Програма за управление на дейностите по отпадъците период на действие: 2008 2013 г. В ъ в е д е н и е



Дата16.10.2018
Размер361.55 Kb.
#89935
ТипПрограма



ОБЩИНА БРЕЗНИК – ОБЛАСТ ПЕРНИК


ОБЩИНСКА ПРОГРАМА

ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОТПАДЪЦИТЕ

период на действие: 2008 - 2013 г.
В Ъ В Е Д Е Н И Е:
Общинската програма за управление дейностите по отпадъците е разработена на основание изискванията на чл.79 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и чл.29 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО), според който програмите за управление на отпадъците са неразделна част от общинските програми за околна среда и се разработват, приемат и отчитат по реда на ЗООС.

Програмата има за цел да се постигне екологосъобразно управление на отпадъците в общината.

Основни акценти в програмата са:

- подобряване на системата на организирано сметосъбиране и сметоизвозване;

- проучване възможностите и създаване организация по разделното събиране на отпадъците;

- участие в съвместен проект с община Перник за изграждане на ново съвременно регионално депо за събиране и обезвреждане на отпадъците;

- етапно ликвидиране на незаконните сметища и почистване на замърсените терени;

- подобряване контрола върху фирмата, осъществяваща дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване .

Програмата е разгледана и приета на Заседание на Общински съвет-Брезник.

Кмет на Община Брезник:

/инж. Хр. Миленков/


1. Обща характеристика на Община Брезник.
1.1. Географска и историческа характеристика на територията

на общината.
Брезнишката община е разположена в западната половина на Граовското поле, като част от Пернишка област, обхваща територия от 404 кв.км и представлява 16,9% от територията на областта.

Общината граничи с общините: Перник, Сливница, Трън, Земен, Ковачевци, Драгоман и Божурище. Релефът в общината е разнообразен.

От североизток котловината граничи с Вискяр планина, а на юг и югозапад допира с Любаш и Черна гора.

Средната надморска височина е 750 м. Климатът е умерено континентален с изразени температурни инверсии в долините. Средната температура на най-студеният месец януари, в Брезник е -1,7° С, а средната температура на най-топлия месец – юли е 19,6°С. Преобладаващите ветрове са от север и северозапад.

Характерни за общината природни залежи и природни дадености са нефтошистите, червеният пясъчник, желязната минерална вода. В границите на общината са включени 35 селища – 1 град, 34 села и 50 махали. Населението възлиза на 7950 души /31.12.2004 г/. По-голямата част от тях 4345 души живеят в града и представлява 55% от общия брой.

Определящи за общинската промишленост са „Брист ХМ” АД, „Брезина - 2000” ООД, „Нефтошисти”,”БЕНЕТ” ЕООД, „Ивко Индустриал” ООД, „МЕГИ – 96” ООД, свързани с производството на хладилна техника, шивашка продукция, дограма и конструктивни елементи и хранително – вкусова промишленост.

На територията на общината и в частност в града няма типични за други селища източници на замърсяване, което определя и сравнително доброто качество на въздуха. В значителна степен това се влияе и от непосредствената близост на лесопарк „Бърдото” до града, както и високия дял на гори в цялата община.

Следва обаче да се отбележи, че през зимния период, поради използването основно на твърдо гориво за отопление от домакинствата се наблюдава замърсяване със серен диоксид.

Замърсяването на въздуха с прах се наблюдава и през лятото, като резултат на невъзможността на този етап за регулярно миене на улиците в населените места.

В горното течение водите на реките преминаващи през селищата на общината /р. Конска, Светля, Романска, Бабешка и др./ са чисти. Непосредствено след града и селата картината се променя и влошава поради изпускане на отпадни води от предприятия и битови води от населението. Липсата на пречиствателни станции и заустването на канализационните води в реките нанася щети на водната флора и фауна.

Питейното водоснабдяване се осигурява чрез язовир „Красава”, мрежата от групата „Секирна – Брезник” и местни водохващания със съответните пречиствателна станция в Брезник, система за хлориране, почистване и поддържане на каптажи и резервоари. Проблемите със замърсяването на реките в близък и дългосрочен план ще се решават поетапно с изграждане на канализационна мрежа в селата и модулни пречиствателни станции. Приоритетно изпълнението на задачата ще започне с гр. Брезник и селата Слаковци, Велковци и Ноевци.

Извода, който можем да направим е, че в общината няма предприятия и производства, които да замърсяват околната среда. Затова общинската администрация отдава приоритетно значение на дейностите по събиране и третиране на битовите и строителни отпадъци и спазването на Наредба № 1 на Общинския съвет в частта по опазване на чистотата на територията на общината.


2. Обхват, цели и принципи на програмата.
2.1. Обхват.

Програмата за управление на отпадъците предвижда да обхване населените места на общината и всички дейности по събиране, извозване и депониране на всички битови и строителни отпадъци на територията на Община Брезник, създаване на ред и дисциплина при събиране, транспортиране и депониране на битовите и строителните отпадъци на определените за целта места.


2.2. Цели.
Основните цели по управление на отпадъците на територията на общината, се свеждат до:

- ежегодно актуализиране на графика за централизирано събиране, транспорт и депониране на ТБО;

- подобряване организацията по събиране на битовите отпадъци от населението;

- дооборудване на града и населените места със съдове за събиране на битовите отпадъци;

- създаване на организация по поддържането на съдовете за отпадъци в добро техническо състояние;

- отпочване на разделното събиране на отпадъците;

- засилване контрола върху населението на общината и санкциониране на нарушителите, които изхвърлят отделни видове отпадъци на нерегламентирани за целта места;

- осъществяване на мероприятия, целящи използването в максимална степен капацитета на съществуващото Депо за ТБО до изграждането на ново такова;

- осъществяване на постоянен контрол върху фирмата, изпълняваща дейностите по събиране, извозване и депониране на ТБО;

- обезпечаване участието в реализирането на съвместния проект с Община Перник за поетапно изграждане на ново Регионално депо за ТБО;

- изготвяне на проект за техническа и биологична рекултивация на общинското депо за ТБО в съответствие с изискванията на Наредба № 26 за рекултивацията на нарушени терени, във връзка с наближаване крайния срок на експлоатация на депото и включване в регионалното депо за ТБО.
2.3. Принципи при управление на отпадъците.
Основните принципи, които трябва да се спазват при изготвяне на Програмата за управление на отпадъците са:

- цялостно обхващане на населението, както и всички обекти на територията на общината в системата за централизирано събиране и извозване на твърдите битови отпадъци и строителни отпадъци при създаване на съответните условия за това;

- почистване на натрупаните отпадъци в ново образували се нерегламентирани депа, тяхното рекултивиране, упражняване на ефективен контрол от Общинската администрация и кметства, относно депонирането на отпадъци на различни от определените за целта места;

- избор на подходящи площадки за проектиране и изграждане на съвременни депа, отговарящи на нормативните изисквания и осигуряващи нормативните изисквания за екологосъобразно обезвреждане на депонираните отпадъци;

- изследване на количествата и качеството на генериращите се отпадъци с оглед тяхното максимално оползотворяване или рециклиране или минимизиране;

- поетапно въвеждане на разделно събиране на образуваните отпадъци.


3. Съществуващо положение
3.1. Събиране и извозване

Системата за събиране на отпадъци обхваща цялата територия на Община Брезник. Дейността по сметосъбиране се осъществява от фирма „Стройинженеринг – 94” ЕООД. В договора с тях освен посочените дейности е включено и миене на улици по предварителна заявка от Общината. Останалите дейности, свързани с почистването и поддържането на уличните платна, тротоари и зелени площи се извършва от работници по програмите за временна заетост и работници, ползващи социални помощи.

Събирането на битовите отпадъци се осъществява по предварително утвърдени и договорени маршрути и график по населените места и съответна кратност за месеца.

При извънредни обстоятелства се извършват допълнителни извозвания извън предварителния график с цел поддържане на по-добра чистота в населените места.

Съдове, в които се събират битовите отпадъци са тип „Бобър” 1.1 и кофи „Мева”. Те са разположени по определена схема, като обикновено контейнерите се разполагат на по – централни места, пред и около жилищните блокове, в близост до магазини, училища, фирми и т.н., а кофите за смет пред по – отдалечени един от друг частни домове и улици с по – големи наклони.

Списъка за броя, разположението, маршрутите и кратността на извозване са показани в ПРИЛОЖЕНИЕ 1 . Най - общо това изглежда по следния начин:

В град Брезник са разположени 231 контейнера тип „Бобър” 1.1 и 300 броя кофи тип „Мева”. Освен тези са поставени и 50 броя контейнери за разделно събиране, съответно 20 броя за хартия, 20 броя за пластмаса и 10 броя за стъкло.

В селата са разположени 216 контейнера тип „Бобър”1.1 и 16 броя кофи тип „Мева”.

В някои от населените места са необходими още съдове, а като цяло е належащо увеличаване кратността на извозване за което трябва да се направи необходимото за следваща календарна година.
3.2. Депониране

Сметището, което обслужва цялата община се намира в местността „Чифлик” на 2 км. от град Брезник и на 500метра от урбанизирана територия. Площта на депото е 9333 дка. Същото се експлоатира от 1973 година. Има разработен план за привеждането му в съответствие с нормативните изисквания. В изпълнение на този план депото е оградено, направени са отводнителни канавки, изградена е помощна постройка с бариера и е осигурен контрольор в рамките на работното време.

В депото се обезвреждат битови отпадъци с не опасен характер, отпадъци от търговска дейност, които по състав и свойства могат да бъдат съотнесени към битовите, от домакинства, учреждения и общи градски източници /почистване на улици и обществени места/, от производствена дейност. Приемат се отпадъци, събрани в резултат на организирано сметосъбиране и инцидентно доставени количества от физически и юридически лица,за които се извършва визуален контрол за не опасния им характер. Доставените отпадъци се разтоварват и се обработват, като се уплътняват и запръстяват с трактор ДТ – 75. Количествата на отпадъците се определят на база вместимост на съдове и капацитета на транспортиращата техника. Няма кантар за определяне на точното им количество. Фирмите, които извозват разрешените не опасни промишлени отпадъци, след отразяване в дневника на депото, от контрольора се заплащат по 1 лев на м3 . Тарифата е определена от Общински съвет – гр. Брезник.
3.3. Управление на дейностите.

Изпълнител по събирането и извозването на битовите отпадъци в общината по силата на договор от 03.01.2008. е фирма „Стройинженеринг – 94” ЕООД.

Управлението на тази дейност е добре организирано и се извършва по определен график. Контрола по него се осъществява от специалист от общинската администрация, отговарящ за екологията, хигиенизирането и комуналната дейност. Подобни пълномощия по контрола на тази дейност са дадени на кметовете и кметските наместници по населените места.

От общинската администрация се извършват проверки на криминално депонирани отпадъци и се прави необходимото по тяхното премахване и санкциониране на извършителите, което не винаги е възможно, тъй като в повечето случаи нарушителите са неизвестни.

Общинската администрация работи по местна Наредба № 1 за поддържане чистотата и опазване на околната среда , приета на заседание на общинския съвет – Брезник.

Община Брезник е партньор с Община Перник по изграждането на регионалното депо за ТБО – Перник, отговарящо на съвременните изисквания.

В момента общината извършва необходимите процедури по разработването на проект за рекултивация на общинското депо с цел закриването му. Съгласно Националната програма за управление на дейностите по отпадъците крайния срок за преустановяване на експлоатацията на съществуващите депа е 16 юли 2009 г. при условието, че регионалното депо влезе в експлоатация.
3.4. Отчетност

Отчетността относно генерираните битови и строителни отпадъци се води като ежегодно се попълват информационни карти за МОСВ и Статистическия институт.

Основните причини за това са:


  • Определянето на количеството на образуваните отпадъци се извършва по броя на извозените съдове и капацитетните възможности на автомобилите, с които се транспортират, а не чрез измерване.

  • На фирмите със собствен сметоизвоз количествата се определят визуално и то само в рамките на работното време.

  • На всички останали частни лица – по приблизителни окомерни определения.

  • Липсват наблюдения за количеството на отпадъците по източници на образуване /домакинства, учреждения, търговия и др./

Депото има капацитет за минимум още 10 години. Друг е въпроса, че нормативните изисквания не позволяват това. С въвеждането в експлоатация на регионалното депо – Перник, въпроса с отчетността на количествата ще бъде решен, но за сметка на това ще остане открит проблема със строителните и някои други дребни отпадъци от частни лица, които няма къде да бъдат извозвани. По тази причина Община Брезник ще работи по запазването на сега съществуващото депо като такова само за строителни отпадъци, след завършването му. В потвърждение на тази тенденция са данните за последните три години, видно от следната таблица за генерираните количества:


Година

Смесени битови отпадъци

Строителни отпадъци

Промишлени отпадъци

2005г.

3570т.

89т.

42т.

2006г.

3137т.

121т.

142т.

2007г.

5140т.

2027т.

384т.

От посочените данни можем да направим извода, че увеличението на данните за битовите отпадъци идва от факта, че през 2007 г. е реализирана задачата за обхващане на всички населени места с организиран сметоизвоз. Увеличаването на строителните отпадъци са по две причини: Първо – извършващите се реконструкции и преустройства от страна на фирмите, и второ, което е много важно- засилване контрола от страна на общината по недопускане създаване на криминални нерегламентирани сметища, своевременно почистване на такива и създаване на навици от страна на физически и юридически лица да извозват отпадъците на общинското депо.


3.5. Финансови параметри на дейностите по третиране на отпадъците.

Разходите за събиране , третиране и депониране на ТБО за последните три години е както следва:

2005 г. – 54 226 лв.

2006 г. – 69 558 лв.

2007 г. – 78 833 лв.

Постъпленията от такса смет са:

2005 г. – 87 424 лв.

2006 г. – 105 815 лв.

2007 г. – 161 379 лв.

Общински съвет – Брезник е приел план – сметка за 2008 година за услугите по сметосъбиране, сметоизвозване, осигуряване на съдове и поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в размер на 179 672 лв. в това число:



  1. Осигуряване на съдове – 43 000 лв.

  2. Сметосъбиране и сметоизвозване – 98 708 лв., в това число – уведомления за дължими такси, стикери и табели – 5 000 лв.

  3. Поддържане и експлоатация на депото – 13 864 лв., в това число:

  • обработка – 4400 лв.

  • запръстяване + самосвал + багер – 2600 лв.

  • нерегламентирани сметища – 6000 лв.

  • дезинфекция – 864 лв.

  1. Поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – 24 100 лв., в това число:

миене на улици – 3 000 лв.

Утвърдената такса битови отпадъци за 2008 г. е както следва:

а/ за застроени жилищни и вилни имоти на граждани и жилищни имоти на предприятията върху данъчната им оценка – 4 промила в това число:


  • сметосъбиране и сметоизвозване – 2 промила

  • поддържане на депото за ТБО – 0,5 промила

  • поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване – 1,5 промила

б/ за незастроените имоти на граждани, както и тези извън регулационния план – върху данъчната оценка – 2 промила, в това число

  • поддържане на депо ТБО – 0,5 промила

  • поддържане на чистотата в общинските площи – 1,5 промила

в/ за не жилищни имоти на юридически и физически лица при собствено сметоизвозване – 3 промила, в това число

  • поддръжка на депо – 1,5 промила

  • поддържане на чистотата в общинските площи – 1,5 промила

г/ подалите декларации юридически лица за заплащане на количество в зависимост от броя и вида на съдовете, заплащат такса, формирана от сумите за закупуването им, сметосъбиране, сметоизвозване, поддръжка на депо и поддръжка чистотата на общинските площи:

  • сметосъбиране, сметоизвозване и депо:

  • за един контейнер „Бобър” 1.1 куб. м. – 600 лв.

  • за една кофа „Мева” 0.1 куб. м. – 55 лв.

  • за поддържане на чистотата на обществените площи – 1.5 промила.

д/ за не жилищни имоти на юридически и физически лица (ЕТ), на които се извършват услугите по сметосъбиране и сметоизвозване извън тези по предходната точка (по количества) се заплаща такса, пропорционално върху отчетената стойност на активите в размер на 18 промила, в това число:

  • сметосъбиране и сметоизвозване – 15 промила

  • поддържане на депо – 1,5 промила

  • поддържане на общински площи – 1,5 промила

Ако се появи разлика между постъпленията от такса „Смет” и фактическите разходи за събиране, транспортиране и депониране на ТБО, то тя се покрива от Общинският бюджет.


  1. Оценка на съществуващото състояние

На база на направените проучвания и наблюдения на генерираните отпадъци на територията на община Брезник – тяхното събиране и извозване, могат да се направят следните изводи за състоянието на системата за управление на отпадъците:



  • Осигурено е централизирано събиране и извозване на битовите отпадъци от населението на общината.

  • Депонирането е основен метод за третиране на отпадъците от населението.

  • Фирма „Стройинженеринг – 94” ЕООД е основната фирма, която извършва дейностите по третиране на отпадъците.

  • Основните неща за привеждане на общинското депо съгласно нормативните изисквания са изпълнени и то има капацитет да работи още 10 години.

  • В резултат на засилената превантивна дейност значително е намалял броя на криминалните депа за битови и строителни отпадъци. Общината полага усилия и за почистването на съществуващите такива.

  • Съдовете за събиране на отпадъците в някои населени места не са напълно достатъчни, а значителна част от тях се нуждаят от ремонт.

  • Поставено е начало на разделното събиране на отпадъците / виж Приложение 1 /

  • Разработена е и е приета от Общински съвет – Брезник Наредба № 1 за поддържане на чистотата и околната среда на територията на общината.

  • Общината е партньор на Община Перник по отношение изграждане на Регионално депо за ТБО.

  • Недостатъчна е ролята на екологични и неправителствени организации в общината, както и ролята на обществеността, като контрола на дейностите по управление на отпадъците е оставен само в ръцете на Общинската администрация




  1. Формулиране и приоритизиране на проблемите

Като се изхожда от съществуващото състояние, основните проблеми, които трябва да се решат в общината, свързани с дейностите по управление на отпадъците са:



  • Упражняване на непрекъснат контрол по своевременното извозване на депонираните отпадъци, като се наблюдават графиците и маршрутите за цялата община.

  • Налагане на по – ефективен контрол от Общинската администрация с цел недопускане на криминално депониране на отпадъци покрай пътища, поречия на реки и територии, извън населените места.

  • Своевременно намиране на възможност и създаване на необходимата организация по ликвидиране и почистването на вече оформили се нерегламентирани сметища.

  • Обработка на съществуващото депо с едрогабаритна техника за подравняване и запръстяване с цел по – добро използване на капацитетните му възможности и ефективното му използване до построяване регионалното депо Перник.

  • Изготвяне на проект за техническа и биологична рекултивация във връзка с наближаване крайният срок на експлоатация на общинското депо за ТБО.

  • Да продължи работата по експерименталното разделно събиране на битовите отпадъци с цел увеличаване обхвата на обектите и територията и оползотворяването на по ценните отпадъци.

  • Необходимо е закупуване на допълнително съдове за част от населените места и увеличаване на кратността на извозване на отпадъците, като в същото време се направи организация за поддържане в добро техническо състояние на вече използваните в момента.

  • Провеждане на разяснителна работа за екологичните вреди от неправилното и безразборно депониране на различните видове отпадъци сред населението.

За постигането на тези цели е необходима точна преценка на финансовите възможности на общината, както и търсене на съдействие от неправителствени организации и обществеността. В плана за действие по управление на отпадъците /Приложение № 2/ са заложени мероприятия със срокове 2008 – 2013 година. С предвидените мероприятия се цели подобряване екологичното състояние в общината.

Програмата за управление на отпадъците включва наименованието на мероприятието, срок за изпълнение, отговорник, необходими средства, източник на финансиране и очакван екологичен ефект от реализиране на мероприятието.




  1. Отчет за изпълнението на Програмата за управление на отпадъците.

Съгласно чл. 31, ал. 1 от ЗОВВООС, годишната дейност по управление на отпадъците и изпълнението на Програмата за управление на отпадъците се отчитат през първото тримесечие на следващата година, като Отчета се изпраща в РИОСВ.



ПРИЛОЖЕНИЕ № 1

СПИСЪК НА СЪДОВЕТЕ ЗА ТБО ПО НАСЕЛЕНИ МЕСТА



Пореден №

Населено място

Бобър 1.1

Мева

Бобри за разделно събиране

В това число

Кратност на извозване в месеца

1.

Брезник

231

300

50

20 за пластмаса

20 за хартия

10 за стъкло

4 пъти



Разделно събиране – 2 пъти


І маршрут

2.

Велковци

16









3 пъти


3.

Слаковци

16

4







4.

Сопица

6










ІІ маршрут

5.

Ноевци

34









3 пъти


6.

Непразненци

4

6







7.

Гигинци

8










8.

Бегуновци

10










ІІІ маршрут

9.

Банище

5









2 пъти


10.

Ръждавец

3










11.

Станьовци

5










12.

Душинци

2










13.

Г. Секирна

3










14.

Д. Секирна

13










15.

Кошарево

20










ІV маршрут

16.

Ребро

6










2 пъти

17.

Кривонос

2










18.

Извор

6










19.

Садовик

8










20.

Режанци

7

4







21.

Конска

6










22.

Билинци

1










23.

Муртинци

2










24.

Гърло

5

2







25.

Видрица

2










V маршрут

26.

Гоз

1










2 пъти

27.

Арзан

1










28.

Бабица

4










29.

Завала

1










30.

Ярославци

3










31.

Брусник

2










32.

Озърновци

1










33.

Д. Романци

5










34.

Г. Романци

3










35.

Красава

5













Общо:

447 (231+216=447)

316

50









ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ПО ПРОГРАМАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ В ОБЩИНА БРЕЗНИИК ЗА ПЕРИОДА 2008 – 2013г.


№ по ред

мероприятия

срок за изпълнение

отговорник

необходими средства

източник на финансиране

очакван ефект

1.

Провеждане на процедура по ЗОП за организирано извозване и депониране на ТБО от населението и фирмите

В съответствие със ЗОП

Кмета на община Брезник







Подобряване събирането, извозването и депонирането на ТБО

2.

Засилване контрола по управление на битовите отпадъци. При констатирани нарушения съставяне на актове на нарушителите , съгласно Наредба № 1 на Общинския съвет - Брезник

Постоянен

Кмета на община Брезник







Подобряване екологичното състояние на общината

3.

Засилване контрола на Община Брезник и кметствата по места относно криминално депониране на отпадъци на територията на Общината.

Постоянен

Кмета на община Брезник, кметове и кметски наместници в селата.







Подобряване екологичното състояние на общината

4.

Актуализиране промила такса „Смет” за общината

До 31.12. – ежегодно при необходимост

Кмета на община Брезник







Подобряване финансовото състояние на общината

5.

Разработване на тарифи с цени за приемане и депониране на разрешени от общината промишлени отпадъци от фирми на депото за ТБО

До 31.12. – ежегодно при необходимост

Кмета на община Брезник







Подобряване финансовото състояние на общината

6.

Провеждане на системни мероприятия по уплътняване и запръстяване на отпадъците в съществуващото ТБО – гр. Брезник

2 пъти в месеца

Кмета на община Брезник


8000 лева - ежегодно

Собствени

Използване в максимална степен на капацитета на депото

7.

Осигуряване достатъчен брой съдове, съобразно конкретните нужди за събиране и извозване на ТБО в общината и организиране поддържането им в добро техническо състояние

Ежегодно

Кмета на община Брезник

30 000 лв.- ежегодно

Собствени

Подобряване събирането, извозването и депонирането на ТБО

8.

Организиране сметосъбирането и сметоизвозването по определен график и маршрути и миене на улици.

Постоянен

Кмета на община Брезник

„Строиинженеринг – 94” ЕООД



115 000 лв.

Собствени

Подобряване чистотата на населените места

9.

Увеличаване кратността на извозване на ТБО в зависимост от необходимостта и финансовите възможности

При необходимост

Кмета на община Брезник


С план сметката

Собствени

Подобряване екологичното състояние на общината

10.

Участие като партньори при изграждането на Регионалното депо за ТБО – гр. Перник

Постоянен

Кмета на община Брезник





Собствени

Подобряване екологичното състояние на общината

11.

Разработване на проект за рекултивация на депо за ТБО – гр. Брезник

30.09.2008г.

Кмета на община Брезник


По проект

Собствени

Създаване на предпоставка за подобряване на екологичното състояние на района

12.

Извършване на допълнителни мероприятия с цел подравняване и запръстяване терена на депото за ТБО - Брезник

Постоянен

Кмета на община Брезник


3000 лв.

Собствени

По – ефективното използване на капацитета на депото до изграждане на регионалното депо - Перник

13.

Рекултивация на общинското депо за ТБО с цел закриването му

2009г.

Кмета на община Брезник


По актуални стойности, след разработка на проект

Собствени

Подобряване на екологичното състояние на гр. Брезник

14.

Ликвидиране на нерегламентирани сметища в и край населените места и почистване на замърсените терени

Постоянен

Кмета на община Брезник, кметове и кметски наместници в селата

6000 лв.

Ежегодно



Собствени

Подобряване екологичното състояние на общината

15.

Почистване на улични платна, площади, алеи, зелени площи и др. обществени места

Постоянен

Кмета на община Брезник

3000 лв.

Ежегодно


Собствени

Подобряване параметрите на околната среда.

16.

Обсъждане и вземане на решение от Общински съвет – гр. Брезник, за подкрепяне на инициативата за премахване от употреба в търговската мрежа на найлоновите торбички, като се създат и необходимите условия за това.

Постоянен

Председателя на Общинския съвет, Кмета на община Брезник







Значително подобрение на параметрите на околната среда



Програмата е приета с решение № 104\ 18.09.2008 г на ОбС – Брезник
Председател:……………

/И.Ставрев/

ДО

ДИРЕКТОРА



НА РИОСВ-ПЕРНИК

ПЛ.”СВ.ИВАН РИЛСКИ”1Б

ГР.ПЕРНИК
ИСКАНЕ

за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка


от инж.ХРИСТО ДИМИТРОВ МИЛЕНКОВ – КМЕТ НА ОБЩИНА БРЕЗНИК

/име, фирма, длъжност/

Уважаема г-жо Директор,



Моля да ми бъде издадено Решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка
на ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ОТПАДЪЦИТЕ НА ОБЩИНА БРЕЗНИК С ПЕРИОД НА ДЕЙСТВИЕ

2008-2013г.

/наименование на плана/програмата/

Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл.8, ал.1 от Наредба за условията, реда и методите за извършване на ЕО на планове и програми - ПМС №139/ДВ бр57 /2004 г, изм. и доп., ДВ, бр.3/2006 г.:

1.Информация за възложителя на плана/ програмата (орган или оправомощено по закон трето лице):

Име: инж. ХРИСТО ДИМИТРОВ МИЛЕНКОВ – КМЕТ НА ОБЩИНА БРЕЗНИК

Пълен пощенски адрес: ГР. БРЕЗНИК, УЛ.”ЕЛЕНА ГЕОРГИЕВА” 16

Тел:07751/24-34;07751/20-05;факс:07751-21-15;07751-20-05;

е-mail: obshtina_breznik@abv.bg

Лице за връзка: ГЕОРГИ РАДЕВ ЛАЗАРОВ

Пълен пощенски адрес: ГР.БРЕЗНИК, УЛ.”ЕЛЕНА ГЕОРГИЕВА” 16

Тел:07751/24-34;07751/20-05;факс:07751-21-15;07751-20-05;е-mail: obshtina_breznik@abv.bg


2. Обща информация за предложения план/програма

  • Основание за изготвяне на плана/програмата –нормативен или административен акт

Общинската програма за управление на дейностите по отпадъците, се разработва във връзка с чл.29 ал.1 и ал.3 т.2 от Закона за управление на отпадъците. Програмата отчита, че отпадъците са риск за човешкото здраве и околната среда. Тя цели екологосъобразно управление на отпадъците в общината.

Програмата е инструмент за подобряване на организацията за управлението на отпадъците в община Брезник. Тя създава необходимите предпоставки, източниците на отпадъци- промишленост, търговия и потребители, общественост - да намаляват количеството на образуваните отпадъци.

Ключов елемент на програмата е йерархията за третирането на отпадъците:

- намаляване или ограничаване образуването на отпадъците, както и степента на тяхната опасност.

- рециклиране, регенериране или други форми на оползотворяване

- екологосъобразно обезвреждане;

- почистване на старите замърсявания с отпадъци.

Общинската програма за управление на дейностите по отпадъците е съобразена с нормите на Европейския съюз за управлението на отпадъците и националното законодателство.

Анализирано е съществуващото състояние по управлението на отпадъците, на база на което са идентифицирани проблемите и са формулирани целите. Разработен е план за действие, в който са посочени необходимите мерки, отговорните институции и необходимите финансови средства за обозпечаване на програмата. Представената програма е отворен документ, изпълнението на който се отчита, във връзка с планираните мерки и действия и тяхната обезпеченост и подлежи на актуализация в процеса на осъществяването й.


  • Период на действие и етапи на изпълнение на плана/програмата

Програмата за управление на дейностите по отпадъците на Община Брезник е с период на действие 2008 г. – 2013 г. Дейностите по нейното изпълнение са разпределени за целия период на действие на програмата, подробно описани в приложения План за действие.


  • Териториален обхват /национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии/ с посочване на съответните области и общини

Териториалният обхват на приграмата е в рамките на територията на община Брезник и обхваща гр.Брезник и принадлежащите 34 населени места.

Общата площ на община Брезник е 404 кв.км.




  • Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/

Общинската програма за управление на дейностите с отпадъци на Община Брезник е документ, разработен с цел установяване на екологосъобразна и нормативнообвързана политика на общината при реализиране и управление на дейностите с отпадъци. Мерките отчетени в програмата не засягат елементи от Националната екологична мрежа.

Реализирането на програмата предвижда максимално запазване и възстановяване на компонентите на околната среда и природните ресурси.

Почви


  • Почистването на криминални и неорганизирани сметища и отпадъци запазва почвата от замърсяване и позволява ползването и по предназначение

  • Изпълнение на План за привеждане в съответствие за депо „Чифлик” ще локализира почвеното замърсяване, а проектът за рекултивация ще доведе до възстановяване на ланшафта.

  • При определянето на площадки за събиране, третиране и обезвреждане на отпадъци ще се ползват терени, нарушени от предишно ползване или слабопродуктивни земи.

Климат

  • Изграждането на газоотвеждащи инсталации и обезвреждането на сметищния газ, който е един от основните парникообразуващи газове се вписва изцяло в Националната политика за предприемане на мерки в борбата с климатичните промени

Въздух

  • Намаляване и свеждане до минимум на неорганизираните емисии чрез:

- подобряване на системата на сметосъбиране и сметоизвозване, почистване на териториите за обществено ползване

- почистване на неорганизирани замърсявания на терени

- недопускане на нерегламентирано изхвърляне на отпадъци

- оптимизиране на маршрутите при сметосъбирането и сметоизвозването

- подобряване на техническото състояние и модернизация на обслужващата техника


  • Недопускане на организирани емисии, като всички нови съоръжения за третиране и обезвреждане на отпадъци ще бъдат изградени в съотвествие с националните и европейски екологични норми

Води

  • Новите съоръжения за третиране и обезвреждане на отпадъци - площадки за временно съхранение и сепариране, ще са с предвидено отвеждане на отпадъчните води за пречистване в ЛПСОВ

  • Площадките, на които ще се разполагат съоръжения ще са с покритие, което защитава почвата и подземните води от замърсяване

Всички инсталации, съоръжения и решения, свързани с подобряване управлението на отпадъците на територията на община Брезник ще бъдат процедирани съгласно изискванията на ЗООС и подзаконовите му нормативни актове


  • Основни цели на плана/програмата

Идентифицирането на целите за бъдещото управление на отпадъците е извършено въз основа на анализ на съществуващите проблеми и при отчитане на изискванията за съответствие с националното законодателството.

Основните цели по управление на отпадъците на територията на общината, се свеждат до:

- ежегодно актуализиране на графика за централизирано събиране, транспорт и депониране на ТБО;

- подобряване организацията по събиране на битовите отпадъци от населението;

- дооборудване на града и населените места със съдове за събиране на битовите отпадъци;

- създаване на организация по поддържането на съдовете за отпадъци в добро техническо състояние;

- отпочване на разделното събиране на отпадъците;

- засилване контрола върху населението на общината и санкциониране на нарушителите, които изхвърлят отделни видове, отпадъци на нерегламентирани за целта места;

- осъществяване на мероприятия, целящи използването в максимална степен капацитета на съществуващото Депо за ТБО до изграждането на ново такова;

- осъществяване на постоянен контрол върху фирмата, изпълняваща дейностите по събиране, извозване и депониране на ТБО;

- обезпечаване участието в реализирането на съвместния проект с Община Перник за поетапно изграждане на ново Регионално депо за ТБО;

- изготвяне на проект за техническа и биологична рекултивация на общинското депо за ТБО в съответствие с изискванията на Наредба № 26 за рекултивацията на нарушени терени, във връзка с наближаване крайния срок на експлоатация на депото и включване в регионалното депо за ТБО..


  • Финансиране на плана/програмата/държавен,общински бюджет или международни програми, др.финансови институции/

Основните източници на финансиране на Общинската програма за управление на дейностите с отпадъци са:



  • Общински бюджет – Съгласно условията на Закона за местните данъци и такси, средствата постъпващи от „такса битови отпадъци” могат да бъдат разходвани само за сметосъбиране и сметоизвозване, поддържане на чистотата на обществените територии, закупуване на съдове за ТБО, обезвреждане на ТБО в депа и акумулиране средства за изграждане на съоръжения за обезвреждане на отпадъци.

  • ПУДООС, като пдлежащи на финансиране са:

  • Проекти, включени в Националната програма за управление на дейностите по отпадъците, в т.ч. изграждане на нови или реконструкция на съществуващи обекти за управление на отпадъци (вкл. подобекти, части, инсталации или съоръжения).

  • Проекти от Националната програма за управление на дейностите по отпадъците, реализирани по донорски програми и изискващи допълнително съфинансиране от българска страна.

  • Проекти по програма за въвеждане на система за организирано събиране и транспортиране на отпадъците от населените места в България и почистване на нерегламентираните сметища. Финансирането е съгласно заложените в програмата приоритети.

  • Финансиране на проекти, в рамките на Национална кампания “За чиста околна среда”.

  • Проекти в екологично застрашени райони.

  • Проекти за намаляване на риска и опасността от стари замърсявания - по приоритети, съгласно Националната програма за намаляване броя и опасността от депата и старите замърсявания с отпадъци.

  • Специализирани машини и съоръжения за третиране на отпадъците, необходимостта от което е проектно доказана.

  • Специализирани машини, съоръжения и инсталации за преработване на отпадъци до получаване на суровини за производство на крайни продукти или крайни продукти, като неразделна част от линия за преработване, рециклиране или оползотворяване на отпадъците.

  • Подготовка на проектна документация за проекти от Националната програма за управление дейностите по отпадъците.

  • Системи за управление на опасни и масово разпространени отпадъци, образувани от продукти, за които са заплатени продуктови такси в ПУДООС.

  • Преопаковане, транспортиране и депониране на негодни и забранени за употреба пестициди и саниране на освободените площи.

  • Опративна програма „Околна среда”

  • Срокове и етапи на изготвянето на плана/програмата; наличие на изискване за обществено обсъждане или др.процедурна форма за участие на обществеността.

  • Програмата за управление на дейностите с отпадъци се изготвя за период от 2008 до 2013 година и предвижда етапност при изготвянето.

  • Етапите на приемане на програмите са следните:

  1. Изготвяне на Общинска програма за управление на дейностите с отпадъци на Община Брезник

  2. Изготвяне на информация за преценяване необходимостта от Екологична оценка /ЕО/ на програмата

  3. Приемане на програмата от ОбС - Брезник

  4. Съгласуване на програмата от РИОСВ - Перник

  5. Издаване на становище по ЕО от РИОСВ - Перник

  6. Ежегодно отчитане на изпълнението на програма пред ОбС-Брезник и РИОСВ – Перник

  7. Актуализация на програмата при промени в нормативната база

3. Информация за органа, отговорен за прилагането на плана/програмата

Име: инж.ХРИСТО ДИМИТРОВ МИЛЕНКОВ – КМЕТ НА ОБЩИНА БРЕЗНИК

приложение:



  1. ПРОЕКТ НА ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ С ОТПАДЪЦИ НА ОБЩИНА БРЕЗНИК

Дата: 29.09.2008 г. Възложител:……………………



/подпис/печат/





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница