Приложение и ефективност на някои психотерапевтични техники елка Божкова



Дата18.10.2017
Размер137.94 Kb.
#32655
ПРИЛОЖЕНИЕ И ЕФЕКТИВНОСТ НА НЯКОИ ПСИХОТЕРАПЕВТИЧНИ ТЕХНИКИ
Елка Божкова


Въведение
Настоящата статия представя в съкратен вид едно изследване на 22 случая на психотерапия. Акцентът в проучването е върху приложението на различни психотерапевтични техники – общо 30 на брой, някои от които са универсални, а други са специфични за Фокусираната към решения кратка терапия (ФРКТ) , създадена от Стив де Шейзър и Инсу Ким Берг (де Шейзър, 1988, 1991, 1994). Получени са резултати за честотата на използване на техниките, корелацията с успеха на терапията, разликите между различните екипи при избора на похвати и др. Представените случаи са от практиката на българските психотерапевти д-р Вл. Бостанджиев, д-р Г. Атанасов и техни сътрудници (Бостанджиев, Вл., 1997, Атанасов, Г. и съавт., 2001 и архивна документация). В 11 от случаите терапията е проведена на база Дневен стационар към Университетската психиатрична клиника на МБАЛ “Александровска”, а в другите - в бившия Столичен център по наркомании, в софийски поликлиники и в частни кабинети. Двадесет от клиентите (91%) имат психиатрична диагноза. Проведеното изследване дава информация и за конкретното приложение на някои психологични идеи в практиката.

Психотерапевтични техники

В изследването са включени най-често използваните от терапевтите техники. За повечето от тях тук няма да даваме подробно описание или примери, тъй като те могат лесно да бъдат намерени в литературата. Някои от похватите са общи за повечето психотерапевтични методи. Към тях принадлежат: успокояване и облекчаване; изолация; поддръжка и подкрепа; сугестия; психотерапевтична анализа (вентилация, кларификация, конфронтация, интерпретация и др.); гратификация; декондициониране; наказания и похвали (Алексиев, А., 1990). Универсален характер имат и описаните от Д. Божинова (2001) техники: психологичен резонанс, стимулиране на афективната експресия, пренасочване на вниманието и създаване на нови стимули.

ФРКТ има свои специфични инструменти – въпрос “Чудо”, скала на прогреса, степенуване на целите, първа стъпка, откриване на изключения, копинг-въпроси и др. Подробно описание на тези техники, примери за използването им и обосновка от гледна точка на общата психология могат да се намерят в статията “Структура на ориентираното към решения интервю” (Божкова, Е., Бостанджиев, Вл., 2001). Често се прилага поставянето на поведенчески задачи, като те са в пряка зависимост от досегашния опит на клиента и са в по-голяма степен индивидуализирани, отколкото в когнитивно-поведенческата терапия.

Техниката “парадоксално намерение”, описана от Виктор Франкъл, се основава на “двойния факт, че страхът довежда до онова, от което се страхуваме, и хиперинтенцията прави невъзможно онова, което желаем” (Франкъл, В., 1994). В кратка терапия парадоксът се използва често, а благоприятното му въздействие се оказва по-голямо от очакваното. Ето един пример за приложението му: “Кл: Много силно желание имам да се оправя. Т: И как се справяте с това силно желание?” (Бостанджиев, Вл., под печат).


Останалите техники (признания, преплетени с възможности; използване на езика на клиента; оползотворяване; хумор; депатологизиране; оформяне на трудността като етап; нормализиране и др.) са описани от Бил О’Ханлън и Сенди Бидъл (1999). Те са съвсем конкретни и практически ориентирани. Особено значение има депатологизирането, което откъсва човека от мислите за болести и разширява кръгозора му за търсене на добри възможности: “Т: За няколко дни можеш да спреш и психофорина ... Той е антидепресант, но не е единственото средство за развеселяване.” (Бостанджиев, Вл., 1997).


Важна техника е и нормализирането, т.е. признаването за естествени на мислите и действията на клиента, когато той самият не ги смята за такива. Използването на хумор в терапията е похват, на който трябва да погледнем сериозно, поради значителното му благоприятно въздействие за отпускането на клиента и смяната на нагласата му към проблема: “Т: Калпави любовници ... излиза, че цялата работа, всичките тези мъки са били, защото не сте се разбрали за мястото! Кл: Да! (смее се).” (Бостанджиев, Вл., 1997); “Т: Не се притеснявай. Понякога и аз самият не си разбирам въпросите.” (Бостанджиев, Вл., под печат).

Макар и разнообразни, тези техники се базират на обща философия, близка до идеите на Карл Роджърс (1994): клиентът се приема като самостоятелна личност, със свой собствен опит, ценности, цели и ресурси, които повлияват решаващо върху изхода от терапевтичния процес. Личността в своето естествено състояние е процес, а не застинала структура. Всеки човек е творец на своя живот и носи отговорност за постъпките си. Неговият вътрешен опит е много съществен и трябва да се изследва и използва за подпомагане на личното му развитие. В това изследване могат да бъдат много ценни познанията от общата психология и по-конкретно анализите на въображението, мисленето, емоциите и волята (Трифонов, Тр., 1996; Мадолев, В., 1996, 1999). Познаването на особеностите на психичните процеси във връзка с провеждането на терапевтично интервю допринася за усъвършенстване на механизмите за лечебно психологическо въздействие.



ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА ПОСТАНОВКА
Цел на изследването
Да се установи дали приложението на описаните по-долу психотерапевтични техники е в корелационна зависимост с успеха на терапията във всеки от случаите.


Задачи на изследването


  • Да се установи честотата на използване на психотерапевтичните техники, включени в изследването;

  • Да се направи сравнение между общите техники, характерни за всички видове психотерапия, и специфичните за ФРКТ техники;

  • Да се направи сравнение между различните психотерапевти по отношение на използването на предпочитани техники;



Хипотези на изследването


  • Използването на общите за всички психотерапевтични методи техники (успокояване, сугестия, психологичен резонанс, анализа, стимулиране на афективната експресия) влияе положително върху успеха на терапията;

  • Използването на специфичните за ФРКТ техники (въпрос “Чудо”, скала, парадокс, търсене на изключения от проблема) влияе положително върху успеха на терапията;

  • Няма пряка зависимост между продължителността и успеха на терапията


Изследвани лица
В изследването са включени 22 случая на психотерапия. Клиентите са на възраст от 18 до 60 години, 13 от тях са жени (59%), а 9 са мъже (41%). В периода на терапията девет от тях (41%) са без работа, двама (9%) са студенти, двама (9%) работят в търговията, останалите имат различни професии. Двадесет (91%) са с психиатрична диагноза както следва1:
8 (36%) - депресивно разстройство;

5 (23%) – агорафобия;

4 (18%) – паническо разстройство;

3 (14%) – конверзивно разстройство;

2 (9%) – шизофренно разстройство;

2 (9%) – обсесивно-компулсивно разстройство;

2 (9%) – хероинова зависимост;

1 (4,5%) – алкохолна зависимост;

1 (4,5%) – ситофобия;

1 (4,5%) – параноялно разстройство

и двама са без диагноза.

В 19 от случаите (86%) е приложена Фокусирана към решения кратка терапия със средна продължителност 4,6 срещи.



Метод на изследване
За всеки от случаите е попълнен формуляр с основните данни, примери за използването на техниките и резултат от терапията, причислен към една от следните пет категории:

  1. начало на подобрение;

  2. сериозно подобрение;

  3. напълно постигнати цели;

  4. липса на разлика;

  5. влошаване на състоянието.

Данните са обработени статистически за изясняване на съществуващите зависимости.


Резултати
От изследването получихме следните резултати:

  1. Успех на терапията. Той е представен с помощта на кръгова диаграма на графика № 1. Подобрение е настъпило в 91 % от случаите. Тъй като подборът на казусите е направен от самите терапевти, които ни предоставиха информация от практиката си, настоящото изследване не си поставя за цел изследването на ефективността на терапията, а по-скоро изследване на ефективността на техниките, използвани при успешна терапия.

2) Честота на използваните техники.

В следващата таблица е даден броят на случаите, в които е приложена всяка от техниките.





Успокояване и облекчаване

8

Първа стъпка

11

Изолация

1

Откриване на изключения

20

Поддръжка и подкрепа

9

Парадокс

18

Сугестия

13

Признания и възможности

5

Психотерапевтична анализа

8

Използване на езика на клиента

9

Гратификация

5

Оползотворяване

6

Декондициониране

1

Хумор

7

Наказания и похвали

7

Депатологизиране

7

Психологичен резонанс

12

Оформяне като етап

3

Стимулиране на аф. експресия

2

Нормализиране

8

Пренасочване на вниманието

12

Ехо-въпрос

1

Създаване на нови стимули

2

Метафори и разкази

6

Въпрос “Чудо”

11

Поведенчески задачи

16

Скала

11

Откриване на способности

10

Степенуване на целите

8

Копинг-въпроси

11

Таблица № 1


Изследването показва, че най-често се използват откриването на изключения, парадоксът, поставянето на поведенчески задачи и сугестията.




  1. Честота на използваните техники в зависимост от успеха на терапията (в случаите на успех).

Представяме тази честота (в проценти) за най-употребяваните техники в следната таблица:


Техника:

(1)

(2)

(3)

Откриване на изключения

100

71

100

Парадокс

86

71

83

Поведенчески задачи

71

57

83

Сугестия

54

43

83

Психологичен резонанс

57

57

50

Пренасочване на вниманието

43

29

83

Въпрос “Чудо”

29

71

50

Скала

43

57

50

Първа стъпка

29

71

33

Откриване на способности

0

71

67

Копинг-въпроси

29

71

50



  1. - начало на подобрение;

  2. - сериозно подобрение;

  3. - напълно постигнати цели;

Таблица № 2


Данните от табл. № 2 показват корелацията между честотата на използване на основните техники и успеха на терапията. Забелязваме, че универсалните техники (сугестия, пренасочване на вниманието и др.) са използвани най-често в случаите с най-голям успех. Втората група техники, специфичните за ФРКТ (въпрос “Чудо”, скала, първа стъпка, копинг-въпроси и др.) са употребени много по-често в случаите от група (2) и (3), т.е. със сериозно подобрение или напълно постигнати цели. Този резултат съответства на философията на метода – акцентирането върху подобрението и развитието на личността като цел на терапията, а не толкова върху постигането на някакъв абсолютен резултат в освобождаването от проблема.

Резултатите от табл. № 2 са онагледени на графики № 2 и № 3.




  1. Честота на изпозването на техниките от двата екипа. Данните показват, че психотерапевтите могат да имат различни предпочитания към използването на техники в рамките на един и същи метод, което не влияе определящо на резултата от терапията.

  2. Не се наблюдава корелация между успеха и продължителността на терапията.

Първите три разгледани случая са на продължителна, аналитична терапия, която протича от няколко месеца до 2-3 години. В останалите случаи са проведени средно 4,6 срещи. В следващата таблица е показан броят на случаите в зависимост от успеха и продължителността:


Успех на терапията:


Дългосрочна терапя

Краткосрочна терапия

(1) начало на подобрение

2

5

(2) сериозно подобрение

1

6

(3) напълно постигнати цели

-

6

(4) без промяна

-

2

Таблица № 3



Изводи
Анализът на резултатите ни позволява да направим следните изводи:

  1. Най-често употребяваните психотерапевтични техники са: откриването на изключения, парадоксът, поставянето на поведенчески задачи, сугестията, психологичния резонанс, пренасочването на вниманието и др. Те помагат за създаване на нов поглед към проблемната ситуация и фокусиране на вниманието към позитивната промяна и премахването на затруднението.

  2. Съществува корелационна зависимост между по-честата употреба на универсалните техники и успеха на терапията, което потвърждава първата хипотеза на изследването. Този резултат не е отчетен особено категорично, поради невъзможността да се проследи непосредствения ефект на техники като: успокояване, анализа, психологичен резонанс, гратификация и др. (за разлика например от въпроса “Чудо”, скалата и др., при които веднага се отчита дали има резултат).

  3. Втората хипотеза: “специфичните за ФРКТ техники влияят положително за успеха на терапията” се потвърждава по-категорично, като под “успех на терапията” разбираме сериозно подобрение или напълно постигнати цели.

  4. Провеждането на по-продължителна терапия не води задължително до по-добър резултат, което потвърждава думите на големия български психиатър Никола Шипковенски (1965): “Трябва да се изтъкне, че дълговременното страдание не винаги изисква дълговременна терапия”.


ЛИТЕРАТУРА


  1. de Shazer S. Clues: Investigating Solutions in Brief Therapy. New York: Norton, 1988

  2. de Shazer S. Putting Difference to Work. New York: Norton, 1991

  3. de Shazer S. Words were Originally Magic. New York: Norton, 1994

  4. Бостанджиев Вл. Езикът, който лекува. София: УИ “Св. Кл. Охридски”, 1997

  5. Бостанджиев Вл. Психотерапия на игра и наистина. (под печат)

  6. Атанасов Г., Младенов Т., Стаменов Д. Психотерапия в страната на решенията. София: Интервю прес, 2001

  7. Алексиев А. Психотерапия. София: Медицинска академия, 1990

  8. Божинова Д. Въведение в консултативната психология. София: Фенея, 2001

  9. Божкова Е., Бостанджиев Вл. Структура на ориентираното към решения интервю. Психологични изследвания 2001; 2 (под печат). София: АИ “Проф. М. Дринов”

  10. Франкъл, В. Смисълът в живота. София: Отворено общество, 1994

  11. О’Ханлън Б., Бидъл С. Пътеводител из страната на възможностите. София: ПИК-Б.С., 1999

  12. Роджерс К. Взгляд на психотерапию. Становление человека. Москва: Прогрес, Универс, 1994

  13. Трифонов Тр. Обща психология. ИК “Памет”, 1996

  14. Мадолев В. Обща психология. Благоевград: Пирин-принт, 1996

  15. Мадолев В. Емоции. Воля. Поведение. Благоевград, 1996

  16. Schipkowensky N. Jatrogenie oder befreinde Psychotherapie. Leipzig: Hirzel, 1965



1 Някои са с повече от една диагноза


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница