Продуктова серия „Роканал” Биотехнология в ендодонтията Биология и биотехнология



Дата24.05.2017
Размер158.49 Kb.
#21976
Продуктова серия „Роканал” - Биотехнология в ендодонтията

Биология и биотехнология
Всяко лечение трябва да се направи с помощта на технологични средства.Те трябва да бъдат ефективни и замислени по начин, който да избягва негативните последици, въпреки че те не са биологични, в буквалния смисъл на думата. Това е областта на "биотехнологията".

Какво означава това? На първо място, че ние трябва да взимаме в предвид какво е било планирано от създателя на "идеална" биология, но не би трябвало да се правят експериментални тестове на основата на идеална биологична реакция, защото тя е различна от нашите намерения и възможности. Трябва да планираме операционната намеса по такъв начин, че тя да достигне желания от нас ефект.

Един практически пример е, че както знаете „евгенолът” е отличен за запълване на кореновия канал. Това се дължи на свързването му със стените на канала преди да се втвърди. Биологичните тестове обаче доказват, че Евгенолът е токсичен за клетъчните структури, например фибробластоми. Въз основа на тези резултати много хора смятат, че трябва да се избягва неговото използване, тъй като е антибиологичен. Евгенолът обаче има и силен дезинфекциращ агент: фенолният му коефицент е 9.7. и е използван в медицината още преди 3000 години от египтяните.

След крайното втвърдяване на цимента този ефект намаля значително и това обяснява минималното раздразнение и отличната поносимост в зоната на периодонта. Допълнително Евгенолът достига зони, които не са били обработени и почистени предварително.
Д.Орставик потвърждава, че: ”има недостатъчни данни, които да доказват, че голяма биосъвместимост е жизнено важна за успеха на ендодонтската процедура.
Проблемни ендодонтски случаи, обикновено се лекуват успешно когато се прилагат анти - инфекциозни мерки. Значително подобрение в ендодонтската терапия може да се очаква, когато ефективно и предвидимо се установи контрол над инфекцията. Внасянето на материали чрез контролирано изпускане на антибиотик, дезинфектант или фармакологично активна субстаниция може да доведе до положителен резултат.


Проблеми свързани със сегашните методи
Сегашните методи са едно възобновяване на триадата предложена от Найдорф през 1974: Инструментация - Стерилизация - Обтурация. Много усилия са били положени с цел подобрението на тези процедури в унисон с биологичните идеали.

По тези причини терминът „стерилизация” бе променен на „дезинфекция”. На термина е придадено по-голямо значение чрез почистване и оформяне на пълната коренова система.

Предпочитаният пълнежен материал е гутаперча, той се счита за инертен материал.

Орставик дава и повече детайли: Постоянна обтурация след почистване, оформяне, овлажняване и лекуване. Същият автор заявява, че инфекциозната натура на периодонтита и много от провалите след ендодонтска терапия означават, че антибактериалните аспекти на лечение ще останат важни и за в бъдеще. Той също заявява, че свързаните с бактерии ендодонтски заболявания както и пулпопериапикалните инфекции представляват нерешени бактериологични проблеми в ендодонтията.

Антибактериалният аспект обаче не може да реши всички проблеми напълно: кореновият канал не е просто тръба, която може да се почисти, измие, изсуши и запечата херметически. Той е капилярна система, която може да бъде почистена само в основните си части. Винаги ще има останали микрочастици пулпа, останали в зони, недокоснати от механичната обработка. Наличието на мръсен слой(в следствие на механичната подготовка на стените) не помага за постигането на асептична ситуация, тъй като съдържа органични вещества и бактерии.

Гледайки на проблема от чисто биологична страна, Спанберг(1982) демонстрира, че антибактериалната активност винаги е съпроводена от токсичност. Лимитиране на действието до непредвидима дезинфекция е неподходящо. Ако действието е ограничено по време скоро след това губи ефекта си, и бактериите се появяват отново.

Почистването с натриев хипохлорид също е неподходящо. Хемофилният му ефект е наличен дори при разтвор 1:1000 и сериозните усложнения в терапевтичния му ефект са добре известни. Търсенето на идеалния дезинфектант е все още в пълна сила. Същото важи и за почистващ разтвор. На практика той не съществува.

Волард Ет Ал (1976) документира, че нито един от методите на обтурация на кореновия канал с гутаперча не е ефективен.

Munaco et Al(1978), Moller et Al(1984), показват че гутаперчата остава изключително токсична. Elmiger (1979), е на мнение и демонстрира че перфекционистки методи на обтурация няма. Дори триизмерната, вертикална кондензация на затоплена гутаперча не запълва напълно тесни канали. Наличието на периодентални „бутони” от гутаперча, в следствие на кондензационното налягане, не е идеално. А гутаперча, заедно с различните добавени вещества, не остава инертна след поставяне над върха на периодонта. Не е разумно да се използва, тъй като винаги ще дразни и дори ще предизвиква хронично и силно възпаление. Тъй като гутаперчата няма функция в канала(дори и като запечатващ материал) е необходимо да се използва цимент, който ще запечата короналните и апикални зони на канала и дентиновите тубули

Ефикасността на ендодонтския цимент обаче е намалена, защото количеството му в коронарните и апикални зони е свалено до минимум. Днес е известно, че по - голямата част от патогенните бактерии са анаеробни. Затова идеалното място за тяхното развитие е канал, запечатан от инертен материал, който не действа против тях. Рано или късно ще се появи вторична инфекция.

Според Орставик инфекцията е главната причина за апикален периодонтит и най - вероятно неефективността на ендодонтското лечение. Днес антибактериалните свойства на ендодонтските материали са спорен въпрос. До колко относителна нетоксичност и/или костен растеж се считат за желани теми от много лекари и учени. В миналото някои практикуващи вярвали в „магическите” свойства на определени фармакологично активни субстанции, това разрешвало опростени оперативни процедури („мумификация”).

В Европа е имало две посоки в опитите за разрешаване на проблема с биологичната пулпа: частична фиксация на раната с параформалдехид и биопулпектомия на жизнена пулпа. За нещастие резултатите не отговаряли на очакванията. Грешката била във вярването, че с тази терапия остатъчната пулпа можела сама да премине през етап на цикатриксация и калцификация.

В следствие лечението и финалното изпиляване на кореновия канал трябва отново да се разглежда.

Биотехническо програмиране
Биотехническото програмиране има за цел предвидим резултат при каналното лечение. То се базира на две изисквания: елиминиране на възможността за аутолиза и хетеролиза.

Грейвънмейт пише: В затвореното пулпарно пространство се образуват токсични съставки под въздействието на ензими от микроорганизми и автолизата на протеини от пулпарната тъкан. Ендодонтската намеса трябва да цели премахнето на двата процеса. Остатъчната тъкан трябва да се мумифицира или фиксира ( както се определя химически). Тъй като дезинфекцията не води до фиксация, тази гледна точка се свързва със сегашните методи на терапия, и тя се съсредоточава главно върху дезинфекцията на съдържанието на кореновия канал

Също и Дж. К. Хес заявява, че терапевтичния аспект в кореновия канал трябва да следва две линии:
1) микробицилна

2) анти - катаболния ефект на ензимния лизис


Всички тези аспекти ни насочват към мнението, че лечението на коренния канал не трябва да се разглежда на базата на чисто биологичния концепт, а да се дава повече акцент на биотехническите средства. Това довежда до различаването на каналното лечение на виталните зъби от това на гангренясалите канали.

Причината е че в първият случай, автолитичния процес е основен проблем, докато при вторият е по важно да се взема в предвид действието на бактериите.
Разликата между виталната пулпа и гангренясалото канално съдържание трябва да се отчете, защото лечението трябва да е различно, тъй като бактериологичната ситуация е различна.

При виталната пулпа няма бактерии или те са внесени по време на намесата ( инструментацията).

А в некротичните канали бактериалната наличност е вече факт, и затова намесата ни се нуждае от специфично фармакологично лечение, както и операционни мерки, за да се избегне пренасянето на микроби в периапикалната зона.

Бактериалната флора е различна: особено анаеробите и гъбичките. Затова по време на лечение на тихи, хронични форми, са възможни периапикални възпаления. Това е в следствие на не прецизни манипулации извършени по време на механичното почистване на канала. Също така е възможно да се предизвика и инцидентна инокулация в периодонта.

Възможно е да се предотвратят или поне намалят тези реакции, ако по време на подготовката се приложи антибиотично и анти възпалително лекарство върху периодонтциума, като се премине през канала със спринцовка. В практиката отдавна се ползва дерматологичен крем на основата на неомицин - кортизон ( без миризма и не е омазнен). Дори малко количество е достатъчно. Апликацията не е задължителна, но в голяма част от случайте помага. Понякога в сложни ситуации, процедурата може да се повтори след ден или два. Правилно е финалното запълване да се направи, когато периодонталната симптоматика престане, т.е. когато „опасността” премине.

Каналът обаче трябва да се подготви предварително: той трябва да се почисти до апекса, а междувременно и дезинфекцира по време на първата сесия. За тази цел използваме смазващ агент с дезинфекционен ефект Rocanal R1 Imediat, на основата на повидон - йодин, йодоформ, смесен с водно - разтворима субстанция. Това е идеален медикамент, защото е видим по време на употреба. Той действа в голям антибактериален спектър и дори при наличието на кръв и гной (виж таблица 1 ). Когато подготовката на канала е завършена, смазката може лесно да бъде отстранена чрез измиване.

Ако Rocanal R1 imediat инцидентно попадне отвъд апекса, той не предизвиква болка и не е опасен, ако достигне езика на пациента или бъде погълнат. Водно-разтворимият повидон-йодин е ефективен антисептик за подготовката на канала преди неговото запълване.

Антисептикът трябва да действа незабавно и да може да бъде оставян за дълго в канала с цел дълга нетоксична дезинфекция. Но всеки дезинфектант е токсичен, иначе не би действал. В крайна сметка, колкото по - малко време е достатъчно да се намира в канала, толкова по - добре. Rocanal R1 imediat може да се ползва като временно лекарство между посещенията, като се постави с хартиен конус потопен предварително в медикамента. Но, веднага щом опасния период на инфекцията премине, се препоръчва затварянето на канала за постоянно.



Иригация
В нашата практика използването на токсични и опасни иригационни субстанции, като натриев хипохлорид отдавна бе премахнато. Също и използването на водороден пероксид-перхидрол бе изоставено заради хемолитичния си ефект. Пяната която той образува излиза от канала и се насочва към короната, но също и отвъд апекса. Там той предизвиква малка хемолиза със съпътстваща след - оперативна болка. Използването бе прекъснато и заради слабите почистващи и антисептични качества на материала.

При нас единствената иригация се извършва на края на инструментацията, преди крайното запълване.

Течността,която се използва, е Rocanal Irrigation: водно-алкохолен разтвор на четвърт амониева основа(хиамин 622), повърхностно активен катионен агент. Той е бактерициден дори в минимална концентрация, обезмирисява и е силен почистващ препарат(виж таблица 2). Веществото също съхне лесно, защото е на водно - алкохолна основа и няма нужда за подсушаване с горещ въздух, което, ако се извършва за дълъг период от време, може да доведе до емфизематозна реакция.

С изпълнената от нас иригация се стремим и вярваме, че елиминираме напълно всички органични субстанции и зацапания слой, което разбира се не взема в предвид истинската анатомична структура на кореновите канали.


Постоянно запълване
При нас, запълването на кореновия канал е последният етап от лечението и е създаден по такъв начин, че да действа, където почистването и дезинфекцията не са могли да бъдат ефикасни. Запълването е постигнато чрез употребата на цименти. Различават се затварянето на канала след виталната пулпектомия и затварянето, което следва лечението на гангренясалия зъб.

Както вече обяснихме ситуациите са различни: при едната трябва да се вземат в предвид автолитичните процеси, а при второто хетеролитичните. По тази причина се използват два вида цимент:

Първият цимент,Rocanal R2 Permanent Vital, се използва за запълване на пулпектомизираните зъби и се основава на фармакодинамичната помощ на ортофенилфенол(ОФФ).

Добавката от ОФФ не предизвиква характерните за повечето феноли, спектър от опасни, токсични реакции. Някои от тях, като ОФФ например, показват положителни резултати(виж таблица 3). Той се използва и в хранителната промишленост, за консервирането на цитруси. Има инхибиторен ефект над определени ензими, които в анаеробни условия може да подпомогнат образуването на сулфатно - редуцирани бактерии и дори пролиферацията на формалино - устойчиви бактерии.

Вторият цимент, Rocanal R3 Permanent Gangrene, се използва за запълване на лекуваните гангренозни канали и съдържа ОФФ и нитрофуразон. Фармакодинамичните им функции имат два обособени момента на дейстие: веднага след внасянето в кореновия канал и след втвърдяването на цимента.

Тези два цимента се втвърдяват до твърдостта на гутаперча. Също така показват отлична поносимост и се абсорбират отвъд апекса, но не и в канала


Заключение

Био - технологичното лекуване, както е описано по - горе, дава добри резултати. Клиничната документация е много позитивна

(виж клиничните случаи по-долу).
Заменя се използваният натриев хипохлорид за канална иригация, защото е токсичен и опасен, дори да е неутрализиран с водороден пероксид. Също така водородният пероксид е хемолитик. Пяната се образува не само във външна посока, но също и навлиза в периодонталния район. Има много описани случаи с негативни последици като например балониране, кървене, периодонтална болка, лицева емфизема и ангионевротична едема.

С описания от нас „био - технологичен” метод, този вид почистваща иригация се преустановява. Ние използваме Rocanal Irrigetion- водно - алкохолен разтвор на четвърт амониева основа. Повърхностно активен катионен агент. Той е бактерициден дори в минимална концентрация, обезмирисява и е силен почистващ препарат. Веществото съхне лесно, защото е на водно - алкохолна основа и няма нужда от подсушаване.


Каналната дезинфекция се постига с помоща на повидон - йодинов крем Rocanal R1 Imediat . Качествата на този дезинфектант са препоръчителни за кореновия канал и помагат за механичната обработка(смазващ ефект).

Активната съставка “Детоксикиран йодин” е със следните качества : Ниска токсичност, Не дразни кожата и слюнчените мембрани,Не забавя заздравяването или образуването на гранулирана тъкан, Не предизвиква щипане, По - малко опасен при поглъщане,

Стабилен комплекс, Липса на миризма ,Свободен Йодин, не се добива от органични разтворители,Не се губи при изпаряване и сублимация,

Бързо действие дори при наличието на органични субстанции(кръв, гной, масло, сапун и др.)



Материали,

използвани при биотехническото лечението на канали:
1. Rokanal R1 Imediat: за дезинфекция по време на инструментация

Повидон - йодинов крем във воден разтвор. Този крем може да се ползва и като междинно лекарство(внася се чрез стерилен хартиен конус). Кремът може да остане в канал за една или две седмици.

2. Антибиотично - кортизонов крем противовъзпалително лекарство отвъд апекса, внесен чрез стерилна спринцовка за еднократна употреба. Това се постига и с минимално количество от продукта.

( Тази манипулация не е задължителна.)


3. Rokanal Irrigation за почистване чрез иригация с активен разтвор.

Водно - алкохолен разтвор на четвърт амониева основа(хиамин 622), повърхностно активен катионен агент- феноксиетанол, ЕДТА. Хиамина е бактерициден дори в минимална концентрация, обезмирисява и е силен почистващ препарат. Течността съхне лесно и не се нуждае от специална подсушаваща манипулация.


4. Два различни цимента за Финално запълване:

Те са с установени качества за запълване на кореновия канал:

-Първият,Rocanal R2 Permanent Vital,се използва след пулпектомия.

-Вторият,Rocanal R3 Permanent Gangrene се използва след

подготовката и медицинската обработка на гангренясали канали.

Следвайки биотехнологичните критерии, първият цимент се ориентира против автолитични процеси, а вторият против хетеролитични.


Ендодонтският цимент за запълване на кореновия канал след пулпектомия - Rocanal R2 Permanent Vital е създаден с цел да е активен при контакт с остатъчна пулпа след почистването на кореновия канал. Циментът защитава тези остатъци от автолитични и хетеролитични процеси. След пулпектомия, запълването трябва да достигне апикалното стеснение.
Ендодонтски цимент за запълване на кореновия канал след лечение на гангрена - Rocanal R3 Permanent Gangrene е създаден с цел да защити канала от вторична инфекция(хетеролиза), особено при анаеробни условия. Вътрешноканалното действие е изключително активно преди втвърдяването на цимента. Този цимент се внася за предпочитане без гутаперча
Разлика между пиленето на канала с гутаперча и ендодонтски цимент:

Гутаперчата е дразнител, ако попадне отвъд апекса и не се абсорбира. Няма активно действие в канала.

Ендодонските цименти Rocanal са създадени за биотехническа система, активна в канала. Те се абсорбират, ако достигнат периоденталния регион и са добре поносими, ако попаднат в периодонталната област. Не се губят в канала.
Значение на поносимостта при лечение на кореновия канал

Поносимостта е синоним на био - технологичния метод за лечение на коренови канали.Тя дава предвидимост на резултата и затова е на първо място по значение в контрола над метода на лечение.

Поносимостта е фактор за оценка на:

1. Метода на лечение като цяло

2. Токсичноста при: иригация - дезинфекция - запълване

3. Действие на активните съставки : колко - за колко време

4. Разтворимост

5. Абсорбация


Сканиране с електронен микроскоп

Снимка на кореновия канал запълнен само с Роканал ендодонтски цимент. Пълнежа е добре прилепнал за каналните стени.


Таблица 1: Тест на микробицидната ефективност на ПВП - Йодин


Micrococcus pyogenes var. aureus

(ФДА 209 и антибитично, устойчив щам)

Salmonella typhosa (2 щама)

Streptococcus hemolyticus (2 щама)

Pseudomonas aeruginosa (2 щама)


ПВП-Йодин (1% Йодин) в

разтвор до 1 : 10

10% от всички бактерии са убити за 15 сек в 4мм обсег от контактната точка.


Micrococcus pyogenes var. aureus

ПВП-Йодин (1% Йодин)

стерилизира културата; йодинова тинктура съдържа около

1040 бактерии на мл.


Streptococcus pyogenes

Pseudomonas aeruginosa

Escherichia coli

Micrococcus pyogenes var. aureus

Candida albicans

Trichophyton mentographytes



ПВП-Йодин (1% Йодин)

Убива организми по - бързо от други вещества, съдържащи нитрофуран, тиомеризал,

цетилперид хлорид, хлоротимол, и мербронии.


Staphylococcus aureus

Streptococcus pyogenes

Diplococcus pneumoniae

Proteus mirabilis

Pseudomonas aeruginosa

Bacillus subtilits



ПВП-Йодин (1% Йодин) в разтвор от 1 : 2 убива при контакт за в рамките на 90 сек. 95% от

Всеки тестов организъм; в разтвор 1 : 10,

60 – 70%


Staphylococcus aureus (ФДА 209 и 3 антибиотично-устойчиви щама)

Staphylococcus albus

Streptococcus pyogenes (хемолити и виридани)

Diplococcus pneumoniae (тип I, II, III, IV, V, VII, VIII и XIV)

Neisseria gonorrhoeae

Haemophilus vaginalis

Candida (Monilia) albicans

Trichomonas vaginalis



ПВП-Йодин е единственият промишлен препарат тестван “препоръчителен разтвор” (1% разтворен Йодин 1 : 4) убива всички тестови организми за 30сек. Ефективен е 90сек при разтвор 1 : 40.

Таблица 2: Микробиостатичност и микробицидални тестове на хиамин 1622




Организъм

Разтвор на активно вещество

Бактерицид

Бактериостатик

Streptococcus pyogenes C-203

Streptococcus viridans

Escherichia coli

Salmonella gallinarum

Salmonella choleraesuis

Salmonella typhimurium

Salmonella schottmuelleri

Pseudomonas aeruginosa PRD-10

Lactobacillus casei

Shigella sonnei

Klebsiella pneumoniae

Saccharomyces cerevisiae

Pityrosporum ovale

Trichophyton interdigitale

Monilia albicans

Aspergillus niger

Aspergillus oryzae

Penicillium notatum

Penicillium luteum


1: 50.000

1: 200.000

1: 16.000

1: 32.000

1: 32.000

1: 16.000

1: 8.000

1: 8.000


1: 50.000

1: 16.000

1: 16.000

1: 100.000

1: 800.000

1: 20.000

1: 400.000

1: 400


1: 800.000

1: 800.000

1: 400.000


1: 50.000

1: 400.000

1: 16.000

1: 32.000

1: 32.000

1: 16.000

1: 32.000

1: 8.000


1: 100.000

1: 32.000

1: 16.000

1: 100.000

1: 800.000

1: 40.000

1: 800.000

1: 800


1: 1’600.000

1: 800.000

1: 800.000

Таблица 3: Антифугални и антибактериални ефекти на ОПП




Тестов организъм

% за инхибиция

Фунги

Rhizopus nigricans

Rhizoctonia solani

Chaetomium globosum (ATCC 6205)

Hormiscus gelatinosum

Aspergillus niger

Polyporus tulipiferae (F.P.L. No. 517, ATCC 11245)

Aspergillus flavus (ATCC 9643)

Lenzites trabea (ATCC 11539)

Ceratostomella pilifera

Trichophyton interdigitale

Trichophyton rosaceum



Бактерии

Staphylococcus aureus (ATCC 6538)

Bacillus subtilis (ATCC 8473)

Enterobacter aerogenes (ATCC 13048)

Klebsiella pneumonaiae (ATCC 8308)

Pseudomonas aeruginosa (ATCC 10145)

Pseudomonas aeruginosa (ATCC 15442)

Proteus vulgaris (ATCC 881)

Escherichia coli (ATCC 11229)

Salmonella choleraesuis (ATCC 10708)



Фенолен коефициент

(A.O.A.C. Method, Tested at pH 8 to 11 , 20°C)

Salmonella typhi (ATCC 6539)

Staphylococcus aureus (ATCC 6538)

Pseudomonas aeruginosa (ATCC 15442)

0.015 - 0.02

0.001 - 0.002

0.0025 - 0.005

0.005 - 0.01

0.025 - 0.05

0.005 - 0.01

0.005 - 0.01

0.0025 - 0.005

0.005 - 0.01

0.002 - 0.0035

0.0035 - 0.005


0.01 - 0.015

0.01 - 0.015

0.01 - 0.015

0.01 - 0.015

0.02 - 0.025

0.045 - 0.05

0.005 - 0.01

0.01 - 0.015

0.01 - 0.015

24

20



14


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница