Приложение 14 към чл. 23, ал. 1



Дата22.10.2018
Размер44 Kb.
#92437
Приложение 14
към чл. 23, ал. 1, т. 2

Определяне на физико-химичните свойства на химични препарати



Част А
Изключения от методите за изпитване на Приложение 3- Част А
2.2.5. на Приложение II- Запалим

Химичните вещества и препарати се класифицират като запалими и се обозначават в съответствие с резултатите от изпитвания, проведени съгласно Приложение 3. Те се обозначават с рискови фрази по следните критерии:


R10 Запалим

  • Течни химични вещества и препарати с точка на възпламеняване равна или по-висока от 21˚С и по-ниска или равна на 55˚С.

Независимо от това практиката показва, че не е необходимо класифицирането на препарати с точка на възпламеняване по-висока или равна на 21˚С и по-ниска или равна на 55˚С като запалими, ако те не могат да поддържат горенето и поради това няма опасност за лицата, работещи с тях или за други лица.



Част В

Алтернативни изчислителни методи



В.1 Негазообразни препарати
1. Метод за определяне на оксидиращите свойства на препарати, съдържащи органични пероксиди.
2.2.2.1. на Приложение 2- Забележки по отношение на пероксидите.

По отношение на експлозивните си свойства органичния пероксид или съдържащия го препарат се класифицира във формата, в която се пускат на пазара, според критериите в т. 2.2.1, въз основа на изпитвания, проведени с помощта на методите в Приложение 3.

Методите в Приложение 3 за оценка на оксидиращите свойства не могат да бъдат приложени към органичните пероксиди.

Химичните вещества - органични пероксиди, които не са предварително класифицирани като експлозивни, се класифицират като опасни на базата на своята химична структура (напр. R-O-O-H; R1-O-O-R2).


Препаратите, съдържащи органични пероксиди, които не са предварително класифицирани като експлозивни, се класифицират с помощта на изчислителния метод, посочен в т. 9.5, на базата на съдържанието на активен кислород.
Органичните пероксиди и препаратите, съдържащи органични пероксиди, които не са класифицирани предварително като експлозивни, се класифицират като оксидиращи, ако пероксидът или негово производно съдържат:

  • Повече от 5% органични пероксиди или,

  • Повече от 0,5% наличен кислород от органични пероксиди, и повече от 5% водороден пероксид.

9.5 на Приложение 2- Органични пероксиди

Органичните пероксиди съчетават свойствата на оксидиращо и запалимо вещество в една молекула: когато органичният пероксид се разлага, оксидиращата част на неговата молекула реагира екзотермично със запалимата (окисляема) част. По отношение на оксидиращите свойства на органичните пероксиди методите от Приложение 3 не могат да се приложат.

Използва се следният изчислителен метод, основаващ се на наличието на активен кислород:


Наличното съдържание на кислород (%) в препарат, съдържащ органичен пероксид, се изчислява по формулата:

16   (ni ci/mi),

където:

ni = брой на пероксидните групи в една молекула от органичния пероксид i,



ci = концентрация (тегл.%) на органичния пероксид i,

mi = молекулна маса на органичния пероксид i.




В.2 Газообразни препарати



1. Метод за определяне на оксидиращи свойства
9.1.1.2 на Приложение 2- Оксидиращи свойства
Приложение 3 не съдържа метод за определяне оксидиращите свойства на газовите смеси. Оценката на тези свойства се извършва по следния метод:

Методът се основава на сравнение на оксидиращия потенциал на газове в смес с този на кислорода във въздуха. Концентрациите на газовете в сместа се изразяват в об.%.


Приема се, че газовата смес има същия или по-висок оксидиращ потенциал от въздуха, ако е изпълнено следното условие:

 xiCi ≥ 21,

където: хi е концентрацията на газа i в % об.

Ci е коефициентът на кислородния еквивалент.


В този случай препаратът се класифицира като оксидиращ и се обозначава с фразата R8.
Коефициенти на еквивалентност между оксидиращите газове и кислорода:
Коефициентите, използвани в изчислението за определяне на оксидиращата способност на някои газове в смес по отношение на оксидиращата способност на кислорода във въздуха, посочени в т.5.2 на ISO стандарт ISO 10156, публикуван на 15.12.1990 г. (ново издание от 1996 г.), са както следва:

О2 1

N2О 0,6

Когато в този стандарт не е посочена стойност за коефициента на кислородния еквивалент С на даден газ, се приема стойност 40.


2. Метод за определяне на запалими свойства
9.1.1.1 на Приложение 2- Запалимост
Запалимостта на тези препарати се определя съгласно с чл. 21 на наредбата по методите, определени в Част А на Приложение 3.
Тези препарати се класифицират въз основа на резултатите от извършените изпитвания и се етикетират.
Когато газообразни препарати се произвеждат по поръчка в малки количества, запалимостта им се оценява по следния изчислителен метод:
Изразът за газовата смес

A1F1 + … + AiFi …+AnFn + B1I1+…+BiIi+…+BрIр,


където: А и В са моларните фракции

Fi – запалим газ

Ii – инертен газ

n – брой на запалимите газове

р – брой на инертните газове
може да се превърне във форма, в която всички Ii (инертни газове) се изразяват чрез азотен еквивалент, използвайки коефициент К, и където еквивалентното съдържание на запалимия газ А се изразява по следния начин:

Използвайки максималното съдържание на запалим газ, при което сместа от съответния газ и азот не е запалима във въздуха (Тci), може да се получи следният израз:


Газовата смес е запалима, ако стойността на горепосочения израз е по-висока от 1. Препаратът се определя като изключително запалим и се обозначава с фразата R12.
Коефициенти на еквивалентност (Кi):
Стойностите на коефициентите на еквивалентност Кi между инертните газове и азота и стойностите на максималното съдържание на запалим газ (Тci) могат да се намерят в таблици 1 и 2 на ISO стандарт ISO 10156, публикувано БДС ISO на 15.12.1990.
Максимално съдържание на запалим газ (Тci):
Стойността на максималното съдържание на запалим газ (Тci) може да се намери в таблица 2 на ISO стандарт ISO 10156, публикувано БДС ISO на 15.12.1990 г. (ново издание от 1996 г.).

Когато дадена стойност на Тci не може да се намери в този стандарт, се използва съответната долна граница на взривяемост (ДГВ).Ако ДГВ не е известна, стойността на Тci се приема за 1 об %.



Забележки:

  • Горният израз може да се използва, за да се определи подходящото етикетиране на газообразни препарати. Същевременно той не може да се разглежда като метод, който да замести експерименталното определяне на техническите параметри за безопасност.

  • Нещо повече, този израз не дава информация за това дали смес, съдържаща окисляващи газове, може да се приготви безопасно.Когато се определя запалимостта, тези окисляващи газове не се вземат под внимание.

  • Горният израз дава достоверни резултати само ако запалимите газове не си взаимодействат по отношение на запалимостта си. Това трябва да се има предвид например при халогенираните въглеводороди.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница