Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 23. 10. 2016 Национални вестници



Дата30.11.2018
Размер143.92 Kb.
#106413



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
23.10.2016
Национални вестници

Процедурата отнема по 15 мин. на пациент

Влизаме в болница с карта и пръст


Отпечатъкът не отменя старата регистрационна система с документ за самоличност

в. Телеграф, стр.7

От началото на ноември пациентите ще влизат в болница след чекиране на лична карта и снемане на пръстов отпечатък.

Системата за био-метрична идентификация вече е внедрена във всички 369 лечебни заведения, работещи със здравната каса. Тя обаче не отменя въведените преди половин година електронни четци за документи, заявиха от Националното сдружение на частните болници по време на среща с журналисти в Петрич.

Контрол

Собствениците на частни лечебни заведение от различни краища на страната не отричат правото на контрол от страна на НЗОК, съобщава hospital, bg. Те обаче не разбират защо процесът по прием на пациенти трябва да се усложни толкова много. "Въвеждането на новата система не отменя старата, т.е. ние трябва да разполагаме както с четец за лична карта, така и с втори - за снемане на пръстов отпечатък. Това не е никак рентабилно за малките лечебни заведения", заяви д-р Елица Георгиева, управител на частна болница в Плевен. По думите й, каквото и да говорят от касата, системата за биометрични данни отнема не по 2 мин., а по 15-20 мин. на пациент, което натоварва и изнервя както медицинския персонал, така и болните хора.



Проблеми

"Системата за био-метрична идентификация няма да реши проблема с източването на касата", коментира темата и Красимир Грудев, съсобственик на частна болница в Пловдив. Според него свалянето на пръстови отпечатъци, от една страна, допълнително забавя приема на пациентите, а от друга -дава възможност на касата да не плати някои изработени от лекарите клинични пътеки. "Ето например при срив в системата за чекиране на лични карти пациентът не може да бъде приет, но пък след това може да се изпише. И обратното -хоспитализираме го, но системата не ни позволява да го дехоспитализираме. Всяка една такава грешка дава повод на

НЗОК да не ни плати труда и изразходваните медикаменти", каза още Грудев. По думите му същото ще се случи и със снемането на пръстовите отпечатъци.

Касата дължи 185 млн. на клиники от ЕС


в. Телеграф , стр.7

Над 185 милиона лева дължи родната НЗОК за лечение на българи в Европа.

Общата сума, която ще бъде изисквана от страната ни в рамките на идната 2017 г., е 91 милиона лева. Отделно към тях се добавят и борчовете към чуждите здравни каси, които възлизат на 95 милиона и 100 хиляди лева. Върху тях обаче вече текат и лихви, съобщава БНР. Към момента България е спряла да изплаща задълженията си към партньорските каси от Евросъюза. Междувременно малко над 62 млн. лв. са заложени в проектобюджета на НЗОК за лечение на български граждани в чужбина през следващата година. Това е 1/3 от сумата, която дължим. Обикновено касата разрешава лечение в чужбина на пациенти с много тежки или редки състояния, които не могат да получат помощ у нас. Според представители на пациентски организации обаче изключително малкият бюджет и спрените или забавени плащания ще нарушат достъпа на нашенците до медицински услуги в Европа.

Разследват контрабанда на инсулин


в. Телеграф, стр.7

Здравното министерство разследва липсата на три вида инсулин в аптеките. Ведомството подозира, че лекарството е изнесено заради по-голяма печалба.

Във фармацевтичните обекти вече два месеца липсват три вида инсулин. За някои от пациентите този дефицит може да се окаже животозастрашаващ. Според зам.-министър Бойко Пенков всичко това се дължи на виртуална борса. В нея например от Германия се казва, че има нужда от дадено лекарство, прави се допитване кой колко може да достави и в какви срокове. Поради тази причина, ако нещо го е имало на 15 октомври, на 19 вече го няма, съобщава bTV. Обяснението му е, че има търсене на друг пазар, където цените са доста по-изгодни за хората, занимаващи се с подобен тип паралелна дистрибуция. Според здравното министерство порочната практика с износа на медикаменти за български пациенти ще спре с промените в Закона за лекарствата. Съгласно тях например инсулинът щял да може да се изнася само след получаване на разрешение от Изпълнителната агенция по лекарствата.

И децата ще плащат такса на джипито


в. Телеграф, стр.7

Децата също да плащат потребителска такса при посещение при джипито. За това настояват от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

В свое писмо семейните медици искат таксата да е задължителна за всеки. Ако пък някоя институция реши, че трябва определени групи да бъдат освободени от нея, то същата да покрие този разход в полза на освободеното от нея лице. Джипитата от дълго време настояват тази промяна да се приеме и да започне да се прилага. Те предлагат и няколко различни решение. За хлапетата например, таксата за посещение при лекар може да е в размер на 1 лв., както е в момента за пенсионерите. Остатъкът до пълната стойност пък да се компенсира от държавния бюджет през Министерството на труда и социалната политика.

КУБРАТ УЧИ ДЕЦА НА БОКС


Боксьорът подкрепи фондации за болни от рак малчугани

Станислав Христов

в. Телеграф, стр.18

Боксовата ни звезда Кубрат Пулев зарадва ученици в Лубмин (Гер) с изненадващо посещение.

Носителят на европейската титла за професионалисти показа на 150 момичета и момчета как да се защитават и кое е най-важното на ринга и в живота.

Урок


Пулев направи демонстрация на децата, като ги увери, че от изключително значение е постоянно да се движат, а не да стоят на едно място.

"Работата с крака е всичко, а за това ви е нужна издръжливост. Най-важното нещо е да не стоите на едно място като статуи, в противен случай всичко свършва", обясни на учениците 194-сантиметровият боксьор, който тренира под ръководството на легендата Ули Вегнер. Някои от децата се престрашиха да се изправят срещу европейския шампион, включително и две момичета. Едната от тях - Ан-Мари, сподели пред местните медии, че баща й никога няма да й повярва, че се е боксирала с Пулев. Десетокласничката София пък успя да впечатли европейския шампион с уменията си.



Подкрепа

Кубрат и 150-те ученици подкрепиха Асоциацията на деца, болни от рак, в Грайфсвалд. Боксовата ни звезда посети онкологията в града, където занесе събраните 500 евро и много подаръци. "Техните истории много ме натъжават.

Тук човек може да види кое е най-важното в живота", каза Пулев пред местните медии след визитата си.


Денонощните аптеки с график


в. Стандарт, стр. 2

Денонощните аптеки със задължителен график. Така Здравното министерство се надява да обезпечи здравни грижи и в онези общини. в които фармацевти и лекари са дефицит. Такъв е проблемът в Смолян. От години в цялата Смолянска област не работи нито една денонощна аптека. В масово от селата пък няма каквато и да е аптека. Промени в законодателството предвиждат това да се промени. С изготвяне на графика за нощни дежурства на аптеките се предвижда да се заемат регионалните здравни инспекции. Основният мотив на министерството да задължи фармацевтите да работят и през нощта. е да се подобри достъпа на хората до лекарствата. Идея. която смолянчани вече приветстват. Спешният център е мястото. от което хората през нощта търсят лекарства. "Хората няма да се лутат вече. А сега се лутат много. Търсят нас -Спешното", обяснява Росен Мерелиев, шофьор в Центъра за спешна медицинска помощ. "Защото ако имаше такава належаща нужда и ако това нощно дежурство беше рентабилно, досега щеше да се намери колега, който да пожелае да работи денонощно", разказва Мария Главинкова, председател на фармацевтичната колегия в Смолян. В същото време по селата пък хората се надяват промените да се приемат и при тях да пристигнат предвижданите мобилни аптеки. Подобни промени министерството мотивира със стимулирането на сега работещите аптеки да открият нови в по-малките населени места. За това се предвиждат редица облекчения като, например, те да бъдат управлявани от магистър-фармацевт с по-малко от изискуемия стаж. Според колегията обаче, новите правила вместо да ги стимулират, ще ги доведат до фалит.


ЗАРАДИ ЧЕРЕН ПАЗАР:

Хиляди останаха без инсулин


Аптекари продават на германци животоспасяващите ампули

в. Стандарт , стр.1

Хиляди българи останаха без три вида животоспасяващ инсулин. Причина за кризата у нас е опита за печалбарство на част от аптекарите. Те продават ампулите в Германия и други европейски държави, тъй като там са в пъти по-скъпи. Черният пазар бе разкрит след разследване на здравното министерство, което в момента се опитва да осигури инсулина на най-нуждаещите се българи. "Представете си виртуална борса, на която например от Германия казват, че имат нужда от някое лекарство. Започва допитване кой може да го достави и така нещото, ако го е имало на 15 октомври у нас, то на 19-ти вече го няма", описа проблема зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Черният пазар на лекарства обаче поставя под риск живота на хиляди българи. "3 грама инсулин = 5 дни живот" е равносметката за 26-годишния Георги, който е на инсулин от шестата си година.



Доставят във вторник изчезналия инсулин


Променят правилата на аптекарите за износа на животоспасяващи лекарства

в. Стандарт , стр.2

Георги е на 26 г. На инсулин е от шестата си година. За него сметката изглежда така: 3 грама = 5 дни живот. От два месеца той си брои дозите и дните. защото инсулинът му изчезва от аптеките в родния му град Хасково. "Независимо. че имам работа. постоянно в главата ми бръмчи. че няма инсулин. че трябва да се обадя за пореден път в аптеката и да чуя отговор няма. което като родител мен силно ме притеснява. защото касае живота на детето ми". споделя майката на Георги Геновева Христова. Инсулинът е и животоспасяващ. Имаме по- леки форми и по тежки форми на засягане. при които ще бъде фатално дори 24 часа липса на инсулин. описва случая проф. д-р Ексапет Караханян.

Липсата на три вида инсулин в аптеките се разследва и от министерството. което подозира. че лекарство е изнесено. за по-голяма печалба. "Представете си виртуална борса. в която се казва имаме нужда примерно в Германия от някое лекарство. прави се допитване кой колко може да достави и в какви срокове и затова нещото. ако го е имало на 15 октомври, то на 19-ти вече го няма. По простата причина. че имаме търсене на друг пазар. където цените са доста по-изгодни за хората. които се занимават с подобен тип паралелна дистрибуция". обясни д-р Бойко Пенков - зам.-министър на здравеопазването.

Проблемът не е за първи път и затова. за да живеят. пациентите сменят инсулина. Това обаче трябва да стане под ръководството на лекуващия ендокринолог. уточнява д-р Караханян. Майката на Георги вижда в това порочен кръг. "Дори и да минем на друг тип инсулин. пак няма гаранция. че след време няма да се случи същото. Ние няма само да сменяме фирмите и вида инсулин. Не е като хапче за глава да го смениш. днес аспирин. утре аналгин". коментира родителят. От министерството обаче смятат. че с промените в закона за лекарствата порочната практика с износа на медикаменти за български пациенти ще спре. Те предвиждат лекарства като инсулина например. да се изнасят само след разрешение на Изпълнителната агенция по лекарствата. Следващият внос на инсулина. нужен на Георги ще бъде на 25 октомври.




Кобрата събира пари за онкоболни


в. 24 часа , стр. 26

Кубрат Пулев се включи в благотворителна инициатива за събирането на средства за онкоболни деца. Кобрата посети училището в германския град Любмин, за да направи демонстративна тренировка. Две момичета се престрашиха да се по-боксират с българската звезда. Едното от тях -Ане-Марие, разкри, че това е било страхотно изживяване за нея. Тя дори не бе сигурна дали родителите й ще повярват за спаринга с Пулев.

В крайна сметка Кобрата и училищното настоятелство събрали над 500 евро и много подаръци за онкоболните деца от съседния град Гайфсвалд. Той обещал лично да ги предаде.

"В такава клиника наистина може да видиш какво представлява животът и да си дадеш сметка за ценностите", коментира Пулев. Той все още очаква да научи съперника си за следващия мач, който ще е защита на пояса му от Европейския боксов съюз.


22.10.2016
Национални телевизии


Криза със животоспасяващо лекарство


bTV  Новини в 12.00 и 19.00 часа

Криза със животоспасяващо лекарство. Търговски сметки излагат на риск хиляди животи. Втори месец 3 инсулина липсват от аптеките, а от МЗ предполагат, че лекарството е изнесено.

Георги е на инсулин от 6-годишен и вече 20 години е така. От два месеца обаче Георги брои дозите и дните, защото инсулинът му изчезва от аптеките.

Геновева Христова, майка на Георги: Независимо че имам работа, постоянно някаква мисъл в главата ми бръмчи, че няма инсулин, че трябва да се обадя за пореден път в аптеката всеки ден и да чуя отговор няма. Което като родител мен силно ме притеснява, защото се касае за живота на детето ми.

Инсулинът е животоспасяващ.



Проф. д-р Ексапет Караханян: Има по-леки форми и по-тежки форми на засягане, при които ще бъде фатално дори 24 часа липса на инсулин.

Липсата на 3 вида инсулин в аптеките се разследва и от министерството, което подозира, че лекарството е изнесено за по-голяма печалба.



Д-р Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването: ...виртуална борса, в която се казва, имаме нужда, примерно в Германия или някъде другаде, от еди-какво си лекарство. Прави се запитване кой колко може да достави и в какви срокове и затова нещото, ако го е имало на 15 октомври, то на 19-ти вече го няма. По простата причина, че имаме търсене на друг пазар, където цените са доста по-изгодни за хората, които се занимават с подобен тип паралелна дистрибуция.

Това не се случва за първи път. И за да живеят, пациентите сменят инсулина.



Проф. д-р Ексапет Караханян: Но това трябва да стане под ръководството на неговия лекуващ ендокринолог.

Геновева Христова: И дори да минем на друг тип инсулин, пак няма гаранция, че след време няма да се случи същото. Ние няма само да сменяме фирмите и вида инсулин. Не е като хапче за глава да го смениш – днес аспирин, утре аналгин.

От министерството смятат, че с промените в Закона за лекарствата порочната практика с износа на медикаменти за български пациенти ще спре. Те предвиждат лекарства като инсулина например да се изнасят само след разрешение на Изпълнителната агенция по лекарствата. Следващият внос на инсулина, нужен на Георги, ще бъде на 25 октомври.




Денонощните аптеки със задължителен график


Нова телевизия  Новини в 12:00 часа

Денонощните аптеки със задължителен график. Така здравното министерство се надява да обезпечи здравни грижи и в онези общини, в които фармацевти и лекари са дефицит. Такъв например, е проблемът в Смолян. Как там приемат новото изискване?



Репортер: От години в цялата Смолянска област не работи нито една денонощна аптека. Масово в селата пък няма каквато и да било аптека. Промени в законодателството предвиждат това да се промени.

С изготвяне на график за нощни дежурства на аптеките се предвижда да се заемат РЗИ. Основният мотив на министерството да задължи фармацевтите да работят и през нощта е да се подобри достъпът на хората до лекарства – идея, която смоленчани вече приветстват.



Гражданин: Трябва да има дежурни аптеки, хубаво е.

Репортер: А като няма денонощна аптека сега какво правите?

Гражданин: Като няма, аналгинче, аспиринче, ако имаш, нещо такова, докато се съмне или ще вървиш на бърза помощ.

Спешният център е мястото, от което хората през нощта търсят лекарства.



Росен Мерелиев, шофьор в ЦСМП: Хората няма да се лутат, а сега се лутат много, търсят нас за аналгин или...

Репортер: Спешното.

Росен Мерелиев: Спешното търсят, много ясно, то няма от кои други да търсят.

Според фармацевтите обаче нужда от денонощна аптека в Смолян няма.



Мария Главинкова, председател на Фармацевтична колегия – Смолян: Защото ако имаше такава належаща нужда и ако това нощно дежурство беше рентабилно, досега щеше да се намери колега, който да пожелае да работи денонощно.

Допълва, че и сега едва оцеляват, а кадрите били истински дефицит.



Мария Главинкова: След това идват финансовите им затруднения, които ще срещнем. Трябва да се дават допълнителни възнаграждения на хората, които работят нощен труд.

В същото време по селата пък хората се надяват промените да се приемат и при тях да пристигнат предвижданите мобилни аптеки.



Гражданин: Това е бич за хората, защото няма с какво да си купят хляб, а пък трябва да ходят в Смолян или Банкя да си купуват и лекарствата. Така че адмирираме една такава инициатива.

Подобни промени министерството мотивира със стимулирането на сега работещите аптеки да откриват нови в по-малките населени места. За това се предвиждат редица облекчения като например, те да бъдат управлявани от магистър фармацевти с по-малко от изискуемия стаж. Според собственици на аптеки обаче новите правила вместо да ги стимулират, ще ги доведат до фалит.



Мария Главинкова: Нищо чудно да се стигне и до закриване на аптеки.

Репортер: Дали промените ще влязат в сила и дали ще се сбъднат прогнозите на фармацевтите за фалити на аптеки, предстои да разберем.
Национални радиа

От Центъра за защита правата в здравеопазването предлагат след въвеждането на пръстовата идентификация при прием в болница да бъдат отменени лимитите за болнично лечение


БНР, Новини в 11.00 часа

От Центъра за защита правата в здравеопазването предлагат след въвеждането на пръстовата идентификация при прием в болница да бъдат отменени лимитите за болнично лечение. Според неправителствената организация щом този метод за регистрация на пациента дава 100-процентова сигурност в достоверността на хоспитализацията, няма никакви основания приемът да се ограничава изкуствено чрез лимити. Задължителната регистрация с пръстов отпечатък противоречи на Конвенцията за правата на човека, на евродиректива и на Конституцията, твърдят още от организацията. Знаете, пръстовата идентификация трябва да започне да действа във всички лечебни заведения от 1 ноември.

Над 95 млн. лв. ще бъдат просрочените задължения на здравната каса към европейски здравни каси за български граждани, които са получили лечение в страни от ЕС


БНР, Новини в 11.00 часа

Над 95 млн. лв. ще бъдат просрочените задължения на здравната каса към европейски здравни каси за български граждани, които са получили лечение в страни от ЕС. Това е записано в мотивите на проектобюджета на здравната каса за следващата 2017 г. От документа става ясно още, че към момента България е спряла да изплаща задълженията си към партньорските каси от ЕС.

95 100 000 лв. са задълженията към европейски здравни каси, за които в момента текат лихви или ще започнат да текат в оставащите до края на годината два месеца. Още 91 млн. лв. ще бъдат изискуеми в рамките на предстоящата 2017 г., което означава, че страната ни дължи общо над 185 млн. лв. за лечение на български граждани в Европа. За плащания по това перо в проектобюджета на здравната каса за 2017 г. са заложени малко над 62 млн. лв., или една трета от необходимите средства. Според представители на пациентски организации това ще наруши достъпа на български граждани до лечение в чужбина. НЗОК обикновено разрушава лечение в чужбина на пациенти с много тежки или редки състояния, които не могат да получат помощ у нас.



Европейците са твърде далеч от здравословното хранене, показва проучване на Евростат


БНР, Новини в 14.00 часа

Европейците са твърде далеч от здравословното хранене, показва проучване на Евростат. Само 14% от тях ядат препоръчителната дневна доза плодове и зеленчуци, а 34% дори не ядат свежа храна всеки ден. Все още не излезлите от ЕС британци са най-горе в класацията, тъй като 33% от тях ядат здравословна храна минимум от плодове и зеленчуци дневно. Българите са на предпоследно място с едва около 4%. След нас са само румънците. Според стандартите на ЕС човек трябва да яде 5 пъти на ден по 100 г. плодове и зеленчуци.

Друго проучване на Евростат показва, че колкото по-високо образован е един европеец, толкова повече плодове и зеленчуци консумира.


Регионални вестници
Няма намерени материали



Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница