Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на здравеопазването



Дата25.07.2016
Размер50.4 Kb.
#5608


Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Пл. ”Св. Неделя № 5, София 1000 nnikolova@mh.government.bg

тел.: (+359 2) 9301 152 www.mh.government.bg

факс:(+359 2) 981 1833


Рег. №………………/………………2014 г.
ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

42-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО

Г-Н ВЛАДИМИР ИВАНОВ

Г-Н ПАВЕЛ ГУДЖЕРОВ

НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТ

ПГ НА ПП ГЕРБ

В 42-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

На Ваш № 454-06-314 от 25.03.2014 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИКОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИВАНОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГУДЖЕРОВ,

Във връзка с поставени от Вас въпроси, по повод излъчвани по телевизионни канали реклами на маргарин, с послание към потребителите, че “употребата на продукта ще доведе до здраво сърце”, Ви уведомявам следното:

При технологията за производство на маргарини (хранителни мазнини, предназначени за мазане и готвене) се прилага хидрогениране на ненаситените течни растителни мазнини, с цел да се получат наситени мастни киселини и мазнината да се втвърди. При този процес се образуват транс-мастни киселини, като съдържанието им в маргарините може да варира, в зависимост от технологията на хидрогениране на мазнините, използвани за производството им.

Научни изследвания сочат, че приемът на транс-мастни киселини се свързва с повишен риск от коронарна болест на сърцето, поради неблагоприятен ефект върху кръвните липиди и липопротеини. Според актуални научни доказателства, консумацията на храни, съдържащи транс-мастни киселини, повишава концентрацията в кръвта на общия холестерол.

Съгласно становището на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ), приемът на транс-мастни киселини трябва да бъде толкова нисък, колкото е възможно, в рамките на осигуряване на адекватен прием на хранителни вещества. Според ЕОБХ, в препоръките за хранене и при разработване на диетични режими трябва да се включва ограничаване консумацията на транс-мастни киселини. ЕОБХ счита, че ограничаването на приема на транс-мастни киселини трябва да бъде направено без нарушаване на адекватния прием на есенциални хранителни вещества, тъй като източник на транс-мастни киселини са някои мазнини и масла, които съдържат също и важни есенциални мастни киселини и други хранителни вещества. Трябва да се има предвид, че в месото на преживните животни (телешко, говеждо, агнешко и овче), както и в млечните продукти, получени от млякото на тези животни, естествено се съдържат транс-мастни киселини.

През последните години данните от редица страни в Европейския съюз (ЕС) показват, че приемът на транс-мастни киселини е намалял значително, благодарение усилията на хранително-вкусовата промишленост за реформулиране на хранителни продукти като мазнини за мазане, сладкарски и тестени изделия и на храни, предлагани в заведения за бързо хранене.

В повечето страни от ЕС, включително и в България, препоръчителният прием на транс-мастни киселини е под 1 Е%. Наредба № 23 от 19 юли 2005 г. за физиологичните норми за хранене на населението (обн., ДВ, бр.63 от 2 август 2005 г.), издадена от Министерството на здравеопазването, определя препоръчителен интервал за прием на транс-мастни киселини < 1 Е% за възрастно население над 19-годишна възраст.

Съгласно Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година за предоставянето на информация за храните на потребителите (ОВ, L 304, 22.11.2011 г., стр. 18), с оглед постигане на високо равнище на защита на здравето на потребителите и гарантиране на правото им на информация, потребителите следва да бъдат подходящо информирани относно консумираните от тях храни. С цел информиране на потребителите относно вида на хидрогенираните мазнини в храните, регламентът изисква при етикетиране на хранителните продукти обозначението хидрогенирано масло/мазнина да се съпровожда с израза „напълно хидрогенирано“ или „частично хидрогенирано“. Регламентът се прилага от 13 декември 2014 г.

Обръщаме внимание, че претенция за положителен ефект от дадена храна върху здравето може да бъде използвана в рамките на ЕС, след като е дадено становище от ЕОБХ за установена причинно-следствена връзка между определена храна и ефекта, предмет на претенцията, и след като е преминала процедура по разрешаване от Европейската Комисия, съгласно Регламент (ЕО) № 1924/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година относно хранителни и здравни претенции за храните (ОВ L 404, 30.12.2006 г., стр. 9). Списък на разрешените здравни претенции е включен в приложение към Регламент (ЕС) № 432/2012 на Комисията от 16 май 2012 година за създаване на списък на разрешените здравни претенции за храни, различни от претенциите, които се отнасят до намаляване на риска от заболяване и до развитието и здравето на децата (ОВ, L 136, 25.5.2012, стр. 1).

Във връзка с гореизложеното считаме, че е некоректно в рекламни послания да се внушават на потребителите необосновани по съответния ред здравни претенции (напр. положително влияние върху дейността на сърдечно-съдовата система) за храни, в т.ч. маргарини.


Контролът по спазването на изискванията относно безопасността на храните е ангажимент на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съгласно чл. 3, ал. 1, т. 5 на Закона за Българската агенция по безопасност на храните (обн., ДВ, бр. 8 от 25.01.2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) и чл. 1, ал. 1, т. 1 от Закона за храните (обн., ДВ, бр. 90 от 15.10.1999 г., посл. изм., бр. 68 от 2.08.2013 г., в сила от 2.08.2013 г.). Провеждането на адекватен контрол от БАБХ относно безопасността и качеството на храните, предоставени на потребителите, включва и контрола върху етикетирането, представянето и рекламата на тези храни.

По отношение на конкретната реклама на “известна марка маргарин”, за която ни уведомявате, в правомощията и задълженията на БАБХ е предприемането на съответни действия, включително сезиране на Съвета за електронни медии.

Министерството на здравеопазването, съгласно действащите в момента нормативни разпоредби, има задължения и правомощия по отношение на здравословното хранене. Съгласно действащото законодателство, министърът на здравеопазването е органът, компетентен да определи изискванията към здравословното хранене на населението. На това законово основание са издадени наредби, с които се въвеждат физиологични норми за хранене на населението, както и изисквания за здравословно хранене, организирано в училища и детски заведения - за ученици, деца от 3 до 7-годишна възраст и за най-уязвимата група – децата от 0 до 3-годишна възраст.

Уведомявам Ви също така, че през 2013 г. с Решение на МС № 538 от 12 септември 2013 г. бе приета Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2014-2020 г. Програмата предвижда да се предприемат дейности за намаляване разпространението на наднормено тегло и затлъстяване сред населението, особено при децата; включително реформулиране на храните, с цел подкрепа на здравословен модел на хранене. Предвижда се и осигуряване на подходящи практики за маркетинг и реклама на храните, за намаляване въздействието на рекламата на храни и напитки, допринасящи за нездравословен модел на хранене, предназначени за деца.



С уважение:
Д-Р ТАНЯ АНДРЕЕВА

МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница