Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – област сливен международна седмица на глухите



страница1/4
Дата13.04.2024
Размер444.28 Kb.
#120964
  1   2   3   4
СЕДМИЦА-НА-ХОРАТА-С-ГЛУХОТА

РЕГИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА НА ПРОЦЕСА НА ПРИОБЩАВАЩОТО ОБРАЗОВАНИЕ – ОБЛАСТ СЛИВЕН

Международна седмица на глухите
21-27.09.2020 г.
Глобалното предизвикателство за лидери“

Във връзка c Международния ден на жестовия език (23 септември), който се отбелязва в рамките на Международната седмица на глухите (21-27 септември 2020), Световната федерация на глухите (WFD) стартира инициатива, която цели да се насърчи употребата на жестовия език от местни, национални и световни лидери сами да опитат общуването с такъв език, и така да изразят подкрепата си към глухите граждани и разбиране на техните комуникативни потребности. Предизвикателството изхожда от емпатичната предпоставка, че само когато човек се постави в нечии обувки, може да усети какви са неравностите по пътя.


https://www.repporter.com/bg/mejdunarodni/450-svetovnata-federatziya-na-gluhite-otpravya-globalno-predizvikatelstvo-za-lideri
Александър Греъм Бел е създател на телефона, както всички знаем. Дълги години е преподавал и обучавал хора с увреден слух и говор. Основната му цел е била да помага на глухите студенти в комуникацията им. Той се влюбва в една от своите студентки Мейбъл Хуббард и сключва брак с нея. На бюрото си в Бадек, Бел пазел снимка на любимата си Мейбъл, а на задната страна той написал: „момичето, заради което беше създаден телефонът“. Голяма част от дейността на Бел била свързана с помощта на глухите. Бел също вярвал, че фотофонът- друго негово устройство, било „най-великото изобретение, което съм създал, по-велико от телефона“. Фотофонът бил предназначен за оптична безжична комуникация, което е доста напреднала технология за 1880-те години.
https://iskamdaznam.com/5-lyubopitni-fakta-za-aleksanda-r-grea-m-bel/
УЧЕНИК С УВРЕДЕН СЛУХ В ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНОТО УЧИЛИЩЕ
Много е важно както родителите на детето с увреден слух, така и специалистите и педагозите, работещи с него, към момента на записване в първи клас, да обединят усилия в намиране на най-подходящото училище, в което то да продължи образованието си. Най-ефективно е като се ръководят само и единствено от мисълта за най-доброто за детето и търсят възможност за развие на силните му страни и умения за самостоятелен живот.
Въпрос на избор на родителя е къде да запише детето си - дали в общообразователно училище или в специално училище за деца с увреден слух. В България са само 3 на брой и се намират в гр. София, гр. Пловдив и гр. Търговище. Трудно е за родителите да отделят децата си от себе си още от 1-ви клас. За предпочитане е детето да бъде със семейството си. Някои родители правят избора да се преместят в единия от трите града, а други искат децата им да могат да учат в общообразователните училища в родните си градове.
При избора на общообразователно училище има важни фактори, които да се вземат предвид като:

  • Дали училището има добри практики с други ученици с увреден слух и/или специални технически средства;

  • Дали училището разполага със специалисти, които да работят с детето (ресурсен учител, рехабилитатор на слуха и говора, психолог, логопед);

  • Дали има деца от приятелския кръг на ученика или братя и сестри, които са в това училище, или предстои да учат там.

Повече за осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците с увреден слух може да прочетете в Наредбата за приобщаващо образование, Раздел II: „Осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците.“


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница