Пет години от създаването на първото защитено жилище в Сливен



Дата02.06.2018
Размер54.19 Kb.
#71085
Пет години от създаването на първото защитено жилище в Сливен

Пет години шест жени с ментални увреждания живеят в Защитено жилище за хора с интелектуални затруднения – Сливен. Тук е техният нов живот, живот различен от този, който са водили до момента на тяхното извеждане от институцията. Защитеното жилище е техният нов свят, в който мечтите им се сбъдват и ежедневно преоткриват, свят изпълнен с предизвикателства, в който се чувстват щастливи, доволни, че хората от обществото ги уважават и приемат, както и горди с това, с което се занимават. Тук те откриха много приятели, които искрено ги допуснаха до себе си.

„ Защитено жилище за хора с интелектуални затруднения ”-Сливен е открито по проект от община Сливен през април 2004 година и е финансирано от фонд „Социално подпомагане” към Министерство на труда и социалната политика. Целта на проекта е създаване и въвеждане на действащ модел на защитено жилище /алтернативна услуга в общността/.

Основната задача на тази нова услуга преди пет години бе създаване на условия за преход между специализираната институция и обществото. Крайната цел на екипа на защитено жилище е подпомагане на потребителите да формират умения за относително независим и пълноценен начин на живот, съобразно възможностите си; повишаване качеството на живот им чрез изграждане и поддържане на среда, близка до семейната; нормализиране на ежедневието им посредством осигуряване на възможност за участие в различни видове дейности, които се случват в различни пространства и време; индивидуален подход към всеки клиент за развиване на личните потенциали, справяне с проблеми и трудности; изграждане на подкрепяща мрежа от приятели и партньори; трудова реализация на хората с ментални увреждания, съобразно индивидуалните им възможности, както улесняване достъпа до обществената среда и подпомагане включването им в обществения живот.



За изминалите пет години екипа на защитеното жилище постигна резултати във всички поставени цели относно качествено предоставяне на услугата,а именно:

* основни компоненти на качество на живот на потребителите се покриват чрез обучение, труд, битови умения, развлечения, организиране на ежедневието, инициирано от самите потребители и създаване на условия за пълноценен и достоен начин на живот. В тази връзка екипа намери правилния път за обогатяване и развитие на благосъстоянието на клиентите. Защитено жилище за хора с интелектуални затруднения- Сливен работи по много проекти съвместно с НПО и община Сливен в които клиенти на жилището са бенефициенти. Едни от тези проекти бяха свързани с реализирането на менторски т. е. наставнически програми. Според тях те придобиват трудови навици, умения, дисциплина и опит в реална работна среда. Техни работни места бяха кухненският блок на Домашен социален патронаж, пералното отделение на Многопрофилна болница за активно лечение- град Сливен, хранителен магазин, заведение за обществено хранене, цех за детски играчки. След приключването на менторската програма наставляваните получиха сертификати, които са признати от Дирекция „Бюро по труда” и са възможност за кандидатстване за работно място в конкретна област.Клиенти на защитеното жилище бяха първите участници с ментални увреждания, но доказаха, че менторската схема е приложима при тази категория хора. Успешният първи етап на програмата мотивира ръководството на проекта за втори етап на „Валидиране на менторството-2”. В него освен работата в реална работна среда има и клиент, който е наставляван от специалист, работещ за повишаване на социалната компетентност и преодоляване на асоциалните прояви.

За по- пълното социално включване и развиване на трудови умения, клиентите бяха включени и в програма „Създавам, за да си помагам” . Съгласно, която посещават фондация „Инициатива, съпричастност”- Сливен, където под формата на трудо-терапия изработват накити от мъниста. Друга дейност в която влагат трудови умения това са грижите за зеленчуковата и цветна градина обособени в двора на социалното заведение. В тази връзка можем да отбележим участието на потребителите в почистване на градинките в кв. „Дружба” по покана на г-жа Магдалена Данчева от сдружение „Брезичка”. Това допринесе за повишаване на самочувствието на нашите клиенти като от една страна те бяха горди от вниманието и уважението, с което бяха удостоени , а от друга от предоставената им възможност да бъдат полезни и значими за обществото.

* потребителите на социалната услуга са прекарали по-голямата част от живота си в специализирани институции, поради което не са получили нужното ниво на грамотност. С настаняването в защитено жилище специалистите „социални дейности” работят за повишаване познанията за околния свят, както и за повишаване на нивото на грамотност. В началният етап на тази дейност не се очакваха големи резултати, но екипа успя да събуди в клиентите желанието за учене и приемане на нова информация. С цел нормализиране на ежедневието образователната група започна да се води от специалист олигофрено-педагог и беше изнесена от сградата на защитеното жилище. В последствие дойдоха и успехите в областта на грамотността- клиентите сричат, пишат, пресмятат.

* нормализиране ежедневието на клиентите е също една от основните цели на защитено жилище. От особено значение е клиента да участва и да изразява желанията и предпочитанията си във всяка една дейност от неговия живот. Важен е принципа избора да прави клиента, а не специалиста да определя неговите потребности. В тази връзка екипа се старае да предложи разнообразни дейности присъщи за всеки човек. Това са избора за покупки от личните средства, правото на избор на меню, правото на избор за прекарване на свободното време, избор на контакти и връзки с приятели и познати, право на лично пространство и време.

Много важна роля са така наречените „външни програми.” От една страна чрез тях клиентите обогатяват своята социална мрежа, а от друга екипа се стреми да повиши чувствителността на обществото към хората с увреждания. Екипът на защитеното жилище положи усилия за привличане на хората от обществото като партньори. В тази връзка са програмите „Съседска общност”, програмата с младежите-доброволци на Български червен кръст, с приятели със сходна диагноза от семейства и не на последно място взаимоотношенията с останалите институции на територията на община Сливен с които участваме в съвместни празненства, екскурзии, спортни игри и развлечения. Когато си “различен” от другите, когато си човек с увреждане е трудно да се “впишеш” в пространството на квартала в който живееш; да опознаеш съседите и те да те опознаят и приемат, но с течение на времето това се случи. Понастоящем социалната мрежа на клиенти е толкова разширена, че тя включва приятели, които не са познати на персонала. Професионалната позиция е в известна степен клиентите да се откъснат от нас, а по-близка позиция да заемат техни познати. Това им дава възможност да имат различни преживявания и контакти от тези с екипа на защитено жилище и от друга страна да споделят и обсъдят това, което те решат.

Културната програма през годините също беше богата и разнообразна. Подобаващо се отбелязват всички празници като Баба Марта, Деня на жената, Първа пролет, Димитровден- ден на Сливен, Коледа и Нова година и др. Посещаваха се организирани общоградски мероприятия и празненства по повод националните празници, както и конкурси.

Съвместно с Домашен социален патронаж се организират екскурзии до различни забележителности в страната. Всеки потребител по свой начин организира личният си празник, посрещайки приятели, познати и съседи.



За да подпомогнем процесите на усвояване на социалната среда, формирането на трудови навици и дисциплина, както и да разширим социалния кръг на потребителите, установихме контакти с различни структури като Домашен социален патронаж – Сливен; перално отделение към Многопрофилна болница за активно лечение “Д-р Иван Селимински” – Сливен; Български червен кръст – Сливен; Клуб на инвалида – Сливен; фондация “Инициатива, съпричастност” – Сливен; фондация “ОЗОН” – Сливен; Дневен център за възрастни с умствена изостаналост – Сливен; читалище “Зора” – Сливен, фирмите „ЕкоПром”, „Джуел” ЕООД, „Деметра-С” ООД- Сливен, сдружение „Брезичка” частни търговци, професионалисти от различни сфери (лекари, психолози, адвокати, художници, актьори), граждани и младежи със сходна диагноза от семейна среда. Всички тези организации и личности образуват нашата подкрепяща мрежа и ние се надяваме, че броят им постоянно ще се увеличава. Вярваме, че проблемите на хората с ментални увреждания могат да бъдат разрешени чрез съвместна дейност на държавните институции, неправителствените организации, гражданските и професионалните обединения, средствата за масова информация. Без активната подкрепа на членовете на обществото социалната интеграция на хората с увреждания ще бъде невъзможен процес.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница