Открита процедура за възлагане на обществена поръчка



страница1/3
Дата15.07.2017
Размер0.5 Mb.
#25802
  1   2   3


ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА

«ПОМОЩ ЗА ПОДГОТОВКА НА ОКОНЧАТЕЛНО ПРОЕКТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ПО ФОНД ППП СЪГЛАСНО ДОГОВОР ……. И В СЪОТВЕСТВИЕ С PROJECT PREPARATION FACILITY AGREEMENT (signed between NCU and SECO ) »

ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА НА ПОРЪЧКАТА И ИЗИСКВАНИЯ НА ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ

“ПОМОЩ ЗА ПОДГОТОВКА НА ОКОНЧАТЕЛНО ПРОЕКТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ПО ФОНД ППП НА ПРОЕКТ: „ПРОУЧВАНЕ И РАЗРАБОТВАНЕ НА ПИЛОТНИ МОДЕЛИ ЗА ЕКОЛОГОСЪОБРАЗНО СЪБИРАНЕ И ВРЕМЕННО СЪХРАНЯВАНЕ НА ОПАСНИ БИТОВИ ОТПАДЪЦИ”


ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ


СЪДЪРЖАНИЕ



ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ 1

СЪДЪРЖАНИЕ 1

3. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ НА НАСТОЯЩАТА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА/КОНСУЛТАНТА 16

3.1Общи задължения на Консултанта. 16

3.2Специфични задължения на Консултанта. 16




4.11 Други изисквания към Изпълнителя на настоящата обществена поръчка/Консултанта ……………22



    1. АКТУАЛНО СЪСТОЯНИЕ

В съответствие с подаденото проектно резюме „Проучване и разработване на пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхраняване на опасни битови отпадъци. „ е необходимо осъществяване на предпроектно проучван, което ще послужи за изготвяне на Окончателно Проектно Предложение по вече цитираният проект .

Изпълнителна Агенция и отговорна за изпълнението на проектите по подписаното Междуправителствено Споразумение между правителството на Р България и Швейцарската Конфедерация , подписано на 07.09.2010 г., по ос 2 „Околна среда„ е Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) , която има ангажимента да възложи и контролира изпъл­нението на предпроектното проучване на заявените проектите в сектор «Околна среда», както и да изготви и предаде в указаните в Споразумението срокове Окончателното Проектно Предложение за одобрение от швейцарска страна .



    1. ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА И ОБХВАТА НА ПОРЪЧКАТА

2.1 Обект на поръчката

Обектът на поръчката е осъществяване на предпроектно проучване, което ще послужи за изготвяне на Окончателно Проектно Предложение по проект „Проучване и разработване на пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхраняване на опасни битови отпадъци„. Такова проучване се налага поради националния обхват на проекта и за да се постигне целта, свързана с окончателното решаване на проблема в България. За успешната реализация на такова цялостно решение на проблема и за по-добро планиране на дейностите по проекта е необходимо да се набавят редица ключови данни и въз основа на тях да се извърши допълнителен анализ.

Според действащото българско законодателство събирането и депонирането на опасни битови отпадъци е от компетенциите на кметовете на общините.

В същото време, естеството на дейностите изисква координирани действия на общинско, областно, регионално, а в някои случаи дори на национално ниво.

Този факт води до висок риск от несъответствие между капацитета на общините (които са адресат на правната рамка) и действителните оператори – дружества или организации, изпълняващи дейности по събиране, транспортиране и обезвреждане на опасни отпадъци.

Проектът има за цел намирането на работещи механизми за преодоляване на горепосочените рискове за човешкото здраве и околната среда чрез създаването на национален механизъм с класификация по типове общини и чрез предоставяне на методическа помощ за общините от всяка категория, както и чрез създаване на работеща система за събиране и депониране на опасни битови отпадъци от общините във всяка отделна категория.

Към момента опасните битови отпадъци се смесват в общия поток на битовите отпадъци, което може да има редица вредни въздействия върху човешкото здраве и безопасността, както и потенциално негативни въздействия върху околната среда, когато се събират и обезвреждат неправилно. Тези отпадъци включват бои и покрития, градински химикали, включително пестициди, продукти за грижа за домашни любимци, продукти от моторни превозни средства (антифриз, масла и др.), химични вещества и препарати, използвани в домакинствата, включително дезинфектанти, електрически и електронни крушки.

Общото съдържание на опасни битови отпадъци в общия поток на битовите отпадъци е около 1%. За съжаление няма статистика, която да показва какъв е делът на опасни битови отпадъци на едно средно семейство в България.

Предполагаемите данни сочат , че общото количество на опасни отпадъци от домакинствата в Република България възлиза приблизително на 30 000 тона/годишно и досега се изхвърля заедно с общия поток на битовите отпадъци.

Дейности на заинтересованите дирекции и органи в системата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за избор на подходящ модел за прилагане в България и подготовката за избор на пилотни общини, под координацията на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС);


2.2. Обхват на поръчката

  • Изпълнителят на настоящата обществена поръчка, наречен „Консултант", трябва да предложи най-добрия метод за извършване , както и да извърши следните задачи , включени в обхвата на поръчката :

  • Разработване на предварително проучване (от външни консултанти), което ще се използва за изготвянето на Окончателното проектно предложение и започване на изпълнението на проекта.

  • Прецизно определени и оправдани бюджетни оценки.

  • Подробна оценка на риска и предложение за съответстващи мерки за намаляване на идентифицирания риск. Рисковите категории, които трябва да се вземат предвид са: Развитие на риска (Съответствие, Ефективност, Производителност, Устойчивост и Въздействие), Поверен риск, Репутационен риск, Финансов риск, Риск за околната среда и Социален риск.

  • Разработването на Логическа рамка, която да изясни проектните цели и адекватни индикатори на ниво въздействие, резултат и продукция, както и разгледаните по горе рискове.

Описаните до тук видове дейности могат да провеждат едновременно/паралелно . Повече подробности са представени в описанието по-долу.


Дейностите по избор на модел и избор на пилотни общини включват:

  1. Организиране на конференция или семинар за обмен на добри практики и опит. В тази конференция/семинар ще бъдат поканени за участие швейцарски експерти. Конференцията/ семинарът ще представи възможностите по такъв начин, който ще помогне на общините да идентифицират проблема и активно да търсят решения.

  2. Разработване на пилотен план-проект:

    1. Разработване на критерии за подбор на общините, участващи в проекта;

    2. Изготвяне на проектни процедури от страна на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за финансиране на останалата част от общините за решаване на проблема.

  3. Избягване на двойно финансиране

  4. Избягване забавянето на проекта като общините, които имат готовност по проекта да бъдат предпочетени

  5. Общините, имащи специфични проблеми трябва да бъдат разглеждани в светлината на спецификата им при вземане на решенията .

  6. Капацитетът на управление на подобни проекти трябва да бъде взет под внимание и да бъде предложено решение дали общините с капацитет или тези с по-нисък или без необходимият капацитет трябва да бъдат оценени по-високо в процеса подбор .

  7. Предимство трябва да бъде дадено на общини, ангажирани с пилотния модел като това да е доказано от разпределението и ангажираността на персонала на съответната Община и предвиждането на бюджетни средства за недопустими разходи от страна на същата.

Изследването има за следната цел:



  1. Проучване на решения, потенциално приложими за България, избрани от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).

  2. Разработване на методология за морфологичен анализ - с цел определяне на процентното съдържание на опасни битови отпадъци в общата маса на битови отпадъци.

* Забележка: Важно е да се поясни , че извършването на самият морфологичен анализ не е предмет на изпълнение и не е част от възлаганите с тази процедура дейности за извършване на предпроектно проучване, които следва да изпълни избраният Изпълнител.Цитираният анализ е част от изпълнението на основния проект, който ще бъде възлаган на по-късен период с отделна процедура.

  1. Изготвяне на списък с инсталации за преработване на различните видове опасни битови отпадъци, събрани в страната, в държавите-членки на Европейския съюз и в Швейцария.

  2. Класификация на общините по няколко категории, в съответствие с резултатите от морфологичния анализ на генерираните отпадъци, тяхното количество, разстоянието до съоръженията за преработване и други подобни критерии.

  3. Преценка за необходимостта от ОВОС за всеки обект (наличие, евентуална необходимост или липса на необходимост за разработване на доклад за ОВОС).

  4. Законодателен и институционален анализ на управлението на опасни битови отпадъци.

  5. Подробно описание на системата, която ще се разработи във всяка пилотна община и изчисляване на разходите - график.

  6. Остойностяване по окрупнени показатели на избраното проектно решение за пилотен модел площадка с необходимата съпътстваща инфраструктура.

8.1 Подготовка на документацията за възлагане на обществени поръчки за строителни работи и изготвяне на количествена сметка (ако е приложимо), оказване на съдействие за съгласуване на проекта с компетентните органи и получаване на съответните разрешителни.

  1. Разработване на инструкции, въз основа на информация от предишни дейности, за дейностите на различните категории общини, свързани с организацията на техните системи за събиране на опасни битови отпадъци.

  2. Дейности от страна на консултанта във фаза ППП по разработването на LogFrame за проекта.

2.3. Описание на задачите .

За оптимално използване на резултатите от работата на консултанта и събраните от него данни в процеса на предварителна оценка, обхватът на неговата дейност ще включва извършването на някои допълнителни задачи в подкрепа на ПУДООС, както следва:


  1. Изготвяне на план за обществени поръчки за срока на основния проект, който трябва да вземе предвид естеството на необходимите дейности за обезвреждане на отпадъци, както и количествата и местоположението на отпадъците и приоритетното им обезвреждане.

  2. Изготвяне на технически спецификации/техническо задание за възлагане на обществена поръчка, за възлагане на изпълнението на дейностите по възлагане строителство/ изпълнение на избрания за реализация пилотен модел в определените за участие в проекта общини.

За улеснение при определяне на задачите, който да бъдат изпълнени от Консултанта, както и за гарантиране пълнотата на техният обхват, изброените по – горе в т. 2.2. основни ( 10 бр. ) и допълнителни задачи ( 3 бр. ) са групирани / обединени, на принципа на съвместното допълване и изпълнение, в описаните по-долу 10 задачи, както следва:

Услугите на Консултанта включват изпълнение на следните задачи:


Задача 1
Законодателен (правно-икономически) и институционален анализ на управлението на опасните битови отпадъци .

В точка V.3.4.4. от Националната програма за управление на дейностите по отпадъците за периода 2009-2013 г. е изложена националната политика за управление на опасни битови отпадъци с изтекъл срок на годност. Националната програма е съобразена с българското законодателство в областта на отпадъците, което на свой ред е хармонизирано за изпълнение на европейската Рамкова директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно отпадъците. Предвижда се създаването на така наречените "общински центрове" за събиране и временно съхраняване на опасни битови отпадъци, където отпадъците ще бъдат приети, разделени и преработвани до състояние, годни за транспортиране и рециклиране (само за част от тези опасни битови отпадъци). Поради липсата на подходящо съоръжение за обезвреждане в страната, за опасните битови отпадъци, негодни за последващо рециклиране - приоритетно ще бъдат търсени възможности за икономически най-изгодно обезвреждане на отпадъците в подходящи инсталации на територията и/или извън територията на ЕС .

Към момента няма установено централизирано управление или друг вид инициативи за събиране, временно съхраняване и третиране на опасни битови отпадъци с малки изключения, като например по отношение на батериите, които към днешна дата могат да бъдат доставени за последващо рециклиране в контейнери на националните организации за повторно използване на отпадъци от батерии и акумулатори, поставени в почти всички по-големи вериги супермаркети в страната.

Опасните битови отпадъци се съдържат предимно в общия обем битови отпадъци, а от другата страна, в съответствие с Член 15, алинея 1, точка 3 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и Член 16 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО), ако кметовете на общини организират дейностите по управление на отпадъците на територията на общината, тогава отговорността за опасните битови отпадъци се носи от кметовете на общините.



Поради предвидената в закона отговорност на общините – общо 264 на територията на Република България, до момента не е създаден общ национален подход за решаване на проблема с опасните битови отпадъци.

Предмет на настоящия проекта е намиране на механизми за създаването на подходящ модел за цялостно решаване на проблема с опасните битови отпадъци.
Анализът трябва да съдържа обосновано предложение за доразвиване на законовата и нормативна в сектор „ опасни битови отпадъци „ , включително необходимите санкции, които допълват икономическите стимули и създават мотивация в икономическите оператори за решаване на проблема на принципа „замърсителят плаща.” Анализът ще бъде използван за започване на следващата фаза на национално ниво - свързана с разработването, популяризирането и прилагането на достатъчно пълно и ясно законодателство в сферата на опасните битови отпадъци след края на българо-швейцарския проект.
Изпълнението на Задача 1 включва като минимум следните дейности:
1.1. Анализ на съществуващата нормативна база в страната, касаеща разпоредби относно отговорностите по предаване , временно съхранение, транспорт и обезвреждане на опасни битови отпадъци .

1.2.Събиране на необходимата актуална информация за съществуващата нормативна база в ЕС, касаеща разпоредби относно отговорностите по предаване, временно съхранение, транспорт и обезвреждане на опасни битови отпадъци.

1.3. Събиране на необходимата актуална информация за съществуващата нормативна база в ЕС , касаеща разпоредби относно ролята на производителите / вносителите в контекста на „ Разширената Отговорност на Производителите „ както е дефинирано в чл. 8 от Европейската Рамкова Директива за отпадъците, напр. схеми за обратно изкупуване на някои определени опасни продукти / отпадъци от домакинството.

1.4. Извършване на сравнителен анализ между съществуващата нормативна база в страната и тази в други държави в ЕС/EFTA;

1.5.Обсъждане на резултатите с Възложителя на база на изготвения сравнителен анализ на получените резултати и отразяване на коментарите на Възложителя и специализираната дирекция на МОСВ – „ Управление на отпадъците и опазване на почвите „

1.6.Формулиране на ясно изразени препоръки по отношение необходими промени и допълване на съществуващата нормативна база по отношение на съществуващата нормативна база в страната, касаеща разпоредби относно отговорностите по предаване , временно съхранение , транспорт и обезвреждане на опасни битови отпадъци , включително посочване на отговорните инстанции и институции , в чиято компетенция е необходимата законова/нормативна инициатива и отговорностите по извършване на контрол по прилагане на съществуващата законова уредба по въпроса.

1.7.Изготвяне на текст на резюме, което да залегне в окончателния доклад за изпълнение на обществената поръчка;

1.8.Изготвяне на доклад за изпълнението на Задача 1.



Задача 2

Разработване и внасяне на необходими промени в съществуващата „Методика за определяне на морфологичен състав на битовите отпадъци” - с цел формулиране на ясни правила за определяне на процентното съдържание на опасни битови отпадъци в общата маса на битови отпадъци.

На този етап на предпроектно проучване не е предвидено да се прави реален, пълен ( морфологичен ) анализ в детайли на съществуващите опасни отпадъци от домакинствата в страната. Това ще бъде задача за изпълнение по време на реализацията на основния проект. Въпреки това е необходим поне един приблизителен анализ на съществуващите опасни отпадъци от домакинствата на база на документални проучвания още във фазата на настоящото предпроектно проучване.

Изпълнението на Задача 2 включва като минимум следните задачи:

2.1.Анализ на съществуващите документи, свързани със съществуващата „Методика за определяне на морфологичен състав на битовите отпадъци” и налични в ПУДООС , ИАОС и МОСВ;

2.2.Събиране на необходимата актуална информация за изготвяне на действителна и пълна идентификация на видовете опасни битови отпадъци, които биха могли да бъдат част от общия битов отпадък на територията на общините в Р България;

- Създаване на списък на опасните отпадъци от домакинствата , които ще бъдат включени за разделно събиране в пилотните центрове по проекта , като се вземе също така в предвид съществуващия списък на опасни отпадъци от домакинствата , определени например за страните от ЕС (http : // ec.europa.eu/environment/waste/hazardous_index.htm )

- Разделяне на така подготвеният списък на групи (напр. лекарства, разтворители , минерални масла , и др.)

- Оценяване, съвместно с Възложителя, на база на документално проучване, на това кой отпадък бъде съотносим към категорията на опасните такива на база на обективните критерии сигурност, въздействие върху околната среда , изпълнимост и икономическа обоснованост на необходимите разходи на дейностите по разделно събиране на същия.

- Включване на малкия бизнес като потенциален източник на опасни отпадъци от бита (напр. Ресторанти, хотели , малки ферми и др. ).

2.3. Разработване на текстове, внасящи необходимата допълнителна информация за по-детайлната идентификация на опасните битови отпадъци в съществуващата „ Методика за определяне на морфологичен състав на битовите отпадъци“, както и предложение за необходимо изменение и допълнение на документа с цел при прилагането на методиката да се получава като краен резултат морфологичен състав на общия поток битови отпадъци , включващ и необходимите детайлни стойности за наличие на опасни битови отпадъци в същия.

2.4. Разработване на инструкции, въз основа на информация от предишни дейности, съществуващия опит и научените уроци от проекти в областта на управление на отпадъците в други страни за дейностите на различните категории общини, свързани с организацията на техните системи за събиране на опасни битови отпадъци.

2.5.Обсъждане на резултатите с Възложителя на база на изготвен първи вариант на разработени документни предложения за допълване или промяна на съществуващата „ Методика за определяне на морфологичен състав на битовите отпадъци” и отразяване на коментарите на Възложителя и специализираната дирекция на МОСВ „ Управление на отпадъците и опазване на почвите „ ;

2.6.Изготвяне на текст на резюме, което да залегне в окончателния доклад за изпълнение на обществената поръчка;

2.7.Изготвяне на доклад за изпълнението на Задача 2.


Задача 3
Проучване на решения, потенциално приложими за България / Оценка на алтернативите за обезвреждане на наличните на територията на страната и чужбина видове опасни битови отпадъци , по списък съгласно Доклад за изпълнение на Задача 2 (например обезвреждане / изгаряне на някои видове опасни битови отпадъци в местен инсинератор или в друг тип съоръжение , при спазване на приемливи норми за наличие на хлор и хлоросъдържащи вещества в тях). За всяка алтернатива трябва да бъдат взети под внимание екологичните аспекти на конкретната дейност, както и съотношението предимства / разходи от прилагането и. От обхвата на настоящото проучване следва да бъдат извадени всички видове пестициди , тъй като обследването на този вид опасен отпадък е предмет на отделна обществена поръчка , респективнo на отделен проект.

Изпълнението на Задача 3 включва като минимум следните дейности:


3.1. Проучване на наличните възможности и съществуващи инсталации на територията на страната, които имат възможност за третиране/обезвреждане на различните видове опасни отпадъци от бита , по списък съгласно Доклад за изпълнение на Задача 2 (например обезвреждане / изгаряне на някои опасни битови отпадъци в местен инсинератор или в друг тип съоръжение , при спазване на приемливи норми за наличие на хлор и хлоросъдържащи вещества в тях).

Всички проучвани възможности и съоръжения трябва да са в законово съответствие с предписанията, валидни на територията на ЕС, особено относно здравето и безопасността на обслужващия персонал както и на околната среда . Всички съотносими емисионни норми ( за въздух , вода ) са задължителни за спазване както за определените съоръжения , така и за депата .

3.2. Проучване на наличните възможности и съществуващи инсталации на територията на ЕС / EFTA, които имат възможност за третиране/обезвреждане на различните видове опасни видове отпадъци , по списък съгласно Доклад за изпълнение на Задача 2 .

3.3. Изготвяне на списък с инсталации за преработване / обезвреждане на различните видове битови отпадъци ,съдържащ: кратко описание на откритите след проучването възможности (точно местоположение – държава, град; капацитет на инсталацията; използван метод за третиране / обезвреждане на опасни битови отпадъци ; при възможност – цена за унищожаване на 1 кг. отпадък от съответния вид;)

3.4. Проучване на изискванията за събиране ( напр. събиране в общински центът за отпадъци , мобилен модел за събиране чрез камиони на регионално ниво , приемни пунктове за събиране на опасните отпадъци от бита на местата на закупуването им , и др.), третиране / обезвреждане на определените видове опасни отпадъци от бита, определени в хода на анализа, материалните запаси и лицензираните оператори, които предлагат необходимите услуги.

3.5.Организиране на Работно посещение на български експерти в страната, чийто опит е най-релевантен – до 10 бр.от МОСВ и до 10 бр.от др. институции +1 преводач за период от 3 дни до макс.1 седмица.

3.6. Обсъждане на резултатите с Възложителя на база на изготвен първи вариант на получените резултати и отразяване на коментарите на Възложителя;

3.7. Формулиране на ясно изразена позиция по отношение оценка на наличните алтернативи и даване на ясно становище и препоръка за използването им в определен ред (последователност) или в съответствие с видовете опасни битови отпадъци , които следва да бъдат третирани / обезвредени / унищожени .

3.8. Избор на решения, потенциално приложими за България .

3.9. Изготвяне на текст на резюме, което да залегне в окончателния доклад за изпълнение на обществената поръчка;

3.10. Изготвяне на доклад за изпълнението на Задача 3.

Задача 4

Класификация на общините в няколко категории, в съответствие със следните показатели:



  • Общината, членува ли в задължителните, съгласно ЗУО, сдружения на общините на регионален принцип;

  • Размер на Общината (до 10000 жители, от 10000 до 50000 жители, от 50000 до 100000 жители, над 100000 жители);

  • Географско и геополитическо разположение на общините (планински, равнинен, черноморски тип; градски или селски тип);

  • В случай че общината е провеждала официален морфологичен анализ на потока битови отпадъци, съгласно действащата „Методика за определяне на морфологичен състав на битовите отпадъци” на МОСВ, то следва да се вземат предвид:

  • резултатите от морфологичния анализ на генерираните отпадъци : видове , тяхното количество,

  • разстоянието до съоръженията за преработване ( в случай , че има такива в близост или на територията на съответната община ) .

  • наличие и готовност от страна на общината да предостави общински терен (съответстващ на законовите изисквания ) за изграждането на пилотен център ;

- Осъществяване на проверка за иизбягване на двойно финансиране, в случай, че общината вече изпълнява проект за подобряване на инфраструктурата и системите за управление на различните видове битови отпадъци (в т.ч. и опасните битови отпадъци);

- Наличие на готовност - доказателство за наличие на готовност следва да се разбира съществуването на следните предпоставки: актуализирана и одобрена общинска програма за дейности с отпадъците, включваща раздел и за опасни отпадъци от бита; определен общински имот /площадка/ УПИ с вече сменено предназначение ( ПУП, ПРЗ и др.съгл. изискванията на ЗУТ) и подадени документи за стартиране на процедура в РИОСВ за получаване на разрешително за извършване на дейности по събиране и временно съхранение на опасни отпадъци на същата площадка/УПИ, съгл. изискванията на ЗУО;

- Общините, имащи специфични проблеми трябва да бъдат разглеждани в светлината на спецификата им при вземане на решенията.

- Капацитетът на управление на подобни проекти трябва да бъде взет под внимание и да бъде предложено решение дали общините с капацитет, или тези с по-нисък или без необходимия капацитет трябва да бъдат оценени по-високо в процеса подбор.



  • Общини, ангажирани с проекти, тип пилотен модел, като това да е доказано от разпределението и ангажираността на персонала на съответната Община, предвиждането на бюджетни средства за недопустими разходи от страна на същата и запис на необходимите за предприемане действия и стратегически решение в рамките на общинската програма за управление на отпадъците.

Изпълнението на Задача 4 включва като минимум следните дейности :

4.1.Организиране на конференция или семинар за обмен на добри практики и опит. В тази конференция/семинар ще бъдат поканени за участие швейцарски експерти. Конференцията/ семинарът ще представи възможностите по такъв начин, който ще помогне на общините да идентифицират проблема и активно да търсят решения. Отзовалите се общини и проявилите най-голям интерес по време на събитието ще бъдат стартовата група, върху която ще бъде извършена класификацията по посочените по-горе показатели; Групата от Общини, подлежащи на проучване и класиране ще бъде допълнена и от страна на Възложителя и специализираната дирекция на МОСВ “Управление на отпадъците и опазване на почвите” с цел включване на възможно най-широк спектър от общини , които да бъдат разгледани и анализирани в светлината на посочените по-горе критерии;

4.2. Проучване и анализ на данните по описаните по-горе показатели за определените в групата по т. 4.1. Общини .

4.3. Класификация Общините в подгрупи (такива с най-висока степен на готовност , капацитет и наличие на подходящ терен ; такива с по-ниска степен на готовност, капацитет и предстояща процедура за определяне на подходящ терен – резервна група и такива с ниска степан на готовност, нисък административен капацитет и липса на подходящ терен за изграждане на пилотен център ).

4.4. Обсъждане на резултатите с Възложителя на база на изготвения сравнителен анализ на получените резултати и отразяване на коментарите на Възложителя и специализираната дирекция на МОСВ – „ Управление на отпадъците и опазване на почвите „

4.5. Съставяне на основен списък, съдържащ минимум 5 броя общини , подходящи по категория , вид и подгрупа за включване при изпълнение на основната фаза на проекта – изграждане на пилотни центрове в различни общини на територията на страната ;

4.6. Съставяне на резервен списък, съдържащ минимум 7 броя общини , подходящи по категория , вид и подгрупа за включване при изпълнение на основната фаза на проекта – изграждане на пилотни центрове в различни общини на територията на страната

4.7. Преценяване на възможността за институционален обмен на опит между швейцарски общини и избраните общини за реализация на пилотни проекти. Предполагаемите разходи за такъв между институционален обмен на опит следва да се вземат в предвид при изпълнение на дейностите и съставяне на документите по Задача 6 .

4.8. Изготвяне на текст на резюме, което да залегне в окончателния доклад за изпълнение на обществената поръчка;

4.9. Изготвяне на доклад за изпълнението на Задача 4.



Задача 5

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница