Република българия камара на частните съдебни изпълнители



страница1/3
Дата28.10.2018
Размер0.62 Mb.
#103879
  1   2   3
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

КАМАРА НА ЧАСТНИТЕ СЪДЕБНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ



Г О Д И Ш Е Н О Т Ч Е Т

2 0 0 9





Разпределение и брой на частните съдебни изпълнители /163/ на територията на Република България по съдебни райони на действие




Благоевград 6

Бургас 14

Варна 11

Враца 3


Видин 1

Велико Търново 7

Габрово 4

Добрич 6


Кърджали 2

Кюстендил 4

Монтана 2

Пазарджик 1

Перник 4

Плевен 6


Пловдив 16

Русе 4


Разград 2

Стара Загора 10

Силистра 2

Сливен 4


Търговище 2

Хасково 3

Шумен 4

Ямбол 1


София град 39

София окръг 4



Съвет на Камарата Дисциплинарна комисия Контролен съвет

Георги Дичев – Председател Поля Руйчева – Председател Валентина Иванова-

Тотко Колев – Зам.Председател Георги Георгиев Председател

Елица Христова - Зам.Председател Ренета Милчева Георги Михалев

Иван Хаджииванов Анелия Василева Милица Велева

Никола Попов Николай Желев Росица Стоянова

Стефан Горчев Силви Чернев Васил Недялков

Росен Сираков Костадинка Арсова Георги Цеклеов -

Кръстьо Ангелов Петя Радомирова резервен член

Делян Николов Лиляна Шопова

Звезделина Василева Григор Тодоров

Галин Николов Мариана Обретенова - резервен член

Виктор Георгиев – резервен член Милкана Македонска - резервен член

Мариан Петков – резервен член




Съдържание:

ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ стр. 4

1. ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧАСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ стр. 6

2. ДАННИ ЗА КАМАРАТА стр. 7

3. ПРЕГЛЕД НА ДЕЙНОСТТА стр. 7

3.1.Национални конференции и работни срещи стр. 10

3.2.ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ИНСТИТУЦИИТЕ стр. 11

3.3.ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА стр. 15

3.4.КОНТРОЛ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА ЧСИ стр. 16

3.5.МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО стр. 17

3.6.УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА КАМАРАТА стр. 18

3.6.1. РЕГИСТЪР НА ПУБЛИЧНИТЕ ПРОДАЖБИ стр. 18

3.6.2. РЕГИСТЪР НА ДЛЪЖНИЦИТЕ стр. 19

3.6.3. ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА НА СЪДЕБНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ стр. 19

3.6.4. ОБУЧЕНИЕ стр. 20

3.6.5. ИНФОРМАЦИОННИ И АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ стр. 21

3.6.6. ДРУГИ УСЛУГИ стр. 22

3.6.7. УСЛУГИ В ПРОЦЕС НА РАЗВИТИЕ стр. 24



4.ДОКЛАД НА ДИСЦИПЛИНАРНАТА КОМИСИЯ НА КЧСИ за 2009г. стр. 26

5.ДОКЛАД НА КОНТРОЛНИЯ СЪВЕТ НА КЧСИ за 2009г. стр. 29

6.ФИНАНСОВ ОТЧЕТ ЗА 2009

ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ стр. 31

БАЛАНС стр. 32

ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

Уважаеми колеги, госпожи и господа,

Представям на Вашето внимание годишния отчет на Камарата на частните съдебни изпълнители за 2009г. Това е годината, през която отбелязваме успешно приключени от началото през 2006г. до сега над 80 000 дела и събрана сума над 1 милиард лева.

Няма друга структура в РБ, която да се сравнява по ефективност с частните съдебни изпълнители, които със своя професионализъм, труд и резултати спечелиха доверието на кредиторите. За сравнение, Агенцията за държавни вземания, въпреки по широките си правомощия и силната държавна подкрепа, отчита събираемост от 86 млн. лв., което е в пъти по-малко от тази на частните съдебни изпълнители.

В началото на 2009г. на изборното ОС всички органи на Камарата бяха чувствително променени като състав, но това не промени нашата политика и цели – утвърждаване на ефективна и качествена система на частно съдебно изпълнение в Република България в интерес на гражданите, обществото и държавата, система на висок професионализъм, морал и законност.

Както всяка година и през тази Камарата положи значителни усилия за запазване и подобряване ефективността на съдебните изпълнители. Новото е, че преди се борихме само за подобряване, а сега вече се налага да предотвратяваме откровени опити за саботиране на частното съдебно изпълнение. Няма как другояче да се определят предложенията на народни представители за промени в ГПК, с които се искаше въвеждане на обжалване на оценката на недвижими имоти и начална цена при публичната продан в размер на «пазарната». Тези текстове на практика щяха да блокират изпълнението срещу недвижими имоти и то в момент на световна финансова криза, когато бързото осребряване на имуществото на длъжниците е още по-важно не само за кредиторите, но и за цялата икономика. Благодарение на адекватната реакция на ръководството на Камарата предложенията не бяха приети от Народното събрание.

На вниманието на новия екип на Министерство на правосъдието бяха поставени устно и писмено предложенията за спешни законодателни промени в ГПК по отношение дължимото съдействие от страна на държавните органи и специално на МВР, както и в ЗКИР предвид проблема с налагането на възбрани, в районите с одобрена кадастрална карта. Беше поискано и насрочването на конкурс за помощник - съдебни изпълнители. За съжаление тези въпроси не бяха разрешени и остават като основен приоритет пред нас за 2010г. Камарата отново заяви готовността на своите членове пред Министъра на финансите да подпомогне държавата при събирането на публични вземания, както и за електронна връзка с НАП за удостоверенията за публични задължения по ДОПК и справките за банкови сметки на фирмите. Въпреки че комуникацията по електронен път ни беше обещана още през 2007г., такава все още не ни е предоставена, но се надяваме, че 2010г. ще е годината, през която ще постигнем достъп до информация по електронен път с всички органи и регистри. По повод действията на държавните органи при посегателства срещу частни съдебни изпълнители, ръководството на Камарата проведе две срещи с представители на Върховна касационна прокуратура, МВР и МП, на която се набелязаха съответни съвместни мерки не само за разкриване и наказване на извършителите, но и по отношение превенцията срещу такива престъпления.

Две са най-значимите събития за Камарата през изминалата година – стартирането на електронния регистър на публичните продажби и приемането на Етичния кодекс. С регистъра на продажбите се постигнаха няколко много важни цели. Осигури се прозрачност на търговете. Информацията за предлаганите имоти достига до максимално широк кръг от лица, което води до увеличаване броя на участниците, а оттам и до по-висока продажна цена, което е в интерес както на кредиторите, така и на длъжниците.

Основен приоритет на Камарата от нейното учредяване е повишаване качеството на дейността и на професионалната етика. С приетия от ОС през януари 2009г. Етичен кодекс нещата се поставиха на съвсем друго ниво, редица неуредени въпроси намериха своята регламентация, а специалният орган – Комисия по професионална етика, веднага се зае с високите цели, поставени пред него. В резултат на усилената работа на Комисията през 2009г. бяха извършени проверки на всички кантори в страната, а през 2010г. предстоят нови такива, отново на всички частни съдебни изпълнители. Резултатите от тази дейност са особено важни не само заради засиления контрол, но и заради набелязване на пропуските и нарушенията от страна на съдебните изпълнители, за да могат да се предприемат мерки за тяхното отстраняване.

И през тази година Камарата продължи да полага значителни усилия за повишаване на квалификацията на съдебните изпълнители и техните служители, като проведе няколко обучения и семинари, включително и по европейските регламенти, за уеднаквяне на практиката чрез сборника ”Принудително изпълнение” и поредната кръгла маса със съдиите от окръжните и апелативните съдилища. Не без значение в тази посока са и двете национални конференции на Камарата в Трявна и Хисаря.

Спазихме традицията, като и през 2009г. проведохме кръгла маса с българските банки, за да чуем тяхното мнение за нашата дейност и проблемите, с които се сблъскват при изпълнението. В същото време продължихме политиката на отвореност и прозрачност, като свикахме пресконференция за електронния регистър на продажбите и семинар за българските медии в Пчелин баня, на който изложихме както резултатите от нашата дейност, така и проблемите, с които се сблъскваме. През годината в печатните и електронните издания се излъчиха стотици материали за съдебните изпълнители - в огромното мнозинство обективни и положителни, но за съжаление отрицателните и субективните правят по-силно впечатление и се помнят повече.

Наш партньор в не малко от дейностите ни през годината беше проекта «Матра», за което изказваме специални благодарности на колегите ни от Холандия и на правителството на Кралство Нидерландия.

В международен план отново посрещнахме няколко делегации от различни държави, които се интересуват от българския опит - киргизка и казахстанска, като участвахме и в работата на Конгреса на Международния съюз на съдебните изпълнители в Марсилия, на който беше избрано ново ръководство на световната организация.

Към споменатите по-горе приоритети за развитието на Камарата през следващата година се причисляват и усъвършенстване на законодателството, пълноценното функциониране на регистъра на длъжниците, повишаване ефективността, качеството на дейността и професионализма на съдебните изпълнители, оптимизиране на контрола за спазване на закона и Етичния кодекс и засилена работа с институциите и медиите.

Георги Дичев,

Председател



1.ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧАСТНОТО СЪДЕБНО ИЗПЪЛНЕНИЕ

Изминаха малко повече от четири години от въвеждането на частното съдебно изпълнение в РБългария. Резултатите говорят красноречиво – образувани дела през 2006г. – 37 000, 2007г. – 64 000, 2008г. – 70 000, 2009г. – около 110 000. Приключени дела 2006г. – 5 500, 2007г. – 17 200, 2008г. – 30 000, 2009г. – около 27 000. Събраната сума е както следва 2006г. – 95 млн.лв, 2007г. – 250 млн.лв., 2008г. – 400 млн.лв., 2009г. – около 320 млн.лв. (Забележка: данните за 2009г. са приблизителни, на база отчетите за 6-месечието и предварителните данни за цялата година, подадени от ЧСИ).





От създаването на частното съдебно изпълнение досега за четири години ЧСИ са приключили 80 000 дела, а събраната сума е в размер на около 1 050 000 000 лв. През 2009г. подадените жалби чрез ЧСИ до окръжните съдилища са 1 500 бр., от които съдът е уважил около 180 бр.

Системата работи и се развива възходящо, увеличават се служителите в канторите. В същото време канторите използват съвременни технологии в деловодната си работа и за достъпа до информация за длъжниците, голяма част от която вече се получава по електронен път, с което се осигурява така важната бързина на процеса.

Клиенти на частните съдебни изпълнители са не само фирмите, банките и изобщо бизнеса, а и българските граждани с вземания както по граждански правоотношения, така и за трудови възнаграждения, издръжки и предаване на дете. Като се има предвид, че таксите за последните вземания не се внасят от взискателите, а трябва да се изплатят от бюджета на съответния съд, но това не се случва, на практика частните съдебни изпълнители у нас финансират със собствени средства този вид дела, които никак не са малко.

С новият ГПК ЧСИ започнаха да връчват съдебни книжа, което в следващите години ще бъде все по - масово и ще спомогне да се отстрани една от причините за забавянето на делата в съда.

През последната година все повече публични взискатели, включително редица общини започнаха да възлагат на ЧСИ събирането на своите публични вземания, което освен израз на доверие и признание за ефективност ще бъде от голяма полза за държавния бюджет.

Банките са целевата група, която заема първо място по удовлетвореност от услугите на ЧСИ. Те дават данни за средна събираемост 50-60%, а публичните кредитори – до 80%. Както банките, така и адвокатите споделят, че работата им е била значително улеснена с въвеждането на частното съдебно изпълнение.

Частното съдебно изпълнение у нас отговаря на всички европейски критерии за една модерна, законова и ефективна дейност.



2.ДАННИ ЗА КАМАРАТА

От създаването си на 26.11.2005г. в досегашното си съществуване, Камарата на частните съдебни изпълнители успя да се наложи като добър партньор за българските и международните институции, стремейки си да налага високи стандарти на професионализъм и етично поведение сред съдебните изпълнители, да поддържа ефективни работни взаимоотношения с властите и институциите, както и да предлага широк спектър от услуги в помощ на своите членове. Целенасочено се полагат и усилия да се поддържат активни връзки с широката общественост и медиите, насочени към утвърждаване и издигане на имиджа на професията частен съдебен изпълнител.

Действащите ЧСИ покриват почти всички съдебни райони в България, с изключение на районите на Смолянски окръжен съд и Ловешки окръжен съд. В тези райони дейността по съдебното изпълнение се извършва само от държавни съдебни изпълнители.

Понастоящем членовете на Камарата са 162, от които 82 мъже и 80 жени. Един частен съдебен изпълнител е загубил правоспособността си съгласно чл.31, ал.1, т.7 от ЗЧСИ с влязло в сила решение на ВКС №634/02.07.2009г., с което е наложено наказание по чл.68, ал.1, т.4 от ЗЧСИ – лишаване от правоспособност за срок от 8 (осем) месеца, считано от 02.07.2009г.

Всеки член на организацията има свое лично досие, в което се съхраняват надлежно в административния офис на Камарата. Досиетата са подредени по възходящ ред на регистрационните номера на съдебните изпълнители и се актуализират регулярно, като данните от уведомленията за промяна в обстоятелствата по ЗЧСИ се отразяват в Регистъра на ЧСИ.

Камарата се управлява от Съвет, разполага и с административен персонал от 4-ма служители. Тя е финансово независима и не получава финансиране от държавата.



3.ПРЕГЛЕД НА ДЕЙНОСТТА

С цел получаване на обективна картина и извършване на по – добра равносметка на отчетния период и тази година по традиция беше проведена анкета сред частните съдебни изпълнители, засягаща основни аспекти от дейността ни. Оценъчният формуляр включваше въпроси за предоставяните от Камарата услуги за членовете, тяхното качество, дейността на ръководството и организационните умения на служителите.

Искрено благодарим на всички колеги, които взеха участие в анкетата и бяха много обективни и критични в личната си преценка като членове на гилдията. След обобщаване на събраните мнения от анкетните карти, резултатите са следните:



Моля оценете дейността на Камарата, според приноса й за Вашата работа и полезността й в отговор на нуждите и очакванията Ви


Под очакванията (1-3)

Над очакванията (4-6)



Средна оценка

Процент удовлетворени очаквания

Доволни ли сте от дейността на Камарата на ЧСИ като Ваша професионална организация?

5.11

85.14%


Как оценявате услугите, предоставени от Камарата?

5.13

85.56%


Административни услуги

5.33

88.89%

Обучения

4.52

75.40%










Как оценявате ръководството на Камарата на ЧСИ?

5.00



83.33%

Дейност

4.98

82.95%

Готовност за общуване с членовете

4.89

81.44%

Комуникации с медиите

4.70

78.29%










Как оценявате административния персонал на Камарата?

5.51

91.85%

Дейност

5.51

91.85%

Комуникация с членовете

5.49

91.48%

навременна

5.58

92.96%

изчерпателна

5.47

91.11%

цялостно отношение

5.58

92.96%










Какво е качеството на материалите, изработвани от Камарата?

5.13

85.56%

Интернет сайт

5.13

85.56%

Сборник „Съдебни практики”

4.89

81.48%

Други

4.86

81.01%










Как оценявате организираните от Камарата обучения?

5.05

84.15%

Преподаватели

4.66

77.64%

Съдържание на учебния материал

4.53

75.42%

Цена

4.34

72.36%

Брой

4.03

67.08%










Как оценявате Вашето лично участие и принос в работата на Камарата?

3.86

64.34%











Ясни ли са очакванията за Вашето професионално поведение?







От страна на Камарата

5.00

83.33%

От страна на Министерство на правосъдието

4.42

73.64%

От страна на обществото

4.35

72.48%

Всички ЧСИ, които са попълнили и изпратили анкетни карти /общо 46 бр./, са доволни като цяло от дейността на Камарата. Оценката, получена за предоставяните от нея услуги и полезността й за отделния ЧСИ е 5.11 по шестобалната скала, като извършването на административни услуги за членовете е оцененено най-високо – 5.33. Издаването на "Сборник Принудително изпълнение" е получило средна оценка 4.89, което го измества от мястото му на фаворит за миналата година. Това се дължи на влизането в сила през 2008г. на новия ГПК и липсата на достатъчно натрупана практика съгласно новите разпоредби в съдилищата, което не дава достатъчно добър материал за коментари от нашите автори в сборника.

Всички участници в анкетата, с изключение на двама, са определили работата й като цяло като положителна. По отношение на въпроса за това дали през 2009г. Е имало напредък в цялостната работа на Камарата в сравнение с 2008г., отговорите са противоречиви. Половината от анкетираните сочат, че такъв напредък има. 9 колеги са на мнение, че няма. Останалите имат смесено мнение, т.е. отчитат напредък в някои области /като навременна информация и цялостно отношение, напредък в техническо отношение, повече прозрачност в работата на ДК и др./, а в други – никакъв напредък /напр. в отношенията с МП, прояви на загърбване на закона от някои колеги, липса на твърдост и последователност в действията на СК и ДК и др./.

При обобщаването се отчитат и добри резултати в работата на ръководството на КЧСИ и административния персонал на Камарата. Средната оценка за дейността на ръководството през 2009г. е 5.00 (за сравнение оценката, получена през 2008г. е 5.32, през 2007г. е 5.36, а през 2006г. е 5.05), а екипът на служителите в администрацията е оценен с 5.51 (5.40 за 2006г., 5.63 за 2007г. и 5.66 за 2008г.).

Като най-полезни дейности в услуга и интерес на членовете през 2009г., най-голям брой от участниците сочат: постигнатите договорености за отдалечен електронен достъп до базите данни на ЕСГРАОН, НОИ, имотен регистър, БУЛСТАТ регистър, Агенция по кадастъра; проведеният мониторинг на канторите; приемането на Етичния кодекс; функционирането на Регистъра на публичните продажби; навременната и изчерпателна информация по въпроси на съдебното изпълнение и проведените семинари. На следващо място много положително е оценена комуникацията: от една страна, на отделните членове и административния персонал на Камарата, и от друга страна, на организираните национални конференции на частни съдебни изпълнители.

По отношение адекватността на размера на членския внос спрямо дейността на КЧСИ, мненията са разнородни. Някои колеги считат, че съотношението членски внос спрямо дейността на Камарата е добро и балансирано. Други – че е леко завишено или доста високо. Трети, че членският внос трябва да се увеличи двойно. А в последно време все повече се отчитат мнения на представители от гилдията, които смятат, че размерът на задължителната годишна вноска трябва да е диференциран и да се формира пропорционално на приходите в канторите на отделните частни съдебни изпълнители /като се поставят долна и горна граница за размера на сумата/. Не на последно място, много колеги посочват, че финансовата независимост на Камарата, би позволила да се засили и авторитета на организацията.

Съществена част от критериите в анкетните карти се отнася за очакванията към професионалното поведение на частните съдебни изпълнители. Мненията на колегите в тази насока могат да бъдат групирани в три основни категории. На първо място, да се изясни отношението на държавните институции спрямо частните съдебни изпълнители – оценка 4.42 /за сравнение 4.34 през 2008г./. На второ място, Камарата, като съсловна организация на ЧСИ да осигурява навременна и изчерпателна обратна информация към членовете си за протичащите процеси и дейности, обобщаването на добрите практики в страната и излизането с общи становища пред институциите по важни въпроси, касаещи съдебното изпълнение – оценка 5.00 /за сравнение 4.51 през 2008г./. На трето място, отношението на обществото към професията трябва да се формира чрез провеждането на по-широка медийна и разяснителна кампания за функциите и задълженията на частните съдебни изпълнители – оценка 4.35 /за сравнение 4.08 през 2008г./. Като цяло при отговорите на тази категория въпроси, частните съдебни изпълнители са отчели по-голяма удовлетвореност и яснота по отношение на очакванията за тяхното професионално поведение, в сравнение с миналата година.

Разбира се, има и критики. Според анкетираните участници през 2010г. следва да се подобри дейността в следните направления: да се отстояват по-твърдо интересите на съсловието пред държавните институции; да се организира активна медийна кампания за подобряване на имиджа на професията; да се работи активно за създаване на Регистъра на длъжниците; да се подобри достигането на информация за дейността на Камарата до ЧСИ – по-активен Съвет и по-прозрачна Дисциплинарна комисия; да се организират регионални обучения за помощниците и служителите в канторите; систематизиран и по-добре организиран процес на обмяна на практики по проблемите в изпълнителното производство; да се подобри комуникацията между членовете чрез закрит вътрешен форум; да се засили комуникацията с Инспектората на МП; да се засили контрола и да се реагира бързо, ясно и докрай при установени нарушения в работата на колеги.

Въпреки градивната критика и препоръките, самите частни съдебни изпълнители като цяло си поставят средна оценка 3.86 за своето лично участие и принос в работата на Камарата, което само по себе си не е достатъчно добър атестат за личната мотивация и ангажираност на всеки един колега към общата кауза.



3.1.Национални конференции и работни срещи

След годишното отчетно-изборно събрание беше организиран семинар по стратегическо планиране за новоизбраните ръководни органи на КЧСИ – Съвет, ДК, КС и КПЕ. Работният форум се състоя на 13, 14 и 15 март 2009г. в гр. Велинград. Основните акценти на дискусията бяха: очертаване на визията на всеки един орган за работата му през следващия тригодишен мандат, набелязване на стратегическите направления, приоритетите, целите и конкретните дейности. Необходимо беше представянето на правила за работа на Дисциплинарната комисия, Контролния съвет и Комисията по професионална етика. След предварителни заседания по комисии през първия ден, техните председатели представиха на съвместното заседание на следващия ден своите концепции за работа на поверените им органи и ресори. Като резултат, в края на третия ден бяха обобщени всички конструктивни предложения и се набелязаха стратегическите направления и приоритетите в дейността на Камарата за следващите три години.

През 2009г. Съветът на камарата, в изпълнение на политиката си за максимална близост до проблемите на всеки един ЧСИ, организира две национални конференции, на които бяха обсъждани актуални въпроси и проблеми, възникващи в практиката на ЧСИ. Всички форуми протичаха в дух на открит диалог и позитивна дискусия по общите проблеми, вълнуващи колегите в конкретните региони и в цялата страна.

Първата национална конференция на частните съдебни изпълнители се проведе на 30 май 2009г. в град Трявна, хотел „Сезони”. В дневния ред бяха включени за разглеждане много важни въпроси, касаещи дейността на членовете на Камарата. Председателите на Съвета, ДК и КПЕ представиха пред колегите концепциите за работа на своите екипи за предстоящата година, както и отговорниците по ресори за всяка конкретна дейност на ръководните органи. Направена беше презентация за работата на Регистъра на публичните продажби в реално време, официалният старт на който беше даден само седмица по – късно. Разяснена беше обучителната стратегия и учебната програма на курсовете и семинарите за 2009г. Направи се преглед на взетите от Съвета решения след провеждането на годишното отчетно-изборно събрание, както и преглед по движението на дисциплинарните производства и най-често допусканите нарушения от ЧСИ. Председателят на КПЕ представи организационната рамка за работата на новия помощен орган към СКЧСИ. Обсъдиха се и редица конкретни процесуални въпроси и проблеми в съдебното изпълнение. За съжаление, присъствието в залата от страна на частните съдебни изпълнители на тази конференция беше слабо. Това обяснява донякъде и липсата на достатъчно информираност за процесите и дейностите в Камарата, която някои от ЧСИ визират като слабост в анкетните си карти.

На 31 октомври 2009г. гр.Хисар стана домакин на втората национална конференция на частните съдебни изпълнители, която определено се оказа много по-ползотворна и ефективна за членовете на Камарата. Голяма част от времето на работния форум беше посветено на дискусии и коментар за уеднаквяване на практиките на ЧСИ във връзка с прилагането на ГПК. Обсъдиха се много казуси, които са спорни и произтичащите от тях проблеми в работата на съдебните изпълнители.

Акцентите на дискусията в Хисаря бяха поставени върху: обобщен доклад от Съвета за постъпилите от ЧСИ предложения за изменение и допълнение на нормативната база, касаеща съдебното изпълнение; степента на готовност за старт на Регистъра на длъжниците в РБългария и основни инструкции за попълване и работа с базата данни на регистъра; доклад на Председателя на КПЕ за протичащия в цялата страна процес на мониторинг в канторите на ЧСИ; официално представяне на резултатите от проведеното по проекта Матра „Проучване на мнението на клиентите на частното съдебно изпълнение в България” – направените в анализа изводи и препоръки, както и последващите стъпки от страна на Съвета на КЧСИ. Тази конференция постигна целите си, като даде възможност на ЧСИ да поставят актуални и важни въпроси от своята ежедневна дейност, както и да дискутират с членовете на Съвета наболели проблеми на реформата, както и на професията в частност.

През отчетния период се провеждаха регулярно и регионални работни срещи на ЧСИ от по-големите райони на действие – София, Пловдив, Бургас и др. На 20 март 2009г. в хотел „Родина” колегите от София-град и София-област поставиха на дискусия промените в ГПК, касаещи публичните продажби и възникващите сложни проблеми при работата с АВ и АГКК: належаща промяна в Правилника по вписванията, чрез която да се осигури по-добра координация между Агенция по геодезия, картография и кадастър и службите по вписвания в страната, за осигуряване на бързина при вписване на наложените възбрани върху недвижими имоти. Много обстойно се поставиха и проблемите при работа с банките и по-специално при налагане на запорите. ЧСИ изразиха становище, че в бъдещите работни форуми с представители на банките е добре да се постави въпроса за въвеждането на електронни запори /подписани с електронен подпис от съответния ЧСИ/. По този начин би се решил проблемът с удостоверяването на датата и часът на налагане на съответния запор. Коментирани бяха и предстоящите промени в чл. 191 ДОПК, както и взетите решения на Съвета на КЧСИ за периода след Общото събрание.

С провеждането на националните конференции и работните срещи на ЧСИ, Съветът на КЧСИ се стреми да води последователна политика за повишаване на информираността, с цел членовете на Камарата да бъдат постоянно в течение за всички дейности на професионалната организация.



3.2.Взаимодействие с институциите

В началото на м. януари 2009г., КЧСИ изпрати писмо до г-н Румен Овчаров – председател на Комисията по бюджет и финанси към НС с мотивирано предложение, предвиденото изменение на чл.191, ал.4 от ДОПК, касаещо забрана за съдебните изпълнители да изпълняват в 30-дневен срок от изпращане на съобщенето до НАП, да отпадне и да се запази старата редакция на текста, в която срокът беше 14-дневен. Във връзка с преструктурирането на АДВ и НАП, КЧСИ предложи и изменение на ДОПК в посока възлагане събирането на публични вземания от ЧСИ по образувани при публичен изпълнител производства, както и реализирането на вземането от ЧСИ по реда на ГПК, в случаите, когато са наложени мерки за обезпечаване на публични вземания или е започнато принудително изпълнение за събиране на публични вземания при наличие на упълномощаване от изпълнителния директор на НАП или упълномощено от него лице. Предложенията не бяха взети предвид при гласуване измененията на ДОПК.

На 10.01.2009г. КЧСИ подписа договор с Агенция по геодезия, картография и кадастър за предоставяне на отдалечен достъп до информационната система на кадастъра за членовете на Камарата.

В края на м.януари 2009г. ръководството на Камарата проведе среща с представители на Столична община – дирекция „Местни данъци и такси” и предложи проект на споразумение за събиране на общинските публични и частни вземания на СО чрез възлагането им на ЧСИ с район на действие СГС. Официално становище по въпроса все още очакваме.

На 3 февруари 2009г. Министърът на правосъдието издаде заповед за назначаване на конкурс за частни съдебни изпълнители. На основание чл.9, ал.1 от ЗЧСИ в законоустановения 14-дневен срок Съветът на Камарата изготви подробно становище с мотиви за нецелесъобразност и ненавременост на назначения конкурс, както и с правна аргументация за констатирано нарушение на ЗЧСИ при изчисляване общия брой места за ЧСИ за всеки отделен район. Подадена беше и жалба във ВАС срещу заповедта на Министъра, издадена при неспазване на законоустановената форма, при противоречие на материалноправните разпоредби и при съществено нарушаване на административно-производствените правила. Като резултат – заповедта беше отменена, а жалбата – оттеглена.

В средата на м.Февруари 2009г. КЧСИ чрез свои представители в работна група в Министерство на правосъдието, направи предложение за промяна на Наредба 1/06.02.2006г. за условията и реда за провеждане на конкурс за ЧСИ, което бе взето предвид от МП. Наредбата бе изменена, съгласно направените предложения (Обн. ДВ, бр. 56/21.07.2009г.).

В края на м.февруари 2009г. Камарата изпрати писмо до МВР, Главния прокурор на РБългария, Министерство на правосъдието и Висшия съдебен съвет, по повод поредното нападение срещу частен съдебен изпълнител. Поискана беше официална среща за намирането на бързи и ефективни решения за справянето с тези брутални престъпления. На срещата присъстваха представители на МП, МВР и Главна Прокуратура. Постигна се принципна договореност с представителите на Прокуратурата и МВР за оказване на съдействие при разкриване на извършителите и поръчителите на престъпните посегателства срещу ЧСИ, както и намерение за изменение на Инструкцията за съдействие от органите и МП и иницииране на законодателни промени в НК, но никакви конкретни мерки не бяха взети в тези насоки от двете ведомства. Нещо повече – в средата на годината, малко преди края на мандата на старото правителство, МВР и МП подписаха Инструкция за отмяна на Инструкция I3-849/14.05.2007г. за условията и реда, при които органите на МВР оказват съдействие на ЧСИ и ДСИ при изпълнение на правомощията им, която Председателят на Съвета на КЧСИ отказа да подпише. Оттогава датират и масовите откази в цялата страна от органите на МВР за съдействие на ЧСИ.

В края на м.март 2009г. КЧСИ изготви и изпрати официално становище до Председателя на Комисията по правни въпроси към НС с мотивирани аргументи срещу готвещите се промени на ГПК. Предложенията ни предизвикаха сериозни дискусии, а приетите изменения на Кодекса могат да се оценят като успех за гилдията, вследствие на положените усилия.

В Министерство на правосъдието няма ресорен заместник-министър, който да е пряко ангажиран с проблемите на съдебното изпълнение. Вероятно поради тази причина комуникацията на КЧСИ с Министерството е така затруднена. На 2 октомври 2009г. Председателят на КЧСИ се срещна с новото ръководство на Министерство на правосъдието в лицето на Зам.министър Машева. На срещата са били обсъдени редица проблеми от особена важност за съдебното изпълнение, като: спешни промени в ГПК, касаещи спирането от движение на МПС, съдействието, съвместната работа с Агенция по вписванията и Агенцията по кадастъра, насрочването на конкурс за ПЧСИ и др.

На 6 октомври 2009г. КЧСИ поиска с официално писмо до Министъра на правосъдието насрочване на изпит за помощник-частни съдебни изпълнители. Искането беше продиктувано от увеличения обем работа в канторите и постъпили в Камарата множество искания от ЧСИ в този смисъл. В отговор на това наше искане, вече има насрочена дата за изпит през м.април 2010г.

На 12 октомври 2009г. беше изпратено официално становище до МП и по повод изменения текст на чл.431 от ГПК, който в новата си редакция изисква отправяне на мотивирано искане от страна на ЧСИ до полицейските органи при оказване на дължимо съдействие, в случаите на противозаконно възпрепятстване на работата им. Нормата сериозно пречи на дейността на частните съдебни изпълнители, още повече, че в ЗСВ съществува текст, съгласно който държавните органи са длъжни да оказват съдействие на ДСИ, а в АПК аналогична разпоредба също повелява съдействие от държавните органи при поискване от страна на органа на изпълнението или упълномощени от него лица. В писмото към становището Камарата на частните съдебни изпълнители поиска подкрепа от Министерство на правосъдието и спешна намеса за иницииране на законодателна промяна на чл.431 от ГПК и предложи възстановяване на отменения чл.15 от ЗЧСИ. Положителен отговор от МП няма и до настоящия момент.

На 19 октомври 2009г. с ново писмо до МП, КЧСИ направи предложение за отправяне на препоръки до съдиите по вписвания в страната, че за вписване/заличаване на възбрани не е необходимо да се предоставя скица-копие от кадастралната карта или ако се прецени, че такава е необходима, то копието на скицата, получено чрез електронен достъп от АГКК да е достатъчно за вписване/заличаване на възбраните върху недвижимите имоти. Предложихме и алтернативно решение на проблема - в ЗКИР да се направи изменение и допълнение, според което изискването за скица-копие да не се отнася за случаите на вписване на възбрана по реда на чл.26 от Правилника. Отговор от МП няма и до настоящия момент.

През м. ноември 2009г. Камарата се обърна с писмо до Министъра на финансите с предложение за предприемане на мерки за повишаване ефективността и бързината при събиране на публични вземания чрез увеличаване броя на възлганията им на ЧСИ, включително при висящи производства пред АДВ; регламентация на тази възможност в ДОПК; изпращане и получаване по електронен път на информацията на наличието на публични вземания и за декларираните банкови сметки от длъжниците. Отговор от МФ няма и до настоящия момент.

Във връзка с жалба от 2007г., с която КЧСИ сезира Европейската комисия по повод облагането дейността на частните съдебни изпълнители с ДДС, в края на м. ноември 2009г. получихме писмо от Комисията, с което се искаше посочване на конкретни данни, показващи значително нарушаване на конкуренцията между съдебните изпълнители в България. Камарата изпрати обширен отговор, с който подробно запознахме европейската институция с редица факти: финансовото облекчение за длъжниците по дела при ДСИ чрез освобождаването им от заплащане на пропорционалната такса, в случаите на плащане в срока за доброволно изпълнение, с което държавата се отказа от приходи в бюджета; липсата на съдействие от страна на органите на МВР спрямо дейността на ЧСИ, значително по-големият брой дела при ЧСИ и висока събираемост на задълженията, икономическата и финансова неравнопоставеност на ДСИ и ЧСИ, поради разлика в крайната цена на услугата. Очакваме произнасяне по жалбата от представителите на Дирекция „Данъчно облагане и митнически съюз”, отдел „Контрол на прилагането на общностното право и държавните помощи” към ЕК.

В края на м.декември 2009г., КЧСИ поиска от Агенция по вписванията, Регистъра на особените залози към МП и „Централен депозитар” АД, възможност за предоставяне на отдалечен електронен безплатен достъп до регистрите на тези институции за извършването на справки и издаването на удостоверения. Получихме достъп до Регистъра на имуществените отношения на съпрузите, който се поддържа от АВ. Към момента на изготвяне на доклада, вече течеше и техническа процедура за осигуряване на достъп до регистрите на „Централен депозитар” АД.

През отчетния период представители на Съвета на Камарата участваха в няколко работни групи към МП и НС – при изготвянето на изменения на Наредбата за реда за изплащане от държавата на присъдена издръжка (Обн. ДВ, бр.77 от 29.09.2009г.), проведен мониторинг по прилагането на ГПК и при обсъждане на промените в Закона за българските документи за самоличност /вече Закон за българските лични документи/, с който в чл.70 вече е предвидена възможност данните от информационните фондове за българските лични документи с изключение на пръстовите отпечатъци, снети по реда на закона, да се предоставят на нотарусите и частните съдебни изпълнители (Обн. ДВ, бр.82 от 16.10.2009г.).

На 23 април 2009г. в гр.Бургас по инициатива на частните съдебни изпълнители с район на действие ОС – Бургас, се проведе среща между тях и представители на общини, Инспекция по труда, НАП, предприятия и други институции в региона, които са потенциални публични взискатели. По време на срещата бяха дискутирани възможностите за събиране на публични вземания от страна на частни съдебни изпълнители. От средата на 2008г. областната инспекция по труда в морския град възлага събирането на голяма част от влезлите в сила наказателни постановления на ЧСИ. Такава практика за събиране на публичните вземания на общински и държавни органи вече има в Пловдив, Русе, Силистра, Хасково, Габрово и др. Надяваме се, че след като вече е доказана ефективната работа на частните съдебни изпълнители, тази практика ще се наложи трайно и в цялата страна.

Камарата на частните съдебни изпълнители непрекъснато се стреми да води последователна политика на отвореност, прозрачност и заинтересованост от мнението на своите клиенти и партньори, институциите и гражданското общество и да работи за утвърждаване на професионализма и престижа на частните съдебни изпълнители и подобряване на изпълнителния процес в България. Като естествено потвърждение на този стремеж, на 29.04.2009 г. в гр. София, гранд хотел „София” се състоя втората по рода си кръгла маса между ръководството на КЧСИ и представители на банките, ангажирани в областта на принудителното изпълнение. Работният форум се осъществи с активното съдействие на Асоциация на банките и беше на тема: „Подобряване на взаимодействието между търговските банки и частните съдебни изпълнители”. Самата организацията на събитието беше подпомогната и от програма Матра на правителството на Кралство Нидерландия в рамките на проект „Укрепване на системата на частно съдебно изпълнение”, управляван съвместно от Център за международно правно сътрудничество и Камара на частните съдебни изпълнители. Целта на срещата беше да се подобри комуникацията между ЧСИ и търговските банки и подобряване на процесуалната практика при събиране на вземанията на Търговските банки при действието на новия ГПК и в условия на финансова криза. На срещата се дискутираха множество практически въпроси в индивидуалното принудително изпълнение. Като акценти в дискусията се обособиха редица въпроси, а именно: 1) последици за взискател, който не е внесъл задатък съгласно чл. 489, ал.3 от ГПК, обявен е за купувач, но се е отказал или не е платил съразмерната част по разпределението по чл. 495 от ГПК; 2) практически въпроси по определяне на оценки при опис на движими и недвижими вещи, както и хипотези при множество наддавателни предложения; 3) участие на взискателя като наддавач и възлагане на движими вещи/недвижими имоти на взискателя, обявен за купувач; 4) данъчни аспекти при възлагане на вещи при публична продан на взискател; 5) налагане на запор на вземания на длъжника по банкови сметки при обезпечителни и изпълнителни действия от ЧСИ; 6) практически проблеми при изпълнение на вещи, предмет на особен залог; 7) изпълнение на наложени запори на вземания по банкови сметки от длъжници и др. Асоциацията на банките подчерта своята подкрепа на ЗЧСИ и на реформата като цяло. Представителите на банковия сектор изразиха задоволство от работата на частните съдебни изпълнители, като подчертаха, че резултатите са впечатляващи. Участниците в срещата се обединиха около разбирането, че комуникацията между частните съдебни изпълнители и банките следва да продължи в конструктивен дух с цел разрешаване на възникващите проблеми при събиране на вземанията на банките в условията на финансова криза. Тези съвместни форуми ще продължат и занапред с оглед на обсъждането и предлагането на решения по практически проблеми при събирането на вземания.

На 5 ноември 2009г. в гр.София се проведе конференция на тема „Практическите аспекти на изпълнителния процес в България”, организирана от Камарата на частните съдебни изпълнители, със съдействието на проект „Укрепване на частното съдебно изпълнение в България” по програмата МАТРА на Министерство на външните работи на Кралство Нидерландия. На събитието присъстваха заместник - посланика на Кралство Нидерландия в България, съдебен изпълнител - експерт към Комисията на ЕС и Съвета на Европа, представители на Съвета на Камара на ЧСИ, съдии от Окръжните и Апелативни съдилища в страната. Първата подобна съвместна конференция между окръжните съдии и частните съдебни изпълнители беше проведена в средата на 2007г. Камарата се стреми да превърне в традиция организирането на подобни срещи, с оглед установяване на ефективни работни взаимоотношения, гарантиращи бързина и ефективност при изпълнение на съдебните решения.

Пред участниците във форума бяха представени основните резултати в работата на Камарата на ЧСИ, най-наболелите проблеми, стоящи пред съдебното изпълнение и обсъждани редица въпроси, касаещи съвместната работа на магистратите и частните съдебни изпълнители. Сред дискутираните теми бяха обжалване действията на ЧСИ, спиране на изпълнителното производство, действия по администриране на жалбите, изпълнение върху движими и недвижими вещи, отмяна на действия на ЧСИ, искове за вреди. Съдиите и частните съдебни изпълнители обсъдиха съдебната практика в материята на изпълнителното производство, обмениха мнения и се обединиха около важни становища за подобряване на изпълнителния процес и уеднаквяване практиката при прилагането на Закона в принудителното изпълнение.



3.3. Връзки с обществеността

Към настоящия момент вече можем да говорим за успешно създадени градивни отношения с медиите, които са добър партньор на Камарата в стремежа й да информира широката общественост и да защитава обществения интерес. Журналисти от различни национални и регионални медии /телевизия, преса и радио/ присъстваха на форуми, организирани от Камарата – работни срещи, пресконференции, семинари, пътувания и др. Екипът на КЧСИ изпращаше редовно прес-съобщения и покани по повод на всички важни събития и развития в областта на съдебното изпълнение, благодарение на което в националните и регионалните печатни и електронни медии се появиха множество статии и репортажи. Тази дейност е доказателство за волята на КЧСИ да поддържа открит и активен диалог с медиите, които са основен фактор за информиране на обществеността и формиране на общественото мнение.

На 15 април 2009 г. в гр. Пловдив, беше проведена среща-разговор на частните съдебни изпълнители с район на действие Окръжен съд Пловдив и медии, с което бяха отбелязани две годишнини – 130 години от приемането на Първата българска (Търновска) конституция и три години от дейността на частните съдебни изпълнители в България. Наред с това, целта на проведената среща беше насочена към подобряване на комуникацията между ЧСИ и медии и избягване тиражирането на неточна информация във връзка с висящи или приключили съдебни производства. Частните съдебни изпълнители представиха реформата в съдебното изпълнение и дейността на частните съдебни изпълнители в България, и в частност дейността им в Пловдивския регион. На популярен език беше представена обществената роля на съдебното изпълнение в България. Представиха се резултатите от дейността на частните съдебни изпълнители, които доказват ефективността им при събиране на частни и публични вземания. На присъствалите представители на медиите бяха предоставени писмени материали във връзка с представените теми и контакти за комуникация с частните съдебни изпълнители. Така проведената среща потвърди трайната линия за позитивно и обективно представяне на частните съдебни изпълнители в регион Пловдив и България като контрапункт на обичайното схващане, че само негативната информация за тях е новина.

Пример в това отношение беше и проведеният на 9 и 10 октомври 2009г. в Пчелин баня традиционен семинар с представителите на медиите на тема „Актуално състояние на частното съдебно изпълнение в Република България. Проблеми и резултати в условията на световна финансова криза”. Събитието се организира от Кaмарата на частните съдебни изпълнители, съвместно с проект „Укрепване на системата на частно съдебно изпълнение в България” /с финансовата подкрепа на програма Матра/. Участници в семинара бяха членове на СКЧСИ и повече от 20 български топ-журналисти, които след приключването на събитието отразиха резултатите в над повече от 50 публикации, интервюта и телевизионни предавания.

В началото на м.ноември 2009г. ръководството на КЧСИ предложи, а редакцията на вестник «Банкеръ» прие вестникът /който е седмично издание за финанси, икономика и политика/ да печата специализирана страница с информация за имуществото, което се предлага за публична продажба в Регистъра. По силата на сключеното между двете страни споразумение, освен информация за продажбите, печатната медия ще публикува и друга информация, статистика и анализи, предоставяни от Камарата във връзка с актуалното състояние и проблемите на съдебното изпълнение в РБ.

Важна роля в общата информираност и комуникации с обществеността, разбира се, играеха и страните в изпълнителния процес, като преки или косвени участници в него - банковите институции, представителите на бизнеса, адвокати, застрахователи, и не на последно място гражданите.



3.4. Контрол върху дейността на ЧСИ

Съгласно ЗЧСИ и устава си, Камарата отстоява принципи в защита на обществения интерес. Камарата и нейните членове ценят върховенството на закона и работят отговорно, прозрачно и професионално. Едно от най-важните задължения на Съвета на КЧСИ е да упражнява ефективен контрол за спазването на закона и устава от страна на членовете. Тази дейност е от огромно значение за успеха на професията, поради което Съветът й отделя особено внимание, като полага усилия за усъвършенстване на контролната дейност от гледна точка на по-висока ефективност и прозрачност.

Министерството и Съветът на КЧСИ провеждат независимо един от друг политика на контрол и надзор над дейността на ЧСИ и следят за прилагането на Закона, Устава и Етичния кодекс. Проверките се извършват както по конкретни жалби, така и върху цялостната дейност на канторите на ЧСИ. Контролът над гилдията, осъществяван чрез Министерство на правосъдието /съдебни и финансови инспектори/ и самоконтролът, оказван чрез проверки в канторите и разглеждане на жалби от страна на Съвета на Камарата, е силен и прецизен, което се доказва с броя на образуваните дисциплинарни производства. За 2006г. те са пет на брой, за 2007 – четири, за 2008 – 15, а за 2009 – 21. Наложените наказания варират от порицание и глоба, включително в максималния й размер от 10 000 лв. до лишаване от правоспособност на частен съдебен изпълнител. След обжалване на това наложено наказание, ВКС се произнесе с лишаване от правоспособност на частен съдебен изпълнител за срок от 8 месеца.

След приемането на Етичния кодекс на ЧСИ през м.януари 2009г., Съветът на КЧСИ назначи деветчленна Комисия по професионална етика /КПЕ/ и одобри организационна рамка и правила за работата й. Основните приоритети в дейността на КПЕ през отчетния период до края на 2009г. бяха: текущо наблюдение и последващ контрол върху работата в канторите на ЧСИ; мониторинг и контрол на канторите; събиране, систематизиране и анализ на получената информация от мониторинга; проверки по сигнали и жалби срещу ЧСИ; използането на медиацията като средство за разрешаване на спорове между колеги, както и между ЧСИ и страни по делата. Съгласно изготвен и приет график за проверки от КПЕ и Съвета на КЧСИ, в периода 19 октомври – 31 декември 2009г., бяха проверени всички кантори на ЧСИ в страната. В процеса по мониторинг се включиха активно и всички проверяващи по чл.10, т.11 от Устава на КЧСИ. Резултатите и заключенията от проверките бяха обобщени в началото на 2010г. и ще бъдат използвани като изходни данни за предприемане на действия от страна на Съвета на КЧСИ за уеднаквяване на практиките на работа в различните кантори, както и за ограничаване на практики, които са в противоречие с правилата и стандартите, утвърдени от Камарата.



3.5. Международно сътрудничество

Камарата на частните съдебни изпълнители е пълноправен член на Международния съюз на съдебните изпълнители (МССИ). В момента членове на МССИ са 73 държави. В близко бъдеще към международната професионална организация ще се присъединят още няколко държави, които понастоящем се ползват със статута на наблюдатели и асоциирани членове. България е пълноправен член от 2005 година и редовно плаща годишната си вноска за членство в световната организация.

През м.април 2009г. Председателят на КЧСИ взе участие в конференцията на президентите от Европейската зона на МССИ, което се състоя в централата на световната организация в Париж. Поради многобройни ангажименти българската делегация не успя да присъства на заседанието на Постоянния световен съвет на през м.ноември 2009г. във Франция.

Наши представители обаче участваха в международния конгрес на съдебните изпълнители, който се състоя от 7 до 11 септември 2009г., в гр.Марсилия, Франция. Това е най-мащабният и представителен форум на страните – членки на МССИ от цял свят. На него старото ръководство дава морален доклад за дейността си през изминалия четиригодишен мандат и се избира нов управителен съвет. Освен участието си в различните сесии и работни групи по време на конгреса, нашата делегация в лицето на своя Председател даде своя глас за избор на ново ръководство на Международния съюз. Според устава на световната организация, държави, които в периода между два конгреса са станали асоциирани членове или са били наблюдатели, по време на конгреса се избират чрез гласуване за пълноправни членове. През 2009г. в Марсилия голямото семейство на МСИИ се увеличи с още пет държави – членки: Македония, Русия, Беларус, Чили и Мавритания.

Трябва да подчертаем, че Международният съюз на съдебните изпълнители, в лицето на неговото ново ръководство, отново декларира своята подкрепа за страната ни и готовността си да окаже всякаква помощ при по-нататъшното провеждане на реформата до нейния успешен завършек.

През 2009г. Камарата на частните съдебни изпълнители беше домакин и на две посещения на чуждестранни делегации.

Голяма група колеги юристи от Киргистан бяха наши гости през м.февруари, а в средата на м.декември посрещнахме казахстанска делегация. Интересът на чуждите експерти към модела на съдебното изпълнение в Република България е продиктуван от сериозния дебат в техните държави за реформиране на съдебните им системи и в частност, тази на принудителното изпълнение. Общото в тези държави е, че сега изпълнението на съдебните актове там е бавно, неефективно и не следва нуждите на пазарно-ориентираната икономика. Основната цел на посещенията беше запознаване със системата на частно съдебно изпълнение, въведена само от няколко години в България и впоследствие изготвяне на проучване за осъществимост и приложимост на такава система в техните държави. По време на визитите за нашите гости беше много важно да споделим с тях нашия опит и уроците, които българските частни съдебни изпълнители и тяхната професионална организация са получили по време на прехода от държавен към либерален модел на професията. Теми от голям интерес бяха: протичането на законодателния процес, приемането и прилагането на ЗЧСИ; предимствата и недостатъците на «смесения» модел; роля на Министерство на правосъдието; роля и дейностт на Камарата на ЧСИ; функциониране на канторите на ЧСИ; структура на Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ; отговорност и застраховане на ЧСИ; дисциплинарен процес; надзор и контрол върху дейноста на съдебните изпълнители; взаимодействието със съда; мнението на обществото за новия модел и мн.други. По време на тези визити се осъществиха и няколко посещения на кантори на частни съдебни изпълнители в София и страната, където колегите ни от чужбина имаха възможност на място да се запознаят с организацията и работните процеси в офиса, с автоматизацията и компютъризацията на тези процеси, с деловодните и архивиращи процедури, с електронния достъп до информация за длъжниците и с обслужването на страни по изпълнителните дела в реално време.

3.6. Услуги, предоставяни на членовете на Камарата




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница