ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА УРОК
ПО ПРЕДМЕТА „ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА“ ЗА IV КЛАС
РАЗДЕЛ: НАШАТА ПЛАНЕТА ЗЕМЯ
ТЕМА: ПЪТУВАНЕ В СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА
ВИД НА УРОКА: ОБОБЩЕНИЕ И УПРАЖНЕНИЕ
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ: 45 МИНУТИ
ЦЕЛИ:
Обобщение и упражнение за небесните тела
Обобщение и упражнение за планетите и Слънчевата система
Обобщение и упражнение за Земята, Слънцето и Луната
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ – ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И ОТНОШЕНИЯ:
Назовава по схема планетите от Слънчевата система
Разграничава планета, спътник и звезда
Описва Слънцето като звезда
Описва формата и движението на Земята и Луната
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ:
Звезда, Земя, година, орбита, денонощие, планета, спътник, земна ос
ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ, МЕТОДИ И ПОХВАТИ:
Беседа
Наблюдение
Упражнение
Проект
МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ:
Учебник по „Човекът и природата“ за 4 клас на издателство Просвета плюс
Учебна тетрадка „Човекът и природата“ за 4 клас на издателство Просвета плюс
Използване на допълнителни материали – https://www.youtube.com/
ДЕЙНОСТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА КЛЮЧОВИ МОМЕНТИ:
Посещение на Природонаучен музей, експозиция Планетариум
Посещение на Национална астрономическа обсерватория
Изработване на модел и схема „Слънчева система“
ХОД НА УРОКА
Организация на класа и подготовка за преговор.
На учениците е зададен проект за изработване на модел на Слънчевата система. Те представят своите проекти като се използват за обобщение и упражнение към учебника (Урок 31 задача 2) и учебната тетрадка (Урок 31 задача 1).
Урокът започва с формиране на обобщена представа за небесните тела, като учителя казва на учениците да назоват небесните тела, които се виждат на Изображение 1.
Учителят поставя въпроса Как се нарича тази част от денонощието?
ИЗОБРАЖЕНИЕ 1
В началото на урока, също се актуализират знанията за светлина. Учениците си припомнят, че има тела, които излъчват светлина, и такива, които се виждат заради отразената от тях светлина. Учителят поставя следните въпроси за дискусия:
Защо виждаме звездите? Излъчват ли светлина или я отразяват? Какво представляват звездите? Защо изглеждат като точки?
Учителят показва Изображение 2
ИЗОБРАЖЕНИЕ 2
ИЗОБРАЖЕНИЕ 4
Въвеждане в темата за Слънчевата система. На учениците се показва Изображение 3 и 4, които съдържат изображения на Слънчевата система. Задачата е да познаят какво виждат на изображението.
ИЗОБРАЖЕНИЕ 3
Учителят пояснява, че на изображение 3 е показано Слънцето и планетите. Споменават се имената на планетите по реда на тяхната отдалеченост от Слънцето. За тази цел се използва и изображение 4. Следва представяне на кратка характеристика за всяка планета като се използва илюстративният материал и видеото за Слънчева система, Слънцето и планетите https://www.youtube.com/watch?v=6W_es80QbDc
На изображение 5 са показани небесните тела - луна, Земя и Слънце. Учителят проверява знанията на учениците като отговарят на въпросите от учебника (Урок 29, задача 1, 2 и 3) и дават кратко описание за тях.
Следва проверка на знанията чрез беседа. Учениците отговарят на въпроси зададени от учителя и назовете последователно имената на планетите от Слънчевата система според тяхната отдалеченост от Слънцето
По какво планетите се различават от звездите? Какво представлява Луната? Излъчва ли собствена светлина? Опишете със свои думи Слънцето. На какво е източник то? Какво би се случило с живота ни на Земята ако Слънцето угасне? Защо денят и нощта се редуват? Къде са звездите през деня? Слънцето свети, а Луната? Какво небесно тяло е Земята? Кое е „семейството“ на Земята? Всички планети ли са като нея?
Учителят поставя задача на учениците за затвърдяване на знания като попълват игрословицата от учебната тетрадка (Урок 31 задача 1).
Въпроси към игрословицата:
Под небето свети то
И прилича на кълбо.
Светло и красиво е
Огрява цялото небе.
Виждаме го като зрънце
И наричаме го …….
Работата продължава с играта „ОТГАТНИ“
Следва проверка на домашна работа от учебната тетрадка, Урок 32- въпроси и задачи от рубриката Проверете знанията си, (задача 1 – 10)
Учителят казва на учениците, че са се справили много добре и им дава поощрителна награда заедно да посетят Астрономическа Обсерватория.
За домашна работа учителят възлага задача след посещение на обсерваторията да опишат това, което им е направило силно впечатление.
Сподели с приятели: |