Правилник за организация на дейността на детската градина



Дата18.06.2018
Размер189.73 Kb.
#74370
ЦЕЛОДНЕВНА ДЕТСКА ГРАДИНА № 6 "ШАРЛ ПЕРО” - гр. София

Ул.”Братин дол” №7,тел. 822 17 87, е-mail- cdg6_pero@abv.bg

                  ПРАВИЛНИК

      ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА

                    за учебната 2015/2016 година

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


1. Този правилник урежда устройството, функциите и управлението на детското заведение. Той е съобразен с Конституцията на РБ, с всеобща декларация за защита правата на детето.


2. Правилникът определя структурата и функциите на ръководство и управление на детската градина, организацията на учебно-възпитателната работа, правата и задълженията на обекта /и родителите/ и субекта на учебно-възпитателния процес и медицинското обслужване.
3. С настоящия правилник се създават необходимите условия и предпоставки за реализиране на основните цели и задачи на учебно-възпитателния процес в ЦДГ № 6 "Шарл Перо", произтичащи от ЗНП и ППЗНП и чл. 7 от ЗЗД.

ОСНОВНИ ФУНКЦИИ

1. ЦДГ № 6 "Шарл Перо е подготвителна институция в системата на народната просвета, в която се отглеждат, възпитават и обучават деца от 3 годишна възраст до постъпването им в първи клас.
2. Възпитанието и обучението на децата се организира и провежда в съответствие с държавните образователни изисквания/ДОИ/ за предучилищно възпитание и подготовка и осигурява готовност на децата за училище.

II. ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС

1. В ЦДГ № 6 "Шарл Перо" са осигурени необходимите условия за физическото, духовното, нравственото и социалното развитие на детето, гарантират се неговите  права, свобода и сигурност, достойнство и уважение, възпитанието в дух на мир и толерантност, приобщаване към българските традиции и културни ценности.
2. Детското заведение създава  условия за образование и възпитание на децата съобразно държавните образователни изисквания и за развитие на техните интереси и способности .
3. Образованието в детското заведение е светско.

4. Детското заведение е общинско, с местно значение и утвърден авторитет, финансира се от общинския бюджет и ползва имоти, които са публична общинска собственост.


5. Детската градина има  наименование "Целодневна детска градина     № 6”Шарл Перо”със седалище - гр.София и официален адрес - ул.”Братин дол”№7 , кръгъл печат и  шифър по Булстат 000666041.
6. Детската градина се помещава в една основна сграда, намираща се на ул.”Братин дол”№7.
7. Детската градина носи отговорност за : поетите задължения при приемане на децата, създаване на условия за опазване на живота, предпазване от рискове и укрепване здравето на децата,спазване на ДОИ за отглеждане и възпитание на децата,недопускане на прояви или действия, които унижават достойнството или накърняват правата на детето, включително и на физически наказания.
8. Детската градина се ръководи от директор и Педагогически съвет.
9. Децата са разпределени в четири възрастови групи.
10. При желание от страна на родителите, удостоверено с писмено заявление, в детската градина се организират извънкласни форми на обучение. Техния вид се определя от проведен конкурс по документи с представител от родителите/председателя на УН, представител от районната администрация,учител от детската градина и директора на ДГ/. Провеждането на педагогическите услуги  се извършва от квалифицирани преподаватели от фирми, с които детското заведение сключва договори.
11. Броят на децата в групите е зависим от капацитета на помещенията и потребностите на региона.
12. Нормативът на групите в детската градина е 150деца.

13. Постъпването на децата в детската градина е целогодишно по желание на родителите и при наличието на свободни места и се осъществява чрез ИСОДЗ.


13. 1.Подготовката на децата за училище две години преди постъпването им в първи клас е задължителна и се извършва в подготвителни групи- за 5-годишни и за 6-годишни към детските градини, или в подготвителен клас в училище по избор на родителите.
13.2.Децата от подготвителните групи към детските градини по ал.1 могат да се преместват в друга подготвителна група към детска градина или подготвителен клас към училище.Преместването се извършва с удостоверение за преместване.

13.3.В подготвителните групи  се допуска отсъствие само по уважителни причини.


13.4.Училището и детската градина изпращат сведение за децата,постъпили в подготвителна група,подготвителен клас и първи клас в срок до 30 септември в съответната община,където се води списък на децата,които следва да постъпят в първи клас.
13.5.На децата , завършили подготвителна група или подготвителен клас, се издава удостоверение за училищната им готовност.
14. Условия за приема:
14.1.Приемът за първа група се осъществява чрез регистрация и кандидатстване на детето в ИСОДЗ.Записването на място в детското заведение се осъществява, когато системата е приела детето в ЦДГ№6.

14.2. Деца със СОП и или хронични заболявания,както и тези със заболявания с решение на ЛКК или ТЕЛК се приемат на място от вътрешна комисия, назначена от директора по определени критерии;


• Незаписването  се счита за отказ от ДГ
14.3.При приемане на децата в детското заведение родителите представят удостоверение за раждане на детето,личните карти на родителите,удостоверение за настоящ адрес, ако няма съвпадение между адресната регистрация и личните карти,служебни бележки за местоработата на родителите, или копие от годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за предходната календарна година, или документ, удостоверяващ платени данъци, лична здравна медицинска карта и необходимите изследвания.

14.4. Приема на децата чрез ИСОДЗ се осъществява чрез попълване на критерии, които биват : „социални” и „общи .Допълнителни критерии за ЦДГ№6са:



  • Детето има брат/сестра, които са записани в детската градина и не тръгват на училище от септември



  • Семейството живее на територията на административния район на детската градина (може да се определи повече от един район за градини на границата между административни райони) (Красна поляна)




  • Детето има поне един родител, който работи на трудов договор в общинските детски заведения и училища най-малко 6 месеца преди класиране и не е в период на предизвестие

За всички деца, които се приемат по горепосочения ред, родителите трябва да представят необходимите задължителни и допълнителни документи.


15.Децата от детската градина се отписват:




•По желание на родителите;
• При постъпване в първи клас;
• При незаплащане на такса повече от един месец;
• При 3 закъснения при плащане на таксата в установения срок;
• При отсъствие повече от един месец без предварителна писмена молба до директора/ за новите групи при неявяване за време от един месец/
• При системно неспазване и нарушаване реда в детското заведение посочен в  Правилника;

16.Такси


-На основание ПМС №167/15.08.2013г публ. В ДВ бр.73/20.08.2013г

Директорът на детската градина/училището, в която/което има подготвителни групи за задължителна предучилищна подготовка, ежемесечно изпраща на регионалната дирекция за социално подпомагане по постоянен адрес на родителите справка по образец съгласно приложение № 8 за всяко дете, отсъствало през съответния месец повече от 3 дни, за които няма уважителни причини. Справката се изпраща за периода 15 септември - 31 май."




  • Справката по ал. 4 и 5 се изпраща до 5-о число на следващия месец по електронен път и на хартиен носител и се препраща в срок до 3 дни на дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на родителите."

В случаите на преместване на дете от подготвителна група за задължителна предучилищна подготовка през периода 15 септември - 31 май директорът на приемащата детска градина/приемащото училище изпраща справка по образец за записаното дете съгласно приложение № 9 на регионалната дирекция за социално подпомагане по постоянен адрес на родителите в 14-дневен срок от записването. Регионалната дирекция за социално подпомагане изпраща в срок 3 дни справката на дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на родителите

"Уважителни причини" по смисъла на чл. 17, ал. 5 са налице:
а) ако за отсъствията е представена медицинска бележка, документ от спортния клуб, в който детето членува, документ от ръководител на танцова, музикална или друг вид художествено-артистична формация/група, в която детето участва;

б) ако отсъствията са до 10 дни за периода 15 септември - 31 май с уведомление от родителя;

в) ако отсъствията са за периода 1 юни - 14 септември."

- Родителите на децата заплащат такса, определена по решение на СОС-„Наредбата за определяне и администрирарне на местните такси и цени на услуги,предоставяни от СО”,с Решение №26 по Протокол № 56/28.01.2010г На основание на него, таксата за детската градина е 60лв.

Съгласно чл. 40, ал.2 от тази Наредба, за времето от 01 юни да 31 август,родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и ЗАПЛАЩА ТАКСА ЗА ЗАЯВЕНИТЕ ДНИ!!!

Оригиналните удостоверения на ПГ 6-год.деца се дават след като родителите заплатят всички дължими суми към детското заведение!


  • ЗА ЛЕТНИЯ ПЕРИОД СЕ ИЗГОТВЯ ОПТИМИЗИРАН ГРАФИК ЗА РАБОТА, С ОГЛЕД ИЗВЪРШВАНЕ НА САНИТАРНО-ХИГИЕННИ ДЕЙНОСТИ И РЕМОНТИ; ЗА ЦЕЛТА СЕ ИЗИСКВА ОТ РОДИТЕЛИТЕ ДА ПОПЪЛНЯТ ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ПРИСЪСТВИЕ И ОТСЪСТВИЕ НА ДЕТЕТО ИМ.

17.Работно време


• ДГ работи през цялата година на петдневна работна седмица от 7.00 ч. до 19.00ч.


• Децата в ДГ се приемат от 7.30 до 9ч., а от 7 до 7.30ч.и от18 до 19 ч.в дежурна група.
• По неотложни причини/без това да е система/ родителите на децата могат да се водят и вземат от ДГ в друг удобен за тях час, но по предварителна уговорка или писмена молба /ако детето идва след 9ч./

18. Хранене


 Храната в детското заведение се осигурява от фирма със сключен договор и се контролира от директора,ЗАС и мед. сестра.

 Продуктите за приготвяне на храната се получават в склада на ЦДГ№6 в присъствието на комисия – готвач, мед.сестра и ЗАС.Отговорност за количеството и качеството и влаганите продукти носят готвача,ЗАС и мед.сестра.
• Контрол за качеството на храната се осъществява от директора и мед.сестра на ДГ.
• От храната ежедневно се заделят проби, които се съхраняват при 0градуса до4 градуса в продължение на 48 ч.
• Храната се поднася от пом.възпитателя под контрола на учителя.
• Мед.сестра и учителките всекидневно контролират консумирането на храната.

• Внесената в ДГ почерпка от родители се представя на мед.сестра за проверка на годността им



• Заявка за храна се дава до 9 ч. Незаявилите не се приемат в ДГ.

19.Отдих и туризъм.

За укрепване здравето на децата над 4г. възраст се организират зелени, ски-училища, както и детски планинарски училища.


  • Организирането и провеждането на детски и ученически отдих и туризъм се осъществява в съответствие с Наредба№2 и Закона за туризма.

  • За всеки организиран отдих и туризъм директорът на детската градина спазва изискванията на Наредба№2 за извеждане на децата от детското заведение,като:

-издава заповед за провеждане на формата;

-командирова служителите на детската градина;

-организира и контролира информирането на родителите и предоставянето им на писмено съгласие

-организира и контролира провеждането на инструктаж на децата и на техните родители

-контролира застраховането на участниците във формата.


  • Преди всяко провеждане на формите на организиран отдих и туризъм директорът на детската градина уведомява РИО и представя в писмена форма предварителна информация за:

    • формата на организирания отдих и туризъм

    • общите условия на организирания отдих и туризъм,която задължително включва:

- начална и крайна дата на организирания отдих и туризъм

- начален,краен пункт и маршрут на пътуването

- брой на нощувките,местоположението и вида на обектитие за нощувка/когато пътуването включва нощувка/

- транспортните средства,които ще бъдат използвани,данни за превозвача,лиценз за превозвача

- организация на хранене на децата и учениците

- специфичните условия на организирания отдих и туризъм, в зависимост от формата

-лицето,което ще предоставя туристическата услуга,правото му да осъществява такава дейност/когато отдихът се осъществява по договор/;


  • Към по-горе упоменатото уведомление се прилагат:

-писмена информация за условията на организирания отдих и туризъм, предоставена от лицата,предлагащи туристическата услуга/когато това се осъществява по договор/

-заповедта

-списъкът на децата

-писменото съгласие на родителите

-доказателства за проведен инструктаж

-сключения договор

-лиценза на превозвача.

II. УЧАСТНИЦИ В УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС



1. Учители

-Съгласно чл.123 от ППЗНП учителят в детската градина организира и провежда възпитанието и обучението на децата.


- чл.124 За заемане на длъжността "учител " се изисква диплома за завършена степен на висшето образование "бакалавър", "магистър" или "специалист".
- Условията и редът за заемането на длъжността "учител" се определят съгласно държавното образователно изискване за учителска правоспособност и квалификация.
- Длъжността "учител" не може да се заема от лица, които:
• са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлено престъпление

• са лишени от право да упражняват професията си


• страдат от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на децата, определени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувана с министъра на здравеопазването.
- На учителите се дължи почит и уважение от децата и техните родители..
- Учителят има право да:
• Членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионалните и националните им органи.
• Дава мнения и да прави предложения по дейността на детската градина до административните органи в системата на народната просвета.
• Получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация от директора на детската градина, от регионалния инспекторат по образованието и от МОН.
- Учителят е длъжен да:
• Изпълнява задълженията си, определени в Кодекса на труда, в нормативните актове в системата на народната просвета и в длъжностната характеристика;
• Изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа , определена с наредба на министъра на образованието и науката ;
• Изпълнява решенията на педагогическия съвет, както и препоръките на контролните органи на инспектората по образованието и на МОН ;
• Опазва живота и здравето на децата по време на образователно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от него или от детската градина ;
• Повишава професионалната си квалификация .
- Учителят не може да нарушава правата на детето, да унижава личното му достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.
- Учителят редовно попълва дневника и материалната книга, съобразно изискванията.

2.Деца;
чл.132 от ППЗНП
Децата в детската градина се отглеждат, възпитават и обучават при условия, които гарантират:
- Равни възможности за физическо, духовно и социално развитие;

- Техните права, свобода и сигурност;


- Зачитане на достойнството им,уважение и любов към детето;

- Възпитание в дух на разбирателство, мир и толерантност;


- Приобщаване към националните традиции и културните ценности.

II.Родители

1.Родителите са първи помощници на детската градина в осигуряване на условия за развитието и възпитанието на децата в детската градина.


За целта:
• Полагат грижи за децата си в съответствие с изискванията на Семейния кодекс и на детското заведение
• Участват в избора на родителски комитет и училищно настоятелство и в утвърждаване на техните решения
2.Родителите имат право:
• Да изискват условия за пълноценно протичане на УВР в детската градина.
• периодично да получават информация за развитието на децата в ОВП, уменията им за общуване с връстници и възрастни.
• На педагогическо съдействие и консултации от учителите
• Да създават свои органи - родителски активи, училищно настоятелство
• Да подпомагат дейността на детската градини

3. Родителите са длъжни :

.Да се запознаят срещу подпис с правилниците,които ги касаят, и са длъжни да ги спазват
• Да предават детето си лично на учителя в детската градина
• Да не носят лекарства за детето в детската градина
• Да водят детето си здраво в детската градина

.Своевременно да уведомяват учителите при възникнало острозаразно заболяване


• След боледуване да представят талон от лекар, че детето е здраво
• Да контролират детето си да не внася в детската градина ненужни и опасни предмети и играчки

. Да плащат навреме таксата за ДГ


• Да зачитат достойнството и авторитета на персонала в детската градина и не уронват престижа и доброто му име
• Родителите на новоприетите деца се запознават с правилника за дейността на детската градина, в частта за права и задължения на родителите. Горното се удостоерява с подпис.
4. Лица под 18 год.могат да вземат деца от ДГ само след представяне на декларация от родителя.

РОДИТЕЛИТЕ НЯМАТ ПРАВО ДА РАЗПРОСТРАНЯВАТ ЛЪЖЕСВЕДЕНИЯ ЗА ЦДГ№6, ДА УРОНВАТ АВТОРИТЕТА НА ПЕРСОНАЛА И ПРЕСТИЖА НА ДЕТСКОТО ЗАВЕДЕНИЕ.НЯМАТ ПРАВО ДА БЪДАТ ГРУБИ И НЕВЪЗДЪРЖАНИ, КАКТО КЪМ СОБСТВЕНИТЕ СИ, ТАКА И КЪМ ОСТАНАЛИТЕ ДЕЦА И ПЕРСОНАЛА В ДГ. ВЪЗНИКНАЛИТЕ ПРОБЛЕМИ СЕ РАЗРЕШАВАТ,КАТО СЕ СПАЗВА ДОБРИЯ ТОН НА ОБЩУВАНЕ,БЕЗ ДА СЕ УРОНВА АВТОРИТЕТА НА РАБОТЕЩИТЕ И ДОБРОТО ИМЕ НА ДГ.


III.МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ

Под ръководството и с активното участие на медицинската сестра в ДГ се осъществяват следните дейности:
1. Организиране и системно наблюдение  на физическото развитие на децата;
2. Контролиране изпълнението на санитарно-хигиенните изисквания и противоепидемичен режим;
3. Организиране на непрекъснат контрол на здравното състояние на децата;
4. Предпазване на децата от заболяване и злополуки /ежедневен филтър/
5. Организиране на здравното възпитание на децата и провеждането на здравна просвета на персонала и родителите;
6. Организиране на правилно и рационално хранене на децата.

IV. ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ

Раздел първи: ДИРЕКТОР

Съгласно чл.146 ППЗНП  директорът на детската градина е орган за управление


1. Директорът като орган за управление на детската градина:


1.1.Организира, контролира и отговаря за цялостната дейност;


1.2.Спазва и прилага държавните образователни изисквания;
1.3.Осигурява безопасни условия за възпитание и обучение;
1.4.Представлява детската градина пред органи, организации и лица и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;
1.5.Разпорежда се с бюджетните средства- в рамките на делегирания бюджет,съответно на утвърдените му разходи и /или за сметка на целево предоставени средства диференцира възнагражденията на учителите в зависимост от длъжностите/”младши учител”,”учител”,”старши учител”/,при условия че не са налице ограничения за увеличаване на разходите за работни заплати в бюджетните организации.
1.6.Сключва и прекратява трудови договори с учителите и служителите в детската градина;
1.7.Обявява свободните места в бюрата по труда и  в регионалните инспекторати по образованието в 3 дневен срок от овакантяването им;
1.8.Награждава и наказва учители служители в съответствие с Кодекса на труда, ЗНП и ППЗНП;
1.9.Организира приемането на деца и обучението и възпитанието им в съответствие с ДОИ;
1.10.Подписва и подпечатва документите и съхранява печата;
1.11.Контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на задължителната документация и съхранява учебната документация;
1.12.Осигурява условия за здравно-профилактична дейност в детската градина.
2.Директорът на детската градина е председател на Педагогическия съвет и осигурява изпълнение на решенията му.

3.Директорът на детската градина има и специфични права и задължения,определени с правилника на детската градина.


4. Административните актове на директора на детската градина могат да се отменят от кмета на общината.
5. При отсъствие на директора за срок по-малък от 30 календарни дни, той определя със заповед свой заместник от педагогическия персонал на детската градина. В заповедта се регламентират правата и задълженията на заместника.
6. При отсъствие на директора  за срок по-голям от 30 календарни дни кмета на общината сключва трудов договор с друго лице за временно изпълняване на длъжността "директор"

Раздел втори: ПЕДАГОГИЧЕСКИ СЪВЕТ

1.Педагогическият съвет  на детската градина е специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси.Той:

• Приема правилника за дейността на детската градина


• Обсъжда и взема решение за резултатите от обучението и възпитанието
• Приема годишния комплексен план
2.Педагогическия съвет на детската градина включва в състава си учителите в ЦДГ№6.
3. Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора на детската градина. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до директора на най-малко 2/3 от числения  му състав.
8. Решенията на педагогическия съвет се приемат с обикновено   мнозинство при присъствието на не по-малко от 2/3 от числения му състав и могат да се отменят от самия съвет с квалифицирано мнозинство /2/3 от присъстващите/ или от началника на РИО на МОН.
9. За всяко заседание на педагогическия съвет се води отделен протокол от избран от педагогическия съвет протоколчик. Протоколите се вписват в книга за протоколите от заседанията на ПС.
10. Не се допуска отсъствие от заседание на педагогическия съвет без уважителни причини. Освобождаването става след отправена писмена молба до председателя на ПС и получено разрешение.
11. Педагогическият съвет няма право да обсъжда и взема решения, които противоречат на ЗНП и ППЗНП.

12.  ПС отчита изпълнението на взетите решения от предходните заседания.


III. Вътрешни правила на дейност


1. Оперативки и педагогически съвещания се провеждат по преценка на директора, или при възникнала необходимост.

2.В началото на всеки месец учителите вписват броя посещавани дни от децата в таксовата книга и се подписват.


3.  ЗАС  изготвя сведение за посещаемостта на децата.
4. До 9.00 часа учителите вписват броя на присъстващи деца за храна.
5. Когато дете с молба за закъснение не е доведено на ДГ ,без да се обадят предварително ,на детето му се пише присъствие.

IV ПОМОЩНИК- ВЪЗПИТАТЕЛИ


Чл. 20.Помощник -възпитателят осигурява необходимите санитарно-хигиенни условия за правилното развитие и възпитание на децата .Съвместно с учителката отговаря за здравето и живота на децата.


Чл. 20 /1/ Помощник -възпитателят има право :
1. да изкаже мнения и да прави предложения за подобряване на организацията на труда в ДГ.
2. Да получава информация за възможностите  за повишаване на професионалната си квалификация от директора .
3. Помощник - възпитателят е длъжен да :
1. изпълнява задълженията си , определени в КТ, в нормативните актове в системта на народната просвета, в длъжностната си характеристика и в ПВТР
2. изпълнява препоръките на котролните органи и на медицинската сестра
3. помага активно на учителката при организацията на педагогическия процес
/2/ Помощник-възпитателят няма право :
1. да нарушава правата на децата ,да унижава личното им достойнство, да прилага физическо насилие върху тях.
2. Да дава сведения за състоянието на децата , без да е съгласувано с учителката

 V. ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДОКУМЕНТАЦИЯ/СРОК НА СЪХРАНЕНИЕ

1. В детската градина се води задължителна училищна документация съгласно чл.154 от ППЗНП и сроковете за нейното съхранение са както следва:

• Сведение за организацията на дейността в детската градина за учебната година / списък-образец № 2/ - 5 години


• Дневник за всяка група - 5 години
• Входящ и изходящ дневник - 5 години
• Книга за регистриране на заповедите на директора и приложените заповеди към нея - 5 години
• Книга за контролната дейност в детската градина -5 години
• Книга с протоколите от заседанията на педагогическия съвет- 5 години
• Инвентарна книга и отчетни и счетоводни форми - срок съгл.Закона за счетоводството
• Книга за санитарното състояние -5години
• Книга за регистриране на даренията - постоянен
• Летописна книга.
2. В детската градина се води и още следната документация:
• Книга с протоколите от заседанията на училищното настоятелство
• Входящ и изходящ дневник
• Книги за проведени начален и периодичен инструктажи по безопасност на труда;
• Ревизионни книги;
• Тетрадки за филтър
• Книга за вписване на заявленията на децата - кандидати за приемане в детската градина
• Дневник за планиране на възпитателната работа
• Лични досиета на децата и други документи с бележки за отсъствията им;
• Служебни досиета на персонала

 VI.ИМУЩЕСТВО НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА

1.ЗАС  отговаря за зачисленото му имущество от основни средства, малоценни и малотрайни предмети, като осигурява опазването и поддържането им.Води специална тетрадка за зачисляване и отчитане на имуществото .Отговаря заедно с останалия персонал и за опазването на ДМЦ.

2. Учителите, помощник-възпитателите,работещите в кухненския блок и перачката поемат групова отговорност за използване, съхранение и отчитане на зачисленото им имущество, както и на материалите, с които работят ежедневно.

VII. ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ

1. Синдикални организации
• Работниците и служителите имат право да се сдружават в синдикални организации и съюзи за защита на своите интереси в областта на труда и социалното осигуряване.
2. Училищно настоятелство

2.1.Училищното настоятелство е независимо доброволно сдружение за подпомагане на развитието и материалното осигуряване на детската градина.


2.2.Настоятелството се създава като юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и организират дейността си при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел и в съответствие със ЗНП и на устава си.
2.3. За постигане на целите си настоятелството:
• Обсъжда и прави предложение пред съответните органи за развитието или решаването на текущи проблеми на детската градина;
• Съдейства за осигуряване на допълнителни финансови и материални средства за детската градина и контролират целесъобразното им разходване;
• Подпомагат изграждането и поддържането на материално-техническата база на детската градина;
• Предлагат мерки за подобряване на дейността на детската градина;
• Организират обществеността за подпомагане на детската градина;
• Сигнализират компетентните органи при извършени нарушения в системата на народната просвета;
• Организират и подпомагат обучение на родителите по въпросите на възпитанието и развитието на техните деца;
3. Настоятелството се учредява по инициатива на директора на детската градина или на родители, учители или общественици.
4. Органи на настоятелството са Общото събрание и Съветът на настоятелите.
5. Членовете на Съвета на настоятелите се избират от Общото събрание за срок от 4 години.
6. Съветът на настоятелите избира измежду членовете си председател.
7. Директорът на детската градина осигурява на настоятелството за безвъзмездно ползване подходящо помещение за осъществяване на дейността му.

VIII . РАБОТНИ ЕКИПИ В ЦДГ №6”ШАРЛ ПЕРО”



  1. Помощно-квалификационен-организира и провежда вътрешна квалификация,оказва помощ и съдействие при планиране на ВОР/ако има необходимост/ отг.Зам.д-ри; мед сестра;



  1. Художествено-творчески-дава идеи и предложения за художественото оформяне на интериора в ДГ,участва в реализирането им, изготвя сценарии за общи тържества в ДГ. Зл.Паскалева,А.Георгиева,Н.Панева,



  1. За взаимодействие и сътрудничество със семейството, училищното настоятелство и обществеността

Роза Попова,З.Ралчева



  1. Отговарящ за получаване и разпределяне,както и за целесъобразното разходване на финанси и дарения/ако има такива/

Директор;Паскалева;

  1. За безопасни условия на възпитание,обучение и труд

Директор; ЗАС;



  1. За действия при бедствия,аварии,катастрофи и пожари.

Директор;Зам.д-ри;

IX.ПОМОЩЕН И ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ


1. Правата и задълженията на обслужващия персонал се определят съгласно КТ, длъжностните характеристики и правилника за вътрешния трудов ред.


2. За изпълнението на възложената работа обслужващия персонал се контролира от ръководството.

IX. ФИНАНСИРАНЕ

1. Финансирането на детската градина се осъществява със средства от общинските бюджети.
2. Средства за подпомагане на детската градина могат да се набират  и чрез училищното настоятелство под формата на дарения, спонсорство, благотворителна дейност и други дейности,законно регламентирани в устава на училищното настоятелство.

X. ПРОПУСКВАТЕЛЕН РЕЖИМ

1. Всички външни лица , които влизат в сградата на ДГ са длъжни при поискване да удостоверяват самоличността си със съответен документ. При отказ да направят това, не се допускат в ДГ.
2. Децата влизат заедно с родителите си. Преминават задължително през филтър, провеждан от медицинската сестра.
3. От 9.00 до 16ч. входовете по крилата на детската градина се заключват. При необходимост  вратите се отварят след позвъняване.

ПРЕДХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


 

1. Настоящият правилник е приет на заседание на педагогическия съвет - Протокол №1/ .16.09.2015г,подлежи на актуализиране при промяна на нормативната база и отменя досега съществуващия правилник за организация на дейността на ЦДГ № 6 "Шарл Перо”. Правилникът може да бъде променян само от органа, който го е гласувал - Педагогическият съвет.


2. Правилникът е изготвен в съответствие със ЗНП и ППЗНП.
3. При изготвянето на правилника са използвани и спазени действащите към момента нормативни документи.
4. Педагогическият съвет взема решения от неговата компетенция по въпроси, неуредени в този правилник.
5. Този правилник е задължителен за спазване от ръководството,педагогическия, непедагогическия персонал и родителите.

6. Педагогическият персонал има право да прави писмени предложения за изменения и допълнения на този правилник,адресирани до директора.


7. Директорът може да издава заповеди и наредби,с които да регламентира неуредени с този правилник или други нормативни актове  въпроси.
8. С настоящия правилник са запознати педагогическия , непедагогическия  персонал и родителите.
9. Неизпълнението на правилника е нарушение на трудовата дисциплина и за неговото неспазване работниците и служителите носят отговорност съгласно КТ.

Правилникът е приет на ПС,проведен на 17.09.015г..



Директор:П.Благоева
Каталог: 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Примерна тема за IV клас за „преглед на знанията по математика“
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> 10 ноември демократичното начало тогава и сега


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница