Приложение №2 към ч



Дата02.02.2018
Размер163.68 Kb.
#53631
Приложение № 2 към чл. 6

(Доп. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.,

изм. и доп., бр. 3 от 2011 г.)

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционно предложение на КЦМ АД за изграждане на Инсталация за производство на сребърен нитрат, чист (>99,9) под формата на кристали

I. Информация за контакт с възложителя:

1. Седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:

Юридическо лице: КЦМ, АД

Седалище: гр. Пловдив, община Пловдив, област Пловдив, Асеновградско шосе

Единен идентификационен номер: 115007471

2. Пълен пощенски адрес – гр. Пловдив, 4009, Асеновградско шосе

3. Телефон, факс и e-mail:

Тел.:032 623 541;

факс:032 623 570;

stoyan.pehlivanov@kcm.bg;

tsonka.markova@kcm.bg

4. Лице за контакти – инж. Цонка Маркова

II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението.

Предмет на предложението е експлоатацията на Инсталация за производство на сребърен нитрат в условията на Обособено производство на благородни метали и сплави, при КЦМ АД, гр. Пловдив.

Обектът е предвиден да бъде част от съществуващата Инсталация за преработка на сплав Доре и се разполага в специално построена за целта пристройка, долепена до основната сграда на цеха.

До настоящия момент в Обособено производство на благородни метали и сплави и по-точно в Инсталацията за преработка на сплав Доре се произвежда сребърен нитрат – течен. С реализацията на предложението се цели да се осигури възможност, при наличието на търговски интерес, да се получава сребърен нитрат, чист (>99,8%), под формата на кристали, чрез концентриране и кристализация на течния сребърен нитрат.

Инсталацията няма до доведе до промяна в капацитета на производството на благородни метали.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Към настоящият момент в България няма действащи малки и средни предприятия за производство на сребърни соли. От действащата инсталация за производство на сплав Доре се генерират чепаци, пръски и леяци от сребро с чистота >99,8%, които се връщат обратно в схемата. Целта на новата инсталация е да се повиши директното извличане до краен продукт, с което ще се подобри икономическата ефективност на преработката на среброто и да се разшири продуктовата гама на обособеното производство.

Сребърният нитрат, под формата на кристали, се използва в стъкларската промишленост при производството на някои видове стъкла и огледала.

Сребърен нитрат се влага и при производството на слънчеви батерии.



3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Инсталацията за производство на сребърен нитрат е изградена и се интегрира в съществуващата Инсталация за преработка на сплав Доре към Обособено производство на благородни метали и сплави в КЦМ АД.

Електрозахранването се осъществява от съществуващи табла в Обособеното производство. Вода и пара се подават от съществуващата цехова мрежа.

Въздух високо налягане за технологични нужди и управление се осигуряват от съществуващата заводска структура.

Площадката на инсталацията е на съществуваща индустриална площадка. Нови пътища за достъп, битови помещения за персонала, канализационна система не се необходими.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Предлаганата схема за производство на сребърен нитрат с висока чистота е класическа и се състои от следните технологични етапа:



  • разтваряне в азотна киселина на сребро с чистота >99,8%;

  • концентриране на разтвора;

  • кристализация;

  • центрофугиране/сушене

  • дозиране/пакетиране.

Няма технологична алтернатива за получаване на сребърен нитрат под формата на кристали с чистота >99,8%.

Апаратите и реакторите ще бъдат доставени от италианската фирма ITALIMPIANTI ORAFI SPA.

По обем и капацитет Инсталацията се отнася към т.н. малкотонажни производства. Режимът на работа ще се определя от търговския интерес

При производството не се генерират отпадъчни води и отпадъци.



5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Инсталацията е монтирана в пристройка с площ 145,85 m2, изградена от метална конструкция с термо- панели, със саморазливащ се киселинно устойчив под, долепена до основната сграда. Инсталацията е интегрирана в съществуващата технологична схема на Обособено производство на благородни метали и сплави в КЦМ, АД-Пловдив.



6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

СУРОВИНА: сребро на гранули или кристали, с чистота >99,99%, произвеждано в съществуващата технологична линия за преработка на сплав Доре.

ТЕХНОЛОГИЧНО ОБОРУДВАНЕ НА НОВАТА ИНСТАЛАЦИЯ

  • Модул за разтваряне, снабден с въртящ се барабан;

  • Резервоар - сборник – обем 1500 лира с обваловка и зумпф;

  • Филтър за разтвори с помпа;

  • Вертикален реактор/концентратор на разтвора с парна риза;

  • Кристализатор с чилър/охладител;

  • Центрофуга;

  • Сушилна пещ;

  • Вентилационна система със скрубер за окисляване на азотните оксиди до азотен диоксид.

ТЕХНОЛОГИЧЕН ПРОЦЕС:

І-ви етап: Зареждане и разтваряне на среброто с азотна киселина – Максимално количество сребро на гранули/кристали за една операция – 120 kg – се зарежда във въртящия се барабан и се добавя азотна киселина (68%), максимум 60-80 l/h.

ІІ-ри етап: Филтруване на разтвора сребърен нитрат и прехвърляне в сборник чрез помпи.

ІІІ-ти етап: Концентриране на разтвора във вертикален реактор – разтворът се прехвърля с помощта на помпа от сборника във вертикалния реактор, където се загрява до температури над 100 0С чрез парна риза. Концентрирането на разтвора продължава до съдържание на сребро 500-600 g/l.

ІV-ти етап: Кристализация на сребърния нитрат – Горещият разтвор от сребърен нитрат, съдържащ вече кристални зародиши, се прехвърля чрез кран в кристализатор, снабден с двойна риза за водно охлаждане, която се захранва с вода от чилър/охладител. Температурата на охлаждащата вода се поддържа 10-15 0С в продължение на 8-10 часа.

V-ти етап: Промиване/центрофугиране/сушене на готовите кристали – Кристалите се разтоварват и промиват с дейонизирана вода. Промитите кристали се центрофугират, разтоварват се в метални тави от неръждаема стомана и се сушат в електропещ при температура, не по-висока от 100 0С.

Отделяните при разтварянето на среброто азотни оксиди постъпват в скрубер, в който се окисляват с O2 и се абсорбират с дейонизирана вода, като получената при това 20%-на HNO3, се използва обратно в процеса на разтваряне. Дебитът от скрубера възлиза на 500 m3/h.

Всички промивни води и филтрати се анализират за съдържание на сребро и се връщат в изпарителя.

Производителност: 50 kg/24 h и максимално24 t/y сребърен нитрат, в зависимост от търсенето.

Режим на работа на инсталацията – периодичен, при пазарно търсене.

Етапи на реализиране на проекта.

Проектът ще се реализира в един етап.



7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Площадката на която е разположена инсталацията е на съществуващата индустриална площадка. Нови пътища за достъп, битови помещения за персонала, канализационна система не се необходими.



8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителство: Инсталацията е монтирана в пристройка с площ 145,85 m2, изградена от метална конструкция с термо- панели, със саморазливащ се киселинно устойчив под, долепена до основната сграда. Инсталацията ще се интегрира в съществуващата технологична схема.

Експлоатация: Инсталацията за сребърен нитрат ще се експлоатира при наличие на търговски интерес, дългосрочно. При възникване на необходимост от закриване ще се предприемат съответните дейности, съобразени с изискванията на действащото в страната законодателство.

9. Предлагани методи за строителство.

За целите на предложението е изградена пристройка с обща площ 145,85 m2, от метална конструкция с термо-панели, със саморазливащ се киселинно устойчив под. Цялата метална конструкция е горещо поцинкована за защита от атмосферните влияния.



10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

Не е приложимо



11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

По време на експлоатация на инсталацията всички генерирани отпадъци ще се връщат за преработка в главата на процеса с цел по-пълното извличане на съдържащото се в тях сребро до краен продукт.



12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

Не се предвижда генериране на отпадъци.

Всичките промивни води ще се връщат в схемата на етапите „разтваряне” и „кристализация”.

За защита на работещите и изключване на риска от неорганизирани изпарения при разтварянето на среброто с азотна киселина е предвиден скрубер за неутрализирането на отделящите се азотни окиси. Генерираната киселина при обезопасяване на изпаренията ще се връща в технологичната схема за повторна употреба.



13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Не се предвиждат.



14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Не се предвиждат.



15. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Всички предвидени дейности в инвестиционното предложение няма да водят до замърсяване и дискомфорт на отделните компоненти на околната среда: почви, води и атмосферния въздух – както по време на строителството, така и по време на експлоатацията.



16. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Риск от инциденти.

При реализиране на инвестиционното предложение ще се спазят всички изисквания за здравословни и безопасни условия на труд, както по време на строителството, така и при експлоатация на инсталацията.

Предвижда се инструктаж по безопасност на работещите и оборудването им с подходящи лични предпазни средства.

С работещите ще се провежда периодичен инструктаж за действия при пожар, земетресение и наводнения. Инсталацията ще бъде снабдена с пожарогасители, които ще бъдат обозначени подходящо.

На територията на площадката се предвижда използване на азотна киселина в туби. Предвижда се същата да се съхранява в специализиран склад.

Компановката на инсталацията е такава, че се изключват разливи на киселина и разтвори. Прехвърлянето на разтворите от един реактор в друг се извършва по херметични тръбопроводи с припомпване.

За предпазване от разлив при зареждане на изходните материали реакторът (въртящ се барабан) е снабден с обваловка. Евентуалните разливи ще се изпомпват и ще се връщат в барабана.

III. Местоположение на инвестиционното предложение

1. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

Инвестиционното предложение ще се реализира на производствената площадка на КЦМ АД, гр. Пловдив. Отредената площадка е извън регулация с Разпореждане №1005 на МС от 26.02.1959 год.

Инвеститорът, КЦМ АД, гр. Пловдив, притежава Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 83, том 3, рег. № 5068, дело № 467 от 2010 год. и Натурален акт за поправка №80, том 1, рег. № 962, дело №73 от 2012г.

В близост до площадката, на която ще се реализира инвестиционното предложение няма защитени територии и елементи на Националната екологична мрежа (резервати, защитени местности, природни забележителности), така че, не може да се очаква негативно въздействие върху тях.

По-долу е приложена карта на района на инвестиционното предложение.


КЦМ АД


2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Имотът, в който се реализира инвестиционното предложение е собствен и е извън регулация. Инвестиционното предложение не засяга по никакъв начин ползвателите на заобикалящите го имоти и не изисква промяна в достъпа до тях.



3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Теренът е собствен и е с трайно предназначение на територията – производствена дейност.



4. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони,уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Районът не се третира като чувствителна зона или територия в екологичен аспект.

Около теренът, на който ще се реализира инвестиционното предложение, и в близост до него, няма други обекти, които са важни и чувствителни от екологична гледна точка. Въпреки това при експлоатацията на инсталацията инвеститорът ще наблюдава и упражнява контрол за недопускане появата на причини, които биха довели до пожари, аварии и други щети.

На територията на инвестиционното предложение и в близост до него:



  • Няма площи, които се обитават от защитени, важни или чувствителни видове на флората и фауната, които могат да бъдат засегнати от предложението – например размножаване, гнездене, събиране на фураж, зимуване, миграция;

  • Няма ландшафтни или живописни местности, които могат да бъдат засегнати от предложението;

  • Няма пътища и съоръжения за достъп за места за отдих, които могат да бъдат засегнати от предложението.

Територията на инвестиционното предложение не се намира в зона с опасност от земетресения, свлачища, ерозия, наводнения или неблагоприятни климатични условия, които могат да предизвикат проблеми в околната среда при реализацията му.

Имотът, върху който се предвижда реализирането на инвестиционното предложение, не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии или в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Защитени видове в района на инвестиционното предложение няма. В района не се срещат лечебни растения и такива със стопанско значение или от видове под специален режим на опазване и ползване.

Птиците са предимно от видове, свързани с открити терени и характерни за селищната система.

Имотът не попада в санитарно-охранителна зона на водоизточници за питейно-битово водоснабдяване.

4а. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Експлоатацията на Инсталацията за сребърен нитрат, кристален, няма да води до предпоставки за възникване на събития, оказващи негативно влияние и въздействие върху регенеративната способност на природните ресурси в района.



5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Теренът, върху който ще се експлоатира инсталацията е собственост на инвеститора. Други алтернативи за местоположение не се разглеждат.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. (Изм. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

1.1. Въздействие върху хората и тяхното здраве – Очаква се положително въздействие чрез откриване на работни места без риск за здравето на работещите.

1.2. Въздействие върху земеползването – Теренът не се използва за земеделска дейност и е с трайно предназначение – промишлена дейност.

1.3. Въздействие върху материалните активи – положително, ще бъдат създадени нови, отговарящи на европейските изисквания, материални активи, без аналог до момента в рамките на страната.

1.4. Въздействие върху атмосферния въздух – оценява се като нулево, не се очакват неорганизирани и организирани емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.

1.5. Въздействие върху водите, почвата и земните недра – оценява се като нулево, не се очаква никакво въздействие в резултат на реализиране на инвестиционното предложение.

1.6. Въздействие върху природните обекти, биологичното разнообразие – не се очаква и се оценява като нулево.

1.7. Въздействие върху културното наследство – в близост до терена няма паметници на културата. Въздействието се оценява като нулево.

1.8. Въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси– Не се очакват и въздействието се определя като нулево.

1.9. Въздействие на различни видове отпадъци и тяхното местонахождение – Битовите отпадъци ще се третират съгласно прилаганата в КЦМ АД схема за събиране и обезвреждане.

1.10. Рискови енергийни източници: шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми – Въздействия от този вид не са в обхвата на инвестиционното предложение, поради което те се оценяват като нулеви.

2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Не се очаква негативно въздействие на елементи от Националната екологична мрежа, тъй като теренът на инвестиционното предложение не попада в защитена територия по смисъла на ЗЗТ. От експлоатацията на новата Инсталация не се очаква засягане на ценни и уязвими територии, на културно-историческото наследство, райони и ландшафти, които имат признат национален, обществен и международен статут на защита.



3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Въз основа на анализа в т.IV-1. по-горе може да се направи следната обща оценка на въздействието от реализиране на инвестиционното предложение:





Компоненти на

околната среда

Предполагаемо въздействие –

териториален обхват, интензитет, продължителност, пряко, непряко, кумулативен ефект

1.

Здраве на хората:







а/ Обслужващ персонал

Пряко, постоянно, минимално – в допустимите норми за техника на безопасност и санитарна хигиена на труда;




б/ Население

Не се очаква

2.

Атмосферен въздух

Не се очаква

3.

Хидрология, повърхностни води

Не се очаква

4.

Подземните води

Не се очаква

5.

Земни недра (геоложка основа)

Не се очаква

6.

Земи и почви

Не се очаква в обхвата на производствената площадка;

Не се очаква– в района на обекта



7.

Ландшафт

Локално в обхвата на производствената площадка, напълно възвратимо след прекратяване на дейността, без кумулативен ефект.

8.

Растителен и животински свят

Не се очаква

9.

Природни обекти (защитени територии)

Не се очаква

10.

Рискови енергийни източници – шум, вибрации, лъчения

Не се очаква – за обслужващия персонал и за населението в района

11.

Културно наследство

Не се очаква

От представената по-горе информация следва, че при експлоатацията на обекта не се очакват трайни и неизбежни въздействия върху околната среда.

4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Обхватът на въздействието от реализацията на инвестиционното предложение е локален, в рамките на имота, собственост на инвеститора. Въздействието е незначително, минимално, с възможност за възстановяване.



5. Вероятност на поява на въздействието - Оценява се като малка, което ще се гарантира чрез спазване на всички законови изисквания, действащи на територията на страната в тази сфера.

6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Въздействието е обратимо и дългосрочно.



7. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

От направения по-горе анализ следва, че от инвестиционното предложение не се очакват значителни отрицателни въздействия върху околната среда, поради което не се налага включване на специфични мерки за тяхното намаляване. Въпреки това при реализация на предложението и при последващата експлоатация на обекта ще се спазват всички правила за електро- и пожаро- безопасност, за действие при аварийни ситуации, изискванията за санитарно-хигиеничен контрол и безопасност на храните.



8.Трансграничен характер на въздействията – Не е приложимо.

ИНВЕСТИТОР:…………………………………………………….

/ инж. Ст. Пехливанов, Изпълнителен директор на КЦМ АД, Пловдив/



/11



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница