Предучилищна педагогика



Дата14.10.2023
Размер13.81 Kb.
#118952
33224986

Предучилищна педагогика
Дата: 06.03.14год.

Форми за организиране на обучението в детската градина
1. Понятието форма на обучението в детската градина. Във философията понятието форма се разглежда като цялост която организира съществуването на дадено съдържание на определено място по определено време. Понятията форма и съдържание са свързани в дидактическо единство (Хегел). В това единство съдържанието е по-динамичният компонент, то се променя по-бързо като търси нови форми за своето съществуване. Формата е по консервативна. Към формата принадлежи понятието структура в теорията на училищното обучение (дидактиката) формата на обучение е основна единица в неговата технология. В предучилищната педагогика формата за организиране на обучението в детската градина е педагогическата ситуация. Ситуацията е форма за организиране на педагогическото взаимодействие в детската градина тъй като обучението в детската градина се интегрира с възпитанието в процеса на педагогическото взаимодействие. То ситуацията като форма на взаимодействието е и форма на обучението в детската градина. В това се изразява и спецификата на предучилищното обучение.
Същностните характеристики на педагогическата ситуация са следните:
- тя организира дейностите на двата субекта на предучилищното обучение детският учител и детето в единство.
- интегрира етапите на обучението в детската градина ( възприемане на нови знания, обобщаване и систематизиране на знанията и затвърждаване на знанията и формиране на умения)
В ситуацията се усвоява конкретно образователно съдържание, то се конкретизира чрез тема. Това съдържание е различно според образователните направления.
- във всяка ситуация се конкретизират конкретни образователни цели и задачи те са зададени от програмната система по съответното образователно направление. Произтичат от държавните образователни изисквания ( стандарти по направления и възрастови групи).
- целите на ситуацията се реализират чрез педагогическа технология включваща методи, техники, средства и материали.
- при реализацията на образователните цели се спазват принципите на предучилищното обучение.
- във всяка ситуация се реализират предварително очаквани резултати (това са формирани от детето компетенции, като знания, умения и ценностни отношения)
- ситуацията се провежда с определен контингент деца към него това е възрастовата група в детската градина.
- провежда се на определено място и с определена продължителност, времетраенето на ситуацията зависи от възрастовата група и образователното направление.
За разлика от старата форма на обучението (занятието) ситуацията не е така строго регламентирана. На първо място тя не се регламентира като в продължителност, не се регламентира и като организация на взаимодействието на детският учител с децата, в ситуацията се интегрират различни начини на взаимодействието – фронтален, групов и индивидуален. Ситуацията не се регламентира строго и като структура , но съвсем условно ситуацията включва – уводна, основна и заключителна част. Педагогическата ситуация се подготвя за реализиране в два аспекта- подготовка на децата и подготовка на детският учител. Подготовката на децата се изразява в усвоеното образователно съдържание в преходните теми. Подготовката на учителя се изразява в планирането на ситуацията чрез т. нар. план-конспект.
2. Видове форми на обучение в детската градина
- според водещата образователна цел
= обучаваща ситуация – в нея децата усвояват преди всичко нови знания и умения.
= Практическа ситуация в нея знанията се затвърждават и усъвършенстват като се формират и умения.
= игрово познавателна ситуация в нея знанията и уменията се усъвършенстват в игрова обстановка и мотивация на детската активност – чрез игрите с готови правила – дидактична и подвижна.
- според мястото им в разпределението на деня на детето в детската градина.
= Регламентирани ситуации – провеждат се по регламент от програмната система брои и в определен ден от седмицата по различните образователни направления, това са обучаващите ситуации, които се провеждат преди обяд.
= нерегламентирани ситуации – те са задължителни за провеждане като брой по образователно направление без да е фиксиран ден от седмицата, към тях се отнасят практическата и игрово познавателната ситуация. Провеждат се изключително след обяд.
Освен педагогическата ситуация при обучението в детската градина се използват и две други форми – разходка и екскурзия. Те са привнесени от училищното обучение , като са модифицирани съобразно възрастта им . Тези форми се използват изключително по образователното направление взаимодействие дете и среда (природен свят и социален свят). Тези форми се използват на първият етап на обучението – усвояване на нови знания . При тях децата посещават и наблюдават изучаваните обекти и явления, непосредствено в тяхната естествена среда.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница