Отчет за дейностите през 2009 година



Дата08.05.2018
Размер44.42 Kb.
#68808
ТипОтчет

Управляван от Фондация Толеранс
Отчет за дейностите през 2009 година
Центърът за обществена подкрепа - Пирдоп (ЦОП-Пирдоп) функционира от януари 2008 година, със средства от държавния бюджет, като държавно делегирана дейност на община Пирдоп. През юли 2008, след проведен конкурс, управлението на ЦОП-Пирдоп бе поето от Фондация Толеранс.

Основната цел на тази общинска социална структура е да повиши уменията и капацитета на семейната, училищната и обществена среда в община Пирдоп да се справят с трудностите и проблемите на децата и подрастващите в риск от насилие, изоставяне, липса на достатъчно грижа, отпадане от училище, както и да работи активно с деца с агресивно поведение.



Програмите, по които работи Центърът са:

• Индивидуално и семейно консултиране и подкрепа;

• Превенция на насилието и индивидуално консултиране;

• Грижа и консултиране по време на бременността и в следродовия период и семейно планиране;

• Превенция на отпадането от училище и подпомагане на деца с обучителни затруднения;

• Превенция на агресивно поведение при децата и индивидуално консултиране;

• Обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция.

Тези програми са насочени основно към деца и подрастващи в риск от насилие, изоставяне, липса на достатъчно грижа, отпадане от училище и агресивно поведение на възраст между 7 и 18 години, както и към представители на техните семейства и близки.

През 2009 година екипът на Центъра се състои основно от 6 професионалисти на трудов договор и 2 консултанти на граждански договори.

Основните постижения на Центъра за 2009 година са:

Индивидуална работа с 46 деца, като някои от насочванията са за по кратък период (от 1 до 3 месеца), а други – за шест и повече месеца. Работи се и с 50 родители и близки на децата, клиенти на Центъра, като срещите са в индивидуален и семеен формат.

През 2009 година в Центъра за обществена подкрепа–Пирдоп се провеждаха работни срещи с представители на Местни комисии за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) от Пирдоп, Златица, Копривщица, Чавдар, Челопеч и Мирково. Началото на тази инициатива беше поставено през месец октомври 2008 година. Първата среща се състоя в лекторията на читалище „Напредък” в град Пирдоп. Организатори бяха община Пирдоп и Фондация „Толеранс”, управляваща Центъра. Освен секретарите на МКБППМН, на тази първа среща присъстваха и директорът на Дирекция „Социално подпомагане”- град Пирдоп, инспектор Детска педагогическа стая в същия град и представители на медиите. Срещите имат своето естествено продължение във времето, обединени около общото желание на участващите в тях, да бъде обезпечена приемлива среда за развитие на младите хора в района.

В края на 2008 година към Центъра за обществена подкрепа-Пирдоп, бяха насочени деца със специални образователни потребности (СОП). През месец януари 2009 година на среща с родителите, беше обсъдена възможността от разработване на нова програма съобразно заявени от тях потребности, която да предоставя повече възможности за работа с децата. От екипа ни бяха направени проучвания във връзка с това и подготовка на проект за пилотиране на програма за работа с деца с увреждания. Проведена беше среща с представители на Центъра за младежи с интелектуални затруднения в София (Асоциация «И нас ни има») и бяха обсъдени възможности за сътрудничество. През месец април наши представители се включиха в обучение, предоставено от Карин дом - град Варна, които специализират в обучението на организации, работещи с деца с увреждания. Темата на обучителния семинар беше «Успешни практики и методи за приобщаване на деца със СОП в образователната система» - работа с деца, родители и училищна система. Към настоящия момент, децата с които работим, съобразно техните индивидуални потребности. Провежда се и регулярна работа с родителите в индивидуален и групов формат.

През месец февруари екипът на Центъра за обществена подкрепа – Пирдоп премина обучение по организационно укрепване. Същото се проведе в град Копривщица в рамките на 2 дни. Обучителите бяха представители от Динамика консулт - град София. Периодично екипът на центъра участва в организационна супервизия, на която се обсъждат въпроси, свързани с функционирането и развитието на екипа.

През 2009 година бяха проведени обучения и групова работа в три училища в град Пирдоп. Тази дейност е с превантивна насоченост и включва темите за насилието, болестите предавани по полов път, превенция на употребата на наркотици, информационни срещи и семинари по професионално ориентиране и консултиране. В два класа в селата Чавдар и Челопеч също беше проведено обучение за превенция на насилието, през работата с клиенти, насочени към нашия център. В град Копривщица, в началото на месец юни се реализира информационна среща по темата за професионалното ориентиране и консултиране сред ученици от десети и единадесети клас. След края на всяко обучение участващите попълват анкетна карта. Тя служи за оценка на качеството на предложеното обучение. Съобразно нея, заниманията търпят промени, така че да отговорят най-пълноценно на потребностите на децата. Тази вътрешна оценка е част от нашия стремеж за повишаване на качеството на предоставяните от центъра услуги и доведе до обогатяване на превантивните обучения и груповата работа в училище.

В Центъра от февруари месец 2009 година функционира „Клуб на родителя”. В началото на февруари беше подготвено и обявено в медиите и сред местните партньори неговото стартиране. Идеята е всички бъдещи и настоящи родители да се срещат, разговарят, споделят и съпреживяват хубавите и трудните моменти, с които е съпроводено родителстването. Клубът дава възможност да се дискутират различни теми по отглеждането и възпитанието на децата в присъствието на помагащи професионалисти. Срещите се провеждат всяка сряда. Към настоящия момент клубът се посещава всеки път от различни майки, които идват с децата си.

През месец април се проведоха срещи с представители на община Долна баня и бяха обсъдени възможности ЦОП-Пирдоп да предостави обучение на новосформирания екип на техния Център за обществена подкрепа. През месец май наши професионалисти проведоха въпросните обучения и продължиха до края на ноември 2009 да предоставят супервизия на екипа на центъра в Долна баня.



Центърът за обществена подкрепа - Пирдоп, като устойчива общинска структура, е съпричастен към мъката на всички участвали и потърпевши от трагедията в Охридското езеро. Като естествен отговор на това още в началото на месец септември преорганизирахме своите ресурси, за да сме на разположение на всички, които имаха нужда да поговорят и да получат подкрепа и които имаха трудност да се завърнат към обичайното си ежедневие.

Галина Вешова

ръководител на ЦОП-Пирдоп
Каталог: attachments
attachments -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
attachments -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
attachments -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
attachments -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
attachments -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега
attachments -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
attachments -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
attachments -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
attachments -> Община пирдоп – софийска област 2070 град Пирдоп, площад „Тодор Влайков”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница