Първа общи положения



Дата11.03.2018
Размер271.31 Kb.
#61798
ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ ,,БАЧО КИРО”

5220 гр. Бяла черква ул. ,,Бачо Киро” № 65 тел. 06134/25-12, е – mail: ou_bacho_kiro@abv.bg

ПРАВИЛНИК  ЗА ДЕЙНОСТТА

НА ОУ “ БАЧО КИРО “ -  гр. БЯЛА ЧЕРКВА

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

 

Чл.1. (1) С този правилник се определят функциите, устройството и дейността на ОУ „Бачо Киро” – Бяла черква, организацията на образователния процес, правата и задълженията на учителите, учениците и служителите в училището, доколкото те не са уредени в нормативни актове и разпоредби от по-висок ранг. 

(2) Правилникът е разработен съгласно действащото законодателство и е съобразен с основните документи в системата на образованието. Той е съвкупност от установени училищни задължения, свободи и забрани, които уреждат отношенията между всички членове на училищната общност.



Чл.2.  Правилникът е задължителен за директора, учителите, учениците и служителите, както и за външни лица, намиращи се на територията на училището, които трябва да:

1  се съобразяват в своята дейност с тенденциите в развитието на образованието и параметрите на ДОИ; творческия характер на учебния труд; конструктивна оценка на класно-урочната система; иновациите на учебния процес; превес в урочната дейност на национални и общочовешки ценности; научна обосновка на факти и събития;

2  спазват дневния режим и графиците на работното време;

3  обогатяват материалната база и пазят грижливо   училищната собственост;

4  пестят материали, вода и електрическа енергия;

5  поддържат ред и чистота на работните места, в сградата и в двора;

6  спазват изискванията за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд и на санитарните изисквания;

7  сигнализират своевременно директора на училището за отстраняване на аварии, допуснати слабости, нарушаващи ритъма на образователно- възпитателния процес.



Чл. 3. (1) ОУ “Бачо Киро“ е основно училище.

(2) Училището е общинско.



Чл.4. Училищното образование, което осъществява ОУ “Бачо Киро“ по степен е основно и се осъществява на два етапа: начален – от I до IV клас, прогимназиален – от V до VIII клас. Общото образование осигурява усвояването на общообразователния минимум според държавните образователни изисквания.

Чл.5 Светското образование не допуска реализация на идеологични и религиозни доктрини на учениците, както и дискриминация на основата на пол, народност, етническа принадлежност и религия.

Чл.6. (1) Българските граждани ползват правото си на безплатно образование, като не плащат такси за училищното обучение в рамките на държавните образователни изисквания и ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си.

(2) За дейности извън държавните образователни  изисквания се заплащат такси при условия и по ред, определени със заповед на министъра на МОН.

(3) Чужди граждани могат да се обучават срещу заплащане. Размерът на средствата се утвърждава от министъра на образованието, младежта и науката. Средствата се използват за нуждите на учебния процес в училището.

(4) Училищното образование е безплатно за чуждите граждани, които са :

- с разрешено постоянно пребиваване в страната;

- приети по актове на Министерския съвет ;

- приети по междуправителствени спогодби, в които този въпрос е уреден.

(5) Обучението на чуждите граждани се осъществява според Наредба №3 от 19.06.2009 г., издадена от МОН – За условията и реда за осигуряване на безплатно обучение по Български език, както и на обучението по майчин език и култура, на учениците в задължителна училищна възраст – деца на граждани на държави- членки на ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария.



Чл.7 Обучението в ОУ ”Бачо Киро” се провежда на книжовен български език.

Чл.8.(1) На завършилите определен клас, етап или степен на образование училището издава предвидените в Закона за народната просвета и в ППЗНП удостоверения, свидетелства за основно образование, даващи им право да продължат образованието си – удостоверения за завършен клас,  удостоверения за завършен I клас, удостоверения за завършен начален етап на основно образование.

(2) В случай, че издадените документи са загубени, унищожени или станали негодни за ползване, училището издава дубликат по молба родителя. Дубликатът се издава по образец на МОН.



Чл.9 (1) В края на всяка учебна година класният ръководител изготвя характеристика за всеки ученик, в която прави преценка за развитието на ученика в образователно- възпитателния процес и за спазване на училищната дисциплина. Характеристиката се предоставя на родителя срещу подпис.

(2) Свидетелството за основно образование и цялостна характеристика за развитието на ученика  се получава след завършен осми клас и дава право за продължаване на образованието.

(3)  Характеристика се изготвя и в случаите на преместване на ученици в друго училище.
ГЛАВА ВТОРА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБРАЗОВАТЕЛНО- ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Чл.10. Училищното обучение започва на седем години, навършени в годината на постъпване в I клас. В първи клас могат да постъпят и деца, навършили 6 години, ако физическото и умственото им развитие по преценка на родителите или настойниците им позволява това.

Чл.11 Образователно -възпитателния процес в училището се организира в следните форми на обучение:

- дневна


- индивидуална

- самостоятелна

- комбинирана

Чл.12 Допълнителният учебен час по физическо възпитание и спорт, регламентиран в ЗСООМУП, се реализира под формата на модули. Модулното обучение по предмета се осъществява съгласно решение на ПС на училището. Модули, които са с продължителност 1 час  се провеждат 1 път седмично.

Чл.13 За учениците от І, ІІ, ІІІ , ІV и за част от V и VI класове се организира целодневна организация на учебния ден при желание на родителите и подадено заявление за съответната учебна година.

Чл.14. (1) Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително и се осъществява в дневна форма.

Чл. 15. (1) Приемът на ученици в училището се извършва след подаване на молба по образец до Директора на училище. Към молбите се прилагат необходимите документи – свидетелство за раждане, удостоверение за преместване и здравен картон.

(2) Учениците от  I   до  IV  клас могат да се преместват по всяко време на учебната година.

(3) Учениците от пети до осми могат да се преместват през време на цялата година, но не по-късно от 30 учебни дни преди приключването на учебната година.

Чл.16 (1) Учениците със СОП, които не са усвоили общообразователния минимум по обективни причини, не повтарят класа.

(2)  За ученици със СОП, които не усвояват ДОИ, екипът в училището разработва индивидуална учебна програма по плана, по който работи  училището.



Чл.17 (1) Учениците от първи до четвърти  клас, които не усвояват учебното съдържание и имат оценка слаб 2 по един или повече предмети, не повтарят класа.

(2) За учениците по ал.1 се провежда допълнително индивидуално обучение от учителите им по време на учебните занятия и през ваканциите. Обучението се организира при условия и по ред, определени със заповед на Директора.



Чл.18 За ученици, застрашени от отпадане, училището с помощта на регионалния инспекторат по образованието и съвместно с общината, други органи и организации създава допълнителни образователни възможности, като организира и провежда:

1. индивидуални програми за психолого-педагогическо въздействие на ученика;

2. допълнителна работа с учениците по време на учебните занятия и през ваканциите;

3. извънкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности и с интересите на ученика;

4. консултации и насочване към професионално обучение съобразно възрастта и интересите на ученика.

Чл.19 За ученици, които постъпват в първи клас без удостоверение за завършена ПГ или за ученици, в чието удостоверение е посочено, че нямат готовност, училището съвместно с РИО, Общината, организира и провежда подходящи форми за допълнителна работа.

Чл.20 Училището създава условия за организирането на разнообразна извънкласна дейност, чрез участие на учениците в школи, секции, клубове и художествено- творчески състави при наличие на финансови средства.

Чл.21 Учебните програми за  задължително избираема подготовка се утвърждават от Началника на РИО на МОН, а тези за свободно избираема подготовка – от директора на училището.

Чл. 22. (1) Сформирането на групи ЗИП, СИП и дейностите за целодневната организация на учебния процес се извършва след като родителите /настойници/ са заявили писмено желанието си до директора две седмици преди края на учебната година избора си на учебен предмет.

(2) Заявленията по ЗИП, СИП и дейностите за целодневната организация на учебния процес се представят от класния ръководител и съхраняват от директора за всеки етап до завършване етапа /степента/ на образование.



Чл. 23 (1)  Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

(2) През учебната година учениците ползват есенна, коледна, зимна, пролетна или великденска  и лятна ваканции.

(3) Графикът на учебните срокове, ваканциите и неучебните дни се определят със заповед на Министъра на образованието в началото на всяка учебна година.

(4) Празникът на училището се чества на 11 май.



Чл.24. Учебната година започва на 15.09. и завършва:

(1)   На 24.05. – за учениците от първи клас;

(2)    На 31.05. – за учениците от втори до четвърти клас

(3)    На 15.06.  – за учениците от пети до осми клас

(4) Учениците, желаещи да се запишат в СФО подават документи до 15 септември за настоящата учебна година.

Чл. 25. Учебните занятия са със продължителност:

(1)    31 учебни седмици за учениците от 1-ви  клас

(2)    32 учебни седмици за учениците от 2-ри до 4-ти клас

(3)   34 учебни седмици за учениците от 5-ти до 8-ми клас

(4)   Продължителността на първия учебен срок е 18 седмици.

(5)   Продължителността на учебната седмица е 5 работни дни.



Чл. 26. (1) Продължителността на учебния час е :

- 35 минути – 1 и 2-ри клас

- 40 минути -  3-ти до 4 –ми клас,

- 45 минути – 5-ти до 8-ми клас  ;

(2) Почивките между учебните часове са  с продължителност от 10, a голямото междучасие - 20 минути.

Чл. 27. Броят на задължителните учебни часове за една седмица се определя с училищния учебен план.

Чл. 28. Организацията на учебния ден е полудневна и целодневна и включва от 4 до 6 задължителни учебни часа. Полудневната организация се осъществява на една смяна – пред обяд. Целодневна организация се осъществява по желания на родителите с включване на децата в групи за самоподготовка, занимания по интереси и организиран отдих и спорт.

Чл. 29. (1) В началото на учебната година директорът утвърждава дневния режим за работа в училището.

(2) Седмичното разписание на учебните занятия се съобразява с психо- физиологичните особености и възможностите на учениците, разработва се в съответствие с изискванията на МЗ, съгласува се с РЗИ, утвърждава се от директора не по – късно от 3 дни преди началото на всеки учебен срок . Седмичното разписание се изготвя въз основа и при спазването на училищните учебни планове, седмичното и годишно разпределение на часовете по учебни предмети и други съществуващи документи и изисквания



Чл.30.  Организацията по отделните учебни предмети, формите на проверка и оценка на знанията на учениците, начините на формиране на срочна и годишна оценка, както и условията за завършване на клас, етап и степен на образование, се определят в ЗНП, ППЗНП, Наредба №3 / 15.04.2003 г. за системата на оценяване.

Чл.31 Разпределението на учебните часове и на класните стаи/ кабинетите се извършва от директора.

Чл.32 Отговорност за състоянието на класната стая носи съответния учител. Със заповед на Директора се зачислява имуществото на учителя. Домакинът отразява в програмата за инвентаризационните описи.
ГЛАВА   ТРЕТА

УПРАВЛЕНИЕ НА УЧИЛИЩЕТО
Чл.33  Управлението и контролът на училището се осъществява от директора с участието на ПС.

Чл. 34 Директорът организира, контролира и отговаря за цялостната дейност на училището, като:

1.  Спазва и прилага държавните образователни изисквания;

2.  Осигурява безопасни условия за възпитание, обучение и труд;

3.  Представлява училището пред органи, организации и лица и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;

4.  Съставя бюджет и отговаря за законосъобразното целесъобразно и икономично разпореждане с бюджетните средства;

5.  Сключва и прекратява трудови договори с учителите, възпитателите, служителите и работниците по реда на КТ;

6.  Обявява свободните места в Бюрото по труда и РИО в тридневен срок от овакантяването им.

7  Награждава и наказва ученици, учители и служители в съответствие с КТ, ЗНП, ППЗНП и този правилник;

8 Организира приемането на деца и ученици и обучението и възпитанието им в съответствие с държавните образователни изисквания;

9 Подписва и подпечатва документи за преместване на учениците , за завършен клас, за основно образование и съхранява печата на училището;

10 Контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на задължителната документация;

11 изготвя длъжностно разписание на персонала

12  Утвърждава поименно разписание на длъжностите и работните заплати;

13 Осигурява действието на  единни педагогически изисквания и на добри   взаимоотношения между учителите и учениците;

14 Организира контрола и оценяването на работата на учителите, класните ръководите и възпитателите и дава препоръки за подобряването и

15 Създава необходимите условия за стимулирането на творческите изяви на учителите, учениците и другия персонал;

16 Осигурява квалификацията на учителите;

17 Създава необходимата атмосфера за диалог и взаимодействие с различните училищни общности;

18 Установява отношение на сътрудничество с родителската общественост;

19 Полага грижи за здравето и физическото развитие на учениците;



Чл. 35. Педагогическият съвет като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси.

1. приема стратегия за развитие на училището, която се актуализира всяка година;

2. приема правилника за дейността на училището;

3. избира формите на обучение;

4. обсъжда и взема решение по резултатите на обучението

5. определя начина за приемане на ученици в училището

6. взема решение за преместване на учениците в самостоятелна форма на обучение

7. прави предложения на директора за награждаване и наказване на ученици;

8. определя дейностите извън държавните образователни  изисквания.

Чл. 36. (1) Педагогическият съвет включва в състава си директор, учителите, възпитателите.

(2) В състава на педагогическия съвет с право на съвещателен глас може да участва

медицинското лице, което обслужва  училището .

Чл. 37. (1) Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до Директора на най-малко 1/3 от числения му състав.

(2) Решенията се приемат с обикновено мнозинство при присъствието на не по-малко от 2/3 от числения му състав.

(3) Решенията на педагогическия съвет могат да се отменят от самия съвет с квалифицирано мнозинство / 2/3 от гласовете на присъстващите/ или от началника на РИО.

(4) За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол.



 

ГЛАВА  ЧЕТВЪРТА

УЧАСТНИЦИ В УЧИЛИЩНИТЕ ДЕЙНОСТИ

 

РАЗДЕЛ І

Учители и възпитатели


Чл. 38. Основни функции и задачи за учителите:

  1. Изпълняват задълженията си, определени в нормативните актове и документи в системата на народната просвета и в длъжностните им характеристики.

  2. Изпълняват държавните образователни изисквания.

  3. Всяка учебна година планират образователно- възпитателната  работа като преподаватели и класни ръководители. Изготвят годишно разпределение на учебния материал, съобразено с учебния план и с учебната програма. Като класни ръководители изготвят план на класния ръководител. Годишните разпределения се утвърждават от директора в срок, определен от него.

  4. Организират и ръководят образователно- възпитателния процес по съответния учебен предмет.

  5. Има право на свободен избор на форма  и методически средства за организацията и ръководството на учебната и извънкласната дейност и носи пълна отговорност за резултатите от нея.

  6. Проверява системно и оценява обективно знанията и уменията на учениците

  7. Има право да предлага решения за организацията и ръководство на ОВД и да участва в управлението на училището

  8. Съдейства за пълното интегриране на учениците в училищната и социална среда

  9. Учителят има право да отстранява ученик от учебен час или от извънурочни или извънучилищни дейности само при наличието на дежурен възпитател, като в дневника на класа отбелязва неизвинено отсъствие. Ученикът няма право да напуска сградата на училището.

  10. Ученик със СОП не може да бъде отстраняван от час ако поведението им е в резултат на увреждане.

  11. Има право на мотивирани предложения пред ПС за награждаване и наказване на ученици.

Чл. 39 Възпитателят организира и провежда образователно- възпитателни дейности с група ученици извън задължителните учебни часове.

(1) В рамките на утвърден дневен и седмичен режим и съгласно седмичната норма за работа, възпитателят:

1. организира и ръководи самостоятелната учебна подготовка на учениците от групата;

2. грижи се за храненето, почивката и активния отдих на учениците, за хигиената и здравословното им състояние и за опазването на материалното имущество;

(2) Възпитателят работи по срочен и седмичен план, съгласуван с общоучилищния план и в тясна връзка с учителите, с класните ръководители, с родителите и с обществеността.

Чл. 40. Класният ръководител се определя за всяка паралелка за една учебна година от директора.

(1) Осигурява изпълнението на решенията на педагогическия съвет и нарежданията на Директора, които се отнасят за поверената му паралелка.

(2) Изучава индивидуалните особености,  наклонности и интереси на учениците и съдейства за тяхното развитие.

(3) Координира дейността на учителите, възпитателите, родителите.

(4) Грижи се за социално психологическия климат в паралелката и при възникване на проблеми търси съдействието на педагогическия съветник.

(5) Води редовно дневника на класа и в края на годината го предава на директора.

(6) Води ученическите бележници и ежемесечно вписва ненанесените оценки и направените забележки, отсъствия и наказания.

(7) Изпраща поздравителни адреси до родителите на изявили се ученици.

(8) В началото на учебната година вписва в книгата на подлежащи паралелката, която ученикът е преминал или в която е останал.

(9) В края на учебната година попълва главната книга за успеха на учениците си . След септемврийската поправителна сесия оформя положението на учениците си, които са имали поправителни изпити.

(10) Длъжен е своевременно да запознава родителите с хода на обучението на децата и от каква помощ се нуждаят. Информира ги за отсъствията на децата им, за направени нарушения и наказания чрез ученическите бележници и писма.

(11) Организира по определен график консултации /срещи/ с родителите и настойниците на обучението  и дейността на техните деца.

(12) Няма право:

а/ да отказва изпълнението на решенията на ПС , с които не е съгласен

б/ да налага еднолично наказание на учениците

в/ да отказва педагогическа помощ и съдействие на учениците и техните родители при необходимост и молба

г/ да налага образци и организира дейности без съгласие на класния колектив и родителската общественост

д/ класният ръководител не може да обсъжда публично въпроси, свързани с успеха и поведението на отделните ученици от паралелката.



Чл. 41. Учителят (възпитателят) е длъжен да:

(1) Изпълнява задълженията си, определени в КТ в нормативните актове в системата на народната просвета и в длъжностната характеристика

(2) Изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа, определена с Наредба на министъра на образованието.

(3) Изпълнява решенията на ПС, както и препоръките на контролните органи на РИО

(4) Опазва живота и здравето на учениците и децата по време на образователно- възпитателния процес и на други дейности, организирани от него, от училището или от детската градина.

(5) Повишава професионалната си квалификация.

(6) Да уведомява директора, когато се налага да отсъства от учебни часове.

(7) Да спазва тайните на поверителните материали, използвани в училището.

(8) Да не предоставя на ученици и външни лица дневници и друга документация.

(9) След приключване на учебните занятия за деня, оставя дневника за съхранение в учителската стая.

(10) Нанася материала в дневника на класа за деня и полага подпис за всеки взет учебен час.

(11) Носи отговорност за щети, нанесени от ученици по време на неговите часове.

(12) Да се явява в училище с облекло във вид, който съответства на положението му и добрите нрави.

Чл. 42. Учителят няма право:

1. Да видоизменя учебните планове и програми

2. Да използва методи и средства за преподаване, несъобразени с психическите и възрастовите особености на учениците.

3. Да проявява  дискриминация и необективност при оценяването на знанията и поведението на учениците, основаващи се на религиозна, етническа, имуществена, социална и политическа принадлежност на учениците и техните родители.

4. Да внася политическа и религиозна идеология и пристрастност в учебно- възпитателния процес.

5. Да използва форми на психическо, морално, физическо или административно насилие при взаимоотношенията си с учениците.

6. Да дава частни уроци на ученици, които обучава или на лица,  явяващи се на изпит в училището, в което преподава.

7. Да пуши и да употребява алкохол в присъствието на ученици

8. Да ползва мобилен телефон по време на час.

 

РАЗДЕЛ  IІ



УЧЕНИЦИ
Чл. 43. (1)Учениците участват като партньори в училищното обучение и имат активна роля за постигане на целите на образователния процес

(2) Ученикът има право:

1. Да избира училището, предметите и дейностите, предвидени в учебния план като свободно избираеми

2. Да участва по свой избор в организирани от училището извънкласни и извънучилищни дейности.

3. Да получава от учителите информация по въпросите , свързани с неговото обучение.

4. Да получава консултации при организиране на самостоятелната си подготовка

5. Да бъде защитен от училището, РИО и МОН при накърняване на личното достойнство и нарушаване на човешките му права

6. Да участва, включително с присъствието на родител, при решаване на въпроси, засягащи негови права и интереси.

7. Да ползва и задължително да опазва училищната и материално-техническа база за развитие на интересите и способностите си по ред, определен от директора на училището.

8. Да бъде награждаван за високи постижения в учебната, извънкласна и извънучилищна дейност.

(3) Ученикът няма право:

1. да нарушава общоприетите ред и дисциплина, да уврежда училищно и обществено имущество

2. да отказва изпълнението на учебните си задължения, предвидени в учебните планове и програми, да отсъства от учебни занятия без  уважителни причини

3. да извършва противообществени прояви и деяния, с които нарушава законите на страната

4. да организира,  участва или пропагандира политическа или религиозна дейност в училище

5. да участва  в хазартни игри да пуши, да употребява и разпространява наркотични средства и алкохол.

6. да накърнява с поведението си авторитета и достойнството на учителя.

7. При отстраняване от час ученикът няма право да напуска сградата на училището и двора и е длъжен да изпълнява поставената му задача.

8. да създава пречки на учителя при и по повод изпълнение на основните му задължения. Да унижава личното достойнство на съучениците си и да не упражнява физическо и психическо насилие върху тях, свързано с религиозни, етнически и полови различия.

(4) Ученикът е длъжен:

1. да изпълнява задълженията си, определени с ППЗНП и с Правилника на училището

2. да съхранява авторитета и развива училищните традиции

3. да проявява уважение към личността и труда на учителите и другите служители в училището и към съучениците си

4. да съблюдава лична хигиена, да се грижи за здравето и сигурността си и за естетиката на своето облекло

5. да използва тетрадки, несесери и други пособия, които възпитават в естетика и не съдържат агресивни послания

6. да уважава, съхранява и обогатява със собствен труд, с развитието на способностите си обществените ценности и културни традиции, да опазва природата

7. При провеждане на екскурзии, извънкласни форми на работа, да  изпълнява строго указанията на ръководителя или възпитателя.

Чл. 45 (1) Ученици, които имат годишна оценка слаб/ 2/ по учебни предмети по ЗП, полагат поправителни изпити по тях , но на не повече от две редовни поправителни сесии през учебната година . Редовните поправителни сесии се провеждат след приключване на учебните занятия през месец юни  и от 13 август до 1 септември по ред, определен със заповед на директора на училището.

(2) Ученици, които по здравословни причини , удостоверени с медицински документ , не са се явили на поправителните изпити в сесиите по ал.1 могат да се явят на допълнителна поправителна сесия по ред , определен със заповед на директора на училището , но не по – късно от 10 октомври. Медицинското удостоверение да се представи до 20 септември.



Чл.45. Учениците може да бъдат награждавани със следните морални и материални награди:

  1. изказване на похвала или благодарност от класния ръководител или от преподавател

  2. изказване на похвала или благодарност от директора пред всички ученици

  3. материални награди за постижения в учебния процес или положителна изява.

Чл. 46 (1) Учениците могат да отсъстват от учебни занятия по уважителни причини, като:

  1. при отсъствие по болест, до три дни след завръщането си в училище, представят на медицинското лице медицински документ.

  2. представят документ от спортния клуб, в който членуват – до три дни след завръщането си в училище

  3. родител,който подаде молба за отсъствие:

4.  до три дни с разрешение на класния ръководител

5.  до седем  дни с разрешение на Директора .

(2) Медицинският документ се съхраняват от класните ръководители.

(3)  Молбите от родителите се съхраняват от класните ръководители.



Чл. 47 (1) Отсъствие на ученик от учебен час без уважителни причини се отчита като неизвинено отсъствие.

(2) Закъснение до 15 мин. за три учебни часа се считат за един час неизвинено отсъствие.

(3) За ученик,  отстранен от учебния процес за нарушения на настоящия правилник, се отчитат неизвинени отсъствия.

Чл.48. (1) В часовете по физкултура учениците са длъжни да се явяват в изискваното от преподавателя спортно облекло.

(2) Освобождаване от часовете по физкултура става след представяне на медицинска бележка издадена от личния или лекуващ лекар, в която са отразени здравословното състояние на ученика, мотивът за освобождаване и срокът на освобождаване.

(3) Освобождаване от занятия по физкултура за учебен срок или учебна година става чрез протокол ЛКК или експертно решение на РЕЛКК.

(4) Директорът издава заповед за освободените от физическо възпитание и спорт, в която е указано мястото на тяхното присъствие в часовете (физкултурен салон или съблекалня).

(5) Родителите попълват декларация, че са информирани за мястото на присъствие на техните деца в часовете по физическо възпитание и спорт.

(6) Освободените учениците, които са във физкултурните салони изпълняват разпорежданията на учителя.



Чл.49 (1) Положението на ученик, който направи през първия учебен срок повече от 90 извинени отсъствия, се обсъжда на заседание на ПС

(2) Положението на ученик, който направи 180 и повече извинени отсъствия за учебната година, се обсъжда на заседание на ПС



Чл. 50. За неизпълнение на задълженията си, определени с ППЗНП и с този Правилник , ученикът се наказва :

(1) Забележка

(2) Извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни часове време. Дейностите трябва да са съобразени с възрастовите и здравословни особености на ученика.

(3) Предупреждение за преместване в друго училище

(4) Преместване в друго училище до края на учебната година .

(5) Преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение- за ученици навършили 16 години.

(6) Освен налагането на наказания по чл.50, ученикът може да бъде насочен към консултации  с педагогически съветник, психологически консултативен център, допълнително обучение в извънучебно време, вкл. в периода на ваканциите, участие в извънкласни и извънучилищни дейности.

(7) При налагане на наказание по чл.50 т.2 , ученикът може да бъде насочен към :

1.  хигиенизиране на училището (в помощ на персонала );

2. в помощ на служителя по поддръжката.

(8) Обществено- полезният труд ще се полага в извън- учебно време, един астрономически час, от три до пет дни, по решение на Педагогическия съвет.

Чл.51 При налагане на наказание по чл.50 класният ръководител е длъжен да уведоми родителя или настойника на ученика и по утвърден ред дирекция “Социално подпомагане”.

Чл.52 Налагане на наказания на учениците по решение на ПС става по предложение на класен ръководител, учител или УКПППУ, която осъществява:

Чл.53 Преди предложението за наказание УКПППУ осъществява:

1.  Анализ на информацията за проблемните ученици, подадена от класните ръководители до комисията;

2.  Дава мотивирано предложение пред ПС за налагане наказания на учениците и предлага мерки за превенция на противообществените прояви;

3.  Съблюдава процедурата по известяване Отдела за защита правата на детето и Общинската комисия за превенция на противообществените прояви на ученици.



Чл. 54.(1) Наказанията чл.50, ал.1 се налага със заповед на Директора по предложение на класния ръководител.

(2) Наказанията по чл.50, ал.2,3,4 и 5 се налагат със заповед на Директора по решение на ПС.

(3) Преди налагане на наказанието класния ръководител е длъжен да уведоми родителя на ученика за извършеното нарушение .

(4) Преди налагане на наказанието по чл.50 ал. 1,2 и 3 Директорът е длъжен да изслуша ученика и становището на класен ръководител относно проверените фактите и обстоятелствата , свързани с провинението .

(5) Наказанието по чл.50 ал. 4 и 5 се налага като крайна мярка при тежки нарушения. ПС изслушва доклада на класния ръководител за извършеното нарушение, изслушва ученика или определен от него учител или друг ученик. На заседанието може да присъства и родителят на ученика.

(6) В заповедта на Директора за налагане на наказанието по чл.50 се посочва видът на наказанието и причините за налагането му, и срокът от които влиза в сила. Наказанията са срочни.

(7) Наказанието по чл.50, ал.4 влиза в сила от началото на следващата учебна година в случай , че е наложено 30 дни преди приключване на учебните занятия.

(8) Наказанията се заличават с изтичане на съответната учебна година. Наказанието по ал.1 и 2,3 може да се заличи предсрочно.

(9) Наказанията и тяхното заличаване се вписват в ученическата книжка и в дневника.

(10) Ученик , наказан по чл.50, ал.4 продължава обучението си в друго училище при условия и ред, определени със заповед на Началника на РИО. След заличаване на наказанието ученикът може да продължи обучението си в училището, от което е преместен .

(11) Заповедите на Директора за налагане на наказанията по чл.50 могат да се обжалват пред Началника на РИО – Велико Търново.

Чл.55  Наказанията по чл. 50 могат да се налагат на ученика и за допуснати неизвинени отсъствия по следния ред:

(1) До 5 неизвинени отсъствия – съобщение до родителя от класния ръководител

(2) Над 10 неизвинени отсъствия - наказание “забележка“, след като се организира среща между ученика, родител, класен ръководител. Класният ръководител изготвя доклад до комисията за превенция.

(3)  Над 15 неизвинени отсъствия - наказание “Извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни часове време” след изслушване на ученика и спазена процедура по чл.55 от настоящия правилник “. Наказанието се налага по предложение на ПС със заповед на Директора.

(4) Над 20 неизвинени отсъствия  се налага наказание “Предупреждение за преместване в друго училище “ и предложение за глоба на родителя. Наказанието се налага по решение на ПС и заповед на директора .

(5) Над 25 неизвинени отсъствия  може да се наложи наказание “Преместване в друго училище до края на учебната година“ и предложение за глоба на родителя.

(6) За ученици, навършили 16 години, при допуснати над 25 неизвинени отсъствия се налага наказание „преместване в самостоятелна форма на обучение”. Наказанието се налага със заповед на директора по решение на ПС.

Чл. 56. Наказанията по чл.50 могат да се налагат по решение на ПС и за :

1.  нарушаване дисциплината в час;

2.  агресивно поведение;

3.  за деяния , застрашаващи здравето и живота на ученици и други хора , заплахи на учители и служители, за разпространяване и употреба на наркотици и други, като виновните се предават на органите на Полицията.

4.  Ученик, който уронва личното достойнство на съучениците си и упражнява физическо и/или психическо насилие върху тях, свързано с религиозни, етнически и полови различия, се наказва съгласно ППЗНП и настоящия училищен правилник.

Чл. 57. (1) За нанесени щети на училищна собственост при доказана вина на ученика или група ученици родителите на виновниците  в едномесечен срок възстановяват щетите.

(2) Когато има щета, но класът укрива виновниците – родителите на всички ученици в едномесечен срок възстановяват повредата.



 
РАЗДЕЛ ІІІ

РОДИТЕЛИ
Чл. 58. Училището осъществява процеса на подготовка и възпитание на учениците съвместно с родителите.

Чл. 59.  Родителите имат следните права:

(1)   Периодично да получават информация за успеха и развитието на ученика;

(2)   Да се срещат с кл.ръководител и учителите в определено приемно време;

(3)   Да участват в родителски срещи;

(4)   Да изразяват мнение и правят предложения за развитие на училището;

(5)   Да присъстват и да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси засягащи правата и интересите на ученика;

(6)   Да бъдат консултирани по въпроси свързани с възпитанието на ученика, от специалист, за което училището им оказва съдействие;

(7)   Да участват в обновяване МТБ  и подпомагане дейностите в училището.



Чл.60.Родителите имат следните задължения:

(1)   Да осигуряват присъствието на ученика в училище във вид, отговарящ на изискванията от настоящия правилник (чл. 72) ;

(2)   Да информира лично класния ръководител за отсъствията на ученика по уважителни причини за заболяване в двудневен срок, а по семейни причини и участие в извънучилищни мероприятия – преди отсъствието на ученика.

(3)   Да се запознаят срещу подпис с учебния училищен план и с правилника за дейността на училището;

(4)   Да не допускат явяването на ученика  в училището с облекло или във вид, които не съответстват на правилника на училището;

(5)   Да закупуват тетрадки, моливници и други пособия, които възпитават в естетика и не съдържат агресивни послания.

(6)   Редовно да се осведомяват за успеха и развитието на ученика;

(7) Да се явяват  в училище, когато важни причини налагат това и бъдат поканени;

(8)   За нанесени щети на училищна собственост при доказана вина на ученика или група ученици родителите на виновниците  в едномесечен срок възстановяват щетите.

(9)   Когато има щета, но класът укрива виновниците – родителите на всички ученици в едномесечен срок възстановяват повредата.

 

ГЛАВА ПЕТА

ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДОКУМЕНТАЦИЯ
Чл. 61. В училище се води следната задължителна документация:

1. Книга за протоколите от заседанията на педагогическия съвет;

2. Книга за регистриране заповедите на директора;

3. Книга за контролната дейност на директора;

4. Книга за регистриране на проверките на контролните органи на МОН;

5. Дневник за входяща кореспонденция;

6. Дневник за изходяща кореспонденция;

7. Книга за регистриране на дарения;

8. Свидетелство за дарение;

9. Летописна книга;

10. Книга за санитарното състояние;

11. Дневник за група, подготвителна група;

12. Дневник на група при целодневна организация на учебно-възпитателния процес;

13. Удостоверение за завършен първи клас;

14. Удостоверение за завършен начален етап на основно образование;

15. Книга за заповедите за храна;

16. Книга за подлежащите на задължително обучение деца до 16-годишна възраст;

17. Дневник за I клас;

18. Дневник за II – IV клас;

19. Дневник за V – VІІІ клас;

20. Главна книга I – VIII клас;

21. Удостоверение за преместване;

22. Удостоверение за завършен клас;

23. Свидетелство за основно образование;

24. Дубликат на свидетелство за основно образование;

25. Дубликат на удостоверение за завършен клас;

26. Регистрационна книга за издадените документи за завършена степен на образоание;

27. Регистрационна книга на издадените дубликати на документи за завършена степен на образование ;

28. Книга за резултатите от изпитите на учениците от самостоятелна или индивидуална форма на обучение;

29. Ученическа лична карта;

30. Ученическа книжка;

Чл.62. (1) Воденето на документацията се извършва съгласно Наредба №4 и заповеди на директора за водене, срок и място за съхранение

(2)  Унищожаването на фабрично номерираната документация се извършва съгласно Наредба №4 и заповед на директора.



Чл.63. Делата на училищния архив, с изключение на счетоводните, се приключват в края на учебната година.

Чл.64. Училището има печат с кръгла форма и надпис “Основно училище “Бачо Киро” “ – гр. Бяла черква “.

ГЛАВА шеста

УЧЕБНО- МАТЕРИАЛНА БАЗА


Чл. 65. В училището се осигуряват класни стаи и кабинети, които се обзавеждат за нормална образователно - възпитателна работа при спазване здравно - хигиенните изисквания за осветление, отопление и проветряване.

Чл. 66. За материалите в учебните кабинети и учебните помагала се грижат учителите. В края на всяка година се извършва вътрешна инвентаризация на училищното имущество и се прави предложение за попълването.

Чл. 67. Учебните стаи са разпределени за класни стаи и занимални за ПИГ .

Чл. 68. Отговорност за опазване на материалната база носят учителите, на които са поверени съответните класни стаи и онези преподаватели, които работят в тях.  Те са длъжни да следят за реда и опазването на материалната база, а при установяване на нарушения да издирят нарушителите и предприемат съответните мерки за възстановяване на щетите.  Кабинетите, класните стаи и мебелировката се зачисляват на отговорниците по опис срещу подпис.

Чл. 69. При повреди, похабяване или унищожаване на училищния инвентар по време на учебната работа своевременно се съставя констативен протокол, който се подписва от Директора на училището и домакина. Бракуването на училищния инвентар се извършва по определен ред.

Чл. 70. В училищния двор са създадени физкултурни площадки и места за отдих и игри.

ГЛАВА СЕДМА

ВЪТРЕШЕН РЕД
Чл. 71. Учениците влизат в училище 15 минути преди началото на учебните занятия.

Чл.  72. Идват в училище в подходящо облекло:

(1)   Спортно облекло се носи само и единствено  в  часовете по ФВС.

(2)    Забранява се  носенето на анцузи, джапанки, плажни чехли, тениски, потници, много къси поли от момичета.

Чл. 73. Носят ученическата си книжка и при поискване я представят на учителя или директор .

Чл. 74 Учениците дежурят в клас по номерата си в класовия дневник. Длъжни са :

1 да почистят дъската

2 да следят за опазване на училищното имущество и хигиената в класната стая, а нарушенията да съобщават на съответния преподавател или дежурен учител.

Чл.75  Всеки клас (от 4 до 8 клас) избира ученически съвет, чиято цел е подпомагане дейността на класния ръководител и форма на ученическо самоуправление.

Чл.76. Учителите :

(1)   идват на работа не по-късно от 15 мин. преди започване на учебните занятия или първия за тях учебен час.

(2)   влизат в час в точно определеното време, използват часа за ефективна учебно-възпитателна работа и не задържат учениците след свършване на часа.

(3)   след всеки проведен час вписват номерата на отсъстващите ученици, разписват се в класовия дневник и нанасят оценките на изпитаните ученици в дневника и бележниците.

(4)   попълват ежедневно учебния материал в дневника на класа.

(5)   Учителите са длъжни да вземат дневника от учителската стая за съответния час и го връщат след часа. За изгубен дневник се сигнализира веднага училищното ръководство.

(6)   провеждат учебни занятия извън сградата на училището само с разрешение на директора по определен от него ред, съгласно правилата за охрана на труда и БД.

(7)   Нямат право :

1.  да освобождават отделни ученици или класове по-рано от края на учебните занятия.

2.  да събират пари от ученици с изключение на случаите за закуски, екскурзии, зелени училища, културно-масови прояви и спортни мероприятия по решение на „Клуба на родителя”.



Чл.77. Дежурните учители:

1. идват 20 мин преди началото на учебните занятия и дежурят до приключването им.

2. следят за реда в класните стаи и коридорите

3. следят за опазване на материалната база и спазването на вътрешния ред.



Чл.78. В началото на годината преподавателите по различните учебни дисциплини определят деня, мястото и часа за провеждане на консултации и уведомяват родителите за графика .

Чл.79. Учениците посрещат учителите и директора при влизането им в класните стаи със ставане на крака.

Чл.80. Забранява се внасянето в класните стаи на  семки. Отпадъците и хартиите от храна се изхвърлят в определените за целта места .

Чл.81. (1)  Всички лица, които влизат в сградата на училището, са длъжни при поискване от дежурния учител да удостоверят самоличността си със съответен документ. При отказ да направят това, същите не се допускат в сградата.

(2)  Всички външни лица са длъжни да изпълняват указанията на дежурния учител / възпитател относно спазването на вътрешния ред и да не нарушават дейността на училището.



Чл.82. (1) Учениците и педагогическия персонал се инструктират за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд и удостоверяват направените инструктажи с подписите си в специална папка или тетрадка.

 


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.83.  Правилникът влиза в сила от датата на приемането му на Педагогически съвет и се актуализира при промяна на документи от по-висок юридически ранг.

Чл.84.  Директорът има право да издава заповеди и наредби, с които да регламентира въпроси неуредени в този Правилник и други нормативни актове.

Чл.85. Класните ръководители да запознаят учениците и родителите им до две седмици след приемането на Правилника и в началото на всяка учебна година.

 

Измененията са приети на заседание на Педагогическия съвет /Протокол № 16 от 12.09.2015 г.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница