничен район”, финансиран по програма ФАР ТГС между България и Турция, ФМ 2005 г.”



Обществената поръчка обхваща упражняване на строителен надзор по време на строителството на следните обекти:


1

Община Болярово

Технологическо ибиологично укрепване на река Поповска в участъка на регулация на с. Попово

 

 

 

2

Община Болярово

Техническои биологично укрепване на река поповска - юг и север в участъка на град Болярово


 

 

 

3

Община Тунджа

Техническо и биологично укрепване на притоци на река Тунджа - дере село ханово и Лозенско дере, селе Тенево

 

 

 

4

Община Симеоновград

Ремонт на водосток за гробищен парк в кв. Йорданово, гр. Симеоновград и пътна връзка с ул. Н. Вапцаров


 

 

 

5

Община Стралджа

Технологично и биологично укрепване на р. Мараш в участъка от с. Лозенец до пътен възел "Петолъчката"

 

 

 


1, Община Болярово: Технологическо и биологично укрепване на река Поповска в участъка на регулация на с. Попово

Х. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА




І. Въведение


За последните десет години река Поповска е заливала 8 пъти територии в землището на село Попово, като при всяко наводнение се заливат около 200 декара земеделски земи . В регулацията на населеното място се засягат 12 – 15 декара дворни места и няколко стопански постройки, което налага извеждане на животни в съседни дворове. В някои случаи се наводняват помпени станции и кладенци, които се намират в близост до реката.

ІI. Описание на проекта


Проектът предвижда почистване на река Поповска, при което да бъдат изсечени и изкоренени храсти и единични дървета, както и изпълнение на корекционни мероприятия на двата бряга на реката. За предпазване на съществуващите брегове от изравяне и отнасяне под разрушителното действие на водния поток е предвидено оформяне на откосите и лесоукрепителни мероприятия за биологичното укрепване, както и изграждане на диги в определени участъци на двата бряга с обща дължина 1360 м в това число бетонови подпорни стени с обща дължина 230 м и височина 4 м. Ще се изгради и подпорна стена от габиони . Целта е да се предпазват от заливане дворните места и къщите на селото. Предвижда се под моста по течението на реката да се изгради праг от габион, за да се стабилизира дъното на реката.

ІIІ. Местоположение на обекта и съществуващо положение


Обектът обхваща 1073м дължина от р.Поповска, разположена в регулацията на с. Попово, област Ямбол.

ІV. Инженерно-хидроложки условия

Като част от проекта е изготвен хидроложки доклад, в който са дадени високите води за различни обезпечености: Q0.1%=276m3/s /при естествен режим от цялата площ на пункта, Q1%=220m3/s /при нарушен режим от язовир “Малко Шарково”/ и коритооформящо водно количество – Qсрmax=30 m3/s /при естествен режим за допълнителна приточност от язовира до пункта/. Тези стойности са валидни при положение, че основният изпускател на язовира е затворен. В случай на пълното му отваряне при настъпили високи води, изпуснатото през него водно количество трябва да се прибави аритметично към оразмерителните такива.



V. Хидрогеоложки и инженерно-геоложки условия


Геоложки проучвания за настоящата разработка не са правени, тъй като по трасето на реката няма да се изпълняват големи хидротехнически съоръжения. Заливна тераса на река Поповска в този участък не е развита. Бреговете на реката са изградени от земни почви.

VI. Техническо решение


За предпазване на съществуващите брегове от изравяне и отнасяне под разрушителното действие на водния поток е предвидено оформяне на откосите и лесоукрепителни мероприятия за биологично укрепване съчетано с инженерно техническите мероприятия по двата бряга на реката..

Трасето на корекционната линия отговаря на ситуационната обстановка, форма и големина на парцелите и специфичните изисквания в зависимост от целите на корекцията и предпазване на сградите от заливане. Предвижда се корекционните мероприятия да бъдат изцяло в сервитута на реката, така че да не се налагат постоянни отчуждения.

Надлъжният профил отразява нивелетното решение на корекционната линия. Той съдържа: подробни точки и разстояния между тях, елементи на кривите участъци, километраж, коти на терена по оста на корекционната линия, коти на левия и десния бряг, коти нивелета, проектни надлъжни наклони.

Предвижда се изграждане на земни диги, бетонови подпорни стени и подпорна стена от габиони, които ще предпазват от заливане дворните места и къщите на с. Попово. За да се стабилизира дъното на корекцията на 35м под моста по течението на реката се предвижда праг от габиони. Последните са с размери 200/100/100 м. И се разполагат стъпаловидно във вертикалния разрез на съоръжението, като формират откос с m=1. В проекта е предложено габионните кошове се изработят от поцинкована плетена мрежа от двойно усукана поцинкована тел ø3 мм, с ромбовидни отвори с размери от 50/50 мм. по БДС 3140/73 г., като последните се напълват се с ломен камък по БДС 1697/77 г. За укрепване на брега са предложени бетонови подпорни стени, които ще се изпълнят от бетон клас В15 и диги направени от изкопания материал от корекцията на реката, като техните габарити са дадени на типовите напречни профили. Лесоукрепителните мероприятия за биологично укрепване се изразяват в провеждане на залесителни мероприятия с горско-дървесни видове. Противоерозионните мероприятия осъществени чрез създаване на различни видове залесителни пояси, създават по-благоприятни условия за попиване на валежите. Ограничават повърхностния отток при интензивни валежи, с което спомагат за намаляване на ерозията. Биологичното укрепяване освен като добро защитно средство създава и благоприятно условие за развитие на фауната във водните течения, служи като средство за възстановяване на околната природна среда, подобрява и разкрасява околния ландшафт. В настоящите проектни разработки лесоукрепителните мероприятия за биологично укрепване и стабилизиране на бреговата линия е предвидено да се извършат чрез залесяване с топола. Състоят се от един ред тополи на разстояние 3м една от друга. Засаждането на фиданките се извършва в дупки с размер 30/30/30см.



VIІ. Опазване на околната среда и отчуждения


Предвидените мероприятия в проекта не създават условия за замърсяване на околната среда и въздуха. За изпълнението на проектните съоръжения нe съществува необходимост от постоянни и временни отчуждения. Строителните работи ще се извършват изцяло в сервитута на реката, като частната собственост няма да бъде засегната.

По отношение експлоатацията на лесоукрепителните насаждения след засаждане на предвидените дървесни и храстови видове е необходимо да се полагат грижи за тяхното отглеждане и опазване, като се вземат мерки за поддържане на постоянна охрана и защита.



2,Община Болярово: Техническои биологично укрепване на река поповска - юг и север в участъка на град Болярово

Х. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА


I. ВЪВЕДЕНИЕ


По време на високите вълни са наводнени 20 dka обработваеми земи, градския парк и стадиона. Град Болярово е разположен в меандър на р.Поповска. По време на периода с интензивни валежи или при интензивно снеготопене се заливат жилищни и обществени сгради, обработваеми земи и някои съоръжения от транспортната инфраструктура – мост и водостоци. Мостът е естествена връзка между две зони около града с обработваеми земи.

Този проект е радработен на основата на протоколи на местната администрация и държавни комисии. Главнате задача на този проект е да се коригира речното корито за да се осигурят нормални условия за обитаване на гражданите на гр.Болярово. Допълнително предвидените в проекта дейности ще осигурят подходящи условия за осушаване на околните терени и намаляване на формирането на високи вълни от тях.

При разработването на проекта са проведени необходимите огледи, подробни проучвания, геодезически заснемания и оценки относно настоящото състояние на р.Поповска и прилежащите терени в района на гр.Болярово.

ІІ. Разположение на обекта и състояние


Изследвани са два участъка от р.Поповска:

Северен участък – с дължина по р.Поповска 700 m, разположен северно от гр.Болярово, община Ямбол.

Южен участък - с дължина по р.Поповска 433 m, разположен южно от гр.Болярово, община Ямбол.

Изпълнението на проекта в южния участък е особено важно за предпазване на обработваемите земи около града от заливане и разрушаване.



ІІІ. Проектни хидроложки водни количества

За изясняване на хидроложките условия е използвана инженерно-хидроложка разработка за язовир “Малко Шарково”, в което е изследвано поведението на река Провадийска до ствра на язовира. Отчетен е и приноса на допълнителния водосбор между язовирната стена и гр.Болярово.

В хидроложкия доклад е изчислено водното количество за висока вълна с различна вероятност за превишение, включително е определено Q 0,1%= 169 m3/s.

IV. Съдържание на проекта


Предвижда се извършване на корекционни мероприятия по бреговете на реката съгласно изискванията на техническото задание. За предпазване на съществущите брегове от изравяне причинено от разрушителното действие на водния поток се предвижда биологично укрепяване с помощта на затревяване и залесяване.

Залесяването, заедно с инженерно-техническите мероприятия представляват едно изключително ефективно мероприятие за защита от разрушителното действие на водния поток и ерозионните процеси.



V. Tехническо решение


Корекционните мероприятия по протежение на разглеждания речен участък са проектирани съгласно актуално действащите технически стандарти и нормативни документи, като са спазени изискванията на техническото задание и актуално действащите нормативни документи.
V. 1. Регулационни мероприятия

Регулационните мероприятия, които се предвиждат са в отговор на съществуващото положение, формата и размерите на обаботваемите земи и специалните изисквания за предприемане на съответните мерки за тяната защите от наводняване и разрушение.


Предвидени са мероприятия само в съществуващото речно течение и неговия сервитут, следователно не се налагат мерки за отчуждаване на прилежащи терени.

Предвижда се изправяне на дъното по надлъжния профил между двата крайни профила. Той се състои от: подробни точки и разстоянието между тях, елементите на прилежащите територии, километраж, нивелета на дъното и оградните диги и надлъжни наклони.

В настоящия проект не са предвидени надлъжни брегови и брегозащитни съоръжения.
V. 2. Оформяване на бреговете

Покрай речното легло са изградени стради и нахвърляни отпадъци, парчета тръби и др. При изпълнението на техническото и виологичното укрепване не е необходимо изкопаните земни маси да се извеждат извън обекта, тъй като част от тях ще се използват за подравнявания, докато останалата част ще се извозва на място, указано от кмета на общината.


V.3. Лесо-крепителни дейности

Лесоукрепителните дейности за биологично укрепване предвиждат укрепване с три различни сорта гори.Противо ерозионните мероприятия, които се състоят от дони, залесени с различни растителни видове осигуряват подходящи условия за намаляване на повърхностния отток при интензивни дъждове и помагат да се намали ерозията. Биологичното укрепване не е само добра укрепителна дейност, но също така помага за възстановяване на околната среда, подобрява и облагородява ландшафта.


В представения проект лесоукрепителните дейности са предвидени като брегово укрепване и ще бъдат изпълнени от тополови насаждения. Ще бъдат изпълнени три реда тополови насаждения. Разстоянието между редовете е предвидено 3 м. Посаждането ще се изпълни в изкопани дупки с размери 30/30/30 cm.
За защита от отмиване на почвения слой при интензивни дъждове и отнасяне на частиците по склона на брега се предвижда поставяне на габиони с послезващо засаждане върху тях на върби. Свежите върбови пръчки, с дължина 30 – 40 cm ще бъдат посадени на разстояние между редовете 1.5 – 3 cm. Дапосаждането ще се направят дупки с диаметър 0.3 cm и разстояние между тях 1.5 – 3 cm.

VІ. Организация и изпълнение на конструктивните работи

Корекционните работи ще бъдат изпълнявани от речното легло към терасата и частично срещу течението. Бреговият откос е окосен, както бе установено при огледа. Укрепителните съоръжения ще са изпълнени до възможното най-ниско водно ниво в реката.

Преди строителството е необходимо да се трасира оста на корекцията. Единичните храсти и дървета, както и дънерите ще бъдат почистени с помощта на булдозер и придвижени покрай брега. Строителните дейности по дигите трябва да бъдат изпълнени през сухия, маловодния сезон.

Предвидените лесоукрепителни работи трябва да се изпълнят в определено време и през определен сезон, подходящи за залесяване. Препоръчва се това да се извърши непосредствено след стопяване на снега или през късната пролет.

След поникването на дърветата и на върбовите пръчки е необходимо да се вземат специални мерки за тяхното израстване и предпазване. В процеса на израстване и в края на първата година, както и през втората година, ако има висок процент на неприхванали се фиданки се презвижда повторно залесяване.

VІІ. Опазване на околната среда и отчуждения

Дейностите предвидени в проекта нямат неблагоприятни въздействия върху околната среда. За изпълнението на видовете работи не е необходимо да се извършат както трайни така и временни отчуждения. Строителните работи ще бъдат осъществени

изцяло в територията на реката и частна собственост няма да бъде засегната.

С оглед на трайното залесяване, след прихващането на храстите и дърветата е необходимо да се поддържга постоянна охрана и защита, която да предпазва насажденията от унищожаване. В случай на нарушения трябва да се информират съответните общински и държавни институции.



3,Община Тунджа - техническо и биологично укрепване на притоци на река Тунджа - дере село Ханово и Лозенско дере, село Тенево

Х. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА




І. Въведение


По време на високи вълни по Лозенското дере, поради намалената пропускна способност на леглото водите се разливат и наводняват както обработваеми площи така и части от селата Ханово и Тенево.

ІІ. Местоположение на обекта


Обектът обхваща 729м дължина от Лозенско дере, разположено в регулацията на с. Тенево, област Ямбол.

ІІІ. Засегнати територии и население от наводненията




Засегнати територии от наводненията в село Ханово

  • Земеделски земи – 46,283 декара

  • Четири урегулирани поземлени имота – 7,220 декара

Засегнати територии от наводненията в село Тенево

  • Земеделски земи – 72,252 декара

  • Двадесет и четири урегулирани поземлени имота – 16,99 декара

Засегнато население:

  • няма



ІV. Инженерно -хидроложки условия


За изясняване на хидроложките условия е изготвен хидроложки доклад. Разработени са данните за високите води за различни обезпечености и твърдия отток.

- за Р = 0,1% - Q = 24,4 m3/s

- за Р = 1,0% - Q = 13,8 m3/s

V. Хидрогеоложки и инженерно - геоложки условия


Геоложки проучвания за настоящата разработка не са правени, тъй като по трасето на дерето няма да се изпълняват големи хидротехнически съоръжения.

Заливната тераса на Лозенско дере в този участък не е развита. Бреговете на реката са изградени от земни почви.



VI. Обем и съдържание на проекта


За нуждите на настоящия проект се предвижда изпълнението на корекционни мероприятия и на двата бряга.

За предпазване на съществуващите брегове от изравяне и отнасяне от разрушителното действие на водния поток е предвидено оформяне на откосите и лесоукрепителни мероприятия за биологично укрепване.

Залесяването, съчетано с инженерно техническите мероприятия, представлява ефикасна защита срещу разрушителните действия на водните течения и ерозионните процеси.

VІI. Техническо решение


Корекционните мероприятия по дерето се проектират съгласно действащите норми и технически правила при спазване на договорирания обем и съдържание на проучвателните и проектни работи за корекции на реки, съществуващите стандартни правила и норми и др. действащи разпоредби.

VІI. 1. Трасе на корекцията


Трасето на корекционната линия отговаря на ситуационната обстановка, форма и големина на парцелите и специфичните изисквания в зависимост от целите на корекцията и предпазване на сградите от заливане. Предвижда се корекционните мероприятия да бъдат изцяло в сервитута на дерето, така че да не се налагат постоянни отчуждения.

Надлъжният профил отразява нивелетното решение на корекционната линия.


VІI. 2. Оформяне бреговете на реката


В непосредствена близост до коритото на реката, по бреговете има нарити сртоителни и други отпадъци, изровени дупки и др.

При направата на техническото и биологично укрепване няма излишни земни маси. Необходимо е да се намери кариера за земни маси, част от които да се използват за заравняване и оформяне на бреговите ивици, а останалата част ще се използват за направата на диги при заустванията.



VІI. 3. Лесоукрепителни мероприятия


Лесоукрепителните мероприятия за биологично укрепване се изразяват в провеждане на залесителни мероприятия с горско-дървесни видове.

Противоерозионните мероприятия осъществени чрез създаване на различни видове залесителни пояси, създават по-благоприятни условия за попиване на валежите. Ограничават повърхностния отток при интензивни валежи, с което спомагат за намаляване на ерозията. Биологичното укрепяване освен като добро защитно средство създава и благоприятно условие за развитие на фауната във водните течения, служи като средство за възстановяване на околната природна среда, подобрява и разкрасява околния ландшафт.

В настоящите проектни разработки лесоукрепителните мероприятия за биологично укрепване и стабилизиране на бреговата линия е предвидено да се извършат чрез залесяване с топола

VІІI. Организация и изпълнение на СМР


Корекционните мероприятия се извършват отдолу на горе и се напредва постепенно срещу течението. Бреговият откос се укрепява след предварително проучване. Изпълнението на съоръженията се извършва при възможно най-ниско водно ниво в реката.

Преди да започне изграждането е необходимо да се отложи оста на корекционната линия и почистване на речното корито и тераса.

Предвидените лесоукрепителни мероприятия трябва да се извършат в съответните срокове и сезони за залесяване.

След засаждане на предвидените дървесни или храстови видове е необходимо да се полагат грижи за тяхното отглеждане и опазване.



4, Община Симеоновград - Ремонт на водосток за гробищен парк в кв. Йорданово, гр. Симеоновград и пътна връзка с ул. Н. Вапцаров

Х. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА




І. Въведение


По настоящем до гробищния парк на кв. “Йорданово” се стига по черен път, който изцяло следва конфигурацията на терена. Той няма изградена система за отвеждана на дъждовните води и на практика е невъзможно неговото използване в дъждовни дни. Пътят минава над дълбоко дера в което има изграден стар водосток, чиито крилни стени и долно строене са сравнително добре запазени, макар че в две от крилните стени има пукнатини. Горното строене на водостока е много лошо състояние и практически прави невъзможно преминаването по пътя, особено в мокро време. То е изградено от стари Ж.П. релси и монтирани върху тях Ж.П. траверси, които са изгнили и някои от тях са счупени.

ІI. Описание на проекта


Проектът предвижда изграждане на път с нивелета, която максимално следва съществуващия терен. Предложен е типов напречен профил с малка широчина (3,0 м. + 2х1,0 м.) и лека конструкция защитена с асфалтова запечатка. Трасето на пътя минава през съществуващия водосток, като с малки изменения се запазва долното строене и изцяло се променя горното строене, като общата широчина е 3,0 м. + 2х0,50 м.

ІIІ. Местоположение на обекта и съществуващо положение


Обектът се намира в кв. “Йорданово” гр. Симеоновград и обхваща пътна връзка с дължина около 430 м. и плочест водосток на км. 0+309,22 над дере в края на град Симеоновград.

ІV. Инженерно-хидроложки условия


Като част от проекта не изготвен отделен хидроложки доклад. През периода на експлоатация не е установен случай на препълване на профила на съществуващия водосток. В проекта е предвидено увеличение на светлото сечение на водостока с 1,5 м2, с което се гарантира пропускане на водите води от дерето.

V. Хидрогеоложки и инженерно-геоложки условия


Геоложки проучвания за настоящата разработка не са правени, тъй като по трасето на реката няма да се изпълняват големи хидротехнически съоръжения.

VI. Техническо решение


При изготвяне на проекта трасето на пътя изцяло е съоразено с имотните граници на парцелите в тази чст на града. За да се намали стойността на строителните работи трасето над дълбокото дере минава по съществуващия водосток. Това се прави за да се запази долното строене и да се коригира само горното строене. По този начин се намалява стойността на проекта. Ситуационното разположение е съобразено за минимални скорости на движение, които са в границите на 5 – 10 км/час. По тази причина не се предвижда уширение в кривите и увеличение на напречните наклони в тях. Поради скалния характер на основата под пътя, при проектиране на неговата нивелета се избягва направата на изкоп. Изкопаната земна маса изцяло се ползва за насипване по обекта. Нивелетата е съобразена със съществуващия плочест водосток . В проекта е предвидено увеличение на светлото сечение на водостока с 1,5 м2, с което се гарантира пропускане на водите води от дерето. С помощта на италиански улеи в четирите краища на водостока става отвеждане на повърхностните води без да се подравят устоите и крилата.

VIІ. Опазване на околната среда и отчуждения


Предвидените мероприятия в проекта не създават условия за замърсяване на околната среда и въздуха. За изпълнението на проектните съоръжения нe съществува необходимост от постоянни и временни отчуждения. Строителните работи ще се извършват изцяло в сервитута на съществуващия вече черен път, при което частната собственост няма да бъде засегната.
5, Община Стралджа - технологично и биологично укрепване на р. Мараш в участъка от с. Лозенец до пътен възел "Петолъчката"

Х. ОПИСАНИЕ НА ПРОЕКТА




І. Местоположение на обекта


Обектът обхваща 5980м дължина от р. Мараш, разположена между моста на с. Лозенец с км 12+750 и пътен възел „Петолъчката” с км 18+730.

ІІ. Засегнати територии и население от наводненията


Засегнатите от наводнението територии са в с. Лозенец и с. Атолово – община Стралджа документирани в следните документи:

  • Доклад на комисията от община Стралджа след проливните дъждове на 24,25 и 26.01.05г.

  • Констативен протокол от 16.03.06 за установяване на щетите, вследствие на обилни дъждове паднали на 11,12,13.03.06г.

  • Писма от земеделските кооперации, които обработват земите в този район за нанесените щети от наводнението.

Засегнато се оказа и населението на:

  • с. Лозенец и по-точно 3 западни квартала с около150 жители

  • цялото население на с. Атолово – 183 жители

  • населението в северната част на гр. Стралджа – 1200души



ІІІ. Инженерно -хидроложки условия


За изясняване на хидроложките условия е използвана като аналог инженерно -хидроложка разработка, направена специално за обекта. В хидроложкия доклад е направено проучване на р. Мараш и са определени върховете на високите води при естествен режим на оттока. Те имат следния числен израз, даден в приложената по-долу таблица:



Воден обект

и пункт


F

Iр

Qсрmax

Cv

Cs

Q0.1%max

Q1%max

Q5%max

км2



m3/sec

-

-

m3/sec

m3/sec

m3/sec

р. Мараш – пътен възел „Петолъчката”

64.1

30.9

25.4

0.52

4 Cv

110

72

50



ІV. Хидрогеоложки и инженерно-геоложки условия


Геоложки проучвания за настоящата разработка не са правени, тъй като по трасето на реката няма да се изпълняват съоръжения. Заливна тераса на река Мараш в този участък не е развита. Бреговете на реката са изградени от земни почви.

V. Обем и съдържание на проекта


За нуждите на настоящия проект се предвижда изпълнението на корекционни мероприятия, които обхващат почистване и оформяне на двата откоса на реката и оформяне на дига на левия бряг.

За предпазване на съществуващите брегове от изравяне и отнасяне под разрушителното действие на водния поток е предвидено оформяне на откосите и лесоукрепителни мероприятия за биологично укрепване.



VІ. Техническо решение


Корекционните мероприятия по реката се проектират съгласно действащите норми и технически правила при спазване на договорирания обем и съдържание на проучвателните и проектни работи за корекции на реки, съществуващите стандартни правила и норми и др. действащи разпоредби.

VІ. 1. Трасе на корекцията


Трасето на корекционната линия отговаря на ситуационната обстановка, форма и големина на обработваемите участъци и специфичните изисквания в зависимост от целите на корекцията и предпазване на обработваемите земеделски земи от унищожение. Предвижда се корекционните мероприятия да бъдат изцяло в сервитута на реката, така че да не се налагат постоянни отчуждения. Надлъжният профил отразява нивелетното решение на корекционната линия.

VІ. 2. Оформяне бреговете на реката


В непосредствена близост до коритото на реката, по бреговете има нарити земни маси от предишни почиствания. При направата на техническото и биологично укрепване има излишни земни маси, част от които ще се използват за заравняване и оформяне на бреговите ивици, а останалите ще се извозват на определени за това места.

VІ. 3. Лесоукрепителни мероприятия


Лесоукрепителните мероприятия за биологично укрепване се изразяват в провеждане на залесителни мероприятия с горско-дървесни видове.

Противоерозионните мероприятия, осъществени чрез създаване на различни видове залесителни пояси, създават по-благоприятни условия за попиване на валежите. Ограничават повърхностния отток при интензивни валежи, с което спомагат за намаляване на ерозията.

Биологичното укрепяване освен като добро защитно средство създава и благоприятно условие за развитие на фауната във водните течения, служи като средство за възстановяване на околната природна среда, подобрява и разкрасява околния ландшафт.

В настоящите проектни разработки лесоукрепителните мероприятия за биологично укрепване и стабилизиране на бреговата линия е предвидено да се извършат чрез залесяване с топола

За предпазване на отложените тлакове и наноси от отнасяне на водата, бреговият откос се засажда с върбови посадки, които в последствие засилват явленията на отлагане.

VІІ. Организация и изпълнение на СМР


Корекционните мероприятия се извършват отдолу на горе и се напредва постепенно срещу течението. Предвидените лесоукрепителни мероприятия трябва да се извършат в съответните срокове и сезони за залесяване.
След засаждане на предвидените дървесни или храстови видове е необходимо да се полагат грижи за тяхното отглеждане и опазване.

Взети са под внимание изискванията и препоръките на наредбите за безопасност и хигиена на труда, както и на наредбата за противопожарна безопасност.


VIII. Защита на околната среда и отчуждения


Предвидените мероприятия в проекта не създават условия за замърсяване на околната среда и въздуха. За изпълнението на проектните съоръжения нe съществува необходимост от постоянни и временни отчуждения. Строителните работи ще се извършват изцяло в сервитута на реката, като частната собственост няма да бъде засегната.

По отношение експлоатацията на лесоукрепителните насаждения след засаждане на предвидените дървесни и храстови видове е необходимо да се полагат грижи за тяхното отглеждане и опазване, като се вземат мерки за поддържане на постоянна охрана и защита.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница