Проект bg051PO001 06-0040



Дата26.10.2018
Размер272.93 Kb.
#99676
ПРОЕКТ BG051PO001-3.3.06-0040

Изграждане на интердисциплинарни екипи от млади изследователи в областта на фундаменталните и приложни научни изследвания от значение за медицинската практика”



Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Вътрешен одитен доклад

за извършените дейности по проект „ изграждане на интердисциплинарни екипи от млади изследователи в областта на фундаменталните и приложни научни изследвания от значение за медицинската практика“, съобразени с проектното предложение, договор bg 051po001-3.3.06-0040 за безвъзмезна финансова помощ по оперативна програма „развитие на човешките ресурси“ по схемата за безвъзмезна финансова помощ bg 051po001-3.3.06 – „подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени“

Настоящият одитен доклад е изготвен в резултат на извършения одит за изпълнението на заложените в проектното предложение дейности по договор BG051PO001-3.3.06-0040 за периода от 18.07.2013 г. до 10.06.2015 г. При одита са анализирани и оценени реализираните мероприятия, съгласно подробния план-график за работа с целевата група и дейностите, свързани с публичността в съдържателен аспект и срокове за изпълнение, организацията и управлението на проектните дейности, постигнатите резултати.

След като се запознах със заложените за изпълнение дейности в проектното предложение, утвърдения „Подробен план-график за работа с целевата група и дейностите, свързани с публичността по проекта“ и наличната документация в офиса на проекта при извършената проверка констатирах следното:



І. ПЕРИОД НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА: 18.07.2013г. – 18.07.2015 г.

Дейностите за изпълнение на проекта са стартирали през месец август 2013 г. с подбор на членове на целевата група и продължават, съгласно утвърдения от Дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми“, подробен план-график.



ІІ. ИЗПЪЛНИТЕЛИ: СУ „Св. Кл. Охридски“, Медицински факултет;

ІІІ. ПАРТНЬОРИ: Съгласно проектното предложение, партньор по проекта е „Асоциация на докторантите в България“. Със заявление за оттегляне №15-00-15/14.10.2013 г. „Асоциацията на докторантите в България“ е заявила решението на Управителния съвет на Асоциацията за оттегляне като партньор по проекта. С допълнително споразумение №2 към Договор № BG051PO001-3.3.06-00402013, №ДО1-4852/16.12.2013 г. като партньор за изпълнение на Дейност 1 по проекта е утвърден Лесотехнически университет – София.
ІV. ЦЕЛЕВА ГРУПА
Съгласно проектното предложение целевата група на проекта трябва да се състои от докторанти, постдокторанти и млади учени, работещи в областта на биомедицинските научни изследвания. В проекта трябва да се включат 40 млади изследователи, от които 18 докторанти, 17 млади учени и 5 постдокторанти.

Процедурата за подбор на членовете на целевата група е стартирала през м. август 2013 г., като за целта екипът за управление на проекта е изпратил обява за привличане на членове на целевата група по електронната поща до Медицински факултет, Физически факултет, Факултет химия и фармация и Билогически факултет на СУ, Института по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) – БАН и Института по микробиология (ИМБ) – БАН. Обявата съдържа необходимите документи, които следва да представят кандидатите – CV, заявление за получаване на стипендия по образец, декларация за кандидатстване по образец и формуляр с информация за научната област, статут и координати на кандидатите. Срок за постъпване на заявленията – един месец, след обявата.

Със Заповед на Ректора РД №19-300/16.09.2013 г. е назначена комисия в състав – доц. д-р Геновева Златева – МФ, доц. д-р Албена Йорданова – МФ и проф. д-р Стефан Цаковски – ХФХ за подбора на членовете на целевата група. Комисията е изготвила критерии за приемане на членовете на целевата група, разработила е оценъчни карти и методологията за оценка на кандидатите.

На 23 септември 2013 г. комисията е приключила работата си по подбора за членове на целевата група и предлага на екипа за управление на проекта списък с одобрените членове на целевата група, а именно:

І. Докторанти

Ахмед Неджат Неджиб – ФХФ – СУ, Гергана Милкова Радулова – ФХФ – СУ, Гергана Станиславова Георгиева – ФХФ – СУ, Десислава Борисова Жерева – ИБФБМИ – БАН, Екатерина Венциславова Стоянова – ФХФ – СУ, Златина Георгиева Митринова – ФХФ – СУ, Иван Владимиров Свиняров – ФХФ – СУ, Лидия Манолова Димитрова – ФХФ – СУ, Лилия Иванова Петрова – ФХФ – СУ, Любомир Петров Джерахов – ФХФ – СУ, Людмила Филипова Беленска-Тодорова – МФ – СУ и ИМБ-БАН, Мерилин Мазен Ал Шариф – ИБФБМИ – БАН, Мирослава Стоянова Колева – МФ – СУ, Митко Антонов Мильовски – ФХФ – СУ, Надя Илиева Политова – ФХФ – СУ, Пламен Весков Петков – ФХФ – СУ, Светослав Емилов Аначков – ФХФ – СУ, Силвия Стоянова Стойкова – ФХФ – СУ, Станимир Петров Кисьов – ФзФ – СУ, Таня Василева Йорданова – ФХФ – СУ, Цветан Красимиров Захариев – ФХФ – СУ, Яна Николаева Цонева – ФХФ – СУ;

ІІ. Млади учени

Антон Добрев Ковачев – МФ – СУ, Вероника Валентинова Михайлова – ФХФ – СУ, Димитър Методиев Митков – МФ – СУ, Захари Пенков Винаров – ФХФ – СУ, Иван Валериев Плачков – МФ – СУ, Иван Игоров Лесов – ФХФ – СУ, Ивелина Димитрова Димитрова – ФзФ – СУ, Кристиан Кръстев Цветанков – МФ – СУ, Кристина Мирчева Мирчева – ФХФ – СУ, Мирослава Александрова Недялкова – ФХФ – СУ, Румяна Добрева Станимирова – ФХФ – СУ, Страхил Бойчев Георгиев – ФзФ – СУ;

ІІІ. Постдокторанти

Валя Кирилова Николова – ФХФ – СУ, Галин Николаев Гюлчев – МФ – СУ, Диана Валентинова Чешмеджиева – ФХФ – СУ, Пейчо Стоев Петков – ФзФ – СУ, Станимир Стоянов Стоянов – ФХФ – СУ, Ясен Василев Атанасов – ФХФ – СУ.

От първия междинен технически доклад на проекта и протоколите от срещите на екипа за управление на проекта е видно, че след определяне на първоначалния състав на целевата група, поради различни причини са се наложили промени в състава й, а именно:

Считано от 13.11.2013 г. Вероника Валентинова Михайлова – млад учен е изключена от състава на целевата група за което е подала заявление с мотив по лични причини.

Считано от 01.01.2014 г. са извършени следните промени в състава на целевата група:


  1. Поради изтичане срока на докторантурите са отпаднали от състава на целевата група докторантите:

  • Десислава Борисова Жерева;

  • Екатерина Венциславова Стоянова;

  • Пламен Весков Петков;

  • Таня Василева Йорданова;

  • Мирослава Стоянова Колева.

  1. Ас. Мирослава Стоянова Колева – е прехвърлена от групата на докторантите в групата на младите учени.

  2. Пейчо Стоев Петков и Валя Кирилова Николова са освободени от групата на постдокторантите, поради промяна в статута им.

  3. Поради излизане в отпуск по майчинство е освободена от групата на постдокторантите Диана Валентинова Чешмеджиева.

  4. Ивелина Стоянова Димитрова и Страхил Бойчев Георгиев са прехвърлени в групата на постдокторантите.

  5. Поради прекратяване на основното трудово правоотношение със СУ „Св. Климент Охридски“ Ясен Атанасов е изключен от целевата група.

Публикувани са обяви за попълване състава на целевата група с 1 докторант, 7 млади учени и 1 постдокторант от Медицински факултет, Биологически факултет, Факултет химия и фармация на СУ, ИБФБМИ на БАН.

По предложение на комисията за подбор на кандидатите от екипа за управление на проекта са утвърдени като нови членове на целевата група:



  • 1 докторант - Северина Йорданова Атанасова – ИБФБМИ на БАН;

  • 5 млади учени - Илия Пламенов Бауренски, Жулиен Димитров Димитров, Илияна Петрова Жечкова и Мирослав Сашов Зашев – асистенти от Медицински факултет на Софийския университет и Невена Коларова от Биологически факултет;

  • 1 постдокторант – Галина Ванкова-Кирилова от Физическия факултет на Софийския университет.

Считано от 1 май 2014 г. са извършени следните промени в състава на целевата група:




  1. От групата на докторантите е прехвърлен в групата на младите учени Светослав Аначков – Факултет по химия и фармация, поради предсрочна защита на докторска дисертация.

  2. Изключен е от групата на постодкторантите Станимир Стоянов – Факултет по химия и фармация, поради дългосрочна специализация в чужбина.

По публикуваната обява за попълване състава на целевата група за нов член е утвърдена докторант Мая Пламенова Бангьозова от БФ - СУ. За непопълнените места е публикувана нова обява.

Считано от 01.09.2014 г. са извършени следните промени в състава на целевата група:

Във връзка с преминаване на работа в Медицински университет, София напуска целевата група Димитър Митков Методиев от подгрупата на младите учени.

От 1.10.2014 г. за член на целевата група е утвърдена постдокторант – Жасмина Недкова Петрова – ФХФ - СУ.

Считано от 01.11.2014 г. са извършени следните промени в състава на целевата група:


  1. Във връзка с дългосрочни специализации в чужбина, са освободени от целевата група Станимир Петров Кисьов – докторант и Иван Игоров Лесов – млад учен.

Считано от 01.01.2015 г. са извършени следните промени в състава на целевата група:

  1. Във връзка с подадено заявление за напускане на целевата група от подгрупата на младите учени е освободена д-р Мирослава Александрова Недялкова.

  2. Поради предсрочно стартиране на процедури по защита на дисертация, от подгрупата на докторантите са освободени Златина Георгиева Митринова, Иван Владимиров Свиняров и Лилия Иванова Петрова от Факултет по химия и фармация – СУ. Същите са прехвърлени в подгрупата на младите учени. Публикувани са две обяви за нови членове на целевата група и от 01 януари 2015 г. в състава на целевата група са включени докторант Иван Тихомиров Иванов – ФХФ и ас. Петър Димитров Георгиев – ФХФ на СУ, а от 01 февруари 2015 г. докторантите Айгюн Семал Фаик, Милена Танева Герганова и Милена Любомирова Керемидарска от ИБФБМИ на БАН.

Считано от 01.03.2015 г. от състава на целевата група е изключена докторант Яна Цонева, поради невъзможност за участие в дейностите на проекта и Светослав Емилов Аначков, поради заминаване за чужбина.

По публикуваната обява за нов член на целевата група, считано от 1 април 2015 г. е включена Августина Красимирова Данаилова - ИБФБМИ на БАН.

Към изготвянето на доклада 10 юни 2015 г., целевата група се състои от 39 членове, от които 18 докторанти, 5 постдокторанти и 16 млади учени.

Съгласно нормативните документи и проектната документация е изготвен и надлежно попълнен регистър на подадените заявления за участие в целевата група. За целия отчетен период са подадени и заведени в регистъра 59 заявления. Общият брой на включените членове на целевата група за целия период на проекта е 54.

В документацията на проекта надлежно се съхраняват всички досиета на членовете на целевата група, протоколите на комисията за подбора на членовете на целевата група, оценъчните карти и всички заявления подадени от кандидатите за членове на целевата група.

Заключение: При подбора на членовете на целевата група през одитирания период екипа за организация и управление на проекта се е стремял да поддържа заложените в проектното предложение общ числен състав от 40 млади изследователи, както и да се спази съотношението по подгрупи докторанти, млади учени и постдокторанти.

Чрез проведените няколко подбора за членове на целевата група в работата на проекта са били включени 54 души.

По време на проверката не са установени нарушения при подбора на членовете на целевата група, както и по отношение на документацията – обяви, протоколи, заповеди.

V. ОСНОВНИ ЕТАПИ И ДЕЙНОСТИ ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТНОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:

Дейност 1 - Изследване на спецификата на проблемите на младите изследователи и изготвяне на програми с обучения, провеждане на обучения.

Изследване на проблемите на развитието на научната кариера и условията на труд на младите изследователи в България чрез дълбочинни интервюта и фокус групи и анализиране на проблемните области. Подготовка на програми и обучения, съобразени с установените конкретни нужди за повишаване на квалификацията и адаптивността на целевата група. Ще бъде проведена лятна обучителна школа “Новите предизвикателства 2012”, на която ще бъдат проведени обучения с акценти върху установените проблеми и липсващите знания и умения в изследваната целева група. След изследването ще бъдат изготвени наръчници с описание на законовите уредби свързани с интелектуалните права при партньорства със сходни организации и бизнеса.

Срокът за изпълнение на Дейност 1, съгласно утвърдения след промяната на партньора по проекта „Подробен план-график за работа с целевата група и дейностите, свързани с публичността по проекта“ е от 18.06.2014 г. до 18.09.2014 г.

Предвидени и изпълнени са следните мероприятия:


  1. Провеждане на анкети с членовете на целевата група и анализ на резултатите от тях.

С цел изследване на проблемите на развитието на научната кариера и условията на труд на младите изследователи от целевата група на проекта е подготвена и попълнена встъпителна и заключителна анкета. Резултатите от проведените анкети са обобщени в доклад. От анализа на резултатите са очертани проблемните области.


  1. Запознаване на членовете на целевата група със законовите уредби, свързани с

финансиране и управление на проекти, защита на научен продукт и интелектуални права при партньорства със сходни организации и бизнеса.
В периода 18.05.2014 г. до 01.07.2014 г. е проведена лятна обучителна школа “Новите предизвикателства 2014-2020”, на която са обсъдени въпроси, относно интелектуалните права, внедряването на иновации, предизвикателствата на проектното финансиране, партньорствата със сходни организации и бизнеса, работата в екип от интердисциплинарен характер с акценти върху умения, които да изградят у целевата група цялостна представа за възможностите за развитие на научните изследвания в България и Европа и механизмите за тяхното използване.


  1. Семинар на тема „Новите предизвикателства 2014 -2020 г.“.

На 17.09.2014 г. е проведен заключителния семинар с акценти върху установените проблеми и липсващите знания и умения в изследваните две целеви групи, а именно на докторантите и втората на младите учени и постдокторантите.

Изработен е ръкопис на Наръчник „Новите предизвикателства 2014 – 2020. Предизвикателството на проектното финансиране. Възможности за развитие на научните изследвания в България и Европа и механизмите за тяхното използван. Законови уредби, свързани с интеректуалните права при партньорства със сходни организации бизнеса“, който е под печат.

Заключение: Мероприятията по Дейност 1, съгласно подробния план-график са изпълнени от партньора по проекта – ЛТУ-София, като, по преценка на партньора е направено анкетно проучване с участниците в целевата група, вместо предвидените дълбочинни интервюта и фокус групи. Резултатите от проведената анкета напълно обслужват поставените цели по дейността и са послужили като основа за изготвяне на адекватна програма за обучение по дейността.

От съставените присъствени списъци е видно, че не всички членове на целевата група са взели участие в проведените мероприятия. Отправям препоръка към екипа за организация и управление на проекта за търсене на възможности за по-активно участие на младите изследователи.



Дейност 2 - Нови методи и практики в областта на биомедицинските научни изследвания

Придобиване на допълнителни знания за нови методи и практики в областта на биомедицинските научни изследвания и запознаване на целевата група с научните постижения на други научни групи.

Междуинстуционално сътрудничество и запознаване с работата на други звена, работещи в областта на биомедицинските научни изследвания за разширяване на сътрудничеството и усвояване на нови методи на изследване и анализ на получените резултати.

Срокът за изпълнение на Дейност 2, съгласно утвърдения след промяната на партньора по проекта „Подробен план-график за работа с целевата група и дейностите, свързани с публичността по проекта“ е от м. септември 2013 г. до 18.07.2015 г.



Предвидени и изпълнени са следните мероприятия:

  1. Обучителна школа 1 „Фундаментални и приложни, утвърдени и нови методи на

изследване с биомедицинско приложение“.

На школата са представени доклади от преподаватели на Факултет по химия и фармация, Биологически факултет, Физически факултет и Медицински факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски”, от Българска академия на науките и от Медицинския университет. Материалите от изнесените доклади презентации, нагледни материали, текстове и др. са публикувани на сайта на проекта.

Изнесените доклади са съобразени с тематиката на проекта и научните направления на членовете на целевата група.

Школата е проведена в периода от 25-29 ноември 2013 г. в гр. Правец.



  1. Дискусионен семинар 1 - „Фундаментални и приложни, утвърдени и нови

методи на изследване с биомедицинско приложение“ е проведен на 16.12.2013 г. с лектори доц. Георги Цветков, гл. ас. Петко Петков, гл. ас. Боян Тодоров, гл. ас. Боряна Донкова и д-р Хоакин Брито.

  1. Дискусионен семинар 2 е проведен на15.04.2014 г. с лектор проф. Гарти от Hebrew

University, Йерусалим, Израел на тема: "3rd generation R&D for improved functionality and controlled release of bioactives- from academia to start-ups".

  1. Дискусионен семинар № 3 е проведен на 09.05.2014 г. във Факултета по химия и фармация на СУ с участието на проф. Иван Панайотов, доц. Цветанка Иванова, доц. Георги Цветков, д-р Хоакин Брито, гл. ас. Христо Христов, гл.ас. Боряна Донкова и гл. ас. Боян Тодоров.

  2. Дискусионен семинар 4 е проведен на 22.05.2014 г. във Факултета химия и фармация на СУ с лектор проф. М. Сиби от Катедрата по химия на Държавния университет на Северна Дакота, САЩ.

  3. Дискусионен семинар 5 е проведен на 18.03.2015 г. в семинарната зала на Факултета химия и фармация с лектори гл. ас. Невена Петкова, гл. ас. Мариана Герова и гл. ас. Юлиан Загранярски.

  4. Дискусионен семинар 6 е проведен на 7 април 2015 г. с участието на проф. Аля

Таджер, проф. Стефан Цаковски, доц. Християн Александров, д-р Мирослава Недялкова.

7. Дискусионен семинар 7 е проведен на 27.04.2015 г. в заседателната зала на Факултета химия и фармация. В който участници са Росица Николова, Бойка Златева, проф. Георги Вайсилов, Никола Бурджиев, проф. Стефан Цаковски, д-р Мирослава Недялкова и доц. Християн Александров.

Лекциите и презентациите от дискусионните семинари са публикувани на сайта на проекта.

В периода от 22-26 септември 2014 г. в гр. Правец е проведена школа 2 на тема: „Съвременни проблеми и подходи в биомедицинските изследвания”.

По време на изнесеното обучение са представени общо 21 доклада от преподаватели на Факултет по химия и фармация, Биологически факултет, Физически факултет и Медицински факултет на Софийски Университет „Св. Климент Охридски”, ВМА и Медицинския факултет на Тракийския университет. Материалите от изнесените доклади презентации, нагледни материали, текстове и др. са публикувани на сайта на проекта.

Съгласно проектното предложение и бюджета на проекта на членовете на целевата група от подгрупата на докторантите са изплащани месечни стипендии в размер на 120.00 лева.



Дейност 3 - Изпълнение на конкретни научни задачи от екипи с интердисциплинарен характер с прилагане на усвоените знания от Дейност 1 и Дейност 2. Подпомагане на започнали докторски програми.

Изграждане на цялостни умения за поставяне на научен проблем, неговото решаване и намиране на начини за практическото му приложение, което ще доведе до затвърдяване на знанията придобити в Дейност 1 и Дейност 2.

Срокът за изпълнение на Дейност 3, съгласно утвърдения след промяната на партньора по проекта „Подробен план-график за работа с целевата група и дейностите, свързани с публичността по проекта“ е от м. юни 2014 г. до месец юли 2015 г.



Предвидени и изпълнени са следните мероприятия:

  1. Лекционни курсове и практически занятия по шест основни тематични направления.

На база на проучените научни направления за работа на членовете на целевата са определени следните тематични направления за обучение, включени в Дейност 3Модул „Геномика“; Модул „Протеомика“; Модул „Имунохимични методи“; Модул „Съвременни молекулярно-биологични методи“; Модул „Метаболомика“; Модул „Физико-химични методи“. Своевременно са подготвени програмите, лекционните материали и литературата за самоподготовка по отделните модули, както и план-графика за провеждане на обучението. Публикувана е информация на сайта на проекта за тематичните направления, по които ще се провеждат обученията, предстоящите задачи, екипа за изпълнение на дейността и автобиографични справки за тях.

Обучението по Дейност 3 е стартирало на 16 септември 2014 г. с провеждането на упражнения от Модул „Протеомика“, а в началото на месец октомври и с лекциите по този модул.

Обучението по останалите пет модула е проведено през месеците януари и февруари 2015 г., съгласно актуализирания план-график за изпълнение на дейностите:


  • Методи в молекулярната биология – упражнения на 28 януари т.г. и лекции на 26 януари с лектор проф. д-р Магдалена Чорбаджиева и практически занятия проведени от гл. ас. д-р Горица Раклеова.

  • Основи на имунохимичните анализи – лекции на 23 януари и упражнения на 27 януари с лектор доц. д-р Ивелин Панчев.

  • Метаболомика – лекции на 5 февруари и упражнения на 12 февруари с лектор доц. д-р Красимир Русанов.

  • Геномика – лекции на 7 февруари и упражнения на 12 февруари с лектор проф. д-р Иван Атанасов.

  • Съвременни физикохимични методи – лекции на 20 февруари и упражнения на 21 февруари с лектор чл. кор. проф. дбн Здравко Лалчев и практически занятия, водени от доц. д-р Албена Йорданова.

Лекционните и презентационни материали са публикувани на сайта на проекта.

За финализиране на шестте обучителни модула от Дейност 3 през м. април т.г. са проведени тестове за обратна връзка с членовете на целевата група от обученията. Предадени са тестове от 29 души от членовете на целевата група. Всички участници са получили положителна оценка.



  1. Дискусионни семинари:

Дискусионен семинар 1 е проведен на 18 май 2015 г. в семинарната зала на Съвместния геномен център – Биологически факултет. На семинара са представени 3 презентации от проф. Младен Григоров, проф. Пламен Моллов и г-н Валентин Николов.

Дискусионен семинар 2 е проведен на 19 май 2015 г., в който са участвали д-р Венцислав Бърдаров , проф. Иван Атанасов и акад. Атанас Атанасов.



  1. Специализирано обучение за администриране и организиране на работа в специализирани лаборатории.

  • На 9 юни 2015 г. членовете на целевата група са посетили специализираната

лаборатория по медицинска генетика в Медицинска академия за запознаване с материално-техническата база, основните методи на научни изследвания и тяхното практическо приложение.

  • Предстои на 18 юни 2015 г. посещение на Научноизследователския център на

фирма „Ел Би Булкарикум“.

  1. Формиране на интердисциплинарни екипи за разработване на научни идеи и продукти на тяхна основа.

Сформирани са интердисциплинарни екипи за разработване на научни идеи и продукти на тяхна основа по предложените от експертите по Дейност 3 и съгласувани с екипа за организация и управление на проекта, които работят по три основни теми:

Тема 1: „Комплексна оценка на ефекта от консумация на растителни продукти богати на биологично-активни фенолни съединения“ с ръководител: проф. Иван Атанасов и консултанти акад. Атанас Атанасов и доц. Красимир Русанов.

Първата работна среща на екипа е проведена на 13 май 2015 г.


Тема 2: „Разработване на варианти на полеви тест-набор за диагностика на инфекциозни агенти в биологични системи“ с ръководител: доц. д-р Ивелин Панчев и консултанти: проф. д-р Магдалена Чорбаджиева и д-р Горица Раклеова.

Първата работна среща на екипа е проведена на 18 май т.г.



Тема 3: „Лабораторна технология за получаване на сърфактантен препарат за лечение на респираторен дистрес синдром от свински бял дроб и лабораторни методи за определяне на състава и активността му“ с ръководител чл. кор. проф. дбн Здравко Лалчев и консултанти доц. д-р Албена Йорданова и ас. д-р Елена Тодорова.

Интердисциплинарният екип е стартирал работата си на 19 май т.г.

Разработките на участниците в интердисциплинарните екипи ще бъдат представени на заключителната конференция на проекта през м. юли.

Препоръка: Необходимо да се осъществи по-строг контрол от екипа за организация и управление на проекта и ръководителя на дейността за по-активно участие на членовете на целевата група в реализираните мероприятия.

Дейност 4: Кариерно – информационна дейност, мобилност и популяризиране на научната кариера в областта на биомедицинските научни изследвания. Информиране и публичност.

Целта на тази дейност е да подпомогне кариерното развитие на участниците в целевата група, да насърчи тяхната мобилност като учени и да популяризира научната кариера.

Срокът за изпълнение на Дейност 4, съгласно утвърдения след промяната на партньора по проекта „Подробен план-график за работа с целевата група и дейностите, свързани с публичността по проекта“ е от м. септември 2013 г. до месец юли 2015 г.



Предвидени и изпълнени са следните мероприятия:

  1. Участие на представителите на целевата група в научни форуми и/или

краткосрочни научни визити практически и експериментални дейности във водещи научни центровe.
Период на провеждане м. март 2014 г. – м. май 2015 г.

През 2014 г. 26 членове на целевата група са участвали в научни изяви – участия в конференции у нас и в чужбина и работа в специализирани лаборатории.

През 2015 г. до момента на отчета са реализирани научни визити от 8 членове на целевата група и до края на проекта предстои да участват в научни визити още 3 членове на целевата група, за които са изготвени доклади и заповеди за командировка.

За всички научни визити са изготвени своевременно отчети от членовете на целевата група за извършената работа, които се съхраняват в офиса на проекта. Своевременно са направени и финансовите отчети по тях.

За участието на членовете на целевата група в научните изяви е публикувана информация на сайта на проекта в Дейност 4, рубриката „Мобилност“.


  1. Провеждане на езикови курсове за целевата група.

Период на провеждане м. септември 2014 г. – м. декември 2014 г.
На 2 и 7 октомври 2014 г. са проведени входни тестове за определяне нивото на владеене на чужд език. Участвали са 22 души от целевата група. За 9 от членовете на целевата група, които са начално ниво на обучение, не са провеждани входни тестове.

Своевременно са изготвени и огласени графиците за обучение.

Обучението по чужди езици за по-голяма част от членовете на целевата група е приключило през м. декември 2014 г. с провеждане на заключителни тестове за определяне степента на усвоените знания и връчване на сертификати през м. януари 2015 г.

За членовете на целевата група, които не са се включили в обучението по чужди езици през 2014 г. е направено искане за промяна в графика за изпълнение на дейностите и е сключен анекс към Договора с обучителния център.

На 5 и 6 март т.г. са проведени входните тестове за определяне нивото на владеене на чужд език за 7 души от целевата група. За 6 от членовете на целевата група, които са в начално ниво на обучение, не са провеждани входни тестове.

Изготвени и своевременно огласени са графиците за обучение. Обучението е започнало на 10.03.2015 г. Обучението по чужди езици ще приключи в края на м. юни с провеждане на заключителни тестове за определяне степента на усвоените знания и връчване на сертификати.



  1. Предоставяне на членовете на целевата група чрез създадения Интернет-

портал на актуална информация за търсене и предлагане на специалисти в областта на биомедицинските научни изследвания, проектна дейност, възможности за повишаване на квалификацията за развитие на младите изследователи в научните среди, най-нови постижения в областта на биомедицинските изследвания.
Към Интернет- портала на проекта са създадени следните секции:

  • „Кариерно развитие” - представена е информация за провеждането на курсове и школи в областта на биомедицинските изследвания и медицинската практика, които биха спомогнали за професионалното развитие на членовете на целевата група и повишаване на тяхната квалификация;

  • „Новости в биомедицинските изследвания“ - представени са новини в областта на биомедицинските изследвания, които са подходящи за научните интереси на членовете на целевата група;

  • „Научни форуми” – в секцията е представена информация за предстоящи научни форуми с линкове към сайтовете на мероприятията, съобразени с научните интереси на представителите на целевата група;

  • „Хоризонт 2020” – представена е текуща информация за програмата за финансиране на научни изследвания и разработване на нови технологии „Horizont 2020”.




  1. Заключителна конференция – планирана за провеждане в първата десетдневка на м. юли т.г.




  1. Проведена е среща на част от младите изследователи на целевата група със студенти от Медицинския факултет, на която са дискутирани възможностите за научноизследователска и преподавателска дейност.

  2. Д-р Жулиен Димитров като член на целевата група в периода от 9 до 12 май 2015 г. е взел участие като лектор в 38-та International Medical Scientific Congress – Ohrid, Macedonia. На конгреса са участвали студенти по медицина от различни европейски страни. Д-р Димитров е запознал участниците с основните животоспасяващи мерки и разширени животоспасяващи мерки при различни пациенти.

VІ. ДЕЙНОСТИ, СВЪРЗАНИ С ПУБЛИЧНОСТТА НА ПРОЕКТА

  1. В проектното предложение е заложено създаването и поддържането на интеренет сайт на проекта.

Интернет-сайта на проекта е пуснат в действие (http://bitys.med.uni-sofia.bg).

Уебсайтът на проекта съдържа отчети за дейностите по проекта, за всяка от дейносттите е направена отделна рубрика, която включва описание на дейността, екипа за реализиране на дейността, презентациите и лекциите от обучителни школи, дискусионни семинари и т.н.

Публикувани са снимков материал от реализираните мероприятия, обяви и програми на събитията, полезни линкове и т.н.


  1. За десиминирането на работата и резултатите по проекта е заложено:

  • Създаването на кариерно-информационното звено на проекта. КИЗ е структуриран

към интернет-портала на проекта, като са публикувани автобиографии на членовете на целевата група, подробна информация за научно-изследователската им дейност – научни прубликации, участия в научни конференции, теми на дисертации и т.н. Публикациите са разделени в четири тематични научни направления.

  • Изработването на наръчник „Ръководството в помощ на младите изследователи“.

Пресечени точки с бизнеса”. Под печат към момента на изготване на доклада е наръчник „Новите предизввикателства 2014 – 2020. Предизвикателството на проектното финансиране. Възможности за развитие на научните изследвания в България и Европа и механизмите за тяхното използван. Законови уредби, свързани с интеректуалните права при партньорства със сходни организации бизнеса“.

  • публикации за ползите от проекта във всекидневни или седмични издания и интернет сайтове с подобна насоченост

  • Публикувани са статии във вестник «Новинар» - бр. 281/2811.2014 г.

  • статия на проф. Васил Симеонов за проекта с участие на ръководителя на проекта доц. Златева „За интегралния „синергизъм“ между два европейски проекта“ в списание “Chemistry: Bulgarian Journal of Science Education”, в рубриката „Новата информационна среда“, т.24 №2, 2015 г.

  • публикувани са информации на сайта на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за проведените обучителна школа – 1, обучителна школа – 2, връчванета на сертификати от чуждоезиковото обучение




  • Заложено в проектното предложение е провеждането на две пресконференции предназначени за медиите

До момента на изготвяне на доклада е проведена една пресконференция на

12.12.2013 г.. Втората пресконференция е предвидена за провеждане по време на заключителната конференция в началото на м. юли т.г.





  • Провеждане на заключителна конференция с представители на медиите. Конференцията е планирана за провеждане в началото на месец юли т.г.

Предприети са необходимите действия за подготовката й.

  • Предвидено в проектното предложение е изработването на рекламни флаери,

обясняващи проектните цели на български и английски език и брошури, малки сувенири използвани с рекламна цел - канцеларски материали, бланки, визитни картички, пликове, календари, тефтери, раници, папки, част от които от рециклирани материали.

Към момента на изготвяне на доклада са изработени рекламни брошури, флаери, бланки, папки, календари, стикери на български език, тефтери и раници.

Не са направени рекламни материали на английски език.

Препоръчвам до края на проекта да бъде реализирана тази задача.



  • Подготовка и отпечатване на информационен бюлетин

До момента са отпечатани и публикувани на сайта на проекта 12 бр. Информационни бюлетини.


  • В представените от членовете на целевата група постери и доклади, съгласно т.2.1.

на Ръководството за изпълнение на дейностите за изпълнение и публичност по ОП РЧР е указано, че работата е финансирана по проекта.

  • Всеки от членовете на целевата група ще получи при приключването на проекта CD с лекциите и презентациите на експертите взели участие в проекта, както и видео материал, който ще се заснеме по време на заключителната конференция.

Заключение: При реализиране на дейностите по публичността са спазени изискванията, съгласно Ръководството за изпълнение на дейностите за информиране и публичност по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
VII. ИНДИКАТОРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА

Заложени са следните индикатори:



  • Изпитни тестове към проведените обучения за усвоените знания

Проведени са изпитни тестове от проведените обучения по Дейности 2 и 3 и от проведените обучения по чужди езици от Дейност 4. За резултатите от изпитните тестове са уводемени членовете на целевата група, от чуждоезиковото обучение е изготвен анализ и и е представен и на обучителния център.


  • Рецензии на представители на бизнеса за поставените практически задачи и резултатите от тяхното изпълнение.

Рецензии ще бъдат изготвени за разработените от интердисциплинарните екипи теми, които ще бъдат представени на Заключителната конференция.


  • Създаване на партньорства с български и международни научни групи.

В резултат от проведените научни визити са реализирани 37 партньорства.


  • Броят на създадените партньорства с представители на бизнеса

Осъществени са срещи с представители на бизнеса по време на проведените дискусионни семинари по Дейност 3 и при посещение на специализираната лаборатория по медицинска генетика. До края на месец юни ще се проведе и среща с научноизследователския екип на лабораторията на Ел Би Булгарикум.

  • Сертификати от преминати допълнителни обучения по език или по избор за повишаване на квалификацията

Изготвени са и връчени сертификати от: обучението по Дейност 1, двете школи в гр. Правец по Дейност 2, от чуждоезиковите обучения; удостоверения от обучителните модули по Дейност 3; двама от членовете на целевата група са получили сертификати от проведено обучение при реализиране на международни научни визити.


  • Броят на младите учени започнали докторски програми по време или след завършването на проекта.

До момента не са започнати нови докторски програми от младите учени в целевата група, но 4 докторанти от целевата група предсрочно защитиха по време на проекта дисертационните си трудове. През проектния период един член на целевата група спечелил конкурс за асистент и един член – за главен асистент.

VIII. УСТОЙЧИВОСТ

От реализираните мероприятия при изпълнение на заложените в проектното предложение дейности може да се заключи, че участниците в целевата група са придобили допълнителни умения за организация и управление на научната работа, оформяне и реализиране на научни идеи в евентуални продукти за производство. Създадени са партньорства с международни научно-изследователски групи.

Членовете на целевата група от подгрупата на докторантите са подпомогнати с финансовата подкрепа на проекта при подготовката на дисертационните си трудове и в научноизследователската си дейност чрез закупуване на материали и консумативи, както и с изплащането на месечна стипендия в размер на 120.00 лева.

Младите учени и постдокторантите са повишили мотивацията си за продължаване на научната си кариера към следващи етапи.



IX. ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТА

За изтеклият период екипа за организация и управление на проекта е провел 49 заседания, за които има изготвени протоколи.

Обсъждани са въпроси, свързани с организацията и обезпечаването на заложените в проектното предложение мероприятия за реализиране на всяка от дейностите:


  • Програми и обяви за мероприятията;

  • Актуализиране състава на целевата група;

  • Доклади и отчети за извършената от експертите работа;

  • Входяща и изходяща поща до Главна дирекция Структурни фондове на МОН

  • Входяща и изходяща кореспонденция с административните служби на Университета;

  • Досиетата на членовете на целевата група;

  • Лекции и презентации на експертите, взели участие в изпълнение на отделните дейности;

  • Документацията по двата междинни технически и финансови отчети на проекта;

  • Заповеди и трудови договори за назначаване на експертите по отделните дейности;

  • Отчетни документи на членовете на целевата група от реализираните научни визити

  • Присъствени листове от участието на членовете на целевата група за всяко от мероприятията;

  • Анкетни карти и тестове от проведени обучения;

  • Проекти на изготвените рекламно-информационни материали;

Заведени са и се съхраняват в отделни папки документите по организацията и управлението на проекта.

До момента са представени и заверени от Главна дирекция Структурни фондове на МОН два междинни технически и финансови отчета по проекта.

Създадената организация за организационно-техническо обезпечаване на дейностите по проекта е в съответствие с нормативните документи, отнасящи се до организацията и управлението на проекти по опретивна програма „Развитие на човешките ресурси”, схема „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени”

Х. Принос на проекта за реализиране на хоризонталните принципи по ОП РЧР в съответствие с т. 5.1.2 от формуляра за кандидатстване

В проверената документация в офиса на проекта, както и в двата междинни технически отчета и приложенията към тях се съдържа доказателствен материал за приносните моменти на проекта за реализиране на хоризонталните принципи по ОП РЧР. При сформирането на целевата група, както и при неколкократните промени в състава й е постигнато равенство на половете, кандидатите за членове на целевата група са били с равен достъп; членовете на целевата група са равнопоставени при участието им в различните мероприятия.

Приложен е иновативен подход като е подбрана целева група с различни компетентности и научни и професионални интереси. Проектът споделя добри практики - на проведените обучителни школи и дискусионни семинари са споделени добри практики, свързани с опита на поканените лектори – известни специалисти от страната и чужбина.

Проектът се осъществява на базата на принципа на прозрачност при вземането на решения и тяхното прилагане – подробна информация за планираните дейности и реализираните мероприятия е публикувана на сайта на проекта, в информационните бюлетини, рекламни флаери и брошури.

На сайта на проекта са публикувани и тримесечни отчети за изтеклия период.

Заключение: Резултатите от извършеният одит недвусмислено показват, че екипа за организация и управление на проекта е положил усилия за изпълнението на заложените в проектното предложение дейности качествено и в срок. Не съм констатирала пропуски и нарушения, които да са пречка за постигане на целите на проекта.

Експерт по наблюдение и оценка – Дейност 4



Татяна Маркевич


Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница