Реферат на тема Моя любим спорт



страница1/3
Дата28.02.2022
Размер18.53 Kb.
#113407
ТипРеферат
  1   2   3
футбол 1

Реферат на тема – Моя любим спорт
Изготвил : Мариан Евгениев Колев
Спортът , какво всъщност е това ?
Някои биха казали , че е пълна загуба на време , други биха твърдели , че това е начин на живот , но никой не може да отрече това , че той прави с човек това което другите дейности не биха могли , а именно да те възпита на смирение , дисциплина , постоянство , желанието да си първи в умерени количества , да приемаш както победите така и загубите и най-вече да си отборен играч .
Днес ще разкажа за футбола който от дете грабна сърцето ми и ми показа че това е много повече от просто една игра , той те учи че съотборниците ти не са просто съотборници те са твое второ семейство , а всички вие трябва да играете като една добре смазана машина , трябва да знаеш какво ще направи твоя съотборник дори преди още да си го е помислил !
Този велик спорт датира от хиляди години, като се има предвид, че в древните Китай , Елада и Рим са се играли подобни игри. В Япония още се играе подобна игра, наречена „кемари“. Официално за родина на този спорт се приема Англия, където са постановени първите футболни правила, а за официална рождена дата се приема годината 1863. Първите неофициални общи правила са създадени от университета Кеймбридж през 1846.
През 1880 Футболната асоциация на Англия, опасявайки се от загубата на връзка с Шотландия , поканва последната заедно с Уелс , Северна Ирландия и местните организации да сформират общ комитет. Първоначално, поради отказа на Шотландия, такъв не е сформиран, но по-късно те се съгласяват да се включат. Първото общо заседание се състои през 1882. По това време само този комитет има право да изменя правилата на играта.
НЕЩО КОЕТО ДАТИРА ОТ ПО-РАНО ОТ ОПРЕДЕЛЕНИ ДЪРЖАВИ , ОСТАВА ВЕЧНО ?!
Въпреки измененията през годините , различните правила и стилове футбола остава в сърцата на хората и е най-известната игра в световен мащаб .
Това не е само една топка след която бягат 22-ма човека , всичко в нея е добре структурирано и развито ,макар и играта да беше опорочена с цел изкарване на пари истинското винаги остава , личи и се набива на очи . Никой не играе с цел изкарване на пари макар и да има футболисти които взимат заплата колкото 5 % от стойността на брутния вътрешен продукт на България , това не се среща при обикновените хора и тези които го играят със страст дух и желание .
Създадена да обединява хора от различни етноси , държави , статути и т.н. правилата и се изразяват по следния начин . - Футболът се играе по предварително определени правила, като се използва една сферична топка. Двата отбора, съставени от по единадесет играчи, се опитват да вкарат топката във вратата на противниковия отбор, ограничена от две странични и горна греда, като по този начин отбележат гол. Отборът, отбелязал повече голове в края на мача, е победител, а ако двата отбора имат равен брой голове, мачът е равен. Всеки отбор се води от капитан и има един вратар.
Основното правило е, че играчите, с изключение на вратарите, не могат умишлено да докосват топката с ръце по време на игра, макар че използват ръцете си при възобновяване на играта с тъч. Те обикновено движат топката с долната част на краката си, но могат да използват и други части на тялото, с изключение на ръцете. По време на игра, всички играчи могат да движат топката в произволна посока и да се движат свободно в игралното поле, но не могат да получават топката в положение на засада .
Обикновено футболистите се стремят да създават възможности за отбелязване на гол чрез индивидуален контрол върху топката, подаване на топката на съотборник и удари към вратата, която се пази от противниковия вратар. Играчите на другия отбор се опитват да установят контрол върху топката като прехващат подавания или я отнемат от играча, който я владее. Нужно е обаче те да се съобразяват с правилата, които ограничават физическия контакт между противниците. Футболната игра тече непрекъснато, като се спира само когато топката напусне игралното поле или когато бъде спряна от съдията, а след такова прекъсване се възстановява по определен с правилата начин.
За правилното развитие на даден футболен мач следи съдийска тройка, която се състои от един главен съдия и двама помощници, до които главният може да се допитва. Двамата помощник-съдии нямат право да вземат решения вместо главния. Съдиите си служат със специални знаменца, с които посочват мястото на нарушението. В повечето мачове има и резервен съдия, който се грижи за реда на резервните скамейки и известява смените. Ако главният съдия не може да изпълнява ролята си, то той бива заместен от резервния.
Изложените изисквания от футболната федерация за определените норми на които може да се проведе съответния процес на игра са следните :


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница