Регионална здравна инспекция-добрич



Дата05.03.2018
Размер43.31 Kb.
#60807
МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ-ДОБРИЧ
гр. Добрич-9300, ул. Св. св. Кирил и Методий № 57, тел.: 588 614, факс: 600 692

e-mail: rzi-dobrich@mh.government.bg

БРОЙ № 24/14.11.2016г.

СЪОБЩЕНИЕ ЗА МЕДИИТЕ

ЛИЦЕ ЗА КОНТАКТИ

Дона Георгиева -

отдел ДЗК, дирекция ОЗ

Тел. 058/655514




Международен ден без тютюнопушене - 17 ноември 2016 г.
„Да спрем да пушим поне за един ден” - с този призив през 1971 година американецът Артър Мълейни накарал своите съграждани да спрат да пушат поне за един ден, а със спестените средства основали фонд към местното училище за отпускане на стипендии.

След няколко години идеята придобила голяма популярност в САЩ, а през 1977 г. Американската общност за борба с рака (ACS) обявява всеки трети четвъртък от месец ноември за ден против тютюнопушенето. Този ден вече се отбелязва и в много други страни по света, както и в България. Това е кампания, която има за цел да промени отношението към тютюнопушенето и да предостави подробна информация относно ефективните методи за отказване от вредната привичка.



Приеми това предизвикателство, един ден – 17.11.2016 г., да бъде твоят ден без цигара. Не мисли за “цял живот без цигари”, мисли как да не запалиш “днес”!!! Продължавай смело, вярвай в себе си! Ако от последната цигара е изминало дори едно денонощие, ти заслужаваш поздравления! Не трябва да се забравя, че това е цял един процес, който не е бърз и лесен. След физическите промени настъпва и отпускане на психиката. След една година повишеният риск от сърдечен инфаркт намалява наполовина в сравнение с този при пушачите.

Тютюнопушенето е поведенчески фактор с изключително неблагоприятни здравни последици. Световната здравна организация призна тютюневата зависимост за болестно състояние. Тютюнопушенето е привичка, наркомания, подсъзнателно удовлетворяване на желания. Тютюнопушенето е избор, решение.

Предвид факта, че 37,4 % от населението в страната на възраст над 20 години са активни пушачи (по данни на „Национално проучване на факторите на риска за здравето” от НЦОЗА – Национален център по обществено здраве и анализи), както и че тютюнопушенето води до сърдечно-съдови, ракови, белодробни и други тежки заболявания, тема на кампанията за 2016 г. е: Здравословно ний умеем в нашия град да живеем. Темата обхваща здравословния начин на живот; превенцията на поведенческите рискови фактори за здравето, свързани със здравословното хранене, физическата активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето.

Един от най-разпространените митове сред пушачите е, че пушенето им помага да се справят със стреса. Това е барикада, която хората строят, за да не откажат цигарите. Наистина, при поемане на поредната доза никотин, стресът като че ли намалява, а тонусът се повишава и се появява усещане за удоволствие. Това се случва, защото никотинът активира хормоните на щастието и предизвиква приятно усещане на спокойствие и релаксация. Оттук идва и желанието на пушача отново и отново да изпита тези приятни усещания. Когато няма цигара, той започва да нервничи (проява на абстиненция) и за да се освободи от тази нервност, пали цигара. В случая самата абстиненция причинява стрес, в допълнение към всички други стресови фактори, които ежедневието ни предлага. Данни от психологията и физиологията доказват, че при стрес организмът реагира с учeстено сърцебиене, повишено кръвно налягане, вътрешна напрегнатост и тревожност. Парадоксалното е, че никотинът има същия физиологичен ефект. Още в първите 7-10 секунди след вдишване той стеснява кръвоносните съдове, повишава кръвното налягане и сърцебиенето, а въглеродният окис на цигарения дим ограничава притока на кислород в мозъка. Като резултат е нарушено пълноценното функциониране на всички психични процеси - памет, мислене, внимание, въображение и др. Наред с никотина пушачът поема катрани, въглероден оксид и много други вредни вещества, над 50 от които са силно канцерогенни. Като резултат той попада в порочен кръг в който здравето му се влошава, а стресът се увеличава. Употребата на тютюневи продукти е неефективен начин за справяне със стреса, която води до зависимост и е доказана причина за редица заболявания.

Клиничният професор Дийн Орниш от Калифорнийския университет споделя ново изследване, което показа как воденето на здравословен начин на живот може да повлияе на човек на генетично ниво: Когато живеем здравословно, храним се по-добре, поддържаме тялото си в добра физическа форма и обичаме повече, мозъкът ни получава по-голям приток на кръв и повече кислород. Нещо повече, мозъкът ни започва да образува нови мозъчни клетки. И това е научно доказано. Когато променим начина си на живот, кожата ни също получава по-голям приток на кръв и така остаряваме по-бавно. По-голям приток на кръв има и към сърцето, а това може да предотврати развитието на редица сърдечни заболявания и дори да обърне напредъка на много ракови такива.

Има няколко неща, които можем да направим, за да стимулираме образуването на нови мозъчни клетки, посочва Орниш. Някои от тях са: шоколад, чай, боровинки, алкохол в умерени количества, контролиране на стреса и др. От друга страна, нещата, които могат да влошат положението и да предизвикат загубата на мозъчни клетки, са: наситени мазнини и захар, никотин, опиати, кокаин, твърде много алкохол и хроничен стрес. 

По повод Международния ден без тютюнопушене, Регионална здравна инспекция – Добрич организира провеждането през месец ноември на изнесен консултативен кабинет за отказ от тютюнопушене, интерактивни обучения с демонстрация на апарат Smoker luzer и пушещ макет, информационна кампания с разпространение на образователни материали за здравословен начин на живот в гр. Добрич, гр. Шабла, гр. Каварна, гр. Тервел и гр. Генерал Тошево.

Призоваваме на този ден, всеки пушач да сложи началото на една своя кампания за отказване от тютюнопушене в името на собственото си здраве, здравето на своите деца, близки и приятели, които като пасивни пушачи, присъстващи в обкръжението на активния пушач, увреждат в не по-малка степен и своето здраве.



Във връзка с това, че кампанията има за цел да предостави и подробна информация относно ефективните методи за отказване от тютюнопушенето и използването на тютюневи изделия, всеки желаещ може да посети: “Консултативен кабинет за отказване от тютюнопушене” в РЗИ – Добрич, където ще получи подкрепа в преодоляването на зависимостта.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница