Програма фар проект: "Развитие на индустриални зони" Насоки за кандидатите



Дата20.07.2017
Размер214.56 Kb.
#26112
ТипПрограма


Министерство на регионалното развитие и благоустройството

И

Министерство на икономиката и енергетиката

Програма ФАР

Проект:


“Развитие на индустриални зони”
Насоки за кандидатите

Бюджетни линии BG 2005/ 017-586.04.01 и

BG 2006/ 018-343.10.03

Юни 2007
I. РАЗВИТИЕ НА ИНДУСТРИАЛНИ ЗОНИ В БЪЛГАРИЯ
1.1 Въведение

Бързото икономическо развитие, както и целенасочената икономическа политика направиха България една от най конкурентните дестинации за инвестиции в света.

В оповестения Доклад за световните инвестиции през 2006 на UNCTAD, България е на 9-то място в света съгласно общоприетия “Индекс на инвестиционно представяне“1.. България е и първата най-добра дестинация за инвестиции в ЮИЕ. А според Индекса за инвестиционен потенциал2 - България е в групата на страните с най-висок инвестиционен потенциал, задно със страни като Швейцария, Финландия и Естония. Съпоставянето по тези два индекса отговоря най-точно на въпроса за инвестиционната конкурентоспособност на страната.

Посредством инвестициите се подобри и конкурентоспособността на целия ни бизнес. Освен това е известен и фактът, че именно инвестициите са най-динамичния компонент на икономическия растеж, от който зависи и повишаването на конкурентоспособността на икономиката. Делът на инвестициите в БВП нарасна от 15,7% през 2000 г. на 23,8% през 2005 г. За сравнение, този показател в ЕС-15 беше 19,9%. По предварителни данни на НСИ общите инвестиции (бруто капиталообразуване в основен капитал) за 2006 г. достигнаха близо 13 млрд. лв., нарастване спрямо предходната година с 17.6% и постигане на рекордната стойност за прехода от 26.2% в БВП.

Евростат също прогнозира дял на инвестициите от 26.2% в БВП за 2006 г. или 6 пункта по-висок от средния за 15-те и 25-те страни на ЕС.

Инвестициите „на зелено” за последните две години се равняват на целия обем инвестиции „на зелено” за периода на преход, а притокът на преките чуждестранни инвестиции за 2006 г. достигна рекордните за прехода 4,1 млрд. евро.

От друга страна най-големите териториални диспропорции в икономиката на България се отнасят до инвестиционната активност, характеристиките на малкия и средния бизнес, до заетостта и доходите. В териториален аспект най-привлекателен за развитие и за привличане на инвестиции продължава да бъде Югозападният район за планиране, с решаващото значение на София. Значителни са и вътрешно регионалните различия - между областите и общините в районите за планиране.

Местното разпределение на преките чуждестранни и местни инвестиции показва тенденция за предпочитание към градските зони с добре развита инфраструктура и наличие на високо квалифицирани човешки ресурси. Анализът на регионалното разпределение на инвестициите показва, че то е много неравномерно.

Инвестиционните решения на международните компании главно се влияят от съществуващите възможности за започващ бизнес или изграждане на предприятия в кратки срокове. Това също често се определя не само от достъпа до бързи административни услуги, но също от възможността да се намерят готови за използване индустриални/ бизнес зони с подходяща инфраструктура.

Индустриалните зони с изградена техническа инфраструктура са важен инструмент за привличане на местни и чужди инвестиции и създаване на нови работни места, с цел стимулиране на икономическо развитие и намаляване на различията между отделните региони на страната. За целите на проекта индустриалната зона се определя като недвижим имот частна общинска собственост или частна държавна собственост. Експлоатацията, управлението и промоцирането на индустриалните зони могат да бъдат предоставени на подходящо юридическо лице. Развитието на индустриалните зони ще създаде възможности за осъществяване на нови инвестиционни проекти.

Като резултат на проучването на интереса на инвеститорите, имайки предвид сегашните възможности и опита на други страни в Централна и Източна Европа, може да се заключи, че наличието на индустриални зони със задоволителна и добре поддържана инфраструктура, определено увеличава инвеститорския интерес. В България има спешна нужда за създаване на модерни индустриални зони, които да бъдат предлагани на местни и чуждестранни инвеститори. Най-предпочитаните места са на разстояние 100 км от София и/или други големи градове с индустриални традиции и подходяща работна ръка, или в близост до големи магистрали или първокласни пътища с добри комуникационни връзки. Индустриалните зони, намиращи се в близост до градовете имат добро предимство да посрещнат нуждите на инвеститорите при изградена инфраструктура транспортен достъп до пътни мрежи, комуникации, водоснабдяване, газификация и др.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на икономиката и енергетиката инициират изпълнението на инвестиционна схема, финансирана със средства от Програма ФАР и националния бюджет, за развитие на индустриалните зони в България. Във връзка с изпълнението на тази схема, в рамките на проекти по програма ФАР BG 2005/ 017-586.04 и BG 2006/ 018-343.10.03 ще се идентифицират индустриалните зони в България.

Получените предложения ще бъдат класирани въз основа на критериите, посочени в т.4 “Оценка и избор на предложения” от Насоките за кандидатите.

Индикативният брой на идентифицираните индустриални зони в 6-те района за планиране и 28-те области в страната се очаква да бъде около и над 40-50, които да бъдат обект на изпълнение на дейностите в двете фази на проекта и по-нататъшните дейности свързани с Оперативна програма „Регионално развитие”.

Ще бъдат избрани 16 + общини, на които консултантът по проект BG 2006/ 018-343.10.03 ще изготви цялостна проектна и тръжна документация.

С инвестиционната схема в рамките на проект по Програма ФАР BG 2006/ 018-343.10.03 ще се финансира изграждането на елементи на инфраструктурата на индустриалните зони, получили най-висока цялостна оценка. В рамките на предвидените средства – 13.5 млн. евро ще се реновират и развият избрани зони, в зависимост от състоянието им и инвеститорския интерес.

Останалите предложения, които не попадат в тази първа инвестиционна схема, ще бъдат предвидени за финансиране в Оперативната програма „Регионално развитие”.


Институционална рамка:

Министерство на регионалното развитие и благоустройството е Договаряща институция по проекта. Министерство на регионалното развитие и благоустройството е държавният орган, отговорен за развитието на индустриалните зони и Управляващ орган на Оперативна програма „Регионално развитие”.


Дирекция „Инвестиционна политика” в Министерство на икономиката и енергетиката е Звено за изпълнение на проекта (ЗИП) и ще изпълнява предвидените в компетенциите й дейности по проекта.

Представителството на ЕК в България наблюдава изпълнението на проекта.



1.2 ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА И ПРИОРИТЕТНИ ВЪПРОСИ
Основна цел на проекта „Развитие на индустриалните зони” е да се увеличат инвестиционните възможности и подобри бизнес средата с цел да се увеличат преките чуждестранни и местни инвестиции и ускори икономическото развитие като част от подготовката на България за изпълнение на политиката на Европейския съюз за сближаване.
Конкретни цели на проекта:
Да се подобри инфраструктурата на индустриалните зони и бизнес парковете и да бъдат създадени условия за привличане на нови инвестиции, което ще доведе до нарастване на икономическия потенциал.

Ще бъдат осъществени ограничен брой инвестиционни проекти за подобряване инфраструктурата на индустриалните зони.


1.3 ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА
Предвидените средства в рамките на проект BG 2006/ 018-343.10.03 възлизат на 18 млн. евро, разпределени както следва:

  • за инвестиционен компонент – строителство - 13.5 млн.евро,

  • за техническа помощ за подготовка на технически/работни проекти и тръжни документи на 16 + зони - 3.2 млн.евро

  • и за строителен надзор - 1.3 млн.евро.



ВАЖНО:

Средствата за изпълнението на проектите няма да бъдат предоставяни директно на общините или областните администрации. След извършения подбор, Министерството на регионалното развитие и благоустройството като Договарящ орган по схемата ще сключи договорите за строителство и супервизия на строителните дейности.


2. ПРАВИЛА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
А) Допустимост на кандидатите:


  • Ще бъдат допускани за разглеждане предложения, с доказана частна общинска или частна държавна собственост


Б) Местонахождение:


  • Дейностите трябва да се изпълняват на територията на избраната община/област в Република България.


В) Видове дейности:


  1. Създаване на база данни за представяне на индустриалните зони в България пред потенциални инвеститори и изпълнение на другите дейности, свързани с първата фаза на проекта




  1. Подобряване и развитие на инфраструктурата в индустриалните зони, за повишаване привлекателността им за местни и чуждестранни инвестиции.


Дейностите, които могат да бъдат финансирани по втора фаза на този проект, включват:
Водоснабдяване и канализация на индустриалните зони, включващи:

  • Рехабилитация и доизграждане на нови и съществуващи водоснабдителни и/или канализационни мрежи.

  • Изграждане (ново строителство) на допълнителни малки водоизточници и местни резервоари.


Подобряване на пътната инфраструктура, включващи дейностите:

    • Рехабилитация на съществуващи пътища към зоната и вътре в нея

    • Изграждане на нови пътища към зоната и вътре в нея.


Рехабилитация и изграждане на други елементи на техническата инфраструктура:

  • Подмяна и прокарване на нови инсталации за електроснабдяване, както и за телекомуникационни мрежи;

  • Топлоснабдяване, газификация, и други дейности необходими за функционирането на индустриалните зони.


Рехабилитация и реконструкция на сгради:

  • Боядисване на фасадите, подмяна на мазилки и боядисване на вътрешните помещения, ремонт на покрива, подмяна на водопроводи, ел. инсталации, съобщителни кабели и др.


Проектните предложения могат да включват комбинирани интервенции (рехабилитация, реконструкция, ново строителство), но в рамките на описаните по-горе избираеми дейности. Интервенциите трябва да дават завършени резултати и пълна функционалност на обекта.


ВАЖНО:

Всички новоизградени или реконструирани/рехабилитирани дълготрайни активи трябва да бъдат държавна или общинска собственост.





Г) Брой на предложения на кандидат


Всяка община/ област може да участва с повече от едно предложение за индустриална зона.



3. НАЧИН НА КАНДИДАТСТВАНЕ И ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПРОЦЕДУРИ


3.1 Формуляр за кандидатстване и придружаващи документи

За всяка индустриална зона трябва да бъде попълнен отделен Формуляр за кандидатстване. Кандидатите трябва да се придържат стриктно към зададения формат на Формуляра за кандидатстване.


Формулярът за кандидатстване следва да се попълни внимателно и максимално ясно, така че да може да бъде оценен правилно.

Ще се изискват пояснения само тогава, когато изложената информация е неясна и не позволява на Договарящата институция (Министерство на регионалното развитие и благоустройството) да направи обективната оценка.


Няма да бъдат приемани формуляри, попълнени на ръка.
Само формулярът за кандидатите Приложение №1 и с документите и информацията към него, които трябва да бъдат попълнени и представени, ще бъдат предадени на оценителите за оценка. Затова е изключително важно тези документи да съдържат ЦЯЛАТА нужна информация, отнасяща се до проекта.
Придружаващи документи към Приложение №1
1. Заповед за упълномощаване/пълномощно, издадена от кмета/областният управител, в случаите когато формулярът за кандидатстване е подписан от друго лице (оригинал).

2 Акт за собственост на индустриалната зона (копие).

3 Клетвена декларация от кандидата, че индустриалната зона не се финансира по друг проект.

4. Описание на дейностите и индикативния(експертен) размер на средствата за подобряване на инфраструктурата до границите на индустриалната зона и реконструкция на сгради и други елементи на инфраструктурата в границите на имота - т. 8 до т. 18 вкл. от приложението, за които се иска финансиране по проекта на програма ФАР.

5. Дигитални снимки на терена.

6. Сканирана скица/план на имота, ако има такава.

7. Друга информация, свързана с поставените въпроси и изисквания, включително и допълнителна по преценка на кандидата.


В случай, че кандидатът бъде одобрен следва да представи:

1. Декларация, че индустриалната зона няма да се използва за други цели в продължение на 10 г.

2. Решение на Общинския съвет, за включване недвижимия имот общинска собственост за развитие на индустриална зона финансирана по проекта на Програма ФАР.

3. Декларация, че ще поеме разходите на Управленския екип за срок от 5 години като осигури необходимото оборудване и обзавеждане за работата на Управленския екип.





3.2 Къде и как да се подаде предложението

Получените предложения от общините, заедно с тези от съответните областни администрации, трябва да бъдат изпратени в запечатан плик/пакет/ с препоръчано писмо, по куриер или да бъдат доставени на ръка (на лицето, предало проектното предложение се издава разписка с подпис и дата) на посочения по-долу адрес:

Пощенски адрес, адрес за доставка на ръка или по куриер:

Министерство на регионалното развитие и благоустройството

ул. ”Кирил и Методий” № 17-19,

ет.5, стая 524

гр. София 1202
Предложения, изпратени по друг начин (напр. по факс или по електронна поща) или на друг адрес, ще бъдат отхвърлени.

Предложения, с изцяло попълнен формуляр за кандидатстване Приложение №1 и Приложение №2 (само за областните управители), трябва да бъдат представени в един оригинал на хартиен носител и на електронен носител (дискета или CD-ROM). Електронната версия на формуляра за кандидатстване трябва да отговаря изцяло на варианта, приложен на хартия.


За контакти при възникнали въпроси:

9405 374 Катя Райнова,

e-mail: KRainova@mrrb.government.bg.
Формулярът за кандидатстване трябва да бъдат предоставен в един оригинал на хартиен носител и на електронен носител (дискета или CD-ROM).
На пощенския плик/пакет трябва да е отбелязано следното:


  • Надписът: Предложение за Проект „Развитие на индустриалните зони” BG 2005/ 017-586.04.01 и BG 2006/ 018-343.10.03

  • Надписът: Да не се отваря преди началото на сесията по отваряне на предложенията

  • Наименованието и адреса на кандидата.

  • Министерство на регионалното развитие и благоустройството

ул. ”Кирил и Методий” № 17-19,ет.5, стая 524

гр. София 1202


3.3 Краен срок за приемане на проектните предложения

Крайният срок за приемане на предложенията е 16:00 часа на 18 юли 2007 г. Всяко предложение получено по-късно от крайния срок ще бъде автоматично отхвърлено, дори ако датата на пощенското клеймо предшества крайния срок или закъснението е в резултат на грешка или забавяне от куриерската фирма.



3.4 Допълнителна информация


На посочения по-долу адрес могат да се изпращат въпроси по електронна поща или по факс не по-късно от 21 дни преди крайния срок за получаване на предложенията, като ясно се посочва номера на поканата за набиране на предложения:
Адрес на електронна поща: KRainova@mrrb.government.bg

Факс: 986 53 87 или 987 07 37


Отговорите ще се получат не по-късно от 11 дни преди крайния срок за приемане на проектни предложения.

За да се запази равнопоставеността между кандидатите, Договарящата институция не може да даде предварително мнение за допустимостта на даден кандидат или проект



4. ОЦЕНКА И ИЗБОР НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Предложенията ще се проверяват и оценяват от Договарящата институция (Министерството на регионалното развитие и благоустройството) с помощта на Оценителна комисия.

Всички проектни предложения, представени от кандидатите, ще се оценяват на следните етапи и по следните критерии:



  1. ЧАСТ 1: ОТКРИВАЩА СЕСИЯ И АДМИНИСТРАТИВНА ПРОВЕРКА

Ще бъде оценявано дали:

  1. • Е спазен крайният срок. Ако крайният срок не е бил спазен, предложението автоматично ще бъде отхвърлено (Виж Параграф 3.3)

  2. • Формулярът за кандидатстване – Приложение №1 отговаря на всички изисквания.

  1. ЧАСТ 2: ОЦЕНКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЯТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ИНДУСТРИАЛНИ ЗОНИ

  1. Критерии за право на участие :

Проверка дали кандидатът и дейностите са допустими за финансиране, а именно:

  • Собствеността на предлаганата индустриална зона;

  • Дейностите, за които може да се кандидатства за финансиране

  1. Оценка на качеството на предложенията

КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯТА ЗА ИНДУСТРИАЛНИ ЗОНИ

Само предложения, съдържащи надлежна документация относно собствеността на земята (общинска/ държавна), ще бъдат допуснати за разглеждане.
Най –подходящите терени ще бъдат избрани след прилагане на двустепенна оценка по определените критерии, както следва:
Първи етап:

  • размер на терените за изграждане на индустриални зони, при минимален размер 100 дка;

  • местоположение на индустриалната зона - близост до градове с над 20 000 жители, както и транспортен достъп до автомагистрали, републикански пътища, летища и други;

  • степен на изграденост на техническата инфраструктура до границите на индустриалната зона;

  • наличие на университети и/ или научно -изследователски институти


Втори етап:

  • проявен инвеститорски интерес за настаняване в индустриалната зона, като предимство ще имат високотехнологични производства определени по класификацията на Евростат и ОИСР;

  • местоположение на терените в региони - общини с безработица над средната за страната за предходната година;

  • необходими средства за изграждане на техническата инфраструктура


Първи етап:
Таблица за оценка

Критерии

Максимална оценка

или

Формула за определяне

Източник на информация


1. Размер на терена







Размер на терена за изграждане на индустриални зони, при минимален размер 100 дка – К1n


К1n =, където

X e размерът на наличния терен, предложен за индустриална зона, сравнен с минималния изискван размер на терена от 100 дка

Формуляр за кандидатстване, Приложение 1: Въпроси № 4

2. Местоположение на терена до най-близкия град с население над 20 000 жители







Местоположение на предложения терен за индустриална зона до най-близкия град с население над 20 000 жители - К2n

К2n =х 0.5, където

N e броят на жителите в най-близкия град до предложения терен за индустриална зона, сравнен с минималния изискан брой - 20 000 жители



Формуляр за кандидатстване, Приложение 1: Въпрос № 3

3. Местоположение на терена до основна базисна инфраструктура

25





3.1.Разстояние до най близкото летище (км)

3.2 Разстояние до най близкото пристанище (км)

3.3Разстояние до възел на най близката магистрала (км)

3.4 Разстояние до най-близката гара на жп транспорт (км)

3.5 Разстояние до най-близкия град с население над 20 000 жители

5
5
5
5
5

Формуляр за кандидатстване, Приложение 1: Въпроси №3; 19-22

4. Степен на изграденост на инфраструктурата до границите на индустриалната зона

30





4.1. Електроснабдяване

4.2 Газоснабдяване

4.3 Водоснабдяване

4.4 Канализация

4.5 Пътна инфраструктура

4.6Телекомуникационна инфраструктура



5

5

5

5

5

5

Формуляр за кандидатстване, Приложение 1: Въпроси № 10-18

5. Наличие на университети и/ или

Научно -изследователски

институти

10





5.1. Университети

5.2. Научно -изследователски

институти


5

5

Формуляр за кандидатстване, Приложение 1: Въпроси № 23


Оценяване и класиране

Проектните предложения се класират съобразно получените стойности по формулите за първите два критерия, към които се добавят броя на точките, които са получени по следващите критерии.
Всяко предложение ще бъде оценено от двама оценители. В случай на разлика по-голяма от 7 точки, предложението ще се оцени от оценител-арбитър, чиято оценка е окончателна.

Класиралите се предложения се включват в базата данни за изпълнение на дейностите по първа фаза на проекта и за по-нататъшна оценка с участието на консултантите по проекта, за изготвяне на проектно-сметна документация и определяне на необходимите средства за строително-монтажни работи.

Индикативният брой на идентифицираните индустриални зони в 6-те района за планиране и 28-те области в страната се очаква да бъде около и над 40-50, които да бъдат обект на изпълнение на дейностите в двете фази на проекта и по-нататъшните дейности свързани с Оперативна програма „Регионално развитие”.
Втори етап:

За вторият етап на оценката се включва критериите за оценка на инвестициите, които ще се реализират в индустриалната зона и необходимите средства за развитието на зоната, а именно:


  • Оценка на инвестиционния проект, който ще се реализира на територията на индустриалната/бизнес зона, като предимство ще имат високотехнологични производства определени по класификацията на Евростат и ОИСР;

  • Оценка на индустриалните зони по региони като предимство ще имат общини с безработица над средната за страната;

  • Оценка на необходимите средства за развитие на техническата инфраструктура и реконструкция на сгради.


Вторият етап на оценката се прилага при наличен или доказан инвеститорски интерес към индустриалната зона. Оценката на инвеститорския интерес за настаняване в индустриалната зона е съгласно Формуляра за кандидатстване, Приложение 1: Въпрос № 25.

В случаите когато няма инвеститорски интерес, за привличане на инвеститори ще се окаже съдействие както по линия на изпълнение на проекта, така и от дирекция „Инвестиционна политика” на Министерство на икономиката и енергетиката, която е Звено за изпълнение на проекта, и от Българската агенция за инвестиции.


КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА

При наличен или доказан инвеститорски интерес оценката на качеството на предложенията, ще бъде извършена в съответствие с критериите за оценка, изложени в таблиците за оценка.


Оценката по критерий № 1(К1n) – Оценка на инвестиционния проект, който ще се реализира на територията на индустриалната/бизнес зона

Таблица №1



Оценка по критерий К1n на инвестициите в дълготрайни активи

Наименование на икономическите дейности

съгласно Националната класификация на икономическите дейности НКИД-2003/ NACE.BG-2003 на НСИ, съответстваща на Статистическа класификация на икономическите дейности на ЕС (NACE Rev.1.1)



Брой точки

1.

Инвестиции във високотехнологични производства и услуги/ по класификацията на ЕВРОСТАТ и ОИСР, с посочен код на позицията от НКИД 2003 на НСИ/

5-10

1.1

Инвестиции в силно високотехнологични производства и услуги

10




в канцеларска и електронноизчислителна техника (30)







в радио-, телевизионна и далекосъобщителна техника (32)







в медицински, прецизни и оптични апарати и инструменти и др. (33)







в дейности в областта на далекосъобщенията (64)







в лекарствени вещества и продукти (24.4)







във въздухоплавателни и космически средства и техните двигатели (35.3)







в дейности в областта на компютърните технологии (72)







Научноизследователска и развойна дейност (73)




1.2.

Инвестиции в средно високотехнологични производства

8




в химични продукти (24)







в машини, оборудване и др. (29)







в електрически машини и апарати, некласифицирани другаде (31)







в автомобили, ремаркета и полуремаркета (34)







в превозни средства, без автомобили (35)




2.

Инвестиции в други производства извън тези по т. 1/код CF (45.12, 45.23, 45.24, 45.33) от НКИД/

7

4.

Инвестиции в образование и здравеопазване

10

5.

Инвестиции в други икономически дейности от НКИД извън тези по предходните т. 1 и 4

3

При наличие на повече от един проект се взима средноаритметична стойност на получената оценка на инвестиционните проекти
2. Оценката по критерий №2 (К2n): Оценка на индустриалните зони в региони/общини с безработица над средната за страната
Таблица №2

Категория на общината в зависимост от

Равнище на безработица по общини %

по данни на Агенцията по заетостта за предходната 2006 година





Брой точки

Общини с безработица 50 на сто и по-висока от средната за страната за предходната година

10

Общини с безработица от 1 вкл. до 35 на сто по-висока от средната за страната за предходната година

7

Други

1




  1. Оценката по критерий №3 (К3n): -Оценка на необходимите средства за развитие на техническата инфраструктура до границите на имота и реконструкция на сгради и други елементи на инфраструктурата в границите на имота

Таблица №3

Оценка на необходимите средства за изграждане/рехабилитация на техническата инфраструктура и/или сгради на територията на индустриалната зона

Брой точки

Изцяло изградена – необходимост от рехабилитация със средства не повече от 0.6 млн. евро

9-10 т.

Частично изградена – необходимост от допълнителни средства в размер от 0.6 до 1.5 млн. евро

6-8

Частично изградена – необходимост от допълнителни средства в размер от 1.5 до 2.5 млн. евро

3-5

Слабо изградена или неизградена инфраструктура - необходими средства над 2.5 млн. евро

0-3

Получените оценки по трите критерии се сумират и предложенията се класират по получените стойности като максималната оценка е 30 точки.

Всяко предложение ще бъде оценено от двама оценители. В случай на разлика по-голяма от 7 точки, предложението ще се оцени от оценител-арбитър, чиято оценка е окончателна.

5. УВЕДОМЯВАНЕ ОТНОСНО РЕШЕНИЕТО НА ДОГОВАРЯЩАТА ИНСТИТУЦИЯ

Кандидатите ще бъдат уведомени писмено относно решението на Договарящата институция (Министерството на регионалното развитие и благоустройството) във връзка с тяхната кандидатура. Решение за отхвърляне на дадено предложение ще се взема на следните основания:



  1. • предложението е получено след обявения краен срок;

  2. • предложението е непълно или не отговаря в други отношения на поставените административни условия;

  3. • кандидатът не отговарят на условията за допустимост;

  4. • дейностите в проекта не отговарят на условията за допустимост (например дейностите в проектопредложението не се покриват от програмата, превишава се максималния срок за изпълнение, исканата сума превишава допустимия максимум, т.н.);

  5. • предложението не отговаря напълно на условията;

  6. • преценено е, че от техническа и финансова гледна точка предложението е с по-ниско качество в сравнение с одобрените;

  7. • въпреки, че предложението покрива критериите, нужни за положителна оценка, друго предложение от подобно естество е постигнало по-висок резултат;

  8. • един или повече от изисканите придружителни документи не са били набавени в рамките на определения краен срок;

  9. • други критерии или изисквания , посочени в тези Насоки не са били спазени.

Решението на Договарящата институция да отхвърли дадено предложение е окончателно.
6. ИНДИКАТИВНА ВРЕМЕВА РАМКА
Датата, на която Договарящата институция планира да обяви решението си след приключване на процедурата по оценка на допустимостта на кандидатите е (20/08/ 2007 г).. Тази дата е само индикативна. Окончателното решение за одобрените проекти ще бъде обявено през Ноември 2007 г.



1 Информацията за индексите е от “World Investment Report” 2006(UNCTAD) по усреднени данни за периода 2003г. – 2005 г. FDI Performance Index представлява съотношение между дела на страната в глобалните потоци от чужди инвестиции и дела на страната в глобалния вътрешен продукт)

2 FDI Potential Index се изчислява на базата на 12 икономически и структурни променливи

BG 2005/ 017-586.04.01 и BG 2006/ 018-343.10.03: Насоки за кандидатите

от



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница