Пазар на техника в България



Дата17.08.2018
Размер56.41 Kb.
#80702
Пазар на техника в България
На пазара на бяла техника се представят високо технологични електроуреди и електроника високо качествени параметри, които са съобразени с международните стандарти. В тази област фирмите на пазара имат възможност да задоволяват различни потребности на потребителите и техните нужди от уреди за бита.

Предлаганите продукти на пазара се характеризират с изключително уникални качествени параметри, характеристики за икономичност, функционалност, разнообразен асортимент на уредите, гаранция за произход,дълъг срок на експлоатация.

Уредите за дома ориентирани към по-големите фамилии са по-усъвършенствани и са на по-високо технологично и естетическо ниво. В момента на пазара се пускат постепенно серия печки характеризиращи се с допълнителни иновации, трайна и много мощна газова горелка за газовите печки, керамични плотове с тризонови котлони и оширяеми зони, спомагащи за техническото експлоатиране, мултифункционални печки с осем програми, които са много по-усъвършенствани.

Основните играчи на пазара за бяла техника “Техномаркет”, “Технополис”, “Зора”, “Денси център”, “Технолукс” едновременно с традиционните методи за стимулиране на продажбите, въвеждат в магазинната си мрежа прогресивно нарастване на ценовата отстъпка при всяка нова покупка на дребно. През последните няколко години използват нова бонусна система за едровите клиенти, съобразно техния оборот.

Големите търговски вериги привличат клиентите с две основни преимущества – предлагането на огромно разнообразие от техника и поддържането на конкурентни цени.Освен това, клиентите се доверяват на качеството и явния произход на стоките.

Използването на маркетингови подходи за привличане на клиентите се основава на избраната стратегия от страна на фирмите.Мениджърските екипи отчитат изключителен асортимент и артикулно представяне на най-новите модели, атрактивни промоции и разпродажби, нарастващи отстъпки за редовни клиенти с талони, досавки по домовете и продажби на кредит при опростени условия.Мениджмънтът на вериги от магазини за бяла техника създаден от възникването на нови търговски обекти много добре познава изискванията и нуждите на своите клиенти, а същевременно осъзнава каква роля играе за тях високото качество на доставените продукти, при това без да се забравя за многообразието на предлагания осортимент и първокластния сервиз за клиента.

Философията на магазинете за бяла техника се базира на поддържане на постоянен асортимент от около 20 000 стоки с доказано качество.В зависимост от големината на магазина се създава продуктова колекция съобразена със спецификите на района и потребителското търсене.

Българският пазар на техника ще нарастне минимум два пъти в рамкине на пет години.По-оптимистични прогнози сочат, че до 2008г. До 90% от българите ще имат възможност да загупят нова техника.За сравнение,потребителите в България са близо 20%.По данни на фирма “Зора” от 2003г.продажбите на техника са се увеличили близо 51%.Причините за оптимистичните прогнози в дългосрочен план са повишаването на доходите на потребителите, ръстът на потребителски кредити, развитието на строителството, както и поевтиняването на самите продукти.Средната цена на електроуредите преди три години бе около 800-1000лв., а сега на пазара се предлагат продукти средно за 400-500лв.


Годишно в страната се продават близо 100 000 електроуреди на средна цена около 600лв.Спадът на цените се дължи на увеличаването на конкуренцията, поради масовото производство в Китай.Близо 70% от произвежданите уреди на известните марки се изнасят от там.Цените варират в много по-широк диапазон – мужду 300 и 1500лв.за техниката за битово ползване.Търсенето на електроуреди постоянно губи сезонният си характер, като например климатична техника започва да се купува пред октомври и ноември.

Най-голямото търсене е по отношение на новата компютърна и дигитална техника.Докато преди години фирмите и домакинствата купуваха основно конфигурации и компютърна техника втора употреба, сега търсенето е насочено към нови продукти.Това се отнася както за самите компютри, така и за допълнителните външни устройства към тях – принтери ,CD – записвачки, DVD и други.Също така много активно се търсят дигитални продукти, които постеменно заменят аналоговата техника.Засиленият интерес на клиентите позволява тези продукти да се предлагат на промоционални цени.Масово се купуват дигитални камери, фотоапарати, аудио – видеотехника.

През миналата година са продадени около 20 000 хладицници и фризери.Докато преди две три години се търсят основно по-евтини електроуреди, в последната година продажбата на хладилници в клас А са вече в съотношение 4:1 спрямо тези от енергиен клас D.Търсенето на енергоспестяващи уреди все повече се увеличава, защото разликата в цената не е значителна – между 15 и 30 лева и се изплаща от спестяване на електро енергия само за една година.При високият енергиен клас цените са с 5-10% по-високи,но уредите са изработени от по-качествени материали, имат антибактериално покритие и други удобства.Годишната продажба на перални машини е около 120-130 000 бройки.Тук цените зависят не само от енергиината ефективност, но и от оборотите на центрофугата.Най-предпочитани марки са :Gorenje, Indezit, Ariston.

Най-масово от прахосмукачките се предлагат китайски уреди на цени между 40 и 100 лв.,но най-купувани са уредите в средния ценови клас където се движат между 100 и 150 лв. Тук лидери са : Samsung, LG. Във високият клас където цените достигат 350лв. най-търсени са : Delongi и Bosch, но продажбите не надвишават 8-10%.

През миналата година са изкупени около 110 000 телевизора, като най масовите продажби са в ниския ценови клас.Най-разпространени са Корейските, Турските и Китайските приемници, които могат да се купят на цени между 150 и 400 лв.Все повече и със сериозни темпове се покачва търсенето на LCD и плазмени телевизори, където ръстът на продажба за някои от уредите надвишава 30%.Най-масова е азиатската техника, като най-търсени са LG и Samsung. В по-високия ценови клас лидери са Японските Sony, Panasonic и JVC.

Методите на конкурентна борба, които се използват от фирмите са предимно комбинация от ценова и неценова конкуренция.Водещтите фирми на пазара отчитат новите изисквания за сигурност, представят най-новите модели с последните технологични нововъведения,предлагат гъвкави цени за лоялните си клиенти.Участниците на пазара на бяла техника са : “Техноморкет”с 38% пазарен дял,”Технополис”-34%, “Зора”- 16%, “Технолукс” – 6%, “Денсицентър” –5% и други 1%.

Новите инвестиции реализирани от големите фирми на пазара на бяла техника са както следва: “Техномаркет” – 10 млн.лв ,“Технополис”-20млн.лв, ”Зора”-15млн.лв., “Технолукс” – 10млн.лв, “Денсицентър” – 10млн.лв, други 15млн.лв.

Политиката която следват по отношение на цените се откроява с налагане на съответна марка на пазара, а не търсене на висок процент на печалба.Използването на единни цени спомага за облекчаването на управлението на цените и съдейства за поддържането на добро име сред клиентите.Ръководствата на фирмите се стремят да прилагат гъвкава ценообразуваща система, като следват тенденциите в търсенето и предлагането.Големите фирми на пазара използват предимно метода на ценообразуване разходи плюс надбавка.Вземат се средните разходи, които всяка фирма изчислява по-лесно, отколкото пределните разходи над които се надбавя една предварително планирана печалба.Тази надбавка се счита от фирмата, че е оправдано икономически за извличане от реализацията като отчита вида на продукта, характера на потребителското търсене за него, позициите на конкурентите и др.

Варирането на цените в рамките на договорените условия с дистрибуторите отчита цените на основните конкуренти на пазара в момента на търсенето на продуктите.При увеличаване в търсенето се увеличава цената на продукта, при залежаванито на продуктите в складовете, цената се понижава, за да се ускори реализацията.

Пазара на бяла техника е с олигополна структура, тъй като отговаря на следните условия:



  1. Наличие на няколко големи фирми продавачи на пазара, които доставят преобладаващия обем в него.

  2. Големите фирми на пазара са зависими едни от други в поведението си

  3. Достъпът до пазара е ограничен ефективно от чисто икономически бариери, които пречат на нови фирми да се установят или да функционират успешно.

  4. Продуктите, които се предлагат на пазара са със диференциран характер

Олигополните структури са носители на прогреса в стопанството доколкото са склонни да инвестират в модернизация и разрастване на дейността , да диктуват с нови продукти.По този начин се повишава производителността и рентабилността на производството, доходите и заетостта.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница