П р о г р а м а за овладяване на популацията



Дата05.10.2016
Размер101.84 Kb.
#11109
ТипПрограма
О
Б Щ И Н А Н И К О П О Л


5940 гр. Никопол, ул. ”Ал. Стамболийски” № 5; факс 06541/27-64; тел. 21–90,

e-mail:obshtinanil@abv.bg




П Р О Г Р А М А

ЗА

ОВЛАДЯВАНЕ НА ПОПУЛАЦИЯТА

НА

БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА

НА

ТЕРИТОРИЯТА

НА

ОБЩИНА НИКОПОЛ

2008-2013 г.

Програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на община Никопол за 2008-2013г. е разработена в съответствие със съществуващата нормативна уредба, визираща както преките, така и косвените проблеми, генерирани от свръхпопулацията на скитащи кучета както в населените, така и извън населените територии и в частност - Закона за защита на животните /ЗЗЖ/ Обн. ДВ, бр. 13 от 8.02.2008 г., в сила от 31.01.2008 г. Проблемите с безстопанствените кучета имат многостранни измерения – хуманномедицински, ветеринарномедицински, социално – битови, икономически и екологични.


І. ЦЕЛИ и ЗАДАЧИ НА ПРОГРАМАТА
Формирането на конкретни цели и мерки на Програмата е извършено на базата на детайлен анализ на съществуващото състояние и специфичните местни условия и нужди. Те са синхронизирани с изискванията поставени в нормативната уредба на Република България.

  1. Установяване на контрол върху популацията на домашните и улични кучета, като се гарантира здравето на хората и безопасността на градската среда.

  2. Редуциране на броя на уличните кучета до трайно намаляване на популацията.

  3. Намаляване на рисковете от разпространение на зоонози /заболявания, които се предават от животни на хора/.

  4. Увеличаване на отговорността на хората отглеждащи кучета.



ІІ. НОРМАТИВНА УРЕДБА
Основната теза в нормативната уредба е хуманно отношение, осигуряване на подходящи условия на живот, съобразени с физиологичните и поведенческите особености. Съгласно ЗЗЖ, органите на изпълнителната и местната власт, съвместно с неправителствените организации изготвят и прилагат програми за защита на животните. Същите трябва да бъдат съобразени със ЗВМД – ДВ бр.87/2005г., Правилника за ЗВМД / МПС №118 от 27.06.2000 и Закона за здравето – ДВ бр. 70/2004/

Задълженията на кметовете на общини и на кметовете на кметства са конкретизирани в чл.133 и чл. 178 от ЗВМД, чл. 138 и чл. 140 от ППЗВМД.

Контролирането на кучешката популация е заложено в работния план на Националната програма за профилактика и борба с кърлежопреносимите трансмисивни инфекции за периода 2004-2008г. приети с Решение №18 / 16.01.2004 на Министерския съвет

В т.3 от Решението за приемане на Националната програма за контрол на ехинококозата при хора и животни за периода 2004-2008 /приет с протокол № 24/ 24.06.2004 от заседание на МС/ се дават препоръки за работа на общините.

За ловностопанските райони съгласно чл.67 ал.1 от ЗЛОД / ДВ 78/2000 / отговарят ловните стражари. Проблемът със скитащите и подивели кучета е уреден в чл. 40 ал. 2 и чл. 67 ал. 4, т. 14 от същия закон.

ІІІ. АНАЛИЗ НА ОБСТАНОВКАТА В ОБЩИНА НИКОПОЛ
БИОЛОГИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ И ОСОБЕНОСТИ
Общи данни - характеристика на вида Canis familiaris

Според зоологическата систематика кучето принадлежи към семейство Кучета (Canidae) на разред Хищници (Carnivora). Още от дълбока древност хората започнали да отделят най-послушните, най-възприемчивите, с най-добри качества кучета. Под влияние на условията на средата и отбора те се изменяли, постепенно се създавали нови породи и техни представители се кръстосвали помежду си. От древността хората се стремели към въвеждане на определена специализация на породите, която се стараели да затвърдят в поколенията. Днес кинологията класифицира голямото разнообразие от кучешки породи в три основни групи:



  • примитивни породи – малък брой кучета, непретенциозни, устойчиви, трудно поддаващи се на дресировка и слабо привързани към човека. Това са някои азиатски породи и африкански ловни кучета.

  • преходни породи – група примитивни кучета, с които човекът е започнал целенасочена племенна работа и дресировка. Такива са някои групи лайки, кавказки и средноазиатски овчарки.

  • културни породи – най-многочислената група породисти кучета, за които човекът е създал благоприятни условия за отглеждане, хранене, племенно развъждане и практическо използване. Тук се отнасят всички ловни, служебни и декоративни породи кучета.

Според друга класификация кучетата се делят на 4 групи породи:

  • ловни кучета – лайки, хрътки, шпаниели и др.;

  • служебни кучета – овчарки, ерделтериери и др.;

  • спортно-служебни кучета – доберман-пинчер, догове и др.;

  • декоративни (стайни) кучета – пекинез, чихуахуа, болонки и др.

Кучетата от различните породи са най-различни по тегло и големина. Днес в света се наброяват над 600 признати породи кучета. Кучетата в зависимост от породата достигат полова зрялост между 7 – 12 месечна възраст. Обикновено еструсът е два пъти годишно (пролет и есен) и продължава 14-22 дни. Нормалната бременност продължава средно 63 дни (при дребните породи – 58 дни, а при по-едрите до 65 дни). Средният брой на малките варира в зависимост от породата, телесното развитие на майката, храненето и други. Обикновено при дребните породи новородените са 2-5 броя, а при едрите – 6-12 броя. Мястото за раждане женската избира сама – най-често място, където тя се чувства по-сигурна. Продължителността на живота на кучето е 10-20 години.
ЕПИЗООТОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ, КОИТО КУЧЕТАТА МОГАТ ДА ПРЕНАСЯТ ПРЯКО
1. Инфекциозни болести

  • Салмонелоза (паратиф).

Това е една от най-често срещащите се инфекциозни болести по бозайниците. Причинител на заболяването са няколко типа бактерии, които са много устойчиви към външни въздействия.

  • Туберкулоза.

  • Специфична, хронична инфекциозна болест, която се характеризира с появата на туберкули (възелчета) в различни органи, които казеозират и впоследствие калцифицират. Болестта е разпространена повсеместно и от нея заболяват почти всички видове животни и човекът.

  • Бронхосептикоза (бордетелна инфекция).

Заразно заболяване, което протича с признаци на бронхопневмония. Причинител е Bordetella bronchiseptica, която обитава горните дихателни пътища на повечето видове бозайници.

  • Бяс

Остра заразна болест, към която са възприемчиви всички видове животни и човекът. Причинителят е вирус. Разпространява се от скитащи кучета, а в последно време и диви хищници. Заразяването става чрез ухапване или попадане на вируса върху ранички, драскотини по кожата. Инкубационният период е до 60 дни.

  • Тизерова болест.

Причинител е Bacillus piliformis. Като причини за развитието на заболяването се считат стресорните въздействия (лошо хранене, третиране с препарати по време експеримент и други фактори, свързани с околната среда). Инкубационният период е от 5 до 15 дни.
2. Гъбични болести

  • Дерматомикози (трихофития, фавус, микроспория).

Микотичните болести се наричат още дерматомикози, тъй като се предизвикват от гъбички и засягат кожата на почти всички видове бозайници. Инкубационният период продължава от 8 до 30 дни.
3. Паразитни (инвазионни) болести

  • Токсоплазмоза

Паразитно заболяване, с разнообразно протичане. Възприемчиви към болестта са всички диви и домашни животни. Токсоплазмозата е разпространена по цялото земно кълбо, както сред хората, така и сред животните.

  • Цестодози (представители на сем. Taeniidae).

Към разред Cyclophylloidea спадат по-голямата част от всички цестоди. Това са най-съвършенните и най-специализираните панделковидни червеи, които паразитират предимно в топлокръвните животни – птици и бозайници.

  • Ехинококоза

  • Дипилидиоза

  • Нематодози

  • Токсокароза

4.Кърлежовопреносимите инфекции /КПИ/

Бездомните и скитащи кучета представляват един от основните резервоари на зараза за някои КПИ, най-често срещана от които е Марсилската треска. Това обстоятелство изисква системни мерки за контролиране на кучешката популация.
Обективни причини (структурната реформа в селското стопанство) и субективни причини (неизпълнение на съществуващото законодателство) доведоха до нарушаване на цялостното изпълнение на мерките за борба с паразитозите /болестните състояния, които паразитите причиняват в организма на гостоприемника/ по отношение на основния източник – кучето и до влошаване на епизоотичната ситуация.

Неспазването на Наредба № 1 и Наредба за придобиване, притежаване и отглеждане на домашни животни на територията на Община Никопол Наредбата за опазване на обществения ред и хигиена на Общински съвет - Никопол доведе до безразборно разхождане на домашните кучета в града и околностите.

Епизоотично – епидемичния процес при паразитозите е тясно свързан с влиянието на социалните фактори – характер и степен на развитие на животновъдството, състояние на екарисажната мрежа, ниво на образование и здравна култура на населението, организация на здравеопазването, размер на профилактични и противоепизотични мерки за оздравяване на жизнената среда на човека.

Характерът на епидемичния процес зависи от поддържането на инвазията в източника - кучета, степен на неговата вътрешна и външна обезпаразитеност, възможност за разсейване яйцата на паразитите, степен и контакт с човека и гостоприемника.

Нерегистрираните случаи на ухапвания от кучета са винаги повече от известните. Това е т.н. “айсбергов феномен” – различен дял от ухапаните остават извън полезрението на здравеопазването поради непотърсена медицинска помощ. Те са много по-опасни в епидемиологично отношение, защото са неизвестни и разпространяват безпрепятствено заразата.
ІV. МЕРКИ ЗА НАМАЛЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА ЗА ТРАЙНО РЕШАВАНЕ ПРОБЛЕМА С БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА


  1. Регистриране напълно на всички домашни, ловни и безстопанствени кучета. Тяхното ваксиниране, обезпаразитяване и кастриране.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Никопол и

Лекар към РВМС – Плевен




  1. Контрол върху собствениците на кучета за изпълнение разпоредбите на законодателството – завръзване, обезпаразитяване, осигуряване на подслон и съответни грижи.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Никопол,

Кметове на кметства и кметски наместници




  1. Проучване на възможността за сключване на договори с други общини или организации за защита на животните, за ползване на съществуващ временен приют и приют за трайно доотглеждане на бездомни и изоставени кучета.

Срок: до края на 2008 г.

Отговорен: Община Никопол




  1. Извършване на разяснителна кампания чрез листовки, афиши, местни медии на Закона за защита на животните.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Никопол или НПО


  1. Изработване и провеждане на общообразователни програми, насочени срещу насилието над бездомните кучета, безотговорното и нехуманно отношение към животните.

Срок: постоянен

Отговорен: Община никопол или НПО


  1. Изграждане на координационен център на програмата.

Координацията се изразява в създаване и поддържане на база данни за кучетата в региона, регистрирането на кучета – компаньони, ловни, за охрана и тяхното маркиране. Изготвяне на график за кастрация на териториален принцип на бездомните кучета, обезпаразитяване и ваксиниране на уличните кучета.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Никопол и официален ветеринарен лекар на Община Никопол

към РВМС – Плевен ВМС




  1. Организиране и обозначаване на места забранени за разходка на домашни кучета.

Срок: до края на 2008 г.

Отговорен: Община Никопол



  1. Изготвяне на Наредба на Общински съвет – Никопол, регламентираща работата на временния приют, включваща следните задължителни дейности:

- Залавяне на безстопанствени кучета

- Преглед от ветеринарен лекар и изолиране на болните от останалите и тяхното лечение.

- Незабавно обезпаразитяване срещу външни и вътрешни паразити с комбинирани препарати

- Ваксиниране срещу бяс на здравите животни

- Поставяне на маркировка, съгласно изработения график за залавяне – маркировката съответства на определен район с цел проследяване движението на животните, тяхното местообитаване и възможност за реваксинация и профилактично планово обезпаразитяване.

- Осигуряване на подходяща храна и вода

- Кастрация на кучетата и лечение срещу посткастрационни усложнения

- Издаване на ветеринарномедицински паспорти на заловените кучета. Вписване на извършваните манипулации и лечение

- Кастрираните кучета се завръщат по местата, които са обитавали след установяване жизненото им състояние.

- Евтаназия се извършва в случаи на доказани злонрави, болни от неизличими външни и вътрешни заболявания съгласно действащото законодателство. Изработване на протокол за евтаназирането – съдържащ необходимите доказателства и причини

- След залавяне, маркиране, ваксиниране и обезпаразитяване базата данни се предоставя на неправителствените организации за защита на животните, които да потърсят юридически или физически лица за осиновяване. Осиновителите получават кучето със съответния ветеринарномедицински паспорт, подписват декларация за осигуряване на определените от закона условия за отглеждане.

Срок: до кр. на м.Х.2008 г.

Отговорен: Община Никопол

Финансирането на Програмата ще се осъществява от Община Никопол, съобразно приетите от Общински съвет бюджетни средства.


Контролът по изпълнението на Програмата се извършва от общинския съвет веднъж годишно, а текущият контрол и организация на изпълнението – от Кмета на общината. Положително влияние би оказал и перманентния контрол от страна на обществото чрез различни форми, осъществявани от неправителствения сектор, медиите и отделните граждани.
Актуализация на Програмата може да се извършва с решение на общинския съвет.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница